nmm Alles moet weg! sin iüii BINNENLAND. Onnavolgbaar HUISMOEDERS, P. MOLENAAR Co. ADVEEMTIM in alle Couranten Stadsnieuws. Rechtzaken. VERGADERING VAN DEN GËMEËNTIIIAAD BEURS VAN ROTTERDAM MOLENAAR* KINDERMEEL V1AIIHT. APVKttTKNTIHlM W. VERMEULEN, 20 cent per \lf 11 cent per !|2 pak. A T T E T. Advertentie-Bureau van A. BKIAKMAN ZooIV De heer Merriman, de nieuwe Kaapsche premier heeft te Kaapstad een rede ge bonden, waarin bp o. a. zeide, dat hem bleek hoezeer een wijziging van regeering noodzakelijk was geweest. Hg zon trachten den financieelen toestand te verbeteren. De minister verklaarde verder vertrouwen te hebben in het Kaapsche stelsel van kies recht-verleening aan inlanders. De eenige wijze waarop de inlanders-quaestie kon wor den opgelost, was om den inlanders een kans te geven. De Transvaalsche regeering ging ook langzaam die richting nit. Ten aanzien van het vraagstuk van de werkloosheid onder de arme blanken, deelde de heer Merriman mede, dat onderhandelin gen waren begonnen met de Transvaalsche regeering om voor de armere blanken in de Kaapkolonie een school op te richten ter opleiding tot mijnwerker. Wat den Znid-Afrikaanschen Statenbond betrof, nn Zaid-Afrika ook Zuid-Afrikaansche regeeringen had gekregen zon dit vraagstuk met welwillendheid en toewijding worden behandeld. V erspreide Berichten DuiT8CHLAND. - De rijksdag zal vermoedelijk 10 April met Paaschvacantie gaanin Mei zou men den rijksdag tot den herfst willen verdagen. Voor dien tyd komen de scheepvaarttollen aan do ordede beantwoording eener interpellatie daarover. Engeland. Minister Morley heeft Woensdag in het Lagerhuis meegedeeld, dat men geen voort durende bezetting van het land der Zakka Khels beoogtdoel der expeditie was alleen bestraffing wegens kwaadwillige overvallen van andere bewoners op Britsch gebied. Er bestaat hoop. dat ze weldra met goed ge- Volg zal bekroond zijn. Het aantal aan hongersnood prysgege- venen in Indië bedraagt meer dan een millioen. Spanje. Koning Alfons gaat binnenkort naar Bar celona, tezelfder tijd, dat daar oen Oosten- rijksch eskader zal zijn. Portugal. De verzekering, groot 1.300.000 francs, ten name van koning Carlos is uitbetaald door de „Urbaine" te Parys. Het geld wordt dus niet besteed om 's konings schuld aan de schatkist af te doen. Italië. De Kamer heeft het nog altijd over het godsdienstonderwijs op de scholen. Woensdag kregen twee senatoren het in de couloirs naar aanleiding daarvan te kwaad met elkaar; er werd gestompt en geslagen en een duel zal volgen. Skandinavik. Zweden vierde WoenBdag den 250sten jaardag van den vrede van Roskilde, die het zijn tegenwoordige grenzen gaf. RU8LANI). Onder een spoortrein werden bij Kielce, in Zuid-Rusland, drie bommen geworpen. De misdadigers maakten zich verder meester van 20.000 roebel, geborgen in den post wagen. Gisteren moesten de gearresteerden in verband met de complotzaak tegen grootvorst Nicolaas voor den krijgsraad komen, die geheime zitting houdt in de Peter- en Pauls- vesting. Naar de „N. R. Ct." mededeelt heeft de Vrijzinnige kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" in Tietjerksteradeel tot voorloopige candidaten voor bet lidmaatschap der Tweede Kamer (vacature-Tulma) gesteld de heeren mr. P. Rink, te 's-Gravenhage en dr. E. van Weideren baron Rengers te IJsbrechtum. De Centrale Vereeniging zal hedenavond een defiuitieven candidaat aanwijzen. Men meldt aan de N. R. Ct. Gisteren is ingevolge besluit der antirev. partijvergadering, to Gorinchem gehouden, de candidatuur voor het district Sliedrecht telegraphisch aan dr. Kuyper aangeboden. Deze heeft ook reeds