1 gm M BBT TWEEGEVECHT. lets, Mewws- en Advertentieblad r-oor Gouda en Omstreken. No. 10497. Dinsdag 26 November 1907. g I Buitenlandse!) Overzicht. HEN EBDAM 46ste Jaargan 7 FBV1LLBTON. 21V.. - 10Ü 35 98’/. 100 367'. 19'/, over 0». RoH.r'.a 96»/. 100 99’/< 101 le let leur de reeds lebben. L.K. H.K dubbab floeoh te, Za It bo mm j erdam. Roman naar het Russisch. e n tPONSTOF 3 etiz., tegen GOIME (III HIM. 59-,. 59>,„ 90'. - 77", 44 Telelo, n Wo. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. blijven,” zei Lajewsky, die zich door het licht en Samoylenko’s bijzijn rustiger begon te gevoelen. „Alexander Daviditch, je bent mijn eenige en beste vriend. Al mijn hoop is op jou gevestigd. Of je wilt of niet, help mij, om Gods wil. Wat het ook kosten moge, ik moet weg van hier. Leen mij wat geld „Ach God, ach Godzuchtte Samoylenko weer, zich het hoofd krabbende. „Ik slaap en hoor fluiten; de stoomboot komt; dan jij. Heb je veel noodig?” „Minstens driehonderd roebel. Haar moet ik er honderd achterlaten, en voor mijne reis heb ik er tweehonderd noodig. Ik ben je al wei vierhonderd schuldig, maar zal je alles terugsturen, alles.” Samoylenko nam zijn baard in de hand, verplaatste nu den eenen, dan den anderen voet en overlegde. „Zoo,” mompelde hij peinzend. „Driehon derd jaMaar ik heb zooveel niet; dan moet ik bij den een of anderen leenen.” „Doe dat, om Gods wil,** zei Lajewsky, die aan Samoylenko’s gezicht zag, dat deze hem het geld geven wilde en ook zeer zeker geven zou. „Leen het, ik geef bet stellig terug. Wees daarvan verzekerd. Zeg, Sasja, laat ons een glas wijn drinken.” „Ja, dat konden we doen.” Beiden gingen in de eetkamer. „En hoe moet het na met Nadjeshda Feo- Do gemoederen in Trapani en andere plaat sen van Sicilië zijn zeer onrustig en met groote spanning volgt men den loop van het geding thgen Nasi. Men rukt elkander zelfs de couranten, die de verslagen er van bevat ten, uit de hand. Allerwege hebben betoo- gingen plaats ten gunste van Nasi. Voort durend worden bijeenkomsten in de open lucht belegd om te protesteeren tegen het optreden van het hooggerechtshof. De ijver voor Nasi gaat zelfs zoo ver, dat clericalen en anti-clericblen zich in deze zaak broeder lijk vereenigen. Tot Nasi’s welsprekendste verdedigers behoort de kannunik Romano, die in stouto verbeeldingsvlucht Nasi zelfs in één adem heeft vergeleken met Moz.es, met Jezus en met Alfred Dreyfus I Nasi’s aanklagers worden vergeleken bij Judas. Alle Sicilianen betuigen om strijd, dat Sicilië Nasi nooit verlaten zal. De onstuimige eilandbewoners zullen echter nu I :as OdsJSdsl DnOWSTlul E1UMM.I l, Apotheker sstbaven 198 'trollen welbekend t-MXXU brittanerk). radicale cn an alle, xelh lige «enuw- ontstaan door gdigen leeftjj J Kwakte, Bloei: Hoofdpijp MaagPBh rermogan - Uit- 99\ 99»/. De overwinning van de Oranje-Unie in d< Oranje kolonie, bij de verkiezingen voorde wetgevend lichaam, hebben eenige teleur stelling gewekt in Engelscbe kringendt Times-correspondent beweert nu, hat reed! drie maanden geleden voorspeld teyliebbon Maar de eerste uitslag, vier consfitutiona listen en één Unie man, gekozen/te Bloem- fontyn, deed andere verwachtingen ontstaan. „The Friend”, het orgaan van de Dewdney Drew, den uitslag besprekend, zegt dat de verkiezingen in Bloemfontein een groote te leurstelling zal doen ontstaan in het land, omdat men meenen zal, dat de hoofdstad zich op politiek gebied als een vreemlestad heeft doen kennen. Buiten Bloemfontein toch is geen der con- stitutionalisten gekozen; 30 Unie-mannen en 4 