ITBBE. -1 Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ZWERVELINGEN. No. 10418. Zaterdag 24 Augustus 1007. 8 Bultcnlaiidsch Overzicht. aap meer. KENNISGEVING 46ste Jaargang. FF I ll./.FTO V. I Westro. ge afdoendo MAN Zu. (Wordt vervolgd). eft het huise- nen hersteld, ate en oneer enslustige en herschapen den rechten gemaakt en menig jaar ngeëvenaard gratis aan n, een boek onster. Het ilkomen on- ntie in alle krygbaar in nd depót, te et attesten er aanvraag atis proeven It U direct 1 POEDER jrbaro eigen- izin tot het erken dr^nk lint enz.) by Het COZA jgemerkt en zuster of de hem toe kan a, en zonder t ooit behoeft ng te danken 41 IK te letten IN ZONEN, 'entoon- imakery 396. -Appre- de beate moeite r/art en rygbaar Galen en lette rit irnhem. er van het Coza poe- atis tooge- i worden in telk, Likeur, ater of in het lat het noodig ard er iets van Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan G. J. Goedewaagen en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene suikerballenkokerij in het per ceel aan de Vischsteeg, wijk I No. 185, Kadastraal bekend s ctie B No. 890. GOUDA, den 23 Augustus 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. GOlllSIIIE courant: Telefoi 11 No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zin- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. icery Lane, 72 Engeland Reuter seint uit Londen, dd. 22 Aug. Minister Morley deed in het Lagerhuis mededeeling van de benoeming van een koninklijke commissie, aan welke is opge dragen te onderzoeken of de betrekkingen van financieelen en administratieven aard tusschen de hooge regeering van Indië der provinciale gouvernementen en de lager geplaatste autoriteiten vereenvoudigd en verbeterd zouden kannen worden door maat regelen van decentralisatie, bijv, door* de uitvoerende macht in nauwere aanraking te brengen met de plaatselyke omstandigheden, zonder dat daardoor nadeel wordt toegebracht aan de bestaande eenheid. In antwoord op een hem gestelde vraag deelde minister-president Sir Henry Campbell Bannerman mede, dat de Schotsche landwet binnenkort weder by het Lagerhuis zal worden ingediend, daar vlug worden afge daan en dan weder naar het Êeogerhuis zal worden verzonden. De Hongaarsche regeering streeft er tegen woordig ernstig naar aan de wenschen der Kroaten tegemoet te komen. Er zijn weer twee nieuwe maatregelen genomen, die de Kroaten wel met groote vreugde zullen begroeten. In de eerste plaats is thans de bepaalde toezegging gedaan, dat op de lijnen der staats spoorwegen in Kroatië, voorzoover eenigszins mogelijk is, uitsluitend Kroaten in dienst zullen worden gesteld. Verder wordt eraan het Hongaarsche ministerie van landbouw een afzonderlijke afdeeling voor Kroatië op gericht. Deze maatregelen vormen inmiddels, naar men zegt, nog slechts een voorspel van het geen komen zal. In den herfst zal een ge- worden afgeic- pakjes van v..,> i een Ned. ons in Nommer er. i nevenstaaiu Wet gedepo Jering van ge- r ende IL, !T Lz. Petrol en den vroepjeren agent van Bulgarije te Konstantinopel Natsjewitsj. Natsjewitsj, die zijn ambt te Konstantinopel neerlegde, omdat hjj het met de regeerings- op vatting van Petrof niet eens was, en vooral diens uitdagende houding tegen Turkije niet kon goedkeuren, publiceert nu de volgende verklaring tegenover Macedonië een misdaad begaan, toen zy zich verzet hebben tegen de bepa lingen van het Murzsteger hervormingspro- gram, toen zy niet alles deden wat zy kon den om het ten uitvoer te leggen, doch voortdurend werkten om het te verijdelen. „Daardoor vergrootten zy de rampen van onze broeders