tar ZWERVELINGEN. che na van den n. Hofrad ben w Buitenlandse!) OverzIcM. C i I HlllLETOX. •gelde, igelgkt Tenet No. 10455. Dinsdag S October 1907. 40ste Jaargang. Verspreide Berichten. Waarom (Wordt rerrolgd.) rsineereo. Milutin, ■r'j ÏJVG, Poelier RDAM. IT, n modellen te i hoesten, ademings- bewezen. n warme ibevelens- 30. 25 cent i n toepassingen terde For- ffi. 2jj geven re niet kunnen geen imitatie, aantal onge- op aanvraag. Jt Co. In Duitsche bladen vinden wy het bericht dat de Sjah de grondwet heeft onderteekend en alzoo bekrachtigd. Wy meenden eigenlyk, dat dit reeds vroeger was geschied. De vacature in bet Kabinet, is nu bezet door het optreden van Ala es Saltanah als minister van buitenlandsche zaken. In den boezem van het Kabinet is men tot over eenstemming gekomen over de gelijkstelling van mohammedanen en niet mohammedanen en over de regeling der rechtspraak. 40) Ik heb dien Naar het Russisch. Wü zien, dat er zelfs in de conservatieven l»ers ongeneigdheid is om socialisme te zien in al wat Lord Balfour of Burleigh als zoo danig, ter handhaving van de maatschappe lijke orde, te lijf wil. En F. E. Smith, de rijzende ster aan het conservatieve uitspansel, stelt nu voort, in het program der partij op te nemen de belasting van onbebouwd land naar de waarde, die het als bouwgrond heeft, zij ’t dan „met rechtmatige beperkingen”. Maar dat is ook al als socialisme uitgekreten. Ook wil by met staatsgeld bet kleine boe renbedrijf met boeren als eigenaars bevorderen. Gesteld al, dat dit mogelijk zou wezen zonder de groote grondbezitters, bij weigering om land er toe af te staan, te dwingen hetgeen de regeering, blijkens haar Engelsche wet en Schotsche wetsontwerp van dit jaar, niet mogelijk acht is dat stelsel voor de mannen uit de oude school ook niet gevaarlijk aan socialisme verwant? Frankrijk. Minister Ruau heeft op jacht nabij Ram bouillet graaf jClari een schot hagel in den broek gezonder. De verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. Mot 1 Januari wordt de scheiding van kerk en staat ook in Algiers ingevoerd, waarvan Als een beeld van' betooverende lieftallig heid hing Wera aan Olga’s borst, toen bet uur van scheiden sloeg. „Bützow ^weet alles, beste, ik zal hem dadelijk een cijfertelegram zender. En vorst Gregory zoek ik dadelijk bij zyn aankomst op en breng hem uwe groeten over. Ik kom bij u, Olga, zoodra gij m(j ncodig hebt, maar vergeet niet, dat gjj de grenzen niet moet overschrijden, voor alle wolken verjaagd zijn die nu nog onze hoop verduisteren.” Nog een harteljjke hoofdknik, een levendig groeten met de hand en Wera’s licfolyk ga- laat was verdwenen. Sedert zij Wera’s vroolyke heb niet meer hoorde, schenen de dagen voor de beide da mes dubbel eenzaam to zullen worden.- lede ren ochtend stonden z(j op met de gedachte Morgen zullen n ij van haar hoorenl En iederen avond gingen zij ter ruste met de hoop: Morgen znllen wy tijding vau haar krijgen! Doch iederen dag zigen zjj zich in hare hoop bedrogen. Meer en meer voelde Olga zich bezwaard met hot geheim, dat Wera haar had toevertiouwd. Vol angst fluisterde Beatrice: schrijft Wera ons niet?” De, in verband met de zaak-Nowakowits, gepensionneerde stadsprefect moet van plan zgn op reis te gaan. Daar de familie der slachtoffers een aanklacht wegens moord tegen hem bad ingediend, vat men algemeen zjjn reis als een vlucht op. De bladen drin- De grootvizier heeft den oecumenischen patriarch doen weten, dat het gerucht als zou de regeering van plan zijn de me tropolieten van Monastir, Grebena