itcap J 1 EEN OVERTOCHT. aar AwMtr.s- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 15 Februari 1908. No. 10564. IEMAN ll Buitenlandse!) Overzicht. 1 iXZOHG» ÜHUIS. 46ste Jaargang. fevTlle t o n. irken 1.17 1 ie Jenever f en kerkbrand- I i ten doel om e huishoudelijke veel ooodig te k aan minge in te verknopen. :omt geheel ten reeniging „Ar- OPPE. aar by ERS Jz. DIJS GOUDA -4. en toepassingen derde Por» erts. Zy geven ers niet kunnen geen imitatie, IA: OSTADE. - 'r'1 n aantal onge- s op aanvraag. 18 Co. 00UD8CHE UII IUVT. Teletoi n Ho. SS. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 4 gegeven op de rede van den heer Delcazsé niet in de Kaner, noch in den Senaat en niet door den minister van buitenland* sche zaken, maar daar, in de hal van het Luxemburg, door Georges Clemenceau, pre* sident van den ministerraad. De indruk is buitengewoon groot geweest, omdat men zoo iets byna niet had durven verwachten. Nooit, sinds by als eerste minister is op* getreden, is de beer Clemenceau zóó duidelijk geweest, zoo krachtig en zoo overtuigd. Zyn rede was vaderlandslievend, zonder één oogenblik voor anderen kwetsend te zijn.” wat het einde van den schoolplichtigen tyd betreft. Over het algemeen zyn de provin ciale bepalingen echter van dien aard, dat daaruit tal van processen tusschen de school besturen en de ouders ontstaan zijn. Nog erger is dit, wat betreft de strafbepalingen by schoolverzuim, die in het eene deel van belachelijke onb-teekenendheid, in het andere draconisch streng zyn. De liberale party wil thans by de lands wet regelen: dat de schoolplichtige leeftijd begint na het voleindigen van het Ge levens jaar en eindigt na het 14e levensjaar zal zyn volbracht, en waarbij tevens de strafbe palingen wegens schoolverzuim voor het geheele koninkrijk opdenzelfden voet worden geregeld. De liberale partyen in het Pruisische Huis van Afgevaardigden hebben een voorstel in gediend, om den duur van den verplichten schooltijd en de straffen tegen schoolverzuim die in verschillende deelen van Pruisen zeer uiteenloopen, by de wet te regelen. Het algemeene landrecht bepaalde, dat de schoolplicht begiht als het vijfde levensjaar geëindigd is, en eindigt zoodra bet kind naar de meening van den schoolinspecteur de ken nis heeft verworven, die een verstandig mensch uit zyn stand noodig heeft. By kabinetsorder van 14 Mei 1825 werden die bepalingen geldig verklaard voor den geheelen omvang van den Pruisischen staat. Later werden provinciale bepalingen inge voerd, die eenige speelruimte lieten, vooral genomen. Een jaar of zeven geleden heeft hy te Londen geld by elkaar weten te krij gen op ‘t verhaal, dat hy wist waar de schat van Kruger verborgen lag. Veltheim hield nog een hartstochtelyke rede voor den rechter, hield vol dat er met Barnato en een ander dien hij niet noemen wilde, een ernstig komplot gaande was om Kruger’s, regeering omver te werpen, dat hy Joel volstrekt niet met dep dood gedreigd had, dat de 16,000 die 4iy vroeg, hem toekwamen; dat de gezworenen zich door bet geld van Joel hadden laten overbluffen, enz. Toen kwam het vonnis. Veltheim of hoe hy heeten mag zyn waren naam vinden we niet vermeld hoorde het aan en ver liet met vasten stap de rechtzaal. Te Essen is Dinsdagavond den groote protestvergadering gehouden van werklieden der fabrieken van Krupp, naar aanleiding van den uitslag van het proces tegen de firma over de pensioens-kas, waarvan de statuten, volgens de werklieden in strijd zyn met de RySswet. Het proces eindigde met een uit spraak ten gunste der firma. Aan het slot der bijeenkomst, die door 2000 