in Macedonië, zonder een enkele verbetering tot stand te brengen. De misdaad van onze machthebbers zal nog grooter worden als hun houding tegenover de te Ischl genomen besluiten toonde, dat zy zelfs niet in staat zyn, uit de geschie denis der laatste jaren een les te trekken”. Deze publicatie toont, waarop de hervor mingsplannen van Oostenrijk en Rusland nog meer zyn afgestuit, dan op den onwil en den passieven tegenstand van Turkye. De regeeringen, die het hardst riepen om ver betering van de toestanden voor de ver drukte Macedonische Christenen, werkten elke poging tegen om die verbetering tot stand te brengen, zoo die niet naar haar wensch was. Het is te hopen, dat de kloeke daad van Nassjewitsj eindelijk de oogen zal openen voor den waren toestand in den Balkan. President Roosevelt heeft by de steenleg ging van het gedenkteeken voor de „Pil grim Fathers” te Provincetown een redevoe ring gehouden, die in en buiten de Veree- nigde Staten grooten indruk maken zal. Hy trok te velde tegen de „Trusts” en „Cor porations”, tegen de misdadigers met reu zen vermogend, tegen de „malefactors of great wealth” dit heeft in de Vereenigde Staten gerechtvaardigd opzien gewekt. Roosevelts woorden, zegt de „Westm. Gazette”, leveren het bewijs, dat de Regee ring besloten is gedurende de achttien maan den van Roosevelt’s bewind den stryd tegen de Trusts voort te zetten, wanneer deze zich niet onderwerpen aan de wet; en tevens, dat de Republikeinsche party by de aan staande presidentsverkiezing aal optreden met de leuze„Tegen de Trusts, die zich niet aan de wet houden”. Dat laatste is ook duidelijk geworden uit de redevoering die minister Taft, de Repu blikeinsche candidaat voor het Witte Huis, Een sterke macht bereden Arabieren omsingelde Woensdagmorgen Casablanca en deed een aanval op de Fransche stelling tegenover het hevige vuur van land- en zee zijde. De Franschen zonden een kleinen troep uit, waarop de vyand terugtrokdoch spoedig daarop verzamelde hy zich weder, en atta- keerde over het open veld met groote dap perheid. De aanval werd echter afgeslagen door het hevige artillerievuur. Na eenigen tyd deed een groote troep Arabieren opnieuw een aanval op de Fransche infanterie in de vlakte zy reden bijna twee mylen in gesloten formatie onder het hevige vuur, en kwamen •Naar het Russisch. 3) „De Czaar zal lezen hetgeen de banneling geschreven heeft,” kwam het onhoorbaar over zijne lippen; „maar de Czaar zal zich toch nog niet erbarmen over den man, die de schatten der Amoer aan zijne voeten legt; de Czaar is onverzoenlyk.” „Bronsky!” klonk de stem van den gene raal door de zaal. De adjudand stond als uit metaal gegoten voor hem. »De commissie van ontvangst kan vertrek ken; verzoek den overigen officieren, hier te komen.” „Tot uwe orders!” Het volgende oogenblik schoof en drong alles dooreen; de zaal was weldra ledig, terwijl de door den generaal bedoelde offi cieren zich naar diens tafel begaven. Er heersche eene diepe stilte. .Mijne heer en,” aldus nam generaal Dach koff het woord, .ik heb u bijeengeroepen, opdat gmfj zoudt bfjitaan om Zijne Excel- het vertrek. De kanonnen dreunden, toen de vior Si berische paarden de lichto victoria van den generaal als een blad in den storm achtor zich lieten voortrollen. Luisterend naar het vroolyk gelach van dames, dat van de hoo- gere verdieping weerklonk, barstte Fedor Orloff, door de goedheid van den ouden generaal geroerd, in tranen uit. „Hy waagt het niet, my Ffcdor Fedorowitch te noemen! Hij is een orthodoxe Rus. en ik -Orloff zuchtte. Een uur later was het gebouw vol van een bont door