NG izoen in het sch magazijn, 30. Kleiwegsteeg. ZWERVELINGEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, I Donderdag 39 Augustus 1907. 46ste Jaargang. Bulteulandsch Overzicht iap meer. [ITS. \o. 10433. FEUILLETON, lige afdoende (Wordt vervolgd). seft het huise- nen hersteld, mte en oneer zenslustige en herschapen p den rechten g gemaakt en menig jaar ongeëvenaard It gratis aan en, een boek nonster. Het olkomen on- entie in alle jrkrygbaar in end depót, te het attesten er aanvraag ratis proeven idt U direct POEDER jrbare eigen- azin tot het erken drank sint enz.) bij Het COZA pgemerkt en zuster of de t hem toe kan n, en zonder it ooit behoeft ing te danken dubbele floech gte, Zaltbomm terdain. ?e’ Czn. Botterdam Naar het Russisch. i worden in lelk, Likeur, ater of in hel lat het noodig ard er iets van betaalt; TE a model HINK, i t 57.50 en (fultlen b{j: LEN, Rotterdam. >r Reparatie, icnendaal 4. rstraat 267. dat niet alleen door.de leidende staatslieden, maar ook door do openbare meening in beide landen wordt gekoesterd, heeft veel tot verbetering der betrekkingen bijgedragen. En thans is de toestand reeds zoo, dat in beide landen met voldoening op de gunstige ontwikkeling -van die betrekkingen kan worden gewezen. Het onderhond op Norderney, dat over alle punten der algemeene staatkunde liep en voornamelijk de Marokkaansche quaestie gold, beeft die verbetering duidelijk in bet licht gesteld. En al zal bet onderhoud tus- schen de beide staatslieden niet geleid heb ben tot een-vaste afspraak voor de te volgen politiek, door do bespreking werd de goede wil getoond, die beide landen bezielt, om vriendschappelijk, vreedzaam en hoffelijk met elkander samen te werken tot het voor komen van botsingen en tot het regelen van moeilijkheden. Telefocn No, 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maande? is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. >r van het i Coza poe- atis toege- mcery Lane, 173 Engeland rtroften welbekend 1T-BLIX33 ibrieksmerk). radicale en ran alle, zelf* kige zenuw* ontstaan door igdigen leef tg d zwakte, Bloei: Hoofdpgn - Maagpgn i vermogen ,nz. üit- Een aantal Engelsche ministers bobben Zondag redevoeringen gehouden, die hoofd zakelijk blijk gaven van het vaste plan der regeering, in den naderenden herfst krach tig den strijd op te nemen tegen het Hoo- gerhuis. Winston Cburéhill somde in eene rede voering te Cheadle Hulme by Manchester, de wetsvoorstellen op. die het Hoogerhuis verworpen had en die nu opnieuw aan het Lagerhuis zullen worden voorgelegdde be handeling zal toonen welke wenschen het volk heeft. En de minister verwacht, dat het volk zich duidelijk en krachtig zal uit spreken voor een democratische regeering en tegen de overmacht van de Pairs. De minister Asquith hield een redevoering te Corsham by Bath, en zette daarin op scherpe wijze het conflict uiteen. Hy wees er op, dat de groote politieke quaestie is of het volk zal toestaan, dat de leider van een kleine minderheid in het Lagerhuis, met behulp der Lords, de wettelyke maat regelen door het Lagerhuis aangenomen, kan doen verminken of verwerpen. In den zelfden geest spraken minister Haldane in Pertshire en minister Birrel in Bristol. Allen meenden, dat de wijze waarop het Hoogerhuis optreedt, in strijd is met den gezonden constitutioneelen geest, en dat een democratische regeering er onmogelyk door wordt gemaakt. Het Engelsche Hoogerhuis heeft gisteren de derde lezing van de „Deceased Wife’s Sister Bill” ten einde gebracht en die wet met 98 tegen 54 stemmen aangenomen. geliefde, door ingehouden hartstocht dagelijks grooter wordende, verwekten de ijverzucht van den keizerlyken aanbidder. Als man van eer zocht ik zijn vertrouwen op geenerlei wijze te