1 I tcap «V ÏTBM. i 3! VïeMO- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 11 Maart 1908. No. 10585. 5 Buitenlandse!! Overzicht. ’-er De Dochter van den Smokkelaar. glijders Iscli nmagazUn, 30. mtoffels FEN. VZORG» muis. HTS. ZONEN, 46ste Jaargang. FEUILLÊTOX. 8 e Jenever La! TWEEDE HOOFDSTUK. IKMAN Z» (Wordt vervolgd.) ten doel om huishoudelijke eel noodig te aan minge le verkoopen- mt geheel ten sniging „Ar- verkeljjke hulp riefkaart wordt gezonden door 1 tbommol. >PPE. ar b(j RS Jz. Kleiwegsteeg G JGBOTTINES .LAARZEN, IJS GOUDA. ten werk. RK te letten AN oe ing van ge- v ende IL, IT Lz. ENEN :rs O ds,75 ets Drogisten erdam.I Apotheker esthaven 198 ilykate en g» el voor Heeren erschoenwerk, I. MDIIer C« Men lette goed erk.— werk, lalaeteriM, rkamaaa, Arnhem worden afgele- pakjes van vijl i een Ned. om m Nommer er. n neven staan. Wet gedepo- GOIIDSCHE COIKANT. l van eer niet bevoegd is, hem dat af te bn. Men weet, dat graaf Hohenau een is van wijlen prins Albert van Pruisen liens tweede morganatische gemalin Ro- i van Ranch, die van den Hertog van Sacfrsen-Meiningen een bondsvorst, die zelf, voor de derde maal, een huwelijk met Teletocn No. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per ]>08t 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. 7) Bovendien moest hij slechts eenige vaten lossen en nog dienzelfden avond verder zui delijk, naar Penong vertrekken. En zoo ver liet Mac Leen de „Jong Jot", roeide naar de „Dandy", maakte stoom, loste eenige vaten en zakken in een lichter, lichtte het anker en vertrok naar het zuiden. Toen hy de „Jong Jot" passeerde, was het reeds stikdonkere nacht. De oude Schot stond op de commando-brug, balde dreigend de vuist naar de Siameesche kanonneerboot en mompelde „Nu, Siameesch kanal je, ik zal je eens toonen, dat de oude Mac niet met zich laat spotten. Wacht maar, Whig, jonge melk muil! Voor de tweede maal zal je mjjn brave „Dandy" niet inspecteeren. Als je den ouden Mac wilt pakken, moet je jvroeger opstaan, domme praatjesmaker!" En het rimpelig gelaat van den ouden Schot vertrok zich tot een boosaardig lachje, het welk de twee laatste bruine stukjes tand in tir-eet^amengesteld verswijnen, die uït\ had to maken, of zyn gmo- naam, ondanks zijn vrijspraak, ongerept uit de behandeling van het geding te voorschijn was gekomen. Volgens de Vorwürts, heeft die raad van Oer beslist, dat Hohenau niet waardig is, de officiersuniform, welke men hem gelaten had, te blijven dragen. Hy verliest al zjjn titels en orde- en eereteekenen De Keizer heeft deze beslissing bekrachtigd. Hohenau behoudt zijn pensioen, omdat de raaf nenj zoo| en J sal« Den volgenden morgen, toen de eerste schemering den oostelijken hemel begon te kleuren, was aan boord der „Jong Jot" alles in de weer. De kleine geelbruine Siameescbe matrozen liepen bedrijvig op het schip rond, begoten het dek met water, schrobden en schaarden met zand en kokosnootscbalen, en zyn grooten mond deed zien. Hy spuwde naar de „Jong Jot", drentelde vergenoegd op de commando-brug heen en weer, en lachte, dat hy schudde. Aan boord der „Jong Jot" werden de ka- juitslampen aangestoken, en nog lang zaten kapitein Whig en de gouverneur samen te spreken over den ontworpen tocht tegen de zeeroovers. Vervolgens gingen ze ter ruste. De Excellentie droomde van een grooten, gouden olifant, welke de koning van Siam hem 'eigenhandig om den bals hing. Whig wierp zich op zyn bed onrustig heen en weer, en droomde dat by, met een revolver in de eene hand en een sabel in de andere, tegen een massa woeste zeeroovers worstelde. De stryd werd al wilder en wilder; Whig vloog, gewekt door het tumult, overeind, en by het flauwe schijnsel der lantaarn zag hy Jones’ roodharig hoofd uit diens kooi