X i FI'X OVERTOCHT. Nieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken. 4(iste Jaargang. Maandag 2 Maart 1908. \o. 10577. IEMAN Hultenlaudscli Overzicht i ENZORG» i ZONEN, w. FEUILLETON. van >rken o 1.1V =n Teleta n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per j>ost. 1.70. Ateonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. t s c h a p van Vereeniging ter ;ers en Verple- van Mevrouw isbr, Waclitel- ille tijde erplegers g beschikbaar .iochen JOtRS 0.99 0.90 1.44 Dit No. bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. Dat mag UW HUIS. .DUS GOUDA voa ing van ge- ev emle IJL, .KT Lz. h ten doel om ;e huishoudelijke veel noodigte jk aan minge en te verknopen, komt geheel ten reeniging ,Ar- H 50 cis,75 els 1 :n Drogisten j TTEROAM.Ï ER, Apotheker iVoethaven 198. Wat u met toiletartikelen! U hebt immers Doe het maar gauw open.” In Waadtland (Zwitserland) zjjn naar alle waarschijnlijkheid twee jonge bankbeambten n.4 T.nnonnww A 1.4 ÏÏ.’.Lvw Koning Leopold aan Engeland een strook lands in vollen eigendom wilde afstaan, zoodat dit land zyn groote spoorlijn geheel zou kannen leggen op Britsch grondgebied, Frankrijk en Dnitscbland de Engelsche re- geering en den souverein van den Congo in dit plan verhinderd hebben. Engeland heeft er op het oogenblik geen belang by, ten nadeele der Belgen, recht en verdragen te verkrachten. Het zou te ge vaarlijk zijn voor Groot-Brittannië. Zg kunnen daar ginds aan de overzijde van het Kanaal, zonder twijfel dreigen en mopperen en meetings beleggen en moties voorstellen maar verder gaan, tot daden overgaan en geweld gebruiken, daarvoor leenen zich de tijdsomstandigheden niet. Laten wij dus bedaard blijven en de Congo- quaestie oplossen volgens ons recht en onze inzichten en laten wy de Tartarius aan de oevers van den Theems laten razen üit verschillende berichten wordt thans duidelijk, waarom de Kadetten niet aan de audiëntie konden deelnemen, die de Czaar aan de Doema verleende. De audiëntie was verleend op verzoek van eer. aantal leden der rechterzijdedoch toen* ook de Mohammedaansche en Litihauscbe afgevaardigden zich daarbij aansloten, meende de vice-president, baron Meyendorff, dat het geen particuliere audiëntie meer was, doch een Doema-audientie. President Chomjakof verklaarde dan ook, dat hij de Doemaleden zou voorstalen. De Kadetten vroegen toen officieel aan Chomjakof, om ook aan de audiëntie te mogen deelnemen. Chomjakof telefoneerde hierover met den minister-president Stolypin en deze antwoorddedat de Kadetten zich zeker bjj de ter audiëntie gaande Doemaleden mochten aansluiten, met uitzondering echter van professor Miljoekof, wiens voordracht in Amerika de rogeering en de Czaar niet kunnen vergeven. Chomjakof wilde dit den Kadetten niet mededeelen, en stelde het daarom voor, alsof de lijst der Doemaleden voor de audiëntie reeds was afgesloten, en de geheele ontvangst uitging van de rechterzijde, voor wie Kru- penski was opgekomen. Zoo namen de Ka detten aan het bezoek te Tsarskoje Selo geen deel. Maar waarschijnlijk zal dit muisje wel een staartje hebben. ER* IEK Gisteren is in de Italiaansche Kamer een motie van Bissojati verworpen en een motie van vertrouwen it) de regeering aangenomen. Ter opfrissching van bet geheugen onzer lezers brengen we hier nog eens in herinne ring, dat de motie was ingediend door Bis- solati en 22 leden der niterste linkerzijde en aldus luidde „De Kamer noodigc de re- geering uit het wereldlijke karakter der lagere school te verzekeren, door alle gods dienstonderricht in welken vorm dan ook te verbieden”. Uit den loop der debatten - sinds verleden week Dinsdag is er over deze kwestie be- raadslaagdg- was vrijwel op te maken, dat