JOmJo/yg^ COSTUMES TAILLEUR. SAMOSWUY, BINNENLAND. D. VAN D1IUREN, Firma Herman Z0011. Verspreide Berichten. STATBN-UENKKaAI.. Gemengde Berichten. Stadsnieuws. BEÏÏR3 VAÏÏ ROTTERDAM Ontvangen DE NOUVEAUTÉS Vereeniging «ARME\Z0RG« wTACAO Wqrmerveer Gimskuiiiligtt Gymnastiek en lilassage. Veemarkt te Rotterdam Faillissement J. KEMPENAAR. linden - Geysers Closets pii allp Sanitaire Artikelen. GHAITZIVS IIA\(]EM) ti t.SliLOEILICITKR WD8RS SALON ÜA8TAFELS De zuinigste (Jaseomfomi in iillf. grootten M. M. VAN LOON, Zenuw- en Maaglijders LRaa.d.gre'X'-er Verpleegsters en Verplegers beleven. Niet alleen de regeeringegezinde organen zijn met de gevpnden oplossing voor de beBtaande moeilijkheid hoogelgk ingeno men, maar ook oppositiebladen, roemen den helderen geeBt van het ontwerp en de mo derne bestnnrsopvatting die nit elke bepaling fpreekt. De bladen wijzen vooral op den goeden greep, om de kiezers voor het ha venbestuur niet te verdeelen in afzonderlijke belangengroepen, maar te vereenigen in een algemeene kiezerslijst, waardoor het belang van de Londensche haven boven kleine groepsbelangen wordt verheven. Dan wordt een hoogst gelukkige bepa ling geacht de bevoegdheid van het haven bestuur om, behoudens de goedkeuring van den Board of Trade, grond aan te koopen, desnoods door dwangaankoop, ter uitbrei ding en verbetering van de havenwerken en een bijzondere gelukwensch acht men het waard, dat de minister bjj de indiening van bet ontwerp aan het Lagerhuis kon mede- deelen dat joist to voren ook de laatste dokmaatschappij had toegestemd in de over dracht van haar rechten. De Times eindigt een bijzonder vleiend hoofdartikel met den wensch, dat aan den heer Lloyd George bjj de te verwachten her vorming van het kabinet een welverdiende rangsverhooging ten deel zal vallen. Over dit ontwerp zal de liberale regee ring zeker niet struikelen. Fsasksijk, Koning Eduard van Engeland zal de Paaschdagen in Parijs doorbrengen. Naar verluidt heeft de bisschoppenconfe rentie, die te Parijs vergaderde zich in over wegende meerderheid uitgesproken voor de geestelijke hnlpvereenigingen. Duitschland. De verantwoordelpke redacteur van de Simplicissimus is tot 100 mark boete veroor deeld wegens beleediging van het officiers corps der kurassier-huzaren te Deutz. Het onderzoek naar de gegrondheid der beschnldigingen, uitgesproken door Bebel tegen den kolonel Dominik in Kameroen, heeft uitgemaakt, dat Dominik zich niet aan het ten laste gelegde heeft schnldig ge maakt. Esoelakd. In het commentaar, dat de bladen op het wetsontwerp tot overname van de havenin richtingen van Londen gaven, wordt er op gewezen, dat zulk een maatregel dringend noodig was om de toenemende concnrreniie van Hamburg, Rotterdam en Antwerpen het hoofd te kunnen bieden. Chamberlain's toestand geeft alle reden tot tevredenheid; ook de eerste minister is in de laatste dagen niet verminderd. Sl-ASJE. In de zaak-Ruil te Barcelona heeft een geheime politieagent meegedeeld, dat achter den bommengooier Ruil hooggeplaatste per sonen stonden 1 Volgens de Petit Gironde tieeft er op den koning van Spanje te San Sebastian een nieuwe aanslag plaats gehad. Het gerucht dient met voorbehoud aanvaard. Rijsi,a»d. Officieel wordt het bericht omtrent nieuwe muiterijen bjj de Zwarte Zeevloot en te Wladiwostok tegengesproken V Bt K BC MB K H M n BC H Rijksweg Velsen-—IJrauiden. In een Nota na.r aanleiding van het ver slag omtrent het wetsontwerp betreffende het overbrengen van den rijksweg Völsen— IJmuidcn in beheer en onderhond b(j de gemeente Velsen, merkt de minister van waterstaat op, dat het in de laatste jaren vaste practyk is geworden overdracht van eenig deel rijksweg in beboer eu onderhoud aan eene gemeente te doen gepaard gaan met overdracht in eigendom, voor