HET TWEEGEVECHT. /Vtewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 6 November 1907. No. 10480. Bultenlandscl) Overzicht. ■er EER i LAND) I iZORG* rlijders erkelyke hulp ITS. ch uagazijo, 10. ileiwegsteeg. irten ter-Arlikelrn, CHOENEN, KON EX, FEUILLETON. 46ste Jaargang. KENNISGEVING. van Pascendi” hieromtrent II. en WH RS O cts,75ctc Drocbteh ERDAM. 1, Apotheker esthaven 198 4] HUIS. :js GOUDA n werk. Roman naar het Russisch. IK te letten N iefkaart wordt Monden door Itbommel. KMAN&Zir. Reuter seint uit Konstantinopel, 4 Nov. De aanvallen van benden onderling en de groote slachtingen onder de Macedonische volken worden weder talrijken Hedennacht Werden te Oevandsje in bet vilajet Ueskjueb weder 7 Bulgaren, onder welke twee vrouwen, gedood. ten doel om uisboudelyke eel noodig te «an tninge- e verknopen, it geheel ten »i«ing ,dr- De Corrisspondenza Romana heelt het over de gevolgen van de excommunicatie, die door den Paus is uitgesproken over de opstellers van het pas verschenen antwoord der moder nisten op de jongste encycliek. Het decreet van den kardinaal-vicaris zoo schrgtt genoemd orgaan dat in opdracht des Pausen werd uitgevaardigd, verbiedt op zware straife het zoogenaamde antwoord der modernisten op de encycliek „Pascendi" te Reuter seint uit Petersburg, 4 Nov. Het Petersburgsche Telegraafagentschap deelt mede, dat, volgens de tot 7 uur ’s avonds ingekomen berichten, 417 afgevaardigden gekozen zijn, waaronder 195 leden van de rechterzijde en monarchisten, 124 Octobristen en gematigden, 4 leden van de partij der vreedzame vernieuwing, 35 Kadetten, 14 Poolscbe nationalisten, 5 Mohamedanen, 11 sociaal-democraten, 26 leden van de linker zijde en 2 wilden. Telefoon Xo. ADV ER TENTIEN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Adveftentiën tot 1 uur des midd. GOÜBSCHE Uil KIM. Teletom No. 87. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Z*>n- en Feestdagen. De prijs per drie maande is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Hammers VIJF CENTEN. Lajewsky’s tegenzin voor Nadjeshda Feo- dorowna deed zich voornamelijk hierin bé- speuren, dat hem al wat zy zeide en deed als een leugen toescbeen, en alles wat hy tegen de vrouwen en de liefde las, scheen hem geheel toepasselijk op hem zelven, op Nadjeshda Feodorowna en baar man. Toen by thuis kwam, zat zy reeds gekleed en gekapt aan bet venster, dronk met bezorgd gelaat koffie en doorbladerde een dik tijd schrift. Hij meende evenwel, dat koffie drin ken nu niet zoo’n gewichtige gebeurtenis was om daarbij zulk een bezorgd gezicht te zet ten, en dat zij haren tgd verbeuzelde met een nieuwmodisch kapsel, daar er niemand was dien zy daarmede genoegen kon doen. Zelfs in bet tijdschrift zag bij een leugen b(j redeneerde alduszij kleedt en kapt zich om schoon te schijnen, en leest om verstandig te lijken. „Zou het niet hinderen, als ik heden ging baden?” vroeg zy. „Hoe zoo? Dat zal toch geen aardbeving ten gevolge hebben.” „Neen, ik vraag het daarom, of de dokter niet boos zou zijn.” „Vraag het dan aan den dokter. Ik ben geen dokter.” rorden afgeie- pakjes van vi,.> een Ned. ons i Nommer er. nevenstaan Wet gedepo e ing van ge- ende L, T Lz. Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van Gouda, Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van O. A, van der Want te Gouda om vergun ning tot uitbreiding zijner pijpenfabriek door plaatsing van een gismotor van 4 P.K. in het perceel gelegen aan de Keizerstraat, Wijk K Nos. 140 en 141, Kadastraal bekend Sectie D No. 1564. Dat op Dinsdag deu 19 November iqo7,desna middags ten i1/» ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake.ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. Gouda, den 5 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS, De Secretaris, BROUWER. dit niet, dan kan Griekenland op den duur geen kalm toeschouwer blijven van die mis daden. Deze motie werd onmiddellijk nadat de aanwezigen haar hadden geteekend, toege zonden aan de Grieksche regeering, aan de gezanten der mogendheden en aan de Turk- sche gevolmachtigden. De bladen in Athene wijzen, bij de be spreking der meeting, op den plicht der regeering om de Macedonische wenschen van het volk te steunen. De regeering doet dit, zooals nit de tele grammen blijkt, door het zenden van een nota aan de groote mogendheden, waarin zij tegen het optreden der Bulgaarsche ben den protesteert. Zjj doet het, naar de minis ter van financiën onlangs niteenzette,| ook door geldelyken steun. De minister wees er op, dat de uitgaven voor het ministerie van buitenlandsche zaken over 1907 met drie tot vier millioen Drachmen zijn gestegen, voor den steun aan personen, die uit Bulgarije en Roemenië gevlucht zijn. Voor dit bedrag diende de minister een aanvullingsbegrooting in bij het parlement. En behalve de genoemde nota legde de minister Skuzes aan de gezanten te Athene een uitvoerige lijst over van de aanslagen op Grieksche Macedoniörs, om te bewijzen, hoeveel Grieken in Macedonië moeten lyden zender dat Griekenland iets kan doen om die aanslagen te doen eindigen. In België heerscht toenemende ontstem ming over de langdurige afwezigheid van den Koning, die thans heeft medegedeeld aan de regeering, dat bij voornemens is zich van het kasteel Lormoy in Frankrijk, waar hjj sedert het begin van September verblijf hield, naar het zuiden van Frankrijk, te be geven, om daar den winter door te brengen, en dat bij eerst in het volgende jaar Mei naar België zal terugkeeren. Wanneer men nu in aanmerking neemt dat binnen enkele weken bet parlement zal bijeenkomen, om met de behandeling van bet Congo-vraagstuk te beginnen, een quaestie waarbij de Koning zeer groote persoonlijke belangen beeft, dan begrijpt men, dat de „Soir” een artikel aan deze plannen van den Koning wijdt, waarin he?t blad zegt „Dit voornemen heeft niet alleen tot ont stemming bij het volk, maar ook tot beden king bij de regeering aanleiding gegeven, en het is bijna zeker, dat de regeering bij den Koning zal aandringen op zijn aanwezigheid te Brussel, ten minste tijdens de behande ling van de Congoquaestie in de Kamer. Zoo de koning aan dien wensch van bet Het Zwitsersche volk heeft gisteren bij referendum goedkeuring vvrleend aan de nieuwe legerwot, die door de volksvertegen woordiging is aangenomen. De aanvrage tot het houden van een volksstemming was geteekend door 85,000 burgers, waar de wet slechts een aanvrage van 30,000 kiezers vraagt. Dit verschijnsel werd veroorzaakt, doordat de nieuwe legerwet aan het volk zeer zware lasten oplegt. De eerste oefe- ningstyd voor de roeraten wordt verlengd, zeven jaar lang worden herhalings-oefeningen voorgeschreven, de officieren worden beter voorbereid en de afstand tusschen de lagere en hoogere rangen wordt verscherpt, de macht der hoogere troepen-aanvoerders wordt uitgebreid, en bovendien wordt bepaald dat de Bond voor de gezinnen der anno, be hoeftige lotelingen zal zorg dragen. Een aanzienlijke vermeerdering van persoonlijke en