onafhankelyken werden door de kiezers aangewezen als leden der wetgevendo ver gadering. De Unie heeft het gebeele land overstroomd, zegt de „Times”Taba Nchu, waar een groote nederzetting Engelscbe besprekingen volgt t voor De Giorgis, weder naar Macedonië te ver- 99 - 977, - 100»- 99% 100 - 100’7, - J97 dus aan den Franscben oever. Ook de Chi neesche autoriteiten treden krachtig op tegen deze roevers. Worden er gepakt dan wacht hun de doodstraf door onthoofding. De Polen zullen dan de autonomie-quaes- tics aan de orde stellen, om do Oetobristen te dwingen kleur te bekennen. En de sociaal-democraten en Trudowiki zullen even eens critiok op de regeeringsverklaring geven. In de groepen der rechterzijde on der gematigden heerscht de grootste verwarring van denkbeelden cn meeningon, zoodot van eensgezindheid aan dio zijde geen sprake weze.i kan. De regeering blijkt met du houding der uiterste rechterzijde ontevreden te zjjn en bevordert daarom de aansluiting van de gematigde groepen der rechterzijde bg de Oetobristen, opdat het centrum ver sterkt worden zal. Die groepen der rech terzijde hebben reeds oen program opgesteld, dat dicht bij de verklaring van de Oclo- bristen slaat; het bevat de volgende punten Eenheid van Rusland, invoering van wette lijkheid en orde, handhaving van het bezit recht, erkenning der noodzakelijkheid van de volksvertegenwoordiging voor het welzijn van Rusland, verheffing van dun welstand der boerenbevolking, verbetering van de positie der geestelijkheid, verdediging van de belangen der agrariërs, weigering van ge lijke rechten aan dc Joden, tn invoering van een voor allen gelfiko rechtspraak, waaraan ook de ambtenaren moeten onder worpen zijn. Dezer dagen werd gemeld, dat de Porte voornemens was aan te dringen, op het ont slag van den Italiaanschen generaal Do Giorgis, als commandant der gendarmerie in Macedonië. De „Tribuna” spreekt dit beslist tegen, en zegt: „Waarschijnlijk zal De Giorgis, die zich gedurende vier jaren onafgebroken in Macedonië bevond, dezer dagen voor eenigen tijd met verlof gaan. Maar de Sultan en de Porte zyn de eersten om te erkennen, dat de volharding van De Giorgis en zyn dorowna?” vroeg Samoylenko, terwijl hy drie flesschen en een schotel met perziken op de tafel zette. „Blijft zy dan hier?” „Ik zal alles regelen,” zei Lajewsky, die een onverwachten aandrang van opgewekt beid gevoelde. „Ik zend baar dan geld en zij komt by my. Daarginds zal onze weder- zydscbe verhouding geschikt worden. Op je gezondheid, vriend!” „Wacht even,” zei Samoylenko. „Drink eerst dezen wjjn. Deze is van myn wijnberg, die uit Nawaradser en die daar uit Acha- tulows. Probeer alle drie de soorten en zeg dan eens oprechtDe myne is wat wrang hè? Vind je niet?” „Ja. Je hebt mij getroost, Alexander Daviditch. Ik dank je, ik herleef weer. „Wrang „Dat mag de duivel weten, ik weet het niet. Maar je bent een prachtmenscli, een wondormensch 1” Terwyl hy Lajewsky’s bleek, opgewonden, goedig gezicht aanzag, moest Samoylenko aan Koren’s gezegde denken, dat lieden ais Lajewsky vernietigd moesten worden, en by kwam hem voor als een zwak, onbeschermd kind, 'dat iedereen krenken en vernietigen kan. „Als je van bier vertrokken bent, verzoen je dan met je moeder,zei hy. „Het is niet goed, zooals bet nu is.