i tcap ZWBRVELIHGEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. REXMSGEVIVG. Bullenlandsch Overzicht. geile. EtS Jz. I i» E V JJ. VERKIEZING G-eraeen No. 10419. Maandag 20 Augustus 1907. van tndelaar 1 dubbole flosch a Jenever genaamd; breng die twee hii *»lknnrior i hrkbraiti (Wordt vervolgd). eljjks verseb Soepkippen, emeste Bend els, Fazanten i, Reevieescb ncnrreerende aakt franco PPE. r bij WG, Poelier. IDAM. •ma UL geknipte le plaat. iHR atroon. 1H1LD. to, Zaltboinru erdam. a. ?zn. Rotterdam Naar het Russisch. [E-- 5 -- binnenland vaa Marokkozy heeft nooit haar voornemen gewijzigd ora zulk een expeditie niet te ondernemen. De volkomen overeenstemming tusschen Frankrijk en Spanje heeft zich dan ook •nooit verloochend. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 2zen Aug. 1907 executoir is verklaard Het Kohier No 2 der bedrijfsbelasting, dienst 1907/8. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 24 Augustus 1907, De Burgemeester voornoemd, C. W. VAN DE VELDE. L.-B, liOI IISIIIL COURANT Wat er in Fez'gebeurt wordt steeds onbe grijpelijker. De Sultan heeft in een opwel ling van angst voor troon en leven de Viziers en 0elam,a’8 bijeengeroepen, en een gezantschap naar Tanger gezonden, om tegen Frankrijks optreden te protesteeren by de gezanten der mogendheden. Maar overigens schijnt hij alle macht ver loren te hebben. Zijn bevel aan de stammen voor Casablanca, om niet tot den aanval over te gaan, is volkomen werkeloos ge bleven; volgens de berichten, die generaal Drude door spionnen en deserteurs ontving, bestaat het Moorsche leger dat zich daar samentrok, nu reeds uit meer dan 5000 man en ontvangt het geregeld versterkingen uit :nen 0 £,75 ds Drogisten ERDAM. t, Apotheker isthaven 198. Reuter seint uit Casablanca, dd. 23 Aug By het gevecht van gisteren werd een Franschman gedood en werden er vier gewond, onder welk een officier. Do Fran- schen deden heden een verkenningstocht, maar vonden geen enkelen Moor. De Fransche regeering heeft nooit aan Spanje eenige expeditie voorgesteld in het FEUILLETON. Telefoon To. Sï 'ADV E KT ENT1 EN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. VAN EEN LID VAN DEN De BURGEMEESTER van Gouda, Gezien de artt. 5 en 8 der Gemeentewet benevens art. 3 van het Koninklijk Besluit van den 8n Mei 1897 (Staatsblad no. 144), doet te weten dat op DINSDAG den 3n SEPTEMBER e.k. in het Tweede Kiesdistrict dezer ge meente eene verkiezing zal plaats hebben van een Lid van den Gemeenteraad in dat district, ter voorziening in de vacature, ont staan doordien de Heer J. A. DONKER zijn ontslag heeft genomen; dat op dien dag, van des voormiddags negen uur tot des namiddags vier uur, bij hem kunnen worden ingeleverd de bij art. 51 der Kieswet bedoelde opgaven van Candida- ten, waarvoor de voorgeschreven formulieren van af heden ter Secretarie voor de kiezers verkrijgbaar zyn; en dat voor deze verkiezing de stemming, zoo die noodig mocht zyn, door Burgemees ter en Wethouders is bepaald op WOENS DAG den lln SEPTEMBER e.k. en de herstemming, zoo noodig, op DINSDAG den 17n SEPTEMBER d.a.v. Gouda, den 23n Augustus 1907. De Burgemeester voornoemd, R. L. MARTENS. verschillende deelen van het land. Een deel dier troepen staat onder de bevelen«van den tegen-sultan, Moelay-HafitL wiens optreden van verschillende zijden wordt bevestigd. Wel aarzelt Moelay-Hafid nog om den Hei ligen Oorlog tegen de Christenen af te kon digen, en wil hij eerst