het voorstöl-Bissolati weinig kans had. De regeering stond van den aanvang af sterk. Ter aanvulling van het door Reuter reeds gemelde, stippen we nog het volgende aan uit de redevoering van Rava, den minister van onderwijs De minister wees er op, dat de grondslag van Italië’s staatkunde niet een staats atheïsme moest zijn, naar de onbevoegdheid van den Staat in godsdienstzaken. Sprekende van het verlof, dat den ouders is gegeven, om op hun kosten godsdienstonderwijs te doen geven en daarvoor de lokalen der ge meenteschool te gebruiken, zeide hy dat het vaderschap van die wet toekomt aan den Franschen staatsman Ferry, die deze rege ling in Frankrijk in een geest van groote verdraagzaamheid toepaste. Hy besloot met de herhaalde betuiging dat de school in Italië een volstrekt wereldlijk karakter droeg en dat de school noch tot een werktuig ter verbreiding van zekere godsdienstige denk beelden noch tot verbreiding van een of ander wysgeerig stelsel mocht worden ge bruikt. E!IK te letten VAM worden afgele- b pakjes van vij an een Ned. on» ran Nommer er. an nevenstaan i Wet gede.po 18) Het waren goede bekenden, van de „Oroya" namelijk de families Tipps en O’Reill. De vreugde over de onverwachte ontmoeting was even groot als de verbazing over het feit, dat de sportminnende hoeren niets anders hadden uitgericht, dan allerlei snorrepyperyen te koopen. Mrs. Tipps zat steeds uit te zien naar de verdwenen markiezin. Zy hoopte stellig, dat zy haar in het deftige Sheppard- hotel zou aantreffen, waarheen de beide ge zelschappen zich zouden begeven, nadat men overeengekomen was, gezamenlijk te ontbij ten. De markiezin was echter niet te vinden. De beide vrienden Blunder en Dubbins kwamen iets laterde laatste droeg een korte, nauwe jas, een rijzweep onder den arm en een sterk gepommadeerden baard. Zyn Chi- neesche bediende Ah Ting volgde op eerbie digen afstand met het mysterieuze mahonie houten kistje, hetwelk zoozeer de nieuwsgie righeid van mrs. Tipps opwekte, dat zy den majoor, dadelijk nadat deze aan haar was voorgesteld, naar den inhoud vroeg en hem ot „Wiener Fremdenblatt”, het orgaan hot ministerie van buitenlandsclie zaken, te nemen. De lord heeft mjj evenwel ver zocht, de zaak voor hem te behandelen, en een gentleman als den lord mag men zulk een verzoek niet weigeren. Dus, myne heeren, laat ons de bepalingen vaststellen, onder welke het duel tusschen Georg W. Tipps Esq. en lord William Bloomsberry zal plaats hebben. Maar, wat drommel, mr. Brown, wat mankeert u? Waar staat u zoo naar te turen?” Deze vraag was volkomen gerechtvaar digd, want Brown was half van zyn stoel opgestaan en staarde verwonderd naar den tegenoverliggenden wand. Dubbins volgde de richting zyner oogen en bromde: „Maar, lieve God, heeft de man dan nog nooit een paar damesbeenen gezien?” Rondom aan de wanden der rookkamer hingen photographieën van tooneelspelers van den vierden rang en andere goochelaars, die van tyd tot tyd Colombo bezocht hadden en daar in de groote zaal van hotel Sheppard waren opgetreden. De pbotographie, welke Brown’s aandacht had getrokken, stelde eene dame in tricot voor, die in gratieuze houding, op de teenen. op de kurk eener groote champagnefleich stond, terwyl een heer, eveneens in tricot, voor de schoone vrouw op de knieën lag en haar met zyn chapeau-bas toewuifde. Onder de pbotographie «tond: verzocht het kistje te mogen openen. „Ónmogelijk, mevrouw, onmogelyk! is mijn toiletkistje, en myne geheimen geen damesoog doorgronden.