Werkt 156os c>,ori8B Wintermantels, BINNENLAND. APVEKTKNT1KN W. VERMEULEN, Verspreide Berichten. Slanken uit Schoonhoven. cxx. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. Rechtzaken. 385lte S taats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen nette gemeubileerde Kamers, Wild en Gevogelte. Vereeniging «ARMENZORG» Zenuw- en Maaglijders Saaa-d-gre-vor t* vragen, ot it beklaagde Diet op bet oogen- blik van baar ralsdrgl in zolk een opgewon den toeatand verkeerd had dat v.# niet wiat wat zjj deed. Op zekeren keer kwamen een man en een vronw voor hem die een week na bon trouwen niteeu waren gegaan. Zij hertrouwden beiden en deden eerlijk bnn best, om in de wereld vooruit te komen. Twintig jaar later werd een aanklacht we gens bigamie tegen hen ingediend. Sir Henry Hawkins besliste dat, aangezien niemand nadeel had geleden, geen rechtsingang noodig was. Van deernis getnigde ook zijn vrijspraak van een gevangene, die oen gevangenbe waarder met oen tafelmes te lijf was gegaan. Die bewaarder had een muis, die de man in zijne gevangenschap getemd had, dood gemaakt. Lord Brampton was bevriend met kardi naai Manning, en deze heeft ook den dienst geleid waarin de rechter ia de rooroscb- katholieke kerk werd opgenomen. Menigeen in Oouda lijdt. En kan genezen worden zooals deze in woner van Waddingsveen. De Hoer A. van Os, Noordkado C 71 te Waddingsveen meldt ons No ik door het gebruik van Poster's Bug. pijn Nieren Pillen geheel genezen ben van een nierziekte, waaraan ik reeds roitn tien jaren geleden had, gevoel ik m|j tegenover andere lijders verplicht, U mijn genezing bekend te maken. Steeds bad ik van een hevige pijn in den rug en lendenon te Ijjden, torwg) ik doorloopend met mijn maag suk kelde. Ik at zeer woinig en wat ik nog met moeite naar binnen kreeg, verznurde in mijn maag, zoodat ik zeer weinig nut van mijn voedsel had. De urine was meestal vuil, drabbig en bevatte veel bezinkselook mjjn slaap was niet zooals zjj behoorde te zjjn, want ik sliep zeer onrustig. Hot gebruik van Uw pillen heeft een algeheele ommekeer in m|jn gestel gebracht, en ik kon na drie weken met dit geneesmiddel te zjjn doorge gaan, niets meer van mijn pijnen en verdere kenteeltenen mijner ziekte waarnemen. Ik ben dan ook overgelukkig met Uw weldoen de pillen te hebben kennis gemaakt. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig V bet publiek te maken op bike wj|ze die U goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uit drukkelijk Foster's en gij zult de goede hebben. Zij zjjn te Gonda verkrijgbaar by de heoren Wolf! A Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F. 1.75 voor één- of F. 10 voor zes doozen. Fbakkbuk. Als protest tegen de verhooging van de bezoldiging dor Kamerleden van 9000 tot 15000 francs hebben de kiezers van het ar rondissement Creuze het socialistisch-radicaie Kamerlid Defumade eenstemmig tot senator gekozen. Defumade bad namelijk in de Kamer tegen die verhouging gestemd. In Oran (Algerié) hebben zich weer twee nieuwe gevallen van pest voorgedaan. Duitscui.isd, Het is mogelpk, dat advocaat Hau, die te Karlsruhe ter dood veroordeeld is wegens moord op zyn schoonmoeder, deelen zal in de amnestie, welke de nienwe groothertog van Baden zal afkondigen. Waarschyniyk krijgt hU dan levenslange gevangenisstraf. Heden zal te Leipzig terechtstaan de be kende socialist Karl Liebknecht, onder be schuldiging van hoogverraad. Hy heeft nameiyk de Duitscbe uitgave bewerkt van Hervé'8 boekHet vaderland der rykon, waarin bet leger wordt aangevallen. OOBTSSBUK-HOSOABUR. Tengevolge van den passieren tegenstand op de Oostenryksche spoorwegen komen de goederentreinen met acht tot tien, de perso nentreinen met drie tot vier uren vertraging aan. Op sommige stations staan honderden waggons. Nn verluidt echter, dat onder handelingen gaande zyn om er een eind aan te maken. Ruslakd. Een gewaponde bende heeft den sneltrein vnn Molilew overvallen, maar men was van don overval onderricht en de politie