I E No. 10531. 46ste Jaargang. \ieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 8 Januari 1908. Bullenlandsch Overzicht. FEUILLETON. OP DEN ABTSBERG. Y i (Wordt vervolgd.) Teletor n No. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dag el ijk met uitzondering van Z««- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]K>st 1.70. Afzonderlijke Kommer» V IJ F CENTEN. Fit ma i.XAL i geknipte arde plaat. IKEIl patroon. child. schap van Zereeniging ter era en Verple- van Mevrouw .aan, Wachtel- 11e t(jde erplegers z beschikbaar Tegenover zgn vader had Benedictna voor taan een zwaren strijd. Da boer, anders een goedaardig bedaard man, ontstak in he* Zaterdag zjjn te Teheran in de Nationale Vergadering antwoorden voorgelezen, door het Parlement ontvangen van de Russische en Britsehe diplomatieke vertegenwoordiging in de Perzische hoofdstad. De Nationale Vergadering had zich den 17en December tot de vertegenwoordigers der mogendheden gewend met de bede, het Perzische volk te willen beschermen tegen een schending der grondwet door den Sjah. De vertegenwoor digers van Engeland en Rusland wendden zich toon tot den Sjah en ontvingen van dezen de verzekering, dat hy de constitutie zal eerbiedigen. Dat antwoord van den vorst aan de Russische en Britsehe vertegenwoor digers is nu Zaterdag in de Nationale Ver gadering voorgelezen. In hun pogingen om zich te ontslaan van de voogdij van den Sjah, heelt het Perzische Parlement zich Vertelling uit het Kinzigdal. öit het Dnitseh, van A. 8TEIND0RF. 4) Het liefst haalde hy zyn viool voor den dag en vergat dan bij zijn spel' zich zelf en de geheele wereld. Onder de nagelaten papieren van wijlen pater Placidus had men ook een, aan een baron „von Löwenberg” geadresseerden brief gevonden. Deze werd aan zijg adres gezon den en eenige dagen daarna verscheen een nette, oude heer op den Abtsberg, die zich bekend maakte als de ontvanger van gamei den brief en neef van den overleden pater. Zgn oom Placidus had hem in dat schrij ven verzocht den jongen Benedictus, zgn petekind, tot zich te nemen en ben degelijk muziekonderwijs te laten geren, daar deze alle aanleg had een buitengewoon violist te worden. Zoo vriendelijk de Abtaberger den vreem deling ontvangen had, zoo donker keek hg bij dit voorstel. In deze aangelegenheid moeit hij voor vigen toorn zoo vaak Beu (zoo werd by by verkorting genoemd) naar de viool greep en verbood hem ten slotte ze meer aan te ra ken Dat zgn eeoige zoon voor den landbouw totaal ongeschikt was, wilde hy volstrekt niet'inzien. Van de gewoonte, die van oudsher bestaan bad zou door hem en de zijnen niet afgewe ken worden. Beo moest en zou Abtabergerboer worden. Dat deze onder den stryd steeds mager der en bleeker werd, zag de vade* niet. Ben kon van zijn viool geen afstand doen en daar bij het niet waagde by dag een toon te laten hooreo, speelde hy ’s nachts of morgens vroeg. Dit was ook het geval by den aanvang van ons verhaal. Zijn vader lag nog te bed, doch had zyn spel gehoord. Enkele’ uren later zaten de bewoners van den Abtsberg aan ’l onlbyt, netjes gekleed omdat het kerkdag was. Niemand sprak, want de boer zat met zoo’n donker gezicht aan tafel, dat ieder zich haastte om uit zijne nabyheid te komen. Ook Ben stond op, om zich voor den kerk gang gereed te maken. „Wacht even, ik moet je spreken/ zei zyn vader kort. Toen de anderen het vertrek verlaten hadden, sprak hg Ben aldus aan: „Ge weet dut van oudsher het Pnaschfeest op den Abtsberg bijzonder gevierd wordt, r.u denk ik, dat jy er pleister in vondt ons