het nzorg* HUIS. idel. Mewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrijdag 27 Maart 1908. 46ste Jaargang. No. 10599. 3 1 •J i 'I ITS. Staten ■drang lorlen ERK. kennisgeving. Buitenlandse!» Overzicht. *-* f FEUILLETON. De Dochter van den Smokkelaar. f ;ton, dd. 25 Maart: tract ijmhoest, bekroond. I lorzitter. HNGE. m werk. ten doel om Imiehondelilke 'eel noodig te aan minge le verknopen, mt geheel ten eniging „Ar- Engel- itor, en De IJS GOUDA 30. Kleiwogsteeg. IINDER- Ischoenen. Iet klooster !e. GOMIE COIRANT an in groote Frankrijk, ntr Kolonie suizen s- en Water- jaar. Te be- I, Karnemelk- feletoi n Jio. 89. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Den Haag IEL, Gouda, IE Nieutoer- SCHEER, k, P. V. D. VAN DER ASTELEIN, Frankrijk. Zola’s monument zal komen te staan voor het paleis van justitie in Partje, rue de Hartay. De Kamer nam gisteren een wetsontwerp aan om den juryleden in strafzaken, die vol gens de bestaande wet geen recht hebben op vergoeding van verblijfkosten en tijdverzuim, dat recht toe te kennen. Voorts nam de Kamer aan de eerste ali* nea van artikel 18 van de wet op de in komstenbelasting, waarbij belasting wordt geheven van dividenden, renten, oprich- tersaandeelen, obligatiën, aandeelen in Cbineezen vertrokken weder en een niepv troep beladen mannen verscheen, doch hot steeds geen Mac. wj (Wordt vervolgd.) De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bü deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den 23 Maart 1908 executoir is verklaard Het Kohier No. 2 der Personeele belasting, dienst 1908. Dat voormeld Kohier ter invordering is ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat h®dén irtgeat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 26 Maart 1908! De Burgemeester voornoemd, ij L. MARTENS. trent Reuter ons reeds telegrafisch inlichtte, verklaarden graaf Oewarof (links-Octobrist) en de sociaal-democraten zich er tegen. Oe warof dat de verheffing van het gezantschap tot een ambassade al evenmin een genoeg- zamen waarborg bood oor het behoud vau den vrede in het Veile Oosten als de tus- schen Rusland en Japin gesloten verdragen. Ter aanvulling van met Reuter-verslag van de door Iswolski gehouden rede het volgende De minister wees er op, dat't verdrag met Japan de vreedzame en ongestoorde uitoefe ning van Rusland’s rechten in Noord-Mant- sjoerjje bevoi^rde. Hjj kon verklaren, dat Rusland’s verachtingen in de praktijk reeds waren verwezenlijkt, daar Japan locaal bij elke voorkomende gelegenheid alles naliet wat Rusland’s rechten zou kunnen schaden. Natuurlijk kon noch de macht van den mi nister van buitenlandsche zaken noch die der diplomatie Rusland’s gebied in het Verre Oosten op een niveau brengen, waardoor Rusland voor de door Oewarof aangeduide gevaren zou zijn gevrijwaard. Het voorko men van dat gevaar was de taak van het volk, dat zich onafgebroken en met onver droten ijver daaraan moest wjjden. (Toejui chingen). De taak der diplomaten was de ontwikkeling van den Russischen Staat door zooveel mogelgk voordeelige verdragen met andere mogendheden in de hand te werken. Daarop was ook het streven van den minis ter van buitenlandsche zaken gericht en Is wolski meende, dat reeds veel in dat op zicht bereikt was. Wanneer ik mij, zoo be sloot Iswolski, aan optimisme heb schuldig gemaakt, dan was dit een optimisme dat geen buitengewoon sucees voorspiegelt, maar een optimisme dat op een succes hoopt, een optimisme zonder hetwelk elke arbeid ón mogelijk is. (Stormachtige toejuichingen alle banken). -- V erspreide Berichten vermijden