finantieele lasten dus. Maar daartegenover staat, dat Zwitser land een beter, flinker, geoefender leger krijgt; en bij de behandeling van de wet in de volksvertegenwoordiging is duidelijk ge- Ditmaal mishaagde Nadjeshda Feodorow- na’s bloote, blanke hals en hel gekroesde haar in haar nek hem het meest; bet viel hem in dat, toen Anna Karenina ophield haar man te beminnen, haar zijne ooren niet bevielen, en bij dacht: „Hoe waar is dat! Hoe waar!” Met een zwak en leeg hoofd begaf hij zich naar zijn kabinet, legde zich op den divan en bedekte zijn gezicht met een doek, opdat de vliegen hem niet zouden hinderen. Sombere gedachten, steeds over hetzelfde onderwerp, trokken traag door zyn brein, als een lange wagentrein op een regenach- tigen herfstavond, en hjj verviel in een sla- perigen, gedrukten toestand. Hjj gevoelde zich schuldig voor Nadjeshda Feodorowna en haren man, en het kwam hem voor, dat de man door zyne schuld gestorven was hjj gevoelde zich ook schuldig voor zijn le ven, dat bij toch een mislukt loven gemaakt hadvoor de wereld van hoogere ideeën, wetenschappen en werken, die hem mogelyk toescheen, niet bier aan het zeestrand waar hongerigen turken rondzwerven, doch slechts in het Noorden, waar schouwburgen, opera’s couranten en allerlei geestelijke ontspannin gen te vinden zijn. Eerlijk, verstandig en rein kan men slecht dA&r zyn maar bier niet. (Wordt veivolgd.) ministerie niet wil voldoen, is er groot gevaar voor een ministrieele crisis, daar de regeering het onmogelijk acht de Congo quaestie, wegens de daaraan verbonden per soonlijke belangen van den Koning, buiten diens aanwezigheid tot een oplossing te brengen”. Een bericht uit Brussel moldt, dat do Koning in verband hiermede besloten heeft naar zyn land terug te keeren. De jongste berichten van Wladiwostok maken melding van de inhechtenisneming van 150 soldaten, matrozen en burgers. Zij zullen voor een bijzonderen krijgsraad worden ge bracht. Al lang werd er door revolutionairen uit de burgerij propaganda gemaakt onder het garnizoen en de matrozen. Het plan was tegen 30 October den verjaardag van «bet bekende manifest, waarbij een constitutie werd toegezegd een algemeenen opstand te verwekken. De koopvaardijschepen, die in de haven lagen hadden bijtijds het ruime sop gekozen, vóór de opstand begon. Hoe deze misinkt is. hebben de telegrammen reeds gemeld. Door de schoten van de muitende Skory werden, naar het Petersburgsche telegraaf agentschap thans meldt, acht personen ge wond, terwijl een paar gebouwen licht be schadigd werden. Enkele kogels kwamen terecht in de buurt van een kerk, waar juist dienst was. koopen, te lezen of in buis te hebben. Dit verbod geldt zonder uitzondering allen die tot de jurisdictie bebooren van den kardinaal- vicaris. Het decreet straft de opstellers van en de medewerkers aan de anti-encycliek met excommunicatie. Het decreet verklaart voorts, dat de excommunicatie dadelijk in werking treedt zonder dat daarvan aan de betrokken përsonen mededeeling gedaan wordt, daar de schrijvers der anti-encycliek officieel niet bekend zyn. Indien de door de excommunicatie getroffen priesters zoo zegt het decreet verder in ’t vervolg een priesterlijke functie uit oefenen en b.v. de mis lezen, verliezen zy voor altyd de bevoegdheid ooit weder een kerkelyke functie uit te oefenen. Voor op heffing der excommunicatie hebben zich de door haar getroffenen direct tot den Paus te wenden. Pet decreet van den kardinaal-vicaris wordt in alle diocesen