NTHEE. I aar ;ao ZWERVELINGEN. iMeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Bulleulandscl) Overzicht ZONEN, a. 46ste Jaargang. FEUILLETON, ge INKMAN Ta van andere kunnen Teletot n No, St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dageFijk met uitzondering van Z^n- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nom uiers VIJF CENTEN. !VEER j jlland) n aantal onge- op aanvraag BIti Jt Co. .NT, ien modellen te I1/,, dubbele flench Oi<tc, Znltbomm otterdam. age. Czn. Rotterdam en toepassingen derih‘ Par ent. Zjj geven ers niet kunnen i, geen imitatie, Naar het Russisch. RRK te letten VAN worden utgeh- s pakjes van Jn een Ned. on» ran Nommer e an nevenataan Wet gedepo voe ing van ev ende JL, RT Lr ■IOCHEH IOERS »50ds,75cls :n Drogisten ITEM AM. ER, Apotheker IVesthaven 198. GOIDSIIIE fWRATL Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens daar verspreid wordende berichten pre sident Roosevelt voornemens is, ter recht vaardiging van zijn anti-trust-politiek tegen de daarop gerichte aanvallen, zich opnieuw candidaat te laten stellen voor het presi dentschap der Vereenigde Staten. Wel heelt de president vroeger verklaard een nieuwe benoeming niet te begeeren, maar hy ge voelt thans de behoefte de beschuldigingen van zyne vijanden te weerleggen en een votum van vertrouwen van het volk der Vereenigde Staten te vragen. Daarom wenscht hy zich candidaat te stellen voor een derden termijn. Wij deelen dit bericht van den bericht gever van het „Bert Tageblatl” te Washing ton mede, met de toevoeging, dat het zeker bevestiging behoeft, na de besliste verkla ringen, herhaaldeljjk door president Roose velt over zyne plannen afgelegd. Het lid van den Beierschen landdag pas toor Grandinger, die tot de liberale party behoort, beeft te Bamberg, waar hy zich be vond om een afdeeling op te richten, van den Beierschen bond van staats-boscharbei- ders, moeilijke oogenblikken doorleefd. Ge durende de byeenkomst werd het lokaal door de katholieke arbeidersvereniging onder geen reden om steeds in de Beringzee rond te dwalen.” Maxutoff wist niet, dat de looze Sergius Zubow reeds door graaf Fersen van den aan staanden afstand van Alaska gehoord had, en dat de verdorven graaf Fersen, de sluwe Philippi en de hebzuchtige Zubow er reeds van droomden, de groote kudden robben der Komandoski- en Robben-eilanden in hun bezit te krijgen. Geen wolkje lag op zyn voor hoofd, toen hy aan een bocht van den weg de bekoorlijke mevronw Alten en Irma aan hare zijde ontdekte. „Vindt ge haar schoon?” vroeg de gouver neur eensklaps „Zy is een heerlijke vrouw,” zeide Orloff, terwijl er zich een verraderlijke blos op zyn bleeke wangen vertoonde. „Het is vreemd, dat ik nimmer naar haar verleden gevraagd heb,” mompelde Maxutoff, terwyl hy Orloff, wiens hart onstuimig klopte, geheel vergat. „Is zij is mevrouw Alten van hare vrijheid beroofd?” vroeg Orloff op weifelen den toon. „Zy is een geheimzinnige gevangene,” ant woordde de gouverneur. „Toen wy ons, vier jarei geleden, by m^n terugkeer hierheen, te Sebastopol nitrnstten, ontving mijne vrouw volmacht om voor ons verblijf alhier vier geschikte bannelingen nit te zoeken, die be stemd waren cm naar Siberië gedeporteerd te worden; door een of andere geheime vrouwelyke vrijmetselarij had de vrouw van den bevelvoerenden generaal van mevrouw Alten gehoord, die daar op bevel van het civiel kabinet in eenzame gevangenschap smachtte.” Uit merkwaardige, bygeloovige vereering noemde Maxutoff nimmer den naam van den Czaar, wanneer hy met Orloff sprak. „Zoo verzocht ik dan namens myne vrouw mevrouw Alten te mogen medenemenzy werd my toevertrouwd als een persoonlijk pand van bet civiel kabinet en moest als