Nightcap OOST1T1IE3 TAILLEUR. LIGHT zeep Onnavolgbaar BINNENLAND. Stadsnieuws. Posterijen en Telegraphic. BEURS VAU ROTTERDAM^ Ontvangen l>E NOUVEAUTÉS J&T&Zifritycrm Veemarkt te Rotterdam AÖVEItTKiNTIKN Vimnlglng «AIIUIE\ZORG» Verpleegsters en Verplegers paald wordt, dat aan prinses Maria Adel- heid als vermoedelijke troonsopvolgster den titel is toegekend vanerfgroothertogin van Lnxembnrg, erfprinses van Nassan. Men leest nog al eens van mannen, die zich aan bigamie schuldig maken, zelden van een vrouw. Te Köpenick blijkt een vrouw driemaal getrouwd te zyn. Van baar twee vorige echtgenooten, en de vijf kinderen die zjj van die twee had, liep ze weg. Ze is nu veertig. Haar drie et^htgenooten treden nu samen tegen haar in lifet^pricht. Rusland. Het Nowoje Wreroja vertelt, dat er vree- selijke hongersnood heerscht onder de Ja- koeten en Tsjoektsjen, de volkstammen in het noordoostelijk Poolgebied van het Rus sische rijk. Men heeft er kinderen de lijken van hun van honger gestorven moeders zien afknagen. De groote sterfte onder de ren dieren verleden jaar schijnt de oorzaak te zijn. Amerika. Het Canadeesche parlement hoeft een be sluit goedgekeurd, waarbij met ingang van 15 April het landen in Canada verboden wordt aan iedereen, wiens reis, geheel of gedeeltelik, door eon liefdadige instelling of uit openbare middelen bekostigd is, tenzij de landverhuizer een verlofbriefje van den Canadeeschen inspecteur op de landverhui zing te Londen by zich heoft. De regeering heeft deze maatregelen ge nomen op grond van een verslag van Ölli- vier, den minister van buitenlandsohe zak-n, blijkens hetwelk men een groot aantal land verhuizers uit Engeland terug heeft moeten zenden. De Staatscommissie voor het Reddingtf- wezen, voorzitter de Prins der Nederlanden, bracht gisteren een bezoek aan den Hoek van Holland. Z. K. H. arriveerde per auto. Met de stoomreddingboot landde de com missie aan den reddingsteigerer werden proeven met de zoogenaamde korf genomen. Driemaal ward de korf van den redding- steiger beproefd. Bjj don eersten proeftocht nam de Prins, de le-secretaris H. van Oordt, de 2e-secretaris Baron van Asbeck in de korf plaats. De heenreis duurde 7, de terug reis 5 minuten. Daarna bracht de reddiug- boot de commissie naar het Rjjksdirectie- vaartuig „Galand" over, dat in de nabijheid lag. Een bezoek word gebracht aan het gezonken stoomschip „Lindesfarne" waar de duiker Sperling aan het werk was. Even na 12 uur keerde de „Galand" terug en werd een bezoek aan de Harwichboot „Copenhagen" gebracht, alwaar geluncht werd. In de gisteren gehouden vergadering van de S. D. A. P. in district III te Rotterdam, is candidaat geRteld voor de Prov. Staten, de heer H. Spiekman. Mr. H. J. M. van Zinnicq Bergmann, lid der Eerste Kamer, is gistermorgen, bijna 61 jaar oud, te 's Hertogenhosch overleden. Mr. Bergmann behoorde onder de ook door zijne politieke tegenstanders geëerde leden der Eerste Kamer, waar hi; menigmaal als woordvoerder der roomsch-katholieke fractie optrad. Voor zijne partij is zijn dood een verlios. Ook voor de Kamer, waarvan hij sederl 1892 deel uitmaakte. Want mr. Berg mann was niet alleen een nobel strijder, dien men niet ongaarne in onzen Senaat zitting zag hebben, hij bezat ook een scherpzinnig verstand, waardoor zijne adviezen waarde hadden. Een goed jurist, een rond karakter, een gemakkelijk en helder spreker. Mr. Bergmann kon zijne tegenstanders soms deug delijk treffen, doch men voelde dan, dat niet lust om scherp te zijn hem voortdreef, doch de overtuiging, dat zyn beginsel scherp ver dedigd moest wordon, hem daartoe aanzette. Hij was te hoffelijk en wellevend, om zondor noodzaak in het debat „ver" te gaan. Mr. Bergmann was in 1847 geboren, en werd dus ruim 60 jaar oud. Zijne studiën heeft hij te Leiden volbracht, waar hij in 1870 promovoerde. Enkele jaren daarna is hij tot archivaris van Noord-Brabant benoemd. In 1879 legde lijj dit ambt neer. Sedert 1877 was hjj rijksadvocaat; van 