HET TWEEGEVECHT. /ïwuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, No. 10495. Zaterdag 23 November 1907. 40ste Jaargang. Bullenlandsch Overzicht. lELIILET(h\. 1 3AO hap meer. ËNZORG» sch «magazijn. HTS. Kleinhandel In sterken drank. 4* van enige af doende H .1! vin. (Wordt rervolgd). iter van het ge Coza poe gratis toege- ongeëvenaard idt gratis aan loen, een boek monster. Het volkomen on- identie in alle verkrijgbaar in Igend depót, te bet attesten- ie er aanvraag gratis proeven endt U direct haiicery Lane, *n 172 Engeland I POEDER derbare eigen- ;enzin tot bet sterken drank bsint enz.) by Het COZA lopgemerkt en Ie zuster of de iel hem toe kan ten, en ponder ënt ooit behoeft ding te danken RVEER j IGLLANt» INHUIS. .DUS ÖOÜDA. 30. Klei wegs teeg, oorten nier- Irtikel n SCHOENEN, i ten werk. Roman naar het Russisch. Teletoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. Laat in den avond, ongeveer elf uur, be steeg men de rijtuigen weder, om naar buis terug te keeren. Allen zaten, en er ontbraken slechts Nadjeshda Feodorowna en Atchmia- heeft bet huise- innen hersteld, amte en oneer evenslustige en >y herschapen op den rechten kig gemaakt en «t menig jaar worden in Melk, Likeur, Water of in het dat het noodig kaard er iets van van zyn gevolg. Maar Nasi bad één over- heerschenden hartstocht. Dat was de politiek en 't is daaraan dat hy in staat is veel ten offer te brengen. Ik beu overtuigd, dat Nasi de onregelmatigheden welke hem ten laste gelegd worden, in geen geval gepleegd heeft met 't oog op persoonlek voordeel, maar 't is wel mogelyk dat hy ze met een politiek doel gepleegd heeft.'* Deze verklaring heeft veel opschudding verwekt. By de behandeling der Marokkaansche quaestie in den Franschen ministerraad heeft minister Picbon eenige inededeelingen ge daan, over de onderbandelingen die tusschen de gezanten van Frankryk en Spanje en den Marokkaanschen minister van buitenlandscho zaken Ben Sliman worden gevoerd. Die onderbandelingen loopon voornamelijk over de reorganisatie der havenpolitie, do onder drukking der smokkelarij van wapens, en de regeling der schadevergoeding voor de beschieting van Casablanca. Van de jongste getuigenverklaringen in de zaak-Nasi was een der belangrijkste die van Calza, Nasi's vroegere» kabinetschef, die later twist kreeg met den minister. Na ver klaard te hebben, dat er in de omgeving van den minister een ongezonde atmosfeer heorschte en na gewezen te hebben op de wanorde bij de administratie, verklaarde Calza over den persoon van Nasi „Ik ben overtuigd dat Nasi er niet de man naar is zich ook maar aan de minste onregelmatigheid schuldig te maken met 't oog op eigen voordeel. Zelfs toen hy minister was, trof my de eenvoud van zyn leven en de bescheiden eischen, die by stelde. Ik heb hem *s winters dikwijls zien zitten werken zonder te stoken en in een kamer waar geen tapijt lag. Op al zyn reizen heb ik Nasi's eenvoud kunnen opmerken en zyn matigheid, welke eigenaardig contrasteerden met de luxe BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ingevolge art. ia, i° der Drank wet ter openbare kennis: dat bij hen is ingekomen het navolgende ver zoek om verlot voor den verkoop van alcohol- houdenden drank, anderen dan sterken drank, van G. Belonje, in de benedenlocaliteit van het perceel aan de Turfmarkt, Wijk H no 46 Binnen a weken, nadat deze bekendmaking is geschied, kan ieder tegen het verleenen van het verlof schriftelijke bezwaren inbrengen Gouda, den 22 November 1907. Burgemeester en Wethouders voornoerad, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. b ten doel om ;e huishoudelijke veel noodig te jk aan minge* en