LIANTR: COSTUMES TAILLEUR. Q*caq1 5ÏNNBNLAND. WERELD-SUCCES. Buitenlandse!! Overzicht. Klanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen .- I)E NOUVEAUTÉS AüVKttTKNTlKfl WMy/OJYCS grondslag gekost heeft, wat overeenkomt Renter seint uit Parijs, d.d. 31 Msirt: Volgens een telegram uit Londen an de Liberté beeft men in bet park Necessidades te Lissabon, toen de Koning daar eon wan deling maakte, een man ontdekt, vermomd ais schildwacht, die behoort tot de vereeni- ging „Crux Negra", van welke ook twee der koningsmoordenaars lid waren. Men denkt, dat ook personen uit bet paleis tot de medeplichtigen behooren. In den Spaanscben Senaat is de behande ling begonnen van het wetsontwerp tot wij ziging van de anarebistenwet van 10 Ju» 1894. In dit ontwerp wil men de volgende para graaf inlasschen Met gevangenschap zal gestraft worden bet openbaar maken van niet officieels be richten betreffende delicten, in deze wet ge noemd, welke gepleegd worden in het go- bied en gedurende bet tijdperk, aangegeven door de regeering; evenzoo zullen gestraft worden mededeelingen omtrent personen, ge wikkeld in een proces over deze misdrijven. Ook geeft het ontwerp aan een comité, bestaande uit de militaire en civiele gouver neurs, den president en den procureur van het Hof, het recht, de uitgave van dagbla den te verbieden, die terroristische propa ganda makentevens kunnen zy zoo noodig iedereen uit het koninkrijk verbannen, die deze propaganda steunt. De senator Maestre heeft het ontwerp be streden, wijl het inbreuk maakt op het eigen domsrecht, want het laat de willekeurige opheffing van dagbladen toe. Hij acht ook de bedreigde straffen veel te streng, vooral gevangenschap voor een reporter, die derge lijke berichten geeft. De rapporteur over het ontwerp daaren tegen noemt het ontwerp zeer gematigd: Volgens hom zijn de verhalen en beschrij vingen van de terroristische aanslagen de schuld, van de toenemende vermeerdering dezer misdaden. Prins Bfilow heeft over de resultaten van zijn bezoek aan Weenen eeuige mededeelin gen gedaan aan een redacteur van „Pester Lloyd", wien hij verklaarde, dat hij den eer sten dag, dien hem de Duitsche zaken vrij lieten, gebruikte om Aehrenthal zyn bezoe^ te beantwoorden. Dat was het eenige doel van zijn reis, die zonder politieke bijoog merken werd ondernomen. Maar het is vah zelf sprekend, dat alle hangende quaesties tusschen de beide leidend# staatslieden zijn besproken. „Tot mijn vreugde", zeide Von Bülow, „kau ik er op wijzen, dat bij dit ouderhoud een volkomen overeenstemming bleek te bestaan, over alle hoofdpunten der internationale po litiek. Steeds zien beide landen hun voor naamste doel in het behoud van den Euro- peeschen vrede en als zekerste middel hier voor behoud van de goede verstandhouding tus8chen de mogendheden. Dool en middel verliezen wij geen oogenblik uit het oog." Bttlow verheugde zich kennis gemaakt to hebben met den Hongaarschen minister We- kerle. Tot een redacteur van het „Neuo Wiener Tagebl&tt" sprak Bülow zich in denzelfden geest uit. Het doel van het Koloniual Instituut dat te Hamburg gevestigd wordt, zal zijn de vorming van ambtenaren, die door het de partement van koloniën naar het Instituut worden gezonden, en van personen die voor nemens zijn zich in de Duitsche kohniën te vestigen. Het leerplan, over twee somesters verdeeld, omvatgeschiedenis der koloniale volken, koloniale economie, koloniale politiek, koloniaal bestuur en recht, land- en volken kunde der koloniën, hygiëne, veeteelt en dierkunde, plantenkunde der kolonie, en ver der practische oefeningen, bezichtiging van verschillende inrichtingen en musea enz. De organisatie van bet koloniale instituut zal worden geregeld door een raad van professoren, waarin zitting hebben de hoog leeraren der wetenschappelijke instellingen, en de