TO. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. No. IO54S. Dinsdag 21 Januari 1908. IEMAN Uultenlandsch Overzicht. ZOMEN, OP OEN ABTSBERG. 46ste Jaargang. FEUILLETON. i ■s rop. rken van jo r) (Wordt vervolgd.) worden afgele- pakjes van 09? i ten Ned. one in Nommer e a nevenstaan Wet gedepo oe ing ran ge- v ende JL, IT Lz. RK te letten IN (inde laat idelykrtt en Idel voor Hetrefl id»r>oho«nwerk .M MUIIer &Ce —Men lette goed imerk.— leewerk, HlMteriM, SartemaM. Amh.« NEMAN Zn andere berichten kan worden opgemaakt, dat een volkomen eensgezindheid niet meer bestaat en dus de beschouwingen van den correspondent althans in de toekomst zullen blijken, niet geheel ongegrond te zyn ge weest. Telefoon No. 82 ADVEHTBNTIEB worden geplaatst 1|5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 i Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. gratis ge- j De Frankfurter Ztg. verneemt uit Brus sel het volgende over den gezondheidstoe stand van Koning Leopold: Na 14 dagen te Brussel vertoefd te hebben, heeft hij zich weder naar de geneeskundige inrichting van dr. Saurel te Parijs begeven, waar hy tot Dinsdag verwacht te blijven. Hy heeft de hoop zyn genezing verder te Brussel te kunnen afwachten. De Koning heeft al sinds jaren aan den hiel een jichlknobbel, die hem vooral in den laatsten tyd veel pjjn heeft veroorzaakt. Hy wilde zich echter niet onderwerpen aan een operatie, die hem door zyn lijfarts Thiriar was aangeraden. Het is niet zeker of Koning Leopold kan tegenwoordig zyn op het hofbal, dat over 14 dagen zal plaats hebben. tij voeg teel. lorkumende A ATRONEN F p. p. tegen j erkrygbaar Haag. larin iroppelt van den, staat niets HE --A !E - - - V ~I>E H 'irma hal geknipte rde plaat. KEK patroon. CULLD- Vertelling uit het Kinzigdal. Dit het Dnitsch, van A. STEINDORF. U) Hö keek den postbode na tot deze bjj eene kromming, achter een boschje verdween. Een oogenblik dacht hg er over het venster te openen en hem terng te roepen doch „neen!” schreeuwde bjj en sloeg zoo hard met zgn vnist op talel of hg deze stnk wilde ■laan. Beneden aan den berg kwam de postbode moeder Greta tegen, die hem vroeg, waar hg heen moest. „Ik heb een brief voor je man,” zei hg, „maar hg wil hem niet aannemen.” „Geef maar bier,” zei Greta, „van Bene dict! o God! van Benedict. Dien kan ik ook aannemen. Daar, drink daar een glas bier voor en als er weer een brief nit Weenen komt aan dit adres, geef hem dan mg, maar heimelijk, zonder dat de boer het ziet. Ge zult iederen keer een goed drinkgeld heb ben.” De postbode kon die zaak best begrepen, Het bericht, dat de Tsingtau Tientsin- spoorweg door Duitsch kapitaal en Duitsche werkkrachten verder gebouwd zal worden, heeft in handelskringen daar te lande een ware verademing gebracht. Zoolang de Peiha, niettegenstaande alle daaraan ten koste gelegde gelden, een onbetrouwbare, slecht bevaarbare rivier bljjft, heeft de handel op de koloniale Kiautschou veel last fiOlDSCHE COURANT. Telefotn No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJFCENTEN. daar iedereen in ’t stadje wist, dat de zoon van den Abtsberger het huis zjjns vaders verlaten had tegen diens wil en deze nu niets meer van den jongen wilde weten. Moeder Greta stak den brief in haar zak en verbeidde met brandend ongeduld een vry uurtje om hem te lezen. Toen haar man met het volk naar 't werk was, opende ze hem, maar hare opwellende tranen belette haar eerst bet lezen. Eindelijk las zjj: „Lieve Vader’en Moeder.” „Daar zit ik nu; ver van huil en gansch alleen. ’t Is of ik in een andere wereld ben. Nog maals bid ik u, my vergiffenis te schenken voor myn stil wegloopen; ik ken op den Abtsberg niet langer blyven. Alle nachten verscheen Pater Placidus my in den droom en zeide: „ga!