JTHEE. ;ao ZWERVELINGEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, i No. 10421. 46ste Jaargang. Bultenlaodscb Overzicht. H >gelte. ZONEN, Woensdag 28 Augustus 1907. u, FEUILLETON. Wi k 'handelaar ‘i (KMANAZn I HG, Poelier. !DAM. ÏVEER j SLLArfoJ [eljjks versch Soepkippen, :emeste Eend- els, Fazanten Beorleosch mcnrreerende aakt franco RK te letten Naar het Russisch. 0 Jenever tcap IPPE. ar bp RS Jz. WH DSUIE (»l RAM Teletoi n No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z'in- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominers VIJF CENTEN. worden afgei e- pakjes van vijl i een Ned. one n Nommer e.. i nevenstaan Wet gedepo lering van ge- r ende T Lz. Minister Clemenceau kwam Zondagmiddag even over twaalf met een opgewekt gezicht uit den trein van Carlsbad aan het Ooster- station, opgewacht door verscheiden minis ters, Picquart, Thomson, Pichon, en begon al grappen te maken tegen Pichon, die om de Marokkaansche drukte niet uit de stad kan, dat Parys zoo’n gezonde badplaats is en dat Parys biykbaar zoo’n voortreffelyken invloed had op het gestel van collega Pichon, toen de politieprefect Lépine op de heeren afkwam en Clemenceau op de hoogte bracht van een ernstig spoorwegongeluk by Coutras, den vorigen avond. Byna op denzelfden tyd, dat Clemenceau te Parys aankwam, vertrok de minister van openbare werken, Bartbou, van het station van de quai d’Órsay, in de richting van Coutras. Minister Barthou was te Villers toen het ongeluk gebeurde. Hy is Zondag morgen aanstonds naar^Parys vertrokken, en ’s middags doorgespoord naar het Zuiden. Coutras ligt niet ver van Bordeaux, op de lyn Bordeaux-Parys, in het departement Gironde, waar Bordeaux de hoofdstad van is. De nachtsneltrein van Bordeaux naar Parijs is* Zaterdagavond om ruim elf uur by het station Coutras op een rangeerenden goederentrein geloopen. De twee treinen reden tegen elkaar in zoodat de locomotieven in stukken vlogen en verscheiden wagons over Orloff treurig, „kan ik het geruisch van haar kleed booten. Het doet myn hart trillen soms ontwaak ik ’s nachts, daar ik in den droom, het hemelryk van arme gevangenen, haar hand op myn voorhoofd voel; nu en dan hoor ik zelfs hare stem het woord „Fe- dor” aan myn oor fluisteren. Ik ontwaak slechts om de ellende en kwelling der schande te ondervinden. Jong, liefelyk en vol liefde, een ware droom van schoonheid, bezat zy eene ziel vol hartstochtelyk vuur. Ik was half waanzinnig sedert ik haar aan myn borst gedrukt had, van het noodlottige uur af, dat ik in hare wonderbare oogen voor het eerst de tot dusverre verborgen waar heid ontdekte, dat zy my eveneens beminde. Je hebt haar nooit gezien, Pierre. Toen wy van elkander gingen, werd ik den Czarewitch als bijzonder geleide toegevoegd, toen hy naar Cherson vertrok, om ataman der Don- sche kozakken te worden; ik was de meest benijde man van het regiment.” Orloff zuchtte diep. „Ja,” zeide Lefranc, Fedor Orloff’s naam zweefde in dien tijd op ieder’s tong; de groote wereld misgunde hem zijne plaats, zyn bloed, zyn galant leven en zyn gouden toekomst. Bestemde de keizerin je niet tot echtgenoot van prinses .”