leiders der afdeelingen scheepvaart en tropische ziekten. Do andere docenten kun nen met adviseerende stem, in den Raad zitting krijgen. Eon staatscommissaris wordt met de algemeen# leiding van het instituut belast. Vanwege het Rjjk zal een bjjdrage in de kosten worden gegevenvoorts zal voor iedere koloniale ambtenaar, die do lessen aan het Instituut volgt, en hun aantal zal minstens 20 bedragen, een collegegeld van 250 mark worden betaald. De overige kos ten worden door den Hamburgschen Senaat gedrugeu. Van Utrecht. Het hier aangehaalde getuigschrift is af komstig van Utrecht. Mejuffrouw van Nimwegon, Riouwstraat 56bisA te Utrecht meldt ons: De laatsto zeven jaren werd ik onophoudelijk gekweld door een nierkwaal, welke mjj vreeseljjk deed lijden in den rug, lenden en onderbuik. Ik kon me van de pijn niet meer oprichten na dat ik bukto en meermalen moest ik mijn werk geheel neerleggen. Ik had schemerin gen voor de oogen en duizelingen waarbij ik rne vastlioaden moest om niet te vallen. Altijd wa< ik lusteloos en in groote mate vermoeid. De urine was erg troebel en er was een zwaar bezinksel in. Hoewel ik reeds onder verschillende behandelingen geweest was, kon ik geen merkbare beterschap ge waar worden en ik begon de toekomst zwart in te zien. Een mijner kennissen vestigde mijn aaudaebt op Foster's Rugpijn Nieren Pillen en dit was mijn geluk. Ik stond ten eenettmale verstomd toen ik reeds eenige dagen na Fut gebruik verlichting bespeurde, en toen ik een enkele doos geëindigd had, waren mjjn pijnen geheel verdwenen. De urine was weer normaal en ik ben thans w8ê(^ opgewekt en levenslustig. Ik ondergeteekonde verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het publiek te maken op elke wyze die U goeddunkt. Wenk aan koopers. Foster's Rugpijn Nie ren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van het genees middel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Foster's en gjj zult de goede hebben. Zij zijn te Gouda verkrijgbaar bjj de Heeren Wolff en Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één off 10.voor zes doozen. CXLV. Zoo, zoo! Een tweede Christelijke Zang- vereeniging De Lofstem uit hare assche herrezenKunnen de heeren aan de andere zijde van de Oude Haven de zon niet in het water zien schijnen? Waarom moet kerk B nu ook weer een Zangvereeniging hebben, terwijl van de Groote Kerk al sedert eenige jaren er een bestaat. De christelijke scholen doen elkaar concurrentie aan, is dit de voortzetting van dien concarrentiestrijd O, ik ben er zeker van, dat die onderlinge naijver tot dezelfde treurige tweespalt zal leiden als do strijd tegen de openbare school. Wat zal het gezellig worden in ons klein plaatsjede school uiteengerukt, de werk lieden- en patroonsvoroeniging uiteengerafeld, zangvereenigingen gesplitst, straks op het voorbeeld van, ik meen Krimpen a. d. Lek, een Christelijke IJsclub opgericht en een dito tnrnvereeniging. Och, laten zy dan allen boven hun Banierspreuk schrijven„Een dracht maakt macht" en by gelegenheid van den laatsten kermisdag, waar Valk noch Willenswaard tegen is, een défilé houden door de stad. Ik blyf erg benieuwd naar het aantal leden van onze .herboren Lofstem, maar heel veel verwachting heb ik er niet van. En wat lees ik nu in de oproeping voor nieuwe leerlingen aan de School voor Cbr. Volksonderwijs P Moeten de ouders hun kin deren aanmelden, uitsluitend aanmelden by liet hoofd der school en niet meer zooals vroeger by den Voorzitter van het School bestuur, dominee Conradi P Zou dominee zijn propaganda voor zyn school gestaakt hebben na 15 Januari P Dan zou de pennestryd van den heer Ten Hagen toch iets hebben uitge werkt. Ik ben benieuwd naar het getal en den leeftijd der nieuwe leerlingen op beide scholen. En hoeveel en op wolken leeftyd zyn de leerlingen der hoogste klasse