NTHEE. hts. aar Aïettws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken No. 10545. 46ste Jaargang. IEMAN Buitenlandse!) Overzicht. FE UILLETOX. ge. SN ZORG» Vrijdag 24 Januari 1908. tsch 'nmagazljii, 30. ZONEN, V 'O OP DEN ABTSBERS. n-ken s ÜB (Jw Benedict.” (Wordt vervolgd.) Teletam Ha, 82. 2 De Uitgave dez|r Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommer» VIJF CENTEN. or) 1.17 ntant. 1 ten doel om e huishoudelijke veel noodig te k aan minge in te verkoopen. tornt geheel ten reeniging 9Ar- •n VH11S .DUS GOUDA n aantal onge- op aanvraag. Ta Jb Co. i Kleiwegsteeg. G antoffels VEN. [JGBOTTINES L LAARZEN, sten werk. .NT, en modullen t« IA: OSTADE. (iOUDSCTIE I III It l\T en toepassingen derde Por- erU. Zij geven ers niet kunnen geen imitatie, baron met liefde aan den Bataten wil van zyn oom om Benedict op zijn kunstenaars loopbaan, in alle opzichten, te stennen,- In een zijner brieven schreef Ben o. a Weldra krijgen wij vacantie dan gaan alle leeraren en leerlingen naar huis of op rei». Wat zou ik gelukkig zyn als ik oo‘k naar huis kon! Zou dan die dag nooit aanbrelcen? „Dikwijls heb ik heimwee; als ik het erg heb, neem ik mijn viool en speel, wat mjjn gevoel mij ingeeft; dat verlicht mij dan weer. Vóór de vacantie beeft er een examen plaats, waarvan de afloop weer in de courant ver- nn-ld wordt; ik zal U er een zenden. „Hebt jelui het bij vader nog zoo ver niet kunnen brengen, dat hij my vergiffenis schenkt? Hy was toch altijd voor ons allen zoo goed; waarom nu in dit geval zoo hard; of houdt hij zich maar zoo? Als ik dat wist! wat zou ik gauw thuis wezen Geld behoeft ge niet te zenden, dat zou de ba ron niet willen. Ik heb alles wat ik behoef en nog meer. Hoe gaat het met Kordel? Vele groeten aan U allen, in ’t bijzonder aan moeder, van EitK te letten VAM K. worden afgele- e pakje» van vijl en «en Ntd. on* van Nommer er. an nevenataan i Wet gedepo- ivoe’ing van iev enae ML, lBT Lz. INKMAN &Zn ’t Werd zomer, winter en weer zomer, maar de toestand op den Ablsberg bbef dezelfde. Alle pogingen om over Ben te spreken ble ven vruchteloos. Op den Schoneck was er een Schoneckertje bij gekomen en Frfinzel was een schoone vrouw, die zich zeer gelukkig zou gevoeld hebben al» het klagen barer moeder, over de onverzoenlijkheid van den vader, haar geen leed gedaan had. Benedict schreef geregeld zyn wedervaren. Hij moest, behalve vioolspel, een boel dingen leeren, waar men thuis geen begrip van had. De baron bleef steeds dezelfde voor hem. Deze achtte het zijn plicht aan het verzoek van wijlen pater Placidus te voldoen, omdat, voor vele jaren, genoemde pater, zijnde een broeder van des barons vader, door in ’t klooster te gaan, de ma- joraatsheerljjkheid op zyn broeder liet over gaan. Uit dankbaarheid daarvoor voldeed de Moeder Greta weende, van geluk en ver driet I eiden. Een vluchtige, hoopvolle gedachte verhel derd,,e haar gelaat. Als men eens schijnbaar toevallig den boer die courant in handen kon spelen! en hy las dat bericht; wie weet zou hy dan niet zach ter gestemd worden. Maar hoe? Men ont wierp allerlei plannen en besloot eindelijk de tabak, die hy altijd in denzdfden winkel in ’t stadje kocht, in het bewuste dagblad te wikkelen; en zoo geschiedde. Toen de boer weer eens een pijpje zou stoppen vroeg hy Kordel om zyn tabak aan te geven. Het meisje reikte hem het pakje over en verliet de kamer. Moeder Greta zat aan ’t spinnewiel en begluurde ter sluiks elke beweging van haar man. Toen deze aangestoken had streek