elkaar woelende menigte. Daarbuiten liet de regimentskapel de Kei- zershymne hooren en vermaakte daarna de gasten met oude Bojarenwjjzen, die door de aandoénlijke liederen der MosWovietischo soldaten werden afgewisseld; daarbinnen, in do Ontvangzaal, vormden oen dozijn pas aan gekomen jonge officieren het middelpunt van een kring lachende, zorgelooze jonge dames, en het courtisseeren en dansen had plaats op zulk een genoeglijke wijze, als slechts de kinderen van den Qzaar dat kunnen. Onderwijl zag Fedor Orloff met sombere blikken door fie open deur van zyn kamer naar de levendige tooneeleu in de salons. zoo tot op vier honderd yardstoen werden zy gedwongen tot den terugtocht. Een tweede aanval werd zonder gevolg ondernomen aan de westzijde. Do onlusten in Marokko hebben in Zwit serland grooten indruk gemaakt, voorname lijk wijl Zwitserland door eenige bepalingen van do Acte van Algeciras in de Marok- kaansche quaestie betrokken is. Zwitserland toch moest den generaalin- specteur der Marokkaansche politie aanwij zen, en de Zwitsersche Bondsraad is aan gewezen als arbiter in alle geschillen over de Marokkaansche bank. Nu is de inspecteur der Marokkaansche politie, kolonel Müller, reeds geruimen tijd in Zwitserland, en maakt volstrekt geen aanstalten om naar Marokko te gaan. Hy antwoordt op de hem daarover gedane vragen: dat hij niet weet wat hy in Ma rokko moet doen, want hy kan geen politie inspecteer^ die er niet is. De Zwitsersche bladen verdedigen kolonel Müller tegen verwijten van verschillende zijden de werk zaamheden van den inspecteur beginnen eerst als de politie in Marokko is ingesteld en of kolonel Muller nu al naar Marokko gaat, hij kan aan de omstandigheden niets veranderen, noch de invoering der politie macht bespoedigen. Maar naast deze opmerkingen worden nog andere meeningen vernomen; en van meer dan een zyde wordt er op gewezen, dat de Zwitsersche regeering verstandig zpu doen aan de mogendheden te verklarenWyl de voorwaarden, waaronder Zwitserland de be noeming van een inspecteur der Marokkaan sche politie aanvaard heeft, gebleken zyn niet te worden, of te kunnen worden, nage komen, wenscht de benoemde inspecteur zich niet langer te wijden aan een onvervulbare taak. De Zwitsersche regeering zit nu eens in het schuitje zij kan zich moeilijk onttrekken aan de taak, die zij ter wille van den Euro- peeschen vrede op zich nam. Maar waar schijnlijk zal de Bondsraad zoowel als kolo nel Muller wel eens met weemoedigheid denken aan de verstandige opvatting door de Nederlandsche regeering getoond, die beslist de eervolle taak weigerde, in Marokko toezicht te gaan houden op een onbestaan bare politiemacht. te Ohio gehouden heeft. Maar tegelijkertijd verklaarde de Presi dent dat hy niet voornemens is op te treden tegen de Trusts qua Trusts. „Zaken kunnen onder de moderne omstandigheden alleen worden gedaan door bemiddeling van cor poraties, en onze bedoeling is de corporaties ■pn* u Tj die zich £oed gedragen, van harte te bq- ,Kaisjo retrot en zyn vrienden hebben gunatigen. En tevens: dat de regeering „geen han deling gedaan heeft of zal doen, waardoor onschuldige aandeelhouders of het publiek als geheel onschuldig schade zouden leiden”. Deze verzekeringen van den President werden door de beurs gunstig ontvangen. V De kardinaal-staats^ecretaris Merry del Val heeft aan den vicaris-generaal te Parijs een brief geschreven, waarin hy hem ver zocht, met het oog op de anti-clericale be weging in den lande, de pelgrimstochten voorloopig achterwege te laten. Eenige bewoners van Rome hebben nu in allerijl een verzoekschrift