Wintermantels, Societeit|„Oiis Genoegen". Klanken uit Schoonhoven. BINNENLAND. Stadsnieuws. BEURS VAK ROTTERDAM Ontvangen Jfi2TZïZzfn&vvrL AÜVEHTKNTIEiN den keizer, die zyn meening nooit hult in een wolk van frasen en het ziet daarin een goed teeken voor de verstandhouding tus- schen Engeland en Duitschland. Oprecht heid toch is het eenige middel om die ver standhouding te vorl etereu. De „Times" moet erkennen, dat er veel verbeterd is, en geeft toe. dat er verschil van gevoelen ver dwijnen moet tusschen twee volken, die een gemeenschappelijke beschavingstaak hebben. Wel is deze ommekeer in de raeening van de „Times" niet geheel onvoorwaardelijk, en gaat het blad nog eens het zondenregisJer van Duitschland na het herhaalt nog eens, dat Duitschiand's politiek vaak don indruk maakte, (lat het om voordeelen te verkrij gen, zelfs het gevaar voor een oorlog deed ontstaan Maar dat het blad thans den toe stand beter inziet, is een waarborg dat het in de toekomst met meer kalmte en beter inzicht over de Duitsche staatkunde zal spreken. De „Voss. Ztg.", die herhaaldelijk tegen de Tiraes beschouwingen over Duitsch land moest opkomen, zegtgaarne alles wat van die zijde gezegd werd te willen verge ten, als de uitvallen tegen het Duitsche volk en de Duitsche staatkunde ophouden, en do „Times" den stroom volgt, die thans aan de overzijde van hot Kanaal merk is. Over het geheel is die strooming vriend schappelijk en waardeerend, on wordt in de nauwe vriendschap tusschen Engeland ou Duitschland een waarborg voor den wereld vrede gezien. De ervaring dat Duitschland evenmin als de keizer dien vrede wil ver storen, moet in Engel md aangroeien tot een krachtige overtuiging, opdat die beide lan den naast en met elkaar kunnen leven en werken, zonder door oorlogsgedachten te wordeu afgeleid van hun taak. Woorden van gewicht. Wanneer een buur U iets vertelt, dan weet ge dat ge haar vertrouwen kunt. Mejuffrouw Griffioen, wonende te Laag- nieuwkoop, gem. Haarzuilen, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik zes maanden lang het slachtoffer geweest van een afschu welijke pijn in den rug. Onophoudelijk werd ik hierdoor geteisterd ik had veel last van duizelingen en steeds een huiverig, koud gevoel. Voortdurend beklaagde ik my over deze pijn en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds erg vermoeid, het kostte my dan moeite op mijn beenen te blijven staan. De urine was erg beslagen en toen ik hoorde dat Uw pillen zoo afdoende voor deze ziekte waren, maakte ik hier dadelijk gebruik van. Ik was zeer tevreden over dë uitwerking en reeds na vijf dagen kou ik een groote verlichting bemerken en nadat ik drie doosjes gebruikt had, was ik gehoel en al genezen. Wanneer ik ooit iemand mocht ontmoeten, die aan een dergelijke ziekte lydt, zal ik hem steeds gaarne met Uw voortreffelijk ge neesmiddel in kennis stellen. Ik ondergetcekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het publek te maken op elke wyzo die U goeddunkt. WAARSCHUWING. De lozers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaarschuwd, wanneer zy Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopeu, om slechts die te ver langen en geen andere. Zy zijn te'Gouda verkrijgbaar bij de Heeron Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F 1.75 voor één- of F 10.- voor zes doozen. V erspreide Berichten Frankrijk. De Teiups verneemt, dat de Duitsche re geering eerlang een authentieke verklaring zal geven om vast te stellen, dat de mari ne-attaché van Duitschland in Parijs, Siegel, niets van doen heeft gehad mot den verra der Ullmo. Hervé en de directeur vuu het blad La Guerre Sociale zijn wegens beleediging van het leger voor het hof van gezworenen ge dagvaard. Ook in Parys schijnen do automobielom nibussen niet te voldoen, vermoedelijk wel om dezelfde reden als in Londen dat zy te veel lawaai en te veel stank maken en op glibberige straten dikwijls slippon. De gemeenteraad heeft ten minste besloten, dat voorloopig geen verdere vergunningen zullen gegeven worden voor notobusson van het tegenwoordig type. Duitschland. Te Essen is gisteren oen gedenkteeken