per draad voor de candidatuur bedankt. Zijn we wel ingelicht, dan zal thans de candidatuur worden aangeboden aan den heer De Wilde, thans wethouder van 's Gra- venhage. INDISCH NIEUWS. Blijkens een uit Nederlandsch-Indië by het Ministerie van Koloniën ontvangen telegram patrouilleerde kapitein Christoffel in de <-crita helft van Februari in boven-Nangaba tot aan de Noordkust van Fiords. De vijand bekwam 20 dooden. Onzerzijds is gesneaveld 1 Amboinee8che marechaussee en werd 1 Amboineesche marechaussee licht gewond. De gouverneur van Celebes seinde 27 Ja nuari aan de Regeering te Buitenzorg: Van de bende, die op 13 Januari een be- volkingspatrouille teruggeslagen had, zijn thans in handen 18 personen. De burgerlijke gezaghebber Muller was 13 Januari met oen bevolkingspatrouille van Nopo, versterkt door 4 Enropee8cbe fuseliers van een daar zich bevindende patrouille nitgerukt ter opsporing der opgemerkte roover- en dievonbenden. Voor een steilen rotswand komende werd men van drfhr door de bende met geweer schoten en steenworpen begroet. De bevol kingspatrouille nam dadelijk de vluchtde 4 militairen zijn door steenworpen van een smul voetpad, waarop zij stonden, in het ravijn gestort, 3 geweren model '95 gingen daarbp verloren. In verband hiermee vertrok luitenant Odewaid 14 Januari uit Pare-Pare met een patrouille naar Nopo en sloeg den volgen den dag de bende uiteen. Daarbij sneuvelde onzerzijds een inlandsch fuselier. Gemengde Berichten. Een tijd geleden ontving het gemeente bestuur van Voorst kennisgeving, dat aan de gemeente Voorst was gelegateerd door een oud-Voorstenaar, die in Amerika fortuin had gemaakt en daar was overleden, een bedrag van f 10,000. Na dien hoorde men van deze erflating ni"ts meer. In de laatste raadszitting echter werden eenige betalingen gedaan uit den post Onvoorziene uitgaven en daarbij o. a. ook een van ongeveer f 46, voor onkosten gemaakt door de firma Pen- nink en de Jong in verband met onderzoek, correspondentie enz. over deze erflating. De burgemeester echter heeft, bij de be handeling van dezen post zich uitgelaten, dat de gemeente niet behoefde te rekenen op dit meevallertje van f 10,000. Er zou van de erfenis niet veel terecht komen. Sedert eenige dagen was de duiker Maar ten Sperling, de held van den Hoek van Holland, by de Berlin-ramp, werkzaam in de Maashaven te Rotterdam, in dienst van den aannemer W. A. v. d. Tak, bij het lich ten van den door aanvaring gezonken wale- pont Ivan, geladen met steenkolen. Na dagen lang duiken was Maarten Sper ling er in geslaagd 8 kettingen te brengen onder het lange schip, waardoor het tee- schen eenige lichters met succes gelicht is kunnen worden. Gistermiddag was dit werk gereed en was Sperling met eenige kameraden bezig? met het verwijderen der dwarsbalken, toén bij het plotseling omzwaaien met een lier van een 30 M. lange balk, Maarten die zich op de walepont Ivan bevond door dezen getroffen werd en met kracht tegen een ijzeren luik geslagen, met het gevolg, dat h|j inwendig gekwetst werd. Een dokter, die per sleepboot te Charlois gehaald werd, constateerde, dat Sperling een rib gebroken had. Hij is daarop per sleepboot naar de echte lijke woning te Dordrecht vervoerd. Zijn toestand is gelukkig niet levensge vaarlijk. In verband met de brutale inbraak, ge pleegd bij den heer T. te Oosterhout, zijn Dinsdag twee vermoedelijke medeplichtigen gehaald, nl. moeder en dochter van de'be ruchte gebrs. O. In de Gereformeerde Kerk te IJsselmonde zal een nieaw pijporgel worden geplaatst, waaraan de vervaardiging is opgedragen aan den heer A. S. J. Dekker, te Goes. Terwijl de