COSTUMES TAILLEUR. EEMIC DEPOT VANTHEE. WeJoiyg's SAMOSWIJN. BINNENLAND APVRlifÊNTIEN S o cieteit „ÓnsGrenoegen' ^fACAOl Firma Horman Zoon. Klanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. IBËÏÏES VAK ROTTERDAM Ontvangen »E NOUVEAUTÉS H. IttVENSWAAY ZONEN, Verpleegsters en Verplegers Wormerveer Geneeskundige Gymnastiek en 0. VAN DUUREN, Zenuw- en Maaglijders Eaadgevei beste brok van Congo, die, volgens de redenaars der linkerzij zelf, 15 tot 18 mil- lioen 's jaars opbrengt. De logiek en de linkerzij schjjtyen geen goê kameraden meer te zijn." V erspreide Berichten Engeland. Er liepen geruchten, Zondag, dat de pre mier, Campbell Bannerman, gestorven was. Zy zijn onjuist gebleken, maar zyn toestand is toch zeer zorgwekkend, Het Lagerhuis heeft Maandag het effec tief van de vloot vastgesteld op 128.000 man, zooals in het begrootingsontwerp <was voorgesteld. Belgie. Men wil in de haven van Antwerpen vier groote elevators aan het werk stellen voor de graanlossing. Rusland. Tengevolge van de dreigbrieven, die Duitschers in Russisch Polen naar aanlei ding van de aanneming van de Poolsche onteigeningswet in Pruisen ontvangen heb ben, is de militaire bezetting er versterkt Volgens de Naschen heeft de regeering het voornemen de jubileumsfeesten ter eere van Tolstoi's 80sten verjaardag op 25 Aug. te verbieden, daar zy een bedreiging van de openbare orde vreest. Marokko. Sedert Augustus 1907 hebben de Fran- schen in Marokko 102 dooden en 380 ge wonden gehad. Behalve in de laatste ge vechten en aan boord der schepen door ontploffingen enz. Wat Gouda zegt. Rugpyn is een teeken van nierziekte, want de pyn komt niet uit den rug, doch uit de nieren, die juist onder het smalle gedeelte van den rug liggen. De pijn ontstaat door het urinezuur en andere vergiften, die de nieren hinderen en wanneer deze vergifte niet verwijderd worden, kunt go niet gezond zyn. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zyn eon speciaal medicijn voor de nieren en blaas. Mejuffrouw C. v. d. Steen, IJssellaan 614 te Gouda, meldt ons Vanaf het oogenblik dat ik met Foster's Rugpyn Nieren Pillen begonnen ben, is het my mogen gelukken verlichting te bekomen in myn nierziekte, waarmede ik reeds vier jaren aangedaan was. Steeds had ik een hevige pijn in den rug en in de borst en veel hoofdpijn, gepaard met duizelingen. Myn slaap schonk my geen rsist en immer was ik vermoeid en afgemat, vooral 's morgens by het opstaan. De urine was st'êeds vuil en troebel en bevatte een groote percentage va3te stoffen. Myn handen waren veelal dik opgezwollen, evenals myn voeten en niettegenstaande ik reeds verschil lende malen hiervoor behandeld was, had ik hierbij weinig of geen baat gevonden, ^k was werkelijk ten einde raad, toen men my wees op Uw pillen myn verwondering en blijdschap kan ik U moeilijk beschrijven, toen ik reeds na gebruik van één doosje my aan merkelijk beter gevoelde. Al de verschynse len mijner ziekte verdwenen successievelijk en hoewel ik op het oogenblik nog niet vol komen hersteld ben, gevoel ik my toch beter dan voor jaren het geval was. Ik zal thans nog eep poosje met Uw voortreffelijk genees middel doorgaan en zal het myn plicht ach ten om dit aan eventueele nierlijders aan te bevelen. Ik ondergeteekende verklaar dat het boven staande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Foster's Rugpyn Nieren Pillen zyn de pillen die U zullen genezen, laat U niet overha len iets anders te probeeren. Zy zyn te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Wolff Co., Oosthaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel F 1.75 voor één- of F 10.