voor Fried rich Krupp, den stichter van de bekende fabrieken, onthuld. Bij die gelegenheid schonk Krupp's we duwe 500 000 mark ter bevordering van de gezondheidstoestanden onder het werkvolk en voor 600-000 mark grond aan de stad Essen voor den aanleg van parken en wan deldreveii. Volgens de „Berliner Zeitung" am Mittag wordt de uitgever van de „Lustige Blatter" ter sake van bet Harden-nummer vervolgd wegens verspreiding van onzedelijke geschrif ten. Engeland. Het personeel van den North Eastern Spoorweg, welke maatschappij de vakver- eeniging wél heeft herkend, heeft besloten het nieuwe stelsel van arbitrage, waarbij feitelijk de vakvereenigingen opzyde gezet worduu, niet te aanvaarden. Te Killconieran in Ierland is weder een schot gelost op een pachter, die geweigerd bad een stuk grasland voor bebouwing door de bevolking af te staan. Hy is ernstig ge kwetst. Turkue. De uitvoer van gerst in Turkye is we gens voedselschaarschte v.'rboden en de in voer van tarwe is voor een groot gedeelte van het ryk tot 13 Febr. 1903 is vrijgesteld. Er is een commissie naar Medina gezon den om de electrische verlichting de heilige plaatsen van de Mahomedanen voor te be reiden. In Gopezzi is de Griek Const uitin Samtis, die al 85 jaren aan het hoofd stond van do Grieksche school, vermoedelijk door hand langers van de Romeensche propaganda, verinoord. Amerika. Wegens verheffing van het territorium Okiabama tot staat zal de Amerikaansche vlag voortaan 46 sterren vertffonen. Een geheel nieuw argument voerde het congres van Amerikaansche vakvereenigin- geu, dut te Norfolk bijeenkwam, tegen staats- explotatie van spoorwegen aan. Een motie voor staatscxplotatie werd nl. verworpen, onder het argument, dat dan stakingen on mogelijk zouden wordeu. CXXVI. We beleven dure tyden en rare tijden. Van den duren tyd kan zich het publiek dage lijks proefondervindelijk overtu gen. Levene middelen duurder by bakker en winkelier. Brandstof cokes, steenkool, petroleum, alles duurder, Kleediug en schoeisel idem. Het is dezer dagen gezegd, dat in het arbeidersgezin wekelijks f 1.35 meer moet betaald worden tegen een jaar geleden. Trmrig, maar waar. En aangeziea wij niet by machte zijn die stijging van prijs in een daling om te zetten, moeten wij zoeken naar middelen binnen ons bereik om de kohioade armoede van dezep winter uit het arbeiders gezin zooveel mogelijk te weren. Want hierbij komt nog de werkeloosheid haar hfeilloozen invloed oefenen, zoidat wy stellig, ieder in zijn kring, zullen kunnen rekenen op schreiende uooden. De liefdadigheid zal weder veel,"zeer veel te doen vinden. Laten de rijken hart en beurs wijd open zetten. Stel Kindervoeding in staat om op onbekrompen wijze de grage magen on het koude kinderlichaampje te vullen en te koestereu. Laat het Stadsbestuur daarom zyn gave verdubbelen en bet subsidie op f 100 stellen. Laat verder de raad het besluit nemen om tegen zeer verminderde prijzen aan de gasfabriek cokes beschikbaar te stellen voor minvermogeude en behoeftige gezinnen. Tegen misbrnik kan gewaakt worden, door slechts voor eigen gebruik te leveren. Wat zalt gij op die wijze veel koude uit de gezinnen weren en Armen zorg ontlichten Laat de zuinigheid in dezen nu eens niet de wyshoid bedreigen 1 En nu de rare tyden. In Gouda wordt van kerke lijke zyde beproefd om den Zondag van de Kermis af te snijdend Alweer een halve maatregel, net als in SchoonhovenMet het beginsel valt niet te raarchandeeren 1 Een zaak is goed of verkeerd in ons oog. Van hun standpunt moeten de kerkelyken vragen om afschaffing van de gansche kermis. Daartoe missen zy blijkbaar den moed. En nu gaan zy voor de burgery den meest schadelijken en hatolyken kant opzoeken. Eeu middel waartegen de Roomsche broeders zich met hand en tand verzetten. Kijk maar naar het Zuiden, waar alle feestelijkheden en vergaderingen by voorliefde op Zondag ge beuren. Zagen wy dezen zomer bij de Maastrichtsche feesten op Zoodag niet een gauschen stoet van geestelykon, den bisschop voorop, dp or de straten trekkeu Wie is er in trouwe voor den Puriteinschen Zondag? En kleven aan die gedwongen ruste niet