SEIZOEN-OPfiUUING i BINNENLAND ADVEKTE.NTIEN Buitenlandse!) Overzicht. Slanken uit Schoenhoven; Stadsnieuws. 3868te Staats-loterij /jfoi/x/tf ji/v/rsfCf/r/v Vltltlll. Veemarkt te Rotterdam K. JONKER 4e. omschreven gevallen verkeert; 6e. ieder manneljjk niet-Nederlander, die na den In Jannari van het jaar, volgende op dat, waarin hy het 18e levensjaar vol bracht, en vóór het intreden van het 21e levensjaar ingezetene oi op nieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierby gelden de laatste zinsnede van dat artikel art. 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschryving of de inschrijving op nieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw gelden do eerste zin snede van art. 14 en de laatste vijf zin snaden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrij ving op nieuw van hom, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden inge schreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of, werd by reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlander schap, ot van bet ingezetenschap, of na de vestiging van verblijf of de vestiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rijk, in het Duitscbe Rjjk of in bet Koning rijk Belgie. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zinsnede van dit artikel be doelde persoon volgens zijnen leeftijd be hoort. Art. 166. Met boete van ten minste vijftig cents pn ten hoogste f 100.— wordt gestraft de over treding van de artt. 16, 18 en 22. Burgemeester en Wethouders roepen dien tengevolge op hen, die hun 18o jaar hebben bereikt (dat zijn zy, die in het ja ir 1889 zijn geboren), en overeenkomstig het voren staande in deze Oemeente tot aangifte ver plicht zyn, om zich op de volgende dagen ter .Secretarie (benedeniocaliteit, afdeeling Militie) aan te melden van des voormiddngs 10 tot des namiddags 1 ure, ten einde zich in de daarbij vermelde orde te doen inschry- ven, te weten zy, wier geslachtsnaam begint met de letter A. B. C. I). E. F. G. H. I. J. K L. en M. tusschen den 2 en 15 Januari 1908 en zy, wier geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. S. T. tl. V. W. X. IJ. en Z. tusschen den 15 en 31 Januari 1908. Voorts strekt tot informatie van belang hebbenden dat het register van inschrijving op den 3!n Januari, des namiddags ten 4 ure, voor- loopig wordt gesloten en dat zy, die alsdan verztirad hebben de voorgeschreven aangifte te doen, vervallen in eene der geldboeten als genoemd by het aangehaald artikel 166 dat ieder, die voor de Militie moet wor den ingeschreven en niet in deze Gemeente geboren is, zich behoort te voo»zien van een Extract uit het Geboorteregister, dat by de aangifte moet worden medegebracht; dat dit Extract bjj het Gemeentebestuur hunner geboorteplaats kan worden aange vraagd, indien zij zich daartoe vóór 1 Januari a.s. ter Gemeente-Secretarie (benedeniocali teit, afdeeling Militie) uanmelden dat ieder gehouden is te zorgen, dat hij bij de inschrijving Wijk en Nommer zijner woning juist kan opgeven. Gouda, den 24n December 1906. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Reuter seint uit Konstantinopel, d.d. 23 Dec.Vier zeer ernstige gevallen van cholera zijn voorgekomen aan boord van het Eogel8<he stoomschip „Doubineh", dat 20 December te Diedda aankwum, met Mekkagangers uit Yarobo komende aan boord. Te Yambo werden 19 choleragevallen ge constateerd, waarvan IC met doodelyken afloop. V De dood van den Russischen minister van handel, Filosovof, die verleden week tjjdens een voorstelline in den schouwbuurg te Pe tersburg plotseling overleed, heeft het Rus sische ministerie voor de moeilijke taak ge plaatst een opvolger voor hem te zoeken. Reeds bij vroegere gelegenheden bleek de keuze voor die portefeuille zeer klein. Het kabinet-Goremykin trad zonder