gemeenteraad te Ahlen deze week vergaderde kwam de koopman Butter- mann in vuile kleeding binnen. De voorzitter van den Raad wees hem or op, dat toehoor ders, die zoo weinig achting voor den ge meenteraad gevoelden dat ze in slordige kleeding kwamen, zich dienden te verwijderen. De toehoorder verwijderde zich, doch kwam 20 minuten later weer de Raadszaal binnen, doch in zijn Zondagskleeding. Weer moest hü zich verwijderen, want de voorzitter maakte hem duidelijk dat hy wegens zijn slordige kleeding éen dag van do Raadsver gadering was uitgesloten. De te Alkmaar aangehouden oplichter B. uit Haarlem heeft ook te Leiden gewerkt. Hij vervoegde zich daar by een solied inge zetene en toonde een schuldvordering, vra gende of deze schuld erkend werd. Hierop een bevestigend antwoord ontvangende, eischte de oplichter dAt die schuld vóór 4 uur zor worden afgedaan. Een van de crediteuren van den Leide- naar zou nl., verontrust over ongunstige berichten, welke er liepen omtrent de za ken van zijn debiteur, de schuldvordering verkocht hebben aari een Haarlemsche bank. Deze instelling zoo, indien niet vóór 4 uur betaald werd, zjjn faillissement aanvragen. Later bleek, dat het jonge menscb er zyn werk van maakt zicli op de hoogte te stel len van iemands crediteuren, om dezen dan door een leugenachtige schildering van der. slechten financieelen toestand hunner cliënten vrees aan te jagen, waarna hy aanbiedt hun schuldvorderingen natuurlijk tegen lager prys te koopeu. Door den marochaussee en don veldwach ter te Tegelen werd een klerk aangehouden, verdacht van verduistering van gelden, tot een aanzienlijk bedrag, ten nadeele der Tegelsche ijzergieterij. Hy werd naar Venlo getransporteerd, om verder ter beschikking der justitie te worden gesteld. Uit Dinxperlo wordt aan de Aruh. Ct. gemeldDe betaling der loonen in Duitsch geld vormt, door hetgeen hier voor eenige dagen zou zyn voorgevallen, het onderwerp van 'vele gesprekken. In „De Arbeid" werd in een ingezonden stuk er op gewezen dat een dienstbode, die by een der gemeente ambtenaren in betrekking is, en haar loon in Duitsch geld zag uitbetaald, toen ze het geld naar de Boerenleenbank zou brengen, aan haar heer voor het inwisselen in Hol- landsch geld 2 pCr. agio moest geven. Dit stuk, waarin man en paard werden ge noemd, is niet weersproken. Hoewel het niet billijk is, dat men de quaestie tot een per soonlijke maakte, is daarmee het vraagstuk van de uitbetaling der loonen in Hollandsch geld op den voorgrond gesteld en zeer zeker wanneer men het loon in Hollandsch geld heeft bodongen. Te Varsseveld hebben de werklieden in de bouwvakken reeds beslo ten de loonen in Hollandsch geld te bere kenen en te Aalten hebben de leden van „Patrimonium" besloten, b\j 'de werkgevers op de betaling in Hollandsch geld aan te dringen en hier zal 't wel denzelfden weg uit moeten. Een onbekend heer die zich Wolf noemde en opgaf te wonen in de Zeestraat te 's-Gra venhage, ongeveer 30 jaar, lang, donkerblond haar en wenkbrauwen, donkerbruine oogen, donkere knevel, langwerpig aangezicht, ge zonde kleur en gewoon postuur, wordt ver dacht in den avond van 22 Februari jl. uit de woning van mevrouw de weduwe De Haan, Ryswyksche weg no. 157, te hebben ontvreemd een gouden heeren-cilinder hor loge, met zilveren wijzerplaat waarop Ro- meinsche cijfers, gouden wijzers, op de wij zerplaats een kleine barometer met stalen wy'zer, op den kant van 't horloge ter weers zijde van den knop staan de letters A. en R. Achter op den kast een kleine cirkel. Het horloge is zeer plat. Aan het horloge zat een gouden dames-schakelketting met