de ellendigste gevolgen? Laat ieder vrij om zijn Zondag door te brengen op zyn wyza. En laten wy daarbij werken, hard werken aan de veredeling onzer genoegens en ontspanningen. Onderwijs, sportreizen, tochten, leid de jeugd langs die banen tot gezonde opvatting van levensvreugd ende uitspattingen zullen tegelijkertijd afnemen en verdwijnen. Met het beginsel valt niet te marchandeeren Dat zien we aau de bijzondere onderwijzers in onze gemeente. De heer Bijl, hoofd eener School met den Bijbel, is ermee begonnen. Deze beeft een betrekking gevraagd en ge kregen bij de Ryks-Normaallessen te Schoon hoven. Zyn lessen moet hy evengoed als de paganistische onderwijzers beginnen en eindigen zonder gebed of psalm. Zjjn lessen moeten strikt neutraal zijn. H(j is das op ende op openbaar onderwijzer. Als er een schaap (of een bok) over den dam is, volgen er meer, zegt het spreekwoord. En dat is hier ook bewaarheid. Niettegenstaande de Christelijke onderwyzers-vereeniging het anathema over dusdanige broederen heeft uitgesproken, is de heer Fafié, hoofd der Bijbolschool alhier, gevolgd. Gevolgd niet alleen, hij is verder op het zondige pad afge gleden en solliciteerde verleden jaar naar het baantje van onderwijzer bij de Instructie- Compagnie, óók een openbaar-neutrale betrek kingen En toen hy ze niet kreeg, gingen warempel de broederen op de achterste beenen staan en gingen smalen op den Commandant. En thans is gebleken, dat by vacature aan deze inrichting het hoofd van Christelijk Volksonderwijs door dezelfde baccillus-amln- gusum is aangetast. Hy heeft het beginsel overboord gesmeten en gevraagd en gekregen de betrekking van openbaar ondorwyzer bij de Initructie-Compagnie Schoolbesturen, waarom waakt gjj niet voor uw zuiver beginsel Verkoopt gjj het niet voor een paar zilverlingon De bijzon dere onderwijzers kunnen dus het openbaar onderwijs dienen. Beginnen en eindigen zonder gebed is dus niets zondigs. Wat hebt ge dan tegen het openbaar onderwys Het was voor den hoer Sytsema een kostelijk iets als hjj met een j salm mocht beginnen en eindigenpsalm 78 en 119 zouden al aardig een heel lesuur vullen! Maar alle gekheid daargelaten. Ligt er dan zoo'n groote sprong voor deze hoeren tusschen doze betrekking als bijbaantje en die aan een openbare lagere school Kunnen zy straks niet evengoed solliciteeren naar de betrekking van onderwijzer aan een Rijks-Normaalschool als te Renen, waar zy zich tegen flinke bezoldiging geheel kuunen wijden aan de opleiding van onderwijzers Principieel verschil bestaat er niet. O, wat wordt er toch oen humbug togen dat open baar onderwijs verkocht in het kamp der bijzondere onderwijzers! Rare tijden beleven we ook by het open- baar-onderwijzers-corps. De heer H. C. Gelok, voorzitter van de afd Schoonhovén Bond van Nederlandsche onderwijzers, nota bene. de man, die verleden jaar zoo te vuur en te zwaard te velde trok tegen de hoofden en vooral tegen het ambulantisme, de man die den schrielen gemeenteraad van Schoon hoven den weg wees, niet den koninklijken weg, om een onderwijzer minder aan te stellen dan de verordening voorschreef, teneinde het hoofd een klas te geven, diezelfde man gaat me dezer dagen solliciteeren naar het baantje van ambulant hoofd in Vlissingen Gekker kan het toch zeker nietEn nog maar getrouw blyft dia man voorzitter van de Bondsafdeeling. Er wordt gefluisterd, dat hij een paedagogisch opstel moet leveren over De taak en de waarde van een ambulant hoofd. Wel bekome het hem! JAN BAZUIN. STATEN-GEN EK AAL. T I# #<J Mi MM Mi MiMfMKtt Vergadering van Dinsdag 19 November. Hoofdstak II (Hooge Collegiën van 8taat( wordt zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Vervolgens komt iu behandeling het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken. De heer van den Berch van Heemstede kritiseert op verschillende punten het beleid aan ons departement van Buiteulandsche Zaken. O. a. klaagt hy, dat de verzending der Duitsche post naar Engeland ons is ont nomen, en dat wij zooveel consuls en vice- consuls aanstellen, die de Nederlandsche taal niet machtig zijn. De heer van Bylandt bespreekt