— voor zes doozen. CXLII. Ja vriend Valk, zeg dat welhet begint mij te schemeren. Ik zeg het u volmondig na. Het schemert ook my op velerlei gebied Een nieuwe gasfabriek die nog maar niet uit de luiers kan genomen worden, terwijl de baken. (Gascommissie) op den loop is gegaan duur en slecht gas. Wanneer krijgen we dan „eindelyk eens gascontrole die de lichtsterkte aangeèft Of is dat ook al niet noodig, evenmin als het wateronderzoek gepubliceerd moet worden. Ik begrijp niet, dat de Gezondheidscommissie hiertegen niet protesteert. En zoo kom ik van zelf op onzen zieken watertoren, die tot herstel van ge zondheid een uitgave vereischt van een f 1100. Arme Watertoren": edtst te weinig bronnen, nu inwendige verzwakkingonvoldoende transmissie, slechte motoren, die na verloop van een jaar of 6' ook al herstel vragen. Het schemert mjj, het wordt my duistere nacht. En als ik dan bedenk, dat in 1896 de heer A. Kapteyn uit Gouda by onzen vroeden vaderen concessie aanvroeg om een watertoren te stich ten, op voorwaarde, dat de gemeente het eer ste jaar van exploitatie zou bijdragen f 5000 en volgende jaren afloopende tot f 1000; dat wjj dus zonder verder eenige risico voor f 15000 een watertoren hadden, dien we na verloop van tyd konden overnemen, als ik voorts overweeg, dat in 1895 de heer Linn opnieuw concessie aanvroeg tot 1908 op zeer billijke gronden ten opzichte der gasfabriek, dan slaak ik de diepe verzuchtingIn welk moeras zyn wy gezonkenDrie honderdduizend gulden in onze bedrijven. En ik zie nog het einde niet. Reken eens f 300.000 k 3$ pCt., dan moeten de bedrijven een zuivere winst maken van f 11000. Maar dan niet tegen een gasprys van 9 cent den M8. En hoe duur is het water niet. Nacht, nacht Wy gaan de nachtschuit in. Maar zie, het daghet in het Oosten Als straks de plartnen van den Amsterdamschen directeur der Water leiding worden aangenomen, dan komt hier ten oosten van Schoonhoven een Watertoren. Wy v-ragen aansluiting van ons buizennet met dien toren en Amsterdam levert ons water tegen 6 cent den M8. Wy richten onzen fraaien watertoren in tot raadzaal en dan kan daar onzen raad licht en lucht toestrooraen in die mate, dat oog en verstand niet beneveld worden door deskundigen eigenwaan of benopen zuinigheid, die de wysheid bedriegt. Daardoor zyn we in het moeras gekomen en nu moet alles uitgezuinigd worden op alle noodige en nuttige zaken. In zake kin dervoeding en schoolartsen moet men ge moedsbezwaren opwerpen. En hoe nuttig deze zaken werken bewijst on" Berlyn in zyn jongste verslag Volge»s het laatste jaarverslag van den geneeskundigen dienst te Berlyn, is van de 35,481 kinderen, die toelating verzochten aan de gemeentescholen, aan 1139 de toegang geweigerd wegeus algemeene zwakte, aan 158 wegens scrophulose en aan 172 wegens longtering1234 kinderen, die aan alge meene zwakte leden, 478 die aan scrophu lose en 277 die aan tuberculose leden, werden toegelaten onder geneeskundig toezicht. Van de 277,730 kinderen van'de gemeen tescholen werden 5129 onvoldoende gevoed, leden 1751 aan scrophulose en 1386 aan longtuberculose. Deze werden allen onder geneeskundig toezicht gesteld. Het verslag vestigt in het bijzonder de aandacht van de Bchooloverheid op het groot aantal slecht gevoede kinderen, De gemeenteraad heeft nu 20,000 mark toegestaan, om aan de arm- sten onder de schoolkinderen voedsel te verstrekken. Hier heet Kindervoeding een lokmiddel én moet de vereeniging door uitvoeringen en verloting aan geld trachten te komen zonder éen cent gemeentesubsidie. Een ander lesje gaf u dr. Macnamara, die door sociale hervormingen de oorzaak der werkloosheid wil wegnemen en niet door lapmiddelen. Hy zeide