werklieden werd bygewoond en die vaak zeer rumoerig was, werd een motie aangenomen, waarin de firma Krupp wordt verzocht de statuten der pensioenskas te wijzigen in een voor de werklieden aannemelyken zin. Zoo dit niet geschiedt, dan willen de werklieden pogen langs wettelyken weg aan de bestaande onhoudbare toestanden een einde te maken. De motie zegt, dat dit optreden der werk lieden niet van politieke of agitatorische zijde wordt gesteund, maar dat alleen zorg voor het belang der werklieden tot dit optreden aanleiding gaf. Kenschetsend is uit het verslag der rede voeringen dit zinnetje van een derspreaers: „Vroeger was het by Krupp een patriar- chiale toestand, maar die bestaat niet meer sedert de reserve-officieren in de fabriek bun intrek namen en daar bet kazerneplein hebben pogen na te bootsen.” De verschillende bladen wijzen op het ernstige politieke karakter van de rede van minister Clemenceau by de onthulling van het standbeeld van Scheurer-Kestner. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat ze eerst in den ministerraad besproken h. Ook de Duitsche bladen bespreken haar, het „Berliner Tageblatt” laat er zich zeer gunstig over uit „Nu is eigenlijk pas het ware antwoord TWEEDE HOOFDSTUK. w) ntant. I0ENEN DERS l 50 cis,75 cis n Drogisten lTERDAM.fi ER, Apotheken Westhaven 198» komelinge van een gedeporteerden misdadi ger is.” „Daar kan men den dames toch geen ver wijt van maken,” merkte Tipps met een goe dig lachje op; „in de meeste families vindt men Heden, die niet geheel zonder fouten zyn.” De lord fixeerde den spreker scherp, ter wijl hy het voorhoofd fronste „U spreekt zeker van nwe eigen familie, mr. Tipps, en in de annalen daarvan ben ik niet genoeg thuis.” „Ik sprak van geene bepaalde familie. Overigens, als u eens de geschiedenis van uw eigen, booggeroemd geslacht doorbladert, lord Bloomsberry, zal u bevinden, dat een uwer voorvaderen onder Karei den Tweede wegens straatroof is opgehangen.” „Ik vermoed, dat u die wetenschap uit goede bron hebt, mr. Tipps; wellicht was het een uwer voorvaderen, die toen het an dere eind van het koord vasthield.” Met dit antwoord draaide de jonge lord zich op de hielen om en liet zich op zijn stoel vallen, terwyl Kate verschrikt naar de dames op het voordek snelde. Tipps junior bleef staan en bestudeerde door zyn kijker het voor hem liggende land, om zyne erger nis te verbergen. 5) Van alle dames die ik daar aantrof, was er slechts ééne, die ik begeeren zon,’ en tot haar mag een man in myne bescheiden po sitie en met myn naam het nimmer wagen, de oogen op te slaan." Het gelaat van den goeden Tipps ver toonde zulk een eigenaardige uitdrukking, dat miss Crawford het geraden achtte, dit gevaarlijke tête-A-tête af te breken, en zy wendde zich dus tot haren verloofde, die in hare nabybeid zat. „William, je moet my helpen de Melbouru- scbe dames te verdedigen. Mynheer Tipps vindt ze allen te samen onmogelyk.” De lord stond op en klemde de monocle in zyn rechteroog. „Ik heb niet precies denzelfden smaak als mr. Tipps, en ben misschien niet zulk een streng rechter ik vind de Melbournsche dames werkelijk charmant. Eén omstan digheid maakte ook op mij een fatalen in druk, en dat was de gedachte, dat zoo menige gedistingeerde dame waarschijnlijk eene na- Reuter seint uit Bombay, d. d. 13 Febr. Er hebben gisteravond alhier ernstige on geregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van de Muharramfeesten, tusschen de Moham- medaansche sekten der Sunni en der Shiah. De politie kwam tusscbenbeide. maar werd door het gepeupel met steenworpen ontvan gen. De politie