ont slagen P Kon er feitelijk niet een nieuwe vervolgschool worden opgericht, onder de zinspreuk Laat de kinderken» tot mij komen", die de ontslagen 11 k 12 jarigen opnam om ze nog een paar jaar op de schoolbanken te houden, om ze op die wjjze te onttrekken aan te vroogtijdigen arbeid en lichamelijke en zedelijke verschrompeling. Het onderwys aan zoo'r. school zou kosteloos moeten zijn met bovendien vergoeding aan de ouders het gemis aan weekloon, dat die kleinen anders zouden inbrengen. Zoo iets ligt in de lijn van het zedelijk en maatschappelijk zelf behoud van onze natie. Het herhalingsonderwij* voor die te vroog ontslagen kleinen achten de kerkelyken zelfs niet noodig. Of wordt er buiten het herhalingsonderwys op de openbare school nog aan een der bijzondere scholen éen unr herhalingsonderwys gegeven P En tracht men van kerkelijke zijde langs dien weg ons volk zedelijk on stoffelijk te verheffen en te harden in den vreeselyken strijd om het bestaan onzer dagen Hoe bedrogen zallen zjj uitkomen En in dit verband zal het my benieuwen, wat de Gezondheidscommissie aan B. cn W. of den raad zal voorstellen naar aanleiding van de circulaire aan de 130 Commissiesin in ons land gezonden door het Hoofdbestnar der Nat. Cbr. Geheel Onthoudersvereeniging. En wat de Christelijke Schoolbesturen naar aanleiding dier vragen zullen doen. Aan het eind van het rapport wordt het geen verricht is aldns samengevat a. Het verspreiden van circulaires, wen ken of „Een woord aan de ouders" onder de kinderen door bemiddeling van de hoofden van scholen. b. Het verspreiden van de brochure Wenken en voorschriften betreffende bchool- hygiëne, met naschrift, onder de onderwijzers. c. Hot verspreiden van wenken in folia formaat om in de schoollokalen op te bangeir. d. Het zenden van een schrijven aan B. en W. mot verzoek de drankbestrijding te maken tot een leervak. e. Het gebruik maken van de plaatselijke bladen om het alcoholgebruik door kinderen te bestrijden. Of staat dit niet met de zedelijke vorming in betrekking. Durft men de ouders niet op hun plicht tegenover hun kinderen te wijzen Ik heb er nog niets van gehoord. En hoe hebben de heeren raadsleden de openbare school gevonden Ja, het inwen dige is mooi, doelmatig en gezond. Wat een verschil met de lokalen, waarin gij gezeten hebt, gij allen, ik geloof niet, dat ik een der raadsleden moet uitzonderen. Voeldet gij -*miet een tinteling in uw aderen, toen gij t&wjgdacht aan uw schooljaren, toen allen gezeteïr waren op dezelfde banken, onder één dakChristen en Roomsch in tegenstelling met nu, nu daar slechts gezeten zyn jonge paganisten P v En Willenswaard, dwaalde uw geest niet nf van het mooie gebouw om zich te ver diepen in de vraagWaarom zyn zoontje niet naast de kinderen van Van der Kop, zooals ik naast hom heb gezeten P Waarom z\j in vervreemding van elkaar opgroeien, later wellicht in vijandschap met elkander leven Of zal het mogelijk z(jn, dat uw zoontje, ondanks zijn opvoeding op lateren, zelfstandigen leeftyd als een tweede Enka hot land zal doortrekken Wie weet P JAN BAZUIN. V erspreide Berichten Frankrijk. Vijfduizend Russische vluchtelingen hebben Zondag den te Ziirich overleden leider van de strijdorganisatie der Russische terroris tische party, Gerschoeni, te Parijs grafwaarts begeleid. Do lijkwagen was bedekt met een schat van purperen bloemen. En naast en achter den wagen liepen de uitgewekenen hand in hand, een haast eindelooze ry vor mend. Aan het graf werd door 27 sprekers het woord gevoerd. Er was een buitenge woon groote politiemacht op de been, maar zy behobfde niet op te treden. Dl'IT80HLAND. Prof. Robert Koch, de vermaarde onder- zoeker, gaat voor ontspanning een reis rond de wereld maken. Hy gaat het eerst familie bezoeken in Noord Amerika, en komt dan in Japan, waar verschillende van zyn