tl THEE. aar l ZWERVELINGEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, KENNISGEVING. Buitenlandse)! Overzicht. »geite. BEN ZONEN, t. worden afgele- pakjes van vijl 1 een Ned. one in Nommer en n nevenataau FEUILLETON, No. 10423. Vrijdag 30 Augustus 1907. e gratis ge- handelaar TOMAN 4 Z» (Wordt vervolgd). Teletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z-m- en Feestdagen. De prijs per drie maande1 is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. gelijks verech Soepkippen, gemeste Eend- fels, Fazanten e, Reevleesch oncurreerende laakt franco i aantal enge- i op aanvraag. UIb A Co. NT, m modellen te in toepaseingen terde Ptr- tri». Zy geven srs niet kunnen geen imitatie was my onmogeljjk Rusland to ver wenneer ik den persoonleken dienst SG, Poelier. 8DAM. ER EK N 5 Naar het Russisch. 3HE- (JE -- Firma ÏNAL J geknipte arde plaat. IKER patroon. CHILD- De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bü deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 2yen Aug. 1907 executoir is verklaard Het 'Kohier No. 3 der belasting op bedrijts en andere inkomsten, dienst 1907/8. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 29 Augustus 1907, De Burgemeester voornoemd, C. W. VAN DE VELDE. L.-B. Telefoon No. 89 A D V ERT E N TI EN worden geplaatst van 15 regels la 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver t en tien tot 1 uur des midd. nieuw te voorschijn treden, en daarmede zou de positie van Europa tegenover Marokko onherroepelijk worden geschaad. De .Matin’’ zegt terecht;. Cambon en Bülow zijn het er volkomen 4v»r eene, dat het vaa groot belang is, dat Marokko niet weot of vermoedt, dat er eenig verschil van meening kan bestaan tueschen Frankrijk en Duitsclnand over de Marokkaansche quaestie. Daarvan hangt het welslagen van elke on derneming in Marokko af. Moelay Hadid, de halve broeder van den Snltan van Marokko, door de vergadering van Vizirs en Oelama’s te Marakesj tot Sul tan uitgeroepen, beeft verklaard, die benoe ming te aanvaarden en beeft reeds een re- geering gevormd. Het gerucht wil nu, dat de Sultan Abd- el-Azis in zijn paleis te Fez vermoord zou zijn. Maar daarmede is de verwarring in Ma rokko nog niet verminderd. Er zijn nog genoeg pretendenten over, die de plaats onder den Pajong in bet paleis te Fez be- geeren. In de eerste plaats do Roghi, Moelay Mo hammed, die beweert de broeder van den Sultan Abd-el-Azis te zijn en die door de stammen in het Westen van Marokko als Sultan wordt erkend. In Marakesj is Moelay Hafld tot Sultan nitgertfbpen. Do oude Sjeik Ma-el-Amin, die uit de Sahara in het Zuiden van Marokko zijn in vloed doet gelden, predikt daar den Heiligen oorlog tegen de Christenen. De pretendent Boe Amana, die reeds ge- ruimen tijd zijne aanspraken op de Sultans- waardigheid handhaaft, wordt door de stam men aan de Moelaya erkend. En eindelijk nog Raisoeli, door de eene party als mover, door de andere als prins en pretendent naar den troon beschouwd, wiens gezag in een groot deel van Oost-Marokko door de berg stammen wordt erkenp. Zy allen meenen, meer en beter dan Abd- el-Azis, in staat te zyn Marokko te bestu ren, en de onafhankelijkheid van dit land te verdedigen tegen de Europeanen, die toch bjj de Acte van Algeciras zich verbonden, die onafhankelijkheid te handhaven. !KK te letten Wet gedepo- oering van ge- V ende IL, 1T Lz. OENEN IERS 50 cfs,7Scts Drogisten TEROAM. IB, Apotheker I esthaven 198. Bffvoeffgol. ’oorkomende PATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. ministratief aanwezighei: leden in den De koning vertrouwt, dat