musqueton- sluiting, waaraan met een dun gouden ket tinkje een gouden kwastje. Het horloge is antiek en zeer zeldzaam en heeft een waarde van ongeveer f 700. De ketting heeft een waarde van ongeveer f 50. Het geheel was geborgen in een doosje van glas, gezet in vergulde randjes, van achteren iets hooger dan van voren. De commissaris van politie der 2e afdee- Jing verzoekt de opsporing en in beslagne ming van het horloge en, zoo daartoe ter men bestaan, aanhouding en voor hem ge leiding van den verdachte. Het totaal der bijdragen ten behoeve van de werkloozen te Amsterdam is volgens de laatste opgave, gestegen tot ruim f 190,000. Aanstaanden Ma&ndag zal nu een alge- meene collecte aan de huizen en op straat gehouden worden. Dinsdag had te Vlijmen een trearig onge- lak plaats. Bij de kinderen P. v. d. Lee hing in de mandenmakerij een geladen ge weer aan den zolder. Een der zoons zou een rist manden er uit dragon, hy stiet bij ongeluk tegen het geweer, dat op den grond vjel, zoodat het schot afging. De andere zoon, Johan, die zat te werken, kreeg het schot in de zy. Zyn toestand is hoogst ge vaarlijk. ('s-Hert. Ct.) Men meldt uit Amsterdam Door een defect aan de kachel ontstond gisterenmorgen een zware nitslaande brand in de verniskamer van de lithographische inrichting en stoomdrukkerij der firma Bel- derbos en Corsel, Singel 111 alhier. Zóó snel greep het vuur om zich heen, dat de werklieden zich door de vlucht moesten redden. Ook de tweede verdieping, waar de lithographische werkplaatsen zijn gelegen werd door de vlammen aangetast. Beide afdeelingen der fabriek brandden uit. Echter gelukte het der brandweer het aangrenzend perceel No. 113, eveneens in gebruik by bo vengenoemde firma, te behouden. Alles is verzekerd, maar het bedrijf zal gernimeu tijd gestoord zijn. Een groote menigte volgde aan den overkant der gracht de blu3schings- werkzaamheden. Onder de bieten-agenten in Zeeland heerscht een stryd over den pr(js, die bjj hot opkoo- pen besteed mag worden. De fabrikanten hebben bepaald, dat de kontraktprys der bieten f 12 zal zijn, langs do spoorlijn en aan gemakkelijk gelegen havens, maar nu zijn er agenten, die veel meer mogen besteden voor de fabrikanten die niet aangesloten zyn. Zoo werden Za terdag de bieten van den Bietenboud te Zaamslag verkocht voor f 13.10 voor een fabriek te Beirendrecht. De agenten nu, die niet meer dan kon traktprys kunnen besteden en fabrikanten, die dit opjagen der bieten met leede oogen aanzien, hebbtn vergaderd om middelon te beramen tegen dit prysopjagen. Een der aanwezige agenten merkte op, dat bet moeilijk zou gaan de agenten te dwingen, daar er maar 14 fabrieken zyn, die bepaalden, dat haar agenten niet hoven kontraktprys mogen gaan. Er werd besloten, nogmaals te vergaderen en dan een definitief besluit te nemen. Te Kalgoorlie, het middelpunt van de West-Australische goudnyverheid, heeft Dins dag een wervelstorm gewoed, die een aantal huizen omver heeft geworpen. Een raadhuis, dat in aanbouw was, het regeeringshospi- taal, verscheidene hotels en bazaars zyn gedeeltelijk verwoest. President Roosevelt heeft, door in het Witte Huis op een knop te drukken, den spoorwegtunnel onder de Hudson (tusschen New-Jersey) voor het verkeer geopend. Deze tunnel is een meesterstuk van ingenieurs werk. De kosten van aanleg en stations- bouw voor deze nieuwe verbinding hebbon 70 millioen dollar bedragen. De politie te Dusseldorp had bepaald, dat daar ter stede alleen tusschen achten en twaalven 's ochtends en vieren en zessen 's middags kleeden mochten worden geklopt. In tweeden aanleg is nu door de justitie uitgemaakt dat de