o.a. op 2 Febr. 1.1. „dat vrouwen thuis moeten blijven en naar haar kinderen omzien, in plaats van ook uit werker, te gaande kinderen moesten langer op school blyven en niet zoo vroeg naar den winkel of de fabriek en aldus het loon der volwassenen drukken." Toch aannemen op 4 jaar en 3 mnd. op de Christelijke scholen en ontslaan op 11-ja- rigen leeftijd, om de kinderen vroeg in de fabriek te stoppan. Wel een ziek onderwjjzer uit de school trachten te weren, maar geen onderzoek naar tuberculeuze of teringachtige kinderen. Geen vervolgklasse aan de open bare school, waardoor 12 en dertienjarigen nog wat van het onderwijs zouden kunnen profiteeren, maar daarentegen de klassen volstoppen tot vyftig en meer, als straks de school een beetje op adem komt en eens per jaar aanneemt, O, wachter wat is er van den nacht? En het nieuwe ministerie zai het antwoord geven Het geestelijke voorop Leerplicht uitbreiden van 6—14 jaar. Kinderarbeid tot 14 jaar verbieden. Vrouwenarbeid weren uit fabrieken. Bewaarschool-onderwjjs van Rijkswege invoeren. Het aantal leerlingen per onderwijzer op 40 brengen. Kindervoeding en -kleeding verplicht stellen. Een Zondagswet invoeren, waarby het onmogelijk wordt, dat de Provinciale Bond van R. KKiesvtreenigingen in Zuid-Holland voortaan nog op Zondag kan vergaderen dat de Kath. Sociale Week op Zondag ge opend en gesloten wordt dat de R. K Riesvereeniging te Gouda op Zondag 23 Febr. 1908 een druk bozochte vergadering houdt. Wat zullen de antirevolutionaire broederen vreemd hebben opgekeken, toen de motie van Zondag 23 Febr. te hunner kennisse kwam. Nu ontbreekt er nog maar aan, dat de motie een uitnoodiging bevat tot bijwoning eener gecombineerde vergadering op Zondag 15 Maart a.s. Toch stoelen ze op een en denzelfden wortel. Maar den man van den wortel is een leelijke kies getrokken den laatsten tyd Leiden, Schiedam, Sneek, Cabinetsformatie, Sliedrecht. Ja Sliedrecht komt de deur dicht doen. Ging 't in Leiden en Sneek met gesloten deuren, in Sliedrecht zou men nu eens een zalfje op de wond van den grooten lijder loggen men zou hem een telegram van hulde brengen. En Bram, die zyn leed zat te ver geten in de Brusselsche Laiterie, het middel punt van het mondaine zomerverkeer, (of het op Zondag was, weet ik niet) in een gezellig intervieuw met den Correspondent van de Katholieke Gelderlander, voelde op eens weer al het schrijnende van de gene zende wonden en zond een telegram terug lvk zit gezellig in de Laiterie Te keuvelen mettaon ami, De quasi-Gelderlander. Ik zeg hem 't een en ander Van katholieke hoogeschool En nog wat apekool, Maar over 't Ministerie, Krats, weiter, potverdorie Daar trapt hy op myn eksteroog En 'k kijk hem aan met lodderoog En snauw hem toe Geen politiek Zy maakt mij ziek. JAN BAZUIN. STATEN-G EN ER AAL. T ff MC f# i£ Mi M !H K ff Vergadering van Dinsdag 10 Maart. De Voorzitter doet mededeeling van een dankbetuiging, door den Portugeeschen ge zant namens den koning en de koninklijke familie tot de Tweede Kamer gericht, voor de uiting van deelneming der Kamer na den moord op koning Carlos en den kroonprins. De heer van Nispen tot Sevenaer, nieuw benoemd lid voor Rheden, neemt na eeds aflegging zitting. Hierna verkrijgt de minister van Biunen.- landsche Zaken, de heer Heemskerk, het woord, tot het afleggen van de Regeerings- verklaring. Morgen te half 2 uur debat over deze Regeeringsverklaring. Dat stelt de voorzit ter voor, nadat de heer Borgesius aangekon digd had het woord te willen voeren. Besloten wordt morgen te 11 uur iu de secties de Noodwet ten behoeve van het Blijvend gedeelte te doen onderzoeken. Verschillende ontwerpen worden naar de afdeelingen gezonden. De heer Schaper meent dat vóór Paschen nog enkele moties konden behandeld wor den, o. a. die betreffende een wettelyken 10-urigen arbeidsdag, eu den toestand der Rijkswerklieden. De Voorzitter zegt, dat dit zoo mogelijk pou geschieden. Hierop wordt de vergadering verdaagd tot morgen half 2 uur. De plannen van het nieuwe Kabinet. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft het Kabinet-Heems kerk zich aan de Kamer voorgesteld zette mr. Heemskerk in een uitvoerige „Re geeringsverklaring" de plannen van het nieuwe Kabinet uiteen. Wy ontleenen er het volgende aan De minister verklaart dat het Kabinet zich verplicht acht de roeping te aan vaardde om het bewind te voeren, en wel overeenkomstig do beginselen, levende in de partyen der rechterzijde, en oordeelt zich aan die taak niet te mogen onttrekken, nu de mogelijkheid der formatie van een nieuw Kabinet, steunende op een geconcentreerde linkerzijde, niet kon worden aangenomen. Het Kabinet wil trachten door de toe passing zyner beginselen, zooveel mogelijk bevrediging te schenken. Waar principieele tegenstellingen zich voordoen, zal het die niet mogen ontwijken, doch het oordeelt de mogelijkheid te moeten aannemen, dat omtrent verschillende onderwerpen, die rjjp zyn voor behandeling of die aanhangig moe ten worden gemaakt, zonder verzaking van beginselen, ook in deze Kamer voldoende overeenstemming kan worden verkregen. In dien geest wenscht de regeering dan ook gemeen overleg te plegen met de Staten- Generaal aangaande de onderwerpen, waar van de behandeling thans het meest voor de hand ligt. Ten aanzien van eenige wetsontwerpen, o. a. het Zaiderzee-ontwerp, behoadt de Regeering zich nadere overweging voor. Zy kondigt binnen een niet te lang tijdsverloop eenige wetsontwerpen aan, met namewij ziging van het Strafwetboek ten aanzien van de bepalingen tot bestrijding van de openbare onzedelijkheid; subsidieering van bijzondere middelbare scholen, en wijziging van de Gemeentewet, ter verruiming van het belastinggebied der gemeenten, zooveel mogelijk in aansluiting aan het voorstel der Staatscommissie voor de gemeentefinanciën, waaromtrent evenwel nog advies aan Ge deputeerde Staten is verzocht. Binnenkort hoopt zy voorstellen te doen in zake wettelijke bescherming van arbei ders, en wel tot nadere regeling van de arbeidsinspectie, o. a. ten einde betere na- leving van de bestaande bepalingen te be vorderen. De Regeering heeft gemeend het ziekte- verzekenngs ontwerp te moeten intrekken, ue ouderdomsvoorziening moet naar baar meening worden beschouwd en geregeld als onderdeel der invaliditeitsverzekering, ter- riVir,te8v!" »het °;lWerP van d« ziektéverze- kenng by haar bezwaren bestonden, die een zoo ingrypende omwerking noodzakelijk maakten, dat de Regeering meende de tot standkoming eener wel het best te bespoe digen door een omwerking aanstonds tor hand te nemen. Naast de ziekteverzekering is de Onge- vallenwet-1901 in haar werkiDg een onder werp van overweging. Het tekort, waarvoor by het in deze Kamer ingediende wetsont werp dekking is gevraagd, maakt urgent het antwoord op de vraag, of niet door wij ziging van de geldende bepflingen een her haling van een dergelijk deficit is te voor komen. De Regeering hoopt daartoe de noodige voorstellen te kunnen doen, tegelyk met andere wijzigingen in de Ongevallenwet, die binnenkoi-t kunnen tegemoet gezien wor den. Intasschen zal gewerkt worden aan de voorbereiding der invaliditeitsverzekering. Heriunerende aan de intrekking van de Grond wetsherzieqingsvoorstellen, verklaart de Regeering dat zy de tegenwoordige par lementaire periode te