1881 af deken der orde van advocaten te 's-Hertogenbosch. Gemengde Berichten. Reeds berichtten we, dat de bekende rjj- wieldief Van Beek under Ede en Veenen- daal (in Gelderland) nit den trein is ont vlucht. Aangezien Van Beek verdacht werd ook te Haarlem een serie van wel 6 of 7 rijwieldiefstallen op z'n geweten te hebben, alsook den verkoop van wel een 20 gestolen „zwijntjes", is deze zaak voor Haarlem ook zeker wel van belang, schrijft het „H. D." Van Beek reisde onder geleide van één Rijksveldwachter nit Den Haag het land rond, om in verschillende plaatsen gecon fronteerd te worden. Zoo reden de bewaker en bewaakte oqk van Ede naar Veenendaal. Van Beek was zeer gedwee en wekte door die kalme houding natuurlijk eeoigszins het vertrouwen van den veldwachter behas te vee?Onder de reis er werd gereden in een derde-klas-wagen, waarin een closet aanwezig was gaf Van Beek het verlan gen te kennen om naar dit closet te gaan. Daarvoor moesten zijn boeien natonrlyk eeo oogenblik losgemaakt worden. Om nog meer vortrouwen te wekken, liet Van Beek zijn pet in de coupé achter, en ging toen naar het closet, dat van binnen afgesloten kan worden. Van deze gelegenheid heeft Van Beek ge bruik gemankt om te ontvlochten. Hij heeft het closetraampje opgeschoven, ongetwijfeld het hoofd eerst naar buiten gewerkt, om zich met de handen aan de geleidingsbuis der rem omhoog te werken en zoo op de treeplank te komen. Toen is hp van den trein gesprongen. Wellicht zal menige lezer vragen „maar is dit geen hoogst gewaagd stukje geweest!' Toch nietals men het kunstje kent, is liet heel eonvoudig om er zonder kleerscheuren af te komen. Omder het „geboefte" bestaat een speciale methode daarvoor. Men gaat languit op de treeplank liggen, het hoofd naar het achterdeel van den trein gewend, en iaat zich dan zoo op z(j glijden. Een glooiende helling vergemakkelijkt den toer natuurlijk nog, want dan is de val geheel gebroken. Deze methode word indertijd veel toege past door uitgewezen Duitschers. Dezen wer den door de politie t,ot Amersfoort wegge bracht, daarna konden ze niet meer ont vluchten, want de trein stopte niet meer. Dat dacht men, maar door die methode van ontvluchten waren de nitgewezen Duit- schors meestal nog eerder in Arasterdam terug, dan de trein in Duitschland arriveerde. Kan don veldwachter in dezen geen ver wijt treffen! Ongetwijfeld, de bewaker had Van Beek niet alleen naar het closet mogen laton gaan. Disciplinair zal de veldwachter dan ook zekor wel gestraft worden. Van Beek is nog steeds niet gevonden, ook al wordt in de omstreken druk naar hem gezocht. In „De Levende Natuur" deelt een lezer het volgende geval uit de vogelwereld mede, dat hem bijzonder trof. Eenige dagen geleden, bevond ik mo ten huize van een kennis te Doetinchem en werd daar opmerkzaam gemaakt op een mnsch, welke in den tuin voor zijn huis o&een doode mnsch zat. De levende deed allo mo gelijke moeite om de doodo weg te trekkeu van de plaats waar ze lag, stak haar n8k in dien van de doode, zeer waarschijnlijk om door liefkoozing ze te bewegen aan haar wensch te voldoen. Ze bekreunde er zich volstrekt niet om, of er iemand voorbij liep, ze bleef rustig zitten en naderde ge haar te dicht, dan vbog ze wel een paar schreden weg, maar keerde terstond weder terug. Nu is mijn vraag, welk instinct leidde de musch tot deze handeling. Zou ik van u daarop oon antwoord mogen verwachten in uw tijd schrift. Het antwoord van de redactie is vreeselyk ontnuchterend: het kan best zijrt, dat liet de musch alleen om de veeren van de doodo zuster te doen wasDat is meer gezien. Vrijdagavond circa 11 uur, bemerkte een bewoner van de Brusselschestraat te Maas tricht, onraad te zijnen huize. Hjj ging naar beneden'en bevond, dat de deur, die op het nachtslot was gedaan, geopend was. Het geheelo huis werd aan een nauwkeurige inspectie onderworpen door den heer des huizes, terwijl mevrouw van uit het venster de voorbijgangers toeriep do politie