licht fel- '113 DRO HET TWEEGEVECHT. Nieuwjaarsgroeten aan hun geachte cliëntèle te brengen, tegen den prya van 25 CK.1T, van 1—5 regels. roor \ieuws~ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. 10585. 31 December 1907. 49s(e Jaargang. en uur 1 Bulteulandsch Overzicht. FEUILLETON. EXT HO uk. irveer N. >N, uhe geleiding *4 4 Dinsdag van Lokaal. tan middel JBAAB it en weinig XXI. M. iKMANASta (Wordt vervolgd.) GOl hSUIE COURANT. 3UO. noede, fPERS. in groote trd Rekking tear. GARANTIE. Roman naar het Rnuietb. Evenals vorige jaren stellen wjj onze Stadgenooten in de gelegenheid op den Nieuw jaarsdag hun Inzending tot DINSDAGMIDDAG 2 uur. Herhaaldelyk is reeds beweerd dat koning Leopold, liever dan toe te geven aan de wenschen der Belgische oppositie tegen de overneming van den Kongostaat op de aan geboden voorwaarden, den staat aan Frank rijk wil verkoopën. De Gazette van Brussel vermeldt nu een gerucht dat in vasleren vorm op zulke plannen wjjst. Volgens dit gerucht zou de geneeskundige behandeling, waarvoor de Kening -zoo herhaaldelyk naar Parijs reist, slechts een voorwendsel zyn, maar zou tusschen den vorst en de Fransche republiek ijverig worden onderhandeld uver overdracht van den Kongostaat aan Frank rijk, dat het recht van verkoop heeft. Het blad wijst daarbij °P de Kongo-beweging in Engeland en op de omstandigheid dat de tegenwoordige Britsche minister van buiten- landsche zaken sedert bet tot stand komen van de entente cordiale tusschen Frankrijk en Engeland, meermalen met nadruk heeft gewezen op de rechten der republiek op dit Afrikaansche gebied en acht het niet onmo gelijk dat als gevolg van ’s konings reizen de Kongo-quaestie een onverwachte oplossing zal krygen. In hoeverre hier waarheid en verdichtsel zyn dooreengemengd, zal de tyd moeten leeren. Er is een oogenblik geweest, waarin men werkelyk meenen kon, dat in Rusland an dere toestanden zouden ontstaan, dat aan het stelsel van bureaucratische willekeur een einde komen zou, en dat wettelijkheid de plaats zou innemen van de absolutisti sche heerschappij, die wet en recht toepaste, zooals het in haar kraam te pas kwam. Lang heeft die meening niet geduurd. De dageraad der vrijheid, die Rusland meende te ontwaren, toen op 17/30 October 1905 een keizerlijke oekase verandering, diep gaande, vèr strekkende wijziging van het tot dusverre gevolgde stelsel aankondigde beeft spoedig weer plaats gemaakt voor een troosteloos-donkere lucht. En de hoop, dat Rusland thans oen plaats zou kunnen in nemen onder de Westersch beschaafde sta ten is vernietigd, nog voor zij geheel ontlo ken was. Dat toont de wyze waarop de Russische regeering thans, na anderhalf jaar van voorbereiding, het proces begint tegen de leden der eerste Doema, die na de ontbin ding van dat parlement in Wiborg bijeen kwamen en daar een protest opstelden te gen de ontbinding, die zy onwettig achtten. het dat de Grieken het initiatief namen by de moordpartijen, terwyl hetgeen de Bulga ren deden slechts wettig zelfverweer uit noodzaak was. Bulgaren en Grieken in Ma cedonië zyn niet veel meer dan de bekende pot en ketel, welke beide even zwart zagen daarom wordt dan ook aan de beweringen van den een ten opzichte van den ander zy ’t ook in nog zoo’n officieel sluit te recht zeer weinig waarde gehecht. iguinose de dokter over mjjn ie, ben ik goed ver- Twintig bereden Grieksche komitadji's hebbenen het district Saloniki leelyk huis gehouden onder de boerenbevolking, Vyftien Bulgaarsche boeren werden wreedaardig