doodde den bcndo aanvoerder, ca arresteerde vyf bandieten. Een aantal dwangarbeiders overviel gedu rende een transport van Tjoemen naar To bolsk in Siberië de soldaten, die de menschen begeleidden. Er onstond een algemeen ge vecht, waarin 22 gedeporteerden werden gedood,- elf ontvluchtten met medeneming van zeven geweren. Van de bewaking werden zos man verwond, onder wlo een ïwaar. In het gebied van het Balkalmeer ligt da gehaela oogst ondar da snaauw. Da regeering zal 5 millioen moeten geven ter ondersteuning. Op elke spooriyn worden twee gepantserde waggons in dienst gesteld veor geldtransport. Azie. De Cbineesche regeeringstroepen hebben in do provincie Kjangsi overal de opstande lingen overwonnen; de zendelingen zyn in veiligheid. Over eenige dagen zal de rnst volledig hersteld zyn. Amrbiua. De adjnnet-postmeester generaal Hitchcok heeft de republikeinen van Alabama opge wekt om op de herkiezing van Roosevelt als president aan te dringen. Men acht dit van beteekenls, omdat Hitchcok ecu vertrouwde van Roosevelt is. De zaak-Thaw komt 2 Dec. opnieuw voor. öouverner c'est prévoirVoorkomen is heter dan genezen. Deze wyze spreuken, ontleend aan de ervaringen van regeerders en geneesheeren, zjjn niet minder van waarde voor het goregeerde en gecureerde publiek, waarvoor als eon dreigende waarschuwing ook geschreven staatMen dempt den pat, als het kalt verdronken is, Al meer en meer begint bet publiek, édk de burgerg van Schoonhoven, te bcgrgpen, dat we zoo maar niet alles moeten slikken, wat de hoeren voorzetten. „Wat de heeren wyzen, moeten do gekken pryzen", begint ook hier een afgeleefde, vernieten spreuk te Aorden. Evenwel bot moest nog betor tor harte genomen, dat by elke belangryke zaak het publiek zgn stem in de raadzaal, bg de Overheid moet laten k inken. Te lang hebben wy dat verzuimd in zake de Tram, do Belasting, de Bedryven. Er begint toch leven in de brouwerg te komen. Niet in den zin van Jan Steen, maar opgewekt, lrisch leven, dat gezonde critiek wil oefenen en invloed op den gang van zaken, die aan de orde zgn. Geen napleiten, wat dikwyis ontaardt in mopperen, maar op tijd zich laten hooren. Zoo heeft de Cbr. Werkliedenver- eeniging „De Hoer is Onze Banier" zich pas laten voorlichten in zake do belasting- voorstellen-Schreuder en de motie, daarna aangenomen, opgezonden aan den raad. Zoo ook hebben een zestigtal ingezetenen gehoor gegeven aan den jongsten oproep van Vinck, en het adres in zake de ingediende belasting voorstellen geteekond. Z indoende moet het volk zich uiten teneindelo. zyn wil kenbaar te maken en 2o. tot rugsteun te zyn van hen, die io don raad dikwyis te kampen hebben met vooroordeel en eenzydige be voorrechting. Hot is niet genoeg, dat men dezen ef genen van zgn party helpt kiezen om het beginsel te zien zegevieren, for moet ook ge merkt worden. En tot eigen nadeel ondervindt men maar al te dikwyis, dat jnist de partygenooten in den raad zoo bedroefd tegenvallen. Dat komt, omdat bg de Stembus, dék by de gemeentestembas te veel de party-politiek, de anti-these domineert, neen allee belieeracht. Zoo znllen we stellig zien, dat Schrander tegen eigen geestver wanten het hardst zal moeten stryden om ze tot zyn zienswyze over te halen, zoo dit al niet onmogelijk zal biyken. Maar er is neg een derde reden, waarom het volk zich moet laten hooren bg gewich tige belangen. En deze reden, ofschoon laatstgenoemd, is niet de minst gewichtige. Door adressen en vergaderen voelt men de raadsleden aan den tand. Men leert de ware vrienden kennen. En als dan eenmaal de tyd van herkiezen déér is, dan kan hot kiezersvolk zelf de rekening opmaken en het „mene tokei" uitspreken over hen, die zulks verdienen. Op die wyze zal er veel hatelijks la verkiezingsdagen rerdwguen en de eisch der ptactische politiek zal het winnen van de starre party politiek. In dezen zin zag zich, bijkans zgnlnstal- latie-speech, de heer Van der Kop gdkozen door een groep kiezers, die kerkeiyk niet tot zyn richting behooren. En