minister van handel op; en Stolypfn zag zich ge noodzaakt Filosovof met die portei*oiJIe te belasten, hoewel by als oud-minister in bet kabinet-Witte geen „persona grata" was. Want Filosovof vormde, met Kutler, Timir- jasef en Obolenski de linkerzijde van het ka binet-Witte. Een oogenblik schijnt by Stolypin plan be staan te hebben Alexander Gutsjkof, de lei der der Octobristen, met de portefeuille van handel te belastenmaar de politieke posi tie van de Octobermannen is een beletsel daarvoor. Genoemd worden na Awdakof, de voorzitter van het bureau voor mijnindustrie en Rueblof, de leider van de schèepvaart- afdeeling in het ministerie van binnenland- Bche zaken. Beiden zijn op staatkundig gebied volko men onbekend maar bet zyn echte bureau craten. Men is nog steeds doende met het weg halen van lyken onder de puinhoopen valn het in de lucht gevlogen wapenmagazijn t'e Palermo. Het aantal gevonden lyken be draagt thans 53. Gisteren heeft in tegen woordigheid van den kardinaal-aartsbisschop Lecaldi, kamerhden, senatoren en autori teiten, benevens een menigte van vel hon derd duizend personen, de plechtige begra fenis der slachtoffers plaats gehad. De burgemeester hield een lijkrede. Vervol gens trok byna de gansche bevolking van Palermo voorbjj de kisten. Het was een droeve plechtigheid en ieder was onder den indruk. Petrowits, de minister van politie, beeft in den loop der debatten in de Skoepajtina over de vermoording der Nowakowitsen een mededeeling gedaan, die er blijkbaar op berekend was effect te maken, maar die njet veel anders dan algemeene hilariteit verwekt heeft, daar niemand er iets van geloofde. Hy deed n.l. voorlezing van een zoogenaamd veldtochtsplan van een der ven moorde Nowakowitsen. Deze zou daarin zyn getrouwen gelast hebben, zoodra e^ geweerschoten knalden iu de prefectuur van politie, gewapend daarheen te snellen, de burgerij en de studenten te wapen te roepen, de kazernes in te nemen en de telegraaf- en telefoongeloiding door te snijden. De deelnemers aan den staatsgreep zouden zich, herkenbaar maken door blootshoofds te loo- pen. Gelyk gezegd, maakte deze zooge naamde onthulling slechts de algemeene vroolykheid gaande en een jong-radicaal stelde daarop de volgende motie voor „De Skoepsj-, tina veroordeelt ten Scherpste zoowel den minister van politie als het gansche kabin< t, dat met hen solidair is." Heden zou de minister nog het woord voeren en dan volgt de stemming over deze zaak, die lw$e weken in beslag genomen beeft. Keizer Franz Josef heeft Zaterdag in de „alte Kaiserstadt" de delegaties ontvangen, die over de gemeenschappelijke zaken van de monarchie te Weenen komen beraadsla gen. Het was de eerste maal, dat <!e kei zer, na zyn herstel, zyn hoofdstad bezocht en de ontvangst had dientengevolge iets feestelijkseen voorproefje' van hetgeen in hel volgende jaar, als hy zyn 60-jarigen regeeringslyd herdenken zal, te wachten is. De keizer, die in een open rijtuig door Weenen reed, zag er beter en gezonder uit dan hy in lang gedaan had hy werd overal met geestdrift begroet. In don Hofburg ontving by de delegaties. Voor de Oostenrykscbe delegatie hield de Afgevaardigde Fuchs, die tot president geko zen is, een toespraak voor de Hongaarsche de president Barabas. Het antwoord van den keizer op deze toespraken was kort, maar hartelijk. Hij wees op de goede be trekkingen met het buitenland, op de zorgen voor den wereldvrede, en op de innige ver houding lot de bondgenooten. Hy hoopte, dat de Delegaties tot overeenstemming zou den komen over de noodzakelijke uitgaven ter vermeerdering en verbetering van leger en vloot. De toespraak van den keizer is, uaar de „Neue freie Presse" uiteenzet, meer dan een vredestoospraak. Zy is een bewjjs voor de goede verstandhouding tot alle mogend heden en