itcap HT I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Woensdag 18 Maart 1908. No. 10591. Bultenlandscl) Overzicht. De Dochter van den Smokkelaar. KVZORG» 46ste Jaargang. :hap meer, iter van het ge Cossa poe gratia tooge- FEUILLETON. KENNISGEVING. afdoende middel Verspreide Berichten. I ie Jenever INKMAN 4 Z» (Wordt vervolgd.) Teletec it 4o, S*. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. )PPE. aar bjj ÏRS Jz. opgericht door mevr. Despard en anderen, die zich van de Union om oen twin hebben afgescheiden. aft nu. idezoa verlicht ark. int een ld. Do leell< In IN HUIS, DIJS GOUDA. Ikaaaa- lonUght S idii nsiiii. courant. en een nader onderzoek bracht aan liet licht, dat de man tcitelyk ontoerekenbaar was en der politie maar wal op de mouw gespeld bad. De beklaagden werden vrijgesproken en Malnikot werd naar een gesticht gebracht, om nader in observatie te worden gehouden. Voor het hof te Odessa is een zaak be ëindigd, die het publiek reeds meer dan een jaar in spanning heeft gehouden. In den zomer van 1906 beklaagde zich een zekere Melnikof, een lid van het Verbond van bet Russische volk, bij de overheid, dat bjj door onbekende personen naar een eenzame plaats was gesleurd en daar op een gruwelijke wijze gemarteld was, alleen omdat bjj lid was van genoemd Verbond. De leden van het Verbond grepen deze zaak als een welkome gelegen heid aan om allerlei uitspattingen te be drijven en op bun aanwjjzin; werdqn eenige menschen in hechtenis genomen, die zich aan de mishandeling van Melnikof zouden hebben schuldig gemaakt. Toen het geding voorkwam, kwam Melnikof uit een klooster, waar hij zich teruggetrokken had, naar Odessa om te getuigen. Hjj verklaarde, dat de beklaagden inderdaad zjjn martelaars waren. In den loop van het proces bleek het echter, dat Melnikof zich op den dag, dat de mishandeling zon hebben plaats gehad, onmogeljjk te Odessa kon hebben bevonden Ibancery Laue, en l?g Engeland gebracht worden, tijdens de behandeling in derde lezing der begroeting. De Frankfurter Zeitung wjjdt een lang artikel aan het geval en komt tot de con clusie, dat Keizer Wilhelm wel degelijk de overdrachtsrechten schuldig is. Het blad geeft toe, dat de Keizer niet als Staatshoofd over Elzas-Lotbaringen beschouwd mag worden. 13) De eerste was een oude, uitgedroogde Chi nees, wiens mager, perkamentaehtlg gezicht en sterk vooruitstekende kakebeenen door een groeten hoornen bril beheerscht werdenzijne beverige, rimpelige handen hield hjj over de borst gevouwen, en telkens als iemand hem aanzag, maakte hij eene buiging. Overste Ven Stolberg was een geheel ander type. Zjjn bedenkelijk vuurrood gezicht met den borsteligen baard en dikke wenkbrauwen deed eer aan een onderofficier denken dan aan een overste met een voornamen naam, en zjjn kruipend onderdanig optreden tegenover zjjn heer, den radja, getuigde niet van voorname afkomst. Zjjn titel zoowel als zijn adellijke naam waren dan ook producten zijner eigen pbantasie. Overste Ven Stolberg, die overi gens zijn politiemacht voortreffelijk in orde bad, droeg eertijds den naam Schulze en was toen sergeant bjj de cavalerie in zjjn geboor teland: later werd bjj stalmeester in een rondreizoaden circus on daarmede kwam bjj i ten doel om e huishoudelijke veel noodigte aan minge in te verknopen, tornt geheel ten reeniging Ar te Calcutta. Het gezelschap nam plaats en het diner een aanvang. Aan bet einde der tafel zat de oude, half blinde radja met Phya Sorndek aan zjjne rechter- en Luang Nariss aan zjjne linkerzijde; dan kwamen zijne zonen, acht in getal, met Whig tnsschen ben; aan bet be nedeneind troonde