zooveel deze by het ryk is. Ook ton aanzien van den weg Velsen—IJmuiden ligt het in de bedoeling den eigendom te doen overgaan. Dit pleegt echter afzonderlijk door het departement van financiën te worden be vorderd. Men meldt van Hoek van Holland Vrydagnacht werd door de hier sedert korten tyd gevestigde Vereeniging tot bet verleenen van eerste hulp bij ongelukken een openbare vergadering gehouden. Dr. diamant, die de bijeenkomst opende zeide dat de ver eeniging opgericht wat naar aanleiding van de zeerampen die jaarlijks op onze kost voorkomen, behalve de reeds bestaande reddingsmiddelen hpopt men binnenkort van regeeringswege een gebonw tot verpleging van schipbreukelingen te verkrjjgen. Vele koene reddingen zyo reeds volbracht, maar steeds bleek daarna boe uoodig bet was een geoefend korps te bezitten dat te allentyde bereid is om schipbreukelingen, zwak en hulp behoevend als ze zqd, te verplegen. Het doel van de vereeniging is thans een der- geiyk korps op te richten. Wy hopen, zeide dr. Diamant, nit de in woners van Hoek van Holland oen keurkorps te kannen vormen, zooals dat in IJmuiden bestaat. Natnnrlyk zal men eerst de cur sussen voor eerste hulp by ongelukken moe ten volgen Buiten op bet strand en op de rivier zal men zich moeten oefenen. Dan zal er getracht worden den verletten tjjd zoo mogelyk te vergoeden. Spr. besluit zyn toe spraak met den wensch dat Hoek van Hol land moge uitblinken wanneer het erop aankomt „hulp" te verleenen aan hulpbehoe vende schipbreukelingen. Nadat er gelegenheid gegeven was van gedachten te wisselen en inlichtingen te vragen, voerde de beer v. d. Paauw nog het woord. Niet alleen, zeide hy, is er geld noo dig voor de kosten van verpleging en voor materiaal, maar ook moet ieder zich gedron gen gevoelen mede te werken tot het goede doel. Niet alleen mannen, maar ook vronwen moeten medewerkenhoeveel levens toch hangen van een goede en zachte verpleging af, die slechts vrouwen kunnen verstrekken. Wil men echter in de tijden dat holp ver- eischt wordt met succes werken, dan moeten dozijnen menschon zich vati te voren oefenen, zoodat hunne handen niet verkeerd staau, wanneer ze noodig zyn. Vervolgens werd gelegenheid gegeven zich aan te melden voor de cursussen 36 per sonen meldden zich aan, waaronder 8 vrou wen. De druk bezochte vergadering werd hierop gesloten. Te Enschede heeft een 15-jarige jongen een voor den wagen gespannen paard van de Expeditie-onderneming van Gend en Loos een brok ongebluschte kalk in den bek ge duwd, waardoor bot arme dier zich deerlyk aan bek en tong brandde. Het moest worden gestald én onder behandeling worden gesteld van een veearts. Tegen den jongen is proces verbaal opgemaakt. De correspondent te Winschoten schryft aan de Ass. Ct. Te Scbeemda (Gr.) werd verleden jaar een nachtwacht op last van den waarnemenden burgemeester geverbaliseerd wegenB het luide verkondigen van het nachtelyk uur. De nacht wacht werd veroordeeld en het vonnis werd in hoogste instantie door den Hoogen Raad bekrachtigd. De gemeenteraad van Scbeemda heeft met 7 tegen 4 stemmen verworpen een voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op een verzoek van de nachtwachtcommissie tot wederinvoering van het Inide verkondi gen van het nachtelyk nur. De voorzitter zeide bespreking van dit be sluit met den ambtenaar van bet 0. M. toe, zoodat waarschijnlijk dezelfde kwestie nog eens weer aan de orde zal komen. Vrijdagnamiddag is te Roermond een stel lage van de in reataaratie zynde kerk der Geref. gemeente naar beneden gestort. Drie schilders, die zich daarop aan 't werk be vonden, vielen van een hoogte van 18 M. naar beneden. Alle drie werden zeer ernstig gekwetst. Te Maarssen is deze week een verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk be sproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in bet arres tantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blpbaar den man geheel vergeten. Woens dag vertoefde by nog in het bok, zonder dat men naar hem had omgezien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat by door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zyn roepen. Daarna word de man door de politie los gelaten. Te Saint-Arnaud-Montrond is een 30-jarige vrouw, zekere Jeanne Gilbert gevangen ge nomen, verdacht haar onders, schoonouders, dienstbode en bejaarde nicht met rattenkruid vergiftigd te hebben. De vergiftiging van de nicht ging zoo in haar werk. De nicht vond op zekeren dag een kaas in haar hnis. Zy at er met haar man van en beiden werden oogenblikkelyk ziek. De nicht is gestorven. Jeanne Gilbert heeft zeer vermoedelijk die kaas neergelegd. Om te erven behoeft Jeanne de moorden niet te doen. Zy verkeert in goede omstan digheden, baar man bezit zeker een ton gouds. Door den dood der nicht is het vermoeden gerezen, dat Jeanne ook de andere personen, die eenigen tyd geleden plotseling stierven, ook heeft vergiftigd. Vrijdagavond is de Rechtbankverslaggever van de Tel. in der. Rembrandt-Kelder te Amsterdam op onverhoedsche wyze aange vallen door v. Opstal, vroegeren bonder van het speelhuis Zum Luwen, en Kok, die in dat huis als croupier werkzaam was. Een der beiden slierde hem een jas over bet ge laat, waarna hy een hevigen slag tegen het hoofd bekwam en zich bet woord schnrk toegevoegd hoorde, dat vergezeld ging van een tweeden slag tegen zyn schedel. Hierna werd zyn achterhoofd met een bard voorwerp bewerkt, en waarschijnlijk zou de mishandeling zyn voortgezet op ern stiger wyze, daar men bem met een tafel te iyf wilde, als niet de lieeren, met wie hy in gezelschap was, tnsscbenbeide waren getreden. De vijandelijkheden der beeren V. Opstal en Kok zyn, meent bet blad een uitvloeisel van de wyze, waarop het speelhuis indertijd is besproken. Er is aangifte by de politie ge daan. Men seint nit 's Hertogenbosch Nabij bet station Haps (op de iyn Bok stel-Gentiep) is, by het rangeeren van den goederentrein van 9.25 o. de conducteur Buckinse vreeselyk verminkt en byna mid dendoor gereden. De man was onmiddellijk dood. Hy laat een vrouw en vyf kinderen na. Door den schokker „Sch. 3" te Scheveningen zyn aangebracht de opvarenden van het Belgische visschersvaartuig Oostende 135". Drie nar uit de kust werd het schip door de bemanning van den schokker opgemerkt. Het was den vorigen dag op een wrak ge- loopen en stond half vol water, en zou zeker weldra zinken. Omtrent het aantreffen op zee van de vischsmak O 75 wordt nog het volgende aan de „N. R. Ct." medegedeeld: Vrijdagmorgen, toen de schokkéV SCH 3 nog visschdjnde was, kwam het Ostender vaartuig on hem aanzetten. Op korten af stand werd" een boot uiteengezet, waarin drie matrozen waren, met eenige zeilen, kompassen en lichten, die aan boord van den schokker werden geworpen, waarna de drie man oversprongen. Aan boord van het zin kende schip bevonden zich nog een matroos, benevens de schipper. De Belgen weigerden echter beslist om deze beide mannen te gaan halen, en aangezien de schokker slechts met twee koppen bemand was, moest de stnurman van den schokker Leen Rog alleen in de boot naar de vischsmak en üad de voldoe ning beide mannen te redden. Volgens zeggen van den schipper had men het schip al pompende boven water gehouden, doch zou het beslist binnen een uur zinken, zoodat men het ongeraden achtte het vaar tuig op sleeptouw te nemen. Zaterdagnacht werd de O 75 echter opge merkt door den logger SCH 410, van wiens bemanning drie matrozen op het vaartuig overgingen, en dit naby de Scheveningsche haven brachten. Daar het echter