de Vre desconferentie. De instructies aan de Neder landsche afgevaardigden hadden spreker's instemming niet. Zoo spijt het hem, dat onze afgevaardigden niet het initiatief namen tot een zelfstandig voorstel inzake bescher ming van den privaat eigendom ter zee. en handhaving van de neutraliteit kwesties speciaal voor Nederland van zoo groot be lang. Nederland had evenzeer aanhangig moeten maken het vraagstuk van de verplichte arbitrage. In 't algemeen vat hy zyu klacht samen in de betuiging, dat Nederland zich ter Conferentie noodeloos in den hoek heeft laten dringen. Spr. kritiseert voorts, dat deze minister de mogelijkheid uitsluit van een garantie verdrag met Japan, en wyst er ook afkeu rend op, dat in het sluiten van arbitrage verdragen andere landen ons de baas zyn. Ten-slotte bespreekt de heer van Bylandt nog ons diplomaten-wezen, en betoogt, dat men voor gezantschapsposten ook eena moet zoeken naar personen, buiten het diploma tieke korps. De heer van Asch van Wyck, eveneens het beleid van den minister kriiiseerende, getuigt, dat het dezen minister niet gelakt is te voldoen aan meer dan middelmatige eischen. Allerminst energiek is bv. zyn op treden tegenover de belemmeringen, die het Nederlandsche levensverzekeringsbedryf in het buitenland ondervindt. Ook in zake de Vredescohferentie draagt 's ministers optre den dat karakter. Welke instructies zyn aan onze gedelegeerden gegeven? In een uitvoerig betoog verdedigt spr. het groote belang van de Vredesconferentie, en heeft daarby gelegenheid, herinnerende aan het Kabinet, dat tijdens de Eerste Confe: entie zitting had, een zeer hartelyk en waardeerend woord van gelukwensching te richten tot den heer Goeman Borgesius, die heden 30 jaren hel Kamerlidmaatschap bekleedt (applaus). De eerste spreker dringt aan op een deug delijke, niet alleen technische, maar ook politieke voorberoiding van de eerstvolgende Vredesconferentie. De heer Pierson verdedigt het1 beleid aan ons'departement van Buitenlandsche Zaken. De heer Schaper beveelt den minister nan, krachtig by Duitschland op te treden inzake dr. Pannekoek, die door de Duitsche regeering aanzegging heeft gekregen, zijn lessen in economie te staken, op straffe van uitzetting. De heoren Schokking en van Nispen sluiten zich aan by de bestrijders van het beleid by onze buitenlandsche politiek. De heer van Kol verklaart, niet te zyu teleurgesteld over de resultaten der Vredes conferentie, daar bij de sociaal demokraten de verwachtingen niet hoog gespannen waren. En z.i. hebben de verschillende Nederlandsche gedelegeerden met talent en bekwaamheid getracht te verkrijgen wat te verkrijgen was. Toch betreurde hy dat Nederland geen ini tiatief heeft genomen in de gewichtige, alles overheerschende kwestie van beperking der militaire lasten. Spr. critiseert de „flauwe houding" onzer Regeering inzake den bouw van het Vredes paleis, en inzake de gezanten van Korea. De heer de Beaufort dankt de sprekers, die hulde hebben gebracht aan het Kabinet, waarin spr. zitting had, dat ten opzichte der Vredesconferentie te strijden had tegen de anti-revolutionnairen. De kwestie van het Carnegie-comité gaat eigenlijk de Kamer niet aan, maar het heeft ook geen spot verdient. Do heer Carnegie is er zetr mee ingenomen. Spr. verdedigt 's ministers houding in zake bet garantie-traktaat met Japan. Neutraal- verklaring zou hij een ramp voor ons land achten. Het systeem om de Kamer over alles, de buitenlandsche zaken betreffend, voorait mee te deelen - zij het in comité-generaal acht spr. verkeerd. Het tegenspreken door de Regeering van onjuiste persberich ten kan wel eens welkom zyn, maar hier moet elk geval op zichzelf beschouwd worden. De minister van Buitenl. Zaken sluit zich van harte aan by de waardeerende woorden, tot den heer Borgesius gericht. Spr. brengt hun, die,hem steunden, dank. Bewijzen, dat spr. angstvallig is, zyn eigenlijk niet aange voerd. Dat de Tweede Conferentie resultaat gehad heeft, blijkt wel uit de wijze waarop zij hier door sprekers van alle partijen is besproken. De Hollandsche gedelegeerden hebben zooveel initiatief getoond als