sder iaar BIT TWBBGEVECHT. t No. 105*33. r Co. iïïeuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 46ste Jaargang. Bultefllandsch Overzicht FEUILLETON. I co. moiiG» ipkatner PEM Zaterdag 38 December 1907. handelaar V erspreide Berichten. HNKMANAZs i ten doel om e bnisboudelyke veel noodig te jk aan minge* m te verkoopen. comt- geheel ten reeniging „4r- 3n aantal onge- it op aanvraag. A Co. I INT, jen modellen te IIWHUIS. DIJS GOUDA- 3 AGD. Brieven an van dit blad. ER IEK ËN len toepassingen Uerde f*»r- lerfe. Zij geven :ers niet kennen b, geen imitatie, Roman naar het Russisch. 3HE- - JE - - Firma (XAL j geknipte arde plaat. IK fill patroon. CHILI)- ken het politiebureau, het raadhuis en de banken. Een agent werd door een steen in den nek geraakt en een gendarme werd ge wond. LIOCNIN JDERS N50dk.75cts en Drogisten TTEROAM. ER, Apotheker Westhaven 198. liOUNIIE IOIIHVI regeering hem gedurende vijf jaren geen ambt zou toevertrouwen. Zjjn benoeming tot minister-president en die van een prjns van den bloede tot minister van oorlog worden als een succes voor de reactionaire party aangezion. Men twyfelt er derhalve aan, of deze minister ooit met het' parlement zullen kunnen samenwerken. 47) - .Naar het schijnt, mjjne heeren," lei hij, „loodt ge wenschee dat mijnheer Lajewsky als grootmoedige en ridder naar huis terug keert; maar ik kan hem en u dat genoegen niet toestaan. Het was volstrekt niet noodig geweest, vroeg op te staan en tien wersten te rqden, enkel en alleen om vrede te drinken «n mjj te verklaren dat het duel een ver ouderde formaliteit ie. Duel is duel, en men moet het niet dwazer voorstellen dan het inderdaad is. Ik wensch te duelleerenl” Allen zwegen. Luitenant Boyko haalde tweepistolen uit het kistjeVan Koren kreeg er e«n, Lajewsky het andere. Daarna deed zich een geval voor, dat Van Korea en de secondanten voor een oogenblik vermaakte; het bleek, dat geen der aanwezigen ooit bij een duel tegenwoordig was geweest en nie mand wist hoe men zich moest opstellen ol wat de secondanten zeggen en deen moesten. Boyko zei, dat men twintig passen afmeten M op dien afstand do sabels in don grond Teleier n No. 8>. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jtost 1.70. Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. V Reuter seint uit Hyères, 24 Dec. Naar aanleiding van de inhechtenisneming «ener vrouw begaven de stakers zich in op tocht naar het bureau van politie en wierpen daar en in de villa van den burgemeester de ruiten in. De onder prefect was spoedig ter plaatse, er zjjn troepen gerequireerd en deze bewa- Frauxrum. Voor bet Parjjsche hol van gezworenen ia Dinsdag het proces tegen Hervé begonnen die in zjjn blad La Geurre Sociale, de Fransche troepen in Marokko geuniformde bandieten had genoemd. Ook de uitgever van bet b*d, Merlo, die de troepen, welke in bet wjjnbouwzniden de orde moesten gaan herstellen, tot ongehoorzaamheid had opgezet, en twee medewerkers, Vigo en Rotuset heb ben zich te verantwoorden. Als getuigen lijn opgeroepen Clemenceau, Picquart, Pichon, Freycjnet, Thomson, Briand en vele andete politici. Koning Leopold van België is nog nie1 naar Lormoy teruggekeerd. Op het laatste oogenblik heeft hy zyn reisplan gewijzigd, omdat de minister-president hem mededeelde, dat zyn aanwezigheid in Brussel zeer noodig was voor de te voeren onderhandelingeix Die onderhandelingen duren nog steeds voort. Men koestert de hoop, dat de ko ning de onmogelijkheid zal inzien, de Congo- acte in den thans daaraan gegeven vorm te handhaven en dat derhalve nieuwe conces* sies noodig zyn. Dinsdag