<G THEE. Ml g. fe. Zoon. I ZWERVELINGEN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 10452. Vrijdag 4 October 1907. 50WX. Bulteolandscb Overzicht. TS. KENNISGEVING. 40ste Jaargang. FEUILLETON. pi M1N4Z». (Wordt vervolgd.) werk. en in bet h agazljo. i. ïiwegsteeg. Lx. Naar het Knssiscb. K te letten Renter seint uit New-York, dd. 2 Oct. Het Hooggerechtshof van den staat New- York deed aan de Western Union en de Postal Telegraph Companies het bevel toe- komen gevolg te geven aan de beslissing van den procureursgeneraal van den Staat, waarbjj hun charters worden ingetrokken, op grond van het feit, dat zy zich hadden aaneengesloten om de telegruaf-kosten op te drijven. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Suppletoir Kohier der plaatselijke di recte belasting naar het inkomen in deze Ge meente, voor het dienstjaar 1907, door Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijt maanden voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeente-Ontvanger. Gouda, 3 October 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, W. KROMHOUT, L.S. Hongarjje zich op gezonden grondslag zal kunnen ontwikkelen. Men mag daarom aan nemen, dat de verantwoordelijke politieke leiders van Hongarije zullen inzien, dat de economische overeenkomst met Oostenrijk, waaraan Hongarije een tijdperk van 40 jari gen bloei en welvaart dankt, ook thans nog génoodzaakt is. Wanneer dergelijke overwegingen veld winnen in Hongarije, dan is er kans dat de Overeenkomst, nadat de onderhandelingen herhaaldeljjk zyn afgebroken en weder her vat, toch nog tot stand komt. In dat geval zullen de betrekkingen der beide landen tot 1917 geregeld blijven. Wat we van Sebastopol hooren, - is niet op, toen bij het bericht las. „Russisch schip van Sitka op terugreis totaal schipbreuk geleden op Yeterop-eiland, bij de Koerilen, Zuidkaap. Ga daarheen om hulp te verleenen; hebben in straat Le Pe rouse een scheepje ontmoet, dat naar Doel voer om hulp te balen.” „Ik hoop, dat het niet Maxutoff’s pelsschip is,” zoide Linieff zuchtend. Hjj gaf bevel met volle kracht naar de straat Le Perouse te stoomen. „Die arme Gregory! Als het een dier schepen is, vrees ik dat bet bericht hem snel genoeg te Petersburg bereiken zal.” Zoo joeg de „Rurik” in den huilenden storm voort, terwijl vorst Gregory by de hartelijke ontvangst van generaal Dachkoff’s zijde zijne zorgen voor korten tyd vergat. In den namiddag van den volgenden dag stampten de wilde Tartaarsche paarden voor de groote, met pellen bekleede slede. Aller lei voor de reis benoodigde zaken waren on der in de slede geborgen, en de punten der lansen van een dozijn kozakken flikkerden, toen het escorte zich te paard zette. Re volvers, karabijnen en sabels, benevens een dubbele hoeveelheid ammunitie stelden de mannen in staat, den wilden Mantsjoe’s het hoofd te bieden, die van den Cbineeschen oever der Amoer óverkwamen. sloep neer te laten, terwijl het zware oor logsschip met halve kracht verder stoomde. „GÖ hebt nog een moeilijke reis tot Niko- lajewsk; maar wy, Russen, vreezen niets, wanneer de Czaar ons roept.’1 De tranen stonden Maxutoff in de oogen, toen hij Linieff voor de laatste maal de band drukte. „God zegene n, Gregory! Vertrouw op uw Keizer, die n beloonen zal. Gy zult den angst en de zorgen der laatste weken in den vroolyken kring van het Winterpaleis vergeten. Zeg generaal Dachkoff, dat ik hier in de nabijheid bly'f, totdat ik do „Rurik” veilig in de rivierdelta kan binnenbrengen dan kan ik zyne bevelen