een beraadslaging hebben met de ryksgrooten en de aanvoer ders der Zuidelijke stammen. Doch de macht der omstandigheden kon wel eens sterker bly’ken, dan de voornemens van Moelay- Hafid. Van Raisoeli wordt in de laatste dagen weinig vernomen, en zyn plannen zyn nog grootondeels onbekendsir Harry Mac Lean is-nog steeds zijn gevangene. En tot overmaat van ramp wordt uit Algiers gemeld, dat in Tiemcen anti-Euro- peesche betoogingen werden gehouden door de Mooren; de Fransche gouverneur hoopt echter, een uitbarsting te kunnen voorkomen. Vandaag zal het Hoogerhuis het wetsont werp tot wettiging van ’t huwelijk met do zuster van de overleden vrouw in de arti kelen behandelen. Zelfs de tegenstanders verwachten, dat het wetsontwerp er nu wel door zal gaan, maar ze zullen linn best doen er ingrypende veranderingen in te brengen, b.v. die huwelijken niet toelaten in de An- glikfcanaohe of zelfs in eenige andere kerk, zoodat ze alleen burgerlijk gesloten kunnen worden, en aan de wet geen terugwerkende kracht verleenen. Hoe fel sommige Anglikanen tegen do wet zyn blykt uit een brief van Lord Hugh Cecil in de Times. Men weet, deze zoon van wylen Lord Salisbury, wel do knapste van de Cecils, heeft in het Lagerhuis meermalen de aan neming van de wet verijdeld. Nu staat by buiten het Parlement, om zyn vryhandeis- beginselen door de protectionisten zyner party in de ban gedaan. Hy heeft dus zyn gal niet in de vergaderzaal kunnen uitstorten en schrijft aan de Times: „Men zal zich herinneren, dat de huwe- lyksdienst van de Kerk het huwelijk verge lijkt bij de onuitsprekelijke vereeniging tus schen Christus en Zijn Kerk. Als zulke woorden gebezigd worden in verband met een betrekking (fiet huwelijk tusschen een man en de zuster van zyn overleden vrouw) di,e velen onzer even onzedelyk toeschynt als buitenechtelijke gemeenschap of veelwijverij, dan is' ’t wel duidelijk dat er in onze oogen godslastering wordt geuit. Het is toch stellig niet te veel gevergd, dat Anglikanen zoo danige beleediging van hun gevoelens be spaard zal worden. Ik kan moeilijk gelooven, dat iemand van Christelijk gevoel of zelfs van beschaafde instincten de boleediging kan wenschen aan te doen, die er in zou liggen onze kerken en onzen dienst te gebruiken om iets te verrichten wat naar onze over' tuiging slechts een daad van sexueele zonde is.” Verder vergelijkt hy het sluiten van zoo’n huwelyk in een Anglikaansche kerk met de bezoedeling van een moskee of Hindoes chen tempel in Engelsch-Indië, waartegen de re geering da.qjr met alle kracht zou optreden. De Westminster Gazette noemt dit bigot terie. De Roomschen zyn op dit punt zoo niet. Gelyk de hertog van Norfolk, hun we reldlijke leider in Engeland, in het Hooger huis zei, achten zy dit huwelijk niet onzedelijk noch tegen Gods gebod, maar wel in strijd met de kaoonieke wet. Overeenkomstig de wet des lands geeft de Roomsche kerk ech ter, als de W. G. ’t goed begrijpt, voor dergelyke huwelijken steeds verlof. Het blad nu houdt zich overtuigd, dat het Parlement „de Engelsche Kerk niet het recht zal geven op dit punt bigotter en clericaler te wezen dan do Roomsche Kerk.” Er ia een Reuter-telegram van Donderdag uit Lissabon, meldende dat er een bom ont ploft is in de arbeiderswijk van de stad en dat daarbij twee personen gedood en twee personen gewond zyn. Een onderzoek, ingesteld naar deze ont ploffing, heeft aan het Jicht gebracht, dat er een samenzwering bestond om