winnen; doch ik huiverde voor het onheil, dat boven de engel hing die myn geheele wereld uitmaakte. „Zij leefde in volslagen onwetendheid om trent de duistere geheimen der groote Rus sische kringenzij wist niets van de ontzet tende geschiedenis der onderaardsche cellen van het Newa-eiland, niets van de slacht offers die, aan de muren gesmeed, in waan zinnigen angst om barmhartigheid riepen, totdat de ijzige vloed hen duim voor duim verslond. Iedere windvlaag, die langs bet eenzame strand trekt, bevat den laatsten snik van een onschuldig vermoorde; uit de don kere vensterspleet van een dier cellen beb ik den zakdoek eener vrouw zien fladderen, als laatst vaarwel aan haren geliefde, om wiens schavot ik mijne grenadiers had op gesteld.” Orloff’s voorhoofd gloeide door de hevig heid waarmede het bloed door zyne aderen stroomde. „Zoo geschiedde myn misdaad,” eindigde hy fluisterend, „om mijne Olga te redden Lefranc ontroerde, toen hy dien naam hoorde, „Dag en nacht heb ik plannen gesmeed,” De Cbineesche legatie te Parys laat be kend maken, dat de berichten uit Peking over een ongeneeslyke ziekte van de Keizerln- Weduwe totaal uit de lucht gegrepen zijn. De vorstin geniet een uitstekende gezond heid. Wy geven bovenstaand bericht enkel volledigheidshalve, doch hechten er niet veel waarde aan. Men vergete niet, dat de Kei- zerin-Weduwe reeds een oude vrouw is. Zy werd geboren don 17en November 1834. De oude vorstin, in wier handen naar men weet de feitelijke regeeringsmacht berust, beoogt met de voorgenomen mutaties in de kringen der hooggeplaatste civiele en mili taire ambtenaren vooral een sterking van de, macht der centrale regeering. De be jaarde dame acht dit noodzakelyk, om het ging Orloff voort. „Ik kon het hoofd van myn geslacht niet in myn vertrouwen nemen, dat waagde ik niet; voor den trouwen, ouden Stephan Orloff was do wil van den Keizer wet, Ik had geen broeder, geen vriend; om myn overweldigenden hartstocht te verber gen, stortte ik my in allerlei uitspattingen. Toen verdiende ik den naam van „dolle Or loff”, doch ik leefde slechts in Olga’s liefde, en was als betooverd. Dag aan dag zag ik ons noodlot naderen; verbanning, scheiding, verdriet, gevangenis, ja zelfs den dood door zelfmoord, want in den grond van myn hart vreesde ik de spionnen van den Grootvorst; ik beefde ook om Olga’s wille, wier gesta dige afwijzing den Prins slechts nog meer deed ontvlammen. Ik was een blinde dwaas, om niet te bedenken, <!at de toekomstige heerscher over negentig millioen onderdanen juist de vrouw wensebte te bezitten, die zyn koninklijke wil niet vermocht te doen bui gen. De ontdekking van mijn geheim had ik aan het toeval overgelaten. Ik deed myne geliefde op bedekte wy/c vorstelijke geschen ken toekomen; het verschafte my een by- zonder genot, wanneer ik haar voorhoofd, haar schoonen hals met myn eigen juweelen versierd zag, terwjjl de kostbare gaven van den Grootvorst! in een kast lagen. r*’ Reuter seint uit Antwerpen, dd. 27 Aug. In een geheime zitting hebben de stakers aan de haven besloten een einde te maken aan de algemeene staking. Alle arbeiders zullen morgen weder aan het werk gaan, behalve de graanlossers en de bontwerkers, die reeds voor eenige weken begonnen te staken. De berichtgever van het Hbl. zendt een telegram van denzelfden inhoud, waaraan hy nog toevoegt, dat de stakers de afge dwongen verklaring zullen onderteekenen. Reuter seint uit Londen, dd. 27 Aug.Daar het Lagerhuis de meeste amendementen, door het Hoogerhuis op de Engelsche Land wet ingediend, heeft verworpen en het Hoo gerhuis niet verder op de aanneming dezer amendementen heeft aangedrongen, is de wet feitelyk aangenomen in den vorm, waarin zy door het Lagerhuis was goedge- Toen de