Jones tusschen den overste en den arts Mr. Jones en mynheer Schulze hadden elkander .gevonden", en hoewel hun onderhoud, ten minste tot aan het derde ge recht op een gepasten, gedempten toon ge voerd werd, kwam er toch reeds vuur in beider oogen, hadden ze reeds elkanders we- derzjjdsche waarde leeren schatten en een innerlijke drang bracht ze nader tot elkander. Ontelbare glazen dronken ze elkander toe, en weldra werd het ceremonieele Herr Von Stolberg en mr. Jones door meer het gemoe delijke .beste vriend” en .oude jongen” ver vangen. De stille oude dokter, met zijn hoornen bril, gevoelde zich niet erg op zjjn gemak met zjjne bnreu, want Jones noodigde hem steeds tot drinken en vertelde hem eenige zulke merkwaardige geschiedenissen, dat hg onrustig rondkeek en aan een poging tot ontvluchten dacht, hetgeen echter moeilijk was uit te voeren. Het liep reeds naar acht uur, toen de maaltijd gebindigd was en do radja bet toeken Heeds eenige dagen houden de Fransche en Duitsche bladen zich bezig met een qnaestie, die op zichzelf beschouwd niet zeer belangrijk is, maar wel ten aanzien van haar principieels gevolgen. De zaak is deze Keizer Wilhelm heeft het kasteel van Urville bjj Metz gekocht en bjj deze gelegen heid zijn geen overdrachtsrechten betaald. De Duitsche regeering refereert zich in deze aan een oude Fransche wet van het jaar 1789, waarbij bjj elke eigendomsverkrjlging, het Hoofd van den Staat vrjj wordt gesteld van het betalen dezer rechten. Vanzelf komt nu de vraag op den voorgrond of de Duit sche Keizer beschouwd mag worden als Staatshoofd over Elzas-Lotharingen en zoo ja, of hg dan het recht heeft in het geheele Keizerrijk eigendom tn verkrijgen voor het Pruisische fidei commis. Ongetwijfeld zal deze qnaestie morgen in den Elzas-Lotharingschen Landdag tersprake INRICHTINGEN WtLKK GEVAAR, SCHADE OF HINDER KUNNEN VEROORZAKEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gelet op de artt. 6 en 7 Hinderwet Brengen ter algemeene kennis, dat op de Secre tarie ter visie zijn gelegd verzoeken met bijlagen *a” J. Mulder, boekdrukker, te Gouda, om ver dunning tot oprichting eener drukkerij, gedreven door een gasmotor van 4 PK. in het percee! gelegen aan de Oosthaven, Wijk B No. 4», Ka dastraal bekend Sectie C No. 2878. 2 L. de Heij, te Gouda, om vergunning tot oprichting eener inrichting om te karnen, gedre ven door een gasmotor van 4 P-K- >n het perceel gelegen te Gouda aan de Nieuwe Haven, Wijt N No. 198, Kadastraalfbekend Sectie B No. yi. Dat op Dinsdag den 31 Maart Iqo8, dêa na middags ten i’/, ure op het Raadhuis gelegenheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunningen in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevesligd.,dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep ge rechtigd zijn zi), die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Gouda, den 17 Maart 1908 Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. De verdaging van den Kroatisehen Land dag, waarvan we reeds met een enkel woord hebben melding gemaakt, heeft onder zeer stormachtige tooneelen plaats gehad. De Starcevic-partjj wilde de voorlezing van het koninklijk rescript niet toelaten, maar de voorzitter stond or op, dat hot zon worden voorgelezen, daar do vergadering verplicht was elke mededeeling des Konings aan to hooren. De afgevaardigde Elegowits, een lid van bovengenoemde party, ging geweldig to keer. Hy overlaadde den voorzitter met een vloed van scheldwoorden en riep telkens „Weg met de Hongaren 1”. De zitting moest herhaaldeiyk wegens liet leven worden ge schorst, vóór het onder een beidensch lawaai kon gelukken