te waar- schuwon. En in het holle van den nacht rinkelden de telefoonschellen. Inmiddels verscheen reeds de naastbyzynde politiepost. Hoofdagent overziet het terrein on geeft orders. Het huis wordt afgezet, evenals een gedeelte der straat zelf. Nog meerdere agenten snellen naar het bedreigde pand. Een cordon van agenten heeft huis en straat afgeslotende inbreker zit ge vangen als een muis in een vai. Zeis de zoutfabriek werd in staat van verdediging gebracht; het huis en de omliggende tuinen worden doorzochtvan een inbreker geen spoor te vinden. De vogel moet dus reeds gevlogen zijn. Politie af, in 't bewustzijn haar plicht te hebben gedaan. Later in den nacht meldde zich iemand op het politiebureau die beweerde in de bewuste woning te hebben vertoefd echter niet als inbreker, doch in zijn qualiteit van vrijer der dienstmaagd. Hij was reeds bij het alarm gevlacht alvorens de politie gekomen was. In den vroegen ochtend van den volgenden dag stond de dienstmaagd met gepakte Toen Maandag om twaalf nnr als naar gewoonte de klok van de Hervormde kerk te Amstelveen zou geluid worden, stond het gebouw vol rook, afkomstig van eenige stoe ien, die voor in de kerk stonden te smeulen, waarvan de matten en kussens met petro leum begoten waren. In den vloer was een gat gebrand. De dader of daders van de brandstichting hadden zich toegang verschaft door het elot van een zijdeur open te steken. Bij do stoelen vond men een gebroken bier- fleschje en een doosje lucifers. By het 5e reg. infanterie te Amersfoort moeten zich nu reeds een 80-tal miliciens van verschillende lichtingen aangemeld hebben, om in aanmerking te komen van 27 Maart tot 25 Juli onder de wapenen te blyven of le komen. Aan den gemeenteraad van Wyogaarden was een adres aangeboden, onderteekend door bijna alle ingezetenen, om te-verzoeken, dat de Bjjbel zoa worden gebracht op de openbare school. ï|et verzoek werd van de hand gewezen, op *grond dat het adres niet gezegeld was. Oitfniddellyk diende de Kerkeraad een gezegeld request in van denzeliden in houd, maar andermaal was een weigering het antwoord, met de mededeeling, dat de raad wel met het adres instemde, maar er in de huidige omstandigheden niet op in kon gaan. Het jonge mensch, dat Vrijdagnacht te Delft het ouderlijk huis ontliep, met mede neming van f 300, is te Rotterdam aange houden, in gezelschap van een kameraad. Beiden hadden een valschen baard en knevel aan en waren ia bet bpzit van een revolver. Zy hadden reeds f 100 zoek gemaakt. Japan schijnt maur niot geneigd..zich door den slimmen Ghinees met een kluitje in 't riet te laten sturenhet heeft een reeks nieuwe eischon gesteld, die Zaterdagmiddag door graaf Hajasjé, den Japanschen gezant, aan de Chineesche regeering heeft doen toekomen. Behalve den eisch van het aanbieden der verontschuldigingen, wil de Japansche re geering, dat in tegenwoordigheid van den Japanschen gezant eer zal bewezen worden aan de Japansche vlag. Dan houdt men in Tokio vast aan de vordering, om de „Tat- soe-Maroe" onvoorwaardelijk in vrijheid te stellen. Voor de verbeurd verklaarde wa penen moet f 25,000 vergood worden. Chi na moet oen onderzoek naar het gebeurde instellen en de verantwoordelijke personen straffen. Bovendien moet de geleden schade vergood worden. Als China aan deze vijf eischen voldoet, belooft Japan China te zullen helpen om den smokkelhandel in wapens te beletten. Er verluidt, dat China bereid is, hot bedoelde schip vry te laten; eer te bewij zen aan de Japansche vlag en den voor de aanhouding der „Tatsoe-Maroe" verant woordelijken ambtenaar te straffen. Het in beslag genomen oorlogstuig wil de re- geeriug echter houden, totdat het onderzoek is afgeloopen. De H. T. M., te 's Gravenhage. In den laatsten tijd kwam het bjj de H. T. M. te 's Gravenhage herhaaldelijk voor, dat ver schillende conducteurs geld te kort hadden afgedragen, althans volgens hun afrekeningen, als die werden gecontroleerd op het hoofd bureau. Waar de oorzaak