van deze onder elkander. En er is blijdschap te merken, in hetgeen de Keizer zeide over de verbeterde verstandhouding tusschen Engeland en Duitschland. De delegaties zyn met de beraadslagin gen begonnen. Van Poolsche zjjde werd een poging gedaan om de houding der Pruisische regeering tegen de Polen te kritiseeren doch de minister baron Von Aehrentbal verzette zich krachtig tegen elke bespreking, die op bemoeiing met de biunenlandscbe aangelegenheden van een vreemden staat zou gelijken. Het schijnt, dat in Por zie eenige verbe tering in den toestand merkbaar is. j De laatste dagen der vorige week zag het er, volgens alle berichten, ongunstig genoeg uit. Niet alleen in Teheran, maar ook in andere groote plaatsen, zooals Tabris en Aserbeidsjan, waren onlusten uitgebroken, werd de afzetting van den Sjah geprocla meerd, en werd gevochten tusschen de natio nalisten en de reactionnairen. Uit Teheran kwam Zaterdag het bericht, dal de Sjah bevolen had gewapende en be reden Kurdenstammen naar de hoofdstad te zenden. Dit zou een maatregel zyn, die met zoo groote gevaren verbonden is, dat men in parlementaire kringen er over ont zet wm. Het parlement beraadslaagde over de mogelijkheid, om door de proclamatie der afzetting van den Sjah, de uitvoering van zyn plan te voorkomen. Maar inmiddels waren ook de gezanten der mogendheden by elkander gekomen, om oyer den toestand to spreken. Zy kwamen overeen, zich van elke bemoeiing te ont houden en slechts maatregelen te nemen voor dc bescherming van de onderdanen hunner landen, in Perzie wonende. Maar wel werd het denkbeeld goedgekeurd, dat de gezanten van Rusland en Engeland in gemeenschap pelijk overleg pogen zouden, hun invloed Ie doen gelden op den Sjah en op de leiders der reactionnairen. Volgens een telegrafisch bericht uit Te heran verklaarde de Sjah aan de beide ge zanten, dat hy niet voornemens is iets te doen, om het parlementaire, constitution- neelc stelsel af te schaffen integendeel, zal hy zijn best doen, volgens dat stelsel te re- geeren. Haldane's woorden over den grond wotte- liiken koning heeft veel tegenspraak gewekt. Civis zegt, in de „Times" in een stuk, dat het blad met groote letter drukt dat het grondwettelijke koningschap niet veel ministerieele verklaringen als die van Hal dane zou overleven. Haldano, die den konipg het initiatief in regeeringszaken wil toeken nen, bepleit weer, wat Bolingbroke in zyn boek Idea of a Patriot King heeft verdedigd, maar dat onhoudbaar is gebleken. Misluk king en welslagen, volgende op regeerings- daden, moeten voor rekening van het minis terie alleen komen. HalJane heeft ook gezegd, dat koning Edaard zoo uitnemend den geest van het volk weet te vertolken, en dat vorsten die dat knnnen, de grootste zyn, maar een vorst kan dat nooit goed doen, volgens Civis hy staat buiten bet Parlement en in 'fhlgeraeen buiten een groot deel van het volksleven. De liberale Daily Chronicle noemt Hal- dane iu bescherming. De minister is een te goed kenner van het staatsrecht om niet te weten, dat het initiatief in de wetgeving uitsluitend aan het ministerie moet blyve.i. Do minister heeft bedoeld het initiatief in andere zaken. De radicale Nation keurt Haldane's woor den vierkant af. Wat de minister van ko ning Edaard gezegd heeft, past, volgens dat blad, beter op keizer Wilhelm en behoort in Duitschland meer dan in Engeland thuis. Indien 't don minister ernst is met zyn op vatting van het grondwottelyke koningschap, dan is hy aan zyn ambtgenooten en de liberale party verplicht zyn ontslag te nemen, vin lt de Nation. Was 't slechts de taal van een hoveling, dan was 't al zeer weinig betamelijk in den mond van een Engelsch minister. Overigens spreekt de Nation van koning Eduard als „een uitmuntend en zeer onpartijdig vorst". Weer een