vergaderde de Commissie van Zeventien nog eensnaar gemeld wordt zal de oudminister Beernaert in de bijeenkomst voorstellendat de commissie aan de re geering verzoeken zal, het ingediende ont werp in te trekken en aan den koning om aaunemelyker voorgaarden te vragen. Dat het ontwerp, zooals het thans luidt in de Kamer zal worden aangenomen, is beslist uitgeslotenwant de geheele linker zijde en zeven leden der clericale meerder heid hebben zich reeds tegen het ontwerp verklaard, zoodat de tegenstanders nu reeds de meerderheid hebben. Gelukt het echter, den koning tot betere voorwaarden te be wegen dan zou allicht een gedeelte der tegenstanders kunnen worden overgehaald om zich met het ontwerp te vereenjgen. De geheele quaestie is maar, of de koning tot betere voorwaarden zal te bewegen zijn. Daaraan wordt in België maar al te zeer getwijfeld. mouw van blik was. Hij herinnerde zich zijn haat tegen dat bruine voorhoofd en dat kroes haar, en dacht, dat hy gisteren, zelfs in het oogenblik van baat en toorn, niet op een mensch zou hebben kunnen schieten. Vree- zende, dat de kogel van Van Koren toch nog onvoorziens zou kunnen treffen, hield hij het pistool al hooger en hooger, en hoewel hy gevoelde dat te openlijke grootmoedigheid onedel en niet grootmoedig was, kon hy toch niet anders. Naar het bleeke, spotachtige gezicht van Van Koren ziende, die schijn baar van den aanvang af overtuigd was dat zyn tegenpartij in de lucht zou schieten, dacht Lajewsky, dat nu, Godlof, alles zou eindigen, en dat het slechts noodig was den haan over te halen. Hy kreeg een hevigen stoot tegen den schouder, het schot viel en in de bergen antwoordde de echo: „Paf, paf!” Van Koren spande den haan en keek op zyde naar üstimowitch, die nog gestadig heen en weer liep, met de hnnden op den rug, en nergens notitie van nam. Dokter,” zei de zoöloog, „wees zoo goed niet als een slinger heen en weer te gaan; het schemert my daardoor voor de oogen.” De dokter bleef staan. Van Koren richtte het pistool op en mikte op Lajewsky. „Nu is het gedaan!” dachtLajewsky. Hy beefde en werd kond, en zon gaarne op zyde Reuter seint nit Barys, 24 Dec. By de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken bracht de beer Gaudin de Vilaine den toestand in Marokko ter sprake en beschuldigde by de regeering het publiek slecht te hebben ingeriebt en valsche voorspiegelingen te hebben gemaakt over een zoogenaamde overeenkomst met Spanje. Minister Pichon protesteerde levendig tegen deze woorden ten opzichte van Spanje, dat zich tot gemeenschappelijk optreden met Frankryk beeft verbonden. Gaudin de Vilaine verklaarde te betreu ren, dat men de cavallerie in het kustge bied vasthoudt, daar zy bevel heeft niet meer dan 20 K.M. het land in te gaan. De ministers Clemenceau en Pichon ver zekeren, dat aan generaal Drude nooit een dergelijk bevel is gegeven, maar dat hem volkomen vrybeid van bandelen is gelaten. In antwoord op hetgeen eenige sprekers hadden gezegd, verklaarde minister Pichon zich aan te sluiten by den lof, die aan de Haagsche conferentie was toegezwaaid. „Het rjjk van het recht”, zegt hy, „breidt zich uit over de wereld, maar het voorbeeld der buren dwingt ons de strijdkrachten zoo sterk mogelyk te houden, niettegenstaande het geschreeuw van enkelen, die geen in zicht in de zaak hebben”. Voor de behartiging van de Fransche be langen in Algiers merkt hy op, heeft Frank rijk de goedkeuring van Europa niet noo dig; de regeering wil Marokko niet verove ren; in Casablanca trad' Frankryk op als mandataris van Europa. De Marokkaan- sche quaestie zal heel wat tyd