HAP stmin” raar Gouda on Omstreken No. 10535. Maandag 13 Januari 1908. 'IEMAN Ons defensievraagstuk en de crisis. uari 1908 len alhier MITS. nlsch scomagaïljn. E 30. de Kleiwegsteeg. 'IG Pantoffels !NEN. RIJGBOTTINEB 9LLAARZEN, nn Laar t. Iluileiiliinilsch overzicht. 46ste Jaargang. fiOUBSlHE 101K1 r. erken De NKMAN4Z» gemeen en gunstig baar? er neten werk. 1.17 ntant. 'K'. OSTADE. erdor biljetten, ï.t. rANG S UUR. f ran 10-2 uur. ENOEGEN”. lang de oplossing niet klaar en duidelijk voor oogen staat. De veronachtzaming van het militaire vraagstuk in ons parlement in de laatste dertig jaar niet geringer dan in 1672 bij de Staten-Ge- neraal der Republiek laat zich niet een-twee-drie herstellen. Daarvoor is meer noodig dan een half klaar artikeltje in een propaganda-hoek. Ook bij den Vrijzinnig-Democratische!) Bond vindt mefl hiervoor nog niet de rijpheid, welke noodig is, om onze weer macht in orde te brengen. Zeker, de VrijzJnnig-Democratische Bond heeft eene scherp omlijnde defensieparagraaf, waarin het volksleger is aangegeven, zooals de Bond zich voorstelt, doch deze paragraaf is nog niet bekend goed de noodzake lijkheid van een scherp omschreven plan in deze materie nog niet ieders meening. Bezuiniging op militaire uitgaven is een overblijfsel uit den tijd, toen de vooruit- strevendsten der Liberale Unie volbloed militairisten waren. Deze leuze kan dienen om een aantal kiezers te bewegen op bezuinigingsmannen te stemmen maar is dubbel gevaarlijk als men zonder te weten wat men wil, beloften doet, die niet in vervulling kunnen gaan. Dat heeft de leuze thans bewezen. Niet-ter zake kundig heeft men haar opgesteld en natuurlijk komt nu het hinkende paard achteraan. Minister Staal zag, nadat hij had mee gedaan om die leuze op te nemen in het regeeringsprogram, zich genoodzaakt ertegen te waarschuwen. Natuurlijk valt er te bezuinigen. Bij de jongste begrooting heeft Dr. Bos er op gewezen, dat de bedrijven veel doelmatiger en zuiniger zouden kunnen worden beheerd. Ook in ander opzicht, vooral ten aanzien van de weermiddelen, maar eerst wanneer het volksleger is tot stand gekomen met zijn zeer verkorten oefentijd en vervanging van beroepskader door militiekader, zal van een bezuiniging sprake kunnen zijn zooals velen zich nu reeds voorstellen, dat mogelijk is. Intusschen hebben de Vrijzinnig-Demo- craten een omlijnd programheeft de Liberale Unie ondervonden, dat eene nadere preciseering van denkbeelden, in vagen vorm in haar midden geuit, brood- noodig is zijn de vrije liberalen onder militair-technische leiding van den heer Bosboom op verkenning getogen van den weg, die naar het volksleger moet voeren en dringt men van de zijde der S. D. A. P. eveneens aan op meer klaarheid in zake het legervraagstuk, een klaarheid, die uit Duitschland of Frankrijk geïmporteerd, straks wel zal leiden tot een volksleger. Links voelt men derhalve bij alle partij- groepen de noodzakelijkheid van leger- hervorming. Zelfs het onrijpe regeerings program is daarvan het bewijs. En men voelt dit niet alleen, maar ook, dat het defensievraagstuk, wil het opgelost worden, moet voorkomen op de politieke programs, d.w.z. de oplossing moet door de kiezers, door het volk gewild worden. Hoe geheel anders staat het Rechts. De heer Lohman vindt Landsverdediging geen partijzaak, doch dit is meer schijn dan wezen en vooral geschikt om het defensievraagstuk in het duister te houden en slechts de altijd onderling strijdende „specialiteiten” er over te laten twisten. De anti-revolutionnairen verlangen geen defensieprogram zooals Mr. Heemskerk zeide bij de jongste oorlogsbegrooting. Nadat dr. Kuyper het