bericht uit Gouda. Foster's Ragpijn Nieren Pillen verlichten en heelen in hun grootsch werk, de ver moeide nierweefsels, zij lossen het gekris talliseerd urinezuur op en houden het lichaam vry van niergiften die ziekten teweeg brengen. Mejuffroiw H. van Waas, Baanstraat L 94 te Gouda, moldt ons Het is thans reeds acht jaren dat ik opgescheept ben met een vlij mende pijn onder de schouderbladen, die menigmaal oyer den gebeelen rug ging en my zeer veel last veroorzaak'e, bij my'n dagelijksche bezigheden. Het was my bijna onmogelijk geworden te bukken en de pijn, die ik te doorslaan had, wanneer ik my wilde oprichten was gewoon verschrikkelijk. Zelfs 's nachts liet de pijn mij niet met rust en moest ik het menigmaal uitschreeuwen, zoo hevig was deze. Ik stond 's morgens ver moeid on lusteloos op en het was voor mij werkelijk een straf, mijn werk weer op te vatten. Nu en dan bad ik last van opge zwollen voeten en met myn eetlust was liet treurig gesteld ik had veel zweetingen, die door plotselinge huiveringen gevolgd werden, alsof het koorts was. Daar ik reeds zoo lang aan deze ziekte geleden had, dacht ik dat deze ongeneeselijk zou zyn, en dit maakte mij zeer melancholiek. Tot mijn geluk maakte ik echter kennis met Foster's Rugpijn Nieren Pillendadelijk na het gebruik hiervan bekwam ik verlichting en nog voor ik een enkel doosje geledigd had, was er een alge- heele verandering in mijn toestand gekomen. Ik ben thans veel flinker en sterker en van de vroegere pjjn bemerk ik zoo goed als niets meer. Met vertrouwen kan ik dit voortreffelijk geneesmiddel dan ook aan nierlijders recoramandeeren. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo- staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wjjze die U goeddunkt. Spreek langzaam en duidelijk wanneer gij Foster's Rugpijn Nieren Pillen koopt, dan zal er geen vergissing plaats hebben. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar bij de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F 1.75 voor één- of F 10.— voor zes dooien. Verspreide Berichten. B'rankrijk. Te Perpignan bemerkte een officier, bjj de oefeningen van het 53e linieregiment, dat er eenige kogels om zjjn ooren floten. Vjjf sol daten bleken Damelyk htfn geweren met scherp te hebben geladen. Een streng onder zoek is ingesteld. Drie socialistische afgevaardigden hebben den penningmeester hunner party aangeschre ven, dat zy niet van zins zyn 3000 francs van hun bezoldiging voor de partjjkas af te staan. Duitschland. De Badensche regeering heeft nog eens uitdrukkelijk te kennen gegeven, dat zy van de riviertollen niet weten wil. Pastoor Wetterle zal in den Rijksdag het voorstel indienen om aan Elzas en Lotha ringen een grondwet te verleenen. Volgens de Matin zjjn 19 Franschen uit het Rjjk8land verbannen Volgen de,laatste telling heeft Duitschland een bevolking van 61.697.000 inwoners. Engeland. Een rjjke fabrikant, Robert William Beard, had zyn geheele vermogen aan zyn neef ver maakt op voorwaarde, dal hy nooit bjj leger of vloot dienst zon nemen. De rechtbank heeft dat testament als strijdig met het alge meen belang en gevaarlijk voor de veilig heid van den staat, nietig verklaard. Rusland. De rechterzijde in de Doema dient een wetsvoorstel in om den landeigenaars en den bewoners der steden 750.000 gulden schadevergoeding te geven, voor de bena deeling door revolutionairen. Het voorstel beeft een verdacht luchtje. Het is den heeren wel te doen om protesten uit te lokkeu. Balkan-Staten. Vorst Ferdinand van Bulgarije wordt nauw lettend bewaakt, omdat men voor zjjn leven vreest. Er worden vele personen in hechte nis genomen. CXXXI. O Kerstnacht, schooner dan de da^en Weer stijgen talloos droeve vragen Van uit beklemd en prangend hart, Getuigende van diepe smart Een moeder "smacht van feilen dorst Met zuig'ling aan de dorre borst Een vader ziet naar voedsel om, Van stille wanhoop stom Een kind loopt rond met leege maag En winterkoude schrjjnl gestaag De klamme hand en bleek gezicht Van 't deerniswaardig wicht En al dat droevig, bitter lijden Houdt oog gericht op beter tijden. O Kerstnacht, schooner dan de dag, Dat dra die tjjd toch komen mag. Ja, eenmaal zullen ze komen, die betere tjjden 1 In dit vaste geloof moeten lijders en strijders de kracht zoeken, de een om te dragen al de ellende, de audere om voet voor voet het pad te banen naar die betere tyden, zoo bet kan dat oogenblik te ver haasten'. In dien zin kannen we vrede hebben met de viering van het Kerstfeesthet Licht dat daar schijnt in donkeren nacht van zoovele duizendenhet Licht der hope. En dan brengen wij hulde aan allen, die uaar krachten en vermogen werken aan de ver betering, aan de verzachting van het lot onzer arme mederaenscher., zonder te vragen tot welke eekte zij behooren. Ja, dan komt er bitterheid in mjjn har!, als ik terugdenk aan de gevoerde debatten in den raad over Kindervoeding bjj de jongste begrooting. Als wy in de herinnering terug roepen de warme pleidooien, die Kooiman jaar op jaar hield voor Kindervoeding, dat telkens als vergeten Hoofdstuk op de begroo ting prjjkteals wy daartegenover stellen de harde, hartelooze redeneering van Schreu- der en Valk, die de hand op de beurs bielden op grond, dat elke kerk maar voor zyn eigen armen moest zorgendat eindelijk de geldnood der gemeentekas bet verbood en de zorg voor de arme kleinen op den rug van hot particulier initiatief werd geladen, dan voelen wij bitterheid opkomen tegen hen, die onder den schyn van godsdienst de schoolpolitiek verbergen, Welzeker, heer Valk, bet kind behoort bjj zyn moeder. Het strijdt tegen Gods Woord als daar eenige keeren in de week het kind zyn maagje mag gaan vullen in het Nutsgebouw, omdat moeder bet niet geven kan en dit de veiligste weg is, dat de gift komt waar zjj wezer. moet Strjjdt het dan niet tegen dat Woord, als datzelfde arme kind vier of zes weken van mosder genomen wordt en naar een Gezond heidskolonie gezonden om daar te erlangen, wat hem tbnis ontbeert P Zult gij door bet kind des winters te laten hongeren, de voordeelen van de vacantie- kolonie weer te oiet doen? Zjjt ge zoo verblind door partijpolitiek, dat ge wel be- stnnrslid kunt zyn van het Groene Kruis en de Vacantiekolonie en geen lid van Kinder voeding P Het particulier initiatief heeft gesproken en krachtig ook, waar bleef de steun van den raad De heer Valk en zyn politiek-kerkelyke vrienden hadden godsdienst-bezwaren. Geen bezwaren tegen Tonnengeld. Geen bezwaren tegen Waterleiding-ta rief-verhooging. Geen bezwaar tegen Belasting verhooging. Wel bezwaar tegen progressie. Wel bezwaar tegen kinderaftrek. Wel bezwfiar tegen kindervoeding. Oordeel zelf in welk teeken onze gemeen tepolitiek staat Dan staat de-kerkelijke raad van Bussum toch heel wat hooger dan oczo Schoonho- vensche vroedschap, als blykt 'lit do volgende mededeeling MeD schryft uit Bussum asn het Volk dat daar een onderzoek is ingesteld naar de noodz ikelykheid van kindervoeding en-klee ding. Tot dit onderzoek is door den ge meenteraad besloten en een raadscommissie werd benoemd. -Deze. heef! zich gewend lot den Be8tuurder8bond en de onderwijzers om hun de noodige gegevens te verschaffen. Door dezen zijn thans in 5 dagen tijd een 85 huisgezinn Jn bezocht, waarvan slechts een vijftal verklaarde geen steun van noode te hebben. In de overige gezinnen wachtten een 200 schoolgaande kinderen op voldoende voeding en kleeding. Dat klinkt heel wat bemoedigender dan het non possumus van onzen rand. De grenzen mogen immers niet verflauwener moet een diepe klove blijven tusschen christen