het toekennen van zelfbestuur aan de bevolking van Oranje- rivier-kolonie zal leiden tot welvaart en tevredenheid van die bevolking. Het overige deel van de troonrede handelt overbinnen- landsche aangelegenheden. Reuter seint uit Parijs, dd. 28 Aug. De ministerraad vergaderde heden onder leiding van Clemenceau en hield zich uitslui tend bezig met de bespreking van den toestand De politie te Lissabon heeft bjj het zoeken naar de samenzweerders, die men verdenkt van plannen tegen bet leven van den Koning en minister Franco, een bommenfabriekje gevonden' in het zuidelijk deel der stad. De politie heeft het vermoeden, dat zy met deze vondst op bet spoor is gekomen van oen tweede samenzwering, die tegen den kroon prins gericht zon zijn. Als dit bericht even waar is als het be richt over den aanslag op den Koning en minister Franco, dan beteekent hot niet veel. De samenzwering tegen den Koning on mi nister Franco wordt althans met klem tegen gesproken. Ja, er heeft een ontploffing plaats had zien vertrekken; dat er een verschrik- kelijk plan nog zonder vasten vorm door mjjn brein zweefde, durfde ik my zelf niet be kennen. Ik kende eiken hoek in het huis waar ik myn jeugd had doorgebracht; ik wilde daarin terugkeeren, zoodra de bedien den zich aan de gebruikelijke slempparty hadden overgegeven, en het kabinet zou be zwijken voor de kracht van een dolk, Waarom zou ik niet, geholpen door Iwan, mijlen ver weg zjjn, vóór de morgen aanbrak? Olga kon mjj volgenPodolski was trouw tot den dood; ik wilde haar door Iwan, als toeken van gevaar, een ring zenden, dien zy my eens gegeven had. Een gewone slede ken my over de bevroren Newa naar de voorstad brengen, waar Podolski paarden voor Olga gereed hield. Toen ik de jachtclub verliet, fluisterde Iwan: ,Wy worden gevolgdI" Dat was inderdaad het geval; donkere ge stalten kwamen, in een slede, snel op ons toe. Terwijl ik Iwan beval te wachten, naderde ik de club, met het voornemen, na een kort oponthoud aldaar, Iwan met een boodschap tot Olga te zenden en zelf naar het paleis terug te keeren; daar zou ik vei lig zjjn. Toen ik de deur naderde, traden twee vermomde gestalten op mjj toe. 8) Het laten; ..9-, bij den troonopvolger opzegde, vernietigde ik myn geheele geslachtmyn toekomst zou totaal weg en vol van allerlei verschrikkingen geweest zyn. Olga durfde ik niet verlaten; zy was gebonden aan de genoegens der groote stadduizenden oogen sloegen ons gade. Myn brein werd steeds meer verward ik kon geen pas krijgen om Rusland te ver laten, en myn Orloffs-gezicht was te veel bekend om'aan vluchten te denken; ieder grensofficier kende Fedor Orloff! ,Het einde kwam plotseling! Wjj hadden alle voorbereidingen tot Olga's vlucht ge troffen in het huis van een oud hofmeester myns vaders was een geheime schuilplaats voor haar ingericht. Hy zwoer by zijne vijftigjarige trouw, dat hy myn schat ver bergen en met kooplieden uit Archangel, die geen reispaa noodig hebben, naar de Witte Zee zenden zou; van daar konOlgagemak. (tOUNH ECOURANT tion Bil) for Scotland” met 118 tegen <31 stemmen. Dit besluit heeft groote verontwaardiging gewekt. De .Daily News” zegt: De Lords zetten hun orgie van vernieling voort. De wet, die zy verwierpen, was zoo zacht roo- gelykzij wilde alleen bepalen, dat de waarde van den grond in Schotland geschat zou worden, afgezien van de gebouwen die er op staan; dat dus in de kadasterstaten een nieuwe kolom zou worden opgenomen, bevattende de waarde van den grond, op het land en in de steden. „De Lords, die eigenaars van den grond zjjn, weigerden dit goed te keuren”. In oen