itcap aar Aïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Zaterdag 25 Januari 1908. No. 10546. 46ste Jaargang. BiHlenlandscli Overzicht. ;ao FEUILLETON. VEER j HTS. itscb ïnmagazljü, 30. anioffrls KEN. OP OEN ABTSBERG. Ie Jenever tn kerkbrand- n aantal onge- s op aanvraag. Ta Jb Co. )PPE. iar bij ÏRS Jz. JOCHEM IDEAS i 50 cts,75cls n Drooktch r TER O AM. tli, Apotheker Westhaven 198 NT, en modellen te sten werk. 10 Ttetoon- oonanpretunr, inocrêm» «ni. >or hit condor n allo zwarte loeren, Dames oenen. Ver- winkeliers in Gelanterita, Moa lette Fabrieksmerk. I, Arnhem, IdlHISI IR 01RAAT In do „Koln. Ztg.” publiceert Exc. Hamm een artikel over de crisis in de Vlootver- eeniging, waarin hy er op wyst dat reeds in Kassei de Beiersche leiders verklaarden, dat Beieren in de vlootvereeniging blijven zal. Na do vergadering te Keulen had gene raal Keim trouwens in een niet openbare bestuursvergadering gezegd, dat hy ge voelde te ver gegaan te zijn. Nadat ten ge volge van de persoonlijke geschillen tus- schen prins Salm en Spiess generaal Keim tot voorzitter gekozen werd, en Spiess toen reeds mededeelde, dat prins Rupprecbt van Beieren dan het protectoraat zou neerleg gen, had Keim aangeboden om af te tre den. Maar dit werd onnoodig geacht. Dien tengevolge trad generaal Keim als voor zitter op, met het bekende gevolg. Niemand verwacht thans, dat in Dantzig generaal Keim zlil herkozen worden, of dat hij een herbenoeming zal aannemen. Waarschijnlijk zal een nieuw besbiur in staat zjju de gerezen moeilijkheden uit den weg te ruimen. De socialistische radicaal Dubief heeft van zjjn party de opdracht gekregen, de regee- ring in de Kamer over Murokko aan te spreken, om haar te herinneren aan haar plicht, trouw te bleven aan de akte van Algeciras, noch voor den eenen, noch voor den anderen sultan party te trekken, en zich niet te bemoeien met de binnenland- sche aangelegenheden van Marokko. Een eigenaardig geval doet zich voor by de verkiezing van lord Curzon tot vertegen woordigend peer van Ierland. De officieels stemopnemer deelt mede, dat lord Curzon wel de meeste stemmen heeft verkregen, maar dat hy niet verkiesbaar is, omdat zyn naam ontbreekt op de officieele Ijjst der lersche peers. Het scheut, dat lord Curzon toen hem een lersch pairschap werd verleend, daarvan kennis had moeten geven aan den lerschen parlemeirtsklerk, doch dit, uit onbekendheid met dezen eisch, heeft nagelaten. Dienten- g< volge werd zyn naam niet op de officieele Ijjat geplaatst, en bestaat hy dus voor de lersche pairs niet. Lord Curzon beweert, dat dit 'verzuim, volgens door hem by de hoogste autoriteiten ingewonnen inlichtingen, geen geldige reden schept, om hem onver kiesbaar te verklaren: de officieele stem opnemer blyk echter van een andere mee- ning te zyn. Het geval zal nu beslist moe ten worden door het Hoogerhuis zelf. Laat dit lord Cuf’zon niet toe, dan wordt baron Ashton, die/na hem de meeste stemmen heeft behaald, geacht gekozen te zyn. Als de boer niet zelf gevoeld had, dat hij tegenover zyn zoon te ver gegaan was, zou er licht een middelweg ter verzoening ge vonden zyn maar zyn halsstarrigheid joeg hem al meer en meer in ’t harnas en na- zyn met zyne rapporten aan den Tsaar, zoo- dat, wanneer de beëedigde verklaringen juist zyn, Koeropatkine zich schuldig heeft ge maakt aan het zenden van valsche rapporten aan den heerscher. Telefot n fïo, St. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per dpe maanden is 1.25, franco per jjost 1.70. Afzonderlijke Kommen VIJF CENTEN. Jaurès heeft in de coul-rirs van de Kamer gezegd, dat hij het gevecht by Settat be schouwde als een volkomen nederlaag van generaal d’Amade. Jaurès dacht, dat d’Amade in de val gelokt was. Ook de Marokkanen houden het gevecht by Settat als een neder laag van de Franschen. en toepassingen tierde Por- erts. Zy geven ers niet kunnen geen imitatie, Toen Bülow eergisteren in de Rijksdag zyne weigering, om de sociaal-democratische interpellatie over het Pruisische kiesrecht te beantwoorden, en zyne vermaning aan de arbeiders, om zich niet tot straatbetoogin- gen te laten verleiden en van wet en orde af te wyken, had uitgesproken, pakte hy zyne stukken by elkaar en verliet, door al de andere ministers gevolgd, de zaal. Niet temin weet men dat de meerderheid tot be raadslaging over de interpellatie besloot. De sociaal-democaat Fischer was de eerste,spre ker en begon mee in herinnering te brengen, dat Bülow in den nacht na de verkiezing zich zelf door straatbetoogers had laten huldigen en den wensch had uitgesproken, dat er nog meer volk mocht komen. De rykskanselier mocht daarom niet in den Ryksdag komen en den zedenrechter spelen. (Stormachtige toejuichingen links.) Dat is huichelarij (Vermaning tot de orde.) Fischer betoogt dan verder, dat Bülow met zyne verklaring in bet Huis van Afgevaardigden, waarin hy zeide, dat bet algemeene kies recht tegen het staatsbelang in zon druiseben, den Zuidduitschen vorsten voor bet hoofd heeft gestooten, die in het algemeene kies recht hebben toegestemd. Een onbegrijpelijke politiek. Spr. geeselt verder het Pruisische kiesrecht met zyne klassenindeeling, dat zoo mooi werkt, dat in Altona de bordeelhou ders in de eerste klasse kiezen. Nadat Fischer vyf kwartier had gespro ken, vervolgde hyEn zoo kom ik nu tot het tweede gedeelte van myo betoog. (Luid gelach.) Dat tweede deel diende tot recht vaardiging van de straatbetoogingen. De verdere redevoeringen van de woord voerders van de verschillende partijen be vestigden slechts, dat de conservatieven zoo wat de eenigen zyn, die geen hervormings- neigingen op bet stok van bet kiesrecht hebben. De conservatief Kreth deed den rykskanselier na, door niet te willen spre ken over het Pruisische kiesrecht in den Duitscben Ryksdag, en weidde slechts uit over bet afkeuringswaardige van straatbe toogingen met hunne gevaren voor orde en rustverstoring. nigte te beveiligen. Naar uit Pozega bericht wordt, werd de nieuwbenoemde Obergespan daar by zyn aankomst aan het station door een menigte van wei duizend menschen op- gewacht, die geweldig te keer gingen. Het scheelde weinig of men was den ambtenaar te lyf gegaan. Slechts door een krachtig op treden der gendarmerie is het gelokt den Obergespan veilig naar zyn woning te bren gen. e Kleiwegsteeg. 1G IJGBOTTINES llaarzen, ontliep en wien het dus, als men de woor den van den bybel gelooven kan, niet goed kan gaan. Was hy, even als de verloren zoon, deemoedig tot zyn vader teruggekeerd dan zou ook hy met vreugde worden aan genomen, maar eerst zon hy moeten inzien en bekennen dat zyn plaats was op den Abtsberg.” Dat dit, na zyn optreden te Weenen wel niet gebeuren zou, begreep de boer best en juist dit maakte zyn toorn weer zoo gaande, dat hy liever den geheelen Abtsberg zou zien verzinken eer hy een stap deed of een woord sprak ter verzoening. In zoo’n stemming was hy ook toen Frün- zel hem weer eens bezocht, en hem een brief van Ben voorhield. „Wat zal ik met dien briefP” vroe^ hy en vervolgde: „De schrijver heeft door zyn heimelijk weggaan bewezen, dat hy niets met ons te doen wil hebben. Hij heeft de vrye keus gehad tusschen ons en de viool, welnu, hy heeft zjjn viool mee genomen en ons verla ten, waardoor hy voor ons