politie daartoe niet het recht had. Te Dusseldorp kan men dus naar hartelust den ganschen dag kleeden kloppen. Den llden December jl. verwekte onder een patrouille onder den len luitenant der infanterie Mac Gillavry, die dwars door Celebes patrouilleerde, van Mamoedjal (Mandhar) naar Paloppo, een zwerm byen heel wat consternatie, zoo wordt aan het „Soer. Handelsblad" geschreven. Na eerst de dwangarbeiders, die den trein vormden, uiteengejaagd to hebben, vlogen de beesten los op de soldaten, die staan bleven, niet beter wetende of men had by den trein met een kiewangaanvai te doen. De patrouille had zoodoende het moest te lyden van het steken dezer diertjes. Het duurde ruim 3 uur voor allen weer een eind weegs verder verzameld waren. Men meldt aan de N. R. Ct.: Twee schooljongens te Apeldoorn kregen Dinsdag by het huiswaarts keeren twist. De oudste, 11 jaar, sloeg zyn 10-jarig ka meraadje zoodanig met een klomp op het hoofd, dat deze, hevig bloedend, by een ge neesheer moest worden binnengebracht, die opnemen in het Ziekenhuis noodzakelyk achtte. De jongen is daar echter Woensdag aan de gevolgen der mishandeling bezweken. Men meldt aan Het Volk naar aanleiding van een bericht omtrent de „verkaveling" van Oad-Bus8um dat zich twee combinaties van verschillende personen gevormd hebben, met het doel om by de afmyning op 22 April het geheele oude bedrijf op te koopeu. Tot een der combinaties behoort o. a. de heer Floris Vos. Het is dus zoo goed als zeker dat het landgoed behouden blijft, terwijl dit bovendien door bytrekking van den Bredius- weg nog aantrekkelijker belooft te worden. Naar het Utr. Dbl. verneemt, heeft de Staatsspoor plannen om het Centraalstation te Utrecht belangrijk te verbouwen. Er zal o. a. een toegang gemaakt worden direct van de stad naar de perrons, zonder dat men de wachtkamers behoeft door te gaan. Ook bestaat het plan om op het 2e en Be perron wachtlokalen te doen plaatsen. Hiermede zal zeker aan de wenschen van vele reizi gers tegemoet worden gekomen. Uit Din ant meldt men aan bet Handels blad van Antwerpen: Op den hellenden weg van Hovresse naar Jemelle ging een werkman naast de spoorbaan door de sneeuw, eenige oogen- blikken voordat te trein Brussel—Aarlen daar met een snelheid van 30 kilometers per uur voorbij moest komen. Eensklaps zag hy, dat een spoorwegstaai gebroken was en dat een ongeluk onvermijdelijk moest gebeuren. Hy snelde terug in de richting van waar de trein moest komen, ging, toen deze naderde, te midden van de baan staan, zwierende met de armen. De machinist zag en begreep het teeken en stopte, op korten afstands van den werk man, welke door die schoone daad belet had, dat de trein, ontsporende, tegen de rotsen naast den *eg vloog er. talrijke menschen verpletterde. Het schijnt, dat die man, volgens bestuurlijke voorschriften, recht heeft op een vergoeding vanvijf franks, 'tls kolossaal! GOUDA, 28 Februari 1908. Da verkiezing van een lid der Staten dezer provincie in bet kiesdistrict Gouda, tenge volge van bet overlijden van den beer C. Brnnt P.Jzn., is bepaald op Donderdag 19 Maart 1908, de «temming, zoo noodig, op Woensdag 1 April 1908, en de herstemming, zoo noodig, op Vrjjdag 10 April d.a.v. In da Woensdag alhier gehouden verga dering van de Centrale Cbristeliik-Histonsche Kiesvereeniging in bet district Gonda iB tot candidaat gesteld voor de Prov. Staten (vacature C. Brnnt P.Jz.) de beer P. J. Brnnt Cz. te Woerden. De Centrale Antirevolutionaire Kiesver eeniging in genoemd district vergadert deze week. Voor het examen nattige handwerken slaagden heden te 's Gravenbage de dames W. G. do Brujjn te