SN. licht. I •ole ,N. 3 xVwuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 28 Januari 1908. 40ste Jaargang. \o. 10548. Buitenlandse!» Overzicht- JDA, CHT. I FEU ILL ÊTON.' OP DEN ABTSBERG. DUO. IBAAR t en weinig j KMANAZn (Wordt vervolgd.) ten. Co. 1VEIJ. genoemde neem dan iarmoede, srrassend. lerde liter IK. GARANTIE. che geleiding uinose. tede a spjjsver- it ik veel Het hielp d ik heel ichaam is Woensdag wordt de derde zitting van het parlement onder het bestuur der liberale regeering geopend en deze zitting wordt met veel belangstelling tegemoet gezien. In de beide afgeloopen jaren van haar regee- zich de medewerking van Rusland te ver zekeren op een wijze, die geschikt is om op Japan bij de hangende diplomatieke onder- handelingen, invloed te oefenen. zou hy niet, daar dat zusje zoo’n allerliefst schelmpje is en daarbij den Oberthaler zijn liefste P“ „Zou je dat denken? heb ik me daarvoor uitgegeven? ik kan bet my niet herinneren maar heb je altijd als een indringer be schouwd, die mij naloopt als mijn schaduw,” en lachende ijlde ze weg, gevolgd door hem, wien het niet veel moeite kostte haar te ach terhalen. Donderdagavond hield de heer Winston Churchill te Birmingham een rede, waarin hij o. m. het protectionisme te lijf ging, daarbij wijzende op de slechte gevolgen van dit stelsel zooals die in de Vereenigde Sta ten en Duitscbland gebleken zijn. Ten opzichte van de Chineesche werk krachten in Zuid-Afrika merkte by op, dat de jongste gebeurtenissen voldoende hebben bewezen, dat de aanvallen tegen het ge bruik van deze werkkrachten volkomen gegrond waren. De heer Churchill verklaarde niet te ge- looven, dat de algemeene verkiezingen eer der dan binnen drie jaar zullen plaats hebben, behalve in onvoorziene gevallen, wanneer byv. het Hoogerhnis den arbeid van de regeering zou belemmeren en deze dan een beroep zoü doen op de kiezers. Spreker verklaarde een groot voorstander te zjjn van een goed ineengezette wet op de arbeiderspensioenen, maar van meening te hadt, troost je dan maar met de gedachte, dat soms onverwacht alles nog mee kan loopen.” bnsstryd gevoerd zal worden tusschen de pary van instandhouding der maatschappij en die van de omwenteling. Hoe de toekomst door de liberale regee ring zich zal ontwikkelen is bij het groote aantal en het ingrijpend belang van de fac toren, die d?n doorslag zullen geven, niet te voorzeggen, maar Sir Henry heeft altijd nog een flinke meerderheid in het Lagerhuis en daardoor een goede kans om zijn positie te versterken. Maar dan zal met kracht gehandeld moeten worden. De minderheden in de Hongaarsche Kamer hebben besloten de wijzigingen in het Regle ment van Orde door obstructie ónmogelijk te maken. Welke afmetingen de strijd zal aannemen kan de „Neuo freie Presso“ nog niet voorzien. Maar de minister van binnen- landsche zaken, graaf Jnlius Andrassy, heeft reeds verklaard, dat ingeval van constructie de regeering voornemens is het Huis van Afgevaardigden te ontbinden, opdat nog in de maand Mei de nieuwe verkiezingen kunnen worden gehouden. De minister is overtuigd, dat de coalitie-partyen, zooal niet versterkt, dan toch in dezelfde sterkte als thans in het Huis zullen terugkeeren. In de vergadering der coalitie-party is besloten het wetsontwerp krachtig te steunen. De regeering heeft nog eens onderhandelingen aangeknoopt met de minderheden,en daarby is overeengekomen dat het wyzigingsontwerp nog eerst aan de vertegenwoordigers van alle partyen zal worden voorgelegd, en dat het door den Rijksdag niet behandeld zal worden, voordat de beraadslagingen der delegaties geëindigd