hy onwillekeurig het papier, waarin het pakje tabak gewikkeld geweest was (de Weener- courant) glad en keek zoo ter loops enkele berichten na. Plotseling bleef zyn blik op één punt gericht. Ja, daar stond het, dacht Greta. Dikke rookwolken ontgingen zyn mond en steeds gleed zyn hand over *t blad, maar nu met bevende vingers. Het lezen duurde lang, misschien door ’t zware rooken; daarom zei hij zeker, hoes tend, tegen zyn vrouw: Inrichtingen welke gevaar, schade of HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA. Gezien art. 8 der HINDERWET; Doen te weten Dat zij vergunning hebben verleend aan A. Binee en zijne rechtverkrijgenden tot het oprich ten van eene smederij in het perceel aan de Nieuwe Haven, wijk N no. 14, Kadasraal be kend sectie B No. 530 GÖUDA, den 23 Januari 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER De herziening van het reglement van orde van het Hongaarsche Huis van afge vaardigden is, in weerwil van den tégenstond in vele kringen, verzekerd. Op de confe rentie van partijleiders, door den Kamervoor zitter te Boedapest bijeengeroepen, is het ontwerp aangenomen, echter met de voor waarde, dat het gewyzigde reglement slechts worde toegepast by de behandeling der begrooting en de ontwerpen, welke alleen Hongarije betreffen. Wekerle bestreed op deze vergadering de bewering dat de her ziening van het reglement slechts op uit drukkelijk verlangen der Kroon was voor gesteld. Het werd tyd, dat deze kwestie op een vergadering van partijleiders haar beslag kreeg, want het aantal tegenstanders begon in den laatst en tyd onrustbarend te vermeer deren. Er begonnen zelfs geruchten te loopen over een aanstaande ontbinding van den Rijksdag of een ministerieele crisis. Al misten deze geruchten den noodigen grond, het feit dat ze ontstonden en zelfs hier en daar ingang vonden, bewees toch den ernst van den toestand. hervormingsplan in overweging te nemen, zich tevreden stelde met een onvruchtbare vertooning. Met onvruchtbare vertooning bedoelt Aimond het behandelen van een ontwerp- inkomstenbelasting. Deze qualifleatie van bet debat is in zooverre juist, dat menig Kamerlid niet anders verlangt dan dat het enkel bjj een beetje praten zal bljjven. De inkomstenbelasting, om der wille van de beginselen op vele programma’s gezet, is niet populair by de kiezers. Aan den anderen kant is het van de principieele tegenstanders van het ontwerp niet eigenaardig, dat zy hot debat uitmaken voor een bloote ver tooning. Zy zelf zullen waarlyk niet hun best doen te maken, dat het debat iets beters jan een holle vertooning wordt. In de „Pall Mall Gazette” beantw.oordt een Japanner, Satori Kato, de vraag, of een oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Japan wel mogelyk is, in ontkennenden zin. Hy wyst daartoe op don dank, dien Japan aan de Unie verschuldigd is, zoo voor heb feit, dat de Amerikanen den Japanners als leermeesters hebben gediend als wegens de sympathie, die Japan van Amerikaansche zyde gedurende den laatslen oorlog mocht ondervinden. De opmerking ligt voor de hand, dat dankbaarheid in de politiek een factor van twyfelachtige waarde is. Wy meenon dun ook tegenover al die vre- desbetuigen, van Amerikaansche zoowel als van Japansche zyde de volgende nuchtere opmerking van de „Manila Times” te moe ten stellen „’t Mag zyn, dat de wolk voorbijtrekt, maar zelfs de te Washington en Tokio op zoo opzienbarende wyze gezwaaide vredes- vlag kan blyken een misleiding te zyn en er op berekend, om onder den