HET TWEEGEVECHT. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, l 4 No. 10494. Vrijdag 22 November 1907. £5 K Bultenlandsch Overzicht. :hap meer. ntsch enmagazljo, E 30. 46ste Jaargang. 11 U1LLETON. MITS. ff ïandeiaar VII. (Wordt rerrolgd.) Teletot n Ko, 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen, De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. i verkrijgbaar in olgend depót, te 1 POEDER nderbare eigen- genzin tot bet sterken drank absint enz.) bij i. Het COZA nopgemerkt en de zuster of de het hem toe kan eten, en zonder iënt ooit behoeft dding te danken ster van het ige Coza poe- gratis toege- de (Kleiwegsteeg. soorten Winter-Arilkelen SRSCHOENEN, 'inna AdL geknipte ide plaat. IKER patroon. CHILD- it ongeëvenaard endt gratis aan doen, een boek n monster. Het I volkomen on- ondentie in alle ven worden in Melk, Likeur, Water of in het dat het noodig ikaard er iets van heeft hel buise- zinnen hersteld, aamte en oneer levenslustige en ipy herschapen m op den rechten kkig gemaakt en net menig jaar tel slaat, de leeuwei ik zingt. Ze gaan verder en smeeken, knielend, om regen. Daarna een maaltijd, gesprekken „Dat is toch ook schoon/ dacht de diakoon. Bijvoegsel. oorkomende ’ATRONEN p. p. tegen verkrijgbaar Haag. Roman naar het Russisch. GOMBE tOIBANT „Zoo zei Kirilin; hij bleef even zwij gend staan, en zei toen: „Welnu, laat ons wachten tot n beter geluimd is en mij niet zoo duivelachtig aanziet wat, ’t zy ge zegd, u zeer goed staat Adieu Hij bracht de hand aan de muts en ver dween tusschen de struiken. Tets later kwam Atchmianow aarzelend nader. „Een schoone avond!” zei hy met een licht Armenisch accent. Hy was niet leelyk, kleedde zich met smaak naar de mode en deed zich eenvoudig voor, als een welopgevoed jongeling; doch Nadjeshda Feodorowna mocht hem niet lijden omdat zy zijn vader driehonderd roebel schuldig was; ook hinderde bet baar, dat iemand, die „niet tot onzen kring” behoorde, tot den picnic was uitgenoodigd. „De picnic is in het algemeen goed gelukt,” zei hg na een kort stilzwijgen. „Ja,” antwoordde zij. en voegde er onver schillig aan toe, alsof zy zich juist hare schuld herinnerde. „Ja, wees zoo goed in uw magazijn te zeggen, dat Iwan Andreïtch dezer dagen komt om de driehonderd of weet ik hoeveel - te betalen.” „Ik ben bereid, nog driehonderd te geven, als u niet dagelijks aan die schuld wilde herinneren. Waartoe dit proza?* „Alsof u iets van poëzie verstond!* „Als ik daarvan niets verstond, zon ik niet m bet attesten die er aanvraag iï gratis proeven wendt U direct Opnieuw komen berichten van gevechten tusschen Bulgaarsche benden en Turksche troepen in Macedonië. Naar Reuter uit Konstantinopel meldt, zijn in de laatste dagen weder verscheidene dorpen door Bulgaarsche benden aangevallen. In de daarop volgende gevechten met de Turksche troepen verloren man. Er is thans een krachtig gestelde iradé verschenen, waarin laard wórdt, dat er aan in de drie Macedonische .1 een komen en dit wel zoo spoedig Reuter seint uit Brussel, dd. 20 Nov. In de Kamer werd behandeld een ont werp tot vergemakkelijking van het vol trekken van huwelijkeneen amendement, dat ook vrouwen het recht geeft om als getuigen by de onderteekening der huwelijks akten op te treden, werd aangenomnn met 61 tegen 14 stemmen, nadat de prealabele quaestie, door den minister van justitie ge steld omdat het amendement niet in over eenstemming is met bet burgerlijk wetboek, was verworpen. In haar slot Pregny by Genève is Maan dagnacht, 78 jaar oud, overleden barones Rothschild, de dochter van baron Salomon Rothschild, uit Weenen, sedert 1903 weduwe van Adolf Rothschild, uit Parys, met vVien zy in 1858 was getrouwd. Sedert 1850 kwam zy elk jaar een poos op