“ en onlangs werd hy zoo toornig als ik hem in zyn leven nooit ge zien heb. Tegelijkertijd sprong er een snaar van mijn viool en toen dacht ik: „degoede pater heeft geen rust in zyn graf, zoo lang ik zijn wil niet doe," en dat deed my be sluiten heen te gaan. Er gaat geen uur voorbij, waarin ik niet aan buis donk en als ik ’s avonds uit myn venster het maanlicht beschouw dan denk ik: die zelfde maan beschijnt ook den Abts berg; hoe zou het daar zjjnP zou vader of en weinig profijt opgeleverd, door de groote moeite met het ontjaden der schepen en het verdere vèrvoer deT waron. Tsingtau heeft een uitstekende, ijsvrije haven van boven genoemden spoorweg waren reeds 400 KM. klaar, toen in 1904 de werken stop gezet werden. Het gerucht ging, dat Japan Duitschland verdrongen had, en dat Tsingtau nooit dat zou worden, waartoe het door ligging en eigenschappen was aangewezende eerste invoerhaven van Noord China. Uit Fez wordt gemeld, dat de vroegere pasja van die stad Bel-Abd-el-Saleck, die verdacht werd in geheime betrekking te staan tot El Mrani, die, zooals wy mede deelden, een poging deed om aldaar een contra-revolutie te verwekken ten gunste van Abd-el-Aziz, is voor een soort krijgs raad gedaagd uit caïds bestaande en met den dood bedreigd. Hy verzoekt van zijn waardigheden ontheven te worden en vroeg toestemming zich naar zyn vaderstad Tangei te mogen begeven. De reden, waarom Moelai Hafid den hei ligen oorlog heeft verklaard, is, dat deze in de bezetting van Medioena een stap van Frankrijk zag tot ondersteuning van Abd-el- Aziz. De togensultan bevindt zich op het oogen blik te Tazarot. Volgens de „Petit Parisian” denkt Frank rijk er niet over uitbreiding van zyn man daat te vragen. Na de behandeling in de Fransche Kamer van de vraag door den hoer Jaurès gesteld heeft de heer Berteaux zyn interpellatie gehouden over de Westerspoorwegmaat- schappij. Hy beklaagde zich over de groote vertra gingen in den dienst, die geleid hadden tot de manifestatie aan het station St. Lazare, door de wanhopige reizigers, die, meest al len geëmployeerden, den kans liepen, hun betrekkingen te verliezen, doordat zy veel te laat in dienst kwamen. Hy verdedigde de lagere beambten, op wie de administratie de verantwoordelijk heid wilde wentelen en hy deed uitkomen, dat het eenige middel om den toestand te verbeteren was, de c nmiddellyke overneming der lyn. Minister Barthou antwoordde, dat hy het met dit laatste Volkomen eens was en gaf de schuld aan de directie. Berteaux stelde hierop een motie voor, om de goedkeuring van de Kamer te vra gen voor de verklaringen van den minister en in de tweede plaats, om hem te verzoeken alle mogelyke maatregelen te nemen, om een geregelden dienst te verzekeren. Het eerste gedeelte der motie werd aan genomen met 413 tegen 28 stemmen, het tweede met 436 tegen één stem, en het ge heel met algemeene stemmen. aan. Wy logeerden in een burgerhotel. „Den volgenden morgen vroeg de kelner ons met welk doel wy Weenen bezochten. Ik liet hem het adres van den baron zien en zeide, dat ik dien beer wilde bezoeken, waarop hy my een gids aanbood om er my te brengen. „We hadden een groot eind af te leggen, waarbij ik gelegenheid had veel schoons te zien, tot dat we eindelijk een groote breede straat in sloegen, waar byna