by het krieken van den dag, in het wond, wat voor te spelen. Daar! bekyk jezelven in den spiegel en zeg of de zoon van den Abtsberger er zóo uit moet zien. Dat va- gebondeeren moet een einde hebben, over dag werken en ’s nachts slapen, zoo behoort het. „Slechts flinke mannen hebben tot heden op den Abtsberg gewoond; straatmuzikanten nog naoit en je zult toch je vader de schande niet aandoen dat jy de eerste bent? Je kont er nu over denken wal je bet liefste is, de Abtsberg of de viool, een van beide. Je kent me en weet, dat ik geen ijdele praatjes maak, maar dat zeg ik je: liever word ik door donder en bliksem ge troffen dan dat ik den Abtsberg overgeef aan iemand, die met een viool in de hand de wereld in wil. Dat wilde ik je maar zeggen, en na kunt ge naar de kerk gaan.” Bleek en ontroerd, maar zender een woord tegen te spreken, ging Ben naar buiten. Was het niet om vader en moeder, den Abtsberg, hoe lief hem zyne geboorteplaats was zou hy gaarne een de viool opoffereu. GOEDSCHE <111111VI. De Porte beeft Zaterdagavond.geantwoord op de jongste collectieve nota der mogend heden, waarby deze weigerden in te gaan op het voorstel van den Sultan om de met het hervormingswerk in Macedonië belaste ambtenaren in Turkschen dienst te laten overgaan. In baar antwoord zegt de Porte, dat haar voorstel om genoemde ambtenaren in eigen dienst te nemen, baars inziens ern stige overweging verdient, daar het rekening houdt met aller belangen. Als het plan van den Sultan werd volvoerd, zou er een .wer kelijke verbetering intreden in den toestand, de positie der ambtenaren in kwestie zou minder gcheef zyn en daardoor zou het ge- beele hervormingswerk gebaat zyn. De mo gendheden, zoo zegt de Porte, moeten wel bedenkeu, dat het Mohamedaansche element, hetwelk steeds van groote toewijding aan den Sultan blyk geeft, overwegend is in de betrokken wilajets. Hel zou volgens de Porte onverstandig zyn de wenschen der Mohame daansche bevolking te veronachtzamen. We denken niet, dat deze argumenten veel op de mogendheden zullen uitwerken. Al is het van het standpunt van den Sultan te begrypen, dat by, met ’t oog op zyn prestige onder de Mohamedaansche bevol king, de tenuitvoerlegging der hervormingen liever ziet toevertfouwd aan Turksche dan aan Europeesche ambtenaren, de mogend heden kunnen moeilyk aan dien wensch gehoor geven, daar zij over Turksche amb tenaren niet de noodige controle zouden kunnen oefenen, hetgeen juist een noodza- kelyke voorwaarde voor het welslagen van het hervormingswerk is. gesteld onder curateele van Russische en Britsehe diplomaten. Dit is geen vooruit gang. Reuter seint uit Londen, dd. 6 Jan.: Er wordt medegedeeld, dat er onderhan- delingen worden gevoerd om het dagblad de „Times” in een naamloozo vennootschap te veranderen, met den heer Waller, den tegenwoordigen uitgever, als president-coin- misiaris. De leiding der zaken zal in handen worden gesteld van den heer Pearson, den welbe kenden eigenaar van nieuwsbladen, die „managing director” zal worden. Het karak ter van het blad zal onveranderd blyven rn geleid worden in denzelfden geest als thans en onafhankelijk van party-politiek. Zaterdagavond kwam het antwoord van de- Porte op du collectieve nota van 29 Nov. by den Duilschen gezant, v. Marschall. De nota luidde In de oogen van de Porte verdient het wetsontwerp, .strekkende tot het benoemen van ambtenaren van den civielen Turkschen dienst tot leden der flnancieele commissie, met aandacht bestu deerd te worden door de mogendheden, daar het ontwerp in staat is aller