redevoering tè Newcastle-on-Tyno gehouden op 12 Januari van dit jaar, zeide Viscount Ridley: „Niet minder dan een derde gedeelte van het geheele grondbezit in het Vereenigde Koninkrijk is in handen van de leden van het Hoogerhuis". En dr. Manamara ziet daarin den sleutel van de beslissiugen, door de Lords genomen by elke landwet, die aan het Hoogerhuis wordt voorgelegd. De Lords wenschen niet, dat de waarde van hun land in een officieel stuk door de zorgen der rogeering zal worden aangege- veu, othdat die schatting den grondslag zou kunnen worden bjj een mogelyken verkoop. Hun besluit, zegt de „Daily News", is dus hot gevolg van een opzettelijke:: tegen stand tegen een maatregel, die door alle sociale hervormers van alle partyen wopdt noodig geoordeeld. Zoo worden alle pogingen om werkelijk verbetering aan te brengen door da Lords verworpen: de onderwys-wet, de wet tegen het uitbrengen van meer dan één stem (Plu ral Votinh Bill), de drie landwetten. „Hoe lang zal het buis der Landslords nog in staat zjjn op deze wijze in dit land den weg te versperren voor hervormingen?” vraagt dr. Macamara. Het Engelsche Hoogerhuis heeft Maan dagavond, na de aanneming van de „De ceased Wife’s Sister Bill”, getoond, dat het niet voornemens is eiken maatregel goed te keuren, die het Lagerhuis aannam. Het verwierp by eerste lezing de „Land Value- „Op een noodlottigen avond verliet ik, Van Iwan, m|jn slaaf, vergezeld, na een stormachtige scène het paleis van oom Ste phan, om naar de jachtclub te gaan en daar het middernachtelyk uur af te wac' ten, ten einde aldus de spionnen van den Grootvorst te misleiden. Olga’s kamenier stond op den nitkjjk naar een bijzonder teeken. Een laat bezoek was in een hoog noordelijke stad, waar de lange nachten in dagen her schapen werden, niets ongewoons. „Ga been", riep Stephan, toen ik hem vergeefs om geld smeekte, „ik wil je dwaasheden niet langer door myn geld mogelijk maken. Zie, ik heb daar, in dat kabinet, honderd duizend roe bel. Ga trouwenI Ik betaal je schulden; maar voor je vrienden aan de speeltafel en voor je dwaze streken geef ik geen kopeke.” „Ik verliet den ouden edelman, die van woede beefde. Myn hart brandde van ver langen om Rusland te verlaten, mijne lieve Olga naar een of ander vreedzaam oord aan de schoone oevers van Sicilië of naar de bekoorlijke eilanden der Grieksche Zee te brengen, waar wy ons konden overgeven aan onze heimelijke liefde en waar zy voor eeuwig mijne vrouw kon zyn.” Orloff streek met de hand over de oogen, alsof hy een hem vervolgend beeld wilde wegvegen. „Ik kwam in de jachtclub, nadat ik m|)n oom naar oen bal der aristocratie Reuter seint uit Londen, dd. 28 Aug. Het Engelsche parlement is op recès. In de troonrede, waarmede de zitting gesloten werd, sprak de koning zijne voldoening uit over het bezoek van den koning en van de koningin van Denemarken, wat niet anders kan zyn dan tot versterking van de vriend schappelijke betrekkingen van de heidelanden en over het bezoek van den Japanschen prins Tushimi, Do betrekkingen met de vreemde mogend heden zyn van vriendschappelyken aard. Melding wordt gemaakt van het tusschen Engeland en Spanje gesloten verdrag tot handhaving van eikaars belangen in de MiddeBandsche Zee en den Atlantischen Oceaan. Vertrouwen wordt uitgesproken, dat de beraadslagingen van de Vredescon ferentie te.J’s-Grnvenhage zullen leiden tot het sluiten van tfrereenkomsten, strekkende om de rampen /an den oorlog te verzachten en den wereld/rede te verzekeren. Voorts wordt verbete/ing aangekondigd in het ad- bestuur van Indië, waardoor de id van