OPRUIMING Wintermantels, BINNENLAND. i l> V KKTK.Vl'l ION C. SMITS. V REDE8CON FERENTIE. Stadsnieuws. 385 S taats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen Noord-Urabanlscii Schoen- en Laarzcnuiagazijii, KLRIWEG E .80. Wild en Gevogelte. veelhet zjjn enkele korte berichtjes, maar ze zjjn toch voldoende, om ons in ons ver moeden te versterken, dat er wel degelijk meer geschied is dan het Petersburgsche telegraa|agent8chap in zyn démenti wilde doen voorkomen. In de eerste plaats lezen we, dat er hnis- zoekingeu op groote schaal plaats hebben gehad en dat er verscheidene geheime berg plaatsen van wapenen ontdekt zyn. We vragen bier: als er niets bijzonders aan de hand geweest is, waarvoor dan die huiszoe kingen op groote schaal Verder lezen we, dat het revolntionnaire comité bommen verdeelt. Dat dnidt ook al op verhoogde actie der revolntionnairen, die oen poging tot algemeen oproer als vol gens de particuliere berichten zon hebben plaats gehad lang niet onwaarschijnlijk maken. Terloops wordt er bij gemeld, dat een plan om de staatsbank te overrompelen mislnkt is. Dus allerlei duistere plannen, waaromtrent het telegraafagentschap wel zoo wijs was te zwijgen. In de derde plaats last not least vernomen we, dat de leden van het revoln tionnaire militaire comité voor den krijgsraad zijn gebracht en dat ie drie hoofdschuldigen ter dood zjjn veroordeeld. Hier wordt dus duidelijk gesproken van een militair kom- plot, doch tevens vindon we de mededeeling, dat de schuldigen gepakt en zelfs al gevon nist zijn. Alles bij elkaar genomen, krijgen we den indrok, dat er wel ter dege een soort van muiterij is geweest. Van welken omvang, weten we niet. Daar zijn de berichten te spaarzaam voor. Tevens kunnen we echter concludeeren, dat de zaak mislukt is. Dat de regeering thans het hare doet om het gebeurde in den doofpot te stoppen en zoo veel mogelijk te waken, dat er niets van tot de buitenwereld doordringt dat laat zich van haar standpunt begrijpen. Dat zyn we trouwens gewend. Maar iu de meeste gevallen zooals ook hier - lekt er toch wel door particuliere berichten iets van uit, gewoonlijk net voldoende om ons dc over tuiging te schenken, dat er weer een revo lntionnaire uitbarsting geweest is, die echter in haar begin gesmoord is. V erspreide Berichten FRANKRIJK. Bü zijn terugkomst van de overstroomde streken te Montpellier is president Fallières op de meest hartelijke wjjze door de bevol- king toegejuicht, dezelfde bevolking die eenige maanden geleden naar aanleiding van de crisis in den wijnbouw„Conspnez Fallières 1" riep! Duitschlahd. Het bezoek van den Keizer aan Engeland zal van 11 tot 18 November duren BUlow zal zjjn meester vermoedelijk vergezellen, want hjj is dan juist voor de opening van den Rijksdag, op 21 November, terug. Te Kiel is een schip van stapel geloopen, dat de duikbooton bij haar oefeningstochten moet volgen en hulp moet verleenen, als haar een ongeluk overkomt. Het bestaat uit twee naast elkaar liggende, maar stevig verbonden vaartuigen, zoodanig samengevoegd en met inrichtingen voorzien, dat het tege lijkertijd de duikboot in de hoogte kan heffen en tot dokken dienen. Het schip is 70 meter lang en voorzien van hyschkransen, die 500 ton dragen. Engeland. Naar uit de afbeeldingen van Engeland's eersten bestuurbaren ballon, de „Nnlli Se cundus", blijkt, heeft men het luchtschip thans voorzien van linnenvleugels, die ont plooid werden, nadat do ballon de ballonhal had verlaten en aan de achterzijde vertoonde zich een linnen scherm in den vorm van een vogelstaart, Chamberlain neemt gestadig, hoewel lang zaam, in beterschap toe. Hij is erg matig geworden nut zijn zware sigaren, waarvan bij er vroeger heel wat per dag op kon. Het blijkt, dat do Indiërs, welke tot nog toe bij den spoorwegaanleg in Portugeeseh- Afrika werden gebezigd, in groot aantal aan koorts sterven. Daarom wil men het nu met de sterkere Chineezen uit Transvaal probeeren. Oo&tenrijk-Hongakijr. Het besluur van de Hongaarsche staats spoorwegen, dreigt alle