ver gevorderd acht om te pogen het vraagstpk der herziening, dat in ieder geval een nader onderzoek eischt, binnen deze periodo nog tot oplos sing te brengen. Voorts blijken nog ingetrokken te worden de ontwerpen tot heffing eener inkomsten belasting, tot instelling van beroepsraden voor de directe belastingen en de ontwerpen betreffende suikeraccyns en verhooging ac cijns gedistilleerd. De vraag of en op welke wyze versterking van 's Ryks middelen in de eerste toekomst noodig is, eischt nadere overweging. Onder herinnering aan het dezer dagen in gediende noodwetje betreffende het Blijvend gedeelte, deelt de Regeering mede dat by de in te dienen Oorlogsbegrooting voor 1908, ook op eon Blijvend gedeelte van dezelfde stefkte zal worden gerekend als by de Kre- dietwet voor O jrlog. De Regeering stelt zich intusschen voor een wijziging in de Militie- wet aanhangig te maken, welke een op komst der militie by de onbereden wapens in twee ploegen onmogelijk maakt. Even wel zal, ook by gunstig verloop van den daartoe te verrichten wetgevenden arbeid, de nieuwe regeling voor bet eerst van toe passing kunnen zyn op de lichting, die in 1909 voor eerste oefening onder de wape nen komt, zoodat ook bij de Oorlogsbegroo ting voor 1909 voor 7 maanden gerekend zal moeten worden op een Blijvend gedeelte als voor 1908 werd aangegeven De Regee ring verklaart ten-slotte de hierbedoelde wetswijziging slechts als hulpmaatregel, en dus niet als een afdoende herziening der Militiewet te zien aangemerkt, en zal zoo dra mogelijk een meer ingrijpende herzie ning der Militie- en Landweerwet ter hand nemen. Verder wordt aangekondigd het in bete ren staat brengen der kustverdedigingde Regeering wenscht echter, met het oog op de kosten der aanbouw van groot materieel, zooveel doenlijk te beperkenmet bekwa men spoed wenscht de Regeering een Raad van Defensie in het leven te roepen, waarin opperofficieren en vlagofficieren zitting zullen hqbben, en ook het burgerlijke element niet za'l ontbreken. Wettelijke regeling is in overwegingmaar inmiddels acht de Re geering het instellen van dién Raad by koninklijk besluit gewenscht. De Regeering, meenende op ditoogenblik geen meer uitgebreid program te moeten geven, doet een beroep op samenwerking, met wederzydsch behoud van beginsel. De verklaring werd medegedeeld ten aanhoore van geheel gevulde tribunes. Ook de zijloges waren bezet door leden van hooge Staatscolleges, terwijl in de diploma tenloge eenige gezanten werden opgemerkt. Gemengde Berichten. Gedei'. Staten van Utrecht'brachten on langs aanmerkelijke verbetering in de wedden der burgemeesters, secretarissen en ontvan gers in die provincie, wegens groote werk- vermeerderingen verhoogden levensstandaard. De secretaris van Willeskop (wedde 1450) is tevens secretaris van Montfoort (wedde 1 675) en de secretarie van Willeskop is reeds sedert vele jaren te Montfoort ge vestigd, op korten afstand van de secretarie dier gemeente. Drie leden van den raad stelden nu voor, te bepalen dat de secretarie eiken dag van 9 tot 12 en van 2 tot 4 uur voor het pu bliek moet open zyn. Op de opmerking van den voorzitter, dat er nooit klachten zijn ingDkomen over de tegenwoordige uren, antwoordde de woordvoerder, dat de raads leden de uren wilden veranderen ten gerieve van het publiek. De secretaris lichtte, met toestommipg van den raad, bet oaderhoud toe, dat hij met wethouder Verkley had. 