Is. jen. IN.I I ÏGIR, Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ZWERVELINGEN. loon. I I Dinsdag 1 October 1907. No. 10449. 40ste Jaargang. i Bulteulandsch Overzicht. F d. ntei> I' FEUILLETON. V erspreide Berichten (Wordt vervolgd.) f .36 .57 21 25 9.14 9.18 9.42 10.04 G0UB8CHE COURANT Naar het Russisch. 34) Peul Bradford, een rusteloos, goddeloos man, met een vonderlgk geheugen en scherp ziende oogen, bezat de groote werkkracht der Newyorksche verslaggeverskoelbloedig scherp, welbespraakt en steeds wakker, was zgn dageljksch levenintrige. Door vrouwen en kaarten werd hg geheel beheerscht. Bg elke intrige van eenige beteekenis aan de kust van den Stillen Oceaan was hg als jour nalist, spion, bemiddelaar en avonturier te vinden. „Ik zal je alles vertellen, Arthur,” ging hg voort. „Ik heb nu het vooruitzicht voor mgn leven lang onder dak te komen; in naam ben ik hier vóór een groote Newyorksche courant, maar inderdaad is dat niet bet ge val. Iedere bankier, koopman, bankwerker, landhaai ot ondernemer in California zou zgn neus in deze Alaska-zaak willen stekenhet betreft de visscherjj, den pelsbandel, handels- privllegiën en dergeljjke zaken. Doch eerst moet het land georganiseerd worden. Ben Teletoi n No, S>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zin- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF VENTEN. Renter seint uit Antwerpen dd. 28 Sept.: Het parket heeft een der voornaamste stouwers medegedeeld, dat het niet zou aar zelen leden van de „Fédération maritime” in staat van beschuldiging te stellen, zoodra maar in het geringste bleek, dat zij tot een uitsluiting zouden willen overgaan. Over de voorgeschiedenis en de bedoeling van de Engelsch-Rossische overeenkomsten wordt aan de „Voss. Ztg.” het volgende geschreven Reeds maanden geleden had de Engelsche minister van buitenlandsche zaken. Sir Ed ward Grey, het herstel van den Russischen invloed in het Europeesche concert als het doel van de Britsche diplomatie aangewezen. Hy bleef daarbij geheel in de staatkundige Ijjn, die Lord Lansdowne had aangegeven, toen hü voor twee jaren de onderhandelingen met Rusland opende over de thans afge sloten verdragen. Dat de positie van Rus land in den raad der Europeesche volken ernstig geschokt was, moest voor een deel aan (Engeland worden gewetenals bond genoot van Japan toch had het dit land in Oost-Azië de vrye hand gegeven en het in staat gesteld. Rusland uit,de ysvry'e wateren van den Stillen Oceaan te verdryven. Nu was het te verwachten, dat Rusland, door de Japansche overwinningen uit Oost- Azië schadeloos te stellen voor de in het Oosten geleden verliezen. Het kon Indië bedreigen, zich in Perzië invloed verschaffen, in Afghanistan den Eugelschen invloed be strijden. Om zich tegen Rusland’s optreden te wapenen had Engeland reeds, by de her nieuwing van het bondsverdrag met Japan, zich de ondersteuning verzekerd van den bondgenoot voor de verdediging van het Indische ryk. Thans heeft Sir Edward Grey, door het afsluiten van bet verdrag met Rus land, ook gepoogd, voor zoover dit met in ternationale overeenkomsten mogelijk is, het gevaar van Ruslands uitbreidingszucht op andere wyze te voorkomen. De watervloed die in een enkelen namid dag de geheele wynvlakte vernield heeft, welke van Cette zich uitstrekt tot Béziers, in Frankrijk, doet denken aan toestanden als men er sinds 1875 niet meer had door leefd. Heel het zuid-westen van het depar tement van Hérault is in enkele uren ge ruïneerd. Twee rivieren werpen zich in zee na de Te Malaga worden nog voortdurend lgken gevonden. Het geheele aantal dooden dat herkend is, is daar en in de omliggende dorpen 72. Er zgn 68 gewonden waarvan er vele in het gasthuis liggen. Vele men schee lijden, tengevolge van de doorgestane kende en ontbering, aan longontsteking. Lgken van dieren 'eff vuilnis verspreiden een afschuwelgken stank. Vele handelshuizen hebben groote schade geleden. Bg do firma gebroeders Gomez is alleen voor een half millioen peseta’s aan zgde en tapijten te loer gegaan. De zee heeft vgl kanonnen die op het havenhoofd klaar lagen, om naar Melilla verzonden te worden, weggespoeld. Te Camoanillas zgn de meeste huizen ver woest en is de wijnoogst verloren, de schade beloopt daar een half millioen peseta’s. Overal op het veld vindt men lgken. Te Almogia zgn 28 huizen ingestort, is de oogst ver woest en zgn vele - vrnchtboomen ontwor teld. Het water drong tot op het kerkhof door en spoelde lgken uit hun graven. nu geteisterde streek te hebben doorstroomd: de Hérault, welke, na door het westen van het