arbeiders die op 10 October, by de opening van het parlement, meedoen met de aangekondigde staking ter betooging voor het algemeen kiesrecht, met ontslag. Op de Oo8tenrjjksche spoorwegen van den staat en de Nordwestbahn is weer eens de dwarsdrijverij begonnen, die men „passieven tegenstand" noemt. Alle treinen komen met vertraging aan. Rusland. Bij de Oostzeewerven werden twee slag schepen van 25.000 ton besteld. De militairen rechtbank te Petersburg heeft acht arbeiders van de Narwa-vlas-spinnery wegens den moord op den fabrieksdirecteur Peizer tot den strop veroordeeld. Marokko. De Fransche gezant zal by den sultan op eindelyke inwilliging van de Fransche eiechen, in de laatste jaren gesteld, aandringen. Naar verteld wordt, heeft de sultan, toen Malmusi hem in opdracht van de conferentie van Algeciras de overeenkomst kwam voor leggen, slechts geteekend, nadat Malmusi gedreigd had met een bezetting van Marokko door de Europeescüe* mogendheden binnen drie maanden. M Een hoofdartikel in de „Times" over het Pryzenhof heeft in de kringen der Confe rentie eor.ige ontsteltenis gewekt. Het blad stelde me«t blijkbare v ildoening vast, dat de conventie niet vóór 30 Juni 1909 behoef de geratificeerd te worden, zoodat het nog tyd was over de kwesties van zeerecht, dief volgens het cityblad eerst opgelost moeten worden vóór het Pryzenhof kan rechtspre ken, precie8e en bindende overeenkomsten te sluiten, indien dat mogelyk is. Tot zoo lang kan Engeland het ontwerp niet ratifl- ceeren, gaat de „Times" voort. „Wy kannen niet aan vreemdelingen carte blanche geven, wetten te maken voor onze vloot, en hun ten gerieve or.zen arm op zee verkorten." Het is klaarblijkelijk do bedoeling van Engelschen kant, het betrekkelijk geringd resultaat der 4e commissie als voorwendsel te gebruiken om aan de Pryzenliof-Conven- tie alsnog te ontkomen; maar men gelooft niet, dat de Engelsche delegatie en regee ring zich door de „Times" van hun stuk zullen laten brengen. Naar men aan de „N. R. Ct." uit den Haag meldt, zyn de Duitsche keizer en keizerin voornemens H. M. de Koningin in de tweede helft van November hier to lande te bezoeken. Bij de gisteren in het district Franekor gehouden stemming voor de Tweede Kamer zyn uitgebracht 6268 geldige stemmen. De heer J. v. d. Molen (antir.) kreeg 2535, de heer W. H. Helsdingen (soc.-dem.) 2289 en dr. A. van Raalte (vryz.-dem.) 1444 stemmen. Herstemming dus tusschen de heeren J. v. d. Molen en W. H. Helsdingen. By de algemeens verkiezingen van 1905 werden by de eerste stemming uitgebracht 6880 geldige stemmen. De heer J. Ankerman (Friesch christ.-hist.) kreeg toen 2880, de heer P. L. Tak (soc.- dem.) 2170 en de heer F. Lieftinck (Unie- lib.) 1830 stemmen. Er werden dus thans ruim 600 stemmen minder uitgebracht dan by de eerste stem ming in 1905. Toch ging de sociaal-demo cratische candidaat met ruim 100 stemmen vooruit, terwijl de vrijzinnige candidaat bijna 400 stemmen minder en de candidaat der kerkelijke partijen bijna 350 stemmen minder kreeg dan in 1905. De fundeenng* der nieuwe spoor brug1 over de Gouwe, bij Gouda. Van deskondigo zijde deelt men ons het volgende mede De voortdurend van de zyde der scheep vaart inkomende klachten over den toestand van de drukbevaren Gouwe, waren aanleiding dat het ryk en de provincie Zuid Holland besloten in te grijpen. De provincie maakte afsnijdingen van de naawe en bochtige ge deelten van het Gouwobed, hetgeen ook aan de afwatering van Rijnland ten goede kwam. Het ryk belastte zich met het bekostigen van een nieuwe spoorbrug by Gouda, die zoo hoog zou komen te liggen, dat de meeste schepen en stoombooten er onder door zonden kunnen varen. Door den bijzonder onvasten bodem in deze streek moesten dit alle zeer kostbare werken worden. Het maken van nieuwe beddingen voor de Gouwe vereischte bijzon dere voorzorgen. Voor bet maken van de verhoogde spoordykeu naar de nieuwe spoorbrug zullen groote zandmassa's noodig zyn, daar het te storten zand vermoedelijk weg zal zinken tot op den ongeveer op 13 Meter