- „Noem haren naam niet!” viel Orloff hem ruw in de rede. „Laat my vergeten, dat Reuter seint uit Teheran, dd. 26 Aug. Er zyn berichten ingekomen van verschil lende wanbedrijven, gepleegd duor de Turk- sche strijdmacht, die in het begin dezer maand in Perzië binnendrong. Firman Firma heeft zes bataljons onder zyne bevelen, die oprukken naar Seybalak en Urmia. Een aantal Turksche geregelde troepen met artillerie staat op een afstand van minder dan 4 mylen van Urmia en is sedert 15 Aug. bezig versterkingen bijeen te brengen. Een ander bericht deelt mede, dat een Turksche strijdmacht Meridan in Koerdistan ten Oosten van Sulimanieh heeft bezet. Langs telegrafischen weg heeft de geeste lijkheid en de bevolking van Urmia het parlement om hulp verzocht,.onder bijvoeging, dat zy genoodzaakt zonden zyn by de naburen hulp te verzoeken, indien de regeering niet by machte mocht zyn te helpen. Er loopt een gerucht, dat er Turksche troepen worden bijeengetrokken aan de grenzende aftre ding van het kabinet wordt als waarschijnlijk beschouwd. elkaar heen vielen. De laatste berichten spreken van 8 dooden en 20 gewonden. Toevallig kwam in den nachttrein van den anderen kant dokter Henri de Rothschild, die op weg is naar Marokko met een am bulance. De trein waar dr. Rothschild met nog eenige artsen in zat kon by Coutras niet verder omdat de weg versperd was door de stukken van den verongelukten sneltrein. Dr. Rothschild was daardoor in de gelegenheid om zeer van pas hulp te verleenen aan de gewonden, die uit den wrakhoop te voorschijn werden gehaald. Vermoedelijk was de sneltrein op een zij spoor geloopen doordat een wissel niet over gegaan was by het omtrekken. In het district Bury St. Edmunds is in de plaats van den unionist Hervey, die verleden jaar met 434 stemmen meerderheid (1481 1047) werd verkozen eu nu als markies van Bristol in het Hoogerhuis is gekomen, ge kozen de unionist W. Guiness met een meer derheid van 890 stemmen. Dat ziet er voor de liberalen niet fraai uit, vooral omdat zy nu en verleden jaar met denzelfden candidaat uitkwamen. Maar, het district is altyd een vaste burg van de conservatieven geweest, en met districten van zoo klein aantal kiezers houdt men gemeenlijk niet veel rekening ter bepaling van de politieke strooming. En Guinnes, de zoon van den schatrijken Lord Iveagb, heeft door zyn geld in bet district, waar hy woont, grooten invloed. Met dat al hebben de unionisten reden tot tevredenheid, zy. ’t dan dat zy in het veertigtal tusschen- tydsche verkiezingen, sedert de algemeene verkiezing van Januari 1906, hun aantal in het Parlement met niet een vermeerderd hebben, zooals Churchill Zaterdag in een redevoering zeide. Terwijl Fransche bladen aandringen by de regeering op het zenden van groote ver sterkingen aan generaal Drude, opdat hy in staat zal zyn het samentrekken van de stammen ook in het binnenland te beletten, bevatten de Engelsche bladen ernstige waar schuwingen daartegenniet alleen de libe rale bladen, ook de „Times”, de „Daily Telegraph” en de „Morning Post” wyzen er op, dat zulk een optreden tot zeer onge- wenscbte diplomatieke verwikkelingen aan leiding zal geven. De „Daily Telegraph” zegt, dat de Franschen, zoo zy zich van de kust verwijderen, voor een militaire taak zullen komen te staan, waarby de verovering van Egypte en Soedan door de Engelschen nog maar kinderspel was. Niet één Om- doerman, maar vele gevechten van dien aard zullen noodig zyn, om een land te onder werpen, dat zyn bevolking by millioenen telt, en sedert eeuwen aan de meest vol maakte vrijheid gewoon was. Een heilige oorlog zou, eens uitgebroken, niet gemak- kelyk te onderdrukken zyn. Wellicht zouden 250.000 tot 500.000 man daarvoor noodig zyn, als de heilige oorlog eens uitbrak. De „Morning Post” vreest ook, dat de tocht naar het binnenland de beteekenis zou hebben van de lont in het kruitvat; on dat de' verovering van Marokko oneindig veel gevharlyker worden zou dan die van Algerië of Tonking. Eu alle bladen doen uitkomen, al zeggen zy hot niet met zooveel woorden, dat Duitsch- land de verovering van Marokko door Frankryk niet zou dulden. „Do zomer van 1907 zal een historisch karakter hebben”, schreef voor enkele dagen do „Politische