en paganisten terwille vande school. En »<1 hongert dan ook het schoolkind, wat deert dat De godsdienst pardon de politiek eisciit hetHet kind behoort aan de moeder, alias christelijke school. Ga zoo door, waarde vrienden Open de oogen van ons volk. Zoo iets helpt meer dan honderd redevoeringen. O, wat zal u de ziele branden als gij dezer dagen Joest of hoort prediken van het Kindeken, dat bij z(jn geboorte geen steen had om op te rusten, waarover zich de os en de ezel ontfermden en het koesterden, wijl de moeder alles ontbrak. Deze stomme dieren deden wijzer dan gij. Zy namen de tnak der arme moeder over. Zy hebben met het Christendom Den naam gemeen, Maar ook den naam alleen. JAN BAZUIN. ST ATEN-G EN E li AAL. EERSTE HAMER. Vergadering van Maandag 23 Dec. Geopend1.45. Voorzitter J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye. - i Geloofsbrieven. Ingekumen zyn de geloofsbrieven van het nieuwgekozen lid voor Noord-Brabant de heer Raaymakers. Zij worden gesteld in handen eèner com missie bestaande uit de heeren vop Fiser.ne, van Beyma en van Löben Seis. De heer von Fiseone brengt namens de commissie rapport uit en adviseert tot toe lating. Dienovereenkomstig wordt besloten. Beëediging. De heer Raaymakers wordt door den grif fier binnengeleid!., legt in handen van den voorzitter de eeden af en neemt, na geluk- wensching door den voorzitter, zitting. De Kamer ging daarna over tot trekking der afdeelingen. De Kamer begeeft zich daarna iu de af deelingen tot het kiezen van voorzitters eu ondervoorzitters. De Voorzitter verdaagt daarna de verga dering tot morgenochtend 11 nar ter behan deling van de Indische begrooting. De heer Rahnsen wil liever morgen sectie- onderzoek en in overleg met de Centrale Sectie beslaiten Vrydag aanst. de Indische begrooting te behandelen. De Voorzitter zegt dat de kleinere ont werpen van geringen omvang zyn en juist wordt voorgesteld morgen de Indische be grooting af te doen om de Kamer na Kerstmis niejt te laten terugkeeren. Overigens kan de Qtotrale Sectie in deze niet beslissen. De heer Reekers meent dit laatste ook. De heer Rengers wil everleg in de secties, om daarna te beslissen. De heer Woltjer wil de voornaamste ont werpen in de afdeeling onderzoeken. Na Kerstmis en inmiddels morgen de Indische begrooting behandelen. De keer Rahnsen maakt van zyn denk beeld geen voorstel, zoodat morgen 11 uur de Indische begrooting in liet openbaar zal worden behandeld. De vergadering wordt tot dat tydstip verdaagd. Het Haagsche CorrespondentiebnreaH meldt Naar men verneemt is in den hedennamid dag gehouden buitengewonen ministerraad, naar aanleiding van de verwerping van de Oorlogsbegrootiug, nog geenerlei definitieve beslissing genomen. De vergadering dffturde van half vier tot over half zeven. Gemengde Berichten. Prijsverlaging. By de tegenwoordige styging der prijzen moet dit woord in de ooren van onze huisvrouwen als aangename muziek klinken. Waar de prjjzen van byna alle levensmiddelen gestegen zyn, heeft daarentegen de wereldbekende Zwitsersche i firma „de Fabrik von Maggi's Nahrungs- mitteln, Kempttal" de pryzen van hare pro ducten Soepen-Aroma, Soeptabletten en Bouillon Capsules, verlaagd, zonder ook maar in 't geringste iets in kwaliteit en kwan titeit te veranderen. De genoemde firma rekent zeer zeker juist, als zy aanneemt, dat daardoor hare producten, die in andere landen voedingsmiddelen van dagelyksch gebruik van byna de geheele bevolking werden, ook by ons in Nederland in ruime ren kring ingang zullen vinden en dat zy door de vergrooting van den omzet schade loos gesteld wordt voor de mindere ontvangst, die door de reductie der pryzen ontstaat. In Dresden zal krachtens het jongste Raads besluit een gemeentelijke belastingheffing voor Warenhuizen en filiaalzaken komen. Deze stedelijke belasting zal een progres sief karakter dragen zóó, dat de warenhui zen met een omzet van meer dan 300000 mark en by filiaaalzaken by meer dan 100.000 mark daarin aangeslagen worden. Het minimam der belasting is voor de warenhuizen iaarlyks 600 mark en stygt tot 2 procent van den totaalomzet. De filiaal- zaken betalen als minimum jaarl. 