hun positie meebracht. Dit is trouwens geen kwestie van beleid, maar van politiek inzicht. Zoo men achter een voorstel geen kracht kan zetten, is 't niet wjjs het te doen. Meedeeling van de instracties acht spr. van geen belang. Terzake van het garantie-verdrag met Ja pan is de minister het volkomen eens met den heer de Beaufort. Bij de kwestie Ko- rer heeft Nederland geen belang. Eeu al gemeen arbitrage-verdrag zou spr. zeer wenschelyk achten, voornamelijk wijl dan de bijzondere overeenkomsten geeo kans loopen met een eventueel algemeen verdrag te strijden. Het tegenspreken van nadeelige berich ten in de buitenlandsche pers over Neder land, is niet doelmatig. Verzuimt men eens een bericht tegen te spreken, dau zegt iedereen: „O, het is dus zoo!" Na nog verder debat wordt de vergade ring wegens onvoltalligheid gesloten. Morgen IOV4 oor voortzetting. PROVINCIALE STATEN. ZUID-HOLLAND. Onder voorzitterschap van den Staatsraad i.b.d. commissaris der Koningin mr. Patjjn kwamen de Staten van Zni<>-Holland gister in l.erfstvergadering bijeen. De voorzitter herdacht by de opening der vergadering het verlies dat de Staten sedert de vorige zomerbyeenkomst leden door den dood van den heer G. A. van Driel, een der seniores van de Zuidhollandsche Staten, die, in 1874 voor het eerst tot lid gekozen, zyn mandaat telkens hernieuwd zag, zoodat hij 33 jaren achtereen deel uitmaakte van de vergadering, wier bijeenkomsten hjj trouw en met opgewektheid bijwoonde. De voorzitter hield zich overtuigd, dat de herinnering aan de persoon van den heer van Driel onder alles bewaard zou blijven. Een commissie werd benoemd tot onder zoek der geloofsbrieven van de nieuwbe noemde leden voor Zoetermeer, de heer W. B. van Liefland, wonende te 's Gravenhage en vo r Ond-Beyerland de heer J. Vlielander, te Nomansdorp, beide welke leden, na in orde bevinding hunner stukken, werden toe gelaten en na beëediging, zitting namen, nadat de voorzitter hun met een woord van gelukwensching had toegesproken. Naar de in deze zitting hernieuwde afdee- lingen weiden verschillende onderwerpen verzonden, 0. a. het plan van geldleening en het voorstel van 7 Statenleden betreffende de krankzinnigenverpleging. De benoeming van een hoofdingenieur van den provincialen waterstaat zal nader aan de orde worden gesteld, hebbende de voor zitter medegedeeld dat de tweede aanbe- volene voor deze betrekking zyne sollicitatie heeft ingetrokken. Naar commissiën werden verzonden, stiam- gesteld uit de heeren a. Evers, Blink, Gevers Deynoot, Kolkman, Pera, van Staveren, v. d. Toorn, de Wilde en IJzerman (lid van Ged. Staten) de sub sidie-aanvragen voor ambachtsscholen, am- bachtsteekenscholen, handelscursus en andere inrichtingen voor vakonderwijs. b. Van Namen, van Briel Sasso, de Kruyff, Overwater, Vegtel, Warnaar en van de Velde (lid van Ged. Staten) de aanvrage van land bouwonderwijs te Middelharnis. c. Ruysch, de Geer, Goedhart, de Gyselaar, den Houter, van Vollenhoven, van Fisenne (Gedeputeerde) de adressen van do Inrich ting voor ooglyders te Rotterdam van de Tuberculo8e-vereenigingen te 's Gravenhage en te Rotterdam. d. Van der Gijp Barendregt, Hogenboom, Van der Meer, Paul, Plante'nga, Visser en Krap (Gedep.), de subsidie aanvragen voor wegenverbetering en wijziging der stoomvaart- verordening. c. Kley, Van Dobben de Bruyn, Van Ho boken, Van Wuteu en Limburg (Gedep.) do voorstellen tot vaststelling of wijziging van polderreglementen. Gerenvoieerd werden naar Gedep. Staten om praeadvies 0. a. het adres van den Alg. Wielrydersbond om aanvulling van het wegen reglementdo adressen in zake het gebruik vnn loodhoudende verver, by provinciale werken. Verschillende punten werden aan de orde gesteld voor de eerstvolgende vergadering, welke bepaald werd op Dinsdag 3 December. Hedenmiddag te half twee vergaderen de ufdeelingeo der Staten. Naar wjj vernemen heeft dr. A. Kuyper voor de hem aangeboden candidatuur voor Sneek, wegens niet meegaan van alle recht- sche partijen, bedankt. (Hbl Gemengde Berichten. Het „Utr. Dbl." meldt het volgende om trent de vier aangehoudenen: Van Vaalan, in wiens bierhuis