zoo moet het meer en meer worden. Wg moeten niet den man kiezen, omdat hg aanbevolen en mede gecandldeerd Is door dominee ot pastoor als zoodanig. Daarom deed de bons aan jongeheer van Baaren my zoo goed. Niet om hem, maar om pastoor, dominee en kiesvereeni- gingen, die zoo Iets durfden bestaan tegen over hun kiezers geestverwanten. Over het hoofd van den jeugdigen candidaat heeft het kiezerscorps den heeren een blauw oog ge slagen. Een goede les voor de toekomst. Ons volk wordt op rampzalige wyze door die verderfeiyke anti-these politiek vaneen^ gescheurd in elkaar vyandige kampen. De practiache gemeente-politiek toont dat het anders kan en moet. Van onderop kan en zal de verbetering komen, met eigen oogen moet het volk zien, dat die kerkeiyke dry vera ons land ten verdorre voeren. Wilt gy thans n'vn, taetbaar voelen hoe vooe die anti these leus in de gecoaliseerde partyen is I Sla dan het oog naar Schiedam, waar de antirevolutionaire klesvereenlglng te Vlaardingen de rolgeode motie heeft aangenomen „De antirer. kiesrereeniging N. en O. te Vlaardingen, betrenrende de houding der Chr. Hist, party inzake het aanbieden van een zetel in de Tweede Kamer aan Dr. A. Kuyper, zich te diep gegriefd gevoelende door 'de smaadheid den eminenten leider onzer party daardoor aangedaan om het besluit der centrale kiesrereeniging in bet district Schie dam tot stean van den Chr. Hist, candidaat nit te voeren, acbt onder de gegeven omstandigheden gewenscht zich van allen offlcieelcn steun te onthouden en de leden der vereeniging in het uitbrengen van hun stem geheel vry te laten." Wat een broederlgke samenwerking tns- schen Lobman en Kuyper. Kuyper is van dezen slag zoo beduusd, dat hg zgn spreekbeurt op het Nationaal congres ran den Ned. Boerenbond, verleden week te Ngmegen gehouden, heeft moeten afzeggen. En van den weeromstuit vergeet men in Leeuwarden den anti-rev. Runia candilaat te stellen voor Provinciale Staten (vacature Bloembergen). En om tot onze gemeente-politiek terug te koeren, hoe meer het volk getrokken wordt in de vraagstukken van den dag, betzy door adresseeren, of door besprekingen, boe meer het by verkiezingen de practiscbe bekwaamheid der candidaten op den voor grond zal schuiven, waardoor de party poli tiek meer en meer in de schadnw zal ge steld worden, Kies- en Vakvereenigingen en andere corporaties, hier ligt een veld, dat niet langer I raak raag liggen. Volgt het voorbeeld van bovengenoemde vereeniging. De tgd der begrooting, der belastingvoorstellen, de school reorganisatie nadert. Weest op nw post. Laat niet meer gezegd kunnen kun nen worden: Zy dempen den put, als het kalf verdronken is. Niet langer gemopperd. Ook wg willen een paar artikelen wgden aan de vraagstukken van den dag en onze meening kenbaar maken ten opzichte van het onderwgs. JAN BAZUIN. De Tweede Kamer is tegen Donderdag 1 uur in openbare zitting bgeengeroepen. Men meldt uit 's-Gravenbage: Behoudens eventueels latere wgziging wordt als datum van de komst van het Duitscbe Keizerpaar in de residentie aangenomen Woensdag 20 November. Men schrgft ons: Mevronw Annie Besant, die sedert het ovoriyden van den President-Stichter der Theosofische Vereeniging Henry Steele 01- cott met overweldigende meerderheid van stemmen tot zgn opvolgster als Presidente dier Vereeniging gekozen werd zal den 16en en 17en October éns land bezoeken. Ter gelegenheid van dit bezoek zal zy den avond van den lfien October in het gebouw van „De Vrye Gemeente", Weteringschans te Amsterdam, eene openbate voordracht honden. Het onderwerp zal vermoedeiyk zyn „Vrfie wil en lot". Mevronw Besant vierde juist den len Oct. 1.1. haar 60en ver jaardag, doch zy is krachtiger dan ooit en van vermindering van haar wereldberoemd talent als redenaarster is zeer zeker niets te bemerken. Zy keerde dien dag terug van haar campagne in de Amerlkaansche Afdee- ling der Theos. Ver., en haar eerste bezoek daarna is dns ons land. In Australifi, Azië en Amerika, ja in byna alle landen