bet rescript te doen voorlezen. De ban Ranch woonde de zitting niet by. Aan het slot der zitting moest de griffier bet ontgelden. Men rukte hem de stukken uit de band en reet ze aan flarden. Daarna hieven de afgevaardigden en het publiek op de tribunes gezameniyk Kroatische nationale liederen aan. De bommonberiebten uit Barcelona volgen elkaar zoo snel op, dat het moeilijk wordt den tel niet kwijt te raken en het gevaar bestaat, dat twee berichten, afkomstig van dezelfde bom, worden opgevat als mededee- lingen omtrent verschillende feiten. Men doet met dat al verstandig met aan te nemen, dat de bommen in den laatsten tyd in ver sneld tempo springen. Er ontploft meer dan een in de week en minder dan een per dag. Het laatste bericht is van eergisteren. Zondagmiddag is er te Barcelona een bom ontploft en een bom vóór de ontploffing ge vonden, on dat wel op het St. Josefsplein. Als wy de telegrammen wel begrijpen, dan hebben er Zondagmiddag op het marktplein oude vrouwen gezeten met snoepgoed. Onder het zitbankje van een der vrouwen is een bom ontploft. De onde vrouw, die er op zat werd zwaar gekwetst. Natuurlijk keken daarop de buurvrouwen eens onder haar eigen stoeltjes en waariyk, daar komt er nog eou voor den dag. Deze wordt met den ge- pantserden wagen van de stadsbommenreini- ging weggebracht. Wonderlijke anarchisten! De Koniug ia levend aan hun moordlust ontsnapt; moeten de koopvrouwtjes van het 'St. Josefspleln daarvoor boeten F De meaning in Portugal in de toonaange vende politieke kringen is nog steeds ver deeld wat betreft de algemeene amnestie voor de politieke on persdelibten, vóór 31 Januari begaan. Een zeer gestreng onderzoek beeft nog steeds plaats naar de daders en den toe dracht van den koningsmoord. Een nieuwe rechter van instructie is benoemd ter ver vanging van den eersten, die indertyd door den dictator benoemd was en zich langza merhand even gehaat had gemaakt als de regeering van Franco, van wieu hy bet werktuig was. lederen dag worden talryke verhooren afgenomeu, die echter alle tot niets leiden, daar de beido moordenaars gedood werden op het oogenblik van den aanslag. De overheid krygt den indruk, dat er volstrekt geen verband heeft bestaan tus- schen de daders en de internationale aaar- chistenbendende moordenaars biyken steeds meer een paar overspannen fanatieken ge weest te züu, opgewonden door het oj treden van den dictator en vooral dóór het decreet van 31 Januari. 1 worden in Koffie., teur, Absint, Bier, het voedsel zonder is, dat de dronk- 1 af weel. POEDER be ïre eigenschap om liet drinken van bier, wijn, absint dronkaard op te COZA POE- boo onopgemerkt de zuster of de it hem toe kan en zonder dat het behoeft te weten iken heeft, leeft het huiselijk irsteld, duizenden t gered, en deze lUttige leden der jong persoon op en gelukkig ge- n met menig jaar eévenaard poeder 1 hen, die daartoe dankbetuigingen >rdt gewaarborgd Correspondentie In krijgbaar in alle lepót, te Gouda lestenboek gratis voor doen, maar it U direct naar Frankrijk. In den nacht van Zaterdag op Zondag had te Parys op den hoek der rue du Quatre Septembre en rue Richelieu een geweldige botsing plaats tnsschen een automobiel en een electrischen tram. De autobus werd ge deeltelik vernield. Men. spreekt van 40 min of meer ernstig gekwetsten. Te Lyon is Zondagnacht een hevige brand uitgebroken in een groote maccaronifabriek. Een aantal gebouwen van de fabriek brand den neder, maar bovendien stonden op bet oogenblik, waarop bet bericht werd afge zonden, over een oppervlakte van 11 H.A. alle omliggende buizen in brand. Duitschland. Het einde van de