onder Amsterdamse!) peil liggenden vasten bodem, en zich daarbij wellicht zijde lings nit zal breiden onder de hooger liggeade zeer slappe klei- en veenlagen. Maar bovenal werd de fundeering dnr nieuwe spoorbrug een gevaarlijk werk. Indien zy gemaakt werd op de in ons land gebrui kelijke manier, met een houten paalfundeering, zon er veel kans bestaan, dat door de opztjschuivende grondmatste de palen be. zwyken en dientengevolge de metselwerken verzakken zonden. Dit zelfde geval beeft zich voorgedaan by de overbruggingen aan het Wpstelyk eind van het Centraal station te Amsterdam, de zg. westelijke viadnet. Een paa> jaar ge leden moest men beginnen met dit dooreen nieuw kunstwerk te vervangen, waarbij men, door de ervaring geleerd, geen houten paal fundeering gebruikte, doch overging tot de pneumatische fundeeringswyze, of bet zg. caissonwerk. Na haar voltooiing bestaat in dit geval de fundeering uit één massieven stcenklonp, die zich even diep in den grond bevindt als anders met de onderste punten der houten palen liet geval is. De opdracht van dit werk aan den Zwit- serschen professor Zschokke wekte indertijd nog al verontwaardiging. Men vond bet onbillijk, «lat de Nederlandsche ingenieurs en aannemers, die toch van onds als waterbouw kundigen tot ver over onze grenzen een welverdienden naam hebben, gepasseerd werden voor een vreemdelim, Echter kan niet ontkend worden dar, toen eenmaal tot de pneumatische fundeeringswyze besloten was, prof* Zschokke de aangewezen man was. Bij de nieuwe spoorbrug by Gouda was het dus niet te verwonderen, dat ryk en staatsspoor overeenkwamen om maar geen proeven met een hoaten paalfandeering te nemen, doch direct tot een pneumatische fundeering over te gaan. Een tot verschil lende firma's gerichte prijsaanvraag had tot uitkomst, dat 1 door de Hollandsche Maatschappij tot het maken van werken in gewapend beton ingeschreven werd voor een bedrag, dat f 10(1000 f 150,000 lager was dan dat van Wie andere inschrijvers. Deze maatschappij diende in een plan voor een fundeering, die, evenals do pneumatische, na voltooiing zou bestaan uit een massieven steenklomp, doch die tot stand gebracht zou worden zonder het gebruik van samenge perste lucht. Het zou dus worden een z.g. „puttenfundeering". Hierby begint men te maken een stevigen ring, die op den grond ligt. Daarop gaat men een zwaren wand bouwen, Wanneer men nu, binnen dezen wand staande, den groöd weggraaft, ook onder den ring uit, dan zakt de ring met wand naar beneden. Men blijft geregeld doorgaan met het opbou wen van den wand en het weggraven van den grond hinnennit. Krygt men last van opwellend water, dan gaa' men baggeren in plaats van graven. Is ten slotte de ring met wand diep genoeg gezakt, dan wordt de geheele ruimte binnenin opgevuld met beton. Daar de puttenfundeering in ons land nooit bij zulke groote afmetingen was toe gepast en zich reeds by de uitvoering van kleinere putten dikwijls groote teleurstellin gen hadden voorgedaan, was men eerst zeer haiverig om bij Gonda, in plaats van tot de pneumatische, tot de puttenfundeering te besluiten. Doch de Hoil. Maatsch. van gewapend beton was niet bevreesd voor de herhaling van zulke teleurstellingen. Ze ontwierp een samenstel van hoaten steiger- werken, takelblokken en lieren, waarmede het mogelyk was den ring met wand lang zaam te laten zakken, zonder dat er gevaar voor scüeefgaau bestoud, zelfs al rustte eene hoek van den ring op een toevallige harde plaats en hingen tegelijk de andere hoeken geheel vrij. Verder maakte zy den ring en den wand van gewapend beton en dus sterk genoeg om bestand te zijn tegen alle druk kingen, die grond en water zouden kannen uitoefenen. Nadat de opdracht verkregen was, werd op 26 April 1907 met het werk aangevangen onder leiding van den ingenieur der Holl. Maatsch. van gewapend beton G. Knypers. Tot dusver is het verloop ervan zeer voor spoedig geWeest, voorspoediger dan by de bovenbedoelde pneumatische fundeering van prof. Zschokke te Amsterdam het geval was. Immers