zat, bleek maar niet te kannen ontdekt worden. Het conduc teurs-personeel was overtuigd, dat de schuld niet aan hen lag en werd verbitterd door de herhaalde malen, dat van het loon deze tekorten werden afgehouden, dikwijls tot een bedrag van f 2.50 per hoofd en per dag. De directie stond aan het bestuur der vakvereeaiging D E. 8. toe om de wijze van behandeling der geldzaken te controleeren hetgeen dan ook geschiedde. Het schynt, dat het afrekenen per hoofd moeilijkheden opie vert by afloop van den dienst, zoodat het geld in oen zakje aan de remise 's avonds by afloop van de dienst in een automaat wordt geworpen, welke 's morgens op het kantoor wordt geopend. Tegen deze be handeling hadden velen, ook het bestuur der vakvereeniging, bezwaren gemaakt, uit hoofde dat het personeel zich daarmede niet voldoende gedekt achtte. De directie hield zich evenwel overtoigd, dat daaruit geen fouten konden voortkomen, en ging door met die wyze van controlezy onderstelde dat dq font bjj het personeel lag en gaf daarom een dienstorder uit, waarin het per soneel werd medegedeeld, dat zy, van wie stelselmatig bleek, dat hun afrekenstaten niet in orde waren, ontslagen zouden worden. Maar toch scheen de directie niet geheel gerust te zyn over de zaak, en bjj een degoljjk onderzoek bleek haar,) dat steeds tekorten werden geconstateerd als een be paalde remisechef 's avonds de geldzakjes had in ontvangst te nemen, om te storten in de automaat. Dit gaf aanleiding tot bijzon dere controle. Een paar andere beambten werden verdekt opgesteld en dezen kwamen tot ontdekkingen, waarin de directie aanlei ding vond den beambte, beiast met het in ontvangst nenien der geldzakjes, te ontslaan. Naar ons werd medegedeeld, heeft de Mjj. een rechtsvordering tegen bedoelden ambte naar ingesteld, althans een voorloopig justi tieel onderzoek is begonnen. De ingehouden tekorten zyn nog niet aan de betrokkenen teruggegeven. De reden hiervan is, dat de conducteurs verplicht zyn toe te zien, dat het door hen afgedragen zakje geld door den dienstdoenden remisechef in de autoraatieche geldkist wordt geworpen, dat is bjj de instructie voorge schreven, velen verzuimden dit en liepen weg na bet geld aan den chef te hebben afge geven, zonder zich te overtuigen, dat de chef in deze zyn plicht had gedaan. (Avp.) E^n zware brand heeft Zondagmiddag de zetterij van het dagblad „de Telegraaf" in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam vernield en groote schade aangericht in de redactie- bureau's. Oorzaak is de onvoorzichtigheid van eene werkvrouw, die omstreeks 12 uur bezig was met het schoonmaken der localiteiten, en in de zetterij een potje wrijjfwas met terpentijn op het vuur had staan, 'öeze werkplaats is gelegen op de derde verdieping (den zolder) van het hooge gebouw. De vrouw dacht aan geen gevaar, en vond, toen zy, na korte af wezigheid terugkeerde, een gedeelte der zet terij reeds in lichtelaaie. Niettegenstaande haar schrik trachtte zy het vuur nog te dooven, maar haar kleederen vatten vlam, en schreeuwend van angst en pyn holde zy naar beneden. Gelukkig ontving zy daar al spoedig hulp. Van alle zydon snelden de bewoners der aangrenzende huizen toe, het brandend goed werd haar van het lijf ge rukt en zij zelf zoo goed mogelyk verzorgd. Maar naar de oorzaak van het ongeval werd niet*gevraagd, totdat voorbijgangers de vlam men hoog boven liet dak zagen uitslaan. Gevoed door het aauwezige brandbare mate rieel, kopy, krantenpapier, zetbolcken, enz. had het vaar woest om zich heen gegrepen, zoodat de ruiten van de glazen overkapping der zetterij sprongen en aan behoud van dit gedeelte van het gebouw niet meer te den kon viel. Ook was er in den eersten schrik niet aan gedacht, do naaste brandschel over te hale i, zoodat de brandweer door een par ticulier per telefoon gewaarschuwd moest worden. Toen was zy al spoedig met uitge breid materiaal ter plaatse, en werd, onder leiding van den waarnemend commandant, den beer