haar slot by Genève, en de Geneveezen kenden haar als een groote weldoenster. De barones was zeer bevriend met koningin Alexandra van Engeland, en ook keizerin Elizabeth kwam haar dikwyls een b.ezoek brengen. De barones laat geen kinderen na. Zy wordt begraven in Parys. De Spaansche Senaat heeft gisteren aan de regeering een krediet toegestaan, gevraagd voor de bestelling van 48 stukken bergge- schut by de firma Schneider-Crenzot. Uit den Senaat werd de vraag geopperd, of deze bestelling soms in verband stond met krijgs zuchtige plannen ten aanzien van Marokko. In dat geval zou het land bezwaar hebben tegen de bestelling. Prima de Rivera, de minister van oorlog, gaf een geiuststellend antwoord. De vrees voor oorlogzuchtige bedoelingen in Marokko was ongegrond. Maar, zeide hy, Spanje maakt haast met de bestelling, omdat Griekenland onlangs een groote bestelling heeft gedaan by Schneidt r- Creuzot en als Spanje er niet vlug by is, komt het zoo achteraan. ZooaU men ziet, de Fransche firma is in de gunst by de legerbestnurders. neten werk. aschaddykrte en Z* (tamiddel voor Heerea m Kinderechoe nwerk, ran C M Mill* 4 Ca 14.-M.Ql.mc>* irieksmerk.— In «ihoenwerk, laleetwlej by W.S«rHm«nn, Ar«h«» IR IN KM AN Zs. In den tyd die, voor het bijeenkomen van den Jöuitsclien Ryksdag, nog overbleef, heeft de ryksregeering de verschillende partyen van het blok over de invoering van nieuwe belastingen gepolst. Er is een „chronisch tekort” van 80 mil- lioen mk., dat eensdeels te wijten is aan de karigheid van den vorigeu Rijksdag, die 40 millioen mk. aan belastingopbrengst uit het regeeringsontwerp schrapte, anderdeels aan het teleurstellende feit dat de nieuwe belas tingen 40 millioen mk. leneden de raming zijn gebleven. Voeg daarbij de 50—60 mil lioen mk., die noodig zyn voor de verhooging van de bezoldiging der ryksambtenaren, - een verhooging waar vele ambtenaarsge zinnen in deze dure tijden naar zitten te snakken en de toenemende eiscben voor leger en vloot, dan begrijpt men de zorgen van den staatssecretaris van financiën om de schatkist gevuld te houden. De ministers van financiën van de Duitscbe bondsstaten schijnen het met hem eens te zyn geworden dat het eenige redmiddel'de invoering van nieuwe verbruiksbelastingen zal zyn. De bondsstaten kunnen niet berusten in de in voering van een nieuwe directe ryksbelasting. Zy hebben al de opbrengst van hun successie belastingen aan het ryk ten offer gebracht, in de zekere verwachting dat dit hun eigen directe belastingen verder ongemoeid zou laten. De leus moet dus zynnieuwe indi rede belastingen. Men weet dat tabak, sigaren en spiritus het eerst aan de beurt zullen komen. Van sigaren wordt voorgesteld een zoogenaamde banderol-belasting te heffen, de bereiding van spiritus zal tot een staats monopolie gemaakt worden. Terwyl men nog in het onzekere verkeert, of de agrariërs het spiritus-monopolie zullen aanvaarden, dat een einde zou maken aan de bevoorrechting van de plattelandsstoke- ryen die eigen gewas verwerken, lekt nu, blykbaar door een officieus kanaal, uit dat de vrijzinnigen niet van de invoering van indirecte belastingen willen weten. Zy stellen naast u staan.* Nadjeshda Feodorowna lachte; de komi sche gedachte kwam in haar op, dat zy, zoo zy het wenscbte, in een minuut bare schuld zou kunnen gedelgd hebben; zy kreeg een aanvechting om hem verliefd te maken, te plunderen en dan te verwerpen. „Sta my toe u een raad te geven,* zei Atchmianow schuchter. „Hoed u voor Kirilin. Hy vertelt vreeselyke dingen van u.“ „Ik stel er geen belang in, te weten wat iedere dwaas van my vertelt,* zei Nadjeshda Feodorowna koel, hoewel zy toch eenige on gerustheid gevoelde. De belachelijke gedachte met den jongen, knappen Atchmianow te spelen, verloor eensklaps alle bekoorlijkheid voor haar. „We moeten naar beneden,” zeide zy. „Men roept.