Korrespondenz” bjj hot be spreken van de ontmoetingen tusschen vor stelijke personen en staatslieden, die elkaar in de laatste weken opvolgden. En bet is zeker dat sedert langen tyd de internatio nale politiek geon aanleiding gegeven beeft tot zulke opzienbarende betoogingen als juist indezen zomer. De staten hebben, terwijl hunne vertegenwoordigers in ’s-Gravenhage beraadslagen over hetgeen geschieden kan om den vrede duurzamer te maken, gevoeld vaó hoeveel waarde de bondgenootschappen en vriendschapsbonden zyn, en hebben ge poogd don kring daarvan te vergooten. Alle gebeurtenissen van den laatsten tyd worde/) beheerscht door denzelfden algemeenen wensch door vriendschappelijke besprekingen te ko men tot de oplossing van de neteligste in ternationale quaesties, in het belang van den wereldvrede. Die wensch bezielde Keizer Wilhelm en Het internationale sociaal-democratische congres te Stuttgart is Zaterdag in der minne gescheiden. Biykbaar om te voorkomen dat de verschillen van meening die in den boe zem van de commissie ten aanzien van het antimilitarisme bestonden, de uiterlyke een dracht zouden verstoren, had het internatio nale bureau aanbevolen, do bekende motie zonder beraadslaging aan te nemen. Hervé kreeg het woord niet over de motie zelve, maar over het besluit van de meer derheid, om haar by acclamatie goed te keuren. Hy betreurde het dat geen Duitsch partijgenoot gesproken had, om te verklaren dat de Duitsche party door mee te gaan met de ter tafel gelegde motie, Bebel’s standpunt met betrekking tot het militarisme had prys- verdriet over zyn verloren leven sprak, ter wijl zy gloeiden als die van een wolf, die zich gereed maakt zich tegen zyn vervolger te keeren. „Pierre," zeide hy toen langzaam, „weet je wat het zegt, eene vrouw te beminnen?" De Franschman dacht een oogenblik na. „Ik kan je geen antwoord geven! De gewone vertegenwoordigsters van het vrou- welyk geslacht hebben my nooit in verruk king gebracht; maar ik ken de hofkringen, de lachende duivelinnen met zachte, kirrende stemmen en koene oogen vol tooverkunsten. Zy hebben my te gronde gericht, Fedor; maar ik heb nooit bemind. Ik heb nog nim mer eene vrouw ontmoet, die het offer van een mannenleven, zyne eer of zyne vrijheid waard was; ik heb er nog nimmer eene ont moet, die ik voor altijd zou willen dienen. Denk eens, wy Fransche emigranten, die door de dolle dagen van ’93 naar Rusland gedreven zijn, blijven daar slechts gasten. Toen mijn vader, met het zwaard in de hand, in den Poolschen veldtocht voor den Czaar stierf, werd ik door den Keizer naar de zeecadettenschool gezonden. Ik heb alleen geleefd; neen ik heb nooit bemind. Maar jÖ?” „Van het eerste oogenblik af, dat ik haar zag, beteekende zij mjj voor de geheele we reld, en zelfi na nog, zelfs hier,” antwoordde een ellendige als ik ooit hare hand gekust heeft.” Daarna ging hij kalmer voort: „In het gevolg van den Czarewitch kwam ik naar den Kaukasus; ik was ztfn uitverkoren gezel op de jacht, zijn makker by do ge heime strooptochten in de dalen,waar liefde en romantiek nog by de schuchtere schoonen der wilde bergbewoners gevonden worden; bjj een dol avontuur redde ik zelfs zyn leven. Na myn terugkeer in de hoofdstad werd ik eerst recht het voorwerp der wangunst van ons schitterend hof, daar ik de eenige met gezel van den troonopvolger bjj diens troika- tochten was. Je waart toen naar Sebastopol gezonden; ik geloof, dat wy elkander niet meer gezien hebben na het bal, waarop prin ses Narychkine alle wonderen van het elfen land naar onze hoofdstad wist te tooverea, om de lievelingen van den joagen aristoqra- tischen kring genoegen te doen.” Lefranc knikte droevig en weemoedig. Na