Oudewater en P. J. Scheer te Bodegraven. Benoemd tot gemeente-ontvanger en amb tenaar ter secretarie te Boskoop de beer 1 D. Lankhnyzen, ambtenaar ter secretarie te Schoonhoven. Men meldt aan de N. R. Ct. Te Boskoop geraakte Donderdag 27 dezer in den vroegen morgen een der tuinlieden, die aan de Tainbonwwinterschool werkzaam is, in een der diepe slooten te water. Blijk baar is h(j van de schuit gegleden zonder dat iemand het bemerktetoen men hem miste, werd onmiddellijk gedregd en bjj de schuit werd bij opgehaald. Geneeskundige hulp werd onmiddellijk ingeroepen, doch alle pogingen bleken vruchteloos om de levens geesten weder op te wekken. De moord te Zoeterwonde. Voor het hol te 'j Gravenhage werd gisteren behandeld de zaak van Alb. Stam mers, 23 jaar, schilder te Leiden, die op 17 September j'. te Zonterwoude een met scherp geladen revolver bad afgeschoten in den slaap van het meisje, waarmede hjj verkeering bad, J. E. Aalbersberg, tenge volge waarvan zij was overleden, en die deswege wegens moord door de rechtbank te 's Grnvenhage was veroordeeld tot 15 jaren gevangenisstraf (de oisch was 12 jaren). Als deskundiger, werd gehoord dr. Rosen- stein, zenuwarts, die van oordeel was, dat bekl. is een individu, dat geestelijk niet tot volle rijpheid is gekomen. Onder den invloed van sexneele overprikkeling, en den plotso- lingen angst voor de schande bij de ontdek king van het feit, dat hem eon buitenechte lijk kind zou worden geboren, (beklaagde was getronwd), is bekl. tot zjjn daad geko men. Dat hij zichzelf ook van 't leven heeft trachten te berooven, pleit voor de aanwe zigheid van geweten bij bekl. Dat de kalmte waarmee het feit is gepleegd, den voorbe dachten raad bewijst, achtte de desknndige- zielknndige onjnist. De desknndige wees er voorts op dat de bekl. door den kogel, dien hjj zichzelf in de hersenen heeft geschoten, neiging tot toevallen heeft gekregen. Op een vraag van den president of bekl. niet kon zjjn gedreven tot zjjn daad door den wensch te voorkomen dat zjjn meisje aan een ander zen toebehooren, antwoordde de desknndige dat hiertegen pleit vooreerst dat bekl. dit motief heeft ontkend, en in de tweede plaats dat hij zelf heeft getracht een einde aan de verkeering te maken. Aan mr. Krabbe, een der raadsheeren, antwoordde bekl., het feit te hebben ge pleegd nit vrees dat het nit zon komen wat hij deed. Hij had zichzelf ook van kant willen maken. Dat hg de verhonding niet had nitgemaakt tusschen hem en zjjn meisje, waar zjjn meisje hem dit zelf had aangeboden, achtte mr. Krabbe zeer vreemd. Dit was toch een veel eenvoudiger middel geweest. Mr. Krabbe merkte ook tegenover den deskundige op, dat nit niets gebleken is, dat bekl. in znlk een verschrikkeljjken angst verkeerde, toen hij 't feit pleegde. De des knndige meende echter, dat beklaagde's han deling zeil daarvoor pronveerde. Bekl. gaf nog op, den dag te voren een grooten angst te hebben gekregen. Het mo tief daarvoor kon h|j niet opgeven. De advocaat-generaal constateerde moord mat voorbadachtan rade, blijkende nit 't feit dat bekl. lang van te voren een revolver had gekocht. Bekl. had z. i. gehandeld uit jalonzie. Als het leven beki. zoo zwaar viel, waarom dan niet zichzelf alléén van 't leven beroofd Bevestiging van het vonnis werd ten slotte gevorderd. De verdediger betwistte, dat hier voor bedachte raad aanwezig is geweest. Bekl. heeft het motief van jalouzie ontkend, en aan zjjn waarheidsliefde valt niet te betwij felen. In alle opzichten is bekl. betrouw baar gebleken. Men heeit gevraagd: waar om heeft bekl. de verkeering niet nitge maakt? Pleiter antwoordt: zjjn groote