ver moord. By Istip werden een Turksebe onderoffi cier en twee soldaten door een Bulgaarsche bende vermoord. Men ziet dat Grieken en Bulgaren elkan der weinig toegeven. Ze moorden er allebei even bard op los. En toch zou men, als men de jongste nota van antwoord der Grieksche regeering op de Turksche nota leest, moeten gelooven, dat de Bulgaren de snoode ver volgers en de Grieken de onschuldig ver volgden zyn. Hetzelfde, maar dan in omge- keerden zin, lazen we trouwens in de nota van antwoord, die de Bulgaarsche regeering op_de klachten der Porte zond. Daarin heette Wy hebben bericht, dat de mogendheden, die zich opgeworpen hebben als toeziende voogdessen van Kreta, (Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland) tot de Bondsregeering het verzoek hebben gericht, een Zwitser te wil len aanwyzen voor het ambt van iospecteur- generaal der Kretenzische financiën. Deze ambtenaar zou namens de genoemde mogendheden over de Kretenzische financiën contröle uitoefenen. Hy zou boven bet Kre tenzische ministerie van financiën staan en zou de begrooting vergezeld kannen doen gaan van zyn aanmerkingen, en bovendien zijn veto kunnen uitsproken tegen ongerecht vaardigde uitgaven. Men wil den inspecteur-generaal een sala ris van 25.000 francs geven, en er zal vol doende personeel te zyner beschikking wor den gesteld. Der Band acht bet waarsehynlyk, dat de Bondsregeering het verzoek zal inwilligen. 49) .Alles afgedaan,” dacht hy van zyn ver leden, terwjjl hy voorzichtig met de vingers langs zyn hals streek. Aan de rechterzijde daarvan, boven zyn halsboord, vertoonde zich een dikte ter lengte en breedte van een pink en gevoelde hy pijn, alsof er met een gloeiend ijzer over gestreken was; daar was de kogel langs gegaan. Thuis gekomen, beleefde hy een langen, vreemden dag; als iemand, die uit de ge vangenis of het ziekenhuis ontslagen is, be keek bij opmerkzaam alle hem reeds lang bekende voorwerpen, en bj; verwonderde zich er over, dat tafels, stoelen, vensters, licht en zee een levendige, kinderlijke vreugde in hem opwekten, zooals hy die in langen, lan gen tyd niet gekend had. De bleeke, zeer smal geworden Nadjeshda Feodorowna be greep zyn eigenaardigen gang en zijne zachte stem nietzjj haastte zich, hem alles te ver tellen, wat er was voorgevallen. Het kwam haar voor, of hy slecht hoorde on haar niet Er waren meer dan drie maanden verloo- pen; de dag, dien Van Koren tot zyn ver trek bestemd had, brak aan. Van den vroegen morgen af viel er een zware, koude regen; de noordoostenwind blies en de zee was zeer onstuimig. Men meende, dat de stoomboot met dat weder moeilijk op de roede zon kan nen komen. Eigenlijk moest zy om tien aar ’s morgens aankemen, doch toen Van Koren ’s middags en latei in den namiddag op de landingsplaats kwam, zag hy door zyn binocle niets dan regen en grauwe wolken, die den horizon bedekten. Toen de dag ten einde liep, hield bet op met regenen en de wind ging liggen. Van Koren had zich al verzoend met de gedachte, dat h|j heden niet zou vertrekken, en zat Ons volgend nummer wordt, in den morgen van WOENSDAG bezorgd. met Samoylenko te schaken; doch toen de duisternis inviel, kwam de bediende binnen met het bericht, dat er zich een licht op de zee vertoonde en er raketten gezien waren. Van Koren stond haastig op, hing zyn reistasch over den schouder, nam afscheid van Samoylenko en den diakoon, ging zon der noodzaak nog eens door alle kamers, zei den bediende en de keukenmeid vaarwel, en ging de straat op met