peil laag water was, bleef de smak in de buitenhaven vastzitten en zonk daar in den hoek by bet Noorderhavenhoofd. Het zal worden leegge pompt en verder binnengesleept worden. Van het nationaal comité ter herdenking van den 800n geboortedag van Michiel Adriaan8zoon de Ruyter ontving de veree niging te Vii8singen f 20.000 voor de de- Ruyterschool. Het Ryk, de provincie Zeeland en de gemeente Vlissingen hebben te zamen f 3600 's"jaars toegestaan, voor 28 jaren. Deze subsidies maken het mogelyk f 60.000 te leenen, zoodat de volle som bijeen is, noodig om de school te bouwen, die in het voorjaar van 1909 voltooid kan zyn. De stoomploeg van de Nederlandsche Hei demaatschappij is met zyn werk voor dit jaar begonnen op een terrein by de halte Assel aan de spoorlijn Amersfoort--Apel doorn. In 1906 werden ongeveer 325 HA. heidegrond geploegd, in 1907 730 HA., in 1808 1100 HA. In den loop van Mei wordt een tweede stoomploeg in gebruik genomen. Behalve te Assel zal dit jaar nog geploegd worden te Apeldoorn, Vaassen, Epen, Heerde, Oldebroek, Steen wijk, Assen, Vries, Vledder, Gemert, Bakel, St.-Anthonius en Hilvaren- beek enz. Het zjjn meest groote terreinen, die voor bewerking in aanmerking komen. Kleinere -of moeilijk te bereiken stukken worden geploegd met trekossen, waarvan er dan 4 tot 8 voor den ploeg komen. Het geheele land door wordt thans ge werkt met ruim 60 ossen en met een aan tal paarden. Te Bonn zyn Donderdag drie mannen ont hoofd, die een waard en waardin vermoord en beroofd hadden. Er was natuurlijk veel belangstellend" publiek, al was vao de terechtstelling self niets te zien, daar de executie op de bin nenplaats van de gevangenis plaats had. Buiten het gebouw stond het zwart vau de menschen. Te Londen heerscht op bet oogenblik een ontzaggelijke anjeliermode. De kweekers kannen haast niet genoeg voortbrengen. De knust van kweeken is zoo ver, dat er tel kens nienwe soorten geschapen worden waaronder zeer fraaie, bestendig bloeiende planten. De gedachte, dat China het voorbeeld van JapAn en de westersche landen moet vol* gen, om zich op economisch gebied te kun nen ontwikkelen, dringt meer en meer by bet Cbineesche volk door. Van regeering8wege zyn tal van maatre gelen getroffen om de economische ontwik keling des ryks te bevorderen. Van groote beteekenis mag bv. het opium edikt genoemd worden. Op het gebied van landbouw en industrie openbaart zich nieuw leven; hoewel mis schien vele plannen wegens nog onvoldoen de levensvatbaarheid zullen vervallen of- up mislukkingen uitloopen, mag toch worden verwacht, dat veel goeds uit de vooruitstre vende beweging in China zal geboren wor den. Verschillende indnstrieele onderne mingen, als eenige oliemolens, korenmolens, sigarettenfabrieken, tegelbakkerijen en ka toenspinneryen, werden door particulieren opgericht. Bovendien werden verschillende bestaande instellingen van nieuwe machi nerieën voorzien. Er zyn o. a. een we verg en ververy met een kapitaal van f 600.000 en een leerlooiery met een kapitaal van f 960.000. In de ijzer- en staalindustrie mag men vooruitgang verwachten. Het mijnwezen ontwikkelde zich echter niet. Nieuwe con cessies van buitenlanders worden niet ver leend en ook voorloopig niet verwacht. Van de bestaande mynbouwondernemingen mochten verschillende op een goed jaar te- rngzien. Het spoorwegwezen breidt zich ait en on dervindt algemeene belangstelling, wat voor de commercieele ontwikkeling des ryks van zeer veel belang is. De lijnen iu Mantsjoe- rye meegerekend, bad het Cbineesche spoor wegnet einde 1906 een lengte van 6000 KM.; hiervan komen nagenoeg 2600 KM. voor rekening van Mantsjoerye. Ook by den spoorwegbouw leggen de Chineezen tegenwoordig een zekere gereser veerdheid tegenover den vreemdeling aan den