te verkoopen. komt geheel ten reeniging .Ar now, die op den tegenoverliggenden oever een wedloop hielden en luid lachten. „Vlug wat, vrienden!” riep Samoylenko hun toe. .Men had den dames geen wyn moeten geven,” zei Van Koren zacht. Lajewsky, vermoeid door den picnic, Van Koren's haat en zyne gedachten, ging Nad jeshda Feodorowna te gemoet, en toen deze, die zich zoo licht als een veertje voelde, vroolyk, buiten adem en lachend zyn beide handen greep en haar hoofd aan zyn birst legde, deed hy een stap achteruit en zei somber. ,Je gedraagt je als eene cocotte.” Op zyn toornig, vermoeid gezicht las zy haat, en zy raakte eensklaps hare vroolyke stemming kwyt. Zy begreep, dat zy ver keerd gedaan had, dat haar gedrag al te ongedwongen was, en zette zich met be kommerd hart in het eerste het beste rijtuig, bij Atchmianow. Lajewsky ging by Kirilin zitten, de zoöloog bij Samoylenko, de diakoon by de dames, en de stoet zette zich in be weging. „Ziet ge nu, wat Makaken ze zyn begon Van Koren, zich in zyn mantel wikkelend en de oogen sluitend. .Ge hebt het geboord zy wil zich niet met kevers en wormen af geven terwijl bet volk lydt. Zoo oordeelen alle Makaken over ons. Een slaatsch ver- 20) Want rondom hen was het donker, het vuur brandde niet meer zoo helder, en ieder een was te traag om op te staan en hout te halen. Allen dronken wjjn, Katia en Kost ja kregen elk een half glas. Nadjeshda Feo dorowna dronk een glas, daarna een tweede, geraakte onder den invloed daarvan, en ver gat Kirilin. .Een prachtige picnic! Eenbetooverende avond!® zei Lajewsky, door den wyn opge wonden. „Maar ik zou toch liever een schoo- nen winter hebben Zyn bonte kraag door ryp verzilverd.” „Ieder naar zijn smaak,” merkte Van Ko ren op. Lajewsky begon zich onbehaaglijk te voe len: in den rug de hitte van het vuur en in zyn gezicht Van Koren’s haat. Die haat van den netten, verstandigen man ontmoe digde hem, en daar hy niet in staat was tegen te spreken, zei bjj op welwillenden toon: fiOUBSCHE COURANT „Ik houd hartstocbtelyk van de natuur en betreur het, geen natuurkundige te zyn. Ik benijd u.” „Nu, ik betreur en benijd niet,® zei Nad jeshda Feodorowna. „Ik begrijp niet, boe men zich ernstig met wormen en kevers kan bezighouden, terwijl bet volk lijdt.® Lajewsky deelde hare meening; hy was volkomen onbekend met de natuurwetenschap pen en kon zich daarom niet verzoenen met den toon van autoriteit en het geleerde, scherpzinnige uiterlyk der lieden die zich met de voelhorens der mieren en de pootjes der motten bezighouden, en bet verdroot hem, dat die lieden, op grond dier voelhorens, pootjes en zeker protoplasmus (dat hy zich om de een of andere reden als een oester voorsteide), zich aanmatigen vragen te be slissen, die het ontstaan en leven van den mensch omvatten. Toch boorde hy uit Nad jeshda Feodorowna’s woorden onwaarheid en zei, enkel om haar tegen te spreken: „Het betreft niet de kevers, doch de ge volgtrekkingen 1” Reuter seint uit Brussel d.d. 21 Nov.: De «uikercommissie is beden nagegaan, welke middelen te baat genomen zouden kunnen worden om aan de suikers van Rus sische berkorrst op de internationale markt een in sommige opzichten bevoorrechte be handeling ten deel te doen vallen. Er wer den eep reeks vragen gesteld aan de ver schillende leden, die gisteren voorstellen te berde hebben gebracht. De gedelegeerden scbjjnen geneigd bepaaldelijk het stelsel te willen onderzoeken, waaraan ten grondslag ligt beperking der uitvoeren, maar van een bepaalde voorkeur voor een der voorgeslelde middelen is nog niets gebleken. Nader blijkt, dat de suikercomraissie in onderzoek heeft een stelsel, dat ten doel