belangen te bevredigen. Volgens de voorgestelde op lossing zou deze tak van dienst belangrijk verbeterd worden en een normaal khrakter verkrijgen, waardoor in de geheele adminis tratie meer overeenstemming zou verkregen worden. De mogendheden moeten ook in aanmerking nemen, dat het Mobammedaan- sche element, dat den regeeringsautoriteilen steeds blyken van gehoorzaamheid gaf, in de bewuste vilayets overwegend is en d it men by den tegenwoordigen stand van zaken de belangrijkheid eener schikking, wier handhaving in het algemeen belang zou zyn, niet mag ontkennen. De „Voss. Ztg.” bespreekt het geval van een onderwijzer in Grabowen (Oost-Pruisen), die de geschiedenis van den zondenval als een sage behandelde en by het natuurkundig onderwys van de ontwikkelingstheorie had gesproken en die daarvoor als onderwijzer was ontslagen. Het blad dringt aan op een ernstig on derzoek van dit feit en wenscht, dat de regeering in den Pruisischen Landdag zich daarover zal uitspreken. Maar nog veel meer acht het blad het noodzakelyk er op te wyzen, dat zulke voorvallen aanleiding geven tot een algeheele hervorming van het elke aangeboden hulp bedanken. Het leven zijns zoons was hem duidelijk aangewezen. Niet op de viool maar met egge en ploeg moeit hy voortaan studiën maken om een maal als een flinke boer op den Abtsberg het bedryf (e kunnen besturen. De baron zag wel dat het den boer ernst was en verzocht nu of Benedictus iets voor hem mocht spelen. Dat spel overtrof zyn verwachting. Wel was het nog niet fyn beschaafd, doch zóó natuurlijk en geniaal, dat het haast oumen- sehelyk scheen, om de band, die zóó den strijkstok kon voeren, te veroordeelen om met zeis en spade te werken. Om den boer niet nutteloos boos te maken kwam de baron niet meer op het doel zijner reis terug, maar dacht er het zijne van, en toen Benedictus hem, op zyn verzoek, naar het graf van den overleden pater bracht, gaf hy den jongeling een pakje en zei: „neem dit als een klein bewijs mijner dank baarheid voor de liefde, die ge den ouden heer toegedragen hebt en, mocht er een tyd komen, dat ge raad of hulp noodig hebt, wend je dan in de eerste plaats tot my; myn adres bevindt zich in dit pakje.” jubileumpostzegels spraken we reeds vroeger. Zy zyn zeer mooi uitgevoerd, evenals de reeds in omloop zynde zegels van Bosnië, die landschappen te zien geven. Wegens de fraaie uitvoering worden ze door alle verzamelaars gezocht. Toen die Bosnische «egels zoudeu uitgegeven worden, heeft ten bekend koopman in postzegels van de re- gearing duizenden van die zegels tegen ver minderden prys gekocht en dadelyk laten afstempelen, om die aan liefhebbers te verknopen. Hy heeft er zooveel succes mee gehad, dat hy daarmede een kwart millioen verdiend heeft. Terwyl zelfs de conservatieve president der derde Doema uiteenzet, dat de toestand, waarin de Joden in Rusland verkeereu, on houdbaar is vn krachtig verandering noodig acht, wordt door den Russischen Senaat byna dagelijks besloten tot uitzonderings maatregelen tegen de Joden in eenig deel van het Ryk. Het besluit tot beperking van het recht van verblijf der Joden in Wladi- wostok, in Finland, in verschillende groote steden, is thans ook uitgebreid met een be sluit omtrent Joodsche vrouwen. In de jong ste zitting van den Senaat is een beslissing genomen over het recht van verblyf van joodsche vrouwen, die de academische lessen hebben gevolgd, buiten de voor joden aange wezen rayons. Die quaostie is reeds twee jaar geleden aan de orde gesteld, door een beroep van mevrouw Raffalowitsj tegen