eiseben, alvo rens zy opgelost is. De min. gaf verder een overzicht; van de verdragen met Spanje, Japan, Ethiopië en Siam. „Laat ons”, zoo zeide hy, „getronw blijven aan het verbond met Rusland, dat ons zoo dienstig is, laat ons de goede en gelukkige verstandhouding met Engeland bevorderen, de betrekkingen met Italië versterken en steeds bandelen in het belang van den vrede, dan kunnen wy de toekomst met vertrouwen te gemoet gaan”. Bklgib. Een telegram uit Constantinopel te Brussel ontvangen meldt, dat Eduard Joris door den sultan van Turkije is begenadigd. Joris is indertijd tot den doodstraf veroordeeld we gens zyn medeplichtigheid aan den aanslag op den sultan op 21 Juli 1905. Zyn mede plichtigheid moet hierin hebben bestaan, dat hy op de hoogte is geweest van de plannen der samenzweerders en hun een onderkomen heeft verschaft De Belgische regeering en verschillende comité’s hadden herhaalddtfk by den sultan aangedrongen op zyn invrijheid stelling en deze pogingen zjjn thans met succes bekroond. Spanje. In antwoord op de gelukwenseben van de Senaat sprak Koningin Victoria haar vol doening uit over de door het buitenland be toonde sympathie en over de toenemende hartelijkheid in de betrekkingen tusschen Spanje on andere mogendheden. Italië. Te Palermo is men nog altyd aan het doorzoeken van het door dynamietoutploffing vernielde buis. Men heeft nu een meisje van vier jaar te voorschijn gebracht, dat nog leefde Het is dadelijk naar het ziekenhuis gebracht. Enrico Toselli is voor het eerst na zyu huwelijk met gravin Montignoso als kunste naar opgetreden en wel in het censervato- gesprongen, ol omgevallen, of gestorven zijn, zoo verschrikkelijk was de gewaarwording die hy nu gevoelde. De loop van het pistool op zyn gelaat ge richt, die uitdrukking van haat en verach ting in Van Koren’s geheele houding, en deze moord, die een ordentelijk menscb op klaren dag in tegenwoordigheid van fatsoenlijke lieden volbrengt, deze stilte, die onbekende macht welke Lajewsky noopt te blyven slaan en niet te vluchten hoe geheimzinnig en onbegrijpelijk was dat! De tijd, gedurende welken Van Koren op hem mikte, scheen Lajewsky langer dan do nacht. Hy zag smeekend naar de secon danten; zy verroerden zich niet en zagen bleek. Het was, of men moord en dood rook. „Schiet sneller!” dacht Lajewsky, en hy gevoelde dat zyn bleek, bevend, jammerlijk gezicht nog grooteren haat in Van Koren moest opwekken. „Ik dood hem dadelijk!” dacht van Koren, op Lajewsky’s voorhoofd mikkende, terwyl’ hy den vinger aan den trekker bracht. „Ja, in elk geval, ik dood „Hy doodt hem!” weerklonk eensklaps van zeer naby een wanhopige nitroep. (Wordt vervolgd.) koning de rechtmatigheid der schenking of der erflating bestrijden, en daarover tegen den Belgischen Staat een proces gaan voe ren. Dit klemt te meer, daar volgens het door den koning eenmaal opgestelde Congo- .nesische recht de souvereiniteit van den Congostaat het persoonlijke eigendom is van den koning, en dat daaronder ook alle roe rende en onroerende goederen vallen. De „Köln. Zeit.” verneemt, dat die quaestie ook in de Commissie van Zeventien bespro ken is en dat daarin is voorgesteld de Congo-akte zoodanig te wijzigen, dat hierin niet van een schenking, maar van een af stand op grond der verdragsrechten van België wordt gesproken. Dan zouden de dochters des Konings niet in staat zijn, vol gens den Code civil, na den dood van ko ning Leopold bun aandeel te vragen in alle bezittingen van den Congostaat. De qnaestie is echter niet zoo gemakkelyk op te lossen, naar het schjjnt. en zal tot heel wat hoofd