volksleger heeft gedesavoueerd en nog alleen warm wordt voor het Rumeensche leger, meent deze partij het meest te winnen met militair conservatieve politiek. minister was generaal Bergansius voor hen goud waard, gehad; daarom werd de hulp der Italianen ingeroepen. Toch verklaart de .Tribuna”, niet goed te begrijpen, waarom de lialinansche resi dent onmiddellyk met geweld tegen de Am- hara’s is opgetreden, tonder eerst pogingen tot bemiddeling te hebben gedaan. Het blad vertrouwt echter, dat de lulinanscho krjjga- inacbt niet zal z(jn opgetreden, voordat dit door de noodzakelijkheid werd gefiischt. Men ziet uit deze woorden de ongerust heid van het Italiaansche blad dóórsche meren, dat Italië zich in Afrika weder in een wespennest zal hebben gestoken Dezelfde ongerustheid is ook merkbaar bjj het oppositieblad „la Vita”, hetwelk betoogt, dat Monelik absoluut geen reden heeft om over het gebeurde een oorlog te beginnen. De socialistische Avanti drukt de hoop uit, dat het zuikju aan do Italiaansche be lastingschuldigen niet op groote sommen voor militaire expedities zal komen te staan. 1 0.60 0-72 0.80 099 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 1.08 yn 1.44 1.08 ün 1.80 0.99 0.90 w 1.44 Voor «enige dagen doelde de Frans< he oud-afgevaardigde Francis Laur aan de Frankf. Ztg. m^de, dat den Duitschen Keizer tijdens zijn verblijf op Highclilfe van Fran se lie zyde een memorandum was voorgelegd, waarin de grondslagen voor een verzoening tosschen Duitschland en Frankrijk, een op- lojsing der Elsas-Lo haringsebe quaestie en een nieuwe slaat «regeling voor het Ryks- land waren opgenomen. Dit bericht blykl volkomen juist; do keizer ontving dit memorandum. Maar de heer Laur vergat er aan toe to voegen. wie do afzender was. Dat was du heer Francis- Laur zelf. Nadat hem een audiëntie voor het aanbieden van zjjn memo randum was geweigerd, zond h|j het aan den keizer por post. Maar anngezien het een zuiver particulier denkbeeld van den heer Francis Laur is, zyn er geen pracli- sebe politi&ke gevolgen van dit memorandum te wachten. Volgen» de Petit Parisien” zou d«* Frnn- fche regeering er op uit zijn den normalen toestand iu Marokko zoo spoedig mogel(jk te doen torugkeeren, waartoe binnenkort de Franscbe strijdkrachten Casa-Blanca zou den verlaten, terwyl deze stad en baar om geving dan dour do Sultanstroepen en de Fransch-Spaansche politie bewaakt zouden .worden. Heel waarschijnlijk klinkt dit be richt niet, vooral wanneer hieraan wordt toegevuegd, dat het nu nog sh-ebts gaat om du orranlsaiio deler politie, die binnenkort lol stand zal komen. Reeds maandenlang is men daarover bezig, zonder tot een defi nitief resultaat te zyn gekomen.J El Mohri, du Marokkaansche gedelegeerde die op weg is naar Parijs om daar pogingen in het werk te stellen voor den Sultan een leuning van 150 niiliioen francs te sluiten, zal daar vermoedelyk heden aankomen. De waarborgen, die hy zal kunnen aan bieden, schijnen echter van dien aard te zjjn, dal hot zeer de traag is o! hy zal slagen. Aan de „Daily Telegraph" wordt uit Rabat geseind, dal het leger van Abd-el-Azis met 12.000 recruten is versterkt. Do vermelde inval van een troep Aby.in- üiërs, in het gebied van eenigo »tamuien, die in de nabijheid wonen van het Italiaanach gebied in Somali-land, heelt natauriylc in do Italiaanache pers nogal opschudding gewekt. De „Tribuna" zegt' dat de landstreek, waarin de inval plaats had, is gelegen op ongeveer 300 kilometers van do kust, nabp de Itallaaosche nederzetting te l.ugh. De bevolking dezer streek slaat o, zeer goeden voet met do Ilaliaansche kolonisten, die zjj dikwjjlv als scheidsrechters