Langs Vreemde Paden. kCo. „Gouda Vooruit”. Mewtrs- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. dinsdag 14 April 1908. 47ste Jaargang. No. 10614. pak. iar. FEUILLETON. ida- ron, 'am. s i resultaten ctract jmhoest, lekroond. (Wordt vervolgd.) ling de irt 1908. t 12.. 5 t’outrdte- ÏNS en den I«aan. CL met Me PHIX'J SR, edvrunw en [et klooster e. uur <les multi. Den Haag EL, Gouda, E Nieuwtr- 8CHEER, P. r. D. VAN DER 18TELEIN, De prijs per jiost 1.70. Afzonderlijke Nommers V I.J F C E N T E N. motoren een hooger nuttig effect hebben en minder bij aanschaffing kosten, waardoor de verbruikers er eerder toe zullen overgaan electriciteit aan te wenden. Ik twyfel niet, of de heer Holleman zal het hierin met my eens zijn. De heer Holleman Het nuttig effect van den draaistroommotor is niet hooger dan by een gelykstroommotor dat is ongeveer geljjk, maar de aanschaffingskosten zijn voor eerst genoemde iets lager. Een zwak punt is ech ter altijd nog de collector. De heer Muijlwijk Ik wil nog vragen wat de gemiddelde werktijd van den motor per jaar is te Leiden. De heer Holleman noemde straks 400 uren en dat wordt daar voor ook gewoonlijk gesteld. Blykt nu niet uit de ondervinding, dat het werkelijk meer is De heer Holleman Een beslist antwoord kan ik hierop niet geven omdat wij daar omtrent nog geen voldoende gegevens heb ben in verband met de omstandigheid, dat de centrale te Leiden nog zoo kort in wer king is. Er zyn daar verschillende bedrijven aangesloten, welke den geheelen dag draaien, de gemiddelde bedrjjftyd moet dus per se veel moer zyn dan 400 uren per jaar, d. i. l’/« uur per dag. De Voorzitter Als ik den heer Holle man goed begrepen heb, dan is het tot nog toe zoo, dat electromotoron bijna uitsluitend gebruikt werden voor die bedrijven, welke van tyd tot tyd alleen kracht noodig hebben, en niet als constante krachtwerktuigen. Het tarief is echter laag gesteld voor de bedrijven, die constant stroom noodig hebben en daar door wordt het mogelyk electriciteit te leveren voor werktuigen, welke den geheelen dag draaien. Het wordt dus een zuivere tariefquaestie. Wanneer men aan het hoofd heeft staan iemand, die in staat was dat te beoordeelen, daarin in te grijpen en het tarief te verlagen naarmate het bedryf min of meer kracht behoeft, dan zou het mogelyk zyn op die wijze electriciteit voor alle be drijven te leveren. De heer Holleman Dat is volkomen juist; het is een zuivere economische quaestie. Totnogtoe werden nog geen bedrijven aan gesloten, welke constant werken, omdat daarvoor de prys te hoog kwam. In de kosten van stroomlevering is slechts een zeer klein deel bestemd tot dekking van de eigenlijke productiekostenhet overgroote deel is eigenlijk een bijdrage in de vaste lasten der centrale, en daardoor is het mo- geljjk voor motoren, die lang loopen een veel la^er tarief toe te passen. De heer Muijlwijk Met genoegen ver neem ik van den heer Holleman dat in de n in groote Frankrijk, ier Kolonie Slot. De heer Muulwhk Ik wenseh aan den heer Holleman te vragen welke motieven er te Leiden bestonden om te besluiten tot toe passing van bet draaistroomsysteem in plaats van het gelijkstroomsysteein. De heer Holleman: Hoofdzaak was dat men meende daardoor, in verband met de combinatie met de gasfabriek, den aanleg goedkooper te maken en dus de oprichting der centrale hater mogelyk te doen zijn. Het kabelnet is bij het draaistroomsysteem belangrijk goedkooper, en waar men in dit geval ook een combinatie van de bedrijven heelt, verviel het nadeel dat by dat systeem de bedieningskosten altijd eenigszins hooger zjjn. De heer Muulwuk De aanlegkosten zyn by het draaistroomsysteem goedkooper dan