“ der mogend heden, ander Italiaauscho officier. Do offleieuse Romeinsche „Capitals”, die dit mededeelt, wysl eenigszins verontwaardigd het denk beeld af, dat Italië, een opvolger voor De Giorgis zal aanwyzen. „Waarom moet dan juist Italië steeds dien onaangennmen post bezetten, die door Turksche intriges voort durend bemoeilijkt wordt Temeer, waar Oostenrijk en Rusland voor zich de laak hebben aanvaard in Macedonië de orde le herstellen Uit deze berichten en l wel, dat er kans bestaat om niet trekken. voorloopig hun ziedende ziel in eenige lijd zaamheid moeten bezitten, want de behande ling van het geding is, gelyk men weet, lot 8 December verdaagd. In het Sobranié zyn in de laatste dagen drukke debatten geweest over het adres van antwoord. De jongste rede van minister Stantsjef, waarvan we reeds melding hebben gemaakt, heeft in de diplomatieke kringen een goeden indruk gemaakt. Zyn uitlatingen ten opzichte van Turkye zyn by de meesten in goede aarde gevallen. Vrijdag zyn Pa- jakof, de minister van financiën, en Genadi f, de minister van handel, aan het woord ge weest. Eerstgenoemde verklaarde, dat de toestand zoowel in financieel als in oecono- miscb opzicht bevredigend was en eindigde met de verzekering, dat deze regeering, evenals die van Stamboelof in 1893, een ge vulde schatkist zou nalaten. Het ontwerp- adres werd aangenomen. Men verwacht, dat het huidige kabinet tot Mei 1908 zal aanblyven. In de Chineesche provincie Kwantoeng trekken reeds sinds geruimen tjjd benden oproerlingen rond. De vorige maacd deden deze lieden zelfs een poging om zich meester te maken van Tonginghai, welke plaats ge legen is aan de Chineesche ijyde van de ri vier, welke de grens vormt tusschen de Chineesche provincie en Fransch Tonkin. De Franscben versterken nu het grensgarni- zoen in Monhai, vlak tegenover Tonginhai, Reuter seint uit Lalla Manila, 23 Nov. Te middernacht zijn naar hut gebied van de Beni Bassen vertrokken twee compagnieën tirailleurs, twee compagnieën Zouaven, een halve compagnie van het Vreemdenlegioen, twee eskadrons Spahis, een halve battery veldartillerie en een halve sectie artillerie,! „Ja, ja, dat doe ik zeker." Zy zwegen een poos. Toon de eerste flesch geledigd was, zei Samoylenko „Je zoudt je ook met Van Koren kunnen verzoenen. Jelui beiden zyn do prachtigste verstandigste menschen en ziet elkander aan als wolven." „Ja. hy is de prachtigste, verstandigste menseb,* gaf Lajewsky toe, bereid ah by was alles te loven en alles te vergeven; „hy is een veelbetekenend menseb. Maar ik kan met hem niet harmonieeren. Noen, onze na turen schelen te veel. Ik bon van een trage, zwakke natuur; het kon zyn, dat ik hem in oen goed oogenblik de hand zou willen reiken, doch hy zou zich van my afkoeren - met verachting." Lajewsky dronk zyn wyn, liep van dun eenen hoek der kamer naar den anderen cn vervolgde toen, terwyl hy midden in de kamer bleef staan: „Ik begryp van Koren volkomen. Hy heeft een sterke, despotieke natuur. Je hebt wel gehoord, dat hy gedurig van een expe ditie spreekt, en dat zyn geen ijdele woorden by hem. Hy heeft behoefte aan wildernissen en maneschijnrondom in de tenten cn onder den vryen hemel slapen zyne honger inde en zieke, door zware marseben gemartelde ko zakken (Wordt vervolgd.) Telefoon fo. M2 ADV E H T ENTI EN worden g-ephatet van 15 rebels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentie» tot I uur ties niuld. Reuter seint uit Boedapest, 23 Nov. De heer Lengyell, dissident, diende een motie in, waarin wordt verklaard, dat de regeering zoo spoedig fliogelyk maatregelen moest nomen voor de oprichting van een Hongaarsche onafhankelijke emissie-bank. De heer Wukerle, president vin den mi nisterraad, stelde voor, dat oen byna gelijk luidende motie over dit ontwerp, die door de Onnfhankeiykheidspurty zal worden inge