staatsgevangene beschouwd wordener werd my niets medegedeeld omtrent hetgeen zy misdaan had, noch omtrent haar vonnis, doch ik moest steeds bet oog op baar houden, terwyl zy slechts aan de bevelen van den Keizerlijken kabinets-secretaris onderworpen zou zijn. Verder werd my nog de vertrou- welyke mededeeling gedaan, dat er volstrekt niets tegen haar uitgevoerd mocht worden, en dat myn eenige plicht hierin bestond, bare vlucht te verhinderen en alle verkeer harer zijds met vreemdelingen te beletten. Myne vrouw heeft haar lief gekregen, en voor ons eenig kind is zy als een zuster; zonder haar zou ons leven hier zeer eentonig geweest zyn. Omtrent haar verleden heb ik evenwel nog niets te weten kunnen komen, zjj spreekt dat de regeering niet stil gezeten heeft. On langs spoorden liberale bladen de Engelsche ministers aan, om zich vnoral ditjaaropdie nuttige taak van stemming te maken toe te leggen, aangezien do 'unionisten door hard te schreeuwen den indruk trachten te wek ken, dat de liberalen zoo weinig uitrichten. Zaterdag heeft minister Haldane in een redevoering, het gehad over de nieuwe leger- indeoling, die in de afgeloopen zitting van het Parlement haar beslag heeft gekregen. De minister weidde o. a. uit over de graaf- schapsvereenigingen, die het territoriale leger in vredestijd zullen besturen, behalve in de dagen dat de manschappen oefeningen hou den en zy onder den bevelvoerenden officier staan. De Times drukt in een hoofdartikel over Haldane’s rede, evenals de minister zelf, de hoop uit, dat het Engelsche volk gehoor zal geven aan den oproep om bij het territoriale leger, het leger dat Engeland zelf verdedigen moet, dienst te nemen. Het is het eenige middel zoo geeft het blad te verstaan om te voorkomen, dat de algemeene dienst plicht wordt ingevoerd. Er zjjn nu 800 gendarmen te Antwerpen. Do burgemeester ging gisteren al 's morgens om zeven nur rond om te zien, boe do toe stand was. Van „Willen is Kunnen" wer den papiertjes rondgedeeld om tot algemeene staking op te wekken. Do hoer Corty heeft den goheelen ochtend onderhandeld met do Fédération. Hy was goedgoloovig gestemd, volgens de Etoile. Dat de Fédération gewei gerd heeft, zou volgons hetzelfde blad op de Beurs een „trés pénible impression” gemaakt hebben. De hoer Corty zou de onderhande- lingen met de werklieden voortzetten op den grondslag eenor hervatting van de werk zaamheden op de oude voorwaarden. De metaalwerkers hebben besloten te staken. ertroften r. welbekend HÏ-BLIXI.1 Fabriekmerk). radicale eu van alle, selh kkige xenuu- ontstaan, door iugdigen leefty l a zwakte, Blut': - Hoofdpyn - Maagpjjn )n vermogen -• enz. Uil- Reuter seint uit Tokio dd. 17 Sept. Veertig man van de bemanning van het Japansche slagschip, „Kashima” zyn gedood of gewond door de ontploffing van een 12 inch granaat in het kanon, na een schietoe fening by Kure in den namiddag van 9 September jl. Onder de getroffenen behooren een luitenant, twee kadotten en een stafof ficier. De ontploffing bad plaats by de poging om e< n granaat uit hel kanon te verwijderen. Een groot aantal omstanders werd ontzettend gekwetst; het schip is ernstig beschadigd. Op het slagschip „Koshima” zyn tengevolge van de ontploffing gedood vyf officieren en twee-en-twintig man. Twee officieren en zes man werden ernstig, en een even groot aan tal officieren en manschappen licht gewond. Naar het schynt, is het ongeluk niet ver oorzaakt door de ontploffing van eon granaat, maar doordat buskruit ontbraudde ten ge volge van het uitatroomen van hitte gassen uit het kanon, toen dit geopend werd om opnieuw geladen te worden. Het uitwendige van het slagschip is niet beschadigd. leiding van een kapelaan aangevallen en