urn. FIX OVERTOCHT. tar I M'ewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Zaterdag 29 Februari 1908. 46ste Jaargang. No. 10576. Buileiilandsch Overzicht. i rer i glijders ZONEN, biïn 4 ItUILLETOX. 1 ïandelaar i [NKMANiZx OENEN IERS 50 ets, 75 cis i Drogisten TERDAM.i R, Apotheker f esthaven 198. >riefkaart wordt gezonden door aitbommoL aantal onge- op aanvraag Jt Co. werkelgke hul n toepassingen lerrfe Por- rts. Zy geven rs niet kunnen geen imitatie, VT, n modellen te i' UK te letten AN t. worden atgele- pakjes van v/ u een Ned. on» in Nonimer e n nevenstaan Wet gedepo oe ing van ge v ende IL, BT Lz. IHE- IE -- firma iW ‘KAL geknipte irde plaat. IK Eli patroon. CHILD- tdelykrte en Idel voor Heeren iderechoenwerk, ,M. Müller èC» Men lette <od «merk.— «RWM-k, jaleRtwIw, Sargent *nr, Arahwa Teletoin No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.2*5, franco pet post 1.70. Afzonderlijke Nornmers V ÏJ F CENT E N. HJ voeg tel. f Dorkomonde J ATRONEN F p. p. tegen A verkrijgbaar Haag. gratis ge- Gazette herrinuert dat de menschen, die klagen, dat Sir E. Grey, do minister van buitenlandsche zaken, over Macedonië en den Kongostaat niet krachtiger Engelands stem laat hoeren. Vroeger, zeggen zy, gebruikten ministers als Palmerston, Russell of Glad stone in dergelyke omstandigheden flksche taal en schreven klinkende nota’s, die op do lotgevallen van Europa een machtigen in vloed hadden. „Dat is waar”, vervolgt de W. G., „en we mogen er met trots op terugzien, maar helaas levert de toestand van Europa op bet oogenbiik de diplomatie een stugger stof ter behandeling dan omtrent het midden der vorige oeuw. In plaats van dien betrekke lijk vloeibare toestand, toen groote volken nog in wording waren, hebben wy nu stevige on stramme staten met groote legers achter zich. Ofschoon onze zeemacht is toegenomen, is noodzakelijkerwijs ons vermogen om-in aangelegenheden van het vasteland beslissend in te grijpen afgenomen naar verhouding dat de legers van het vasteland aangroeiden, ea geen minister van buitenlandsche zaken met gevoel van verantwoordelijkheid kan de oogen sluiten voor de uitwerking daarvan op de diplomatie.’1 De W. G. tracht zijn lezers ook te be duiden, dat de mogendheden zeer huiverig zijn om iets te doen, dat gevaar voor oorlog kan brengenen dan, dat do Europeesche mogendheden ongaarne Engeland, dat buitou schot kan blyven, don bal aan ’t rollen zouden zien brengen. De verklaringen in Engeland door Lord Fitzmaurice in het Hoogerhuis en door Sir Edward Grey in het Lagerhuis afgelegd, omtrent de Macedonische hervormingen en de Sandjak-spoorweglijn, worden in Ween- sche regeeringskringen beschouwd als nood zakelijk, om de openbare meaning in Enge land, die door het optreden van het Bal- kan-comité zeer opgewonden is, wat te doen bedaren. Ook in Oostenrijk meent men, dat het voornaamste doel der Europeesche politiek in Macedonië moet zyn aan het moorden in de vilajets een einde te maken. Het beste middel daartoe is een krachtige vervolging der benden, maar Turkije kan of wil daartoe niet medewerken. De her vorming der justitie wordt hier als cura posterior beschouwd. Do Engelsche voor stellen om de gendarmerie uit te breiden en die te gebruiken voor het vervolgen der benden, wordt bier onuitvoerbaar geacht, evenals het denkbeeld een gouverneur door de mogendheden te doen benoemen. Reuter seint uit Rome, d.d. 27 Febr. In de Kamer kwam in bespreking de motie-Bissolatie, strekkende om het leeken- karakter van de lagere school te verzekeren, welke motie werd bestreden door minister Giolitti, die betoogde, dat de souvereine macht van den Staat zich uitstrekt over iedereen en de poging afkeurde om door de godsdienstige quaestie verdeeldheid te bren gen onder het Italiaansche volk. Spreker