J. Nieuwenhuia, met kracht het blasschingswork begonnen. Er werd o. m. water gegeven qit zeven slangen op de Vecht waterleiding, terwijl ook een stoomspuit en een anto-brandspuit in werking waren. Aldas gelukte het de lagere verdiepingen te be houden. De zoldering der onder da zetterij gelegen redactieburean's was echter reeds doorgebrand en het neerstroomende water hield er op geduchte wyze huis. Behouden bleef de steendrukkerij op de eerste verdie ping on de geljjkstraats liggende kranten drukkerij, alsook een achter het Telegraaf- gebouw staand, en daarmede door een ijze ren gang verbonden, pand, waarin de Elec- triscbe drukkerij gevestigd is. Toen de brand op zyn hevigst was, stond die gang wit gloeiend. Van het materieel der zetterij, letterkas ten en zetmachines, is niets gered, terwijl ook al het aanwezig zetsel verloren ging. Directie en hoofdredactie van de Telegraaf maakten dan ook gaarne gebruik vau het aanbod der firma Holdert en Co. en de haofdredactfe van de „de Echo" om voor loopig hun domicilie op te slaan in het ge bouw Felix Meritis, aan de Keizersgracht, eo gebruik te maken van bet daar aanwe zige materiaal. Echter zal getracht worden zoo spoedig mogelyk het eigen bedrijf weer op gang te brengen. De werkvrouw mej. J. M. Oudes, werd per brancard naar het Binuen-Gasthuis ver: voerd Haar toestand is bevredigend. Het gebomw van „de Telegraaf" (toebe- hoorend aan de Electrische Drukkerij) en de inboedel zyn verzekerd, terwijl het bijzon dere aanteekening verdient dat de 298 jaar gangen van „de Amsterdamsche Courant", welke bewaard werden in de bibliotheek vaa „de Telegraaf" op de tweede verdieping, bijtijds in veiligheid konden worden gesteld, zy het dan ook waarschijnlijk met water schade. De gevels vap de aan de overzijde der nauwe St. Nicolaasstraai gelegen parceeien werden door het vuur geblakerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd te Leiden de politieagent Van der Veen, die op de Heerengracht surveilleerde, door burgers gewaarschawd dat er vermoe delijk was ingebroken bij de wed. Vister, tabakhandel en kervery aan de West-Haven straat. De agent spoedde zich ter plaatse en kwam tot de ontdekking dat dit inder daad het geval was. Uit een loods was een party onbewerkte tabak verdwenen. De dief of dieven waren wat nonchalant met het ge- stolene te werk gegaan, zoo 't scheen, want buiten langs de straaat lagen oreral de breede gele bladen. Onze agent volgde als Klein Dnimpje weleer de steentjes de geval len tabak en kwam zoo langs den Maresin- gel en de Binnenlaan, een zijlaan van de Os en Paardenlaan, waar hij hnis aan huis het oor te luisteren legde. Aan nos. 1, 2, B en vervolgens lag alles in diepe rust, dooh in bet perceel no. 9 zag hjj licht en hoorde stemmen flaisteren. Vastberaden opende hij de deur, stapte binnen en vond er twee manuen bezig met twee zakken tabak nit te pakken. De mannen waren eerst ontbotst, doch herstelden zich spoedig en deelen mede dat zij twee zakken hadden gekocht. Toen de agent dit niet wilde gelooven en de zak ken in beslag nemen, lieten de mannen dit niet to$ er. er ontstond een worsteling, waarbij de kloeke agent meester van het terrein bleef. Even wist by zich naar bniten te begeven, om een burger te verzoeken assistentie te vragen in het naaste politiehuisje. Weldra kwam er nu hulp opdagen en toen vielen de twee mannen, R. en Den Hdoor den mand en bekenden. Beide mannen waren by de vrouw, die ze door dezen diefstal benadeelden, in dienst. De tabak was van de beste soort, daar voor hadden onze dieven wel gezorgd. De wakkere agent ontving van zjjne J superieuren een loftuiting voor zyn flink op- treden. Te Haarlem hebben onderwijzeressen vol- gens de verordening recht op verhooging van salaris o.a. by het bereiken van het 45e le vensjaar zoo zy dan bezitten „meer dan vol doende geschiktheid voor de praktijk van hot onderwijs." Een gehuwde onderwijzeres ontving dezer dagen die verhooging niet. De wethouder, mr. van