een gevoel, alsof hy nog iets vergeten bad Hij liep naast Samoylenko, de diakoon ging achter h**n met een kistje, en daarachter kwam de ba diende met twee koffers. Slechts Samoy lenko en diens bedienden konden flauw ee- nige lichten op zee onderscheiden; de anderen zagen niets. .Vlugger, vlugger!” zei Van Koren. ,Ik vrees, dat de boot afvaart.” Toen zy voorbij bet huisje met de drie vensters kwamen, waar Lajewsky na het du el zyn intrek had genomen, kon Van Koren niet nalaten naar binnen te zien. Laj-wsky zat, over de tafel gebogen, te schryven, met den rug naar het venster. .Ik sta er verwonderd van, zooals hy tegenwoordig zyn best doet,” zei de zoöloog. .Ja, bet is verwonderiyk,” zuchtte Sa moylenko. .Zoo zit hy nu van den morgen tot den avond gestadig te werken. Hy wil Het heette altyd, dat Engeland’s vloot ten minste even sterk moet wezen als een vereeniging van welke twee andere vloten ook. Maar na zegt de Times in een opstel over ryksverdediging„Zoover wy weten, is de vloot der Vereenigde Staten nooit officieel erkend als een factor in den twee- vlotenstandaard, die, althans oorspronkelijk, eenig en alleen berustte op het evenwicht van de zeemacht in Europa. Of de Ameri- kaansche vloot nu mede in aanmerking ge nomen moet worden en met welke waarde bepaling is een vraagstuk, veel te uitge- breid en ingewikkeld om zoo maar opgelost te worden.” Nu schrijft de Times dat naar aanleiding van hetgeen Haldane, de minister van Oor log onlangs in een toespraak zeide, dit nl.: „Er zal een tyd komen, dat het ons niet zoo gemakkelyk zal vallen als heden ten dage om in onze vloot den maatstaf van twee vloten te handhaven. Duitschland heeft een bevolking van byna 60 millioen tegen 44 millioende Vereenigde Staten zullen eerlang een bevolking van 100 millioen heb ben. Het zou voor on* een bard gelag zyn, met onze 41 millioen den maatstaf van twee vloten te handhaven tegenover twee lan den met een gezamenlijke bevolking van 100 millioen.” De Times vervolgt dan, dat het wel heel moeilyk zou wezen, maar toch beproefd moet worden, zooals Frederik de Groote eens met een volk van nog geen vyf mil lioen het hoofd bood aan de macht van landen met te zamen honderd millioen, en den aanval met Engeland» hulp, ten slotte afsloeg. Maar de twyfel van het blad of er indertyd wel aan andere dan Europeesche vloten gedacht is, en of de Amerikaansche vloot mede in aanmerking moot komen, schijnt te bewyzen, dat de Times een terug krabbelen tegenover Amerika voorbereidt, terwyl minister Haldane ruiterlijk erkend wil hebben, dat Engeland op den duur mis schien niet in staat zou wezen een vloot te onderhouden, ten minste even sterk als welke twee andere vloten ook. verstond; maar als hy alles weten zoa, zou hy haar vloeken en dooden. Doch hy hoorde haar aan, streelde haar gezicht, zag haar in de oogen en zei: „J® bent mijne vrouw. Ik heb niemand buiten jou.” Daarna zaten ze lang in het tuintje bijeen en zwegen, of spraken, van hun toekomstig gelukkig leven droomend, korte, afgebroken volzinnen, en bet scheen hun toe, of zy nim mer te voren zoo lang en zoo heerlyk met elkander gesproken hadden. De Egyptenaren, die voor het geval van Densjawai nog gevangen zitten, zullen, naar ’t heet, den 8en Januari, den herdenkingsdag van de troonsbestijging van dec chedive, allen vrijgelaten worden. Uit een bericht van de „Daily Telegraph" schijnt echter te blyken dat zy al losgelaten zyn, ofschoon ’t dan wel vreemd zou wezen, dat er geen andere be richten over zijn. De