en Cozani wegens hoogverraad te vervolgen onjuist is. Wat in ’t bijzonder laatstvermelden metropoliet betreft, wien een onbehoorlijke taal tegenover overheden verweten wordt, zijn wel de desbetreffende stukken by do Porte ingekomen, maar deze is niet voor nemens de zaak verder te vervolgen. Zy beveelt echter genoemden metropolist een corecte houding aan tegenoyer de vertegen woordigers der regeering. Het is reeds meer dan eens betoogd, dat tusschen Frankrijk en Spanje, do beide lan den aan wie bij de acte van Algeciras de instelling der politietroepen in Marokko is opgedragen, vergaande verschillen van mee- ning bestaan over de wijze, waarop in dit Afrikaanscho gebied moet worden opgetroden. De Spaansche bladen doen dit duidelijk uit komen. Zy pryzen den minister-president Maura» T00r ZÜQ voorzichtige houding, en baron Butzow mededeslen; deze kan u dan melden, wat hem belangrijk toeschynt. Wan neer Maxutoff van Zubow’s haat te lijden beeft om uwentwil, en ter wille van mijn onvergetelyken oom Fedor, dien ik van gan- scher harte heb liefgehad, dan verpand ik de eer der Orloffs er op, dat het Irma Ma- xutoff nimmer aan eene vriendin ontbreken zal, ik zon myn laatste kleinood verkoopen, om haar voor den nood te bewaren.” Ongeveer acht dagen na dit gesprek trad Wera met stralend gezicht het vertrek b n- nen, waar Olga. zich bevond en riep: „Waar is Beatrice?” „Zy zal binnen een half uur hier zyn,” antwoordde Olga. „Gy brengt zeker goede tijding lieve kleine toovenares!" „Ja! Oom Butzow heeft een cijfertele gram uit Kaïan ontvangen. Vorst Gregory is daar gisteren gezond en wel doorgereisd en zal nu per stoomboot den Wolga opvaren naar Nisjni-Novgorod. Dat zyn slechts een paar honderd wersten. Van Moskou of Pe tersburg zult gij zyn,eerste bericht ontvan gen. O, ik ben zoo gelukkig! Ik ben over tuigd, dat de Keizer hem feestelijk ontvan gen zal Vorst en vorstin van Alaska 1 Fersen fluisterde indertijd by zyn terugkomst den dames en beeren van het hof dat geheim toe, en waarlijk vorst Gregory heeft het vei diend I” Soepkippen, gemeste Ecnd- gels, Faianten re, Reerleescb. onenrreerende ■makt franco Teletoi n No. 8*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zr.- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nominees VIJF CENTEN. worden, omdat een reciprociteitsverdra; met een Hongaarsche nationale bank onroreonig- baar zon zijn. Alle bladen voorzien, dat Wekerle niet de verantwoordeljjkbeid voor hei mislukken der onderbandelingen wil aanvaarden, zoodat een regeeringrerisis het allereerst gevolg daarvan wezen zon. President Roosevelt is op reis en houdt redevoeringen. Vjjf groote redevoeringen in een week t(jd.°. Vyf redevoeringen, waarin hy breedvoerig de buitenlandsche, de bin- nenlandsche, de flnancieelo, de mariliome en de militaire staatkunde der Vereenigde Staten besprak. Al die redevoeringen hebben het bewys geleverd, dat president Roosevelt vylstrekt niet veranderd is van meaning. Hy maakt den indruk, de dingen boter doordacht en minder scherp te zeggen, maar de hoofd inhoud blyft onveranderd. Nog altoos is hy van meaning, dat het Congres de bestaande wetgeving tegen do groote maatschappijen moet uitbreidenen hy doet dsilelyk uitkomen dat hy in de Boodschap by do opening der nieuwe zitting daarop zal aandringen, al gelooft niemand, dat hy practisch maatregelen zal aanradon voor dit zittingsjaar. Wat uit hetgeen de president zegt kan men opmaken, dut hy oen programma ontwerpt voor geleidelijke uitvoering, niet voor onmiddollyko invoering, van