Thiel, gaf haar onverholen te ver staan, dat hy tegen de gehuwde onderwijze res is gekant en B. en W. schreven haar o. a. te erkennen, dat het huwelijk als zoo danig geen beletsel is voor de toekenning van een toelage, doch dat de ervaring by haar had geleerd, dat de gehuwde staat wel oorzaak kan zyn van ongeregelde dienstver vulling. Deze zaak zal na in den raad ter sprake komen. GOUDA, 17 Maart 1908. De 8. D. A. P. heeft besloten bij de ver kiezing van een lid voor de Provinciale Staten zich van candidaatstelling te onthou den. i In de Zondag alhier gehouden vergadering der centrale vrnrinnig-democratischo kies vereniging werj pet algemeene stemmen de volgende mqtle aangenomen De vrjjzinirtg-deinocratische centrale, be staande uit afdeelingmf' van het Alg. Ned. Werkl. Verbond en wan den Vrjjz. I)em. Bond, byeen in vergadering te Gouda op Zondag 15 Maart afkeurende dat dJ liberale centrale de onze niet gekend tfeeft in het stellen van een candidaat voor lp vacante plaats in de Provinciale Staten«X besluiten desniettegenstaande toch in 't algemeen belang, de candidatuur van den heer K. Schouten Hoogendyk te steunen en de kiezers op te wekken op hem hun stem uit te brengen. Gisterenavond vergaderde het Bestuur der Goudsche Vereeniging voor Volk3- en School- baden alhier, opgericht 25 Juni 1906. De concept statuten werden vastgesteld, welke in de eerstvolgende ledenvergadering zallen worden overgelegd, om daarop later de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. Alsdan zullen ook de plannen voor het alhier te bouwen volks- en achoolbad met de daarby beboorende begrooting door het bestuur ter tafel worden gebracht. Verder bestaat het voornemen om in de eerste helft van April in een openbare ver gadering, waarin verschillende sprekers zul len optreden, krachtige propaganda te maken voor het welslagen der oprichting. De eindexamens dor H. B. S. in Zuid- Holland zullen in dit jaar afgenemen worden door eene noordelijke commissie te 's Gra venhage en door eene zuidelijke commissie te Delft. Door deze laatste zallen ook geëxamineerd worden de leerlingen der R. H. B. S. te dezer stede. Tot examinatoren zijn o. a. be noemd de heerendr. S. S. Hoogstra, dr. F. W. Raabe, P. J. C. E. Douwes Dekker, A. F. Cremer, J. A. W. Baart en J. W. F. v. Meegeren, allen leeraren der H. B. S. alhier. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie voor de gemeente Gouda gedurende bet kalender aar 1907, ontleenen wij bet volgende HOOFDSTUK IV. Volkshuisvesting. De formulieren van aangiften, bedoeld in Artikel 9 der Woningwet die wij elke maand ter inzage ontvingen van den Inspecteur van bet Bouw- en Woningtoezicht werden ge steld in handen van de bouwkundige Sub- Commissie 6D daarna teruggezonden. De teekeningen, van elk te bouwen of te verbonwen perceel, ons volgens Artikel 14 der Bouw- en Woningverordening toegezon den, gaven geen aanleiding tot eenige op merking. Door onze Commissie werden weder ver scheidene perceelen onderzocht en aan B. en W. ter verbetering voorgelegen, in 18 gevallen ter onbewoonbaarverklaring door den Gemeenteraad. lo. Den 15n Maart perceel Wijk B No. 9 (Dubbele Buurt) waar het privaat zich in de keuken bevond den 26n Maart beslisten B. en W. dat vóór den ln Juni het privaat moest zijn ingericht overeenkomstig Artt. 93 94 der Bouw- en Woningverordening. 2o. Den lön Maart de perceelen Wijk Q No. 1, 3-9, 11, 14—17, 21, 22, 24-27, 36 en 37 (Jaagpad) en P No. 164 eiï 163 (TnrJsingel). Dit laatste perceel had geen gelegenheid tot verkrijging van goed drink water, geen privaat (waarvoor geen plaats was) ouvoldoende hoogte (gemid ield 2.17 M.) de vloer lag 0.20 M. boneden het aangren zende terrein, terwjjl i.i de beneden achter kamer geslapen werd, het onderhoud was zeer slecht. Vermits deze woning naar het oordeel der Commissie onbewoonbaar was en niet door het aanbrengen van verbete ringen in bewoonbaren staat kon worden gebracat, werd dit perceel ter onbewoon- baarverklaring voorgedragen, hetgeen don 3n Mei door den gemeenteraad geschiedde de termijn van ontruiming werd bepaald op 3 maanden. Ten aanzien van de perceelen Wijk Q No. 1, 5-9, 11, 14-17, 21, 22, 24, 25, 25a, 26, 27, 36. 