breken aanleiding geven. De president van het Perzische Parlement deelde in de Maandag gehouden bijeenkomst mede, dat met de Sjah de volgende over eenkomst is aangegaan De Sjah stemt toe in de verbanning van Saad-ed-Daouleh en van de reactionnaire priesters, en jn de bestraffing der personen die onlusten verwekken. Hy veroorlooft Ala-ed-Daouleh en diens broeder naar Perzië terug te keeren. Voor de bewaking van het Parlementsgebouw wordt een bijzondere lyfwacht van 200 mau infanterie aangewezen. Alle troepen, ook de kozakkenbrigade, die tot nog toe een soort onafhankelijke troe penmacht vormde, komen onder het recht- streeksche bevel van den minister van oor log. De Russische officieren worden alleen met de oefening der troepen belast, doch worden van elk troepencommando ontheven. Deze voorwaarden, door het parlement gesteld, zyn door den Sjah aangenomen. Daartegenover zal bet Parlement het nieuwe kabinet erkennen. De Sjah heeft een schriftelyke verklaring uitgevaardigd, waarin hy zegt, op den Koran gezworen te hebben de grondwet te zullen eerbiedigen. De Times-correspondent weet weinig goeds te zeggen van de nieuwe ministers. De minister-president Nizam-es-Saltanch is een bekende peroonlykheid, een reaction- nair, een bureaucraat, die door zyn wille keurige handelingen als gouverneur van Arabistan voor eenige jaren protesten der Engelsche regeering uitlokte. Hy werd toen ontslagen, met de belofte dat de Perzische Telefoon 4®. 81 A D V ER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des nii«Ll. De Brusselsche „Patriote” bevat een zeer sensatiewekkend artikel, dat de Congo- quaestie nog ingewikkelder maakt. Daarin wordt uiteengezet, dat de koning den Congostaat eerst wilde-schenken aan België als een soort nalatenschap, en later op het denkbeeld is gekomen, dien staat reeds by zyn leven als Belgische kolonie te doen beschouwen. Doch volgens de artikelen 913 en 920 van het Belgische Burgerlijk kan een erflater slechts beschikken over een vierde gedeelte van zyn nalatenschap, wan neer hy, als koning Leopold, drie wettige kinderen heeft. Dit geldt ook voor schen kingen by het leven, die niet meer bedragen mogen dan een vierde gedeelte van bet ge heele bezit. De „Patriote” onderstelt nu de mogelijk heid, dat de ezentueele erfgenamen van den steken moest; dan zouden de tegenstanders op bet commando: „Marseb 1” elkander te gemoet gaan en op tien passen van elkander schieten. Deze regeling vonden de heeren evenwel niet geschikt. „Mjjne heeren, wie herinnert zich, boe het by Lermontow beschreven is?” vroeg Van Koren lachend. „Ook by Turgenjew duelleert Basarow met iemand.” „Er valt niets te herinneren,” zei Dsti- mowitch ongeduldig. „Meet tien passen af, dat is alles.” En hy deed drie schreden, als om aan te toonen boe men afmeten moest. Boyko telde tien schreden en zyn kameraad trok de sabel nit de schede en maakte op dien afstand twee strepen op den grond. Ónder algemeen zwijgen namen de tegen standers hunne plaats in. „Mollen!” dacht de diakoon, die in de struiken zag. „De uitdaging geschiedde door Nikolai Wassiljewitch,” zei Scheschkowsky. „Dat wil zeggen, ge hebt het eerste schot.” (Dit met een hoofdbuiging naar Lajewsky.) „Zoo is het, als ik my niet vergis.” „Zoo is het,” zei Boyko. Lajewsky spande den haan en hief het zware, koude pistool op, met den loop naar boven. Hy vergat zyn jas los te knoopen; deze knelde hem aan den schouder en onder den arm, en zfln arm ging omhoog, alsof de j HIJ voegsel voorkomende J| PATRONEN V P- p. tegen A verkrijgbaar Haag. 8

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1