dag. Bnitenlandsch, kapitaal wordt ook voor spoorwegondernemingen niet begeerd. Bovendien schijnt men in China ook te mee- nen, dat men by den bouw van spoorwegen ook de ervaring en leiding van vreemde technici zal kannen ontberen. Er bestaan tal van plannen voor spoorwegbouw en er zyn er daarby, waar by eventueel ten uit voer brengen aan de technische vaardigheid en vindingrijkheid tot het overwinnen van tal van bezwaren de hoogste eischen zullen worden gesteld. Niet alleen hiermede, maar ook en vooral met de vraag, hoe en waar in China aan de benoodigde gelden voor al de gemaakte plannen te komen, zal men hebben reke ning te houden. De geldkwestie is in dit ryk maar al te dikwijls de klip, waarop de schoonste plannen verongelukken. Terwyl men levendig belang stelt in de ontwikkeling van het spoorwegverkeer, Is mee er vrijwel onverschillig voor de water wegen des lands en voor het scheepvaart verkeer. Hot belangrijkste op dit gebied is in 1906 geweest de aanvang der werken tot verbetering der Hoangpou-rivier by Sjan ghai, nadat daarvan de leiding werd opge dragen aan den Nederlandschen ingenieur de Rijke. (Uit „Handelsberichten" no. 53.) Wy lezen het volgende in de „H. Ct.": De telegraaf voor zestig jaren. De volgende annonce werd in 1844 to Paddington en in Slongh in Engeland aan geplakt Onder bescherming van de Koninklijke Regeering, Samenspreking ia een enkel oogenblik tus8chen Paddington en Slough, een afstand van byna 20 mijlen, door middel van de Elektrische Telegraaf. Dagelijks van des morgens 9 tot des avonds 8 uur in werking te zien. EntréeEén shillingkinderen half geld. Sedert de opening der interessante tentoonstelling is zy vereerd geworden door het bezoek van Prins Albert, den Keizer van Rusland, den Koning en den Kroonprins van Pruisen, den Hertog van Montpensier en den hoogen adel Nog nooit is de elektriciteit in die mate dienstbaar gemaakt ten nutte van de mensen- beid, als door haar toepassing op de tele grafische verbinding, welke nu tot den hoogst; mogelijken graad van volmaaktheid ia gebracht. In 1870 brak een werkstaking nit by de firma Karl Ohlinger te Solingen, die het stukloon, dat tnsschen de patroons en de werklieden, leden van de scharenslypers- vereeniging, was overeengekomen, niet wil de erkennen. De firma redde zich met onge organiseerden, de staking voor de vakver- eeniging8leden duurde voort en werd nooit opgeheven. Voor korten tyd kwam een al gemeen kartel van werkers in de nijverheid tot stand, als gevolg waarvan ook door andere vakvereenigingen staking by de genoemde firma werd geprocla neerd. Dit bad ten gevolge dat onderhandelingen werden aan geknoopt, die eindigden met erkenning van het tarief door de betrokken firma, die bo vendien een „oorlogsschatting" betaalde, waarop de staking werd opgeheven. Voor den bevoegden rechter te Londen is Vrijdag en Zaterdag de zaak behandeld van den Nederlandschen haringlogger Twee Ge- zasters tegen den Schotschen stooralogger Alexandra Maad. Eischeres beweerde, dat door schuld van de Alexandra Mand de net ten van de twee loggers in elkaar verward waren geraakt en mannen van den Schot schen logger de netten van den Nederland schen gekapt hadden, zoodat ze verloren gingen. Eischeres vroeg daarvoor schade vergoeding. De uitspraak was, dat de schuld van de Alexandra Mand niet was bewezen, en evenmin bewezen, dat mannen van dien logger de netten van de Twee Gezusters hadden gekapt. Dat konden mannen van de Twee Gezasters wel zelf hebben gedaan De eisch werd dus afgewezen. Op de oostkust van Sumatra, en wel in Boven-Langkat, kwamen in het begin van Maart weer herhaaldelijk met doodelyk vor- loopende gevallen van cholera voor, ook ter hoofdplaats Bindjey. Door de meeste tabakondernemingen daar is aan de koelies het baden in de