verklaarde zich niet te verwonderen, dat de socialisten den strijd aanbinden tegen de kerk. Het Italiaansche volk beschouwt zoowel de clericalen als de anti-clericalen als zijn vijanden. De minister aanvaardde de motie niet, evenmin als het amendement-Moschini. Dit laatste werd verworpen met 335 stemmen tegen 106. Ook de motie-Bissolatie werd verworpen. Een votum van vertrouwen in de regiering werd aangenomen met 279 stemmen tegen 129. Men herinnert zich, dal de meerderheid van het Hoogerhuis verleden jaar, voiral b|j monde van Lord Rosebery, zich tegen de Schotscho paebterswet van de regeering verzette, om het verschil met de Engelsche pachterswet. Voor Engeland werden de graafschapsraden met de uitvoering van de wet belast, voor Schotland een nieuw afzon derlijk lichaam. De regeering grondde dat verschil op de overweging, dat de Schotsche graafschappen over ’t geheel arm zijn en het aankoopen van land niet aan zouden durven. Terwijl het Lagerhuis nu nog bezig is met de Schotsche wet, verleden jaar door het Hoogerhuis in dien vorm afgewezen, heeft het Hoogerhuis in tweede lezing een wets voorstel aangenomen, dat voor Schotland ongeveer hetzelfde pachtstelsel invoert als de regeering ’t wil geven, maar ingericht als in de verleden jaar aangenomen Engel sche wet. De regeering verzette zich natuurlijk tegen dit wetsvoorstel en weigerde er een ernstig debat over te beginnen, aangezien haar eigen wetsontwerp toch de volgende woek aan de orde komt. Het is nu echter duidelijk, dat het Hoogerhuis zijn standpunt niet zal wijzigen. dadelijk in zulk een snellen gang, als den ellendigen kleinen pony slechts mogelyk was, naar het centrum der stad verwijderde. De beide vrienden, Slunder en Dubbins, zetten de zitting veel vroolyker en meer on gegeneerd voort, dan die by de aanwezigheid van den lord geweest was. De tweede boot bracht den jongen Tipps en zijne beide secondanten, Max on Brown, zoomede den scheepsdokter aan land. Arm in arm slenterden ze langzaam de kade af en kwamen door een paar lange straten in het zoogenaamde inboorlingenkwar tier. De jongelieden hadden tyd genoeg, want eerst over een uur zouden de vier se condanten elkaar in Sheppard’s hotel ont moeten, om de noodige schikkingen te tref fen. Heel ernstig was hunne stemming niet daar zorgde luitenant Brown voor. Hy ram melde met de goudstukken in zyne zakken en sprak onophoudelijk over de mooie dingen, die hy voor zyne kleine vrouw wilde koopen. „Niets wordt gemakkelijker vergeten, dan doorgestane angst en nood,” heeft eens een groot man gezegd. Zoo ging het ook den gelukkigen winner. Colombo bestaat uit twee deeleneen klein, waar de Europeanen wonen, en een grooter, dat door de inboorlingen bewoond wordt. In dat stadsgedeelte lieerscht een volkomen spraakverwarring. Hindoes, Chineezen, Sin- lilll INIIE Uil III VI Reuter seint uit Berlyn, d.d. 27 Febr. By de voortzetting der behandeling van de „Ostmarkenvorlage”, die weder bygewoond werd door den kroonprins, verklaarde de Pool prins Radziwill dat de regeering de Poolsche landbevolking slechter behandelt dan de Afrikaansche inboorlingen. Volgens hem was het beste middel om den vrede in het Oosten te herstellen, Polen en Duit- schers met dezelfde rechtvaardigheid te be handelen. Spreker verzocht de onteigening te verwerpen. Een aantal andere sprekers verklaarden zich eveneens tegen de onteigening. Ten gunste van dien maatregel spraken de oud- ministers Eulenburg en Studt en professor Scbmoller. Prins Bülow stelde nogmaals uitdrukkelijk in het licht, dat het onteigeningsvoorstel het eenig geschikte middel is in den strijd tegen de Polen en dat hy niet heeft gehoord, dat door de tegenstanders een ander plan aan de hand is gedaan. Volgens den kanselier bestonden er slechts twee mogelijkhedende