hangen; uit zyn grooten neas klonk een donderend gesnork. In het Hoogerhuis legde Lord Tweedmouth een verklaring af, gelijkluidende met die van minister Asquith op 6 dezer. Hy deelde mee, dat by op 20 Febr. den Keizer bad geant woord en voegde daaraan toe „Ik wensch bet Huis de verzekering te geven, dat ik vaat overtuigd ben, dat de door my gevolgde weg de beste was en de doeltreffendste, waar wy er naar streven om alles te doen, wat in ons vermogen is tot het aankweeken van vriendschappelijke betrekkingen tnsschen het Duitsche ryk en ons”. Lö<d Landsdowne zeide, dat de oppositie er by Lord Tweedmouth niet op zou aan dringen dat hy zou afwijken van zyn plan om de briefwisseling niet te pabliceeren. Hy vreesde, dat Lord Tweedmouth zich zyn eigen geheim had laten ontvallen of anderen verlof had gegeven het wereldkundig te maken en dat had een zeer noodlottig ge volg gehad. Allen, die met Lord Tweedmouth ernstig wenschen, dat de betrekkingen tus- schen Groot-Brittanniö en Duitschland van den meest vriendschappelyken aard zullen zyn, moeten ten zeerste betreuren, dat het gebeurde aanleiding heeft gegeven om de openbare meening teverontrnsten.De oppositie wenscht niets te doen of te zeggen, wat deze opgewondenheid kan vererefgeren of de ongelegenheid waarin het gebeurde de regeering heeft gebracht, te vergrooten. Lord Roseberry stak den draak met de dwaze gevolgtrekkingen, die uit deze een voudige zaak waren gemaakt en sprak af keuring uit over de pogingen van een deel van de pers van beide landen om oneenig- hejd tnsschen beide landen te zaaien. Daar mede was het onderwerp afgehandeld. Reuter seint uit Parijs, dd. 9 Maart Generaal d’Amade telegrafeert onder dag- teekening van 8 dezer, dat de troepen diep in het land der Mdraka zijn binnengedrongen; de troepen waren geformeerd in twee co lonnes. De vyand, aangevallen door de Noorder-colonne, trok achteruit en werd na een ernstige vervolging in de ravynen van Mquanto en Achath gedreven. Hy leed ont zaglijke verliezen. De andere colonne trad op tegen de Mzab, die aan de Mdraka te hulp waren gekomen, welke laatsten weder gesteund werden door een mehallah van Moulay Hafid, door wiens kamp onze troepen zyn getrokken De vyand liet groote linnen tenten achter, kisten vol munitie, een affuit en munitiekistjes. Onze Verliezen hebben weinig te beteekenen, niet- kale zandbanken lagen krokodillen, traag en slaperig, met wyd geopende muilen. Overal zag men roodbruine paria-apen in de boomen rondspringen of langs de rivier sluipen om mosselen en ander voedsel te zoeken. Weldra verdwenen de bosschen, en de vlakke rijst velden strekten zich mylen ver voor het oog uit, hier en daar afgewisseld door betelplan- tages en tabaksvelden. Na een half uur stoomens ankerde de „Jong „Jot” midden in de rivier. De eerste sloep werd gestreken, en de wacht kwam in het geweer, want de gouverneur wilde aan land gaan. Zyne Excellentie Phya Sorndek had zich, met het oop op dezen gewichtigen dag, in groot gala gestoken: gelakte schoenen en lange, wit zijden kousen. Zyn paloye het eigenaardig surrogaat der Siameezen voor een broek was van violette zijde en sierlijk om beenen en heupen geslagen, zoo- dat het een pantalon geleek. Verder droeg hy een met goud beslikte jas, waarop de orde der kroon prijkte, en een grooten, witten Stanley-hoed. Twee kleine slaven volgden hem met de gouden beteldoos en den gouden theepot-symbolen der Phya’s. Luang Nariss was eveneens met de meeste elegantie gekleed. afloop der besprekingen onmiddellyk voor de ontmoeting is van grooto politieke beteeke- nis. Het blad deelt mede, dat een Ttaliaansch eskader naar Venetië zal gaan om het Kei zerlijk jacht te begeleiden. In een bijeenkomst der Hongaarsche radi cale party te Boedapest