liefde maakte bekl. daartoe te zwak. Pleiter wees er op, dat beklaagde zelf aan één oog blind is geworden door zjjn poging tot zelfmoord, voortdurend hoofd pijnen heeft, en aan toevallen Ijjdt. Is hier dan niet reeds beklaagde zwaar genoeg ge straft Ook als afschrikking voor bekl. is eer. zware straf vrijwel overbodig. Spr. vroeg oplegging van een veel milder straf. Uitspraak over 14 dagen. VRIJDAG 28 FEBRUARI 1908. VoorzitterDe Burgemeester. Tegenwoordig zyn de lih. van de Velde, Nederhorst, de Jong, Herman, van der Torren, van Eyk, Knuttel, Vergeer, van Galen, Bok hoven, van der Ree, van Iterson, IJsselstyn, Dessing en Muylwyk. Afwezig de hh. Prince, Dercksen, Jongen*- burger en Vingerling, allen met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat door Ged. Staten was goedgekeurd het raadsbesluit van 31 Januari jl. No. 18 tot wijziging van de gemeente-begrooting dienst 1907, en dat voorts aan den eervol ontslagen agent van politie, W. C. Swanink, een pensioen was verleend van f 434.— 's jaars, ten laste van het gemeente-pensioenfonds. Ingekomen 1. Een brief van B. en W. daarby inzen dende het verslag volgens art. 13 der wo ningwet. Zal worden gedrukt en aan de leden uitgereikt. 2. De verslagen over 1907 van het Bur gerlijk Armbestuur, van Regenten der beide Gasthuizen, van Regenten van het Bestede- lingenhuis, van de Commissie voor de Bank van Leening, van den Archivarii der Ge meente, van Curatoren van het Gymnasium, van de Commissie voor deStads-Muzieksehool van de Commissie voor de Stedelijke Wees- inrichting en van de Commissie voor het Museum van Oudheden. Deze verslagen worden gesteld in handen van B. en W om daarvan gebruik te ma ken bij de samenstelling van het gemeente verslag. 8. Een brief van Regenten van het Be- stedelingenhuis, daarby inzendende een sup pletoir e begrooting. Ter visie. 4. Een brief van Regenten van de beide gasthuizen, daarbij inzendende een supple- toire begrooting. Is voor heden aan de orde gesteld. 5. De rekening van het voormalig Arm bestuur van Stein. i Is voor heden aan de orde gesteld. 6. Een brief van Regentessen van het Bestedelingenhuis, daarbij inzendende een tweetal voor regentes, ter voorziening in de bestaande vacature. Daarop zyn geplaatst: 1. Mevrouw M. BREEBAART— van der Klein. 2. A. C. BOKHOVEN-Borkus. Ter visie. 7. Een voorstel van B. en W. tot onbe woonbaarverklaring van twee woningen. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 8. Een voordracht voor onderwijzer aan school No. 1 en een voor school No. 4. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 9. Een voorstel van B. en W. tot af stand van een stukje grond aan de Manege aan Rijnland. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld, 10. De rekening van het gemeente-pen sioenfonds. Is gedrukt rondgedeeld en wordt ter visie gelegd. 11. Een voorstel van B. en W- tot voldoe ning van een bedrag uit den post voor onvoor ziene uitgaven naar aanleiding van een geschenk aan den beer N. A. de Joncheere. Is gedrukt rondgedeeld en voor heden aan de orde gesteld. 12. Een voorstel van B. en W. tot toe kenning van gedeeltelijke ontheffing van ge meentebelasting wegens overlijden of vertrek, wordt voor heden aan de orde gesteld na punt 10 der agenda. 13. Een voorstel van en W. tot wijzi ging der geueente-begrooting. Is gedrukt rondgedeeld en voor beden aan de orde gesteld. 14. Een voorstel van B. en W. naar aanleiding van een verzoek van den heer A. J. Krieger om wijziging der voorwaarden voor het exploiteeren van een paardentram in dese gemeente. Ter visie. 