diend, by deze motie zou worden gevoegd, teneinde goiyktydig behandeld te worden en voegde daaraan toe, dat in den „Aus- gleicb” met Oostenrijk aan het land volle dige vryheld is gelaten om by bet eindigen van het privilegie der emissiebank in 1910 tc handelen naar bevind van zaken. De regeering zal in onderhandelingen over dit onderwerp treden mot Oostenryk en de Oostenryksch-Hongaarsche Bank en voor het geval de resultaten niet de goedkeuring van de Kamer mochten verwerven, zonde de president van den ministerraad daarnaar handelen. Het voorstel van Lengyell werd verwor pen. farmers is, stemde voor de Unie. Het gevolg zal dan ook zyn, dat Abraham Fischer, een der leden van het Drieman schap, in Orangia als minister-president zal optreden. De gouverneur heeft Fischer reeds een opdracht verstrekt voor do vor ming van oen kabinet. De „Times” ver neemt, dat generaal Hertzog, C. H. Wessels, Christiaan de Wet en Isaac do Villiers, als ambtgenooten van Fischer zullen optreden. Charlie Marais van Boshof wordt genoemd als candidaat voor het ambt van Speaker. De „Times” hoopt, dat de kleine groep conslitutionaliste.i een flinke oppositie zal vormen, maar verwacht tevens, dat er geen quaestios te verwachten zyn, die tot ernsti- gen stry l aanleiding zullen geven. Stolypin heeft Zaterdag zyn rogecrings- prugram niet medegeduuld in de Russische Doeina; hy zal daarmede wachten tot na de aanneming van liet adres aan den Tsaar, Toch is or reeds iets bekend van den inhoud dor verklaring. De regeering zal daarin de Doema verzoeken, te beginnen met den wetgovonden arbeid, wjjl de normale wetgeving reeds tc lang heeft gerust en de wetgevende lichamen nu hun gebeele kracht moeten aanwenden, om de wetten op te stellen, dia hot land noodig hooft. Stolypin zal dan een opsomming geven van de voor stellen die de regeering hoeft uitgewerkt, en den wensch uitsproken, dat de Doema hand in hand met do regeering zal werken, om de begrooting en de aangekondigde voor stellen af tc handelen. Do Kadetten zyn voornemens ditmaal op do regeeringsvoorstollen te antwoorden. In hun antwoord zullen zy oen schets geven van den politiek'm toestand in het land en een scherpe critiek oefenen op de kieswet en de wyze waarop deze is ingevoerd. Bovendien bestaat het voornemen, de agra rische voorstellen der Kadetten te bespreken, en op do noodzakelykheid van gedwongen onteigening te wyzen. behandeling der moeilyke, veel takt ver- eisebende gendarmerie-quaeslie voor Mace donië onontbeerlijk zyn. Iiy is er in ge slaagd, do achting en het vertrouwen-der Porte on van allo andere mogendheden te verwerven”. In berichten uit Weenen wordt echter gesproken van plannen om generaal Giorgis to vervangen door een 22) „Ik ben bet, Alexander Daviditch. Neem my niet kwalyk, dat ik je stoor.” Na een oogenblik werd er een deur geopend, een zwak lichtschijnsel schemerde en de logge Samoylenko verscheen, geheel in het wit, met een witte slaapmuts op. „Wie ben je?” vroeg hy slaapdronken. «Wacht even, ik zal opendoen.” «Doe geen moeite, ik kom door het venster.” Lajewsky klom naar binnen, liep op Sa- maylenko toe en greep diens hand. «Alexander Daviditch,” zei by met bevende stern, „help my. Ik smeek je, sta my bjj! Mjjn toestand is vreeselyk. Als bet nog een paar dagen duurt, worg ik my alsals eei hond!” «Wat is er dan eigenlyk aan de hand?” «Steek het licht aan.” «Och, och!” zuchtte Samoylenko, terwjjl hy het licht aanstak. „Het is al twee uur, breder," .Vtrgtof my, maar ik kon niet in huil

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1