wetgavende maatregelen. En tevens blykt nit hetgeen hy zegt, dat by vastbesloten blyft af te treden, als de termijn van zyn presidentschap verstreken is, al is het mogelyk dat hy zich later nog eens beschikbaar zal stellen. Dit deed hy nog eens uitkomen in zyn redevoering te Cairo (III) waarin hy sprak over den kor ten duur van zyn ambtstijdhy keurde de beweging af, die hem voor de derde maal een mandaat wil opdragen; en zelfs al zou met de Amerikaanscbe traditie worden ge broken, zou de president beslist de herbe noeming weigeren, zegt de „Maneh. Guardian”. gen er daarom op aan hem onmiddellyk in hechtenis te nemen, De verwachte beslissing over de Overeen komst tusschen Hongaryee en Oostenrijk is niet getallen. En zoo geen verrassende verandering in den toestand komt zullen de Oostenryksche ministers de onderbandelingen afgebroken verklaren en naar Weenen terugkeeren, zonder dat een overeenstem ming verkregen is. De toestand, die daarvan het gevolg zal zyn, wordt in vele Hongaarsche bladen zeer somber in gezien. De „Alkotmany”, het orgaan der volks partij, zegt: „Wanneer de party, die thans de meerderheid in bet parlement heeft, niet wil toegeven en dus geen Overeenkomst tot stand komt, dan dreigt een crisis, die ernstiger is dan alles wat Hongarye in de nieuwere tijden heeft gezien. Want het zal dan niet blyven by een crisis over de Over eenkomst, in de regeering of de coalitie, maar een crisis voor het geheele land, een crisis van het dualisme, èen crisis voor Oos tenryk die wellicht de kiem voor een Europeesche crisis in zich bevat. Die crisis zou alleen ontstaan, omdat de onafhanke- lykheidsparty, die gedeeltelijk bereid is, on danks haar programma van 1848, de ver nieuwing der overeenkomst van 1807 toe te staan, en alle in die overeenkomst genoemde gemeenschappelijke instellingen te behouden, uit die gemeenschap een instelling wil ver wijderen, die tot dusver de gelijkheid het meest heeft verzekerd, en waarvan Honga rije een werkelijk nut trokde gemeen schappelijke bank. Die logica is ongeloof lijk.” Het blad dringt er by de regeering op aan, dat zij zich aap dien wensch der onaf- hankelykheidsparty niet zal storenhet hoopt nog, dat de party zich zal weten te ver heffen boven haar eenzijdig standpunt, en het belang van het land, van de natie, van de kroon zal weten te plaaten boven haar chauvinistisch eigenbelang, om het betrek- kely'k geringe offer te brengen voor dat het laat is! Budapest zet uiteen, dat de toestand kritieken is dan ooit te voren. De Oostenryksche onderhandelaars hebben het lot van de geheele overeenkomst vast geknoopt aan de Bankquaestie, en nemen zulk een dreigende houding aan, dat Hongarye van de hopeloosheid dor onderbandelingen overtuigd moet zyn. Budapest! Hirlap meent, dat by het af springen der onderbandelingen ook de reci- prociteitsverdragen niet kunnen gehandhaafd zuster laten zeggen, dat Maxutoff in Alaska door een groot ongeluk getroffen is. Ik ben overtuigd, dat oom Butzow er alles van weet, want toen ik het hem vertelde schudde hy slechts het hoofd enzeide: „Arme Gregory! Arme kerel! Arme kleine prinses van Alaska bare toekomst is duister genoeg! Welk een verschrikkelijke toestand!” „Te Petersburg zal men spoedig genoeg iets naders hooren, in de ministeries, in de club, op de beurs en in het paleis, overal fluistert men over de zaak. Of dat nu slechts praatjes zyn, of dat er werkelyk reden toe is, kan ik niet zeggen, doch Milntin beweert dat graaf Fersen een openlijk vijand van vorst Maxutoff is, en zich niet ontziet diens