hebben verscheiden fondeeringen aldaar een scheoven stand verkregen. Het is daarom te verwachter., dat in de toekomst de pneumatische fundeering ook by andere werken haar plaats zal moeten inruimen voor de pattenfundeering, zoodat wy Hollanders daarby dan niet onze toevlucht tot vreemdelingen zullen behoeven te nemen. (N. R. Ct.) Gemengde Berichten. Uit Enschedé meldt men: Omtrent de kwestie aan de fabriek der firma Gerhard Jannink en Zn. vernemen we, dat de firma een onderhond heeft gehad met de arbeidsters en aan deze het voorstel heeft gedaan om, bij wjjze van proef, gedurende een maand de verdeelstoelen door 7 personen te laten bedienen, dat hoofdzakelijk grof garen zal worden verwerkt, doch dat één machine meer moet worden bediend, dan tot nog toe het* geval was. Tengevolge van dezen in te voeren maatregel meent de firma dat het weekloon van 110.50 tot f 11.20 zal bedragen. In de gisteravond gehouden vergadering der arbeiders-organisatie met de betrokke arbeidsters en arbeiders der spinnerij was men van meening,' dat het meerdere werk onmogelijk kon worden verricht en werd besloten, zich te houden aan den eisch Za terdag gesteld en hiervan de firma schriftelijk kennis te geven. Ons wordt medegedeeld, dat de firma de bovengenoemde maatregel wensckt uit te voeren. Den 28er. September jl. werd ann de Nederlandsche justitie kennis gegeven door den. rechter van instructies te Brussel, dat op 25 September zekere Oscar Hernalstein 4 Angustus 1874 geboren te Watermael-Bo- itsfort, zich had schuldig gemaakt aan dief stal van 75 biljetten van 1000 fres., ten nadeele van de „Caisse Générale da Rapports et de Dépots" te BrussoJ. In ve. band Hier mede vervoegde zich gisterenavond aan het bureau van politie te Zatfen de heer A. Verhulst, adjunct-commissaris van politio te Brussel, tot het instellen van eer. onderzoek te Zutphen. De verdachte is in het bezit van een mo torrijwiel met het gouverneraentale nummer 17582. Het is een gevaarlijk heerhy heeft onder meer by zich een revolver geladen met 7 scherpe] patronen, benevens eon doosje met 25 scherpe patronen. (Z. Ct.) By dagorder aan de politie heeft de heer W. Voormolen, hoofdcommissaris van politio te Rotterdam, gisteren, naar de „N. R. Ct." meldt, het volgende medegedeeld: „Tot mjjn leedwezen ben ik verplicht ter kennis van het geheele politiepersoneel te brengen, dat ik my, op advies mijner genees- heeren, genoodzaakt heb gezien mjjn eervol on slag aan H. M. de Koningin aan te vragen, met iugang van 1 Januari a.s. Gaandeweg zyn mijne lichaamskrachten door do grooto inspanning, die mjjn ambt vereischte, gesloopt, en nadat ik gedurende een langdurig verlof in de zomermaanden getracht had mijn veerkracht te herwinnen, en ik werkelyk meende die teruggevonden te hebben, bleek na een nienwen diensttijd van enkele weken, einde Augustus, dat ik niet meer tegen de groote eiscben van mjjo werkkring bestand was. Ik ben er te zeer van overtuigd, dat voor mijn ambt in de eerste plaats noodig is een volkomen gezond en krachtig man en heb daarom niet geaarzeld mjjn eigen belang ter zyde te stellen bjj het belang der gemeento. Toch heeft mij dit beslait veel gekost, want in de byna 15 jaren, welke ik hier werkzaam mocht zjjn, heb ik veel goeds mogen ondervinden van het. politiepersoneel, wiens belangen my waren toevertrouwd en 't welk mjj zooveel steun verleende bjj de waarneming van mjjn raoeiljjk on moeitevol ambt. Daarvoor zeg ik n allen dank. Ik heb getracht meer dan mjjn plicht te doen en ben er trotsch op dat ik in do prach tige ontwikkelingsperiode dezer schoone ge meente tot haar voorspoed en bhWM met mijne bescheiden krachten heb mogen medewerken. Ik hoop dat gij in plichtsvervulling mijn voorbeeld zult bly'ven navolgen en met mijne beste wenschen voor het personeel der Rot- terdamsche politie beveel ik mjj aan in uw aller vriendschappelijk aandenken. De gewestelijke secretaris van Celebes seinde 4 September naar Buitenzorg Van den gonverneor zjjn over Gorontalo de volgende berichten ontvangen Wolanderi, 