* Beneden was de vischsoep gereed. Zy werd op de borden geschept en met eene feestelijkheid gegeten, zooals slechts by picnics voorkomt; allen vonden haar zeer smakelijk en meenden thuis nimmer zoo iets lekkers gegeten hebben. Zooals gewoonlyk by picnis, kon niemand uit de menigte servetten en vettige papieren, zyn glas of brood vinden, de wijn werd op het kleed en op de knieën gestort, het zout verstrooid. Kirilin en Atchmianow gingen langs bet voetpad den berg op. Atchmianow talmde en bleef achter; Kirilin tiad op Nadjeshda Feodorowna toe. „Goeden avond,* zei hy, de hand aan zyne muts brengende. „Goeden avond.* „Jazei Kirilin, naar de lucht ziende, als in gedachten „Ja.* Ondanks zyn statigen mantel en zyn im posante houding was hy verward en ver legen. „Wat moet dat beteekenen ja vroeg Nadjeshda Feodorowna, die bemerkte, dat Atchmianow naar hen keek. „Nu, het beduidt,” begon de officier lang zaam, „onze liefde is verdord; ze kwam om zoo te zeggen niet tot bloei. Hoe moet ik dat begrijpen Is het couquetterie uwerzijds vrouwelyke diplomatie of „Het was een dwaling! Laat my met rust!” zei Nadjeshda Feodorowna kortaf, hem vol schaduw aanziende en zich zelve afvragende: was er werkelijk eenoogenblik waarin deze menich baar beviel? de Bulgaren dertig kort eif bondig verklaard wordt, dat er aan de actie der benden i» wilajets en in het wilajet Adrianopel einde moet kcxcr. 22 dit °?r' mogelyk. ’t Is makkelyker gezegd dan ge daan Inmiddels zyn de antwoorden ingekomen van de regeeringen te Athene, Sofia en Bel grado op de nota der Potte in zake het optreden der benden in Macedonië. De inhoud der antwoorden komt op hetzelfde neer. Alle drie betrokken regeeringen zeggen, dat zy niet in ’t minst verantwoordelijk zyn voor het optreden der benden en d<>t zy aan die benden hoegenaamd geen steun verleenen. De Bulgaarsche regeering, aan welke de Porie verweten had, dat op Bulgaarsch grondgebied benden werden gevormd, ver klaart dat dit onjuist is. Iets wat ze al zoo vele malen beweerd beeft. Maar telkens begint het spelletje opnieuw en telkens trek ken opnieuw Bulgaarsche benden over de grenzen om in Macedonië de opstandelingen te helpen. De Porte heeft nog eens een speciale waarschuwing doen toekomen aan de Griek- sche regeering, daar haar ter oore gekomen is, dat in Larissa nieuwe benden gevormd worden met bestemming voor Macedonië. De heer Sarrien, oud-minister en als voor ganger van Clemenceau oud-ministerpresident der Republiek, heeft schriftelyk zyn ontslag genomen, als voorzitter der radicale linker zijde. Op zichzelf is dit feit niet zoo ontzettend belangrijkmaar het ontleent zyn gewicht aan de redenen waarom en de omstandig heden waaronder Sarrien dit besluit geno men heeft. Het is bektnd, dat in de Fransche Kamer een kleine groep afgevaardigden is, die zich hardnekkig kanten tegen de toekenning van fr. 15,000 jaargeld aan de Kamerleden. Een poging van Charles Benoist om den post op de begrooting, waarin de kosten van Kamer en Senaat voorkomen, te doen verminderen en het jaargeld weder op fr. 9000 terug te brengen, is voor enkele dagen mislukt. By de stemming over dit voorstel was Sarrien niet aanwezig. Maar in de volgende zitting vroeg Sar rien het woord, om mede te deelen dat hy, zoo hy aanwezig was geweest, voor het voorstel-Benoist zou hebben gestemddus dat hy, zich met de 189 nationalisten en socialisten zou hebben gekeerd tegen de meerderheid. Hierover werd hij in de vergadering der radicale linkerzijde op krasse wyze aange vallen. Sarrien poogde zich te verdedigen; hy was als minister-president tegen de ver hooging der jaargeldenin zyn kiesdistrict