comité-beraadslaging geëindigd was, deed de oppositie nog een poging om de eindbeslssing uit te stellenLord Bal four of Burleigh stelde, by wyze van pro test voor de derde lezing te bepalen op 26 November, dus een uitstel van drie maanden. Namens de regeering stelde Lord Tweed- mouth voor, onmiddellyk tot de derde lezing over te gaan Dit laatste geschiedde, de derde lezing werd gehouden. De verwachting echter, dat de wet zon der stemming zou worden goedgekeurd, werd niet bewaarheid. Hoewel het dadelijk vast stond dal de voorstanders in de meerderheid waren toch verlangden de tegenstanders een stemming. By de voorgaande stemmingen hadden 237 leden van het Huis hun oordeel uitgespro ken; daarvan waren 144 voor het ontwerp, en 93 waaronder de bisschoppen tegen. Er was dus reeds eene meerderheid van 51 stemmen geweest. By de eindstemming bleek de meerderheid 44 stemmen te zyn54 pairs stemden nog eens tegen het ontwerp. Over het onlangs gemelde ontslag van den prefect van Odessa, generaal Gregoriëf, vin den we thans eenige bijzonderheden, die een eigenaardig licht werpen op het gebeurde. De plaatselyke organisatie der Zwarte Hondqrd bad Gregoriëf herhaaldelyk by Sto lypin beschuldigd, dat hy het beleid van den premier vijandig gezind was. De gene raal werd daarop naar St. Petersburg ont boden, alwaar hy een onderhoud had met Stolypin. Gregoriëf deelde by die gelegen heid den premier mede, dat Odessa in een toestand van anarchie verkeerde en dat het geheel in de macht was van het Verbond van het Russische volk. De inwoners wer den geterroriseerd. Dagelijks hadden er aan slagen plaats met doodelyken afloop. Her- haaldelyk had Gregoriëf al het mogelijke moeten doen, om pogroms te voorkomen, die door het Verbond van het Russische volk georganiseerd waren. Door den voortduren- den toestand van paniek, waarin de inwoners van Odessa verkeerden, was de handel ver lamd en werd de industrie met den onder gang bedreigd. Kortom, er was maar één middel om aan den onhoudbaren toestand een eind te makenmaatregelen tegen het Verbond van het Russische volk. Als die niet genomen werden, zou het den generaal onmogelyk zyn langer zyn functies te blijven waarnemen. Stolypin hoorde de verklaringen van gene raal Gregoriëf aan en verklaarde zich bereid het ontslag van Gregoriëf te aanvaar den. en werk. Ziehier nu weer eens een gebeurtenis, die het meer door ons besproken gemis aan vastheid in het optreden der regeering op frappante wijze doet uitkomen. Nog niet lang geleden was het de premier, die zeer eigen machtig optrad tegen de delegatie uit het bestuur van het Verbond van het Russische volk, welke haar opwachting aan den Tsaar wilde komen maken. Door Stolypin’s optreden is daar toen niets van gekomen. „Stolypin durft durft de reactionnairen dus aan” was de indruk, dien men toen kreeg. En thans is het dezelfde Stolypin, die geen vin durft te verroeren tegen datzelfde Verbond van het Russische volk, dat eenige weken gele- door hem werd gemassregolt I Een meer typeerend staaltje van de inconsequentie in de gedragslijn der Russische regeering en van het onzekere en weifelende van haar gansche beleid kan moeieljjk gegeven worden. De premier Sturdza heeft zich in een in terview te Weenen over Macedonië uitge laten. Hy achtte het onbillijk, als men zich kwaad maakte over het langzame tempo, waarmee de hervormingen in hun werk gingen. Men moest bedenken, hoe veel er te hervormen viel en met hoeveel bezwaren men hier al niet te kampen had. Het was een taak, die veel geduld vergde. De betrokken mogend heden streefden er thans ernstig naar betere toestanden in het leven te roepen en dit moest gewaardeerd worden. Overigens legde Sturdza den nadruk op de gelyke rechten, die den verschillenden stam men, dus ook den Koetsowallachen, in Mace donië toekwamen en hy veroordeelde ten strengste allen steun, die van buiten af aan de Macedonische revolutionairen werd ge geven. 