van Eu ropa is zy geweest en heeft zy gewerkt. Zy is geliefd door hen, die haar kennen, vereerd en bewonderd door velen, een werk kracht als zelden de wereld oplevert, zoowel schrgtster als redenaarstere van eersten rang. Zeer zeker is deze vronw een der merk waardigste figuren dezer eenw. Bovendien is haar niterljjk ieven volkomen in overeen stemming met de gedachte: zy predikt wgsbegeerte, maar leeft ook het leven van den wysgeerzelfbebeersching, maar is ook volkomen evenwichtig en zelfbeheerscht. Zg is eene groots, edele ziel, waarvan niet al leen thans als een grootsche figuur wordt gesproken, doch wier naam onder de nako melingschap als die van een der grootste geesten van onzen tgd zal voortleven. Voor hen die gaarne iets naders van haar leven en werken wenschen te weten gaf de Theosofische Uitgeversmy. Arasteldg'k 79 Am sterdam een blaadje nit met hare levensbe- schrgring, dat op aaorrage aan genoemd adres gratis te bekomen is. Men meldt nit Amsterdam: Ia aansluiting met bat bericht dat in den nacht van Zondag op Maandag een 16-jarige knaap aan de Prinsengracht zou zgn te water gegooid, meldt thans het politierapport, dat nit een nader door de politie ingesteld on derzoek is gebleken, dat bier van opzet hoogenaamd geen sprake was, doch het on geval een gevolg ia geweest van een gewone stoeiparty. Ter beschikking van de justitie te 's-Gra- venhage is gesteld de 25 jarige koetsier R een berucht individu, een goede bekende der justitie en die zich zou hebben schnldig ga- maakt aan een ernstigen moordaanslag. Omtrent de toedracht der feiten valt het volgeDde te melden: De dader had indertgd kenui* aangeknoopt met een meisje die dezen omgang echter na eentgen tyd had afgebroken. Toen zy kort daarna met een ander zich ophield, scheen E daarover wrok te koosteren. Tenminste op den avond van het aisdrgf toen zy zich in gezelschap van den broer van haar nieu wen minnaar bevond, bleef hy baar achter- volgen, totdat zy eren na middernacht op den Schenkweg naby het Bezuidenhont waren gekomen. Daar trok hg na een korte woor denwisseling een mes en stak daarmede naar zyn vroeger meisje. Hy raakte haar echter met, maar trof haar geleider, die een diepe steek in den bnik kreeg. De getroffene, de 26-jarige B., kon zich nog voortslepen, naar het nabijgelegen politieposthuis aan het Be- zuidenhout. Van daar werd hy per raderbasr overgebracht naar het Gemeenteziekenhuis waar zgn toestand, tengevolge van het groote bloedverlies, zich aanvankelgk ernstig liet aanzien, De dader, op wien het met bloed bevlekte mes is bevonden, werd nog denzelfden nacht overgebracht naar het politiebureau aan de Nieuwe Haven en den volgenden dag naar het huis van bewaring. GOUDA, 9 October 1907. VERGADERINGvau dbkGEMEENTERAAD op Vrgdag 11 Oct. 1907, des namiddags half twee uur. Aan de orde: 1. De benoeming van: a. een Concierge van het Commissariaat van politie; b. een leeraar in het rechtlgnig teekeneu aan de Ambachts-avondschool, 2. Het voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1907, jn verband met de intrekking der Concessie van de IJssel- stoomtramweg-Maatschappg. 3. Het voorstel tot het verleenen van uitzicht op gemeente-grond ten behoeve van het perceel sectie C No. 404. 1. Het nader voorstel in zake de bestrating van de Kmgerlaan. 6. Het voorstel tot opheffing van het over zetveer op de Kattensingelgracht. 6. Het voorstel tot beschikbaarstelling van eene bgdrage in de kosten der voorbe reidende werkzaamheden voor eene aan te vragen concessie voor een Bpoorweg Gonda—Leiden. 