'Spr. vernam uit diens mond het volgende: „Ik heb geen prettige boodschap; het gaat niet alleen van mö uit en wij hebben niets op uw werk aan te merken, maar we zouden deü toe stand weer gaarne willen hebben zooals vroeger, nl. de burgemeester tevens secre taris. Misschien worden dan de wedden ver minderd. We zouden daarom, gaarne zien dat ge ontslag nam als secretaris". Toen spr. daarop te kennen gaf, niet van plan te zyn om ontslag te vragen, kreeg hy ten antwoord; „Dan sta ik er niet voor in dat de kantooruren niet veranderd worden". Na heelwat over-en-weer gepraat, Waar bij bleek dat men eenvoudig niet wilde komen in andere regelingen, deed de voor zitter opmerken dat 't er blijkbaar om ging, den secretaris te dwingen, ontslag te ne men. Maar boe de burgemeester zich ook bleef verzetten, ten-slotte werd zonder hoof delijke stemming besloten, den secretaris te gelasten, dagelijks ter secretarie aanwezig te zijn van 9 tot 12 en van 2 tot 4 nur. Men meldt nit Haarlem: In de Korte Heerenstraat 13 woonde een gezin van man, vrouw en 3 kinderen, dat zoodanig door een huidziekte werd aange tast, dat de geneesheer onmiddellijke over brenging naar het gasthuis noodig oordeelde. Gisterenmiddag heeft de gezondheidscom missie een inspectie in het pand gehouden, met het gevolg dat van de woning de bui tendeur op haar last met papier is dichtge plakt, Het huis is dus niet moer toegan kelijk. Men meldt uit Maastricht: Na rnim twee maanden stop te hebben gestaan, zjjn gisteren de werkzaamheden in de dekenfabriek van don lieer J. Kegout weder begonnen. Aanvankelijk is het getal van hen, die den arbeid hervat hebben nog gering en bepaalt zich tot een twaalftal, terwijl nog 24 werkloos blijven. Naar het zich laat aanzien, kan deze staking nog een tyd lang dnren, daar de heer Regent geen vereeniging duldt, die invloed op zijn fabriek wil oefenen. De arbeiders houden vast aan hun recht, zich bniten de fabriek te veree nigen. Intusschen wordt bjj de fabriek drnk Gisteren zijn te Weesp officieel candidaat gesteld voor de Provinciale Staten (vacature Heemskerk) de heeren D. J. van Houten te Weesp (lib.), mr. V. H. Rntgers te Hilver sum (antirev.) en A. N. Veen te Hilversum (partij nieuwe erigooiers). t)e toestaDd telKrommenie. De berichtgever van het „Hbld." seint van gisteravbnd De Dinsdagavond is bijzonder kalm voorbij gegaan. De proef, gisteravond genomen, om de werkwillige drukkers zonder politiegeleide naar buis te laten gaan, is beden herhaald en met succes. De drukkers en het kan toorpersoneel, die doorgaans te zamen liepen, gingen nn in troepjes van drie en vier huis waarts, zonder bemoeilijkt te worden. Wel stond hier en daar een enkele veldwachter, maar van een escorte wns geen sprake. Bijzonderheden omtrent verandering in den stand van zaken zijn niet te vermelden. Te Terneazen gelastte de vorige week bij den aanvang van den namiddag-schooltijd een onderwijzer van een der o. 1. scholen een meisje, niet een zijner klasse, naar haar plaats door te gaan en duwde haar daarbij voort. Zii viel tegen een ander meisje, [datjuist passeerde, waardoor een stalen speld, die achter in haar kleeren zat, jp den pols van het andere meisje drong en afbrak. Daar andere pogingen niet slaag den, is Zondag door oen operatie in het Zie- kenhais een deel van de naald uittoep arm verwijderd. De punt is echter in het heen blijven zitten. (Midd. Ct.) Men schrijft aan de „N. R. Ct": De omtrek van den Bosch vertoont weer ééne groote, uitgestrekte watermassa. Her ven of Gerven is op 't oogenblik een dijk met hnizen er tegenaan en water; Hen nest, de Empelsche hut en andere meer hooggelegen plaatsten zjjn thans eilanden, en alleen na een half unroof meer varens te bereiken. De gewone weg naar Empel staat onder water men bereikt het thans langs den straatweg naar Hedel en vervol gens over den Maasdijk. Het is overal water, waarheen 't oog