enkel paleizen stonden. „Voor een dezer stond myn gids stil, „Een groote dikke man stond onder het portaal en vroeg wat wy wilden, waarop ik hem het adres van den baron liet lezen en vroeg of ik ZEd. kon spreken. „De heer baron ontvangt heden geen bezoek," kreeg ik ten antwoord, en wel zóó barseb dat ik niets meer durfde vragen. „Myn gids vertelde hem echter, dat de baron zelf gezegd had ieder uur voor my te spreken te zyn. „Hjj bekeek toen het adres nog eens en schelde een bediende, wien hy last gaf mij aan te dienen. Deze zag my aan van ’t hoofd tot de voe ten, haalde de schouders op en ging naar binnen. De lersche nationalisten treffen de noo- dige voorbereidingen voor de aanstaande parlementszitting. Woensdag vergaderde het nationale bestuur van de „United Irish League”, den volgenden dag kwam te Dublin de parlementaire party byeen. De veigade- ringen waren geheim, maar er werd een officieele mededeeling aan de bladen ver strekt. Uit die officieele mededeeling blijkt» dat er een roerende eensgezindheid bestaat onder de Ieren en dat John Redmond als voorzitter der party met algemeene stem men is herkozen. De Times echter maakt melding van een geval, dat uit den aard der zaak niet geheim kon blyven, nl. van het met geweld buiten de deur zetten van twee aanhangers van den heer O’Brien, die men in de vergadering van het nationale bestuur niet wenschte toe te latenen het blad maakt hieruit op dat de strijdkrachten der nationalisten toch niet meor zoo eens gezind zyn, als vroeger het geval was. In verband hiermede mag ook wel even gewezen worden op een mededeeling van den Londenschen berichtgever van bet Berl. Tageblatt, die beweert bijzonderheden om trent de geheime vergaderingen te hebben vernomen en weet te vertellen dat er hef tige aanvallen zyn gedaan op de tegenwoor dige politiek van den partyleider John Red mond. Die aanvallen zouden zyn uitgegaan van de volgelingen van den heer O’Brien, die meer toenadering tot Engeland wenschen en een meer practische politiek zouden ver langen. Men zou gewezen hebben op het voorbeeld der Boerenrepublieken, die langs den weg der practische politiek ook volkomen zelfbestuur hadden verkregen. De heer O’Brien beeft onlangs in het openbaar dit standpunt ook verdedigd, even eens met een verwijzing naar de Boeren, wier leiders die der Ieren overtroffen in de kunst een voordeeligen vrede te sluiten. Van hen moest men leeren en ook een politiek van verzoening gaan volgen. De Duitsche berichtgever deelt ook nog mede, vernomen te hebben, dat O’Brien be reid is de leiding op zich te nemen, indien Redmond zich terugtrekt. Mocht deze echter er op staan partyleider te blyven, dan zou, meent de correspondent, een scheuring onder de Ieren niet te vermijden zya. Heel juist schijnen de inlichtingen van dezen berichtgever toch niet te zyn nu blykt dat Redmond met algemeene stemmen tot voorzitter is herkozen. Wy meenen echter even de aandacht op zyn mededee- lingen te mogen vestigen, omdat ook uit 1.17 itant. IKMOSSte A: OSTADE. regeeringsverklaring betreffende het kies recht, op 10 Januari door Blilow in het Huis van Afgevaardigden afgelegd, en waarin wordt aangedrongen op wijziging van het bestaande drie-klassen-stelsel, of op invoering van het Ryksdagkiesrecht in Pruisen. De sociaal-democratische fractie in den Beierschen Landdag hoeft een interpellatie ingediend, waarin gevraagd wordt ,Is bet der Kon. regeering bekend, dat de kanselier van het Duitsche Ryk in de zitting van den Pruisischen Landdag van 10 Januari