vroe gere assistenten thans een iuvloedryko po sitie bekleeden in de geneeskundige wereld. STATEN-GENERAAL. K KUSTE H A M K II. Vergadering van Dinsdag 31 Maart. Het noodwetje betrekkelijk het blijvend gedeelte v komt in behandeling. De voorzitter kon- aigt het in den loop der discussie te houden comité-generaal aan. De minister van Oorlog licht het stand punt der Regeering op de bekende gronden toe. De heer van Löben Seis, het optreden van het Kabinet ook op militair gebied bespre kende, meent, dat wanneer de defensieplannen van het Kabinet-Kuyper waren gevolgd ge worden, deze stryd over 't blijvend gedeelte nooit ware ontstaan. De heer van Voorst tot Voorst verklaart zich ingenomen met dit wetsontwerp en met het streven der Regeering om rust en vast- I beid in het leger te brengen. Hij schetste de nadoelen, die het vorig Ka binet beeft berokkend aan den goeden geest onder het leger, en aan de krijgstucht. Een hersenschim noemde hy de opkomst h la minute van het blyvend gedeelte, dat met klein verlof is. Dat is by een proef ge bleken. De heer Staal, voor later voorbehoudende alles te zeggen wat hem op 't hart ligt wenscht zich voor 't oogenblik te bepalen tot hetgeen rechtstreeks met het onderwerp verband houdt. Hy wjjst op de scherpe kritiek, die zyn beleid als minister heeft ge vonden, doet opmerken, dat de heer van Twist en na hier ook de heer van Löben Seis wel van het blyvend gedeelte als een puzzle hebben gesproken, maar niets hebben gedaan tot oplossing van die puzzle. Hy eerbiedigt 's ministers overtuiging, maar het financieel belang weegt ookniet meer dan het strikt noodige mag voor do defensie wordon uitgegeven. Dat de politieke toe stand thans de versterking van het blyvend gedeelte zou eischen, is niet aangetoond. Een oorlog breekt niet op eenmaal uit. Hy heeft zyn „incubatietydperk". Dat deze mi nister van Oorlog en Marine zitting hebben genomen in een „schuins-rechtsch Kabinet", daarvan maakte by geen strijdmiddel. Hij constateert trouwens, dat minister WenthoJt oek vroeger tegen inkrimping var. het bly vend gedeelte was. De minister van Oorlog tracht aan te toonen, dat do heer Staal te optimistisch is. Moge minister van Rappard de verantwoor delijkheid op zich hebben genomen voor het tijdig aanwezig zijn van de manschappen, die verantwoordelijkheid durft de tegenwoor dige minister niet te aanvaarden. De minister van Binnenl. Zaken komt op tegen de uitdrukking van den heer Staal: „8chuius-rechtsch Kabinet". Hy ziet daarin een beschimping, alsof het Kabinet door schninBche bewegingen zyn doel tracht te bereiken. De heer Staal neme die uitdruk king terug. Het Kabinet is een rechtsch Kabinet. De heer Staal merkt op, dat in militairen zin „schuins-rechtsch" een halve richting aanduidt. De ulfra-zyde van de rechterzijde is niet in het Kabinet vertegenwoordigd. In de ^Standaard" is daarover wat te doen geweest. Iets denigreerends bedoelde spr. niet. De minister van Binnenl. Zaken neemt daarvan akte. Voor een politiek debat is 't echter thans het oogenblik niet. De Kamer gaat daarna in comité-gene raal. Na heropening van de openbare verga dering merkt do heer Staal op, dat h(j door het in de geheime zitting meegedeelde geen bevredigende inlichtingen had ontvan gen. De heer van Wassenaar van Rosande is daarentegen thans overtuigd van de noodza kelijkheid van het voorstel. De 'heer Stork verklaart ook met volle overtuiging vóór te zullen stemmen. Het ontwerp wordt daarna aangenomen met 32 tegen 11 stemmen, die van de hee ren Staal, Breebaart, van Beyma, Laan, de Jong, Welt, Palinck, Scholten, van Nierop, Bloembergen en Dojes. Goedgekeurd wordt nog het wetsontwerp tot ruiling van grond met Venloo. De Kamer gaat daarna op recès. T ff' K Mt f# JE H f TI I'. ff Vergadering van Dinsdag 31 Maart. Aan de orde is de interpellatie van den