Ostmarkenpolitiek opgeven of onteigening. Daarop werd, zooals reeds gemeld is, met 143 tegen 111 stemmen het voorstel-Adicken aangenomen, waarby ook het Hoerenhuis de onteigening van 70,000 H.A. goedkeurt. Daarop werd ook de rest van het voorstel aangenomen. Terwijl het Pruisische Hoerenhuis bezig is de Polenwet te behandelen, heeft een lid van dat Huis, de graaf van Hohenthal- Hohenprieznitz gemeend een ongevraagd advies over die wet te moeten geven in het lijfblad van den conservatieven Pruisischen adel, de Kreuz-Zeitung. Dat advies is zeer merkwaardig, als bewys van wat er omgaat in de hoofden en gemoederen der Pruisische regeeringsvrienden. Waar een aantal leden van het Hoerenhuis en terecht zich zeer ernstig verzetten tegen het onteigenings- beginsel, daar zegt graaf Hohenthal-Hohen- prieznitz „Ik kan alles toegeven ^at tegen de ont eigening wordt ingebracht, en naar myn meening is het een groote politieke fout en een dwalingmaar nu de zaak eenmaal zoover gekomen is en de conservatieve fractie van het Ruis van Afgevaardigden zich tot een compromis heeft laten vinden, blijft ons niets anders over, dan met den Engelschman te zeggen„Right or wrong, my country ^De regeering zal met weinig genoegen moeten nemen, als het woord onteigening pbieön van schoone landstreken en overoude tempels, of van gewaagde groepen, „vry naar de natuur’’. Hy is een menschenkenner, geboren handelsman, bedrieger by het spel, koppelaar en gelegenheidsmoordenaareen man, die de heffe des volks, waartusschen hy leeft, achting inboezemt. Buiten dit vliegende corps, dat zyne koop waar steeds met zich omdraagt, is er nog een staf van kooplieden, die hunne winkels in de stad hebben. Straat aan straat vindt men den eenen winkel naast den anderen; het geheele kwartier is één enkele reusachtigo bazaar, waarin alles, wnt den Europeeschen toeristen kan bekoren, voor de oogen der voorbijgangers uitgestald ligt. Daarheen begaven zich de vier hoeren, mot den kooplustigen Brown vooraan. Als een by, die van bloem tot bloem vliegt, om ein delijk in baar korf terug te koeren en haar buit af te leveren, ging de levenslustige man nu eens by een juwelier, oin den gebeelen voorraad paarlen, saffieren, opals en derge lyke te bezien, dan weder in een winkel met gesneden schildpad en ivoren artikelen; het geld dat hy den vorigen avond gewonnen had, vloog weg. Op weg naar Sheppard’s hotel werden de vier heeren door een gezelschap in een rij tuig ingehaald. (Wordt vervolgd.) maar in do wet voorkomt. Dat is voldoende voor de eer. Voor het overige mag het een doode letter blijven. Hoeveel doode letters zjjn er niet in onze wetten „In een geval zou ik my nooit schamen van de onteigening gebruik te maken tegen zich verzettende, vyandelyke, agitatorische Polen die ons Praisisch-DuUsche vaderland openlijk verafschuwen of heimelijk pogen te ondergraven. De onteigening moet steeds het karakter van een straf dragon zy moet dan maar tegen zulke elementen worden aangewend, als het zonder haar niet gaat. „Ik kan niet nalaten hier ten slotte nog een kettersche beschouwing neer te zetten. Het Polengevaar acht ik over bet geheel niet zoo gevaarlijk en dreigend, als bet veelal door de regeering wordt geschetst. Ik schaam my een beetje als ik het hoor. Hot is een Lewys van gebrek aan geloof in de onvergelykelyke sterkte van ons Pruisisch land. „Lastig, en vaak heel lastig zyn de natio nale Polen zeker, maar boe groot zou het aaneengesloten, anti-Duitsche Polendom zyn Zeker niet meer dan 2 millioenen wat kunnen die doen tegen de 58 millioen Duil- schers Deze wetgever, lid van het Hoerenhuis, conservatief en regoeringsman, komt dus tot de conclusieDo onteigening is een groote politieke fout en hot Polengevaar wordt schandelijk overdreven maar, nu de wet eenmaal is