de invoering van het Ryksdag kiesrecht in een bondsstaat in stryd met het welzjjn van den Staat heeft genoemd en zich in het byzonder tegen het geheime kies recht heeft uitgesproken „Welke stappen denkt do Kon. regeering in den Bondsraad te doen tegen de van Pruisen uitgaande bedreiging Jer Duit sche eenheid en der Zuid-Duitsche Bonds staten P” I 4 f 0.60 0-72 0.80 0.99 0.72 1-35 0.99 0.72 1-08 1-08 1.44 1-08 1» 1-80 0.99 0.90 De Standard heeft een artikel over een Duitsche expeditie naar Abessynië. Een zekere Arnold Holtz is aanvoerder van het geheel, dp graven Rudolf Saim—Roiffer- scheid en Adolf Erbach Furstenau, gaan mee om leeuwen te schieten in het ryk van den Negus, verder kapitein Heyne, een zekere Taufert, twoe chauffeurs en bedien den. Het (geheel is in Dschibooti aan land gezet en 'heet een jachtexpeditie te zyn, maar de heer Holtz schynt er de man niet naar om v'oor zyn ploizier leeuwen te gaan schieten, hij heeft edeler wild op het oog, en mogen we do Standard gelooven, dan is het voor Duitschland er om to doen in Abessynië een toestand te scheppen als waarin het zich in Turkye verheugt. Holtz heeft zich in verbinding gesteld mot ver schillende Duitsche bankinstellingen als de, Deutsch-Afrikanische Aktiengesellschaft, de Deutsch-Abessinische Montangesellschaft en de Thomann-Sandstein Gesellschaft, wat op ’n zeer belangrijken finantieelen achtergrond wyst. Het plan is om in de eerste plaats een Duitsche Bank in de hoofdstad Addis Alam op te richten en vervolgens de Duit sche import krachtig te bevorderen. De heer Holtz schynt met Menelik op goeden voet te zyn, zoodat de onderneming werke lijk veel belooft, wat in Engeland natuurlijk met leede oogen wordt aangezien. De Standard meldt eveneens, dat Holtz de goedkeuring van den Rjjkskanselier voor zyn plannen zou hebben verkregen, en dit lykt ons zeen waarschijnlijk ook al spreekt de Kölnische het gedecideerd tegen. De vrijzinnige partyen in bet Pruisische Huis van Afgevaardigden benoemden gis teren een commissie tot bestrijding van het bestaande Pruisische kiesstelsel, en tot verandering van de indeeling der kiesdis tricten in Pruisen. Uit alle oorden van Pruisen komen be richten van vergaderingen, waarin op af keurende wyze wordt gesproken over de moeder ook uit ’t venster zien en dan wordt het roy zoo zwaar om ’t hart, dat de tranen my in de oogen komen. Vergeef my, dat ik niet thuis bljjven kon en schryf my eens spoedig, anders kryg ik heimwee. Ik zal U nu melden hoe bet my tot dus verre gegaan is. Aan het station kon ik geen verder plaats kaartje krijgen dan tot Karlsruhe. Van daar vertrok ik, na eenig vragen, naar München en vervolgens naar hier. „Als ik niet zoo aan u, uw zorg en ook uw teleurstelling had moeten denken, zou de reis my uitstekend bevallen zyn. Vele mooie steden, dorpen, velden, bergstreken, kasteelen enz. heb ik geziengoede, hulp vaardige menschen heb ik ook ontmoet, maar de lange duur en de kosten der reis vielen my tegen. Twee dagen en twee nach ten heb ik doorgeroisd en ben ’s avonds goed en wel te Weenen aangekomen. „Daar was het een drukte op de straten als bjj ons op een jaarmarkt en ik was mis schien niet goed terecht gekomen als niet een jong koopman, die hier in eene betrek king komt en met wie ik van München af samen gereisd heb, my voorgesteld had voor den eersten nacht een onderkomen voor ons beiden te zoeken. „Daar deze meer van de wereld gezien had dan ik, nam ik zjjn voorstel dankbaar

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1