correspondent van de „Daily Telegraph” zegt, dat het loslaten van de gevangenen te Kaïro diepen indruk heeft gemaakt. De Egyptenaren zyn ver rukt; de nationalisten vatten het op als een triomf voor henverstandiger mannen, zegt de correspondent, zien er echter het toeken van een nieuwen politieken koers in. Onder de Eugelsche officieren spreekt men er met verbazing over. De begenadiging van de gevangenen, van wie er verscheiden verleden jaar lot twintig jaar ge/angenisslraf zyn veroordeeld, is ove rigens wel een bewys voor hetgeen geen zyne schulden afbetalen. En hy leeft, broe der, zuiniger dan een bedelaar.” Er verliep een halve minuut onder stil- zwygen, gedurende welke de zoöloog, de dokter en de diakoon naar Lajewsky stonden te kijken. ,En zoo is hy ook niet vertrokken, do arme schelm,” zei Samoylenko. „Weet je wel, hoeveel moeite hy daartoe indertyd gedaan heeft ,Ja, hy doet g-w.-ldig z(jn beat.” zei Van Koren. „Zim huw-lyk, deze dagenlange ar beid voor zyn brood, een geheel andere uit drukking in zfin gezicht en zelfs zyn gang, dat alles is zoo sympathiek en Zelfs gro itsch, dat ik niet weet, ho«* ik In t zal uitdrukken.” De zoöloog nam Siffloylenko by den arm. .Zg hem en zyne vn-uw. dat ik hen beiden hoogacht. Zeg hem, dat ik hem bewonder de toen ik heenging, en hem alles goeds toewensch en vraag hem of hy, als het mogelyk i», zich myner niet in boosheid wil gedenken. Hy kent my; hy weet dat ik zün beste vriend zou geworden zyn, wanneer ik deze verandering indertijd had kannen voor zien.” „Ga afscheid van hem nemen.” „Neen, dat gaat niet.” „Waarom niet? God weet, of jelui elkan der ooit weerziet.” Teleto< n Mo, 52. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag-elijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Kommen V IJ F CENTEN. 4 11 .T n 1 ui - Als het in Rusland regent, droppelt het in Finland. En waar de regeering in Rus land met alle middelen poogt terug te koe ren lot den toestand van voor den Aziati- scheo oorlog, poogt de Oekase van 17/30 Oc lober en alle gevolgen daarvan te vernieti gen, daar is het voor de Finnen duidelijk, dat ook de herstelde vryheid, die zy in 1905 herkregen, den langsten lyd heeft geduurd. Pobjedonoslzef is dood, en Piewe eveneens maar hunne gejesten en hunne meenmgen waren nog rond 'in het paleis en in den ministerraad. Het is geheel in den geest van de reactie, om den tegenwoordigen Finscb *n gouver- neur-generaal Gerkardt te vervangen door den Russischen generaal Seyn, die reeds vroe ger adjunct was van den beruchten Bobrikof. En niet minder in den geest van de reactie is de overstrooming van Finland met Russi sche troepen. Op den dag dat te Petersburg het proces tegen de onderteekenaars van het Wiborger manifest begon, vertrok de eerste Russische troepenafdeeiing naar Finland, ditmaal onder voorwendsel den smokkelhan del te beteugelen. Een geheel legerkorps wordt voor het vertrek gereed gemaakt, om in Finland winlermanoeuvres te houden. Maar alles yst er op, dat die troepen eenmaal in Finland aangekomen, zullen han delen naar het b kende woord vau Mac Mahon J’y suis, j’y reste Zoo worden in Rusland dare eeden en vorstelijke beloften gehouden. Heeft kei zer Wilhelm niet gesproken vau „Ein Kai- serwort, daas man nicht drehen oder deu- teln zoli” Iele loon Vn. 52 A D VERTENTIEN worden gepliatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letteis worden berekeftd naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot uur des mulo.

Goudsche Courant | 1907 | | pagina 1