zij bepalen zich tot het niten van bevrediging over het bezoek en de ontmoe ting. In Venetië zijn grootsebe aanstalten ge maakt voor de ontvangst van den Keizer. Van Venetië gaat dé Keizer naar Messina, zoolang de Keizer op Sicilië verblijf houdt. Op bet programma staat een bezoek aan Taormina, waar het geheele hotel Timeo voor den Keizer en zijn gevolg is afgehuurd. Denemarken voert veel varkensvleesch, spek en spekvet naar Engeland uit. Een van zijn groote uitvoerslachterijen is te Holbek. Het is nu uitgekomen, dat er op een dier slachterijen, de Albion Bacon Curing Com pany, spek van zieke varkens gesmolten is. De directeur van de maatschappij is ervoor beboet, maar de minister voor landbouw hield het lang stil. Daarover is men in De. nemarken zeer ontevreden, omdat men vreest dat die verheimelgking het vertrouwen 0 Engelapd schokken en aan Denemarken’s uitvoer» Hn varkensvleesch en spek afbreuk doen zal. Men zegt zelfs, dat de minister er om zal moeten aftreden, over eenigen tijd. Intusschen heeft in het Engelscbe Lager huis een afgevaardigde de regeering reeds gevraagd, welke maatregelen zij dacht te nemen om den invoer van tuberculeus var kensvet uit Denemarken te verhinderen. Mi nister Burns antwoordde, dat bij de zaak onderzocht had maar geen bizondere maat regelen noodig vond. De buitenlandsche bladen hadden dezer dagen het bericht, dat de Britscbe regeering een protest had ingediend bij het gouverne ment te Montevideo over het oefenen van territoriale rechten in de La Platamonding, óók buiten de internationaal erkende drie- mijls-strook. Hoewel de Uruguay’sche regee ring er bij blijft, dat in het geval, dat tot het protest den Britsche regeering aanlei ding gaf, het recht aan haar zijde heeft, is zij begonnen met feitelijk toe te geven. Het betrof eene Canadeesche robbenjager, de Agnes Donohoe, welke was opgebracht wegens uitoefening van de visschery in, naar Uruguay beweert, Uruguay’sche wateren. Op de vertoogen der Britsche regeering is het schip vrijgelatenzelfs is van Britsche zyde een eiscb tot schadevergoeding inge diend tegen den Uruguay’schen staat. Bjj de behandeling in de Doema van het wetsontwerp tot verheffing van het gezant schap te Tokio tot een ambassade, waarom- 19) Kapitein Whig is niet aan boortTnkang heeft echter zijne instructie: twintl- sche mijlen zuidelijk in open vaar' weer terug naar de oude ankerplaats, oude Tnkang begrijpt niet veel va\ deze order, maar hg voert haar toch uit. Nauwelijks is de Jong Jot" met haar sliep, en flikkerende lichten in het nachtelijk duister verdwenen, of een andere boot wordt in de bocht zichtbaar. Het is de .Dandy”, die als een dief in den nacht nader sluipttwee groote, zwaar beladen Chineesche jonken heeft zij op sleeptouw. Mac Leen, de. oude sluwe zeerob, weet dat de kanonneerboot weg is, op de zeerooversjaebt; hij weet dat al de douane-beambten en politiesoldaten aan do expeditie deelnemen. Nu komt het er op aan, een groeten slag te slaan. Vierhonderd ton opium, kruit, geweren en spiritus wil bjj dezen nacht, met behulp van een goede voor zienigheid en met Pr» Marett’a bijstand, bin- Miamokkelan on naar het park van den radja voor hem toch een onaangename zaak worden. Het zou nauwelijks te bewijzen zijn, dat het depot, hetwelk Whig in den bonw- valligen olifantenstal gezien had, werkelijk smokkelwaar bevatte, wanneer de smokke laars niet op heeterdaad betrapt worden; bovendien moest hij ook met Marett’s invloed rekening houden. Deze verre van aangename gedachten doorkruisten Whig’s brein. Zijne overpeinzingen werden echter plot seling