tot den Paus ge richt, om de pelgrimstochten wel te doen plaats hebben; tegelijk hebben zy een be zwaarschrift ingediend hy den minister van binnenlandsche zaken, waarin zy met weige ring van het betalen van belasting dreigen. De beweegreden, die de stellers van ver zoekschrift en bezwaarschrift leidde, is na- tjurlyk de schade, die de handeldrijvende klasse lydt by het achterwege blijven der pelgrims. Eenigszins voorbarig is intusscben hun optreden wel, want in den brief van Merry del Val staat uitdrukkelijk, dat de op schorting der pelgrimstochten slechts voor den eersten tyd geldt. Aanleiding om de re geering dadelijk op hoogen toon de noodigo dreigementen op haar dak te sturen, is er dus niet. Uit Sofia wordt gemeld, dat do door Bul garije te volgen Macedonische politiek sedert geruimen tyd tot een ernstig debat aanlei ding geeft tusschen den oud-ministerpresident lentie graaf Fersen te ontvangen, die inge volge eene bijzondere opdracht van den Keizer hier komt. Vermoedelijk zullen onze nederzettingen, de toestand onzer garnizoe nen en strafkolonies het voorwerp zijner opmerkzaamheid nitmaken. Ik wensch dat Zyne Excellentie hier alles in den besten toe stand vindt; om Zyne Majesteit onzen aller- genadigster. Heer nauwkeurig te kunnen in lichten, heb ïfc eefr rapport doen samenst^llen, dat den militairen en den h’uishoudelykep toestand van het geheele Amoer-district vermeldt en de vooruitzichten beschrijft, die dit uitgestrekte gebied opent. De vervaar diger van dat geschrift, Fedor Orloff, zal het u voorlezeningeval gy daarop iets hebt aan te merken, verzoek ik u dat schriftelyk by mijn adjudant in te dienen. Ik voeg hieraan toe, dat Zyne Excellentie zijn weg langs de Amoer stroomopwaarts nemen en daarna over land naar Petersburg terugkee- ren zal. Ik hoop dat gy in allen deele uw plicht zult doen, opdat Zijne Excellentie niets vindt aan te merken.” Met den militairen groet en een zwijgende buiging namen de officieren plaats; een wenk van den generaal riep Orloff aan zyne zjjde, de adjudant gaf hem het rapport en hy begon te lezen. Aanvankelijk met eenigszins be klemde stem, daarna steeds vrijer, las hy zijn rapport voor; nevens de militaire aangele. Telefoon 3lo. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Grot^ letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. genheden had hy den handelspolitieken toe stand nauwkeurig beschreven en interessante opmerkingen over de goudvelden en mijnen der groote, bijna nog onaangeroerde schat kamer der Boven-Amoer daarin gevlochten. Een goedkeurend gemompel bewees hem. dat zyn werk bijval vond. Intusschen bracht men genei aal Dachkoff opnieuw rapport. Hy stond op en riep den adjudant toe: „Laat de rijtuigen voorko men!” Daarna wendde hy zich tot de overige Aanwezigen.nMyne heeren, ik verzoek u uwe opmerkingen nrorgen iqtyds in te die nen; de stoomboot „Seevöutch” nadert de landingsplaatsik noodig de heeren uit, mij naar de kade te vergezellen.” Reeds weerklonken de signalen voor de troepen, en de adjudant snelde heen, om op zyn ros te springen en den strandbatterijen de orders over te brengen. Toen Dachkoff den kraag van zyn zeeottermantel vast maakte, zag hy den veronachtzaamden Or loff vergeten en alleen bij de tafel staan. „Blijf Mer, Orloff,” zei de generaal goedig, want zyn medelijden was opgewekt. Daarna riep hy zyn bediende: „Maak het dien jongen man voor den nacht zoo aangenaam mogelijkgeef hem een eigen kamer.” „Ik zal u nog noodig hebben,” voegde hy Orloff toe en verliet met haastige schreden s

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1