zich wendt. Met blydschap is dan ook door zeer velen de ingetreden val, hoe gering deze ook moge zijn, begroet. GOODA, 11 Maart 1908. Aan de Raadsleden is het volgende inge komen stnk toegezonden Gouda, 4 Maart 1908. De in 1907 van gemeentewege verrichte werkzaamheden ten behoeve van de buiten gewone herstellingen aan straten en bruggen tengevolge van het wegbreken der sporen van de IJssel-stoomtramweg-maatschappy heb ben eene uitgaaf gevorderd van f 3695.71, zoodat vau de op de Gemeente-Begrooting voor genoemd dienstjaar gebrachte vergoe ding ad f 5034.— door de Maatschappij be taald, nog f 1338.29 over is. Aangezien iu 1908 met de herstelling is voortgegaan zal dit resteerende bedrag op de Begrooting voor gemeld dienstjaar be boeren te worden overgebracht, ten einde de verdere kosten te kunnen bestrijden. W(j hebben daarom de eer U voor te stellen die begrooting te wijzigen als volgt: 1°. Artikel 1 van Hoofdstuk VII der buitengewone ontvangsten, thans voor „me morie" uitgetrokken, onder de benaming „Gedeelte vafi het vermoedelijk batig saldo van de buitengewone ontvangsten en uitga ven van het dienstjaar 1907" (Volgnummer 55) nader te rameo op f 1338.29. 2'. Artikel 8 van Hoofdstuk XV der buitengewone uitgaven (Volgnummer 212) aan te vullen met een nienw onderdeel g „bui tengewone herstellingen aan stra ten en bruggen tengevolge van het wegbreken der sporen van de IJssel stoomtramweg-maatschappij f 1338.29; G a s-c o n t r 1 e. 10 Maart 1908, 5 uur namiddag. «Druk 40 m.M. Lichtkracbt 14.46 Kaarsen. Warmtegevend 5m Ca,oriën Verinogen Naur men ons meedeelt, heeft het gezel schap zangeressen op hot balmasqué opge haald f 12,521 ten behoeve van het nieuw op te richten gesticht voor gehuwde be jaarde lieden. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie voor de gemeente Gouda gednrendo het kalender jaar 1907, ontleenen wy het volgende HOOFDSTUK II. Algemeene beschouwingen. De gezondheidstoestand in de gemeente Gouda kan ook in het afgeloopen jaar be slist gunstig worden genoemd. In 1907 stierven in deze gemeente op eene bevolking van 23911 zielen, 425 per sonen, nader toegelicht door de volgende tabel Overlijden 190 7. Man. Vr. Beide gesl. De sterfte binnen de gemeente, zonder de le venloos aangegevenen, was.232 193 425 In liet vorig jaar be droeg zy194 210 404 Van de overledenen waren er Ongehuwd119 96 215 Gehuwd 71 47 118 In weduwstaat 42 50 92 Gescheiden van echt Burgerlijke staatonbek. Van deze stierven Beneden bet jaar 52 33 85 Van 1 tot 2 jaren .11 7 18 2,5, 19 18 37 5 10 6 6 12 10 15 4 5 9 15 20 10 4 14 20 25 4 6 10 25 30 2 o A 30 35 7 8 15 35 40 2 3 5 40 45 6 1 7 45 50 9 3 12 50 55 6 6 12 55 60 9 6 15 60 65 .12 13 25 65 W 12 9 21 70 75 .21 21 42 75 80 18 17 35 80 85 18 16 34 85 90 4 8 12 90 95 1 1 95 100 - - 100 105 - - - Leeftyd onbekend Levenloos aangegeven12 12 24 In het vorige jaar 13 9 22 Uit deze statistiek blijkt, dat het sterfte- verhondingscyfer op 1000 inwoners bedraagt 17,7.7 (tegen 16,98 in het jaar 1906)dat de sterfte beneden 1 jaar 20 pCt. (in 1906 25,99 pQt.) en die der kinderen van 1 -5 jaar 12,94 pCt. der totale sterfte bedraagt, terwyl bet aantal overleden kinderen 2 jaar rnim van bet totaal der overledenen uitmaakt. (Wordt vervolgd.) Op de Maandag gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging te Ammerstoi, is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Prov. Staten gesleld de heer KI. Schouten Hoogendjjk, industrieel te Woerden. LEKKEhitEiiK. 10 Maart Als een staaltje dat het Maandagmiddag verbazend hard ge waaid beeft kan bet volgende dienen Het vijfjarig zoontje van Ben heer S. wns met de dienstbode een boodschap op het dorp wezen doen. Op de huisreis bij den Tiendweg gekomen werd het knaapje door een krachtigen wind stoot van den weg in den Kerkvliet ge worpen.