® „Ach, beste majoor, u spreekt onzin I wilt geen haar. T De kaalhoofdige Dubbins was evenwel onverbiddelijk. De inhoudtwee fijn bewerkte pistolen met dubbelen loop, kruitboom en andere bjjbehoorende artikelen, zonden mrs. Tipps te veel hebben doen schrikken. Het ontbyt werd op het schaduwrijke ter ras opgediend en in de meest vroolyke stem ming genuttigd. Na de koffie en de pousse- café begaven de vier secondanten zich naar de rookkamer van het hotel, waar de op gewektheid dadelijk voor eene by de aan staande ernstige aangelegenheid passende stemming plaats maakte. Dubbins voerde bet woorde en zeide: „Myne heeren, bet is een vervloekte ge schiedenis. Twee gentlemen willen duelleeren ter wille van een vervloekte Franscbman, dien ze beiden zoogoed als in het geheel niet kennen. Ja, was het eene Franqaise, dan zou ik er niets van zeggen; maar in de geheele affaire is geene vrouw betrokken. Mr. Tipps beeft niet de dame beleedigd, doch haar echtgenoot, en de goede lord acht zich verplicht, de party van den vreemdeling op Reuter seint uit Teheran, d.d. 28 Febr. Toen de Sjah van Perzië heden uitreed werden twee bommen naar zjjn rgtuig ge worpen drie postillons van zijn rijtuig wer den gedood, de chauffeur van een automobiel en een twintigtal andere personen gewond. De Sjah bleef ongedeerd. Een nader telegram luidt: Om 3 uur gisterenmiddag worden van een dak twee bommen in een nauwe straat naar het rytuig van den Sjah geworpen, die naar Doshantesch reed, waar hy eenige dagen zou doorbrengen. De eene bom ontplofte in de lucht, een andere viel op den grond in de nabijheid van de automobiel van den Sjah. Drie voorrijders werden gedood, de chauf feur en een 20-tal personen gewond. De Sjah was niet in de automobiel, maar zat in een rytuig dat op eenigeo afstand volgde. Hy stapte uit en begaf zich naar een nabijgelegen buis, vanwaar hy onge deerd naar het paleis terugkeerde. Een grondige huiszoeking in het gebouw, waaruit de bommen werden geworpen en in andere huizen had geen succes, er werd niets verdachts gevonden. Telefoon No. 82 A D V E RTENT1EN worden geplaatst 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Inzending van Advertenlien <ot 1 uur «les rnidd. De heer Vandervelde zou gisteren in de Belgische Kamer de regeering interpelleren over den stand waarin de onderhandelingen zich bevinden tusschen de Belgische regee ring en die van den Congostaat. De heer Schollaert zal antwoorden. Op verzoek var. dezen laatsten is bet debat in plaats van eergisteren op gisteren gesteld. In verband met het heftige optreden van Engeland tegen den Congostaat, bezweert de „XXe Siècle” den Belgen toch vooral hun kalmte niet te verliezen Alles wél bekeken, hebben de groote mogendheden veel te veel belang by het bestaan van den Congostaat om ooit Enge land te kuhnen toelaten zyn plannen tot werkelykbeid te brengen. Het is waar, de Congo scheidt Engelsch Noord-Afrika van Engelsch Zuid-Afrika. Maar de mogendheden willen juist, dat deze hinderpaal niet ver dwijnen zal, zonder welke Engeland in een minimum van tyd geheel Afrika zou beheer- schen. Vergeet toch niet dat, toen in 1894 waarschijnlijkheid twee jonge bankbeambten Het uit Lausanne, Arnold Böhm, afkomstig uit van I GOWHE IOIRI\T Bern, en Otto Meyer, een Phorzheimer van geboorte, onder een lawine begraven. Zy waren verleden Zaterdag uitgegaan om een skitocht te maken. Er is in de eerste dagen van deze week druk naar hen gezocht’t eenige wat men heeft kunnen vaststellen is, dat zy zich hebben opgehouden in de Senn- hut van La Varraz, waar zy sneeuw hebben gesmolten om thee te zetten en appels heb ben gegeten. De mannen, die naar hen gezocht hebben, verkeerden meermalen in levensgevaar. Een hunner werd door een lawine meegesleept en moest door zijn mak kers uit de sneeuw worden gegraven. Het zoeken is nu opgegeven. 