7. De bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselgke directe belasting naar bet Inkomen, dienst 1907. Aan do Raadsleden zyn de volgende in gekomen stukken toegezonden: Gonda, den 1 October 1907. A. Nederhof te Gouda verzoekt by het hiernevens overgelegde adres Uwe vergade ring om den achter zgne perceelen kadastraal bekend in Sectie D nos. 2157 en 2158 en plaatselgk gemerkt O, nos. 393 en 391, tns- schon den Raam en de Vlamingstraat, gele gen gerioleerden grond van de Gemeente te mogen huren. De bedoelde grond, zijnde een gedeelte van Sectie D, no. 2149, is ongeveer 25 M'. groot. De Commissie van bystand in het beheer der Gemeentewerken, door ons geraadpleegd, heeft tegen het voldoen aan den wensch van adressant geen bezwaar. Ook by ons College bestaat geene beden king tegen inwilliging van het verzoek, waarom wy de eer hebben U voor te stellen van den aan de Gemeente toebehoorenden ;erioleerden grond kadastraal bekend in lectie D no. 2149, een gedeelte groot 25 M*. te verhuren aan Nederhof voornoemd, en zulks onder de gewone by de uitgifte van gerioleerde gronden gebrnikelyke voor waarden, aangevuld met de bepaling dat de grond door den huurder zindelijk en rein moet gehouden worden. Gouda, 1 October 1907. Door I. van der Want, handelende onder de firma P. van der Want Gz., pgpenfabri- kante alhier, wordt hy nevensgaand adres rjonder opgaaf van redenen verzocht het by haar tot mderopeegpene in haar zgnde ge deelte van den gerioleerden grond der Ge meente kadastraal bekend in Sectie D, no. 401, te mogen huren voor 10jaren met verlsngiug telkens voor den tyd van 10 jaren, indien de hunr niet door een der partgen minstens een jaar voor het verstrgken van den ge- stelden termyn ia opgezegd. Zooals in het adres nauwkeurig wordt omschreven ia bedoelde gerioleerde grond, groot 56 cA., gelegen achter adressantu's pgpenfabriek in de Kuiperstraat, plaatselgk gemerkt K, no. 94. Hy werd krachtens Uw besluit van den 14en December 1877 in huur gegeven aan nu wglen G. C. van der Want en diene rechtverkrijgenden Evenmin als de Commissie van bgstand in het beheer der Gemeentewerken, wier advies wg inwonnen, hebben wy tegen inwil liging vac dit verzoek bezwaar. De Gemeente behoudt dezelfde rechten op den grond als zg thans heeft. Het eenige verschil is, dat de hunr, inplaats van elk jaar, telkens alleen om de tien jaren opzegbaar zal zgr., hetgeen, naar het ons voorkomt, niet het minste be zwaar opleveren kan. Wy hebben daarom de eer U in overwe ging te geven het hiervoor bedoelde gedeelte vau den gerioleerdeu grond der Gemeente kadastraal bekend in Sectie D, no. 401, met tenietdoening van het bestaande contract, opnieuw te verharen aan I. van der Want, handelende onder de firma F. van der Want Gz., pgpenfabrikante alhier, en wel voor een tgdvak van 10 jaren, ingaande 1 November a.s. onder bepaling, dat de huur telkens met 10 jaren zal worden verlengd, indien deze niet minstens een jaar voor het verstrgken van den gestelden termgn door een der partyen scbriteiyk zal zgn opgezegd, en voorts op de overige thans bg de uitgifte van gerioleerde gronden gebruikelgke voor waarden aangevuld met de bepaling, dat de grond niet gebruikt mag worden als opslag plaats en dat hg door de haarster zindelgk en rein moet gebonden worden. Aan bet Centraalbnreau der Staatsspoor' wegen te Utrecht is gisterenmiddag aanbe steed: Bestek no. 112, het maken van een locomotievenloods enz. op liet emplacement Gonda. Begrootihg f 53,300. Ingekomen 26 biljetten. Minsto inschry'vor H. J. Neder- horst Jr. alhier voor f 42,843. Sedert eenige dagen ligt in de Katten singelgracht naby het hotel „do Romein", éen groot woonschip, „de Zwerver" genaamd, bewoond door den heer W. O. J. Nieuwen- kamp, en zyn gezin. De heer Nieuwenkamp, zeer bekend inde wereld der knnst, als etser en vervaardiger van houtsneden, stelt ook de Goudsche kunst vrienden in staat, tegen een gering entree, nl. 25 cent, de door hem georganiseerde tentoonstelling, bestaande nit tal van prach tige etsen en houtsneden, benevens kunst schatten verzameld op zgn reizen, te be zoeken. De Holiandsche Revue onder directie van den heer Frans Netscher, bevatte in zyn nnmmer van 25 Mei 1907 een zeer waar- deerend artikel over den levensloop van den hoer Nieuwenkamp, zyn werken en streven, waarbg talrgke illustraties gevoegd waren naar etsen of houtsneden van hemzelven nit Nederland en het Bniteniand ja uit Indië. Ook „Eigen Haard" van 