aanstaande ongenade aan de geheele wereld te verkondigen.” Na een korte poos ging Wera voort: „Ik heb de toezegging der Keizerin, dat Stephan, zoodra hy acht jaar oud is, voor den page- dienst en het cadettenkorps bestemd wordt, ik weet, dat men zyn naam reeds ingeschre ven heeft, dit alleen bewgst reeds de volle erkenning van zyn rang. -- Butzow vreest, dat er een aanslag op Maxutoff’s leven ge smeed wordt. Milutin zegt, dat men in de dub reeds weddenschappen aangaat betref fende de vraag, of Maxutoff Petersburg wel ooit bereiken zal. Ik zal als een linx aan bet hof waken en hetgeen ik verneem aan mennen dat Spanje niets meer moet doen, dan de tekst van de acte van Algeciras het opdraagt. Het blad „El Liberal" zet uiteen, dat thans de gelegenheid gunstig is voorSpanje om het Marokkaansche conflict te beëindigen, of zich tenminste met eere er uit terug te trekken. „Zoo Frankrijk dit weigert, dan is hot voor Spanje beslist noodzakelijk van dit oogenblik gebruik te maken. De op 30 Juli 1907 te Casablanca vermoorde Franschen zyn meer dan voldoende gewroken. Voor negen gedoode Europeanen zyn volgens Fransche berekening, drie- tot vierduizend Arabieren verslagen Er moet eindelijk oen einde aan komen. „Te regelen blyft nu nog slechts do quaes- tie der schadeloosstellingen on de inrichting der havenpolitie; want hot wordt nu tyd met vorstandigon arbeid te beginnen. Wie dat niet wil, toont, hy niet wil medewerken om aan de anarchie in Marokko een «inde te maken, doch die integendeel begunstigen. Wy hebben voldoende gelegenheid gehad om op te merken, wolken invloed de aanwezig heid van vreemde troepen in Marokko heeft. Het gebeurde te Laracho heeft daarvoor een afdoend bowjjs geleverd. De Spaansche consul moest don commandant van het Spaan- sche oorlogsschip „Generaal Concha" vrién delijk verzoeken, de haven weder te ver laten, opdat de bevolking niet tot ongere geldheden zou ovorgaan. „De troepen moeten uit Casablanca wor den teruggetrokken. W(j hebben daar niets te zoeken, sedert .de franschen om hot plaatsje te beschermen, het volkomen heb ben vernietigd. „Wat thans noodig is is een oorlogs schip te Tanger, Dan moeten do officieren waarvan in de Acte van Algeciras gespro ken wordt, naar hun posten gaan. Verder mogen en willen wy niet gaan. „Wanneer wy ons niet tijdig terugtrekken znllen wy spoedig in nieuwe conflicten ge wikkeld zjjnwant do plannen van onze „vriendea en bondgenooten” zjjn ons al te goed bekend”. Ik heb dien man overal bezig gekien; hy koopt de kleinè ambtenaren en secretarissen om. En Zubow heeft het zelfs gewaagd, my met zyne rnwe vleierijen lastig te vallen.” Olga Orloff liep opgewonden de kamer op •n neder. „Ik mag dien man niet,” ging Wera voort, „en daar hy beproefde zich aan mij op te dringen, ga ik ook graaf Fersen uit den weg, Hy ia bij den Keizer nog al gezien. Zyne zuster is hofdame geweest; zy geeft veel diners, waarbij Philippi en Zubow steeds tegenwoordig zijn. Natuurlijk zou Philippi, als koopman, geen vooruitzichten hebben, doch hij heeft veel geld. Sergius Zubow is om zyn spilzucht reeds een zeer bekend lid der jachtclubs. Helene Milutin, mijne vrien din, vertelde mij, dat zy van haar broeder gehoord had, dat Zubow gezworen beeft in vereeniging met Philippi Maxutoff te zullen ruineeren. Milutin, dia by de witte garde der Keizerin itaat, heeft mij ook door zijne Telefoon A o. 89 A D V E K T E N T I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. GO! BMll IC (OIBANT. i\ieutvs~ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1