18 Augustus. Gister-ochtend werd de versterkte kampong Wolanderi na korten strjjd genomen. De vjjand liet in onze handen 14 gesneavelden, waaronder Makole Maroendo, die na is gebleken het hoofd van het geheele verzet in Mori te zyr. geweest, en de hoofden van Langkokea Wolanderi. Buit2 geweren model '95 met ledergoed, 1 Winchester repeteergeweer, 1 bronzen lila, 9 voorladers, veel blanke wa pens, groote voorraden levensmiddelen, be nevens een officiers-revolver, 2 kapmessen en verschillende goederen van de onlangs vermoorde militairen. Onzerzijds zyn zwaar gewond de Europeesche sergeant van der Waerden en de Amboineesche sergeant Sa- lawono. Zij worden ter evacuatie opgezon den naar Kolone-Dale. In het gebied To Wolanderi en To Molia zijn vele versterkte kampomgs en rotsbentengs. Ik rak nu met de maréchaussée colonne uit het zuiden naar de rotsversterking Lintoe. De gezond heidstoestand en de geest van den troep zyn uitmuntene. Wawondaoe, 28 Angustus. Bjj den op- marsch op 18 Augustus naar Lintoe woei uit verschillende kampongs de witte vlag, en werd de rotsversterking Lintoe onbezet hevonden. Colonne Krapels kreeg order ten snelste over Wawondaoe naar het gebied To Pakabia op te rukken. 20 Augustus werd met de marechaussee het gebied To Molioa binnengerukt, in een versterkte rotsvesting. Teantobo werd genomen. De vijand kreeg 5 gesneuvelden, waaronder het hoofd met zijn wapens. Onzerzijds werd licht gewond de Europeeache geniesoldaat Oost, de Atn- boineeiche kanonnier Tawah an de Am boineesche marechaussee Wowiling. Groote voorraden werden buitgemaakt. Op 21 Au gustus werd To Boenpada bezet. 23 Augus tus meldde zich het hoofd van de stam To Molioa met ongeveer 60 volgelingen, inleve rende 4 geweren model '95 met munitie en berichtte dat de bedoelde stam het verzet had opgegeven. Uitgezonden patrouilles von den allerwege de witte vlag waaien. De vol gende dagen meldden zich ook lieden van andere stammen en werd bericht ontvangen, dat te Wolanderi ook Labolio, vermoedelijk opvolger van Maroendoe, wa3 gesneuveld 26 Augusts werd nit het gebied To Pa- kambia van de kolonne Krapels vernomen, dat van 15 tot 25 Augnstns 5 vyanden wa ren neergelegd, 1 voorlaadgeweer en blanke wapens buitgemaakt, enkele schuilplaatsen opgeruimd; met marechaussee, 27 Angustus werd over Ranoitolo opgerukt naar Wa- wonbaoe en daar aangetroffen luitenant Bach met 1 brigade marechaussee en halve groep infanterie en vivrestransport. Bach had op 24 Angastus de rotskampoug Legira genomen, de vijand liet 7 dooden, 7 voor laders en 1 bronzen lila in zyn handen, om zerzijds geen verliezen. Ik bljjf voorloopig te Wawonbaoe, aangezien meerdere hoofden hun onderwerping hebben aangebodenals nog ingeleverd 7 geweren model '95. Men meldt uit Delft Te ongeveer elf nar is gisterenavond op den Haag we door de stoomtram een man over beide beenen gereden. Op het oogenblik van de afzending van dit bericht, is de iden titeit van den man nog niet vastgesteld. Men vermoedt dat beide beenen verloren zyn. Men meldt aan de „N. R. Ct." In tegenwoordigheid van vele|aatoriteiten en andere geno idigden uit Maarssen en om liggende gemeenten is gisteren door com maudant Ridsdel te Maarssen geopend het nienw ingerichte jongenshuis van het Leger des Heils, in het buitenverblijf Raadhoven, hetwelk aan bet Loger door een vermogend ingezetene van Maarssen werd geschonken Het jongenshuis is allereerst bestemd voor kindereu van de ongehuwde moeders, die haar toevlucht vonden in de inrichting van het Leger te Rotterdnm, den Haag en Am sterdam, en verder ook voor verwaarloosde jongens. Dft is de tweede inrichting van dezen aard in ons land door het Leger des Heils opgericht. De eerste, voor jongens en meisjes, is te Naarden. Van 'n modelraad. Putte, een grensplaatsje ergens in Noord- Brabant, hondt er een gemeenteraad op na, zooals wellicht geen andere gemeente in ons land. Uit het verslag, dat „Do Zoom" er van geeft, zijn de volgende fragmenten In verband met de laatste verkiezing wenscht de heer Jos. Theyssen