zyn. In verband daarmede hebben de opposite- partyen den stryd tegen de recrutenwet opgegeven, zoodat deze Vrijdag in derde lezing is aangenomen. afgevaardigden ryks-kanselier De zes jaren van Ben’s afwezigheid waren zyn moeder betrekkelyk niet zoo lang ge vallen als de twee maanden, die nu nog moesten verkopen voor zyn terugkeer. Ook die dagen gingen voorbij en eindelijk kon Greta uitrekenen dat zy haar „lieven jongen” na drie dagen thuis kon verwach ten. Zy had moeite baar opgewondenheid te verbergen, want haar man mocht het tijdstip niet weten en de anderen verzweeg zy het uit vrees, dat een onbedacht, te vroeg gesproken woord de zaak zou verraden. Het was in den hooitijdde laatste hoog geladen wagens keerden huiswaarts. De boer zelf h id duchtig mee gewerkt om voor den Zaterdagavond klaar te zyn en ging nu nog eens kijken, aan de andere zjjde van den berg, of men met het kersen plukken beginnen kon. Op den Abtsberg waren allen nog zoo druk bedrijvig, in schuren en op hooizolders, dat niemand het opmerkte hoe plotseling een hevige donderbui op kwam zetten, voor dat een zware slag bet huis op zyn grond vesten deed dreunen en een sterke zwavel lucht merkbaar was. Telefot n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommerg VIJF CENTEN. GOÜDSCHE COÏRANT it Hoewel de Amerikaanscho minister Taft na zyn bezoek aan Petersburg beslist ver klaarde, dat dit bezoek aan Rusland met politiek niets had uit te staan, wordt in Peterburgsche politieke kringen voortdurend gesproken over een verbond tusschen Rus land en de Vereenigde Staten. Beweerd wordt, dat de onderhandelingen reeds ta melijk ver gevorderd zyn, en dat de bedoe ling van het verbond zal zyn, een tegenwicht te vormen tegen Japansch-Engelsch Ver kondt het oogenblik worden verdere be sprekingen* vertraagt door het ontbreken van een afgerond Russisch vlootprogram. Het Berliner Tageblatt vermoedt, dat in de Vereenigde Staten den wensch bestaat Zoo gingen die twee met elkander om. Als de boer toevallig getuige was van zoo’n tooneeltja keek hy vergenoegd. Het was ook zyn eenige vreugde op den Abts berg. De tyding dat Ben thuis zou komen maakte Bastiaan wel eenigszins bezorgd. Hy kon maar niet begrypen, dat de Abtsberg niet door alle menschen als het schoonste oord der wereld beschouwd werd. Voor hem was het hier een paradijs. Als Ben nu thuis kwam en eens thuis wilde blijven, wat zou hy dan beginnen? Ook bier blijven en als een gewone knecht dienen, nadat hy de rech ten eens zoons had genoten, dat wilde by niet en toch zou hy moeten, hier of e’gens anders. Een hofste had hy niet te wachten, want zyn vader had meer zoons en hy was niet de erfgerechtigde. Alles was tot heden zoo mooi gegaan, de omgang van oom met neef was steeds geweest als van vader met zoon, en dan die Kordel! Aan een scheiding van haar durfde hy niet te denken. Troost kon hy by haar, als hy zyn hart eens uit stortte, niet veel vinden, daar was zy te dartel voor. „Hond die domme praatjes maar voor je,” sprak ze dan lachende, met de handen tegen haar ooren. „Wat helpt je dat morren? Onze Heere God is bekend als een goede God, die zal het dus wel goed maken, en gaat alles niet zoo je ’t gaarne Vertólling uit bet Kinzigdal. üit het Duitsch, van A. STEINDORF. 