kiezen in hen onderlinge geschillen. De gemeenschappelijke vjjanden zjjn de Amhara’s. Deze lantaren nu, leden onlange een nederlaag tegen de troepen van den Moellab, en het schijnt, dat zjj daarna, uil een beboette om zich op eenige wijze te wreken en schadeloos te stellen, een root- tocat deden in bovengenoemde landstreek, die een van de vruchtbaarste is op den lin keroever der Joeba, In den regel verdedigen de bewoners zichzelven tegen dergelpke aanvallen. Thans echter schijnen de Ain- hara'a een te groote overmacht te hebben Hervorming van het leger in de richting van een volksleger en bezuiniging op militaire en andere uitgaven, ziedaar twee punten van het program der Re- geering, opgetreden in 1905, na de vereenigde actie van alle vrijzinnigen, waaronder de sociaal-democraten, tegen het Kuyper-regime, steunende op het compromis, den 21 sten Januari 1905 tusschen de Liberale Unie en den Vrij- ziniiig-Democratischen Bond gesloten. Deze beide punten zijn voor het Kabinet nood lottig geworden. Eerst kwam het optreden van den impressionist Staal bij het alge meen begrootings debat in 1905, die waarschuwde voor eene al te groote haast om tot het volksleger te komen en be weerde, dut het kind in de wieg al over bezuinigingen spreekt. Daarop diens eerste begrooting, bij welker verdediging steun gezocht werd aan de Rechterzijde. Toen de tweede begrooting met al de agitatie over het blijvend gedeelte, de Smeding, in den „nacht van Staal” tijdelijk be zworen, maar eindigende met de verwer ping der oorlogsbegrooting door de Eerste Kamer, gevolgd door de Staalcrisis. Ver volgens het optreden tan den generaal van Rappard, den man met den Napo- leonskop, die bij zijn optreden in de Rechtsche bladen en in de behoudende Linksche pers algemeen vertrouwen vond uitgesproken, doch in enkele maanden dat geheel verspeelde door zijn weifelen, zijn zeilen zonder kompas, op goed geluk zooals de Kamerwind hem zou drijven. Wie de behandeling der begrooting dan ook heeft gevolgd, hetzij in de Kamer zelf, hetzij door de Handelingen te lezen, behoeft zich dan ook niet te verbazen, dat de meerderheid haar stem tegen den Minister uitbracht. Aan het hoofd der landsverdediging een man, die niet weet wat hij wil I Maar erger nog, een minister van oorlog, die b. v. het aan het initiatief der Kamer zal overlaten of het leger in dit jaar groote oefeningen zal houden. Doch ook bij een minister die in de Kamer de leiding had gehad, zouden beide punten van het Regeeringsprogram voor het Kabinet noodlottig zijn geworden. Immers, de legerhervorming was uitgebleven en van bezuiniging op militaire uitgaven niets gekomen. Waaronj niet? Hervorming van het leger in de richting van een volksleger is alleen mogelijk, indien klaar voor oogen staat, wat onder een volksleger wordt verstaan en eveneens de weg naar dat volksleger zich duidelijk teekent. Dan kan er sprake zijn ons tegenwoordige leger in die richting te hervormen, maar anders is de genoemde formule op het Regeeringsprogram onbe grijpelijk, onverstaanbaar. Nu weet de Liberale Unie nog altijd niet, wat zij onder „volksleger” verstaat. De Kamer fractie telt drie militaire specialiteiten Eland, Verhey en Thomson, die ten aanzien van het legervraagstuk elk voor zich iets anders willen, maar waarvan slechts de laatstgenoemde zich heeft ingedacht wat onder een volksleger is te verstaan. Let men nu op, dat de heer Thomson in de Kamer telkens alleen staat en onder de Kamerleden bovendien nog anti-militaristen voorkomen, die eigenlijk met den heer Van der Zwaag geen man en geen cent willen, dan is het begrijpelijk, dat van eene hervorming van het