te vernemen, waar de voorzitter van het stembniean ge bleven is met 22 stembiljetten. De leden van bet stembureau hebben het bewys in handen, dat aan den voorzitter 180 stuks zijn afgeleverd, terwijl hy er slechts 158 op 't stembureau heeft afgegeven De mo gelijkheid bestaat, dat de voorzitter de 22 overige stembiljetten gestempeld en inge vuld in handen der kiezers heeft gesteld. Wy willen die 22 stembiljetten hier op 't oogenblik ter tafel zien gebracht. De voorzitter zegt, dat hy niet meer bil jetten heeft afgegeven dan zyn plicht was. De. heer Theyssen: Wij vragen u niet meer, dan dat gij de overgeschoten 22 bil jetten hier ter visie legt. Waar zyn de bil jetten P De voorzitter: Die zjjn by my thuis! De heer Stroup: Maar die behooren niet by u thuis, die moeten hier zyn. De voorzitter: Ik heb die biljetten niet besteld. Stroup: Neen, gij hebt ze niet besteld, maar wij willen ze toch hier zien. Liggen ze nog bjj u thuis, laat ze dan hier zien en gy zyt in nw volle recht. De voorzitter: De secretaris heeft ze hi stoid, doch het stembureau behoorde ze te ontvangen. Stroup: Gjj hebt er 158 van de 180 af gegeven; zult gjjons ook de andere biqr brengen P De voorzitter: Dat ban wel zyn. Dat hangt van mjjn beleefdheid af. Theyssen: Dat kan zijn? Neen, dat moet zjjn. De secretarisIk heb 's morgens men- schen gezien met gedrnkte stembiljetten in de hand, doch ik wil niet -beweren, dat ze van den voorzitter afkomstig waren. Wederom vliegt men elkander in 't haar. Vuistslagen klinken op de tafel. De voor zitter zegt volgens de wet te handelen en de raadsleden vorlangen de verdwenen stem biljetten te zien. Stroup zegt, dat de voorzitter op die ma nier frande zou kunnen plegen. De voorzitter met nadruk tot Stroop Heb ik fraude gepleegd, Stroup? Stroup: Ik zeg niet, dat ge het hebt gedaaB, maar ge kont het doen. Thans loopt de woordentwist zoo hoog en wordt het tumnlt zoo hevig, dat den ver slaggever boo ren en zien vergaan en hy niets meer kan verstaan dan een wilden chaos van klanken, in alle mogelijke toon aarden nitgestooten. Eindelijk treedt de kalmte weer in en Stroup vraagt het woord. De voorzitter: Dat hebt ge, mits ge het fatsoeudeljjk voert. Stroup Dat, zal ik doen. Ik heb nog een vraag te stellen. De heer A. Leys is be noemd tot lid van den raad. Door Ged. Staten is op rekest van den voorzitter die benoeming ongeldig verklaard. De voorzit ter, die zoo goed op de hoogte van alle zaken is, zal ook wel eens voor ons by Ge deputeerden willen informeeren of iemand die 10, 12, of gesteld 15.000 gulden schuld heeft, toch burgemeester kan zyn, of een dergelijke zaak vereenigbaar is met het burgemeestersambt. Als ge hiernaar zou It willen informeeren, knnt ge ons dat op !e vergadering van a.s. Dinsdag nog juist mee- deelec. Do voorzitter Hebt ge nog meer te vra gen, Stroup? Niet? Dan gaan we over tot Je orde van den dag. Do overige raadsleden sluiten zich aan bjj het gespro' one door Stronp. De voorzitter zegt, oin zulk kinderspel te moeten lachen en stelt aan de orde:(ver kiezing van een wethouder in de plaats des heeren Stroop. Stroup zegt, deze zaak niet te willen be handelen, aangezien ze niet op het oproe pingsbiljet voorkomt en verlaat de verga dering, gevolgd door de overige raadsleden. De voorzitter: Saluut, Stroupkeü GOUDA, 3 October 1907. Aan de Raadsledeu zyn de volgende in gekomen stokken toegezonden Gonda, 1 October 1907. Onder aanbieding der ingekomen drie sol- licitatiën hebben wy de eer, in overleg met onzen voorzitter als hoofd der gemeente politie, voor eene benoeming tot Concierge van het Commissariaat van politie, tevens belast met het schoonhouden van het gebouw, aan te bevelen: 1. M. LUNENBURG, agent van politie der le klasse en 2. P. LEEMEIJER, hoofdagent van politie. Gouda, 1 October 1907, AIb een gevolg van de intrekking der haar verleende concessie rust op de IJssel- stoomtraraweg-Maatschappy de verplichting binnen drie maande» na onze kennisgeving van die intrekking de sporen uit do wegen en bruggen der gemeente weg te breken en voor de herstelling der straten en bruggen zorg te dragen. De gemeente-bouwmeester raamde de kos ten van deze ten laste der Maatschappij komende herstelling van straten en brug- gedekken (met uitzondering van de Tiende- wegsbrug, welker dekken toch in 1908 zouden moeten worden vernieuwd) op f5034.