heer Drucker, omtrent den achterstand by sommige rechterlijke colleges. De interpellant begint met verschillende voorbeelden aan te halen vafï langdurige processen in civiele zaken, waardoor nadoe len ontstaan zijn, en is van oordeel dat het op deze wijze niet langer gaat; d&i ons ge- heele stelsel van burgerlijke rechtspraak ver ouderd is; dot de aanvulling van de Achter lijke vacatures niet geschiedt uit'de beate ju risten, en dat ook onze burgerlijke recÈvor- dering verouderd is. Een der voornajfmste grieven acht spreker echter het uitste} van behandeling van zaken, dat onze procedures op allerschromelykste wijze vertraagt. Spr, wjjst op den achterstand by verschillende rechterlijke colleges. Eer men bv. b# de rechtbanken te Utrecht, Rotterdam en te 's-Gravenbage pleidooi kan bepaald krijgen, gaan 9 k 10 maanden voorbijby de recht bank te Arasterdam 13 maanden- Het ïs niet te verwonderen dat onder deze omsta», digheden menigeen liever van procedeeren afziet, en zich onrecht laat welgevallen. Slechts de verwoede proces-liefhebber en de chicaneur zetten door. Voorziening acht spreker dringend noodig en daarom vraagt hy wat de Regeering tegenover dezen ach terstand voornemens is te doen. Men kan thans niet langer den magefen troost geven, dat er wetsontwerpen op de rechterlijke or ganisatie aanhangig zyn. .De minister van Justitie erkent, dat er achterstand is, die echter aan verschillende oorzaken kan geweten worden, nl. de rege len die onze procedure bebeerschen, ook wel aan den rechter zelf, die, niettegenstaande zijn college behoorlijk bezet is, geen vol met hetgeen in de begrooting weid aan genomen. Het is zeer te verklaren, dat het nu opgeruimde slechte stoomtramspoor een afkeer «tegen spoorstaven in de bestrating heeft opgewekt, doch men is ra. i. te Gouda te zwaartillend en beseft nog niet dat de zeer lichte asbelasting van paardentram wagens het tramspoor niet in beweging brengt en dus niet het loswerken der aansluitende keien tengevolge zal kunnen hebben. Naar mijne bescheiden meening moeten hier hoogere belangen den doorslag geven en raag men aannemen, dat een nieuw en goed gelegd paardentramspoor van de gebruikelijke afmetingen en goed onder houden getolereerd zal kunnen worden, zooals dit overal elders geschiedt. A. 31/3 '1908. K. doende activiteit aan den dag legt. Het gaat echter buiten de Regeering om, die niet met het disciplinaire toezicht op de rechtscolleges belast is. Dat bernst by den Hooge-Raad. Intnsschen kan de oorzaak ook gezocht worden in te geringe bezetting van het college. En no is het der Regeering bekeud, dat by verschillende rechtbanken en by een onzer hoven dientengevolge ach terstand bestaat, o. a. te 's-Gravenhage en te Amsterdam. Dit wordt door de Regeering volkomen erkend en betreurd. Het is bekend dat in den Haag een proces drie jaren kan duren, een toestand die, naar het oordeel des ministers vrijwel met rechtsweigering gelijk staat. .Het is vooral de civiele recht spraak ten aanzien der Kinderwetten, die by de rechtbank te 's Gravenhage den ach terstand heeft doen ontstaan. De achter stand bij het Amsterdamsche gerechtshof ware in te halen, indien de strafkamer al daar zon willen inspringen. De rechtbank te Rotterdam werkt met grooten ijver, en de Regeering brengt dit college daarom gaarne hulde. Zonder eenige wetsverande ring kan aan die rechtbank uitbreiding wor den gegeven, waartoe de Regeerir.g gaarne bereid is. Een wetsontwerp tot uitbreiding van het personeel bij de rechtbanken te Amsterdam en te 's Gravenhage heeft be reids het departement van Justitie verla ten. Uitbreiding van personeel van het ge rechtshof te Amsterdam, is echter niet van do Regeering te verwachten. Ook de kan tongerechten zullen voorloopig op den tegen- woordigen voet ingericht blijven. Hierop gaat de minister na of, behalve