7) Het was my, of myn geheele ziel in de nare opging; myn hart klopte niet meer in myne borst, doch in haren boezem, en haar Woed deed mij tot in myn binnenste trillen. Dat is Russische liefde. Die liefde maakte mij half waanzinnig; zelfs nu kan ik nog niet ▼erdragen, haar naam te hooren uitspreken. De CzareWitch was het, die my in haren kring bracht; eerst was ik slechts de satel- het van den hoogen heer. Mijne lippen j waren door dwang gesloten; ik waagde het Wet, als mededinger van den vurigen kei- kerlgken aanbidder op te tredenmyn geheele verdere loopbaan, ja zelfs de veiligheid mijner familie hing van myn zwijgen af. Oom Ste- P» iD’ ,1.?t hoofd van een trotsch geslacht, stelde zyn paleis voor de samenleving open, onkel om mijnentwil, want zijn eenig kind, myne nicht Wera, vertoefde nog, voor de oogen der wereld verborgen, in het Catha- nna instituut. Ik bad niemand om my goe- raad te geven, en bewaarde zorgvuldig fiouDSCHE uhjrant myn geheim, want ik durfde myn keizerlyken heer niet openlijk verdringen, doch wij beminden elkander: onze oogen verrieden dat maar al te spoedig. Voor haar gaapte de donkere afgrond van den ondergang, indien zij den toorn van den Prins opwekte, en toch het kostelijk uur der wederzydsche bekentenis moest komen, en het kwam. Ik gevoelde my als in een aardsch paradijs ver plaatst, want ik werd bemind door eene vrouw, die den hartstocht van den grooten Czare- witch had opgewekt. Buiten ons wist slechts bare getrouwe kamenier van onze geheime samenkomsten, van de gelukkige uren, als de groote witte sterren boven de Newa stonden zelfs in de wildernis heb ik ieder uur van dat genot nog eenmaal doorleefd. Ik was gedwongen te huichelen. Myne persoonlijke plichten bonden my iederen dag aan de zjjde van den Grootvorst, wiens liefde tot dolheid aangroeideéén onvoorzichtig gefluisterd woord en ik zou naar de mynen van Baikal gezonden worden, om in ketenen te vergaan. Grattez le Russe, dat weet je welik durfde niet openlijk by haar komen, want dan zou zy wel het slachtoffer van een of andere geheimzinnige gebeurtenis kunnen worden.” Orloff’s lippen vertrokken zich tot een hoonenden lach. „En toch, het noodlot bleef niet uit; de fonkelende oogen en de schoonheid mijner In ongeveer volkomen gelyke bewoordin gen hebben de beide offlcieele organen in Duitschland en Frankrijk, de „Nordd. Allg. Zeitung” en een nota van „Havas”, het resultaat medegedeeld van de besprekingen, die op Norderney gehouden zyn tusschen den Rykskanselier Von Bülow en den Franschen gezant Cambon. Zy konden, zoo luidt de offlcieele mededeeling, „hunne overeenstem ming en hun vertrouwen in de uitstekende betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitsch land constateeren”. Het is nog niet zoo lang geleden, dat de betrekkingen tusschen Duitschland en Frank rijk tot ernstige bezorgdheid aanleiding gaven. Maar het verlangen naar vrede, keurd. Ook heeft het Hoogerhuis de patentwet en een aantal minder belangrijke wetsont werpen aangenomen. Nadat het wetsontwerp betreffende de ler- sche uitgezette pachters herhaaldelyk heen en weder was gezonden tusschen het Hooger- en het Lagerhuis, kwam men tot overeen stemming en werd de wet eindelijk aange nomen. De regeering acht de waarde van de wet belangrijk verminderd door de concessies, die zy genoodzaakt was te doen om de aan neming te verzekeren. Het Hoogerhuis besloot zyn wetgevenden arbeid in deze zitting, door in alle lezingen het ontwerp op do Transvaalsche leening aan te nemen. Telefoon No. 69 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1