by het gelykstroomsysteem, maar men heeft dan toch een aanmerkelijk getal transfor matoren noodig De heer Hollemas: Wanneer wij te Leiden een aansluiting moeten maken voor een perceel, dat eenigszins ver afgelegen is, dan wordt altijd even nagerekend, wat de goed koopste oplossing iser met hooge spanning heengaan en een transformator opstellen, die de hooge spanning tot lage spanning terugbrengt, dan wel van uit het dichtstbij zijnde punt laagspanningkabels te leggen. Het punt moet al zeer dichtbij zyn, als de laagspanningkabel het wint. De hoogspap- ningkabel wordt meestal gelegd, omdat dit, in weerwil van den transformator, die noodig is, altijd een besparing geeft van 20 A 30 pCt. boven, de andere oplossing. Daaruit blykt de juistheid der stelling, dat men t>Ü het;draaistroomsysteem in het algemeen een goedkooper kabelnet kan hebben. Dat is één van de factoren, welke het meest op de rentabiliteit der centrale van invloed zyn. Dat het van zeer groot belang ie, blijkt ook uit het voor Gouda opgemaakt rapport. Daarin is voor het kabelnet oitgetrokken f 71000, terwijl de totaalkosten van aanleg der centrale worden geraamd op f 166000. Het maakt dus een groot percentage uit. De heer Muijlwuk Het verheugt my, dat de heer Holleman er zoo over denkt als ik. Het is juist een verschilpunt'geweest tas- schen den heer Nagtglas Versteeg en mij. Ik achtte draaistroom wenschelyker, terwijl de heer Nagtglas Versteeg vond dat by draaistroom het net duurder werd dan bij gelijkstroom. Hier zou gewezen kunnen wor den op het voordeel dat de draaistroom- fiOCBSCHE COIHMT Teletoin Ko. S2. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. drie maanden is 1.2-5, franco per De Voorzitter Het voordeel van deze combinatie zit vooral hierin, dat de gas fabriek eveneens een dag- en nachtbedryf heeft, zoodat de bedieningskosten aanmerke lijk verminderd kunnen worden. Kan de heer Holleman zich gevallen denken, dat een com binatie met een gasfabriek onmogelyk zou zyn, afgezien van terreinmoeilykheden De heer Holleman Te Leiden, waar de combinatie gedeeltelijk is doorgevoerd, ben ik daardoor in nauwe aanraking gekomen met de gasfabriek, maar ik heb niet bemerkt dat er moeilijkheden van technischen aard zouden kunnen zyn, welke dergelyke com binatie onmogelyk zouden maken. Ik kan het my haast niet voorstellen. De heer Muijlwijk De gasfabriek moet hier vrijwel buiten beschouwing blijven, want daar zyn slechts kleine krachtwerktuigen. Deze zullen zeer weinig medetellen in het stroomverbruik, aangenomen dat zy electrisch te dryven zullen zijn. De Voorzitter Ik geloof dat de heeren Muijlwijk en Piets de zaak niet goed inzien. De bedoeling is eenvoudig dat de 2 bedrijven gecombineerd gedreven zouden worden, m.a.w. dat de bediening van het eene bedrijf tevens zou dienen voor het andere bedryf. De zaak is niet dat de krachtwerktuigen der gasfa briek electrisch gedreven zonden worden, maar alleen dat beide bedrijven op één ter rein worden gedreven, waardoor een bespa ring wordt verkregen in de bediening. De heer Muijlwijk Eensdeels is dat zoo, maar andersdeels was het de bedoeling van den heer Holleman, dat de werktuigen der gasfabriek electrisch gedreven werden, ten gevolge waarvan minder personeel noodig zou zyn. De Voorzitter De heer Holleman heeft betoogd, en ik heb het zelf gezien te Leiden, dat de stoomketels, welke gebruikt worden om de electrische centrale te drijven tegelijk dienen om stoom te leveren aan de gasfa briek. Dat is iets, dat overal mogelyk zou zijn. Do heer Holleman: Hetzelfde bedienings personeel, dat vroeger alleen voor de gas fabriek bestemd was, dient bjj combinatie der 2 bedrijven tevens voor de