^ Ook de dienstbode stond, voor ze goed wist wat er gebeerde tot de knieen in 't water. Gelukkig was de heer C. v. d. Berg, vau Streefkerk iu de nabijheid, die schielijk te hulp snelde en beiden op den vasten wal hielp. Hevig verschrikt werd de huisreis vervolgd. DINSDAG 10 MAART. L.K. H.K. Staatsleemnqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58' Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 58s/4 Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4l/s 857/8 Azie. Japan Obligatien 1899 4 83'/, - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. O. 1000 P. 3 - Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 499 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav, 4'2 997/„ Pandb. Utrechtsche Hypb. 4"s 100 Pandb Westlandsche Hypb. 4 95 Pandb, Zuid-Holl. Hypb. 4'/2 95 Pandb. Algemeene Groninger Sclieeps-Hypb. 4'/* 98' 2 - Pandb. JSederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4% 99', Nortliw. Pac. Aand. 184 PandR Bataafsche Hypb. 4 937/a Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 96 Pandb. Hollandsche Hypb. 4l/9 05 Pandb. Nationale Hypb. 4V, 100' 2 Scheepvaart-M aatschappijen Aand. Holland-Gulf Stv.-My. 347/g Premieleeninqen. Bbilgie, Loten Stad Antwerpen 1887 Spoorweg teeningen ITALIË. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. My. 3 658/4 Diversen Oblig. My. tot Expl. Laan van ed Meerdervoort 1900 41 100 IN Mt/y/êas Commissarisson der Sociëteit „Ons Ge noegen" brengen ter kennisse van HH. Leden, ingevolge Art. 30 van bet Reglement, dat by gelegenheid van de 6e of laatste Abon- nementsvoorstelliug op DONDERDAG den f£ MAART 1908, de SOCIËTEIT van des avonds ZES JU Uit af gesloten xal zijn. Gouda, 11 Maart 1908. Namens hot Bestuur, J. VAN KRANENBURG, Secretaris. Wen wordt verzocht op 'fr MEiilt te letten UIT HKT MaGIZIJN VAN GORINCHEM. Deze. THE EEN worden afgek eerd in verzegelde pakjes van tttjj twee en een half en een Ned. ons ,niet vermelding van Noinmer er. iPrys, voorzien van ïutvenstaan Merk. volgens de Wet godepo ueerd. Zich tot de uitvoe ing vari ge eerde orders aanbev endo .1. c. BI.1L, vooriieen J. BREEBAART Lz. 7 Correspondentschap van /V O iff OS" Ned. Vereeniging ter bevordering van „Verpleegsters en Verple gers" is gevestigd ten huize van Mevrouw M. HOOGENDIJK—Dirkzwager, Wachtel straat No. 234, alwaar ten alle tydo voor particuliere verpleging beschikbaar z(jn. HOLLANdT Met zeer gunstig resultaat wordt door ondergeteokende behandeld: ruggegr. verkr., lichaamsinisvorm., bewegingsstoorn., vet- stuikingen, spierverrekkiugen, enz.uvetzucht, rheumatiek, Ischial, rng" en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL q 143. 05 cent pet flesch. Aanbevelend, CVtMuller4Cp Bfélinr „Bekroond" Tentoon- BtelIineSoIioenmakery tt'Hit ge, Aug. 1890- Wereldberoemde Bchoen-Anpre- tuur.Liparin, Satin enz. eyn de boete middelen voor bot condor moeite keurig poetsr,. ran allo et/art en gekleurd schoenwerk. Verkrygbaar By winkeliers in schoenwerk Galau- •rien, Drogeryen ent. - Men letto Sied op naam en fabrieksmerk. en.-Agent: W Sartfemann Arnhem. wordt nit overtuiging, als een werkelyke hulp in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt d t boekje franco per post toegezonden door BLOKPOEL'S Koekhan Za'tbomroof. VOOR MET AFNEM Maakt de koekepan als een spiegel. Zal Uw vaatwerk doen glinsteren. Slijpt de messen zonder krassen blank en scherp. MONKEY-BRAND is een onmisbaar artikel in de huishouding.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2