erfopvolgings-quaestie is tbans gekomen; b?t officieels regeerings- orgaan bevat het besluit van den groother tog, waarin naar aanleiding van de regeling der erfopvolging in het groothertogdom be en „De twee Grenadiers" voordroeg. „Zyn uwe manschappen gereed om scheep te gaan?" „Om u te dienen, kapitein. Het regiment is altyd gereed, wanneer zyn overste beveelt," en Von Stolberg, geboren Schulze, sloeg zich op de breede borst. „Op welk uur beeft de overste dan zijn regiment besteld F" vroeg Whig lachend. „Overste Von Stolberg’» regiment is iedere minuut gereed. Niet waar, mr. Jones, a kent de Von-Stolbergsche discipline.* „Nu, goed," zei Whig geërgerd; „binnen een uur moeten weopstoomen. Ik vertrouw, dat u dan ter plaatse is." „Ja wel," meende mr. Jones hakkelend. „Mjjn vriend Stolberg is ter plaatse; ik ben ter plaatsewe zyn allen ter plaatse. Maar kom nu, Whig, en laat ons nog eens klinken." Toen Whig dit afsloeg, trok Jones den overste met zich mede en Whig bevond zich alleen. Allen hadden hem in den steek ge laten. Hy keek op zyn horloge. Het was kwart vóór negenen en eensklaps schoot hem te binnen, dat by zgne kleine vriendin, bet Maleische meisje, by de grot bescheiden had. Hy moest haar nog spreken, eer by tegen de zeeroovers zou uittrekken. Teleleee Ne. 99 ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. Ministers hebben herhaaldelyk gezegd, dat de voorstandsters van vrouwenkiesrecht nog moeten bewyzen, dat zy een groot doel der vrouwen achter zich hebben. Dat wil het bestuur van de National Women’s Social and Political Union, de strijdbare vereeniging voor het vrouwenkiesrecht, nu toonen. Het zal den 21en Juni te Londen in het Hyde Park een betooging houden, waartoe zy vrouwen uit het heele koninkrijk wil laten komen. Daarvoor is 20,000 noodig, maar dat geld zal er wel komen, meent het wak kere bestuur. De week van opoffering, die het onlangs de leden der vereeniging opge legd heeft, geeft het moed. Toen hebben die vrouwen juweelen en andere kostbaarheden voor de krygskas gegevener zyn er die t*e Londen met een orgel rondgegaan zyn, andere als straatzangeressen of als straat- veegsters. Donderdag wordt er in de Albert Hall alvast een vergadering gehouden om het plan voor den veldtocht te ontwerpen. Of ook de Women’s Freedom League mee zal doen, vinden wy niet vermeld. Dat is een vereeniging van strydbare kiesrechtvrouwen tot opstaan gaf. Weder ging het gezelschap naar de veranda; het laatst kwam het kla verblad de Chineesche dokter, Von Stolberg en Jones, arm in arm. De beide laatsten waren in een vroolyke luim; de dokter daarentegen deed wanhopige pogingen om zjjn arm te bevryden en zyn bril weder te pakken te krygen, die merkwaardiger wy'ze op den neus van den Engelschman geraakt was. Whig nam Luang Nariss ter zyde en vroeg hem, of alles voor de nachtelyke expeditie in orde was. Hy zelf had de opdracht ge geven, dat de „Jong Jot” om tien uur stoom op moest hebben. Nariss keek hem met een paar vermoeide oogen aan en scheen alles vergeten te hebben. „Ik ga zeer stellig van avond niet meer mede, en myn broeder heeft ook geen zin.” „Wat? - En u hebt het toch vast be loofd „Beloofd F Wat zegt beloven F Een belofte bindt een man evenmin, als garen een olifant.” Na dit antwoord zette Na riss zich met gekruiste beenen op een divan. Whig vloekte en verklaarde, dat dit een zeer nette moraal was, over welke men zich evenwe) by een Siamees niet verwonderen moest. Vervolgens wendde hy zich tot den overste, die aan de andere zyde de veranda stond, met zyn arm om Jones’ hals geslagen,

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1