de moord werd gepleegd, is 31 jaar oud, heeft een vrouw en kinderen, waaronder nog zeer kleine; hy woonde nog maar kort te Zeist, misschien p^s een jaar. Hij heeft vroeger meermalen in voorarrest gezeten, 0. a. te Amsterdam, waar hy ernstig werd verdacht van brandstichting; zijn zondenregister ver meldt dat tot driemalen toe, waarvan twee malen te Hilversum. Hy oefende in ver band met zyn herberg ook het beroep van bierbottelaar uit. Zyn huis bezat geen ver gunning, het had slechts verlof; het werd door de politie steeds gecontroleerd, omd; t men maar al te goed wist, dat er clandestien drank werd verkocht. Te Zeist kwam hij met de politie nog niet in aanraking. Tennis van van Ee is 28 jafy- oud, Zeis- tenaar van geboorte. Vroeger was hij koop man in fruit, maar toen het zaakje niet ging, deed hy zyn handel aan kant en werd by timmerman-aannemer. Hy bouwde te Zeist verschillende huisjes. Hy werd eenmaal failliet verklaard en onderging by die ge legenheid voorarrest, omdat hy ernstig werd verdacht van bedriegelyken bankbreuk. Na dien zocht hij te Zeist zoowel als te Utrecht herhaaldelijk bouwcrediet te verkrijgen, wat niemand hem wilde verleenen. Ook aan de Utrechtsche rechtbank is hij geen onbekende, al werd hy nooit veroordeeld. Zeer zware verdenking bestond er ook tegen hem wegens brandstichting, maar de bewijzen daarvan woren nooit in voldoende mate aan te voeren. Van Ee had veel omgang met Kors, de melkboer, in,, wiens gezelschap hg vooral des avonds laat veel werd gezien. Deze Kors is een zwager van Smits, de beruchte bier- huishouder in „de Stad Hamburg" aan den Zeedijk te Amsterdam, in welk perceel de Amsterdamsche politie herhaaldelijk invallen deed in verband met verschillende ernstige misdrijven in de hoofdstad. Kors werd dan ook verschillende malen op goede gronden verdacht van deelname aan complotten met Amiterdamsche inbreken. Zoo it hg ook bij een inbraak ic de Vereeniging te Zeist be trokken geweest, in welke zaak toen de be- rnchte Amsterdamsche inbreker Stubbe heeft gewerkt. Men bad Kors dan ook al meer malen in voorarrest; het had den laatsten tyd sterk de aandacht getrokken, dat Kore zicli zeer dikwijls ophield met Van Ee, en by voorkeur heel laat in den avond. Vele klanten van Kors waren bevreesd hem de levering van melk op te zeggen, omdat menigeen voor den man in hooge mate bang was, niet het minst door zyn buitengewoon ongunstig uiterlijk. Kors is 30 jaar oud. Van Overhorst was weinig of niet bekend; hy was kassierslooper in dienst van de firma Labouchere Oyens en Co. en genoot vry al gemeen het vertrouwen van het publiek. Men kan echter moeilijk aaunemen, dat deel name aan zoo'n schandelijken moord 's mans eerste misdaad zou wezen. Gewoonlijk gaan daar andere, minder ernstige misdrijven aan vooraf. Over het bezoek van keizerin Augusta meldt men uit Apeldoorn Van openbare gebouwen, kerktorens en particuliere huizen werd' veel gevlagd eta lages zijn hier on daar met Duitsche eu Hollandsche kleuren versierd en vele prjjken met portretten van het Duitsche keizerlijke paar. Het stationsgebouw is eenvoudig ver sierd. Op het eerste perron is voor de wachtkamer een baldakijn met fluweelen drapieren gemaakt, geflankeerd door plan tengroenten en eli8ysanthemums. De vesti bule is bij den uitgang eveneens smaakvol gedrappeerd met exotische planten. Daar is bovendien een fraaie kroon aangebracht mot oog op het vertrek vanavond. Den geheelen morgen was hot druk in Apeldoorn en op het Loo. Er zyn vele be zoekers uit de omliggende plaatsen. De geheele weg, dien de stoet zal volgen, is door bereden marechaussee afgezet. Voorts doen dienst gemeente politie en wogwerkers. Onder de recherche bewakingsdienst zijn ook Duitsche rechercheurs. In het stationsgebouw waren aanwezig burgemeester en spoorwegautoriteiten, o.n. inspecteur de Jorissen. Te 1 uur arriveerde H. M. de Koningin onder luid gejuich aan het station. Gereden was Loo, Loolaan, Oranjepark, Stations straat. Door duizenden werd H. M. harte lijk begroet, ook op het Loo, waar een dichte menigte om het paleis wachtte. Aan het station ontving de burgemeester