1905 bevatte een zeer belangryk artikel, en talrgke photo- grafiën, van zyn werk, het atelier en ver dere gedeelten, o. a. een antieke schonw, van het zoo praktisch ingericht schip. Uit enkele grepen in beide artikels ntmen wy 0. a. „Hun woonschip is de zichtbare voorstelling van hun geest, van het ideaal huns levens. Het vertelt van hnn leven, het ver telt van hun werken. Het is bovendien bun schatkamer geworden. Als Nienweukamp tochten heeft gemaakt naar verre werelddeelen, als hy terugge komen is uit Indië, brengt en ordent kg daar zyn schat. Wie het schip: „de Zwer ver" in enkele jaren niet bezocht heeft, vindt er veel nienws, veel unieks, het een al schooner dan het andere." En dsn, verder: „Behalve deze beelden, (uit Bali medegebracht) liet men dat de kunstkamer verrykt is met veel nieuw werk vau Nieuwenkamp, etsen en teekeningen naar Indische of Nederlandsche natuur. Daar ligt op de tafel een boek bevattende verschillende houtsneden, uit Nederland en uit het Buitenland en Indië uit de jaren 1900 -1905. Geheel op de handpers gedrukt op geschept Hollandsch papier, in perkamenten band. Eed kostbare uitgaaf, verschenen in Mei 1905, slechts 50 genummerde en onder- teekende exemplaren bestaan er van. Dit boek is de eerste „Zwerver uitgave." De tweede dankt het ontstaan aan Nien- wenkamp's tweede reis naar Indië, nadat hy te voren Egypte had bezocht. Hy had te Bali zooveel gezien, bewonderd, opge merkt ei geteekend, dat het hem aanleiding heeft gegeven tot het aanvangen met het schryven van een boek over Bali en Lom bok, waarin 150 teekeningen zyn opge nomen." Tot zelfs in Duitschland heeft zyne kunst en zyn artistiek, maar ook praktisch inge richt woonschip de aandacht getrokkcn( Eigenlgk kan men niet van een tentoon stelling in het schip spreken, want die is er niet, maar het geheels schip van binnen is kunst. En het eigenaardige van Niejwen- kamp is dat hy zgn atelier geheet heeft in gericht tot zelfs van het aldrukken van zyn werk toe. Wg zullen besluiten met allen, die in werkeiyke kunst belang stellen, ten sterkste aan te raden, ,de Zwerver" te bezoeken. Nader meldt men ons omtrent de opvoering van „Liefdesduel" door Fritomya: In 't Haarlemsch Dggblad van Dinsdag 5 Maart 1907 werd hetzelfde stuk, gespeeld door hetzelfde gezelschap, gereceuseerd door niemand minder dan Frans Netscher. Ofschoon uiterst interessant voor hen die Woensdag 16 Oktober dit stuk gaan zien, verbiedt de discretie, dit verslag Tn zgn ge heel over te nemen èn tegenover de redactie van deze krant om zgn, voor een tooneel- verslag, buitengewone lengte, èn tegenover de spelers wegens het persoonlgke karakter van de over 't geheel zeer waardeerende kritiek. Hier en daar das een greep; „Belangstelling in verwachting van kunst, „en niet in tooneel-geliefhebber, had ons dus „naar den schouwburg gedreven. En waar- „lyk, we zyn in geenen deele teleurgesteld ,'t was een bigde verrassing ook eens diiet- „tanten te zien, die begrip van „tooneel" en „macht over „kunst" bezaten, zoodat ze wer- „kelgk „tooneelkunst", d w. z. kunst op het „tooneel lieten zien. „Gespeeld werd „Bataille de Dames" „(Liefdesduel) het bekende blgsj el van Scribe „en Legouvé. „We dienen hier in 't licht te stellen ten einde te doen uitkomen, welke eischen aan de medespelenden werden gesteld, dat 't een stuk „4 diction" is. Om dergeiyk stuk tot zyn recht te doen komen, moet 't vooral goed „gezegd" worden, de dictie moet alles er uit balen, geeu grove capriolen, gezichts vertrekkingen of maldoenerg kan bier iets uitwerken't moet alles komen van „Tart de dire" van een perfekte „zeggingskunst." Geen gemakkelgke taak dus voor liefheb bers. Maar de Hagenaars hebben er zich kranig en knap doorheen geslagen en onze verwachtingen overtroffen. Laten we beginnen met te zeggen, dat een beschaafde toon van goede vormen over de geboele voorstolling hing, dat 't met begrip door de regie in elkaar was gezet (sommige groepeeringen en posities der personen te genover elkaar waren zelfs zeer goed be dacht en in Btand gebracht), dat de rollen goed gekend werden en dat 't vlot lieKjnet lenigen gang. Er zat „spirit" in." Dau volgt de persooubespreking, waar tegenover we bovengenoemde directie hebbeo in acht te nemen. De heer Netscher eindigt met „In 't algemeen gesproken, hebben we van dit Huagsche liefhebbery-gezelschap meer aan knnst gehad dan de meeste beronpstroepen ons dezen winter nog hebben kunnen geven." Gas-contrfile. 