hield de vroegere minister van binnenlandsche zaken Kristoffy een redevoering, waarin hij uiteenzette dat de overeenkomst der tegenwoordige regee ring met de kroon op de kiesrechthervor- ming nu was geëindigd. Het coalitie-bewind heeft bewezen, dat men in Hongarije de leden van een vroeger bestuur, die hnn leven voor het belang van het land hebben opge offerd, kan vervolgen. De geschiedenis zal doen uitkomen wie de verraders zynzy die de Kroon hebben bewogen aan de rech- teloozen het kiesrecht te geven, of zy die den eisch om de Hongaarsche commandotaal in te voeren prijsgaven, om de regeering te komen. De coalitie is verplicht, meendo Kristoffy, om het kiesrecht in te voeren, ten minste in den door Fejervary voorgenomen omvangzy moet het algemeene, geheime kiesrecht invoeren, on ten minste aan drie millioen burgers het kiesrecht verzekeren. Ten slotte betoogde Kristoffy, dat tegenover de coalitie een tegen-coalitie moet worden gevormd, uit liberalen, democraten, radicalen en de vertegenwoordigers der nationaliteiten bestaande, opdat de invoering van het kies recht niet langer worde uitgesteld. Men herinnert zich, dat bij het voor den krijgsraad gevoerde geding tegen do graven Hohenau en Lynar, de laatste wegens homo- sexueele handelingen veroordeeld, de eerste vry uitgegaan is. Maar Hohenau moest nu nog voor een raad uit officieren, i maken, of zyn Telefoon No. 89 A D V E R T E N T I E N worden gephatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden' berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tof 1 uur des initld. tegenstaande het gevecht duurde van 6 uur ’s ochtends tot ’s avonds. Over het lot, dat de Rykswet op het recht van vereeniging en vergadering te wachten staat, heerscht de grootste onze kerheid. Heden zou de commissie uit den Rijksdag opnieuw vergaderenmaar de „Koln. Ztg.” verneemt, dat de beraadsla gingen zullen worden uitgesteld, daar er hoop bestaat op een vergelyk betreffende het beruchte 7, het artikel over de taal in openbare vergaderingen gesproken. Zoo de wet tot stand mocht komön, zonder dat de regeering op dit punt volkomen haar zin krygt, zal zy de wet eenvoudig terugnemen. De regeering staat er op, dat zy in 7 duidelijk zal worden uitgesproken, dat in openbare vergaderingen de Duitsche taal zal worden gebruiktuitzonderingen op dien regel kunnen door de Bondsstaten wordeo vastgesteld. De regeering wil uitsluitend, zoo betoogt de „Koln. Ztg.”, bet nationale gezichtspunt in de wet vastleggen, dat de taal in het Duitsche ryk in openbare vergaderingen gesproken de Duitsche moet zyn. Zy wil aan de verschillende Bondsstaten toestaan, voor hanne, tot een andere nationaliteit behoo rende onderdanen, uitzonderingen vast te stellen op dien nationalen regel. Het zal de taak der landsregeeringen zyn maatrege len te nemen, dat in gebieden, die geheel en al door een vreemde nationaliteit wor den bewoond, het recht van vereenigen en vergaderen niet word illusoir gemaakt. Maar daar die streken, de Poolsche ge bieden, de Deensche in Sleeswyk-Holstein en de Fransche in het Ryksland, direct onder de ryksregeering of onder Pruisen staan, en de onteigenings-wet reeds heeft doen zien wat van Pruisen of van de Prui sische ministers, dezelfde personen die in het ryk aan het hoofd der departementen staan, te wachten is, daar kan men de aanneming van het artikel in den geest, zooals de regeering het wenscht, gerust be schouwen als een beslist verbod van het ge bruik van vreemde talen in openbare ver gaderingen. Daar zal de Pruisische regee ring wel voor zorgen. Het Wiener Korrespondenz Bureau ver neemt uit Konstantinopel, dat de Russische regeering totdusver nog geen stappen te Kon stantinopel gedaan heeft in verband met den spoorweg van den Donau naar