schijn van schoone beloften elkander zand in de oogen te strooien”. Het proces tegen den oud-minister van onderwys Nasi en zjjn secretaris is gisteren voortgezet, onder het voorzitterschap van den senator Manfredi. Honderd en negen leden van het Hot waren aanwezig. De voorzitter verklaarde, dat men de behande ling, onderbroken door (Ie gebeurtenis die het gevolg waren vau het nederleggen van de verdediging van Nasi, zou voortzetten. Et waren maatregelen genomen, dat in ieder geval de zitting zou kunnen doorgaan, ook al lieten de nieuwe advocaten hun cliënt in den steek. Nu de herziening van het reglement in behouden have is, is tevens de kiesreebt- hervorming verzekerd, al zyn dö plannen der regeering in dit opzicht nog niet ten volle bekend. Dat het gewyzigde reglement vooral dienst zal moeten doen om het ver zet van Kroaten, socialisten en vertegen woordigers van nationaliteiten meester te worden, behoeft geen betoog. Mevrouw Pankhurst, een van de leids vrouwen der strijdbare kiesrechteischeressen, schrijft, in de Times, de nederlaag der liberalen in Mid-Devon toe aan hare party. En de liberalen zullen T nog meer voelen, dat zy de vrouwen bet beloofde kiesrecht onthouden, beweert zy. Een paar liberale bladen hebban reeds gezegd, dat zy aan dien invloed der kies- rechtvrouwen niet gelooven. Wel nemen er enkele aan, dat de unionisten stemmen gewonnen hebben door de goe-gemeijnte met het socialistische gevaar bang te maken. Er staan nu nog vyf verkiezingen voor de deurte Zuid-Loeds, in plaats van wijlen minister Walton, die in 1906 6200 Stemmen haalde, tegen 4030 op den arboiderscandi- daat en 2126 op den unionistin Ross, waar in 1906 wylen Gardner, libefaal ge kozen word met een meerderheid van 312 stemmen boven den unionist; in Worcester, dat een tyd geen afgevaardigde heeft gehad, omdat er op groote schaal by do verkie zing omkoopery plaats bad, en in 1906 de unionist 129 stemmen meer kreeg in St. Austell, waar de liberaal McArthur, die afgetreden is, in 1906 een meerderheid van 3151 stemmen kreeg; Carlow, in Ierland, waar de nationalist John Hammond, nu overleden, laatstelijk zonder tegenstanders verkozen werd. In Zuid-Leeds wordt het waarschijnlijk weer een onzuivere strijd met drie candi dates Reuter seint dd. 22 Jan. uit Berlyn In den Rijksdag werd de interpellatie van de socialisten over Bülow’s antwoord in den Pruisischen Landdag behandeld. De tribunes waren dicht bezet. Onder de grootste stilte nam Von Bülqw het woord, en verklaarde „Ik weiger op de besprekinge’n over den vorm van het kiesrecht voor den Pruisischen Landdag in te gaan, (Levendige toejuiching van rechts.) daar dit alleen tot de be voegdheid der wetgevende organen in Prui sen behoort, en een binnenlandsche aange legenheid van den Pruisischen Staat vormt.” Over het tweede gedeelte der interpella tie, de vraag: of de Rykskanselier goed keurt dat op 12 Januari met doel zoo noo dig op te treden, de soldaten in de kazernes geconsigneerd waren? verklaarde Bülow „Op grond van haar Staatsrechteriyke bevoegdhejd zyn door de Berlynsche politie op 12 Januari de maatregelen genomen, die noodig waren om straatrumoer te voorko men. Voor zoover troepen in de kazernes bijeengehouden werden is dit geschied ter uitoefening van het militaire rpcht van commando.” Bülow verklaarde derhalve de beantwoor ding der interpellatie te moetey weigeren. Sedert gisteren zyn opnieuw botsingen tus- rchen een betoogende menigte en de politie voorgekomen, waarby weder van de wapens