H. M. civiel met ambtsketen omhangen. Het u la daumont met zes paarden bespannen rytuig met voorrijder, reed zonder militair escorte. De keizerlijke trein stoomde 1.15 het station binnen. Het salonrytuig reed voor de wachtkamer le klasse, waar de Konin gin met de grootmeesteres onder baldakijn wachtte. Eeu hartelijke begroeting bad plaats. De Keizerin kuste H. M. In de wacht kamer werden de leden van het gevolg voorgesteld, benevens de burgemeester. Daarna begaven de Vorstinnen zich door de Vestibule naar het gereedstaand open rytuig. Onder luid gejuich der dichte me nigte werd plaats genomen. In matigen draf ging bet rytuig over Stationsplein, Stations straat, Oranjepark en Loolaan naar het Loo. Langs de weg klonken geestdriftige hoera's. De Keizerin beantwoordde dit n^et vriendelijke buigingen. De Koizerin bad naast de Koningin plaats genomen, do Prins, in generaalsuniform, zat tegenover de Kei- Men meldt uit Hoek van Holland Gisterenavond viel één der stokers van de hier liggende stoomboot Batavier in een 6 meter diep laadruim. Met gebroken knie werd de oogelnkkige naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. In de beetwortelsuikerfabriek der firma De Ram Co. te Rosendaal is de werkman Ant. S. tusschen een machino bekneld ge raakt en dermate gewond, dat de dood spoedig intrad. De overledene laat een weduwe met 6 jeugdige kinderen ua. GOUDA, 20 November 1907. VERGADERINGvahdenGEMEENTERAAD op Vrydag 22 Nov. 1907, des namiddags half twee uur. Aan de orde 1. De benoeming van a. een lid der Commissie voor Straf verordeningen. b. een onderwijzer aan de le Burger school voor jongens. c. eene onderwijzeres aan de le Bur gerschool voor meisjes. 2. Het voorstel tot afbraak van het bouw vallige perceel Wijk M No. 32. 3. Het voorstel tot het verleenen van ge deeltelijke ontheffing of teruggaaf op aanslagen in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1907. 4. Het voorstel tot oninbaarverklaring van aanslagen in het Schoolgeld op de Bur gerscholen, dienst 1906/7. 5. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring der woning wyk K No. 48. 6. Het voorstel tot verhuur van de boven verdieping van de Waag aan den heer O. d'Aumerie. 7. Ret voorstel tot afkoop der aan de erven G. Bouwman verschuldigde lijfrente. 8. Het voorstel tot het aangaan eener geld leening met de Spaar- en Hulpbank. 9. De ontwerp-verordening tot wijziging der Algemeene Politie-Verordeninu (huizen van koop met recht van wederiDkoop), 10. Het voorstel om aan den Heer A. J. Krieger definitief concessie te verleenen ^voor den aanleg eu do exploitatie van een paardentramweg van het spoorweg station naar het Nieuwe Veerstal. Gisteravond waren in een goed bezochte vergadering vereenigd de belanghebbenden by de Kermis in het café Harmonie, waar besloten werd tot oprichting eener vereeni ging Het voorloopig comité zal zich bezig houden met een concept-reglement te ont werpen, tevens zal zy by de belanghebbenden de omslag voor de gomaakte onkosten doen innen en degenen die zich willen aansluiten als lid kannen zich opgeven by den penning meester den heer J. Woudenberg. Gistermiddag had het dienstmeisje der familie F.v. D., te Schoonb iven, terwyl zjj eenige werkzaamheden aan den kant der haven verrichtte, het ongeluk in het water to vnlien en vr(j spoedig naar het midden der haven te drjjven. Gelukkig passeerden eenige wandelaars, die het meisje, hoewel reedp ju eenigszins bewusteioozen toestand van oen wissen dood redden. Door dr. J. A. P. De Bruin waren spoedig de levens geesten opgewekt. Oude water 18 Nov. Een boerendienst- bode van Mastwijk onder Montfoort had hier bjj den munufacturier KI. goederen op een valschen naam gekocht welke oplich terij zjj, naar men verneemt, al op meerdere plaatsen had gedaan. Zaterdag j I. werd de verdachte gevankelijk naar Rotterdam ver voerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Waddinqsveen, 18 Nov. Woensdagavond j.l. vergaderde de ysclub alhier onder voor zitterschap van den heer F. A. van der Torren. Na raededeeling van ingekomen stukken bracht de secretaris een uitgebreid verslag uit van het afgeloopen