20) Dezen keer las de boer het bericht ook in de „Kinzigtbaler-Bode”, die het uit een ander blad had overgenomen en met de noo- dige opmerkingen voorzien. De pijp viel hem uit den mondverrast sprong hij op en was geheel vergeten, dat de heer, leeraar Meyer te Weenen hem, den Abtsberger, niets aanging. Plotseling viel hem dit echter inhy bukte lAar den gebroken pypekop, mompelde „jam mer” en trachtte de scherven aan elkaar te passen. Voor geen geld van de wereld had hy op dit oogenblik zyn vrouw aangezien, want dan had zy wel gemerkt, hoe ontroerd hy was. Deze ergerde zich echter, dat hy ook nu nog geen woord tegen baar sprak over den zoon, die zoo geëerd werd en op wien ook hy trotsch mocht zijn. Waar de boer zich de volgende dagen vertoonde, werd hy geluk gewenioht met Ragione over de toerustingen van Oosten rijk langs de Italiaanse zin van zyn betoog aan het adres der regt dat het Drievoudig VtWbond niet, in stede van een derlaag voor Italië wordt. Slechts een krach tige, op het waarborgen der Italiaansche belangen bedachte staatkunde kan dat ge vaar verhoeden. ’t Is voor de eerste maal dat Barzilai, zy ’t langs een omweg, een lans breekt voor de verhooging der oorlogsbegrooting. ring is de positie der liberale party in het land aanmerkelijk verzwakt. De uitslag van de tisscbentjjdsche verkiezing te Ashbury is daarvan wel het duidelijkste bewijs. De regeering van Sir Henry Campbell Banner- man is opgetreden met een zeer omvangrijk program en hoewel men niet kan beweren, dat zy heeft stilgezeten, zyn toch zeer ge wichtige punten daarin niet tot verwezen lijking gekomen. Dat kost haar volgelingen die ongeduldig zyn geworden. De Ieren zyn ontevieden, omdat de voorgestelde maatre gelen ten gunste van Ierland hun niet ver genoeg gaan; de landwetten stuiten op veel verzet by de landheeren en niet alleen by conservatieve grondeigenaars, de arbeiders partij acht de plannen der regeering voor ouderdomsverzekcring niet voldoende, te meer niet nu de heer Asquith in een onlangs gehouden redevoering heeft gewaarschuwd, dat men niet verwachten moet, dat onmid- dellyk een gereed stelsel van ou lerdomsver- zekering ingevoerd wordt, al handhaaft hy zijne toezegging, dat voor dit doel aan het eind van het afloopende begrootingsjaar 2 25 millioen pond beschikbaar zullen zyn. Dit bedrag is den socialisten veel te gering zy verlangen een pensioen dat den staat 30 millioen zal kosten, maar zeggen niet van waar dit geld moet komen. By deze moeilijkheden onder haar eigen aanhangers wachten der regeering nog het productievraagstuk en de oplossing van den stryd met het Hoogerhnis. In deze laatste aangelegenheid zal zy waarschijnlijk op den steun van alle linksche groepen mogen re kenen, mits zy gelegenheid ziet in dezen krachtig op te treden maar de conserva tieven, die deze mogelijkheid reeds lang voorzien hebben, zyn zoo verstandig geweest hun punt van aanval te wyzigen. Balfour’s weifelende houding in het vraagstuk van vrijhandel en bescherming is niet alleen het gevolg van de vrees door party te kiezen aan invloed te verliezen, maar spruit ook vjort uit de overweging, dat zyn party voor dit vraagstuk nog niet ryp ia. Wel staat vast hare houding tegenover de sociaal- democratie. En al geeft nu het gebeurde te Huil der liberale party een goede kans om zich zuiver to stellen tegenover het so cialisme, de conservatieven werken reeds langen tyd met de vrees voor het roode spook en hebben dit zeer zeker boven de liberalen voor in het oordeel der massa. Heel handig heeft de heer Balfour dadelijk van de laatste stemming over de socialis tische motie te Huil gebruik gemaakt om in een redevoering in de City de liberale party voor dood te verklaren en zyn toehoorders voor te houden, dat de eerstvolgende stem- zyn zoon, doch helaas met het gevolg, dat hy nog norscher werd en. hy Ben ook de schuld gaf van de wanverhouding tusschen hem en zyn vrouw. Benedict had geschreven, dat hy in den loop van den