moest wonden gebruik gemaakt. Tegenover die voorvillen gevoel ik behoefte van deze plaats een woord van ernstige waarschuwing te moeten richten tot het land. (Bijval recht», voortdurend rumoer by de sociaal democraten.) Het ligt niet in den Dnitschen aard (ru- moer links) de politiek op straat te brengen (byval rechts). De .partyen hebben geen stiaatrumoer noodig om hunne stemmen te laten hooren. De straat behoort aan het verkeer. De wet eu de openbare o de te erkennen en te achten is de plicht van iederen burger. Achting voor de wet te vorderen en desnoods af te dwingen, is niet alleen de bevoegdheid maar de plicht der autoriteiten. (Bijval rechts). Iedere poging om de openbare orde te verstoren moet en zal worden onderdrukt (by^al rechts) Het zou een noodlottige dwaling zijn, te gelooven dat de betooging van een op een dwaalspoor geleide menigte (tegenspraak bjj de socialisten) van een re geering die baar plicht wil doen, iets kun nen afdreigen (levendige byval recht Dat zal in Duitschland nooit en nergens kunnen voorkomen. Ik heb vertrouwen, dat allo burgerlijke partijen eenstemmig zullen zyn in de veroordeeling en afwijking' van die gevaarlijke practyken. De sociaal-democratische party heeft met de betooging van 12 Januari een hellend vlak betreden. Ik waarschuw haar dien weg niet verder te vervolgen; de verantwoorde lijkheid voor de gevolgen zou niet komen op de autoriteiten, maar op de aanstokers en leiders. (Stormachtige toejuichingen rechts). (i - >1 1 0.60 0.72 0,80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 1.08 So 144 1.08 1.80 0.99 0.90 144 Vertelling uit het Kinzigdal. Uit het Duitsch, van A. STEIN DORF. 17) Reed» vele brieven waren uit Weenen ontvangen, toén er by Sepp een Weener- dagblad bezorgd werd, waarin 0. a. dit be richt „Onder de leerlingen van het conservato rium bevindt zich een jongeling, die door zyn vioolspel bijzonder de aandacht trekt. Zonder, tot voor korten tyd, geregeld on derwas gehad te hebben, zyn én techniek èn compositietalent in hem zoodanig ont wikkeld, dat zyn leeraren een en al lof voor hem hebben en zyn genie bewonderen. „Hy heeft in Weenen een begunstiger, die hem vroeger eens hoorde spelen en zich zyn lot aantrekt, daar hy door zyn vader, een boer uit het Schwarzwald, om zyne liefde voor de kunst, verstooten werd,” enz. enz. Op den Schoneck wa» men opgetogen van blijdschap, zóó iets van Ben in zoo’n voor name krant te lezen. Iele loon <0. 82 A D V E H T E N II E N worden gephatst van l5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Geuten. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. 4 Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midil. Maandag en Dinsdag is in de Fransche Kamer het ontwerp-inkomstenbelasting aan de orde geweest. Maandag heeft Zévaès voor de nieuwe* belasting gesproken, die, volgens hem zal strekken tot meer billijkheid in de verdeeling der lasten. Théodore Reinach critis^erde het regeeringsontwerp op ver schillende punten, maar in zjjn geheel be schouwd is hjj een voorstander van het nieuwe belastingplan. Dinsdag is Aimond de voornaamste spre ker geweest. Aimond is een tegenstander vau de inkomstenbelasting. Hjj verweet de Kamer dat deze, in plaats van een ernstig „Greet, zet het venster wat open voor den rook.” Terwjjl zy zich omkeerde naar ’t venster, wischte hij gauw met zijn hand een paar tranen weg en toen ze weer op haar stoel zat, zag ze dat het dagblad verdwenen was.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1