een beslissing van den sladscommandant te Petersburg. Dio beslissing, waarbfi mevrouw Raffalowitsj uit Petenburg verbannen werd, is deslyds door de Senaat vernietigd. Maar bet bleek, dat in den Senaat verschil van meening ontstond over bet beginsel, en thans heeft de Senaat besloten, met 22 tegen 17 stemmen, dat de zoogenaamde Bestoejewiki- cursus niet mag worden beschouwd als een academischen cursus in den zin der wet, zoo- dat aan Joden, die den Bestoejewski-cur- eaa hebben afgelegd, niet kan worden toe gestaan zich in plaatsen buiteu de Joden rayons gelegen, te vestigen. De premisse, dat de Besteejewski-cursus niet mag worden beschouwd als een acade mische cursus is echter, volgen» den corres pondent van het Berl. Tageblatt volkomen onjuist, en dient alleen om de Joden nog weer eens een der reeds verworven rechten te ontnemen. De „Liberal” te Madrid heet de ministers Clemenceau, Picquart en Pichon welkom in Spanje en spreekt de hoop uit, dal’t onder houd dat de heer Pichon zal hebben met den minister van buiten landache zaken Al ienor Salazar veel er töe zal bijdragen om de Marokkaansche quaestie tot een goed einde te brengen. Het blad verklaart, dat Spanje niet uil eigen beweging een militaiie expeditie zal beginnen in de binnenlanden van Marokko, hetzjj alleen of in vereenigitig met een andere mogendheid. Blijkbaar vr< est het dat dc Fransche ministers de regeering van koning Alfons zullen trachten over te halen tot een krachtiger gezamenlijk opireden. De woelingen, ontstaan door do toebereidselen tot ’t instellen van oen politie macht in eenige Marokkaansche havens, wyzen op de noodzakelijkheid, dat Madrid en Parijs ’t volkomen eena zyn, tot in de kleinste bijzonderheden, over de te nemen maatregelen voor deze organisatie. Men moet zich behoorlek rekenschap geven van de gevolgen, die deze toepassing van de Acte van Algeciras na zich kan sleepen. Dit jaar schryft de Weensche corres pondent van de „N. R. Ct.” zal, gelyk men weet, voor Oostenrijk een jubeljaar worden wegens de 60-jarige regeering ran den keizer. Weenen zal er het leeuwendeel van genieten en groote feesten zyn reeds in voorbereiding, welke bestaan zullen uit een door de verschillende schildersclubs georga- niseerden optocht, verder uit een „Feslspiel” in den Prater en uit internationale sport- feesten. De optocht zal tafereelen uit ’s kei zers regeering voorstellen en het „Festspiel” gewichtige feiten uit de vaderlandsche ge schiedenis, zooals de vereeniging van Bohe- men en Hongarye met de Oostenryksche erflanden door aanhuwelyking, de verlossing van Weenen van de Turken, de verovering van Belgrado door prins Eugenius, de over winning by Leipzig en het Weenscbe congres. Er zyn dit jaar zilveren jubileumskronen in omloop gebracht, zoodat zelfs in de uiterste uithoeken van het ryk de blyde boodschap van 's keizers feest doordringt. Van de 3HE-- GE - - - f a gratis ge- handelaat l B(jvoe,gsel. i oorkomende ‘ATKONEN f p. p. tegen j verkrijgbaar Haag. j godsdienstonderwijs aan d« volksschool. Het godsdienstonderwijs in de, volksschool moet gageren worden door geeslelgkeu ot liet moet geheel en al van het onderwijspro gramma worden algevoerd en bniten de school worden gegeven. He tjden, dat de volksondnrwyeer tevens godsdienstonderw(j- xer moet xjjn, acht de ,Voss. Ztg." lang voorby. Telefoon No. M A IV E R T E N T I E N worden gepl lafst van 1 5 regels a 50 Centen; iedere rt-gel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën <ot I uur des tnidd.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1