door uitbreiding van het personeel, niets te doen ware om het euvel van den achter stand te doen eindigen, en meent dat dat zou kunnen geschieden wanneer, met toe stemming van partijen, of wanneer althans geen der part yen zich daartegen verzet, de zaak ter behandeling werd opgedragen aan één der rechters. Dit achtte hy verkies lijker dan een gedeelte van de taak der rechtbanken af te wentelen op de kanton rechters, door uitbreiding van de burgerlijke bevoegdheid des kantonrechters. Ten-slotte betoogt de minister dat, om goede magistraten te kunnen krygen, de bezoldigingen goed moeten zyn. De heer Smeenge gepleit, tegenover de zienswijze van den minister, uitbreiding van het Amsterdamsche gerechtshof als nood zakelijk. De heer Lobman meent, dat de recht banken sneller kunnen werken, wanneer in en aan het hoofd van^dit college mannen werden geplaatst, met de rechts-praktyk vertrouwd, dus degelijke advokatón.' De heer Drucker bepleit nog beter toe zicht op den gang van onze Justitie en geeft ook in overweging, dat de Regeering zich voortdurend op de hoogte zal stellen van den stand van zaken bij de colleges, en, bij gebleken achterstand, gemeenschappelijk over leg zal plegen met den president. Ook gaf spreker in overweging aanstelling van tijde lijke rechters om een college door zyn ach terstand heen te helpeü. 'Spreker besluit met te zeggen dat by aanstelling van rech ters meer moet gelet worden op de geschikt heid, dan op bet feit wie de oudste brieven heeft. De minister antwoordt o. a., dat ook door deze Regeering niet in de eerste plaats op anciënniteit, maar in de voornaamste plaats op geschiktheid zal wordon gelet. Het denk beeld van rechters in atabnlanten dienst be strijdt de minister, omdat hy vreest, dat van dezulken niet in zulk een mate onafhanke lijkheid van de Regeering zou kunnen ver wacht worden als noodzakelijk is voor het aanzien en de onpartijdigheid van de rech terlijke macht. De interpellatie is hiermee geëindigd. Nominatie Hooge-Raad. Na de pauze wordt overgegaan tot !>et opmaken van de nominatie Hooge-Raad (vacature-Feith). EeFSte candidaat werd, na een -tweede stemming, mr. C. Krabbe, raadsheer in het hof alhier, met 39 van de 73 stommen tweede candidaat (na verschillende stem mingen): mr. J. Limburg, alhier, met 29 stemmen, tegen 22 op mr. R. H. A. M. Romme, raadsheer in het bof te Amsterdam. Derde candidaatmr. J. A. A. Bosch, raadsheer in het hof te den Bosch, met 29 tegen 17 stemmen op mr. A. O. H. Tellegen, vice-president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam. De vergadering wordt verdaagd tot mor gen 11 nar. Aan de orde is dan het wets ontwerp tot herstelling eener Consignatiekas. Gemengde Berichten. De reizigers van trein 121 die ten 8.25 uit Haarlem naar Alkmaar vertrekt zyn Maandagavond aan een groot gevaar ont snapt. De locomotief had al een flinke vaart, toen de machinist, Moll, bemerkte, dat de trein op een dood spoor was geloopen en zich op 60 A 80 meter afstand van het stootblok bevond. Door snel remmen voor kwam de oplettende beambte een botsing. De signalen stonden op veilig, maar de wissel was in het ongereede geraakt. Maandagmorgen kwam de trein nit Arn hem (8.48) met ongeveer een kwartier ver traging te Utrecht aan, doordat nabjj Maarn een kind van landverhuizers naar Amerika uit den in vollen vaart zynden trein viel deze stopte directalle reizigers, die het ongeval hadden gezien, stapten nit en won der boven wonder had het kind geen letsel bekomen, alleen een paar schrammen op het gezichtje. In het Hotel du Commerce in de Kalver- straat te Amsterdam bracht eergisteren ge durende den dinertyd een kok, die dien avond uit zyn betrekking, waarin hy twee jaren was werkzaam geweest, zon vertrekken, plot seling met bot mes, waarmede hy vleesch stond te snyden, een snode in den hals