centrale. Hier heeft men dus Het voordeel van bespa ring op de bediening. Er zyn nog meer voordeelen te noemen. De directie kan in één hand zyn, de bewaking der terreinen kan hetzelfde blijven, enz. Daardoor kunnen de kosten belangrijk gereduceeid worden. Ik heb proefondervindelijk te Leiden kunnen zien, dat de combinatie op verschillende pun ten besparing geeft. De heer Muijlwijk: Ook de waterleiding kan hier tamelyk wel buiten beschouwing myn leus geweest. Men late de natuur haar loop I De opvoeding van de meeste meisjes mislukt door bet onverstand der ouders. In plaats van ze voor hare roeping als ecbt- genoote en moeder voor te bereiden, drilt men ze voor de „conversatie8. Als zulk een met allerlei overtollige wetenschap vol gepropt kostscboolnalje tot trouwen komt, maakt ze e«n verstandig en logisch denkend man gewoonlyk ongelukkig. Zy krygt zwakke of ziekelijke kinderen, is zelve voortdurend sukkelend, en den man tot last. En in haar weinige gezonde uren kan ze dan de honneurs waarnemen, Fransch koeteren, op de piano tingelen en over de Jclassieken wauwelen tot vervelens toel „In je heiligen ijver streef je weer je doel voorbij,8 bracht Theodoor hiertegen in. „Je hebt veel gezegd, wat ik volkomen beaam, doch my daarmee nog altyd niet overtuigd van Beata’s voortreffelijkheid. Maar zelfs al kon ik je in alles gelyk geven, dan blijft nog de duistere afkomst van het meisje we gen. Heb je in dat opzicht geen verplichtingen jegens je familie en je stand? Je zegt, dat don Maso een „graaf” is. Naar den titel is dus Beata’s familie zeer achtbaar. practyk blykt dat de motoren veel lapger draaien dan 400 uren per jaar. Het gevolg zal zyn dat het rapport, dat voor Gouda werd gemaakt, op dit punt te laag is, fvant daar is dat getal uren als grondslag aan genomen. Wanneer het 600 of 800 uren kan worden, dan wordt de raming der inkomsten ook aanmerkelijk hooger. Dan wil ik nog aan den inleider vrkgen of te Leiden het aantal aangeslotenen is medegevallen dan wel tegengevallen. De heer Holleman: Het is niet gejheel juist, dat de inkomsten zooveel hooger zou den zyn wanneer de motoren langer loopen. Immers, dan gaat tevens het tarief haar beneden. Wanneer hetzelfde getal motoren aangesloten bleef, dan zou er bjj lahger bedrijf geen cent geprofiteerd worden. Het voordeel ligt daarin, dat een groot aa|ntal motoren wordt aangetrokken, men kan het verbruik veel meer uit breiden dan anders mogelyk zou zyn. Het voordeel zit in de groote aflevering. Wat de quaestie der aansluitingen aangaat, ik heb my er in den beginne niet veel van voorgesteld en het aantal aansluitingen zegt ook zeer weinig. Wat betreft het totaal aantal aansluitingen in P.K. door elkander, dat is medegevallen, maar dat is een gevolg hiervan, dat men getracht heeft door deze tariefsbepalingen de aansluitingen zooveel mogelyk te bevor deren. In een fabrieksstad als Leiden is een zeer uitgebreid veld te arbeiden. De heer Piets Heb ik den heer Holleman goed begrepen, dan zou hij voor een kleine gemeente alleen de oprichting eener elec trische centrale durven aanbevelen, wanneer zy kon werken in combinatie met de gasfa briek. Wanneer echter de centrale geheel onafhankelijk moet werken van de gasfabriek, zou hy dan denken, dat een centrale voor een kleine stad als Gouda voordeel zou kun nen opleveren De heer Holleman Ik heb in myn inlei ding betoogd dat de moeilijkheden meer dan evenredig toenemen naarmate de centrale kleiner is. Om nu te zeggen op die wijze opgezet zal het een rendabele onderneming zyn, dat durf ik niet. Het zou in alle ge vallen zeer twyfelachtig zyn. Ik heb genoemd een combinatie met de gasfabriek. Den plaatselyken toestand