- Tot onze voldoening heeft de IJsselstoomtramweg- Maatschappij of hare opvolgster, de Maat schappij Exploitatie van Tramwegen, er zich toe laten vinden dit bedrag bjj den gemeente-ontvanger te storten ten einde do noodige herstellingen van onzentwege te doen geschieden. Wy bedongen daarby teven3 dat de zich op de brnggen bevindendo rails eigendom der gemeente zonden worden, (tegen 3.5 cent per K.G.), opdat door het wegbreken dier sporen zoo min mogelijk schade aan de dekken zon worden teweeg gebracht en de herstelling der dekken zou kunnen plaats vinden op het voor de gemeente meest ge legen oogenblik. Het komt ons wenschelyk voor dat de krachtens deze afspraak oit te voeren wer ken niet worden beschouwd als gewone onder houdswerken, en dat de daarvoor noodige uitgaven das niet worden gebracht op de verschillende voor gewoon onderhond van gemeentewerken bestemde begrootingsposten, doch gezamenlijk op één daarvoor aan te wijzen post, vooral ook omdat deze uitgaven over meer dan een dienstjaar zullen worden verdeeld. In het vertrouwen dat de Raad aan een en ander zyne goedkeuring kan hechten heb ben wij de eer voor te stellen de gemeente- begrooting voor 1907 te wijzigen als volgt: in Hoofdstuk VII der Ontvangsten wordt een nienw artikel 12 gebracht „Vergoeding van de IJssel-stoomtramweg-Maatschappy voor de buitengewone herstelling van wegen, straten en bruggen na het wegbreken der daarin liggende sporen" (Volgnummer 646) f 5034.- aan artikel 8 van Hoofdstuk XV der Uitgaven, „Kosten van andere buitengewone werken, die uit buitengewone ontvangsten bestreden mogen worden" (Volgnummer 211) wordt toegevoegd een nienw onderdeel d „buitengewone herstellingen aan straten en >ruggen tengevolge van het wegbreken der sporen van de IJssel-stoomtramweg-Maat- sebappy"f 5034— Zondag a.s. zal de eerste voetbalwedstrijd voor de N. V. B. in dit seizoen gespeeld w°ï^0n. *Q<8Chen „Olympia I" cn „Hercules III" uit Utrecht op het terrein aan den Rotterdamschen djjk. ste 5? Kla e. Trekking van Donderdag 3 Oct. No. 2960, 6912, 10630, 13520 en 19869 ieder t 1000. 1077, 3795, 10610, 10897 en 17382 ieder I 400. 13503 f 200. 19, 2456, 3446, 4284, 5969, 7272, 8968, 9346, 12753, 13522. 13597, 16769 en 19857 ieder 1 100. Prjjzen van 1 70. 239 3289 6634 9051 11510 15193 17947 47 3410 63 9102 99 98 18117 72 99 6795 85 11870 15226 18209 570 3548 6948 9246 12203 65 18312 607 3655 7026 9333 79 77 18415 26 3753 55 97 12330 15330 48 39 4078 63 9481 38 15503 85 723 4118 7108 9530 12501 72 18518 78 47 18 32 12936 15692 18628 816 4236 7206 9607 13024 15855 18839 934 3579 7358 9811 13137 85 18924 1059 4668 82 17 41 15962 65 1122 75 7440 34 55 16066 68 29 4762 7520 78 13283 16360 19001 79 4859 22 9934 13364 16115 87 1373 60 66 98 13412 71 19105 1644 71 7609 10185 13512 16634 19217 1708 4913 7776 10284 68 37 63 70 69 8114 10464 13647 16819 19486 1808 5010 7') 10503 13827 17109 19652 1964 95 8321 25 38 30 19801 2033 5207 8468 41 13922 51 42 2368 82 8506 71 14069 17204 20108 2494 96 44 10653 14154 75 69 2680 5373 54 10741 14345 78 20342 2614 5446 98 10903 94 17312 52 2734 5740 8683 64 14605 89 64 85 6032 93 11010 17 17495 20478 2922 41 8743 28 14742 17579 20525 3021 53 8828 65 14846 17631 20721 02 76 32 82 88 43 37 80 6176 8938 11104 14988 68 44 91 88 88 9 15100 17722 77 3146 6384 9035 11212 92 89 20991 89 6545 MARKTBERICHTEN. Gouda, 3 October 1907. GRANEN. De graanmarkt blijft zeer vast. Aanvoeren matig. Tarwe: Zeeuwsche 9.75 k f 10.25. mindere dito 8.75 k f 9 50. Afwijkende 7,50 k f 8Polder 7 25 8.25. Rogge. Zeeuwsche 6.75 k f 7Polder 6.50 k Ó.75. Buitenlandsche per 70 kilo a Gerst: Winter 5.60 k 6.