afgebroken door een gedempt geluid van voetstappen en menscheljjke stemmen, en dadelijk daarna trok een lange rjj van donkere gestalten voorbjj de grot. Er viel niet aan te twijfelen, dat bet smokkelaars waren. De Siameesche matrozen sprongen op, en bet kostte Whig eenige moeite luide uitroeper: of het kletteren van wapenen, het welk hen zou kunnen verraden, te verhinderen. Ongeveer dertig Chineesche koeli's pas seerden de grot. Allen droegen zware vrach ten, kisten en manden, doch Mac Leen noch Marett werden zichtbaar. Whig achtte het raadzaam, te wachten. Hjj was er zeker van, dat het lossen der jon ken langen tijd zou duren, en dat er meer vrachten moesten komen. Zoo was het. De re ;h Reuter seint uit WasUugtou, dd. 25 Maart: Roosevelt’s bijzondedr'Boodschap aan het Congres is zeer kort en gematigd. Grooten- deels wjjdt de president zjjn Boodschap aan een verzoek aan het Congres tot wijziging van de .lostertate Commerce Law” en de .Antitrust-Law”, ten einde handelsovereen- komsten en andere redelijke combinaties mogeijjk te maken, onder toezicht der re geering. lljj dringt aan op onmiddellyke regeling der financieele wetgeving, maar zegt niet in welken geest. Wat de tariefherziening betreft dringt de president aan op het bijeenbrengen van bouw stoffen, zoodat het aanstaande congres daar mede onmiddellijk na de samenkomst kan beginnen. Het geschil in het npverheidsdistrict aan Engeland's noord-oorstkust is een nieuwe phase ingetreden. De niet bij de Society of Amalg. Engineers aangesloten arbeiders, die onlangs een eigen organisatie hebben opgericht, hebben besloten de door een-en- twintig vakvereenigingen reeds aanvaardde voorwaarden van de patroonsvereeniging eveneens te aanvaarden en eveneens het werk te hervatten. Die voorwaarden zijn loons verlaging van 21proc. voor stukwerk en van 1 sh. voor uurloonen van ten minste 26 sh., van 6 d. voor loonen van 22 tot 26 sb. Arbeiders die loonen van 20 tot 22 sh. ver dienen, zullen alleen gekort worden, indien zü binnen twee jaren een verhooging ont vingen, arbeiders met loonen van ten hoogste 20 sh. worden niet gekort. Reuter seint uit Venetië, d.d. 25 Maart De Duitsche keizer en keizerin zijn heden morgen 11.30 u. alhier aangekomen en aan het station ontvangen door den koning en de autoriteiten. De keizer en koning Victor Emanuel omhelsden elkander tweemaal met buitengewone hartelijkheid. Het weder is regenachtig. De dagbladen heeten de vorstelijke personen welkom. De stemming in de stad is zeer opgewekt. Bij het déjeuner in het koninklijk paleis brachten de vorsten dronken uit op elkaar, de wederzijdsche families en de verbonden landen. De Duitsche keizer en de keizerin begaven zich daarna weder aan boord van de „Hohenzollern”. Heden komt keizer Wilhelm in Venetië aan vergezeld van de keizerin, prins August Wilhelm en prinses Victoria Louise. Koning Victor Emmanuel zal de keizerlijke gasten aan het station te Venetië ontvangen. De Italiaansche bladen bevatten artikelen om de keizerlijke familie te verwelkomen. De „Perseveranza” schrijft: „Als is ook ieder bepaald politiek doel buitengesloten, daar de betrekkingen tusseben Duitscbland en Italië zoo intiem zgn als nooit te voren zoo wordt door een uiterlijk teeken de ge dachte aan de stevigheid en de solidariteit van het Drievoudig Verbond werder uitge sproken. Dit verbond is het oudste der thans bestaande allianties en bezit het voor recht niet oud te worden. Het heeft moeie- lijke oogenblikken doorleefd en getoond levenskracht te bezitten. Als het drievoudig verbond niet de belangen der leden en die