departement te zijn gegaan, aan het eind van haar weg de wjjnvelden drenkt van Paulban, Adissan, Pézenas, enz., Agde in tweeën angdt en naar de Middellandsche Zee loopten tweede stroompje de Libron, welke uit het westen komt en den vierhoek vormt, welke zich, uitstrekt van Béziers tot Cette, van Agde tot Paulhan. Daar wordt zeer druk aan wijnbouw gedaan, men krjjgt er tot 200 H.L. van de H.A. Het onheil, nat deze plek heeft getroffen, is veroorzaakt door een onweder, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag is los gebarsten, in den volgenden nacht door vree- selgke regens gevolgd. De dag tusschen beide was helder, mooi. Sedert is het er verschrikkelijk geworden. Ook gisteren bleef de lucht nog dreigend. Maar het water was toch 50 c.M. gezakt. Te Draguignan heeft een nieuw onweder gisteren een brug van 10 M. weggeslagen. Te Madières zgn vier werkliedon verdronken. Wat we tegenwoordig van Odessa hooren, is nog niet veel fraais. Werd eenige dagen geleden verzekerd, dat de komst van den nieuwen stedelgken commandant verandering zou brengen in den toestand, uit de jongste berichten bemerken we van die verandering nog niet veel. De nieuwe stedeljjke com mandant, Nowitski, heeft weliswaar in een manifest verklaart, dat hg op straat slechts het gezag der politie zou dulden, maar bg kring van ongeveer twintig welbekende, machtige personen heeft zich te San Fran cisco gevormdhet is volkomen nutteloos te trachten tegen hen op te werken. Hnnne belangen zgn steeds verzekerdzg koopen senatoren en booge ambtenaren om. Ik ben met een geheime opdracht dier heeren hier, en moet naar Kodiak, om daar iemand op te sporen, die in het bezit is van een bui tengewoon gewichtig geheim. Hij is sedert jaren Kussich banneling geweest; vroeger was h(j marine-offlcierzgn straftgd liep den vorigen zomer af, doch hg wordt nagegaan on kan niet weg. Ik kan je wel aan een gedeelte van bet toekomstige fortuin helpen, als ik naar Kodiak kan komen; ik moet dien man daar vandaan zien te krjjgen.” „En wat kan ik dan doen?” vroeg Arthur Randolph. „Je moet me een pas naar Kodiak ver schaften. Hoor eens, die man heet Pierre Lefranc. Hg drinkt, zooals alle gevallen menschen. Men heeft mg gekozen om met hem te onderhandelen, daar mijne lastgevers weten, dat ik nooit een droppel drank ge bruik. Maar ik vind geen gelegenheid om naar Kodiak te komen; de Russen en Amerikanen nemen geen passagiers aan boord, veor de overdracht heeft plaats gehad. Je moet me dus helpen.” Arthur Randolph schudde het hoofd. „Dat rokko wik Is eens de rast in en om Casablanca her steld, dan moet daar een begin worden ge maakt met de inrichting der politietroepen, die de Akte van Algeciras voorschryft. De Spanjaarden moeten voor de politie buiten de stad zorgen, de Franschen voor die in de stad. Van groote beteekenis zal natuurlyk het onderhoud tusschen den Sultan en Regnault zyo. Het „Berl. Tageblatt” heeft, uit het geen een Fransch staatsman mededeelde, den indruk gekregen, dat Frankryk ■fifls waar borg voor de betaling der oorlogskosten en der te vorderen schadevergoedingen van den Sultan een strook land, waarschynlyk aan de Algiersche grens, zal vragen, die dan voor een reeks van jaren bezet zou worden. In hoeverre die veronderstelling juist is, zal na het onderhoud te Rabat wel spoedig blykeu. den staat van beleg, die nog niet opgeheven is, is de positie van den stedelyken comman dant een ondergeschikte. Daarom is het zeer de vraag, of hy er beter in slagen zal dan zyn voorganger om aan de tirannie van het Verbond van het Russische volk een eind te maken. Dat Verbond van het Russische volk dat is het treurige van de zaak geniet te Odessa de bescherming van hooger- hand terwijl er ook tusschen de politie en het Verbond een zekere geheime verstand houding schypt te bestaan. Een nieuw staaltje van de onhoudbare toestanden lezen we in een bericht uit Odessa aan een Engelse!) blad. De berichtgever ver telt, hoe hy met eigen oogen een jongen man heeft zien vermoorden door vyf kerels, die allen met revolvers gewapend waren. Op klaarlichten dag werd hy op straat aange vallen. Te vergeefs zocht hy, luide om hulp schreeuwende, een wijkplaats op bet binnen plein van een huis, waarvan de deur open stond. Zyn vervolgers snelden hem achterna on schoten hem neer. Na afloop staken de moordenaars kalm hun revolvers in hun zak ep gingen ongehinderd huns weegs. Politie wna er niet te zien. Do vermoorde was, naar dp correspondent later van den com missaris van politie vernam, lid der anar- chislisch-communistische party en was daarna in dienst van de geheime politie. Nog dagelijks komt het voor zoo lezen we in de St. Petersburger Zeitung dat er politie-agenten vermoord worden. Sinds de nieuwe stedelyke commandant ?