belegerd. Do byeenkomst moest gesloten worden, on de deelnemers trokken door de stad naar een ander lokaal. Maar ook hier vervolgden hen hunne aanvallers, en ten slotte moest de politie er aan te pas komen om de orde te herstellen. jongste gebeurtenissen in Marokko door de Osservatore Romano gepubli ceerde encycliek over het modernisme stelt vast dat het modernisme thans een ernstig gevaar voor de Kerk is geworden en dat het een der eerste plichten van den Paus is maatregelen te nemen tegen dat gevaar. De encycliek gaat dan het modernisme in al zyn geleidingen na en onderzoekt zyn ver schillende richtingen in de filosofie, de theo logie, het geloof, de geschiedenis, de kritiek en de hervormingsbewegingen. Er wordt stel ling genomen tege.. bet radicalisme, dat do grondslagen van de kerkelyke leerstellingen, hierarchic en tucht ondermynt. Het moder nisme is een samenvatting van alle kette- ryen en moot noodwendig leiden tot het loo chenen van een God. Teugellooze eerzucht, zelfzucht, onkunde, geringschatting der ware, katholieke wetenschap eu der voorgeschreven katholieke leer zyn hetgeen het modernisme onder oen aanzienlijk deel der katholieken, zelfs onder den clerus gezaaid heeft. De Paus herinnert dan aan de maatregelen, die Leo XIII ter bestrijding van dergelyke dwalingen genomen heeft en bepaalt het vol gende lo. Het onderwijs in de scholastieke filo sofie en theologie aait alle seminaria en alle katholieke universiteiten, waar college wordt gegeven in positieve theologie, moet in op recht katholieken geest worden gegeven. 2o. De modernisten moeten verwijderd worden uit hot besturend en onderwijzend personeel van de seminaria en de katholieke universiteiten. 3o. De bisschoppen moeten er voor zorg dragen, dat de clerus zoowel als de geloo- vigen verre worden gehouden van de moder nistische pers. 4o. In elke diocees moet een college van censuur worden opgericht tot het onderzoe ken van katholieke publicaties. Voorts wordt het verbod van Leo XIII bevestigd, waarbij der geestelijkheid verboden werd zonder ver lof van den bisschop tijdschriften te redigee- ren. Op de geestelijke medewerkers van tijd schriften moet toezicht worden gehouden. 5o. Het is den geestelijken, behoudens in zeer zeldzame uitzonderingsgevallen, verbo den congressen te houden. Verder worden voorzieningen getroffen voor de oprichting van een raad van toezicht in elke diocees, die waken moet tegen de verbreiding van moderne dwalingen, waarover de bisschoppen den Paus verslag moeten uitbrengen. Als het Parlement gesloten is gaan de ministers in den lande redevoeringen houden om het werk van de afgeloopen zitting te overzien en de kiezers duidelijk te maken, IEK 3 De Hongaarsclie bladen hebben bet drak over de bonding, door Björnsterno Björnson aangenomen tegenover graaf Apponyi. Björn- aon had n.l. aan dr. Qaidde, don voorzitter van het internationale vredescongres te Mün chen, geschreven, dat lip niet op hot congres zou komen, daar lijj dan inogeljjk kans liep Apponyi te ontmoeten. En die ontmoeting wonschte hij te vermijden, daar Apponyi be hoorde tot die vredesapostelen, die in bun eigen land onderdrukkingsmaatregelen te baat nemen en rustig toekijken, als anderen wor den vervolgd. „Als b.v. graaf Apponyi, do Hongaarsche minister van onderwijs, die een gemakkelfok verschillende talen, is volkomen op de hoogte van schoone kunsten en we tenschappen, en haar karakter is rein als eene ontluikende roos. Somtijds heb ik wel eens gedacht, dat mijne vrouw meer weet dan ik, toch heb ik bjj dat bekoorlijk we zen nimmer tranen of eenige aandoening be merkt." Maxntoff zag peinzend naar Olga’s in de verte fladderend kleed. „Ziet ge, Orloff, zjj zou een paleis sieren