zomer enkele weken thuis zou komen. Men durfde dit echter zyn vader niet meededen. Misschien, dacht of hoopte men, zou eene verrassing betere uitwerking hebben. Het onverwacht wederzien zou wellicht een toenadering beter in de hand werken. Voor Kordel was de eer, haar broeder wedervaren, een nieuwe oorzaak van moed wil en plagery met haar neef Bastiaan. „Wat stelt ge je voornaam aan,“ zei hy op een morgen tot haar, toen hy weer stoeien en zy hem ontwijken wilde. „Verbeeld je antwoordde zy, „daar komt een boer uit het Oberthal en geeft de zuster van een be roemd leeraar een kus!” „En waarom >o’n allerliefst De Hamburger Nachrichten vertelt, dat Woensdagavond den avond na de beraad slaging over het kiesrecht in den Rijksdag by prins Billow een eet party in kleinen kring is geweest. Het was geen bijeenkomst met een be- paald doel, zegt het blad maar een gemoedelyk onder onsje tusschen den ryks- kanselier en de voornaamste partijleiders van het blok. Graaf Stolberg, de voorzitter van den Rijksdag, kwam uit den hoek als een aangenaam prater, die herinneringen aan Bismarck en Eulenburg ten beste gaf. De afgevaardigde dr. Semlor, (nationaal li beraal) bad gelegenheid van zyne ervarin gen in zlfrika te vertellen. Het gesprek kwam 0. a. op de laatste geb •urtenissen in Berlyn, waarbij prins Billow allerlei vertelde uit zyn Paryschen tyd, ten bewijze dat men in Frankrijk by straatbetoogingen heel wat hardhandiger optreedt dan in Duitscbland. De kanselier herinnerde aan zekere voor vallen onder Thiers en Galifet. De genoo- digden, onder wie ook graaf Schwerin Löwitz (conservatief), graaf Oriola (nationaal-libe- raal), dr. Arendt (vry coji8ervalief)„Schrader (vrijzinnige vereeniging), Liebermann v. Son nenberg (anti-semiet) en dr. Wiemer (vrij zinnige volkspartij) waren, bleven tot midder nacht in levendig gesprek bijeen. De bijeen komst beeft er stellig toe lygedragon, om de persoonlijke betrekkingen tusschen de afgevaardigden van blokpartyen en den warnar 'te maken. De afgevaardigde Barzilpi heeft een hoofd artikel geschreven in de republiekeinsche rustingen van Oosten- i salie grens. Du korte zyn betoog ii een waarschuwing 'wring om toe te zien a Verbond niet, in stede steunpilaar van den vrede, een hin- De Duitsche minister van financiën, baron Von Stengel, had deier dagen een breed voerige bespreking over de Rijksfinanciën, waaraan behalve de Pruisische minister van financiën Von Rbeinbaben, ook een aantal afgevaardigden van verschillende parlyen in don Ryksdag deelnamen. De heer Von Stengel gaf een troosteloos overzicht van den financieelen toestand, en besprak verschillende middelen, om dien te verhelpen. Hy stelde voor de Matrikular- bjjdrage der Bondsstaten van 40 pf. per hoofd van de bevolking op 80 pf. te bren gen. De Pruisische minister Von Rbeinbaben stemde daar in toe, hoewel de flnancieele toestand van Pruisen ook niet schitterend is en de minister verklaarde niet te weten, uit welke belastingverhooging hy dit bedrag zou moeten verkrijgen. Andere voorstellen hadden betrekking op de successiebelasting; Von Stengel stelde voor, dat de Bondsstaten deze grootendeels aan het Ryk zouden afstaan. Het Ryk zou als erfgenaam „ab intestato” optreden, als er geen testament bestaat en er geen nauwe bloedverwanten zyn. De besprekingen hebben nog niet tot een resultaat geleid, maar zullen worden voort gezet; de minister is voornemens dan afge ronde voorstellen aan de afgevaardigden voor te leggen. telefoon No. 89 ADV EttTEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. s

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1