en over den rechterwang toe aan den buffet juffrouw, die dienst deed in de keuken aan de etenslift. De juffrouw werd naar het Binnengast huis gebracht, waar do wond, die niet ge vaarlijk bleek te zyn, werd verbonden. Van de verwarring, ontstaan onder het personeel toen men de mffrouw hoorde gillen, maakte de dader gebruik om weg te komen. Toen de politie kwam om een onderzoek in te stellen was hy nergens te vinden. Men twyfolde aan 's mans geestvermogens. Men meldt uit Rotterdam Vermoedelijk dezelfde inbrekers, die in de laatste dagen tal van brandkasten hier ter stede hebben opengebroken, hebben e -n be zoek gebracht aan de synagoge op de Ge dempte Botersloot. De inbrekers hebben zich aan do zyde van de Wilde Zeesteeg in een onbewoond pand toegang verschaft door pannen uit het dak te breken. Op deze wyze kwamen zy in de vrouwengalerij en vervolgens in de Taber nakelkamer, al,waar zy een 4 tal lessenaars openbraken. Drie er van vonden zy ledig en in den vierden ronden zy een portefenille met bankpapier, naar gissing ongeveer f 1000 Zy hebben alJe inhrekerswerktuigen, welko van prima qualiteit waren, achtergelaten en zyn l^ngs denzelfden weg heengegaan, als waar zy langs gekomen zyn. GOUDA, 1 April 1908. De uitslag van de heden gehouden stem ming voor een lid van de Provinciale Sta ten is DISTRICT I. Aantal kiezers 991. Uitgebrachte stemmen623 Van onwaarde8 Aantal geldige stemmen615 Daarvan verkregen de hh. K. Schouten Hoogendyk260 P. J. Brunt Cz355 DISTRICT II. Aantal kiezers 853. Uitgebrachte stemmen541 Van onwaarde8 Aantal geldige stemmen533 Daarvan verkregen de hh. K. Schouten Hoogendyk180 P. J. Brunt Cz353 DISTRICT III. Aantal kiezers 1115. Uitgebrachte stemmen676 Van onwaarde15 Aantal geldige stemmen661 Daarvan verkregen de hh. K. Schouten Hoogendyk259 P. J. Brunt Cz402 Hedenavond zal de uitslag van het ge- heelo district per bulletin worden bekend gemaakt. De jaarlyksche tentoonstelling van teeke- ningen, boetseerwerk enz., vervaardigd door de leerlingen en oud-leerlingen der Ambachts avondschool is gisteren geopend. By een bezoek aan de tentoonstelling blykt, hoever de .leerlingen het brengen kannen op het gebied van hand- en lynteekenen, bonwknndig teekenen, boetseeren, randschrift enz. Met genoegen hebben we dan ook deze maal weer de teekeningep beschouwd. Op het gebied van bouwkunde waren ook eenige voorwerpen van hout vervaardigd, de praktjjk kreeg dus ook een beurt. Belangstellenden kunnen ook heden avond een beioek aan de tentoonstelling brengen. Het is wel de moeite waard. Gedurende de maand Maart werden in de Volksgaarkeuken, in de zaal gebruikt 1410 portiën van lOcenten 326 van 15 ct, te zamen 1736 portiën. Afgehaald werden 1260 portiën van 10 ct. en 56 van 15 cent, te zamen 1316 portiën. Aan bet postkantoor Gouda en de daar onder re88orteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand Maart 1908, in de Rykspostspaarbank ingelegd f 32921.791/. terngbetaald f 35787,07. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 15105. Gedurende de maand Maart zyn in de Spaar- en Hulpbank ingelegd en terngbetaald de navolgende bedragen: Inleg in 387 posten. I 11085.05 Bijgeschreven rente over 1907 23.27 m u 1 U108.32- Terugbetaling in 164 posten. 15803.28 Meer terugbetaling dan inleg 1 1694.96 Aan het einde der maand Febr. was ten name der Inleggers ingeschreven478177.40 Zoodat hun tegoed uit. Maart bedraagtf 476482.44 In den loop der maand Maart zyn 30 nieuwe boekjes afgegeven, 9 afgeloopen boekjes op nieuw in gebruik gesteld en 38 boekjes ge heel afbetaald, zoodat aan het einde der maand Maart 2373 boekjes in omloop waren. Aan het centraalbureau der My. tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht is gisterenmiddag aanbesteed bestek no. 1136, het maken van twee landlioofden met nan- sloitende gedeelten