koning Carlos en den minister-president te vermoor den. Ziel van de samenzwering was een zekere Bettencourt, een student, die bezig was bommen te vervaardigen toen er een ontplofte. Er «Ön papieren gevonden op de kamer van Bettencourt, die tegen allerlei menschen verdenkingen wekten. Reeds zyn er dertig republikeinen in hechtenis geno men. troffen welbekend T-1LXXS.1 briekamerk). radicale n in alle, zelh :ige xenutr- mtstaan door fdigen leeftijd swakte, Bios’: Hoofdpijn Maagpjjn vermogen iz. Uit- Teletoi n No. 82. De Uitgave dezer Couran. geschiedt dagelijks met uitzondering van Z^r.- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nammers V IJ F CENTEN. 4) Een sergeant, met de Astrakan-muti op het hoofd, de houten sabelscheede dwars omgehangen en een zware revolver aan den gordel, duwde door een drom ordonnansen, onderofficieren en keizerlijke koeriers een gevangene voor zich uit, gekleed in een gladde, donkere zeemansjas. „Peter en Paul! Waar is de adjudant?” riep de sergeant. x „Deze man moet hier vastgehouden wor den, om graaf Fersen’s bevelen af te wach ten; zorgt dus voor hem!” „Alweder een treurig wrak aan den oever der dwaling, een arm, door het noodlot ver dreven lam, zooals ik,” dacht Orloffonwil lekeurig deed hy evenwel een schrede voor uit, toen de gevangene zyn gezicht naar hem toekeerde. „Onmogelyk! Pierre Lefranc?” Fedor’s oogen schitterden van aandoening. Een byna onmerkbare smeekende beweging beant woordde dezen onbedachten uittoep en her- De berichten, gisterenmiddag laat uit Casablanca en Parys ontvangen, toonen, dat de toestand nog steeds zeer ernstig is. Tweemalen werden de Fransche troepen aangevallen, en met doodsverachting storm den do Arabische ruiters langs de hellingen op het versterkte kamp dor Franschen| aan. De aanvallen werden afgeslagen, voorname lijk door hot krachtig ingrijpen van de bat terijen artillerie en van de scheepskanonnen. Maar het wordt toch duidelijk, dat gene raal Drudo versterkingen noodig heeft. Uit Oran is de „Vin Long” vertrokken naar Casablanca met 800 Algiersche tirailleurs en 100 ruiters aan boord. Wanneer deze zyn aangekomen zal de troepenmacht van generaal Drude uit ongeveer 4000 man be staan; naar men te Parys meent is dit vol doende om de inboorlingen in toom te houden, maar niet genoeg om een, voor de interna tionale belangen nadeelige veroveringspolitiek te volgen. Om den indruk nog sterker to maken, wordt van regeeringszyde krachtig nadruk gelegd op de leuze, die zy in Marokko wenscht te volgen: „Geen verovering, geen expeditie naar het binnenland”. innerde Orloff, dat hy zwijgen moest. Het was hem, of hij droomde. Pierre Lefranc in de kleeding der bannelingen, in het nood lottig linnen gewaad, zooals hij zelf droeg? „De laatste maal dat ik hem ontmoette, was by het groote oester-souper van prinses Narychkine, toen de gouden klokken der St.-IsaAcskerk duizenden harten van vreugde deden opspringen, toen Vera Milutin de dolle mazurka met hem danste ’s morgens om drie uur, onder de bloemen der tooverachtig ver sierde balzaal. En nu? Alweder een arme ongelukkige meer in ballingschap. De duivel regeert de- wereldZoo zat Orloff bij het vuur, oude herinneringen in zyn brein op- halend, en met een brandend verlangen om de oorzaak van Lefranc’s ongeluk te ver nemen. Intasschen had de ontvangst van den bui tenge wonen gezant van den Czaar plaats ge had, en begaf deze zich met den generaal naar diens kabinet. „Ik