ün functiën aanvaard heeft, hebben er weer drie moor den op agenten plaats gehad. Het volk geeft algemeen de schuld van die moorden aan de joden. Het Verbond van het Russische volk, de gezworen vjjand der joden, maakt het volk wys, dat elke jood een moordenaar is. Zoolang de macht van het Verbond niet ge knakt ie, dreigt dan ook altyd het gevaar van nieuwe jodenvervolgingen. V De gevolgen van de aankomst van Sultan Abd-el-Azis met zyn leger te Rabat doen zich reeds gevoelen. De Sultan is voor nemens zelf de onrustige stammen om Casa blanca tot onderwerping te brengen, en met de Franschen onderhandelingen aan te knoopen. Dit schynt indruk te maken op de stam men. Generaal Drnde vindt by zyn verken ningen den omtrek van Casablanca vry van vyandenin de havenplaatsen is alles rus tig. Abd-el-Azis zal een onderhoud hebben met den Franschen gezant Regnault, die naar Rabat vertrokken is. Het zal nu spoedig blijken, wat de regeering van Ma- gaat niet,” antwoordde hy. „Mijn oom beeft me gezegd, dat niemand aan land gezet zal worden, totdat de bezittingen der Russen weggebracht en de inventaris der Russisch- Amerikaanscbe pels-compagnie verzonden is; daarna zal generaal-majoor Jefferson Davis komen en den kustwacbtdienst inrichten je kunt je dan tot hem wenden.” „Maar Arthur, onderwyl kan de man dien ik zoek, my wel ontsnappen. Ik zal je aan een groot vermogen helpen. Ik moet, ik wil den kerel hebben!” „Paul,” antwoordde Randolph op vast in toon, „ik mag je gaarne lyden. Je bent door de strooming des levens reeds op menigen oever geworpen; ik bewonder je bekwaam heid, je volharding; maar ik kan je niet helpen, je moet alleen je weg zoeken.” Terwftl z£ nog spraken zy zaten toen in een koffiehuis werd Alex Mc Mann zichtbaar, die aan de deur van vorst Sergius Zubow afscheid nam. „Wie is dat?” vroeg Bradfort. „Die heer, vorst Zubow, heeft een eigen handelsscbip in de haven.” „Wil je my aan hem voorstellen?” vroeg de journalist haastig. „Zeker,” antwoordde Randolph, biyde, dat hü van Pauls aandringen bevrijd was. H(j volgde den Russischen edelman, die misnoegd naar de pbantastische rariteiten Telefoon No. 89 ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Jnzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. .23 .27 51 13 Duitschland. De trein met den prins-regent van Beieren, die de Kamers ging openen, is büna op een goederentrein gereden, die op verkeerd spoor geloopen was. Een jonge officier, prins Karl Gustav Von Thurm en Taxis, is Vrydag te Berlyn, toen hy zich met anderen vermaakte by bet af- glyden van de trapleuning in het casino, doodgevallen. Frankrijk. De bisschop van Clermont klaagt in de Croix, dat de ouders bun zonen, uit vrees, dat zy aan armoede ten prooi zullen zyn, niet meer tot priester laten opleiden. De gegoede klassen begrypen in dit opzicht haar plicht nog niet. Engeland. De prins van Battenberg is met een vriend incognito te Perutea (Italië) aangekomen. De politie vond dat de beide heeren er ver dicht uitzagen. Ze hiild het tweetal staande en stelde onbescheiden vragen, waarop de prins den agenten een telegram van den Italiaanschen koning onder den neus hield. De politie excuseerde zich. Het bleek dat de prins en zyn vrind aangezien wnren|voor een paar beruchte dieven, wier aanhouding werd verzocht. Rusland. Een Petersburgsche correspondent meent teekenen waargenomen te hebben, dat op de scheen te zien waarmede bet koffiehuis ver sierd was Intusschen vroeg Bradford den jongen zeeman, die naar het buffet gegaan was, of hy tot den Amerikaanschen wal- vischvaarder behoorde. „Dat is myn schip,” gaf Mc Mann ten ant woord, den spreker scherp aanziende. „Waarheen vaart gy van hier?” ging Bradfort voort, hem een glaasje cognac aan biedende. „Wy gaan naar Kodiak, om eenige wal- rosjagers en ysloodsen te balen en nog eens jacht op de walrussen te maken, voor wy naar San Francisco terugkeeren.” „Ik moet zoo snel mogelyk naar Kodiak. Zeilt gy spoedig weg?” vroeg Bradfort. „Op geld komt het niet aan; wilt gy my daar heen brengen?” „Wat moet gy daar doen?” antwoordde de zeeman. „Dat zal ik n in vertrouwen zeggen. Kent gy Kodiak?” De zeeman werd opmerkzaam. „Ik ben daar vijftien jaar lang iederen winter geweest.” „Waar kan ik n vinden? Ik zal u de zakken met goud vullen,” antwoordde Brad ford fluisterend, daar Randolph juist met vorst Zubow terugkeerde. 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1