heeft den uitvoer van Russische talkers te beperken. Volgens een loopend gerucht is Duitsch- land besloten uit de conventie te treden, wanneer Rusland niet wordt toegelaten. V Reuter seint uit Rome, 21 Nov. De president liet gisteravond by deur- waardersexploit de verdedigers van Nasi sommeeren om heden ter terechtzitting te verschijnen. De verdedigers antwoordden met een brief, waarin zy nogmaals herhaalden wat zy in hun protest reeds hadden aange voerd. Zij achten het hunnen plicht te blij ven by bun besluit, temeer hu de president goed heeft gevonden hen formeel te som meeren onder bedreiging met disciplinaire straffen, die zy in geen enkel opzicht be hoeven te vreezen. De zitting van het Hooggerechtshof werd heden te 2 uur 20 geopend. De verdedigers van Nasi waren niet opgekomen. De presi dent verklaarde dal er stappen waren gedaan om den beklaagde ambtshalve oen verdediger toe te voegen. Daarna werd de zitting opdoven Drie jaar geleden nam de liberale meer derheid in de Hongaarsche Kamer, te mid den van een ontzettend rumoer, op een teeken van den president de beruchte Lex-Daniel aan, door graaf Tisza ingediend, om te voor komen, dat men een bandvol afgevaardigden door obstructie de behandeling der parle mentaire werkzaamheden zou beletten. Dat voorval verhaastte het einde van de liberale party in Hongarye. In denzelfden nacht werd de Hongaarsche coalitie gevormd, als protest tegen de aanneming dier wet. Opkomend voor het recht van obstructie, vernietigde de coalitie de liberale meerder heid, trok zy de lex Daniel in en bereidde zy zich voor, door het opgeven van haar eisch tot invoering der Hongaarsche taal als legertaal in Hongarye, oin de regeering in het koninkrijk te aanvaarden. En thans heeft de president der coalilfa- meerderheid in de Hongaarsche Kamer, de heer Justh, het plan gevormd zyn ambt neer te leggen omdat hy het niet eens was met do hardhandige manier, waarop de vi< e- presidenten Rakowsky en Navay tegen de Kroatische obstructie optraden. De Kroaten, ontevreden over de spoor- wegregeling door hot kabinet-Wekerle in gevoerd. omdat zy daarin een schending der Kroatische taalrechten in hun eigen land zien, besloten, geheel op dezelfde gron den als voor drie jaren de Hongaarsche coalitie, tot obstructie over te gaan. Zy deden dit by de behandeling der handels- tractaten en tarieven, die voor het einde van het jaar moeten zijn aangenomen. En de lessen van het verleden vergetend, wil len nu de gecoaliseerdo partyen een soort Lex Daniel invoeren, om de obstructie van de Kroaten te onderdrukken. trapt gebroed, tot in bet tiende gelid door knoet en vuist verdrukt, beeft het, veroot moedigt zich eu brandt wierook voor het geweld; maar laat het eens vry gaan, waar niemand is om het in bedwang te houden d&dr toont het, wat het is. Zie, hoe het optreedt by schilderijententoonstellingen, in musea, in den scbouwbirg, of waar over de wetenschap geoordeeld wordt; daar voert het het hoogste woord, schimpt, critiseert critiseert onfeilbaar die slavenzielenLet wel op: lieden van een vrij beroep worden meer belasterd en beschimpt dan deugnieten en wel daarom, dat de maatschappij voor drie vierden uit slaven, uit dergelyke Ma kaken bestaat. Het komt nooit voor, dat een slaaf je de hand rykt en je oprecht dankzegt voor je werk.” „Ik weet niet, wat je eigenlijk wil!