verloren is, en ik zeg je nu voor de laatste maal, wil je goede vrienden met me blijven, roer dan die zaak niet meer aan. Ik ben de Abtsberger en van dien moet men niet kunnen zeggen, dat hy de eene dag anders praat dan de an dere. Heb je me veretaan?” Van toen af gaf Frftnzel ook den moed op om ten gunste van Ben te spreken en hoopte, evenals de anderen en r.iet het minst Ben zelf, maar op de toekomst. „Hoe leed het mij doet.” schreef deze terug, nadat Frünzel hem den afloop van haar bemoeiingen gemeld had, „dat vader zelfs geen brief van my wil lezen, geloof ik toch, dat ik hetzelfde nog eens zou doen als ik voor het feit mijner keuze stond, want voor het boerenbedrijf, hoewel een boerezoon, was ik en blijf ik ongeschikt. Ge moet niet denken, dat hier alles even glad gaat hoor! neen, ’t is hier ook oppassen en vlijtig zyn, en in ’t begin had ik heel wat te doorstaan om my in mijn geheel veranderde levens wijze te voegen, maar hoop en moed heb ik nooit verloren, en ik hoop nog, dat va der my eenmaal de verzoenende hand zal reiken. Hij moet toch ééns, als ik door mfine krnist eene degelijke positie verkregen heb, inzien, dat ik geen ledigganger ben, zoo als hy denkt.” Vertelling uit het Kinslgdal. Uit het Doitsch, van A. STEIND0RF. 18) In Augustus verscheen de gemelde courant weer, waarin het volgende bericht: „De jonge Schwarzwalder, wiens opname in het conservatorium wy verleden jaar meld den, heeft bet afgeloopen jaar buitengewone vorderingen gemaakt. Zijn leeraars roemen zyn vlyt en talent. Zyn spel is oorspronke lijk en geniaal, zonder styfheid of pedanterie. De speler werd na ieder nummer terugge roepen.” Ook dit blad wist men den vader weer onder de oogen te brengen en weder ver dween het, zoo hij dacht ongemerkt, in zijn zak. Eigenaardig tegenstrijdig waren zyne op merkingen. „Het is mijn zoon, die daar geprezen wordt en ik wist wel, dat hij goed door do wereld zei komen,” sprak hij in zich zelf, en in *t volgende oogenblik„hij was toch een on gehoorzame knaap, die zjn vader heimelijk Tittoni’s tegenstanders hebben getracht uit het gebeurde in Benadir munt te slaan, om de positie van den minister te verzwak ken. In enkele bladen van de oppositie heb ben stukken gestaan, waarin de overval in Lugh werd aangevoerd als een bewjjs, dat het koloniale beheer niet deugde en daarom aangedrongen werd op aftreden van Tittoni. Succes op dit pogen hebben de mannen der oppositie niet gehad. Uit den algemeenen toon der pers spreekt tevredenheid over den gang van zaken in Benadir. Hetgeen in Be nadir gebeurd is, zoo redeneert men, be hoort tot die kleine onaangenaamheden, waaraan elke Staat, die zich met koloniale politiek ophoudt, nu en dan bloot staat. Den minister van buitenlandsche zaken treft in deze geen schuld. Integendeel, uit don loop, dien de gebeurtenissen genomen heb ben, blykt juist hoe goed het beleid der re- geering geweest is en hoe vast ze in haar schoenen stond. Menelik is dadelijk zeer onderdanig aangekomen met beleefde ver ontschuldigingen, terwyl Duitschland, Enge land en Frankryk zich gehaast hebben den Italiaanschen vertegenwoordiger te Addis Abela te steunen. Mm wyst met bijzondere voldoening op de sterke internationale po sitie van Italië, welke bier weer zoo tref fend aan ’t licht gekomen is en Tittoni wordt zelfs in de hoogte gestoken, omdat hij de Italiaansche staatkunde in zulk een goede richting geleid heeft. Het voorval in Benadir heeft alzoo in stede van, zooals Tittoni’s tegenstanders gehoopt hadden, ’s ministers stelling te verzwakken juist er toe ge strekt diens positie te stevigen. Men zal zich herinneren, datJfle