in ontvangst nemen. Vergeet niet uw schoone echtgenoote en de lieve prinses van my te groeten. Ik zou u kunnen benijden om uw gelukkige toekomst.” „Wanneer de gouverneur geene bevelen heeft, zal ik over de Koerilen uitvaren,” overlegde kapilein Linieff by zich zelf. Toen zy vijftig mijlen verder waren, be richtte de wachthebbende officier, dat de wachtboot van Sachalin seinde een mededee- ling te hebben. Linieff snelde naar bet dek, met het signaalboek in de hand, en na wei nige minuten had de scherpziende opperboots- man de mededeeling genoteerd, hoewel de vlaggen wild wapperden. Een duister ver moeden kwam in het hart van den commandant 37) „Het andere zal Zubow zelf zien te krij gen; hy zal zich naar de Koerilen begeven en daar het eerst aankomen; de kapitein van het pelsschip zal dan de zeeöngte bin- nenloopen, waar de „Nevsky” ligt te wach ten.” „EnP” vroeg Philippi vol verwachting. „Wel, men zal wellicht van een aanval der wilde Koerilen-bewoners hooren, dat zal alles zijn!” lachte Tomlinson, een sigaar aanstekende. „Znbow schjjnt dien dwazen Maxutoff wel erg te haten,” meende Philippi. „Hjj waagt zjjn leven nog, om dien man te ruïneeren.” „Ach, gij kent den waren grond niet; het betreft de grhfeljjke primadonna, daarginds op Baranoff; Zubow beeft uit wraak Maxu- toff’s ondergang gezworen.” „Nn, wy knnnen Sergius wel vertrouwen doch hoe staat het met onze zaken hier?” „Wö hebben wanhopige pogingen gedaan om de zaak te Washington in goede handen zegt dat de gevangenneming der gebroeders Nowakowits het werk is geweest van den minister van binnenlandsche zaken, is de agitatie in den lande vooral tegen dezen geriflit. Over do voornemens der regeering loopen verschillende geruchten. Sommigen beweren, dat de minister van binnenlandsche zaken zal aftreden. Anderen zeggen, dat zich het gansche kabinet met den minister van binnenlandsche zaken solidair zal ver klaren en een verklaring ten deze zal pu- bliceeren. De Prawda, die buitengewoon heftig tegen de regeering was uitgevaren, is in beslag genomen. De sociaal-democratische pers in Baden brengt eerlyk hulde aan de beteekenis van den overleden groothertog. De Mannheimer Volksstimme bv. verklaart dat met groothertog Frederik een beminnelijk, zeer ontwikkeld en kunstlievend man ten grave gedaald is, die by het grootste deel van het Badenscbe volk zeer geliefd was. De revisionist Kolb erkent zelfs in de Karlsruher Volksfreund dat „de sympathieën waarin de overleden vorst zich verheugde, zich niet alleen tot de aanhangers van bet monarchistische stelsel bepaalden". Stellig is de groothertog een beslist tegenstander van de sociual-democratie geweest, wiens demonstraties tegen haar steèds eei aanval lend karakter hadden. Maar toch waren zy niet kwetsend. Als mensch is groother tog Frederik steeds er op uit geweest, de hom in zoo ryke mate betoonde sympathieën zooveel mogelyk te rechtvaardigenals re- geerend vorst streefde hy er naar, de hem volgens de grondwet toekomende rechten niet te buiten te gaan en binnen de perken van zyne bevoegdheid zyne plichten, naar zyne overtuiging, tot welzün van bet volk te ver vullen. Waar de socialistische bladen zoo schrij ven, is het verwonderlijk dat Geck, de sociaal-democratische tweede ondervoorzitter van de Badenscbe kamer, zyn naam niet heeft willen zetten onder een betuiging van rouwbeklag uit naam van het bureau van de Kamer. Nog verwonderlijker, als men weet dat Geck voor zyne benoeming tot dien post, zich verbonden had zyne representatieve ver plichtingen „met takt” na te komen. Men acht het niet onmogelyk dat Geck, wanneer de Kamer over eenige weken bijeenkomt, niet weer met de hulp van de liberalen tot ondervoorzitter herkozen zal worden. jrden afgek- akjes van v een Ned. on» Nom uier e neven staan Vet gedepo ing van ge- ende I.OI 1MIIL 101 lll\T. Teletocn No, 09. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Z^n- en Feestdagen. De prijs per drie maandeis 1.25, franco per jjost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Langzamerhand worden eenige cijfers be kend die nog wel geen denkbeeld geven van de samenstelling der derde Russische Doema, maar die doen zien hoe de kiescolleges ge vormd worden, welke de verkiezingen van de leden der Doema moeten houden. De „Times’’-correspondent te Petersburg wijst er op, dat in alle curiën de „gematig den” de meerderheid hebben. De kiesman nen der boeren zijn aldus verdeeld 6148 gematigden, 3073 rechterzijde, 1170 linker zijde, 1377 onbepaald; die der kleine grond eigenaars: 3261 gematigden. 2526 rechter zijde, 186 linkerzijde, 1144 onbepaald. De werkmansdelegatie bestaat uit 446 gematig den, 561 linkerzijde, 178 rechterzijde, 178 onbepaald. De correspondent voegt daar aan toe. „Bij de vorige verkiezingen is steeds ge bleken, dat gematigden gewoonlijk betee- kent „leden der oppositie”; waarschijnlijk zal dit ook nu wel weer het geval zijn. Maar hoe de uitslag wezen zal, is niet te zeggen. Want door de nieuwe kieswet hebben de grootgrondbezitters het overwicht gekregen in de provinciale kiescolleges, en van hen mag verwacht worden, dat zij de oppositie groepen zullen overstemmen en een reacti- Nog wel telkens onweersbuien en, naar het schjjnt, onmiddellyk nieuwe actie van het water, maar over het algemeen toch terug gang zoo luiden de berichten van gisteren uit het zuiden. De president der republiek heeft er den troost gebracht van bemoedi gende woorden; hy is nu naar Loupillon, zyn landgoed, vertrokken. Uit Perpignan komt bericht van een ver schuiving in lignietraynen. Eén werkman is er omgekomen. De schade is aanzienlijk. Uit Chambéry bericht men, dat een water hoos is neergevallen en de Ambin-stroom den weg op een aantal punten heeft afgesneden. Het socialistische Engelsche Parlementslid Keir Hardie wordt, op zijn reis door Engelsch- Indiö gelyk wy reeds gemeld hebben door de inlandsche bevolking, de ontevreden Hindoes in Bengalen vooral, als een heils- bode begroet. Een Bengaalsch blad schrijft: „Het volk is uitgelaten van blijdschap by de komst van Keir HardieGod zendt Keir HardieZyn komst zal de rensach- tige samenzwering tegen de Hindoes ver nietigen.” De stations, waar hij langs komt, zijn versierd en staan volgepakt met inlan ders. Van Keir Hardie’s invloed op het lot van Indië hebben de blijde Indiërs waarschijnlijk een overdreven voorstelling. Naar ’t heet heeft Hardie, die zich verontwaardigd over de behandeling der inlanders uitlaat, gezegd, dat hy er voor werken zal Indië even zelf standig te maken als Canada. Hy zal een zelfbesturend Indië wel niet beleven, den ken wy. onnaire vertegenwoordiging zullen afvaar digen”. Ook de „Times”-correspondent wijst op het volkomen gebrek aan belangstelling, vooral onder de werklieden en de kleine grondeigenaars. Zelfs in de groote steden is niet de minste opgewektheid merkbaar, en daarom is het onbegrijpelijk, dat de regee ring de kiezersvergaderingen, uitgeschreven door de constilutioneel-democratische party, heeft verboden, hoewel de vergaderingen volkomen wettig