zal, zoodra ik myn werk hier volbracht heb, dadelijk naar Petersburg vertrekken,” onderrichtte hy den generaal. „Te Irkoetsk denk ik een koerier met orders uit Peters burg aan te treffen, dien ik dan terstond met de „Seevoutch” naar Kamschatka zal doorzenden; ik wensch, dat gy het schip dadelijk weder reisvaardig zal maken.” Generaal Dachkoff maakte eene onderda- gratis ge- jvoegsel, j «rkomende A TRONEN V p. tegen 4 rkrygbaar [aag. nige buiging. Zyne Excellentie ging evenwel, een havana aanstekend, voort: „Hoe is uw adjudant; kont hy deAmoer? Ik zou gaarne een flink officier meenemen,-want ik heb de opdracht, voornamelijk omtrent do goudop- brengst te rapporteeren: weet hy iets van do nieuwe mijnen aan de bovenrivier F” Generaal Dachkoff dacht er aan, dat het tiende gedeelte der goudvelden voor den Keizer gereserveerd werd, en daar hy het zeer wenschelyk vond het vertrek van zyn gevaarlijken gast zooveel mogelijk te bespoe digen, schelde hy en zeide eerbiedig: „Tk zal u den adjudant medegeven, Excellentie; in zuiver militaire aangelegenheden is Brons- ky onschatbaar; maar ik zal u nog iemand geven, dien ik juist hier heb. Gy kunt hem dadelyk zien. Zend Orloff hier!” beval hy den binnentredenden adjudant. Toen Fedor Orloff het prachtige vertrek binnentrad, ontmoette hy den onderzoekenden blik van een man, die zoo menigen weder- spannige, in dolle woede, voor een peloton- vuur gesteld had; graaf Fersen, een leeuw in werkkracht, geleek een duivel, wanneer hij geprikkeld w< rd. Orloff doorstond het onderzoek van den meedoogenloozen sol daat, zonder dat een spier van zyn gelaat vertrok. „Ziet er intelligent uit,” zei graaf Fersen koel, alsof hy over een mooi dier sprak. Op het sociaal-democratische congres te Stuttgart is gisteren verder over de koldniale kwestie gehandeld. Het slot was, dat met algemeene stemmen, behalve die d^Noder- landsche afgevaardigden, die buiten stemming bleven, een besluit werd aangenomen, waarin aan de kapitalistische koloniale politiek alle' hervormingskracht ontzegd en zy in beginsel veroordeeld werd. Daarna sprak men over het vrouwenkies recht. Met algemeene stemmen werd een be sluit aangenomen, waarin voor de vrouw in gelyke mate als den man het algeneene stemrecht wordt geëischt en het begiqsel wordt uitgesproken, dat wanneer de socialis ten in een land een beweging tot uitbreiding Generaal Dachkoff boog zwygend, en do ade ren op Fedor Orloff’s voorhoofd zwollen op, toen Fersen vervolgde: „Die fijne schurken schynen hier nogal behoorlijk behandeld te worden. Ken je de gouddistricten der Amoer „Ik ben sedert een jaar met speciale stu-^ diën en onderzoekingen betreffende* de gond-' mynen in Baikal bezig geweest, Excellentie," zeide Orloff zoo koel, dat hot zelfs Dachkoff onaangenaam aandeed. Orloff wenschte in zijn hart, de geheimzinnige rivier met graaf Persen op te varen. „Hy past my,“ lachte Fersen. „Overigens, generaal, te Sitka is nu een ongebruikte goudmijn; gy herinnert n toch Olga Darines, de onvergelykelyke zangeres?” Dachkoff ontroerde, want hy zag Orloff plotseling ontstellen en diens gelaat kramp achtig vertrekken. „Zij is nu gouvernante by het dochtertje van vorstin Maxutoff, prinses van Alaska welk een verspilling van gouden tonen! Laat dezen knaap medegaanjik heb beneden nog een anderen, een gewezen marine-offi- cier, Lefranc genaamd; breng die twee schurken maar bij elkander.”

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1