gaf daarop vuurvyf bel hamels werden gedood, 40 gewond, benevens twee politieagenten. De Berlynsche correspondent van de „Westminster Gazette” meldde, dat de on- derhandelingen over de waarborgen voor den „status quo” aan de Noordzee op be vredigende wijze vooruitgaan. De corres pondent voorziet, dat die onderhandelingen zullen leiden tot een overeenkomst van groote politieke beteekenis, daar Denemarken en Nederland er door worden gerustgesteld, wyl zy de zekerheid verkrijgen, geen aan vallen van Duitschlaud te vreezen te hebben, en ook bij een oorlog tusschen de groote mogendheden ongemoeid gelaten te zullen worden. Alle mogendheden, die aan de Noordzee grenzen, of daar de belangen heb ben, zelfs Noorwegen en België, wier neu traliteit gewaarborgd is, worden tot de on derhandelingen toegelaten. De correspondent verwacht, dat de over eenkomst leiden zal tot vermindering van de maritieme toerustingen, want, zegt hy als er geen conflicten meer zyn, behoeft men zich ook niet meer te wapenen, tenminste niet op zoo grootsche wyze. De eenige vraag die gesteld moet worden is altydWie zal het eerst de toerustingen staken? Reuter seint uit Londen d. d. 13 Febr. Hat voorstel van Sir Henry Campbell Ban nerman is aangenomen met 331 itemmen tegen 34, De heer Bellairs stelde de vraag, of het vlootprogram van Groot-Brittannië aan de een of andere buitenlandsche mogendheid was medegedeeld in overeenstemming met de op de conferentie te 'i-Gravenhage afge legde verklaring. Minister Grey las de verklaringen, door de Britsche gevolmachtigden op 17 Augus tus 1907 afgelegd voor, waarin gezegd werd, heid de ijverig rondspiedende mrs. Tippi ten hoogste ergerde. Zy had zich van Singapore vooral een aan was van voorname passagiers voorgesteld. Er was zelfs sprake van geweest, dat de gouverneur, sir Cicil Smith, met zjjne fami lie per „Oroya” zou repatrieerendoch er kwam niemand. De kolen waren ingenomen en alles was gereed om het anker te lichten, toen de groote Messageries boot Ville de Paris” de reede opstoomde. Toen de Fransch- man voor anker lag, werd een menigte kof fers en hoededoozen in de roeiboot gebracht, waarin ook een beer en twee dames plaats namen. Weldra bleek, dat do boot op de „Oroya” aanhield, en nu werd zy het voorwerp van de algemeene aandacht der passagiers. Er was overigens niets anders te zien dan drie parasols van verschillende kleur en de beide bruine roeiers. De boot legde by den Engelschman aan en de algemeene spanning wies. E*n heer met eenigszins gryzenden Henri-quatre hielp eene jonge, elegant ge kiende dame den valreep opze werden ge volgd door een flinke, kleine kamenier met een miniatuur-uitgaaf van een leeuwhond, en ten slotte werden een aantal koffers en an dere bagage aan den toegeschoten kajuits- bediende aangegeven. (Wordt vervolgd.) Om halfeen wierp de „Oroya" haar anker voor Singapore, en hoewel zy nog wel een halve myl van het land verwijderd lag, duurde het nauwelijks tien minuten, of de boot was door allerlei booten omringd, van welke half naakte Maleiers, lang gebaarde Muzelmannen, en gladgeschoren Chineezen in alle mogelyke Indische talen en dialecten vruchten, schelpdieren en groene papegaaien te koop boden. In Babylonische spraakver warring werden keel- en neusgeluiden, met schreeuwen en lachen vermengd, vernomen, en te midden van dit oorverdoovend geraas weerklonken Engelsche vloeken en het gefluit der kleine stoomsloepen, die zich tusschen de booten een weg zochten te banen. De scheepsagent kwam met den grooten brie venzak, een sleepboot vo’Prde-'fechuiten met kolen aan; alles was voor de