van den vrede willen bevorderen zou het niet telkens vernieuw zijn. Thans kan Italië in overeenstemming met Oostenrijk en Rus land aan het gemeenschappelijk optreden der mogendheden op h^t Balkanschiereiland een richting geven, wWrdoer al te stoute pogin gen om conflicten te doen ontstaan, worden vermeden. Zoo wordt de samenkomst te Venetië het verheven en welsprekende zin nebeeld van den vrede, die door de beide naties met vreugde wordt begroet”. De „Vita” zet uiteen, dat-deze ontmoeting meer is dan een gewoon beleefdheidsbezoek. Het is een ontmoeting van politieke betee- kenis, die ook politieke gevolgen zal hebben. Er zijn veel te moeilijke internationale quaes- ties, die ook het Drievoudig Verbond be treffen, en die door de diplomatie moeten worden opgelost, om het anders te doen zijn. De Romeinsche bladen schijnen voor het oogenblik politieke beschouwingen te willen radja vervoeren. Tien duizend dollar zijn bij deze zaak te verdienen, en dan wil de oude Mac er uitscheiden. Hiermede heeft zjjn deposito bij de bank de aanzienlijke som van tweehonderd duizend dollar bereikt, en zijne overige dagen wil bij in rust en vrede doorbrengen. In de buurt van Penang bezit hij een villa met een grooten tuin, die tot aan het water loopt; daarhden zullen zijn zieke Maleische vrouw Kumnak en zijn lie veling Maima venhuizen. Aan dienstperso neel, mooie kleederen en goed eten zal het niet ontbreken. En Mac wilde in zijn lan gen rieten stoel op de veranda liggen en het uitzicht op de haven van Penang genieten. Daar kon hij de binnenkomende en uitgaande vaartuigen controleeren. \Stjjf stuurboord! Duivels, daar was ik bijna op de zandbank geloopen. Dezen nachT’je nog goed gehouden, oude MacEn de „Dandy” gleed over de bank de rivier in. Te gelijker tijd dat het anker van de „Dandy” viel, gingen kapitein Whig en zijn klein gevolg van twaalf matrozen over het laatste rijstveld, dat hen nog van den groo ten tuinmuur scheidde. Het was een lange, moeielpke marsch geweest, bijna anderhalve mijl, over velden en bosschen, in een groo ten boog om de stad Menoqg. Het kwam er op aan, niet gezien te worden. Meerma len moeit do kloine troep halt honden. Over Telefoon flo. 69 ADVERTENTIES worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. heggen en dijken waren Whig en zijne ma trozen geklommen, en het was een moeilijke tocht voor de kleine Siameezen met het ge weer over den schouder en de sabel op zij. Bovendien moesten zij nog een lange ladder dragen. Eindelijk hadden ze den muur be reikt. De ladder werd neergezet en een paar minuten later zaten allen op den muur. De ladder werd opgetrokken en aan de tuin zijde weer neergelaten; zoo kwamen zij op oen paar honderd schreden van Whig’s schuil plaats de grot in den tuin. Het was een onaangename nacht; de eene bui na de andere trok over Menong en zond plasregens, donder en bliksem over dea stil len tuin van het paleis, zoodat de roofdieren in de kooien een vreeselijk gehuil aanhieven. Daarbinnen, in de grot, viel de tgd den wachtenden zeer lang. Whig’s matrozen hadden zich op den vochtigen grond om het bassin neergelegd, en eenigen hunner waren in slaap gevallen. De kapitein zelf zat aan den ingang en tuurde in het duister naar buiten. Er waren reeds twee uien verloopen, zon der dat zich iemand had vertoond, en Whig dacht reeds aan de mogelijkheid, dat Mac en zijne bende de goederen in een Raderen schuilhoek hadden gebracht; in dat geval zou de gefingeerde jacht op de roovers en de gewapende expeditie in den tuin van den

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1