leger in de richting van het volksleger door de Libe rale Unie-mannen niets komt. Een hoogst moeilijk vraagstuk loet men niet op, zoo- vroeg is Laat deze fout niet andermaal D« .Dully Telegraph”, dis onlangs hel feestmaal aan do oud strijder» van 1857 gaf, deelt un naar aanleiding van den opruep van lord Roberts, wiiaruvor ik schreef, mede, zegt de Londeniclio berichtgever van liet ,Hbl.”, dal in do werkhuizen in Groot- BriUnnië vast verblijven 359 veteranen 106 verblijven er no en dan, 8Ü liggen iti de ziekenzalen dier inrichtingen. ,En dat zijn nn de muonen", voegt liet blad aan deze mededeeling toe, „tot wie Sir Henry Havelock de bevelhebber io die dagen, zeideSoldaten, uw werk, aw ontberingen, uw lijden en uw dapperheid zullen niet vergelen worden door een dank baar vaderland."" In een artikel van de Corriere della Sera wordt de aandacht gevestigd op de verstan dige taktiek van den Duitschen Keizer te genover de enne. 'Terwijl Frankrijk l>(j liet Vaticaan geen dlplomalieken vertegenwoor- diger heeft, zandt Dnitrcliland een der hoog ste ambtenaren van het departement van buitenlandscbe zaken als g.-zant naar den Pans. De beer Von Milblberg heeft de bij zondere opdracht do qnaeslie van bet pro- juist omdat hij niets tot stand bracht en uitnemend de kunst verstond de hooge militairen tevreden te stellen en de Kamers met een kluitje in ’t riet te sturen. De katholieken hadden vroeger een militairprogram handhaving der plaats vervanging en beperking der militaire uitgaven tot 25 millioen ’s jaars. Thans verklaren zij bij monde van den heer Van Vlijmen, dat men geen waar voor ’t geld krijgt. Deze nieuwe eisch is zeer juist. Jammer alleen, dat de katholieken slechts de begrooting van den liberalen minister daaraan toetsen on onder het kabinet Kuyper den generaal Bergansius lieten begaan. Nu de toekomst. Evenmin als het kiesrecht verdwijnt het legervraagstuk van de baan. Mocht mr. Heemskerk slagen in het formee.ren van een Kabinet, hij zal niet minder vastloopen op het laatste dan op het eerste. Voorloopig zal hij ten aauzien van onze tlenfensie het blanco artikel hoog houden, maar lang zal dat niet gaan. De toestand in het leger is van dien aard, dat ingrijpende verbete ringen noodzakc.lijk zijn. Onze defensie, sedert jaren niet in orde, eischt de aan dacht des wetgevers. Het volk wil mee sproken, want het legervraagstuk is niet meer hot vraagstuk van eenige twistende „specialiteiten”. De nemesis komt ook hier. Wie thans prat erop gaat, dat zijtte partij geen legerprogram heeft, staat straks met leege handen en ondervindt het tienmaal erger dan de huidige Regee- ring. die slechts wilde oogsten vóórdat da )<>gst rijp iu. In dien tijd zullen wij generaal Van Vlijmen en zijne medestanders vasthouden aan den eisch, dat ons volk waar voor zijn geld moet hebben. Wellicht dat zij met ons dan zuilen aandringen op ver betering. En de anti-revolutionairen Och, zij zullen het leger niet uit het moeras brengen, blanco is voorshands troef. Voor ons kan het gebeurde eene goede les zijn. Het volk is nog niet rijp voor het defen sievraagstuk, het denkt daarbij nog maar alleen aan de vele nuttelooze millioenen en niet aan den weg, waarlangs verbe tering moet komen. liet volk moet be langstelling krijgen in de vraaghoe wordt ons land zoo goed mogelijk weer- Daarvoor is harde arbeid noodig moet veel misverstand uit den weg worden geruimd. Niet de Rechterzijde, maar wij zelf moeten ons het volksleger brengen. De crisis, hoe ook opgelost, heeft slechts getoond, dat de oplossing van het defensievraagstuk te gezocht. gemaakt worden.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1