de Adriati- sche Zee. Zy wenscht te wachten, tot Servië de concessie formeel heeft aangevraagd. En Servië wacht daarmee tot zich een consortium zal gevormd hebben voor den aanleg van den spoorweg. Men zal zich heriifteren, dat de Russische regeering dezer dagen in een rondschrijven aan de mogendheden te kennen heeft gege ven, dat zij bet Servische spoorwegplan wenscht te steunen, daar zy den spoorweg in kwestie als een louter economische onder neming beschouwt, welke der bevolking van die streken ten goede zal komen. Het revolutionaire comité van Seres in Macedonië, d. w. z. Sandanski cum suis, heb ben een soort verweerschrift openbaar ge maakt, waarin zy de redenen opgeven, welke tot de vermoording van Saratof en Garva- nof geleid hebben. Sandanski en zyn volge lingen noemen zich evolutionisten-terroristen, d. w. z. zy zyn in het algemeen voorstanders van een taktiek zonder gewelddaden, maar als het moet, dan nemen zy, by wijze van uitzondering op hun stelregel, geweld te baat. Saratof en Garvanof nu hadden besloten San danski en zjjn aanhang uit den weg te rui men en zij hadden voor dat plan ook den bendenaanvoerder Dajef gewonnen. Het co mité van Sandanski had het plan echter ont dekt en Saratof en zyn vrienden werden ter dood veroordeeld. Panilza kreeg opdracht den moord te volbrengen. Dajef maakte zich, üci openlyk schuld bekend te hebben, van kant. Met Saratof en Garvanof werd den lln December op de bekende wyze afgere kend. Beiden vielen als slachtoffers van hun eigen verraad. Sandanski zegt, dat dit nog slechts een begin is; hy beschouwt het als zijn plicht alle aanhangers van Saratof uit den weg te ruimen. De uitgevefs van twee groote bladen, die tegen Sandanski schrijven, Naoemof van de Weisjerna Posjta en Dam- nanof van de Dnefnik, hebben dan ook reeds dreigbrieven van Saratof’s moordenaars ont vangen. en kurkbrand. De „Giornale d’Italia” wijdt een artikel aan de aanstaande samenkomst van keizer Wilhelm met den koning van Italië, en zegt daarindie samenkomst bewijst opnieuw, dat het verbod tusschen Duitschland en Italië niet alleen in overeenstemming is met de gemeenschappelijke vredesbedoelingen, doch tevens geen der beide mogendheden belet haar eigen belangen te behartigen. Het is opmerkelijk dat by de diplomatieke onderhandelingen over de Balkan-spoorwegen de overeenstemming tnsschen Italië en Rus land over de Donau- Adria-baan te Berlijn op niet den minsten tegenstand stuitte. Die poetsten de geelkoperen kanonnen, tot ze als goud blonken. De zon kwam aan de landzijde boven de toppen der boomen te voorschijn en wierp haar roodgoud licht op de klippen in zee. Langzaam dreef de lichte morgenbries de nevelachtige dampen over bet water. Lange ryen wilde eenden en ganzen vlogen met zwaren vleugelslag van de moerassen op, om op de vlakke zandbanken voedsel te zoe ken, terwijl geheele scharen watersnippen als kleine, lichte schaduwen in zigzagvorm de onregelmatige Jy'nen van het strand volgden. Op het achterdek stond de Chineesche boy Abtih de lange, magere gestalten van Jones door middel van een scheepsemmer met frisch zeewater te begieten. Kapitein Whig onder nam een zwemtoer om het schip, terwijl Na riss in een Japansch zijden slaaprok bij den valreep stond, overleggende of hy aan Whig’s aitnoodiging om eveneens een zoutwaterbad te nemen, gevolg zou geventen slotte trok hy zich toch terug in het onderste gebied van het schip, om een klein m^rgenslaapje te doen. Een uur later lichtte de „Jong Jot” het anker en stoomde langzaam over de zand bank naar de monding der rivier, welke nog in de lange, donkere slagschaduw van het boseb gehuld was. Weldra gleed het schip tasschen de vlakke oevers voort. Op de

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1