een oogenblik zwygens ging Orloff voort: „Toen ontmoette ik haar; myn leven werd als met een tooverslag veranderdvan den lossen hofmaker, den uitverkoren erfgenaam van den millioenen bezittenden oom Stephan Orloff, den leider der meeat bekende jacht club, den onversaagden duellant en dollen ryder, werd eensklaps een hartstt chtelflk, luimig minnaar. (Wordt vervolgd). CHE- GE -f Firma BAUL 8 geknipte urde plaat. t patroon. CHILD- gegeven. Daarna werd de motie eenstemmig aange nomen Besloten werd dat het volgende interna tionale congres te Kopenhagen byeen zou komen. Het congres betuigde aan het internatio nale biireau zyn dank, en van der Velde deed hetzelfde uit naam van de vreemde afge vaardigden aan de Duitsche party en met name lau de „gemoedelyke Zwaben” voor de hun bewezen gastvrijheid. Singer sloot het congres met te zeggen dat het internationale proletariaat een macht is, waflfrmee de burgermaatschappij altyd door te doe# zou hebben en dat de dag zou komen dat hert onoverwinnelijke leger der prole tariërs over die maatschappij zou zegevieren. De Hongaarsche coalitie-party, die zoo lang als oppositie-party de verschillende groepen waaruit zy samengesteld is, wist byeen te houden, staat thans, nu zy regee- ringspojtjj is, op het punt uiteen te vallen. De onoènigheden tusschen de Volkspartij en de Onafbankelykheidsparty zyn zoo ver scherpt, dat de Volkspartij besloten heeft de coalitie te verlaten. In de party-conferentie te ITünfkirchen zal dit besluit worden mede gedeeld. De president der Volkspartij, graaf Zichy, „zal zyn ontslag nemen als lid van het ministerie. De Hongaarsche bladen hebben dit natuur lijk al lang zien aankomen en spreken er op tamelyk kalme wjjze over. Zy verwijten der volkspartij slechts, dat zy de coalitie verlaat op het oogenblik dat deze voor de moeilyke taak staat de overeenkomst met Oostenrijk te sluiten. De gematigde bladen willen nog altoos den indruk doen ontstaan, dat bet besluit van de volkspartij slechts een bedreiging is, door al te heet gebakerde journalisten van de volkspartij geuit, doch door de leiders nog steeds niet als ernstig beschouwd. Maar de wyze, waarop het besluit tot uittreding wordt bekend gemaakt, en de mededeeling van het aftredingsplan van graaf Zichy toonen duidelijk, dat de zaak ernstiger is, dan deze gematigden willen doen voor komen. Inmiddels heeft graaf Andrassy, de lei ding der deyde groep in het coalitie-verband, de „grondwettige party”, verklaart: dat zyn party de overeenkomst met de onafhanke- lykheidsparty niet zal opzeggen, voordat het ministerie alle punten van het gemeen schappelijk program heeft vervuld. Ie gratis ge- 6) „Houd het hoofd omhoog! Je moet niet zoo moedeloos zynbedenk toch, welk bloed je in de aderen hebt. Je vrienden zyn toch voor je aan het werk. Je oom Stephan...? Orloff sprong op en riep „Houd op, om Gods wil!* Zyn geheele lichaam beefde en een smartelijke uitdruk king kwam op zyn gelaat. Noem hem niet; hy is door mijne hand gestorven! Mij is geen enkelen vriend overgebleven." Lefranc staarde den ongelukkige jongen ®an, die als een tjjger de kamer op en neer liep, aan. «Je oom Stephan, je voogd?" stamelde bÖ- „Ónmogelijk! Vertel my dat eens. Was het een toéval? Je bent toch geen lage moordenaar Lefranc trok den ongelukkige op een stoel naast den haard en zeide„Vertel bet spoe dig; men zou ons kunnen storen, want de middernachts-aflossing zal spoedig komen." Orloff sloeg de oogen op, waaruit al het Bijvoegsel. Q voorkomende J PATRONEN P- p. tegen i verkrijgbaar Haag. J Telefoon No. 82 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. im iuMraitd. S

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1