1 0.60 0.72 0.80 0.99 0.72 1.35 0.99 0.72 1.08 1.08 jjn 1.44 1.08 jjn 1.80 n bevat, naar aanleiding van de besprekingen in bet Engelsche parlement over de Mace donische quaestie een artikel, waarin het blad zegt „Deze uitingen bevestigen de reeds vroeger verkregen meening over de voorbarigheid en ongegrondheid van de vrees, in een groot deel der E iropeesche pers uitgesproken, over de jongste ontwikkeling der Oostersche politiek. De Oostenryksche B ilkanstaatkunde heeft raden de uitingen der Engelsche staats lieden met kalmte op te nemen. Uit bun loyale mededeelingen toch blykt, dat de vriendschappelijke gezindheid van Edgeland tegenover de Monarchie nog steeds een der grondslagen van de Engelsche staatkunde is”. Het Fremdenblatt verwondert zich slechts, dat de gedachte ontstaan kon, dat Oosten- ryk’s spoorwegpolitiek een belemmering zou zyn voor de voortzetting van de Macedoni- sche hervormingen. De Engelsche regeering weet het best, dat Oostenrijk nog in de laatste dagen, bij de bespreking van de her vorming der justitie, hetzelfde standpunt innam als Engeland en Rusland, en dat de instructies aan den gezant te Konstanlinopel eiken twyfel over Oostenryk's opvatting van die hervorming uitsluiten. Wat de flnancieele hervorming betreft, die is alleen vertraagd door de bijzondere opvattingen van Engeland, dat meende daarbij waarborgen voor zyn particuliere belangen te moeten eischen. Waar het Engelsche kabinet wenschte, dat het Europeescbe concert behouden zal blijven, daar is dit volkomen in overeenstemming met Oostenryk’s wenschen. De „Westm. Gazette" bevat eveneens een artikel over de Macedonische quaestie, waarin bet blad zegt: dat d(e verbetering der betrekkingen tusschen Engeland en Duitsch- land een groote steun is voor het behoud van bet Europeescbe concert. „Dit beteekent op den duur meer voor het herstel van het evenwicht dan verschillen van meening over de spoorwegquaestie. „De Duitsche gezant sprak Donderdag avond ook over die quaestie. Engeland was verheugd te vernemen, dat de Duitsche regeering ernstig hoopt dat stappen zullen gedaan worden tegen de gruwelen. Engeland geloof', dat voor de bevestiging en de uit breiding van goede betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland niets meer strekken zal, dan oprechte en ernstige samenwerking daarvoor. Duitschland is in een positie om grooten invloed te oefeneu. Het Europeeschö* Concert heeft zulk een invloed noodig. Het kan das niet beter worden gediend dan door het bewys, dat Engeland en Duitschland oprecht met elkaar verbonden zyn.” „Mr. et Madame Antonelli, couplet-equili- bristen.” „Neem my niet kwalyk, majoor, maar ik moet die zaak nader onderzoeken!" riep Brown eindelijk uit. Hjj sprong op een stoel en nam de photographic van hare plaats. „Natuurlijk is het de markies; de markies in eigen persoon!” Zegevierend hield hy het equilibristen-paar overste Slander onder den neas die dadelijk zyn pince-nez voor den dag baalde. „Dat is het gekste, wat ik nog nooit beleefd heb!” Slander en Max verklaarden zonder aar zelen, dat de dame met de tricotbeenen op de cbampagoeflesch niemand anders was dan markiezin de Monfinasse, en Dubbins, die misnoegd was over de storing van zjjne voor dracht, vroeg, wat dat alles beduiden moest en wat de kleine Antonelli met bet aanstaand duel te maken bad. „Beste Dubbins,” antwoordde Slunder, „je zult alle verklaring hebben die je wenscht; maar zeg my eerst, wat je van die dame weet.” „Dat is gauw gedaan. Vóór ongeveer vyf maanden kwam dat paar ia Colombo en gaf in dit hotel voorstellingen. Hjj is een Franscbman en zy denkelyk eene Amerikaan- sche, overigens een ware duivelin, coquet, en schoon als weinigen. (Slot volgt.) ntanf. uassnanM".' IA: OSTADE.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1