—. Zomer 4/5 50 k f 5.95. Chevalier 6.50 k f 7.10 Buitenl. voergerst per 70 kilo -,k Haver per hectoliter 3.75 k 4.50 Per 100 kilo 8.25 it 8.75. Hennepzaad: Buitenlandsche per 50 Kilo 6.90 k f 7.25 Kanariezaad: 7-5° k f 10.Karwijzaadper 50 Kilo f Koolzaad 4 per Hectoliter. Erwten Kookerwtcn 9 75 4 10 75. Buitenlandsche voererwten per 80 Kilo k f Boonen bruine Boonen. 12.5 4 14 50, Witte boonen 4 Paarden boonen -.a Duiven boonen f -.4 -.Mais per 100 KiloBonte Amerikaansche 7.60 4 7.75 Kleine ronde 775 4 8,— Veemarkt. Melkvee, redel. aanvoer. Hande1 flaauvv, prijzen zakkende Vette varkens, weinig aanvoer, handel vrijw 23 4 25 ct. per halt K.G. Biggen voor Engeland, weinig aanvoer, handel matig, I9 4 2i ct. per half K.G. Magere Biggen, goede aanvoer, handel vrijwel 1.4 1.30 per week. Vette Schapen, geen beteek., handel k Lammeren, redel. aanvoer, handel flaauw 4/20 Nuchtere Kalveren, eenige aanvoer, handel vrijw. 8.— 4 10 - Graskalveren goede aanvoer, handel flaauw 45— 4/70— rokkalveren geen beteekenis Kaas, aangevoerd 89 partijen, handel vlugger, ie kwal. 27.— 4 29.— 2de kwal. 24,— 4 aó Zwaardere f 29.50 a f 30.— Noordhollansche Boter 1193 stukken van */9 KG. Handel ving. Goeboter 1.45 4 55. Weiboter 1.25 4 1.35. L.K. H.K MAANDAG 2 SEPT. Staatêleeningen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 050 3 59»/u Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59'/u Rusland.Iwang Dombr. Obli- gatiet) 4', 96' Azut. Japan Obligation 1899 4 77'', 44 Colombia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Sclinld. Recepis. L 100 tv, 24i/„ - [Iypotheek-Banken. Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101*',, Pandb. Rotterd. Hypb. 31/, 97'/. Pandb. Standaard Hyph. 41', 100', Pandb. Stcdeljjko Hypb. 4 99", Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1007. Pandb. Znid-Hpl). Hypb. 499' Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 100 Pandb. Nederl. Hyp, Pand- brielbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scbeeps-Hypb. 4';, 101 Bewpzen van Dcelgor. Northtv. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataalsche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbriefbank 44 99"/, Pandb. Hollandsche Hypb. 99"/, Scheepvaart-,VaaUcltappijen. Pand. Holland-Gal! Stv.-Mij. 35 Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98"/, Pandb. G. Hypotheekbank to Amsterdam 4 100 Spoorweyleeningen Italië. Oblig. Zuid-Italinansche Ppw. lMjj. A. 367', - Premieleeninqen. Bkloib. Loten Stad Antwerpen 1887 2'/, 02— l",1 Dverscn Mij. tot Expl. Laan van Moerdervobrt 1902 8.91/, de NOUVEAUTÉS in csrUMEl r.AILLE URS, JAPONSTOK- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meeet concurreerende prjjzen. MdArmjr Afloop der Openbare Vorkooping van Onroerende Goederen, gehouden op den 3en October, ten overstaan van den candidaat notaris F. v. d. rStraaten te Gonda, als plaatsvervanger van don No taris - H. GroenondaaJ, aldaar, is als volgt Bouwmanswoning c. s. onder Hazerswonde, koopor de Leer T. Wezelenburg, boomkwee- ker, aldaar voor do som van f 47280.— Burgerlijke Stand. GEBOREN: 2 Oct. Henricus Adrianus Maria, ondors W. G. M. Heinmelder en C. F. M. Grubbon. Hermina Johanna, ouders J. A. Hornis en H. E Steenhoven - Alida ouders J. E. Agton en C. C. de Korte. Johanna Geertruida, ouders F. van dor Linden en C. van Middelkoop. - Johannes Ficdrik, ondors J. F. Signer en H. Willemse. OVERLEDEN: 1 Oct. M. H. den Haag, 2 m. 2. C. G. Kooiman, wed. H. Kemp, 79 j. M. van de Water, 4 m. GEHUWD: 2 Oct. D van Oosterom en L. Rupko. J. G. Ratten en J. Ekelmans. wegens het vergevorderd Seizoen in het tegenover de Klei wegsloeg Aanbevelend, Allo tapAratiën en aangemeten werk. Van af heden en verder dagelyks vcrsch verkrijgbaar, Braadkaikens, «Soepkippen, Daiven, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patrijzen, Snippen, Korhoenders, Reevleescli. enz. enz'., tegen de meest sterk concnrroorende pryzon. Panklanr schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T. GCJTTELING, Poelier Oostorstraat 18, ROTTERDAM- Telephoon Interc No- 2Ü31

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2