aardebonw en bijkomende werken ten behoeve van een nieuwe draai brug over de Gouwe naby Gouda. Begrooting f 71.500. Ingekomen zyn 8 aanbiedingen laagste aanbieding van C. de Groot Azn. te Gorinchom voor f 59,970. Gisteren slaagde te 's Gravenhage voor het examen nuttige handwerken de dames J. H. Rond, alhier en A. V. A. Lammors, te Reenwyk bjj Gouda. Te Boskoop is een besluit van H. M. de Koningin ontvangen, waarby gehand haafd wordt het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland tot niet-toelating van den heer C L. J. Schaum als raads lid der gemeente Boskoop, op grond dat de heer Schaum leeraar is aan de Rjjkstuin- honwwinterschool aldaar, die gerekend wordt te behoorenj onder het middelbaar on derwijs. Reeuwijk, 30 Maart. Als resultaat van oen samenkomst van loden van de afd. Reeuwijk van de „Hollandsche Maatschappij van Landbouw" (niet leden waren ook uit- genoodigd tot deze samenkomst, doch niet opgekomen) heeft zich een commissie, bestaande uit de heeren J. N van Spengen, P. Poldervaart, H. Koster en C. Vermeulen, gevormd, die zich belasten zal met de nit- voerin; van gezaraeljjken aankoop van kunst meststoffen. VRIJDAG 27 MAART. L.K. U.K. Staateleenmqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58»/ 59 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 68»/, Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 41/. 857/b Azie. Japan Obligation 1899 4 83l/4 - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schold. O. 1000 P. 3 -- - Hypotheek- Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pandb. Standaard Hypb. 41/, 99 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Golf Stv.-My. 847/, Premie leeningen. BtsboiE. Loten Stad Antwerpen 1887 - Spoorwegleeningen Italië. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. Mjj. 8 6ö«/4 - Diversen Oblig. Mjj. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1900 4| 100 IN POSTERIJETSr. Postkantoor te Gouda. Ljjst van de aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende de 2e helft der maand Maart niet zyn kannen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven. A. M. v. Someren, 's-Gravenhage. L. Gelderblom, Nieuwpoort. G. Buerma, Rotterdam. Briefkaarten. A. M. v. Ameren, 's Gravenhage. W. Buys, Nota. Aan de afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat deze bjj onbestelbaarheid aan hen kannen teruggegeven worden. De Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor, M. C. HENNEQUIN. WORMERVEER Hollam# Do Wereldberoemde Superior Druivenbursthoning-Extract wordt aanbevolen tegen Borstaandoemngen, Kinkhoest, Zware Verkoudheid, Slijmhoest, Borstpijn, Keelpijn, Heeschheid, enz. MELIANTHE is verkrpgbaar bjj allo voorname Apothekers en Drogisten in groote en kleine steden, dorpen en gehuchten inNederland, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Amerika, Ned.-lndil, Oranje Rivier Kolonie Transvaal enz. MELIANTHE werd 9 maal met Goud en S maal met Eere-Medailles bekroond. MELIANTHE in flacons i 0.40, i 0.70 en I 1. MELIANTHE in doozen tabletten 1 0.40 en I 0.70. Eenige fabrikanten: H. N. VAN SCHAIK Co, Koninklijke Stoomfabriek „De Honlnobloem", Den Haag VarkrütrhftAi' hd Firma WOLFE A Co. Westhaven 198, Gouda. GRENDEL, Gouda, E. H. VAN MILD, Veerstal. B 126, Gouda. A. BOUMAN, Moordrecht. P1NK9E Meimer- kerka.d IJ eel. A. N. T.TzBSdËN, Schoonhoven. B v WIJK, Oudewa'cr A. SCHEER, Hnatfrerhi P W v EDE Oudeioater. K. TAN DER HEIJDEN te Reeuwijk, V. v. d. SPEK Moereapelle d'. v. d. STAll Wed J H(>1£Ti KOLKMAN AKN VAN DEK HEIJDEN Waddingsveen P. A. uk GROOT, A d. JONGH. Oudewater J. P. KASTELEIN, PoUbreekerdam. D. BIKKER, te Benschop WAAIlSCHIiJWI^©- Laat U niet misleiden door AbdlJ-8lroop. Het klooster Sancta-Paulo- AbdU bestaat niet, duë Siroop van geenerlel waards.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2