rivier verboden. Ook wordt dit van bestuuurswego te Bindjey zooveel mogelyk tegengegaan. Op den passer en in de kedehs ter hoofd plaats wordt gratis drinkwater verstrekt uit een paar goede putten, omdat men het water nit de rivier, waarmee in gewone omstandig heden de ten verkoop aangeboden levens middelen de tafels worden afgewasschen, ver dacht vindt. Blijken deze patten op den daar onvol doende om het noodige water te leveren, dan zal tot dat doel artesisch water van Belawan, dan wel water van de maatschappij Ajer Beresib uit Medan derwaarts worden ge voerd. Men hoopt op die wyze een epidemie te voorkomen. In Siroeloengoen zyn de laatste weken opnieuw een tiental choleragevallen voor gekomen. Uit Tebing Tinggi kwamen spo radische gevallen voor. GOUDA, 6 April 1908. Een zeer spannende wedstrijd werd er gisteren gespeeld tusschen „Olympia I" en „Quick H" uit 's Gruvenhage op het terrein aan den Rotterdamschen dyk. Niet lang, nadat door den scheidsrechter beginnen ge floten was, wist de rechts-bniten van Olym piad voorhoede na een prachtige ren de eerste goal te behalen. Tot rust bleef de stand 1—0, maar daarna wisten de voor waarts van Olympia nog 4 goals keurig in te zetten, zoodat deze laatste Bondswedstrijd met 5—0 gewonnen werd. De wedstryd Olympia I- Victoria nit Hilversam is door Victoria met 5--0 ge wonnen gegeven. De landbouwer W. Van Herk te Berken- woude, kreeg vóór 14 dagen een zieke koe en liet dat beest door P. Damsteegt slach ten. Toen bleek, dat de koe miltvuur had en werd daarom verbrand. De slachter schynt een wondje aan zyn arm gehad te hebben. Zondag begon zyn arm op te zetten en Vrydag is de man tengevolgen van bloed vergiftiging overleden. De secretaris-kwestie. Onlangs werd medegedeeld, dat de ge meenteraad van Willeskop den secretaris dier gemeente trachtte te noodzaken, ont slag te vragen door voor hem dezelfde kan tooruren te bepalen welke deze ambtenaar heeft als secretaris van Montfoort. Thans is de gemeenteraad door Ged. Sta ten uitgenoodigd het besluit in te trekken, aangezien het anders ter vernietiging zal worden voorgedragen. Aan het verslag van de bevindingen en handelingen der Gezondheidscommissie voor de gemeente Gouda gedurende het kalender jaar 1907, ontleenen wy het volgende Door B. en W. werd kennis gegeven van 5 gevallen van febria typhoïdns en tevens advies verzocht omtrent de vermoedelijke oorzaak van deze gevallen. Deze gevallen kwamen voor in de navol gende peroeelen: Wgk Q No. 266 (Vao Beverninghlaan) Q No. 60 (Kattensingel) P No. 126 (Tarfsingel) P No. 605 Heeren straat) en R No. 12 (Ridder van Catsweg). In de meeste gevallen meende de Oom missie de oorzaak te moeten zoeken in het drinken van melk en water in ongekookten toestandwerd de rioJeering niet in orde bevonden, dan werd daarop tevens de aan dacht gevestigd. B. Van de andere ziekten kan niets worden medegedeeld. HOOFDSTUK VIII. Geneeskundige armverzorging. Voor de inrichting moet verwezen naar het verslag over 1 November 1902 tot ultimo December 1903klachten kwamen niet voor. HOOFDSTUK IX Drinkwatervoorziening. Onder Hoofdstuk IX werden reeds de per- ceelen genoemd die niet voorzien waren van eene gelegenheid tot verkrijging van goed drinkwater. Den 8n Jnni ontvingen wy van den directeur der Goudsche Waterleiding- Maatscbappy op ons verzoek een lyst van die perceelen, die niet aangesloten waren aan het buizennet. HOOFDSTUK X. Leven 8- en genotmiddelen; gebruiksartikelen. Den 8n Mei ontvingen wy van B. en W. van Gouda een uitvoerige missive, waarbij, onder mededeeling dat, hoewol zy gaarne tot de oprichting van een gemeentelijken keuringsdienst op voedingsmiddelen zouden zien overgaan, de daarvoor noodige jaar- lyksche uitgaaf van f 4000.