Maar nu moeten wjj aan het werk gaan." Dienzelfden avond, in het schemeruur, vertelde Olga Darine haren beminde, hoe trouw Beatrice Mazutoft haar geheim be waard had. Orloff was vrooljjk gestemd, voornamelijk omdat h(j zich nu weer in een goeden kring kon bewegenhet gemis daar van had hjj in zijne gevangenschap meer gevoeld dan dat van zjjn verloren vermogen, <j£l^hud hjj nimmer ketenen gedrngen. zjjn werk had dat steeds verhinderd, doch bij was op ruwe wjjze met verdorven menschen in aanraking gekomen. Vier jaren zjjner jeugd waren als in gestadige duisternis voorbijge gaan, het was hem nu te moede alsof hjj op een geheel ander wezen terugzag, op een bleeke, hopelooze schaduw, een wandelenden geest. (Wordt vervolgd.) Telefoon To. 8< A D V EU TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentie!» tot 1 uur des midd. Do hebben in Frankrijk een goeden indruk ge maakt. Het verzoek der Chanjas om verlenging den wapenstilstand, de hoop dat ook de stammen gunstig voor den vrede worden gestemd, het bericht dat Abd el-Azis de reis naar Rabat heeft aan vaard, en dat Moulay-Hafid in Marakesj gebleven is, waar hy zich nog al kalm houdt worden in Parijs aangezien als zoovele bewijzen, dat de rust in Marokko weldra hersteld zal zyn Daardoor begint men den indrnWte krij gen, dat Frankrjjk weldra meester van den toestand zal zyn; en in verband daarmede worpen besprekingen geopend, over hetgeen Frankrijk te doen staat, wanneer de straf expeditie geëindigd zal zyn en de zending van troepen voor de inrichting der voor- loopige politiemacht in de havensteden kan beginnen. De regeering wil dit met de uiterste voorzichtigheid doenzy begrijpt welk een zware verantwoordelijkheid Frank rijk daardoor aanvaardt, wijl het ontsche pen van troepen onvoorziene gebeurtenissen ten gevolge zou kunnen hebben. En daarom wil zy eenige zekerheid hebben over de plannen der mogendheden, voornamelijk over die van Duitschland. Want de mededeeling van de plannen voor de inrichting der politiekorpsen is gelijk tijdig, mondeling, door de Franschp gezanten aan alle mogendheden overgebracht. Slechts Duitschland wenschte een schriftelyke mede deeling, en heeft daarop schriftelijk geant woord. Dit beteekent, naar de „Temps” uiteenzet, volstrekt niet, dat Duitschland zich tegen die plannen verzetten zal. Inte gendeel, de Duitsche regeering en de meer derheid van het Duitsche volk beschouwen de ontwikkeling van de Marokkaansche quaestie met kalme gerustheid. Geheel Frankryk is er van overtuigd, zegt de „Echo de Paris”, dat de keizer niets liever wenscht dan met Frankryk in vrede te leven. En over de „oorlogzuchtige stem ming der Duitsche regeering” die voor een paar jaar in Frankryk algemeen gevreesd werd, wordt thans niet meer gesproken. 24) De voorbereidselen tot de geheime reis hielden Maxutoff zoowel met het oude op perhoofd als met de uitrusting van een oud schoenerschip bezig. Orloff’s verborgen hand leidde alles, want hy was nu Maxutoff’s grootste steun; naar Orloff’s berekening moest het gebied waar het goud gevonden werd, liggen tusschen Sitka, Mount Fairweather, de Taka en fort Wrange!. „Ik wenschte wel, dat ge voor vorst Zu- bow’s terugkeer vertrokken waart,” zei de gouverneur. „Hy is te hoog in rang om hem openlijk uit myn bereik te verbannen; doch ik wantrouw en vrees hem, door een geheim agent is my medegedeeld, dat hy zich met graaf Fersen dagen lang in de hoofdstad van Kamschatka heeft opgehouden.” Onder dit gesprek wandelden de beide mannen de galery langs, vanwaar men het uitzicht had op de Sitka-baai. „Waartoe Zubow nog meer schepen noodig heeft, begrip ik niet; bij heelt volstrekt s De

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1