37 en P No. 164 beslisten B. en W. den 9n April, dat binnen 3 maanden moeten zijn verbeterd. Vermits ten aanzien der perceelen Wijk Q No. 3, 4 en 14 en P ho. 104 verschil bestond tusschen ons advies en het rapjiort van den Inspecteur van het Bouw- en Wo ningtoezicht, en door dezen mede gebreken waren geconstateerd by de Nos. 12 en 13 (Wijk Q) werd door B. en W. hierover ons nader advies gevraagd hetwelk den 30n April werd verzonden. Den 7n Mei beslisten B. en W., dat binnen 3 maanden de perceelen moesten zyn verbeterd. Den 12n Juli deelden B. en W. ons mede, dat zy, naar aanleiding van een verzoek, ingevolge art. 93 alinea 2 der Bouw- en Woningverordening tot wederopzegging toe vergunning hadden verleend om het privaat van het perceel Wyk Q No. 13 ook te be stemmen voor 13a en wat betrof het niet brengen op de vereischte verdiepingshoogte van een kamer in perceel Wyk Q No. 14, aan de eigenares hadden bericht dat zy in den bestaanden toestand zonden berusten, zoolang die kamer niet als „woonvertrek" werd gebruikt. Het komt ons voor, dat dit een eerste schrede op een weg is, die niet nader betreden dient te worden, immers dit niet gebruiken als woonvertrek van een kamer, die altjjd aJs zoodanig gebruikt is en de eenige kamer is die daarvoor in aan merking komt moet telkens gecontroleerd worden, hetgeen by meerdere gevallen een vrjjwel onbegonnen werk is. Den 19n Juli deelden B. en W. ons nog mede, dat zy op verzoek van de eigenaren haar hadden toegestaan, ingevolge art. 93 al. 2 der Bouw- en Woningverordening om ten behoeve van de perceelen aan het «Jaag pad Wyk Q No. 7 en 8 één privaat aan te brengen, echter onder voorwaarde, dat de vergunning slechts geldig was, zoolang het perceel No. 7 door haar zelf werd bewoond. (Wordt vervolgd.) Benoemd: 1 April, tot adsistent te Tilburg, de hpofdbrievenbesteller H. A Ber- tens, aldaar. Verplaats: 1 Maart, de surnume rairs der posteryen en telegrafie J. O. C. Hartelust, van Utrecht (postkantoor) en M. H. Boomgaart (o. v.), van Uithuizen, beiden naar Rotterdam (postkantoor); de klerk der posteryen en telegrafie le klasse E. J. Plesman, van het hoofdtele graafkantoor naar het bypost- en telegraaf kantoor „Prins Hendrikplein" te 's-Graven- hage; de klerken der posteryen en telegrafie 2e klasso J. M. Kuiler, van het bypost- en telegraafkantoor „Prins Hendrikplein" naar het hoofdtelegraafkantoor te 's-Gravenhage, M. Beima, van Amsterdam (telegraafkantoor) naar Buitenpost, H. Maazen, van Buitenpost naar Amsterdam (telegraafkantoor), M. A. Schuddeboom (o. v.), van Oegstgeest naar Leiderdorp en W. N. Feis, van Leiderdorp naar Oegstgeest; 2 Maart, de klerk der posteryen en tele grafie 2e klasse G. Stel van Groningen (te- ]a-graafkantoor) naar Stadskanaal; 16 Maart, de klerk der posterjjen en tele grafie le klasse J. A. Zeilinga, van Leeuwarden (telegraafkantoor) naar Dragten; l April, de commies der posterijen en irüfTn?0 klasse P. J. Kraayeveld, van Middelburg, bureel Inspecteur, naar het post kantoor aldaar; v de commies der posteryen en telegrafie 4o klasse J. ter Horst, van Middelburg (post kantoor) naar Arnhem (postkantoor); de commies-titulair der posterjjen entelo- grafie E. Boschloo, van Hilversum naar Arn hem (telegraafkantoor); de bureelambtenaar der posterjjen en tele grafie J. P. B. Teabei), van Utrecht (inspec tie spoorwegpostkantoren) naar Middelburg (bureel Inspecteur); VUDj' comroi0s der posterjjeu en tele grafie 3e klasse T. van Houwelingeu,. van Amsterdam (postkantoor) naar 's-Hertogen bosch (postkantoor); de klerk der posterjjen en telegrafie le klasse H. C. Hoekwater, van Njjmegen (te legraafkantoor naar Groenlo 12 Juni, de klerk der posterjjen en tele grafie le klasse J. A. van Dale, van Hulst naar Middelburg (telegraafkantoor). Overleden: 25 Febr. de inspecteur der posterjjen en telegrafie to Utrecht, J. A. A. Schwan; 6 Maart, de hoofdcommies hjj het Hoofd bestuur, V. G. E. Ahn. MAANDAG 16 MAART. L.K. U.K. Staatsleentnt/en Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 j 58* 59 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 58»/. Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 4'/a 85% - Azib. Japan Obligation 1899 4 83l/4 - Columbia. Geconsolideerde Bnitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 Hypotheek-Danken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 - Pandb. Standaard Hypb. 41', 99 Pdbr. Sted Hyjib.'sGrav, 4's 997/H Pandb. Utrechtsche Hypb. 4''8 100 PAndb Westlandsche Hypb. 4 95 Pandb. Zuid-Hol). Hypb 4'/a 95 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/9 98' s Pandb. Nederl. Hyp. &Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'/, 99'/| Northw. Pac. Aand. 184 Pandb. Bataafflcko Hypb. 4 937/a - Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 96 Pandb. Hollandsche Hypb. 41/» 95 Pandb. Nationale Hypb. 4'/j 100' 3 - Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-Mjj. 347/g Premieleeninqen. Bklgie, Loten Stad Antwerpen 1887 - 8pooru>eglecningen Italië. Obk Zuid-Italiaansche Spw. Mjj. 3 658/4 - Diversen Oblig. Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1900 4è 100 IN MA/VMS y*' VXJMJVf# Dinsdag 17 Maart 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 38 2de kwal. 32, 3de kwal 28 cents per half kilo. Magere ossen, melkvee en vaarkoeien goed aangevoerd. Vette kalveren goeden aanvoer rste kw. 31, ade kw. 28, 3de kw. 27 cent per half kilo. Stieren goede aanvoer rste kwal. 3», 2de kwal 27, 3de kwal. 24 cent per hall kilo. Handel in iste kwaliteit vet vee en melkvee flink prijshoudend. Mindere soorten vet vee en melkvee traag. Stieren prijshoudend. Vette kal veren lager in prijs. Burgert ij ke Stand. GEBOREN: 14 Maart. Maria, ouders J. I Boer en J. van der Ree. Cent, ouders C. Loendérsloot en N. Binnendjjk. Cornelia, onders A. P. van der Ham en P. Kolster. Teanis, ouders T. van Leeuwen en J. Kupke. 15. Bernardus Jozef, onders C. A. Jaspers en H. M. Stevens. .Tannetje -Frjjntje, ouder G. Velt man en A. Krajjver. 16. Jacoba Johanna, ouders J. J. Hornes en K. van Ewjjk. OVERLEDEN: 14 Maart. C. S. «lansen, wed. A. Leeflang 67 j. S. de Keizer, 4 m. - 15. 4. R. A. van der Lee, 19 j. K Sigmans, 63 j. - 17. W. Koojj, 25 j. Met Sunlight Zeep heeft men nooit moeite. Even gewis als de zon ons licht geeft, even zeker verlicht Sunlight ons dagelijksch werk. Sunlight Zeep beteekent een besparing van tijd en geld. Do zeep is goedkoop en voordeellg In het gebruik. Volg slechts de gebruiksaan wijzing op den omslag, en Sunlight zal het overige wel doen. zyn thans door nieuw gevonden toepassingen onze olieverf getrhllüerilr Por tretten Peiuture-HogaerH. Zg geven kracht en diepte, die namakers niet kunnen hereiken. Men overtnige zich, geen imitatie, voor de echte te ontvangen. Oeïll. Prijscourant met een aantal onge vraagde getuigschriften yratu op aanvraag. Boxtel. H. HOGA hit'Ja X Co. Agent voor GOUDA Firma A. QUANT, Kunsthandel, Kleiweg, bjj wien modellen te beziehtigen zijn. Atdeoling IIIIOKKRIflIITia. ROZENDAAL HOEK PARADUS GOUDA. Dozo inrichting stelt zich ten dool om oude, gebruikte en ovortoliigc liuisboudeijjke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te epareeren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoops prjjzen to verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de neutrale Vereeniging „Ar- mentora". Echte» Oude Jenever P. HOPPE. Verkrijgbaar b(j PEETEKS Jz. Lil op cachet en kurkbrnnd |Het Correspondentschap van „NOHOKOMOH" Ned. Vereeniging ter bevordering van „Verpleegsters en Verple gers" is gevestigd ten huize van Mevrouw M. HOOGENDIJK—Dirkzwager, Wachtel straat No, 234, alwaar ten alle tjjde voor particuliere verpleging beschikbaar zijn.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2