— of f 5000. - te bezwarend zou zyn advies werd verzocht in zake een regeling te treffen met den heer Grendel, apotheker alhier, hierin bestaande dat door deze zoude worden onderzocht 10 tot 12 melkmonsters per week en jaarlyki 40 tot 50 monsters van boter en kaas, togen een salaris van f 800.— 's jaars, minstens voor 3 jaar. Dit verzoek gaf der Commissie aanleiding, zich den 17n Mei met verzoek om advies te wenden 'ot den Inspecteur van de Volks gezondheid, den heer M. L. Q. van Ledden Hulsebosch, die in do vergadering van 24 Mei het onderwerp volledig behandelde. Den 25n Mei werd door ons aan B. en W. geschrevende door B. eo \V. voorgestelde regeling werd door ons nit een hygiënisch oogpunt onvoldoende geacht, immers zou alleen worden ingesteld, indien de regeling door den Gemeenteraad werd aangenomen, een chemisch geen bacteriologisch onderzoek, zoodat alleen zou blyken of de melk ont- roomd, sterk verwaterd enz. was, maar geen waarborg werd verkrogen tegen besmeting met ziektekiemen (b.v. typhusbacillen). Ook het salaris werd door ons onvoldoende gö- acht mot het oog op de groote uitgaven, noodig voor een behoorlyko installatie, on de langdurige arbeid. Op ons verzoek had ten stadhuize een conferentie plaats met B. en VV., waarby ook tegenwoordig was de Inspecteur voor noemd, die zyn standpunt nader toelichtte en eenige beschouwingen hield over het onder werp. Door den Raad werd den 20n Sep tember bet voorstel van B. en W. aange nomen, (nadat door deze het salaris was verhoogd tot f 1000.—) evenwel met deze beperking, dat slechts voor één jaar het onderzoek zou plaats vinden by de melk- siyters in deze gemeente en by hunne melk- levorancier8 iu de omgeving. Naar aanleiding van dit gemeenteraads besluit ontvingen wy den 2n October van de Raadscommissie voor de strafverordenin gen verzoek om advies in zake een wijziging van de algemeene Politieverordeningden 30n October werd het advies aan den Inspec teur voornoemd te dezer zake ingewonnen, waarna den 9n November advies aan de bovengenoemde Raadscommissie werd uit gebracht. Den 13u December werd de ontwerp verordening door den Gemeenteraad aange nomen de desbetreffende artikelen luiden Art. 130a. Het iB verboden in winkels of andero verkooplokalen, in daarmede ver bonden berg- of bewaarplaatsen, in vaar tuigen of op den openbaren weg melk te verkoopen ten verkoop te hebben, of ten verkoop te vervoeren, die, hetzij ondeugdelijk van samenstelling is, hetzy tengevolge van vermenging met schadelijke bestanddeelen of eenige andere oorzaak in ondeugdelijken toestand verkeert. Art. 130b. Ieder, die melk ten verkoop heeft of verkoopt, is verplicht deze aan een ambtbenaar of beambte van de politie of een keurmeester op zijne aanvraag te vertoonen en de keuring daarvan toe te laten. De Commissie besloot in bare vergadering van 9 December over te gaan tot een on derzoek van alle melkwinkels volgens een tot dit doel door den Inspecteur van de Volksgezondheid, den heer W. L. Q. van Ledden Hnlseboscb, ontworpen vragenlijst. HOOFDSTUK XI. Uitvoering en handhaving van wetten en verordeningen. Hieromtrent valt niets bijzonders te ver melden. De verordeningen, die in het belang der Volksgezondheid in deze gemeente zijn vast gesteld zyn: lo. Bouw- en woningverordening voor £0Q,da,'. 7i£i*e8toW 5 J01»» 1903, gewüzigd 21 Juli 1905 en 15 Juni 1906. 2o. Verordening tot wering en beteage- ling van besmettelijke kinderziekten, vastge steld 18 December 1903. 3o. Verordening regelende de aanstelling en de werkkring van den Schoolarts in do gemeente Gouda, vastgesteld 3 October 1905, 4o. Algemeene Politieverordening voor Gouda, vastgesteld 1 Jnni 1906, gewijzigd 28 Augustus 1906 en 13 December 1907. Afloop der Openbare Verkooping van Onroerende Goederen, Gehouden 6 April, ten overstaan van Notaris de Mooij, te Lekkerkerk. Hnis en Erf in de Wydstraat, f 7000.