15. Een brief van B. en W. tot wijziging van het uitbreidingsplan, naar aanleiding van een ingekomen missive van Ged. Staten. Ter visie. lb. Een adres van den heer C. Minder- houd, ontslag verzoekende als onderwijzer aan school no. 2 Wordt eervol verleend tegen 1 Mei. 17. Een adres van B. H. Maaskant, ont slag verzoekende als gemeente-aanplakker. Wordt eervol verleend legen 1 Maart. 11. Een adres van de afd. Gouda van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers in zake de salaris-regeliug. Ter visie. IJ. Een adres van een commissie voor het verstrekken van woningen aan oude gehuwde lieden. De heer KnuttelM, de Voorzittter, ik heb ook een circulaire ontvangen en vindt dit plan zoo mooi, dat ik hier een woord van lof niet onthouden mag aan dit comité, ik hoop dat, wanneer het in de naaste toe komst mogelyk zal zyn, dat dan B. en W. daaraan zullen denken. Wordt aangenomen voor kennisgeving. 20. Een dankbetuiging van den heer N. A. de Joncheere, voor het hem geschonken cadeau. Aangenomen voor kennisgeving. (Wordt vervolgd.) DONDERDAG 27 FEBR. L.K. H.K. Staatsleeninqen Portugal, üblig. 3e Serie fr. 500 3- 59% 597/8 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 59% Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/8 85% Azik. Japan Obligation 1899 4 831/, - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 hypotheek- Banken. Pandb. Rotterd. Hypb. 4 99'/* - Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4% 99% Pandb. Utrechtscho Hypb. 4% 100 Pandb Westlandsche Hypb. 4 95 Papdb. Zaid-Holl. Hypb 4% 95 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4% 98i s - Pandb. Nederl. Hyp. &Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 400V| Northw. Pac. Aand. 184 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94Vi Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 96 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/i 95 Pandb. Nationale Hypb. 41/, 99' 8 Scheepvaart-Maatschappij en. Aand. Holland-Gulf Stv.-Mij. 34% - Premieleeninqen btiLGiE. Loten Stad Antwerpen 1887 - Spoorweg Ie eningeti italik. Obl. Zaid-Italiaanscbe Spw. My. 3 65% Diversen Oblig. My. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1900 4è 100 - VAN MANTELS COSTUMES MANTEL-COSTUMES AVONDMANTELS BLOUSEN BONTMANTELS PELTERIJEN. Mj/vms urn«zaracr Predikbeurt bij de Remonstrantaoüe Gereformeerde Gemeente alhier. Zondag 1 Maart 's voormiddags lO'/i uur, Ds. H. VAN ASSENDELFT. ZV)11 thans door nieuw gevonden toepassingen onze In oliecerf geêchlMerA* Por tretten Petnture- Hogaerlg. Zij geven kracht en diepte, die namakers niet kannen bereiken. Men ovortuige zieh, geen imitatio, voor de echte te ontvangen. Geïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften gratis op aanvraag Boxtel. H. BOOABB1» .t Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bij wien modellen to bezichtigen zjjn. UITVERKOOP van vanaf 3 gulden por stuk by noogslrnat 78, Botterdam. Telephoon 5263. Inrichting voor reparatie. Filialen: SCHIEDAM, Hoogstraat 54. DORDRECHT, Voorstraat 267. en te CULEMBURG, Tollenstraat. li WE5TZAAN Overal verkrijgbaar. warht U voor namaak. Ziet naar het HoutrSle- xet/el Dr. v. HAMEL ROOS en HAliMENS en den naam Weatmuan. „Bekroond in October jl. te BRUSSEL met de Hoogste Onderscheiding, den ©IIAlfO PIIIX." Landhaas Oberstein, 22 October '07. Scheffan bei Berchtesgaden. Bayern, Hocbgebirge. M%aaereronnze voorraad Prima Kindermeel van Uwe firma in Holland gekocht, nn op is, en mijn dochtertje uitstekend gegroeid is, verziek ik U beleefd 3 pond pet post pakket te zenden. Hoogachtend, Mevr k KLEINEMAN—Hommerich. worden aangenomen door het

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2