8 October 1907, 9 uur namiddag. Druk 41 m.M. Lichtkracht 1465 Kaarsen. De eerste-laitenant H. Zeeman, van het 4de regiment infanterie is met ingang van 1 November benoemd tot adjudant by dat korps. Stokwijk, 7 Oct. In de vergadering van den gemeenteraad van 30 Sept. j.l. kwamen aan tafel: lo. het proces-verbaal derkasop- neming over het 3e kwartaal, waaruit bleek dat er in kaB was f 659.99 2e goedkeuring van het raadsbesluit, houdende verhooging van hot maximum Tan den hoofdomslag tot f 5000. Besloten werd, een schryven te richten tot den Minister van Waterstaat en den voorzitter der Tweede Kamer, met verzoek, de Maatschappy tot Exploitatie van Tram wegen te dwingen tot afmaken van de tram baan Gouda-Schoonhoven, iets waartoe de Regeering ingevolge art. 14 der voorwaarden, het recht heeft. Bovengenoemd besluit werd genomen op verzoek van Burg. en Wetb. der gemeente Schoonhoven, die tevens meld den, dat een dergelgk besluit ook door deu raad dier gemeente genomen was. De touwslager van O., te Breda, miste in de laatstee tyd voortdnrend kleine par- tytjes hennep. Hg liep meermalen met speu rende blikken door zgn touwslagerg, maar ontdekte niets verdachts. Op een keer was de vrouw van een van de knechts aan de werkplaats gekomen met een kinderwagen. Zy zocht haar man eens op met den kleine. Hierin zag de beer t. O. natuurlgk niets verdachte. Toen hg echter de vrouw met den kinderwagen herhaeldeiyk ontmoette, welke ontmoetingen goiyken tred hielden mei de verdwgning van hennep vond de heerv. O- het noodig eens belangstellend naar het kind te kyken, waarvan zelfs 'i gezichtje niet onder het lakentje te voorschyn kwam. Hy sloeg met een vriendeiyk glimlachje het lakentje terug en vond geen kind, maar hennep S., de knecht, en zyn handige vrouw zyn door de politie aange houden. In de woning van den knecht zyn ondertnsschen nog eenige partytjes hennep in beslag genomen. Het „kind" is er de dupe van. Dat wordt nu 's middags niet meer uitgereden. (Bred. Ct.) Voor de rechtbank te Rotterdam werd gisteren behandold de zaak tegen J. L., 37 jaar, los werkman te Schoonhoven. Beklaagde was niet verschenen. In beschonken toestand had hy in den namiddag van 31 Augustus A. G. van Eek na een woordenwisseling geslagen en tegen den grond geworpen. Eisch 14 dagen gevangenisstraf, P. Visser te Oaderkerk aan den IJssel is in een procedure gewikkeld metaen 34-jarigen P. .V. landbouwer aldaar over den eigendom van een stukje grond. Op 31 Augustus nu nu wilde beklaagde over dien grond zand doen vervoeren, waarop Visser hem waar schuwde dit ua te laten daar de zaak in 's rechters handen was. Beklaagde had toen met een Btuk hout Visser op zyn hoofd ge slagen en verwond. Do mishandelde ver klaarde nog last te hebben van de hem toegebrachte mishandeling, Aan de mishandeling was een woorden wisseling voorafgegaan, gepaard gaande met vorwgdering van eenige planken door Visser, die door beklaagde over bet bewuste stuk land waren gelegd. Geëisebt werd 6 weken gevangenisstraf. Beklaagde vroeg schorsing der zaak daar z. i. een dor getuigen zich aan meineed zou schnldig gemaakt hebben. De rechtbank vond echter geen termen op dit verziek in te gaan. Uitspraak over 8 dagen. 5e Klaste. Trekking van Woensdag 9 Oct No. 10746 en 19368 ieder f 1000. 6982, 14329 en 19844 ieder f 400. 4253 en 16622 ieder f 200. 1246, 1736, 3204, 4000, 5352, 5431, 6404,8370,8414,10445,10809,11966,13479, 13703 en 20175 ieder f 100. 