zjjn. Waarschijnlijk heeft do regeering door het verbod een overwin ning van de kadetten in de hoofdstad willen belettenmaar de „Times”-correspondent vreest, dat daardoor alleen de .kansen van zulk een overwinning zullen worden vergroot. De onderhandelingen over het nieuwe han- delstractaat tusschen Oostenrijk en Honga rije zullen deze week te Boedapest worden hervat. Er schijnt kans te zyn op een goeden uitslag van die besprekingen, daar de Hon garen zich langzamerhand rekenschap be ginnen te geven van de voordeelen van ge ordende economische betrekkingen met Oos tenrijk. Graaf Albert Apponyi, die langen tyd de groote strijder is geweest voor Hon- gaarsche economische en politieke onafhan kelijkheid, en zelfs van de algeheele schei ding, hield Vrijdag een redevoering waarin hy zeidedat onder de tegenwoordige om standigheden een goede overeenkomst met Oostenrijk in het waarachtig belang van Hongarije is. De financieele moeilijkheden, waaronder handel en nijverheid in Hongarije lyden, hebben in Hongarije het inzicht gewekt, dat een verzekerd afzetgebied in Oostenrijk groo- ter waarde heeft, dan de onvertrouwbare financieele steun van andere landen, vooral in een tyd als het geld scbaarsch en crediet moeilyk te krijgen is. Tegelijk met de moeilijkheden, veroorzaakt door de scbaarschte op de internationale geldmarkt, ondervinden Hongarije in het al gemeen en Boedapest in het bijzonder de gevolgen van de styging der prijzen van de eerste levensbehoeften. De regeering beloofde de lydende bevolking te helpen, maar het is moeilyk na te gaan, hoe die hulp afdoende kan worden verleend. Boedapest is een van de Europeesche hoofdplaatsen waar het leven steeds zeer duur is; een Hongaarsch blad deelt mede, dat 80 percent van de bevolking moet leven in één kamer, die dikwijls nog met meer dan een gezin moet worden ge deeld. De „Times” meent, dat een periode van economische kalmte en vrij van onvrucht bare politieke agitatie noodzakelijk is, zoo te brengenhet zal wellicht een jaar langer duren maar dan kan ook niemand buiten ons consortium ergens aankomen. Ge kunt te Washington volledige instructies voor my achterlaten en wel bjj Hy fluisterde een naam. Philippi glimlachte vergenoegd en ledigde zyn glas op het gelukken al hunner plannen. Kapitein Linieff deed vergeefs alle moeite om vorst Maxutoff gerust te stellen; steeds weder klaagde deze laatste, dat het verlies der schepen zyn ondergang zou zyn. „En ik ben hier zoo ver weg, mijne handen zyn ge bonden mijne vijanden hebben my strikken gespannen. Het is niet om my zelf dat ik bevreesd ben, maar om mijn brave vrouw en mijn kleine Irma. Ach, wist ik slechts, wat my te wachten staat Eiudelyk, op een ruwen winterdag, voer de „Rurik” voorbij de vuurtorens van kaap Djaore en kaap Pronge. De Tataren-sont was met dryfijs bedekt en de storm loeide. Vorst Maxutoff was verlangend, zyn ouden vriend, generaal Dachkoff, weder te zien ook meende hy dat zyn eenig heil*daarin lag, zoo snel mogelyk naar Petersburg te vertrekken, om zijne vijanden, aan wier hoofd graaf Persen stond, te kannen trotseeren. ,Ik zoa voor geen ander dan n, vorst, de landing laten beproeven,” zei de dappere Linieff, toen hij bevel gaf de kleine stoom- Telefoon ;«o. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. By de begrafenis van het stoffelijk over schot der in Servie in de gevangenis ver moorde gebroeders Nowakowits zyn twee studenten in hechtenis genomen. Daar men

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1