groote Austra lische boot gereed gehouden, en een half uur nadat zy voor anker lag, was het kolen laden in vollen gang. Aan de frishcbe bries hadden de kajuitspassagiers het te danken, dat de kolenstof van hen wegdreefhet ach terdek evenwel was in een donkere w >lk gebald. Twee booten met nieuwe passagiers kwa men langszyde; daar waren er evenwel geen by voor de eerste klasse, welke omstandig- Reuter seint uit Lissabon d. d. 12 -Febr. De koning presideerde een vergadering van den Raad van State, waarin beslist zou worden over het verleenen van gratie aan de zeelieden, die deel hadden genomen aan de ongeregeldheden in April 1906. Deze gratie werd verleend. In da toelichting tot dit besluit zegt de koning, dat het zyn innige wensch is, zyn regeering te beginnen met gebruik te maken van het prerogatief om vergiffenis te kannen schenken, dat de grond wet hem heeft verleend. Na afloop van de vergadering ontving de koning alle leden van den Raad van State en voor ieder had hy een vriendeljjk woord, waarvoor de raadsleden zich zeer gevoelig betoonden. De koning nam daarna afscheid van de adelborsten, die bedenmiddar ten paleize waren verschenen. Hy was zeer bewogen, toen hy zyn oude makkers rondom zich zag en voerde drukke gesprekken met ben. Het besluit, hy hetwelk aan de zeelieden gratie zal worden verleend, wordt heden in de „Staatscourant" afgekondigd. De regeering is van plan een reorganisa tie der politie van Lissabon voor te stellen. Do datum waarop de koning den eed zal afleggen is nog niet vastgesteld. Telefoon Mo. 69 ADV'ERTEN I 1 EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere régel meer 10 Centen. Groote letteis worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentièn un 1 uur des multi. De zware straf die Veitbeim heeft gekre gen voor zyn dreigbrief aan 8. .loei twintig jaar gevangenisstraf verklaarde de rechter zelfs als ten deele door Veltheim verdiend voor wat hy heeft gedaan en ten deele noodig om hem te beletten Joel kwaad te doen, in het algemeen om zoo’n gevaar lijk wezen zoo lang mogelyk onachadelyk te maken. Tusschen het schuldig van de gezworenen en het vonnis van de rechtbank las een inspecteur van politie een verhaal voor van Veltheim’s daden van zyn jeugd af, een verhaal volgens den inspecteur en den ad- vokaat van Joel, berustende op een aantal bewijsstukken en politierapporten uit ver schillende landen, volgens Veltheim een samenraapsel van leugens. Aan dat verhaal ontleenen wy het vol gende. Hy werd geboren te Brunswyk in 1857. Als jongen paste hy niet op; stal reeds. Toen hy vyftien was ging hy varen toen hy 22 was trad hy in dienst by de Duitsche marine, maar na eenige maanden deserteerde hy en nam een horloge en ketting van een kapitein von Veitbeim* mee. Later gebruikte hy ook diens naam. Daarna diende hy op Engelsche schepen. Hy is in Australië, in Amerika, ja overal geweest. Getrouwd of zoogenaamd getrouwd eens verkleedde een vriend zich als priester is het ette lijke malen voorgekomen en herhaaldelyk wist hy zyn slachtoffers groote sommen gelds afhandig te maken. Een paar jaar geleden lichtte hij er nog een voor 56.000 mark op. Daarna is er een Engelsche geweest, die zelfmoord pleegde, nadat Veltheim haar en barer kinderen geld had opgemaakt. Ver leden najaar wist hy nog de dochter van een geacht Antwerpenaar te verleiden met hem te leven. Hy was met haar in een eerste rangs hotel te Parys, toen hy gevangen werd .NT, en modellen te S V t 0.60 0.72 0.80 0.99 0.72 135 0.99 0.72 1-08 1.08 1.44 1.08 tin 1.80 0.99 0.90 1-44 S

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1