58 2536 123 2645 48 2744 47 3158 214 69 309 90 40 3298 41 3316 431 3477 501 3585 3 3698 677 3761 786 3906 879 64 5877 84 5982 6077 6169 74 6322 6435 36 945 82 1012 4023 1181 99 1232 4127 89 48 1305 4220 41 23 99 4391 1580 4419 1632 23 1763 4537 1888 4689 1993 4740 2021 86 30 4866 98 4936 2188 87 94 5139 2206 5224 44 88 59 6567 2876 5639 Pryzen van f 70. 5659 9041 12665 69 74 9260 88 9312 12771 81 12849 9608 12962 25 1,3002 98 54 9861 98 9915 13223 52 28 6722 10283 69 6915 10429 13367 30 47 13416 79 70 52 7066 10552 13553 69 59 13670 74 10846 13851 7101 54 60 7253 02 14269 7385 63 14318 7582 11068 43 7621 11269 90 81 11474 14424 7807 11509 14523 49 11670 14680 7958 11729 14726 8115 87 14886 8220 96 14928 23 11827 68 76 31 15017 81 87 72 8379 42 16181 8538 12038 15477 88 12147 78 8731 13302 15647 9016 12514 51 15676 17430 15707 54 15856 17757 15927 17806 16093 43 16120 18008 21 23 55 72 69 18100 71 12 16251 75 54 18218 58 89 62 18532 16439 18613 87 18895 16580 19064 16658 19182 63 19411 16704 19503 68 62 16804 77 42 19715 16944 19878 17006 20216 16 20302 68 5 71 74 95 76 17205 20571 10 93 37 20614 44 36 17305 20728 29 64 17403 20836 L.K. H.K MAANDAG 7 OCT. Staattleeninqen. Pobtüoai.. Obiig. 8e Serie fr. 050 3 59«/|, Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59»/« Rcsi.asd.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' Azi». Japan Obligatien 1899 4 7744 Columbia. Geconsolideerde Bui- tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 1'/, U<l» - Bgpotheek-Banken. Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101 Pandb. Rotterd. Hypb. 3'/, 97'/» Pandb. Standaard Hypb. 4'/. 100V, Pandb. Btedeiyke Hypb. 4 99', pandb. Utreohtiche Hypb. 4 100 Pandb. Weetlandache Hypb. 4 100'/, Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 499' Pandb. Ie Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4'/i 100 Pandb. Nederl. Hyp. A Pand- briefbank 4 99'/, Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4 'I, 101 Bewyzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96'/, Pandb. Bataafnche Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. Hypotheekbrietbank 44 »a Pandb. Holiandsche Hypb. 99'/, Scheepvaart* Maatschappijen. Pand. Holland-Gul! Stv.-My. 35 Pandb. Nationale Hypb. 3'/, 98'/, Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spooneegleeningen. Itai.ii. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-lMy, A. |367', - Premieleeningen. Bat,oir, Loten Stad Antwerpen 1887 27, 02- 1 Diveveen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 897, de NOUVEAUTÉS in (.STUME8 TAILLEURS, JAPONSTOF- FEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enl., tegen de meest concurreerende pryzen. MV. YSS.'J Een heer, b. z. b. h. h. vraagt met Ingang van 1 November met bediening, tonder middageten. Brieven tranco onder No. 2606, aan het Bnrean dezer Courznt. Ven at heden en verder dageiykz vertch verkrygbaar, Braadknlkens, Soepkippen, Duivon, Poularden, Kapoenen, gemeste Eend vogels, Talingen, wilde Eendvogels, Fazanten Patryzen, Snippen, Korhoenders, Keevleesch. enz. enz., tegen de meest sterk concurreerende pryzen. Panklaar schoongemaakt franco door geheel Nederland. Aanbevelend, T. QVT1BLIBO, Poelier Oosterstreat 18, ROTTERDAM. Telephoon latere. No. 2031 Afdecllng BROHHE3HUIN. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten deel om onde, gebrnikte en overtollige hnlshondeiyke voorwerpen welke ook, zoo vee! noodig te repareeren, en booldzakeiyk aan ininge- goeden voor goedkoope pryzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel teu goede aan de neutrale Vereeniging „Ar- mentorg". zoowel voor- als achterwaarts bet aller nieuwste model splinternieuw zoo nit de kiet, 10 jaar garantie te koop voor I 39.S0 by Hoogatrant 73, Botterdam. Telephoon 5263. Inrichting voer Reparatie en Inrniiing. wordt ait overtuiging, alt een werkeljjks hal in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontrangst ran adrac per briefkaart a ordt d t boekje franco per poet toegeaondan door BLOJCFORL'S UoekhAu- Zaïtbommel.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2