adviseerende Indische Hsad van Indië wordt verzekerd. in Marokko. De ministers bleken op alle punten volkomen eenstemmig. Óp de talryke vragen die hem na afloop der zitting gesteld werden, antwoordde Clemenceau slechts: „Wy hebben de Marok kaansche quaestie in baar geheel besproken en blyken daarby van dezelfde meening te zyn”. Op de vraag of versterkingen zullen worden gezonden, antwoordde de minister-president: „Wy hebben generaal Drude meer gegeven dan hy gevraagd heeft. Drude zal alle troepen ontvangen, die hy noodig zou knnnen hebben, om de operaties uit te voeren, die hem opgedragen zyn.” Clemenceau zegt, niets te weten betreffende het gerucht, dat Sultan Abd-el-Azis vermoord zou zyn en evenmin iets te weten over do juiste bedoelingen van Moelay Hafid. In Krankryk weet men niet, wat men moet beginnen met zulk een warboel. De „Petit Parisien” vraagt: of de regee- ring de benoeming van Moelay-Hafld tot Sultan zal erkennen, nadat zy Abd-el-Azis beschermd heeft tegen Boe Hamana, en nadat de Acte van Algeciras de soeverei niteit van den offlcieelen Sultan heelt erkend? Hoe men die vraag ook beantwoordt, Frankryk mag zich niet in een avontuur- begeven, waarvan het einde niet te voor zien is. De „Siècle” die reeds meermalen het be wijs levende van de plannen der regeering op de hoogte te zyn, vergelijkt de taak die Frankryk in Marokko te vervullen heeft nyot de opdracht aan de Parysche politie om Parys van de Apachen te verlossen, zonder echter de politiebureaux te mogen verlaten. Die taak is Frankryk opgelegd door de Acte van Algeciras; de groote dwaasheid van de opdracht komt nu eindelijk volko men aan den dag. Do jongste gebeurtenissen in Marokko geven aanleiding, zegt de „Siècle”, om nieuwe voorwaarden te stellen, die de Acte van Algeciras kunnen aanvullenwaarom zou Frankryk van dien toestand geen gebruik maken Ook de „Soleil” bespreekt het denkbeeld van een nieuwe Europeesche conferentie, die Frankrijk onder zekere, nauwkeurig te omschryven voorwaarden, de vrye band zou laten. Hoezeer Duitschland op het oogenblik overtuigd is van de noodzakelijkheid om krachtig en vastberaden op te treden in Marokko een nieuwe conferentie zou een ramp zynwant de verschillen van meening, die thans sluimeren, zouden dan weer op- kelyk Zweden bereiken, en dan zou zy veilig zyn. Doch, ik bleef gebonden. Het was niet meer dan natuurlijk, dat Stephan Orloff in woede ontstak, toen ik mjj tegen do plan nen dor Keizerin, myn schitterend huwelijk betreffende, verzette; als man van eer kon ik het fchoone meisje dat zy voor mjj be stemd had, niet huwen. Toch durfde ik niet spreken. De vriendschap van prinsen van koninklijken bloede is noodlottig voor de uitverkorenen. Mijn oom beproefde vergeefs my van de dolle streken terug te houden, die mijn eigenlijk leven verbergen moesten; hy, de grootmoedigste mensch, weigerde ten slotte geld te geven voor myn wilde levens wijze. „Ik bezat landerijen, bosschen, my’nen en lijfeigenen, ik was de erfgenaam van myn oomdoch slechts Joden waren bereid my geld te verschaffen. Op het voorhoofd van de koningin myns harten vertoonde zich de schaduw van naderend onheilde afgewezen Prins beschuldigde baar eindelijk, dat zij een medeminnaar begunstigde. Elke onzer ge heime samenkomsten sloot roet een weder- zydschen eed, dat zy naar den ouden Podolski vluchten en ik haar, alle gevaren trotsee- rende, naar het slot van graaf Oxenstiern, te Torefors, volgen zon. Podolski, een oude Fin, zou den schat van myn hart beschermen, tot wjj elkander konden ontmoeten.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1