ingediend en door het Huis van Afgevaardigden is aangenomen, is bet geen rechtsquaestie meer, doch een zaak van eer. En nu moet het wetje maar worden aange nomen, al zou het ook voor altoos een doode letter, hoogstens een niet in de strafwetten voorkomende, dus willekeurige en admini- stratief-bureaucratische, strafbepaling zyn. Een merkwaardige opvatting mag dit zeker worden genoemd. De Engelschman van tegenwoordig mag op zyn ryk en de macht daarvan trotsch Wözen, en hy is ’t ook terdege. De staten der wereld lijken wel te vechten om Enge lands gonst. Zyn vloot kan er tenminste twee van de sterkste aan. En toch, er was een tyd dat Engeland in de wereld meer in te brengen had dan nu. DejWestminster galeezen, Maleiers, Joden, Grieken en ver tegenwoordigers van vele andere natiën wonen daar naast elkaar. Ieder heeft zyn eigenaardige nationale zeden en gebruiken, kleederen en leefwijze behouden, en als een onafgebroken maskerade-optocht trekken scharen van deze menschen door de straten naar de schepen, om daar te handelen. Daar gaat de Singalees in zyn een onder rok gelijkende sarong en katoenen jak; zyn haar is als een chignon in den nek opge bonden; een kromme schildpadden kam ver siert deze merkwaardige coiffare. Naast hem loopt een Mohammedaan met een puntige zyden muts op het gladgeschoren hoofd. Onder den arm draagt hy een klein bouten kistje; dat bevat sieraden en edelgesteenten, echte on onechte dooreen. Het is slecht handelen met hemdoch nog slimmer is zyn concurrent, de Oostersche Jood, met zyn langen, witten kiel en stereotiepe hangende lokken, die als dunne, zwarte snoeren langs zyne slapen en zyn bruinen hals vallen. De slimste van allen evenwel is de bleekgele Armeniër, die met een bundel korte bamboes stokken onder den arm loopt. Hem heeft nog niemand bedrogen. Hy is een specialiteit in strnisveeren en photographieëndie draagt hy in de holle bamboesstokken, en hy weet precies, wat hy lederen kooper kan aan bieden, goede of onechte veeren, photogra- 17) „Hallo, Johnny! Ah Ting! Vervloekte Chineesche hond, wil je maken, dat je hier komt! Drie cock-tails, maar vlug!” En Dubbin’s pantoffel vloog den Chineescben jon gen na, die bevend naar de deur sprong, en zoo het projectiel ontliep. „Pardonneert deze interruptie, heeren,” ging de majoor voort, terwijl bjj zyn pantoffel nahinkte. „Maar myn cock-tail is juist dat, waarnaar de maag verlangt als het ’s morgens tien uur is ge worden. Welnu, als u den man, die u be- leedigd heeft, niet eenvoudig wilt doorbakken, wat eigenlijk het meest practiscbe is, dan ben ik tot uw dienst. Maar wat zal het zyn? Pistool, sabel of degen?” Ah Ting verscheen met drie goed bereide cock-tails en stremde daardoor den woorden vloed van den majoor, tot groote vreugde van den ongeduldigen jongen lord, die onafgebro ken op de klok zat te kijken. Eindelijk, nadat tijd en plaats bepaald waren, gelukte het hem, weg te komen. De lord snelde de trappen af en iprong in een rjjtuig, dat zich De onderhandelingen tusschen de leden der Duitsche en Fransche commissie voor de grensregeling van Kameroen en den Franschen Congo zullen deze week beginnen. De Fransche grenscommissarissen, Duchesne van het departement van koloniën, majoor Moll, kapitein Cottes, en de heeren Brussand en Michel, zyn gisteren te Berlyn aange komen. Van Duitsche zyde worden de on derhandelingen gevoerd door den legatieraad dr. Klein, den regeeringsraad baron Danckel- mann, de kapiteins Förster en baron Seefried. De besprekingen zullen waarschijnlijk een paar weken duren. Icicioon No. AS A D V EUTEN'I I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letteis worden berekend naai plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. EK M lseei

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1