- kooper H. Zandvoort. Huis en Erf Achter de Vischmarkt, f 1500— kooper C. Plomp. Huis en Erf Achter de Vischmarkt f 1550— kooper H. Grootendorst. ZATERDAG 4 APRIL. L.K. U.K. Staataleenxnqeu. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 58% 59 Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 581/, Rusland. Iwang Dombr. Obli- gatien V/. 85% Azik. Japan Obligatie» 1899 4 83V4 - Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 Hypotheek- Ban k e n Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pandb. Standaard Hypb. 99 Pdbr. Sted Hypb.'sGrav. 4'997/, Pandb. Utrechtsche Hypb. 4»', 100 Pandb VVestJandscho Hypb. 4 95 Pandb. Zuid-Holl. Hypb 4V2 95 Pandb. Algemeene Groninger ScheepB-Hypb. 4'/« 98' s - Pandb. Nederl. Hyp. A Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4'99' Northw. Pac. Aand. 184 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 987 Eerste Ned. Hypothoekbricf- bank 4 90 Pandb. HollandscUo Hypb. 4% 95 Pandb. Nationale Hypb. 4'/, 100' Scheepvaart-M aaUchappijen Aand. Holland-Gulf Stv.-M\j. 347/« Premieleeninqen. bKiAiiE. Loten Stad Antwerpen 1887 Spoorweg leeningen Italië. Öbl. Zuid-Italiaanscbe Spw. M(j. 3 65®/4 - Dxvereen Oblig. Mij. tot Expl. Laan van Meerdervoort 1900 4i 100 IN Aldtulini; IIUOHHEIUIIIS. ROZENDAAL HOEK PARADIJS GOUDA Deze inrichting stelt zich ten doe) om onde, gebruikte en overtollige huishoudelijke voorwerpen welke ookzoo veel noodig te reparceren, en hoofdzakelijk aan minge- goeden voor goedkoope prijzen te verkoopen. De daarop behaalde Winst komt geheel ten goede aan de nentfile Vereeniging „Ar- mennorg". holland Met zeer gunstig rosnltant .wordt door ondorgottifikende behandeld: ruggogr. verkr., lichaamsrnisvorm., bewegingsstoorn., ver stuikingen, spierverrekkingen, enz., vetzucht, rheumatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, oez. enz. KATTENSINGEL CJ 143. Maandag 6 April 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 38, ade kwal. 33, 3de kwal 21 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer iste kw. 37, ade kw. »5, 3de kw. aa cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. a^'/n ade kw. 2$lfi, 3de kw. 20 cent per half K G. Schapen weinig aangevoerd. Handel voor alles stug, doch prijshoudend. B(j vonnis der Arrondisf-ements-Rechtbnnk te Rotterdam van 3 April 1908 is J. KEMPE NAAR, kaashandelaar, wonende te Gouda, in staat van faillissement verklaard met benoeming van den E.A. Heer Mr. J. E. ROSEN JACOBSON tot Recbter-Com- missari8 én van den ondergeteekende, advocaat en procureur te Rotterdam, kantoorhondende aan den Coolsingel no. 22 aldaar, tot curator. De Curator, Mr. H. J. F. HEYMAN, DE ECHTE in Koper, Email on Porceleinonmantols. GASKRONEN cnKAPLAMPEN in allo stijlen. in alle prijzen. Aanbevelend, Dubbele Buurt B 13. Telophoon 117. wordt nit overtuiging, al» «en werkelyke hulp in den nood, het boek, aanbevolen. Na ontvangst van adres per briefkaart wordt dit boekje franco per post toegezonden d t BLOKPOEL'S lioekhan Zaltbomtr 05 cent per Jlrsck. Aanbevelend, Hot Correspondentschap van „WONOKOiWO*" Ned. Vereeniging ter bevordering van .Verpleegsters en Verple gers" Is gevestigd ten linize van Mevroow M. HÜOGENDIJK-DinitzwiOER, Wachtel straat No. 234, alwaar ten alle tj|de voor particuliere verpleging beschikbaar zyn. «rU»»-*. H«t bMto, onachadclykrt* «n iffSk makktljrkate poetatiüddtl voor Heeren Iffl en vooral damee en Kinderschoen werk Uil, ia de Apprefuur van C. M Miiifar 4 Ca {jWr.? BerlinBe«th-8tr 14. - Men lette goed MdoX op naam «n fabrieksmerk. Varkryikssf by HMrts Wlrtsllers Initboanwerb, |sl»»'..i««. (r«|or,Hiel si 1 Osntrnsl-Oseelby W l»'<»m»n#,Arwtwn

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2