100 mark en naar gelang van het aantal filialen en den totaal omzet eveneens tot 2 procent van den omzet. De hoogste aanslag (van 2 pro cent) begint eerst boven omzetten vau 3.500.000 mark en by het houden van meer dan 6 filialen. De afdeelingen 's-Gravenhage, Amsterdam, Hilversum, Haarlem, Arnhem, Leiden, Gouda, Delft, Rotterdam en Bergen-op-Zoom der Ne- derlandsche Weerbaarheidsvereeniging zallen Vrydag en Zaterdag gezamelyk velddienst oefeningen houden onder leiding van den kommandant van het korps, den reserve-le- Initenapt der inf. J. W. Klein den eersten dag in het militair oefeningsterrein om Waalsdorp, den tweeden dag in het polder terrein om Stompwyk. Ongeveer 120 leden zullen aan deze oefeningen deelnemen. Gisteren, bjj 't gebruiken van 't middag maal, bleef den ouden werkman H. Assems te Purraerend een stukje vleesch iu de keel steken. De ongelukkige was bjjna oogen- blikkelyk^een lyk. (Tel.) Men verneemt, dat de toumée van Louis Bouwmeester met zjjn Haarlemscb Tooneel den 2en Januari te Haarlem zal aanvangen. Opgevoerd wordt dan „Goudkoorts" van Otto Zeegers. By genoemd gezelschap zyn vele leden van den troep, waarmede hy zyn tweede toumée door Indië heeft gemaakt. Verder wordt vernomen, dat Bouwmeester begin Juni voor zjjn derde toumée door Iudië denkt te vertrekken. GOUDA, 24 December 1907. VERGADERINGvandenGEMEENTERAAD op Vrydag 27 Dec. 1907, des namiddags half twee uur. Aan de orde 1. De benoeming van een Onderwijzer aan de Tweede Burgerschool voor jongens. 2. De voorziening in vacatares in de com- missiën en besturen van plaatselijke instellingen. 3. Het voorstel tot het na wjjziging opnieuw vaststellen der Verordening tot wjjziging der Algemeene Politieverordening. 4. Het plan voor den tuin van het Van Iterson-Ziekenhni8. 5. Hel voorstel tot verlenging van den termjjn voor de ontruiming van het perceel Wjjk O No. 408. 6. Het voorstel tot toekenning van een subsidie aan de Afdeeling Goude e. O. van den Bond van Ned. Onderwijzers ten behoeve van haren cursus voor de hoofonderwjjzersacte. 7. Het votrsfel tot bet verleenen der tege moetkoming in de huishuur aan den Onderwijzer A. M. Emeis. 8. Het voorstel tot wjjziging der gemeente- begrooting voor 1907. 9. Het voorstel tot wjjziging van den bjj de Pensioenverordening behoorenden staat der gemeente-ambtenaren. 10. Het 2de Suppletoir Kohier der plaatse lijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1907. 4 Hedenmorgen werd het scheidsgerecht geïnstalleerd. Tot voorzitter wem gekozen de heer 8. D. Boon, tot plaatsvervangend voorzitter de heer J. de Bruine. 3e Kla-be. Trekking van Dinsdag 24 Dec. No. 11250 f 25,000. 13536 1 5000. 1407 1 1500. 9027 en 19162 ieder 1 1000. 17599 f 400. 3796, 8437, 10685, 17479, 17970 en 2086 ieder t 100. Prijzen van t 45. 7 3013 6974 8921 11653 14900 17835 12 62 6021 35 71 10 44 34 83 76 52 81 17 54 38 3115 81 76 81 22 64 45 47 6130 81 91 61 18069 104 51 6204 83 11716 77 72 28 73 8 9000 34 83 18145 44 3260 73 39 67 15061 77 62 3806 76 57 78 95 18229 206 64 93 77 11863 97 50 35 73 6310 95 83 15157 79 55 82 24 9147 90 70 18354 97 3450 58 64 11930 80 64 343 83 84 69 57 81 78 52 3526 6444 82 62 84 18404 54 58 6505 9213 68 87 32 62 3603 14 28 12027 95 47 431 17 26 9380 67 15230 66 62 21 72 97 73 32 64 501 33 89 9500 79 49 72 23 45 6620 7 94 55 85 607 77 54 10 12113 84 18504 13 91 76 19 88 15334 23 31 3713 95 20 12286 83 29 60 17 6715 9612 12314 