ken ik niet zoo wellicht is te Gouda een andere combinatie denkbaar. Wellicht komt de waterleiding hier in aanmerking. Ik kan het thans niet beslissen. De gasfabriek ligt wel het naast voor de hand. Ik heb juist betoogd dat door een combinatie met de gasfabriek de mogelijkheid van de rentabiliteit zeer vóel waarschijnlijker wordt. zegt dat? Er is geen regel zonder uitzon dering. By alle naiveteit en ongedwongen heid toont Beata zich even zedig als elke Duitsche jonkvrouw." „Bal Beata laat zich, vooral nu in het begin, aan jou natuurlijk van haar beste zjjde zien. Doch hoor nu mijn voornaamste be zwaar." B „Daarnaar ben ik zeer nieuwsgierig, spotte Arthur. „Met een zoo onwetend schepsel als zy zult ge je nergens kunnen vertoonen zonder je belachelijk te maken.8 „Indien je de onwetendheid bedoelt ten opzichte van genoten schoolonderwijs, dan moet ik zeer zeker erkennen, dat Beata zeer onwetend is. Maar wat is daaraan gelegen In een jaar zal zij onder myn lei ding alles leeren, wat zy als mijne vrouw noodig heeft te weten. Ik heb my reeds overtuigd, dat zij in hooge mate vatbaar is voor beschaving en veel talent bezit. Zeg me echter eens oprecht, acht je kennis van de Fransche taal, van algebra, natuurkunde, aardrijkskunde en geschiedenis zoo onont beerlijk voor een goede huisvrouw Als dat zoo is, dan beken ik eerlijk, dat bet natuurkind Beata my liever is dan die „be schaafde8, kwijnende kostschoolnufjes, die bjj ons vaak als echtgenooten verkozen worden. Neen, geen dwang, dat ia altyd aanstaande wederhelften belachelijk vonden, en later toch tot het inzicht kwamen, dat hun vrienden gelyk hadden. En vooral by Beata zal dat zoo wezen." „Vooral by Beata Wat bedoel je daar mee? Wat heb je op haar aan te merken?" „Alles.8 „Dat is niet weinig; doch begin op, laat eens hooren!8 Is ze soms leelyk „Dat niet, hoewel haar oogen duivelsch fonkelen.8 „Goed gebruld, leeuwWat verder l’ k^d “W^ Van dÖ Ita^aaD8c^e onzinde- „Halt, vriend, geen laster! Beata maakt uitzondering, zy is de zindelijkheid „Goed, daarvan wil ik zwijgen; maar de merkwaardige ongeneerdheid der Siciliaan- sche en Napolitaansche dames verdient toch vermelding. Je weet, dat zy onbeschroomd spreken over dingen die men anders slechts onder vier oogen behandelt, en dat zij zon der blozen gesprekken aanhooren, die men by ons, uit achting voor de dames, in bare tegenwoordigheid in het geheel niet zou voeren.8 „Dat weet ikook de gebaren en houdin gen van anders zeer beschaafde Napolitaan- schen en Siciliaanschen hebben dikwijls ge noeg ons misnoegen opgewekt. Maar wat Telefoon No. 69 ADVERTENTIE» worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naai plaatsruimte. Inzending' van Ad ver ten tién tof 1 12) No, je brave papa zal over zyn schoon dochter éen en al verrukking zjjn, dat kan ik me levendig voorstellen! My gaat de geheele geschiedenis wel niets aan, maar in jouw belang betreur ik dezen misstap toch.8 „In myn belang!" „Ja. Wel ben ik ook een weinig egoïst en ergert me dit avontuur te meer, omdat ik hierdoor van je gezelschap zal beroofd worden en alleen naar huis zal moeten terug reizen. O, hoe verwensch ik die Vara!" „En ik zegen ze! Zy leerde my liefheb ben en een engel vinden." „Ja, een engel!8 spotte Theodoor. „Voor de bruiloft zyn alle meisjes engelenmaar vier weken na de huwelijksvoltrekking wor den ze dikwjjls al draken." „Maak je nu niet bespottelyk, Theodoor! Beata, dat aanvallige wezen, een draak I Ha, enkel de gedachte reeds doet my lachen." „Wie het laatst lacht, lacht het best. Ik ken er genoeg die vóór de bruiloft eiken twijfel aan de voortreffelijkheden hunner

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1