gepubliceerd en de bisschoppen hebben dienovereenkomstig hunne maatregelen te nemen. Met de excommuni catie worden alle priesters gestraft, die de ketterijen leeren en belijden, welke in het modernisme vervat zyn en reeds door het anathema der Pausen en van verscheidene concilies getroffen zyn. Daar het moder nisme van bevoegde zyde voor een ketterij verklaard is, zyn alle modernisten te be schouwen als buiten de katholieke kerk staande, zooals trouwens na de publicatie van de encycliek „Pascendi” hieromtrent geen twijfel meer kon bestaan. 5) .Jelui hoeren bent zeer verwend,” zucht te Samoylenko. „Het noodlot heelt een jon ge, schoone, beschaafde vrouw tot je gevoerd en je wilt van haar af; had de Hemel mjj een scheeve, onde gegeven en was ze vrien delijk en goed, boe tevreden zon ik zijn Ik zon met haar in mijn wijngaard leven en. Samoylenko bedacht zich plotseling zei „En zij, de oude heks, kon daar den sa mowar zetten.” Nadat hij van Lajewsky afscheid had ge nomen, ging hij langs den Boulevard statig, majestueus, met een strenge uitdrukking op het gelaat, in zijn sneeuwwitte jas en ono- vertreffelgk blank gepoetste laarzen, de borst, waarop do Wladimir-orde prijkte, vooruit, had hjj groot belangen in zich zelf, en het scheen hem toe alsof de geheele we reld met genoegen naar hem zag. Zonder het hoofd te wonden, keek hjj ter zyde, vond De Russiscb-Oostenrgksche nota over de politieke verdeeling van Macedonië heeft in Griekenland diepen indruk gemaakt. De Grieken zien daarin een uitvloeisel van de Rnssisch-Bulgaarscbe vriendschap en mee nen daartegen te moeten protesteeren. De jongste verwoesting van de dorpen Nega- wani en Rakowo door de Bulgaren werd daarom de aanleiding voor een groote pro testmeeting in Athene, waaraan meer dan 5000 personen deelnamen. De sprekers verzekerden, dat de regeo- ring, na de uitvaardiging der Russisch- Oostenrjjksche nota, en in het vertrouwen op de. rechtvaardigheid der mogendheden, de werkzaamheid der Grieksch-Macedoni- sebe comités volkomen beeft doen staken. Zy stelden een motie voor, waarin aan de groote mogendheden wordt gevraagd aan de beklagenswaardige toestanden in het vader land van Alexander don Groote een einde te maken, door krachtige maatregelen tegen de rooverbenden en tegen hen, die het op treden dezer benden begunstigen. Geschiedt dat de Boulevard in de beste orde gehou den werd, dat de jonge cypressen, cucalyp- ten en de leeljjke palmen zeer schoon wa ren en mettertijd flinke schaduw zouden geven, en dat de Circassiërs een eerlgk, gastvrij volk zjjn. „Het is vreemd, dat de Kaukasns Lajewsky niet bevalt," dacht hjj„zeer vreemd.” Vijf soldaten ontmoet ten hem en salueerden. Op het trottoir aan de andere zijde van den Boulevard ging eene ambtenaarsvronw met haren zoon, een gymnasiast. „Maria Konstantinowna, goeden morgen!” riep Samoylenko haar vriendelgk glimlachend toe. „Is n wezen baden? Ha, ha, ha.... Mgne groeten aan Macodim Alexandrowitcb!” Behaaglijk glimlachend ging hjj verder toen hg evenwel den sergeant Builin zag aankomen, keek hg eensklaps heel barsch, hield hem aan en vroeg: „Iemand in het hospitaal?" „Niemand, Excellentie.” „Wat?" „Niemand, Excellentie.” „Goed. Voorwaarts!” Hjj richtte zgne schreden naar delimona- detent, waar eene onde, dikke Jodin achter de toonbank zat, die zich voor eene Grnsische uitgaf, en zei zoo luid alsof hjj een regiment commandeerde „Wees zoo goed my sodawater te geven I” s

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1