jaar, voor- naraelyk van de werkzaamheden gedurende den afgeloopen winter Uit een en ander bleek, dat de club, door het toetreden van nieuwe leden, het aankoopen van een be- stuurstent en het aanschaffen van nieuw materiaal, hetgeen door hot verbranden van byna den geheelen inventaris noodig was, zich in een bloeienden toestand bevindt. De re kening en verantwoording over het afgeloopen jaar sloot met een batig saldo van f 98,57. Nog was aan de orde het benoemen van twee bestuursleden. De heer Jobs. Alblas, die periodiek moest aftreden, werd herko zen, terwjjl in de plaats van den heer M. Verzyden Czn., naar elders vertrokken, ge kozen werd de heer O. de Lange. Beiden lieten zich de benoeming welgevallen. Lekkebkerk. Op het stoomjacht „Spido" dat Vrijdagavond een jachtgezelschap kwam halen, dat ónder dezo gemeente had wezen jagen, had een vry ernstig ongeluk plaats. Er scheen een gebrek aan de lichtgeieiding te bestaan. By een door den kapitein en den machinist ingesteld onderzoek greep een ontploffing plaats waarbij beiden, maar vooral de machinist ernstig aan het gelaat gekwetst werden. Onmiddellijk moest hy zich onder genees kundige behandeling stellen. Later op den avond werd het jacht door de inmiddels ontboden sloepboot „Anna Aleida" naar de plaats zjjuer bestemming gebracht. L.K. H.K Staatsleenmqen. Portugal. Öblig. 3e Serie fr. 050 3 59s/u - Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59%, RusLAND.Iwang Dombr. Obli gation 4', 96' 4 Azie. Japan Obligatien 1899 4 77% 44 Columbia. Geconsolideerde Bui tenlandsche Schuld. Recepis. L 100 1% 24%, - Hypotheek- Ban ke n Aandb. idem idem 4 99 Pandb. Rotterd. Hypb. 4 101%, Pandb. Rotterd. Hypb. 3% 977/# Pandb. Standaard Hypb. 41/, 100'/, Pandb. Stedelijke Hypb. 4 9984 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4 100 Pandb. Westlandsche Hypb. 4 1001/, Pandb. Znfd-Holl. Hypb. 499% Pandb. le Algem. Groninger Scheeps-Hypb. 4l/i 100 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 99% Pandb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 101 Bewijzen van Deelger. Northw. Pac. Hyp. Bank f 96l/« Pandb. Bataafscbe Hypb. 4 100 Alg. Hypothbr. Eerste Ned. HypotheekbriQfbank 44 99s 4 Pandb. Hollandsche Hypb. 99% Scheepvaart-Maatschappijen. Pand. Hollaud-Gulf Stv.-Mjj. Pandb. Nationale Hypb. 31/» 98% Pandb. G. Hypotheekbank te Amsterdam 4 100 Spoorwegleeningen talie. Oblig. Zuid-Italiaansche Spw.-lMy. A. 367% Premieleeninqen Belgie, Loten Stad Antwerpen 1887 2% 02- D.ver sen My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1902 89'/» 35 1% de NOUVEAUTÉS in COSTUMES TAILLEURS, JAPONSTOP PEN, BLOUSEN, PELTERIJEN enz., tegen de meest concurroerende prijzen. Afloop der Openbare Verkooplng van Onroerende Goederen, gehouden door de Candidaatnotaris F. van der Straaten, als plaatsvervanger van den Notaris H. Groenendaal. Winkel- en Woonhuis aan den Kleiweg, E No. 43 en 43a, k. H. H. v. d. Wolf voor f 5900.-. V Tot onze groote droefheid over* leed heden in den ouderdom van 78 jaren onze hartelijk geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader Di\ WILLEM JULIIJS, Oud-Directeur der R. H. B. S. te Gouda, Officier in de Orde van öranje-Nassau. IM. M. JULIUS— Dumont. W. H. JULIUS. B. M. F. JULIUS— ËINTHOVEN. Baarn, M. E. JULIUS. C. H. JIJLIUS. C. E. JULIUS— de Vogel. C. D. JULTUS. E. JULIUS— Pickkers. I M. W. JULIUS en Kleinkinderen. Utrecht, 19 November 1907. Wijde Begynestraat N 27. Rouwbezoeken kunnen niet worden af gewacht Haarlem, Rotterdam, V In den avond van 19 dezer over leed te Utrecht in den ouderdom van 73 jaar, rayn Zeerwaarden Broeder Dp. WILLEM JULIUS, rustend Directeur en leeraar der Ryks Hoogere Burgerschool alhier. Gouda, 20 November 1907. C. D. JULIUS. Commissarissen der Sociëteit „Ons Ge noegen" brengen terkennisse van HH. Leden, ingevolge Art. 30 van bet Reglement, dat bij gelegenheid van de 2e Abonnements voorstelling op DONDERDAG den 21 NOVEMBER 1907, de SOVIET RIT van den avond» ZES UUR af gesloten xal xljn. Gouda, 20 November 1907. Namens bet Bestnnr, J. VAN KRANENBURG, Secretaris.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2