nieuwe ban van Kroatië, baron Rauch/by zyn aan komst op zeer onaangename wyze ontvan gen werd. Het volk jouwde hem uit en wierp zelfs met steenen naar het rijtuig. Dat voorbeeld schynt navolging te vinden. Thans moeten de Obergespans het ontgel den. In verschillende comitaten ?yn deze ambtenaren met zeer vijandige betoogingen ontvangen en moest er gendarmerie by te pas komen, om hen tegen de tierende me- De toestand in Marokko blyft steeds de gróótste belangstelling wekken in Engelsche politieke kringen. De „Pall Mali” oordeelt de interpellaties van de afgevaardigden Jaurès en Ribot mis plaatst. Het blad schrijft Het is wel jammer, dat Fran-che politici niet meer vaderlandsliefde toonen en eens wat minder partygeest in zake de crisis in Marokko. Frankrijk bivindt zich in een moeilijke en delicate positie en de regeering heeft het recht veel toegevendheid te vra gen van haar politieke vyanden op een oogenblik, dat het bovenal noodig is de we reld, en Marokko in het bijzonder, te toonen dat het volk zich sterk en eensgezind voelt. En het tegendeel zien we. De heeren Jau rès en Ribot willen deze week de regeering intcrpelleerenhiermede kunnen zy niets werkelijk nuttigs bereiken en slechts een zeer slechten indruk geven. Werkelijk, het is voor de Fransche regee ring onmogelijk, thans iets uit te richten, zoolang de nieuwe toestand, die geschapen is door de verheffing van Mouley Hafld, niet opgehelderd is en de regeering een juisten blik kan krygen op den stand van zaken. Voorloopig kan men niets beters doen dan geduld toonen en waakzaam en vooral kalm blijven. Men kan niet zeggen, dat de beoordeelaars van de daden van Clemenceau en Pichon deze laatste eigen schap in groote mate bezitten! „Slowo” deelt mede, dat naar aanleiding van de feiten, die bij het onderzoek tegen de generaal® Stössel, Smirnof en Fock, we gens de capitulatie van Port-Arthur, geble ken zyn, de generaal Koeropatkine, oud- minister van oorlog en later opperbevelheb ber der Russische troepen in Mandsjoerye, en zyn geheele staf, in staat vnn beschul diging zyn gesteld, en voor den militairen rechter zullen worden gebracht. Koeropatkine wordt persoonlijk nog be schuldigd in het proces tegen Stössel onder eede valsche verklaringen te hebben afge legd, ten minste verklaringen die in stryd tuurljjk werden alle huiselyke onaangenaam heden den zoon geweten en toch miste hy dien zoon overal. Hy wist niet, dat hij zoo aan hem gehecht was, hoewel by hem uit schold. Hy was begeerig naar elk levens- teeken van hem en wilde toch niet, dat men over hem sprak. Als de tyd daar was, dat er een Weenordagblad kon wezen, wan hy bijzonder rusteloos en stuurde dagelijks iemand naar zyn tabakleverancier om een of ander, in de hoop dat het omhulsel een Weener courant zou zyn. Hy begreep wel, dat hier het blinde toeval niet alleen in ’t spel was, maar deed alsof hy niets merkte. Op zekeren avond lag het begeerde blad weer voor hem. Met de ellebogen op tafel en het hoofd in de tiandon verdiepte hy zich in de lectuur. Daar stond te lezen „Een zeldzaam kunstgenot verschafte ons heden het bywonen van het examen der leerlingen van het Conservatoria). De beer Benno Meijer, de jonge Schwarzwalder, wiens talent reed? vroeger aan de hoogste ver wachtingen voldeed, heeft heden in zyn spel zich zelf overtroffen en verwierf een storm- aebtigen bijval van het gansche publiek. Zijn leeraars weoschten hem geluk ten «an- schouwe yan de toehoorders en toonden, en met recht, trotsch te zyn op zulk een leerling. (Wordt vervolgd.) Teletoon To. 62 A D V E R T EN TI E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1