was die maatregel algemeen afgekeurd en hy achtte zich verplicht de meening van zyn kiezers te vertegenwoordigen Dit alles mocht niet baten. De kritiek op zyn optreden was verbitterd en heftig en Sarriqp besloot zyn functie als voorzitter neer te léggen. Zyn vrienden willen pogen een motie van vertrouwen in den voorzitter te doen aan nemen maar de meerderheid wilde er niets van weten, en stelde voor, de ontslagaan vrage van Sarrien aan te nemen. Als zyn opvolger wordt de afgevaardigden Cruppi genoemd. By de elkander voortdurend tegenspre kende berichten over den stand der Congo- quaestie in België, krygt men den indruk, dat de regeering niet veel vertrouwen heeft in de oplossing dier moeilyke vraag. By de opening der Kamers werd officieel medegedeeld, dat het wetsontwerp tot an nexatie van den Congostaat in het begin dezer week zou worden ingediend. Thans meldt het „Journal de Bruxelles”, dat de indiening nog is uitgesteld, en dat het ontwerp door de Kamer rechtstreeks aan de uit 17 leden bestaande Koloniale Commissie zal worden verzonden. Dit alles wyst op een vertraging in de behandeling van de weten deze vertraging wordt niet no idig gemaakt, wyl in het par lement de tegenstand tegen de annexatie zoo groot is, maar wyl de voorwaarden waar onder de anexatie in het voorstel wordt aangeboden, onaannemelijk worden geacht. Het groote bezwaar van de parlementaire meerderheid is het behoud van de zooge naamde Congo-domeinen. Deze domeinen, die ongeveer l/10 van den geheelen Congo staat omvatten, worden door de afgevaar digden van alle groepen en partijen in de Belgische Kamer voor onhoudbaar geacht en de toestemming van de meerderheid voor de annexatie zal voornamelijk albangen van de wyze, waarop de regeeriflfc zich over die Congodomeinen zal uitspreken. Daarnaast worden twee belangrijke punten besproken: de vorming van een kolonialen raad liefst zoo onafhankelijk mogelyk maken en de financiën wil zij onder nauwe parle mentaire controle stellen. Vooral tegen het tweede denkbeeld is de regeering ornstig gekant. De geboete quaestie zou gemakkelijk zyn op te lossen, wanneer by parlement en open bare meening niet een zeker wantrouwen Chancery Lane, len 172 Engeland Is. eenige afdoende 19) In de kathedraal leest hg de mis, met den gouden mijter betreedt hg den kansel en roept Inide, nadat hg de menigte gezegend heeft: .Zie genadig neer, o God, nit den hogen hemel en zegen den wijnstokplant dien met Uwe rechterhand!' En met enge lenstemmen zingen kinderen ten antwoord: .Heilige God!' .Diakoon, waar zjjn de visschen tocht1” liet zich Samoylenko’s stem hooren. Naar het vuur terngkeerend, dacht de dia koon, hoe op een heeten Jnli-dag een pro cessie langs de stoffige straat trekt; boeren dragen kerkelgke vlaggen, vrouwen en meisjes heiligenbeelden; achter hen het knapenkoor en de voorzanger, met verbonden wang en stroo in het haardaarna, zooals het behoort, hij, de diakoon, en achter hem de pope met zjjn mutsje, en het kruis; daarachter jaagt een hoop boeren, vrouwen en knapen stof op; onder hen afin Popadja en de diakonesse. Het koor zingt, do klndsren brullen, do kwzr- -X.» HE--A ■E -T j gratis ge- Telefoon To. 89 A D V EftTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. bestond tegen den koning en diens bedoe lingen men zegt openlijk, dat hy zyn .eigen belangen hooger stelt, dan die van het land en bet volk. Of die indruk juist is kan niet worden nagegaande heftige campagne door een deel der pers tegen den koning en den Congostaat gevoerd, heeft er zeker schuld aan. Maar het wantrouwen bestaat nu eens, en het bemoeilijkt een goede en vriend schappelijke oplossing der Congoquaestie in hooge mate.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1