® zei Samoylenko geeuwend. „De arme vrouw wilde eenvoudig over geleerde ziken met je spreken, en je maakt zulke gevolgtrek kingen. Je bent boos op haar om een of andere reden, ea omdat zy mede van de party was; zy is toch een schoone vrouw.” „Óch, loop heen I Een gewoon, lichtvaar dig irenscb, losbandig en smakeloos! V De voornaamste Duitsche bladen zyn gis teren, op den Pruisischen boete- en biddag, niet uilgekomen. De overhe d duldt op zulk een dag geen doordeweekschen arbeid noch wereldsche vermaken, enkel godsdienstoefe ningen en uitvoeringen van gewyde muziek, om het volk gelegenheid te geven, zyne tekortkomingen te overpeinzen en lot iukeer te komen. De daags of *s nachts tevoren gedrukte bladen helpen, voorzoover z(j althans in het godsdienstige niet een volmaakt on zijdig standpunt innemen, met ernslige arti kelen de van overheidswege verlangde stem ming erin te brengen. Enkele rechtzinnige bladen vinden de aanleiding, om tot inkeer te vermanen, in de slechte zeden, die het geding tegen Harden ter sprake heeft gebracht. De Kreuzzeitung gaat zelfs zoover dal zy verklaart dat de Duitsche zoude nog grooter is dan die van de ondergegane geslachten van de oudheid. Want de „mannenwereld van het Romeinsche ryk was heidenscb, de mannenwereld van het Duitsche ryk is Christelijk.” Zy haalt bet dreigende woord aan waarmee Jezus Kapernaüm ge.icht heeft (Matth. XI23 vlg.) en meent dal het Duitsche volk in het proces het „mene tekel” in vlammend schrift op den muur heeft aanschouwd. De Berl. Lokal-Anzeiger heeft een boet predikatie van Nithack, den dominee van de Kaiser-Willielm-Gedüchtnis-kerk, het Ber liner Tageblatt, meer wereldsch gestemd, een hoofdartikel over de opvoeding tot vrij heid. „Sedert den Grooten Keurvorst, zyn er in Berlijn alleen nog maar onderdanen, geen vrije burgers meer geweest. De rugge- graat kromde zich gaandeweg geheel van zelfmen mokte niet eens, als Frederik Wil lem I zyn stok boogsteigenhandig op den rug van zyne beminde Berliners liet neer dalen en voor bet krukje van den ouden Frits was men misschien nog banger.” Het blad stelt den haast afgezaagden eisch Mannentrots voor Koningstronenen klaagt ten slotte over de byregeering en invloeden van menschen die voor de grondwet niet verantwojrdelyk zyn. „De rechtslreeksche Telefoon «o. 82 A DVERtENTIEN worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien <ot 1 uur «les iiiidd. Marokko zal voor het optreden der Fran- sche schepen en troepen duur moeten be talen. De schade toch, die de Europeesche bewoners van Casablanca door de beschieting en de plundering der stad hebben geleden, wordt thans door een internationale com missie nagegaan on zal millioenen beloopen. Die schade wil Frankryk verhalen op Ma rokko. Maar daarby blyft het niet. Ook de kosten van de expeditie naar Casablanca komen op rekening van Marokko; wanneer dit land zyn gezag beter had kun nen handhaven, zou een expeditie als de Fransch Spaansche niet noodig zyn geweest. Het rapport van Messimy, den rappor teur van de begrootingscommissie uit de Franscho Kamer, toont dat de onkosten door het departement van oorlog voor de expe ditie naar Casablanca gemaakt, 4,318,688 francs bedragen meer dan de helft daarvan komt op rekening der artilleiio. De rest «trekt voir bezoldiging, verpleging en trans port d-*r troepen, en verzorging van de zieken. De begrootuig van marine wyst een byna even groot bedrag aan voor de onkosten der expeditie, zoodat de kosten, ten laste van Marokko komend, ongeveer 8 millioen fres. bedragen, tot ongeveer 15 October. Dit be drag neemt eiken dag toe. Messimy stelt in zyn rapport aan de Ka mer voor, de kosten der expeditie onveran derd goed te keuren, wyl het bedrag ten slotte toch voor rekening van Marokko komt. Maar hy maakt van de gelegenheid gebruik, om het legerbestuur grooten lof toe te zwaaien voor de buitengewone wyze waarop de expe ditie is georganiseerd en uitgevoerd.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1