15420 43 89 82 71 38 21 32 70 98 3814 83 9719 25 42 18601 717 38 6831 39 64 15544 12 74 3920 64 9302 86 76 14 96 25 89 6 12482 15621 40 831 31 91 16 84 24 48 901 51 6905 32 86 65 67 10 55 73 35 12500 77 18714 20 73 75 57 23 97 19 94 4017 92 72 32 15701 21 1002 51 99 88 42 38 23 18 74 7084 9948 87 51 50 19 91 86 10030 12725 87 75 46 4108 91 58 12812 15813 18841 54 15 7102 10112 93 53 58 56 55 25 27 12956 68 67 74 56 26 29 13015 70 87 85 92 7204 36 13138 15942 18913 1149 4220 7310 39 72 16010 22 76 37 32 47 13242 20 44 1211 4326 7505 52 62 49 51 18 83 8 82 95 69 94 25 4444 47 91 13392 16110 19022 31 86 51 10204 98 57 45 48 4559 91 15 13403 71 63 69 4642 97 17 25 80 79 97 43 7614 51 28 87 19125 1313 73 17 64 32 16268 30 42 79 34 34 68 75 71 43 4728 69 10341 73 16325 87 57 41 84 89 90 37 19213 1411 50 7739 99 13501 97 42 18 60 65 10424 22 16425 53 33 4841 69 37 42 16583 66 1504 4933 73 64 44 16652 19303 53 37 7821 96 59 63 24 1614 76 26 10501 88 16701 19449 40 96 34 10605 13611 2 96 49 5021 46 23 31 14 19565 55 80 58 59 34 15 19664 1728 82 78 10721 66 53 73 59 89 94 62 68 91 76 1812 90 99 65 13712 16819 97 25 5137 7950 83 18 37 19706 53 54 81 91 54 41 39 1903 85 8001 10850 99 60 98 7 5233 5 72 13809 51 19822 35 43 36 98 13 57 25 47 71 8107 10921 17 86 54 52 76 25 23 62 90 19914 54 5322 35 30 99 16949 94 82 37 40 56 13917 76 20013 2037 39 43 64 44 17034 60 41 62 8221 11007 66 88 72 61 5433 8300 18 14033 17191 84 72 44 3 61 45 17206 95 2117 70 10 11139 53 14 20127 26 5507 46 54 94 20 52 39 17 53 60 14130 38 86 49 22 59 63 41 39 87 78 29 97 78 93 17304 95 2219 5626 8428 99 14211 9 20224 29 27 55 11239 53 45 64 2340 55 87 40 57 66 20302 88 61 8503 45 14849 67 13 2475 74 11 60 14438 83 19 80 77 42 11303 42 87 a0421 2502 5700 96 25 97 90 20508 12 6 8664 26 14506 17401 38 89 68 87 11409 10 27 53 2690 69 92 24 18 29 97 2719 93 8707 59 47 66 20658 25 5828 48 68 50 65 20719 84 34 80 97 54 17518 51 2818 58 84 11533 85 90 95 44 67 8836 61 14661 17617 20857 76 99 65 99 14756 70 68 2927 5903 80 11603 57 17736 77 69 53 82 4 14819 86 20905 3001 64 8916 34 80 95 75 VAN MANTELS COSTUMES M ANTE L-GOST U MES AVON ÜMAJNTEL8 BLOUSEN BONTMANTELS PELTERIJEN. Dinsdag 24 December 1907. Vette ossen en koeien goede aanvoer, pryzen waren voor iste kwal. 38, 2de kwal. 33, 3de kwal 27 cents per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren redel. aanvoer iste kw. 30 ade kw. a7, 3de kw. 34 cent per half kilo. Stieren redel. aanvoer iste kwal. 31, ade kwal. 27, 3de kwal. 34 cent per halt kilo, Graskalveren weinig aangevoerd. De handel was voor alles stug tot iets lagere pryzen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 20 Dec. Johannes, ouders A. Verkaaik en D. Hoeven. -- 21. Alida Anna Maria, ouders J. O. Dill en C. J. Melse. 22 Hendrikus, ouders A. Koek koek en J. Bennis. - Maria, ouders M. H. Worst en M. Hammer. 23 Willemjjntje, ouders H. Winkel en W. Stolk. Johanna, ouders C. Beesthujjzen en T. A. van Dijk. Margaretha, ouders P. de Jong en J. van der Speld. 24. Cornelia, ouders J. Blok land en C. Anker. OVERLEDEN21 Dec. A. H. F. Dear, 18 j. 22. M. M. Rearings, lm. 24. F. Janssen, 77 j. Tot onze diepe droefheid over leed beden onze lieve Moeder en Be huwdraoeder, Grootmoeder en Zaster Mevrouw de Wed. K. JONKER— de Lange. Uit aller naam, W. P. A. JONKER. Gouda, 24 Dec. '07. V Hiermede vervullen wy den trenrigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onze geachte Be huwdzuster Mevr. de Wed. gebs de Lange. C. JONKER. M. A. JONKER- van Eeuwen. C. IJSSELSTIJN. Gooda, 24 December 1907. Maakt dc koekepan als een spiegel. Zal Uw vaatwerk doen gliBSteren. Slijpt de messen zonder krassen blank en scberp. MONKEY-BRAND if een onmisbaar artikel in de hnisbonding.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 2