ZeeD MPS C03TU11ES TAILLE?! r L,..'j mé Slanken uit Schoonhoven. Stadsnieuws. 3878t0 Staats-loterij BEURS VAN ROTTERDAM Ontvangen »E NOUVEAUTÉS Verpleegsters en Verplegers Verspreide Berichten. Duitschland. Te Frankfort aan de Main zjjn de arbei ders Reinhold, Voigt en Jakob Roth, die anarchistische vliegende blaadjes (o. a. één van de hand van Domela Nieuwenhuis), hadden verspreid, met anti-militairistische strekking, veroordeeld tot 8 en 3 maanden gevangenisstraf. De Duitsche rjjksleening is meer dan vol- teekend. Er is 250 millioen mark gevraagd, maar er is 400 millioen ingeschreven. De Pruisische leening had minder sncces. Men zegt, dat zy maar jaist volteekend is. Deze leening is 400 millioen groot. Engeland. Het bezoek van den koning aan Stockholm zal twee dagen duren. De koning komt Zondag 26 April aan en gaat Maandag 27 April naar Cbristiania. Italië. Het proces tegen jaffrouw Famag&lli in Milaan, die een kinderasyl er op na hield, ten einde de kinderen voor schandelijke doeleinden te kunnen versjacheren en die zich had gestoken in het gewaad van een geestelijke zuster, heelt tien maanden gevan genisstraf gekregen. De geestelijke, Don Riva, is tot 16 jaar tuchthuisstraf veroor deeld. Rusland. De czaar heeft Goerko, den onderminis ter, die bg de graanleveranties zoodanig ge knoeid had en het vorig jaar voor drie jaar uit alle ambten en bedieningen werd gesloten, begenadigd. ïe Petersburg doet zich een geval van cholera voor. Verschrikkelijke nachtelijke folteringen. De ondervinding van een inwoner van Den Haag. Jeukende, benauwende, dolmakende aam beien. Hoeveel slapelooze nachten hebben zij U niet veroorzaakt I Welk een doodsangst gedurende den dag 1 Te vergeefs hebt gij een groot aantal voor gewende middelen gebruikt en tóch be staat er een echt geneesmiddel voor, lees hetgeen een Uwer landgenooten zegt: Mejuffrouw A. Zaalberg, Rembrandtstraat 168 te Den Haag, deelt ons medeIk ben zeer verheugd dat ik spoedig genezen ben van mijn uitwendige aambeien door bet ge bruik van Foster's Zalf. Deze aambeien hebben mij lang doen lijden en alle hiervoor aangewende middelen bleken te vergeefs. Thans zijn ze geheel verdwenen na een enkel doosje te hebben gebruikt. Ik dank I) van harte en zal de goede werking l'wer zalf gaarne bekend maken. Ik ondergeteekende verklaar dat het bo venstaande waar is en machtig U het publiok te maken op elke wijze die U goeddunkt. Zie toe dat gij de échte Foster's Zalf be komt, dezelfde soort die Mejuffrouw Zaalberg gehad heeft. Ze is te Gouda verkrijgbaar by de Heeren Woltt Go., West haven 198. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k F 1.75 voor één of F 10. voor zes doozen. CXLV1I. Mijnheer de VoorzitterIk vraag het woord. Ik zal er maar eenmaal van gebrnik maken. In een korte rede zal ik mijn oordeel zoo duidelijk mogelijk uitspreken, 'k Ben maar een leekmaar aangezien, als dat de heeren-edelachtbaren zich niet storen aan het oordeel van deekündigentwee, drievier l is het best mogelijk, dat de opinie van een uil - ik bedoel een leek - op de rechte waarde wordt geschat en cle brandende kwestie vau den dag tot een oplossing komt. Want er is rumoer in casa. Elk oogenblik kan er stagnatie ontstaan, wat de trourigste gevolgen zou na zich sleepen. Dat onze goede, welvarende, voortvarende vaderstad daarvoor behoed worde. Er is een t(jd, dat spreken zilver, zwijgen goud is, maar er zijn ook oogenblikken, dat zwijgen misdaad zou zijn. En daarom mijnheer de Voorzitter heb ik het woord gevraagd om te bespreken de hoogst belangrijke kwestie, die niet langer op afdoening kan wachten, zonder nadeel van gansch de burgerij. Ik hoop, dat het mij gelukken moge om kort en zaakrjjk de edelachtbare, vroede mannen te overtuigen van het groote gowicht van de zaak, die hoofden en harteu reeds maanden in beslag neemt en om afdoening schroeuwt. Mijnheer de Voorzitter, ik geloof, dat niemand uwer meer in twijfel verkeert over het punt, dat ik besproken wil. Ik vraag dan uw aller gewaardeerde aandacht voor het onderwerp, dat ik heden voor uwe hooge vergadering wensch te bespreken en naar ik hoop, een groote schrede nader tot zyn oplossing zal brengen. Ik wenschte dan te spreken over transmieeie in syn algemeene beteekenis en strekking. Door middel van transmieeie dan, edelacht bare heeren, hebben de heeren kiezers hun invloed' op den gang van zaken in onze goede gemeente op u overgebracht. Of die transmissie nu werkt onder- of bovengronds, met ^f zonder kamrad, of er veel of weinig drijfriemen versleten worden (veel riemen papier toch zeker) 't kan mij allemaal nie mendal schelen. De ondervinding wijst uit, dat deze transmissie beroerd slecht werkt. Of nu Van Willenswaard een spaak in 't wiel steekt, of Valk de boel stop zet en Schreuder raast en tiert, verleden jaar in Juli is de transmissie verkeerd aangebracht. En daarom zou ik willen voorstellen opdracht te verleenen aan S. van Houten en Co. om een nieuwe transmissie aan te brengen tas- schen kiezers en stembus. Een andere transmissie loopt van 't Stad huis naar de verschillende benrz<-n der ingezetenen. En aangezien deze transmi|sie elk jaar vernieuwd moet worden en elk jaar meer geld kost, zon ik willen voorstellen, dat als straks de heeren zallen moeten be sluiten over deze zaak, z(j het plan-Schreader in dezen zullen opnemen, opdat het meest gehaald zal worden, waar het meest te krijgen is. Waar de raad eerstdaags geroepen wordt om een* transmissie in het leven te roepen van B. en W. via gemeentebedrijven, door middel van een nieuwe gascomraissie, daar komt het mjj niet ongewenscht voor, de gemeentebedrijven over te doen aan den lieer Valk, die ze immers graag wil over nemen, onder beding, dat later de gemeente ze weer naasten kan. En dan wensch ik den heer Valk zooveel succes toe, dat het voorbeeld van Groningen gevolgd kan worden: In de in April te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders der naamloozo vennootschap „De Groninger Waterleiding" zullen commissarissen en directie de vol gende voorstellen doeD: De vergadering van aandeelhouders draagt het bestuur op, met de gemeente Groningen in overleg te treden omtrent de overneming der waterleiding met alles wat daartoe be hoort, tegen betaling van een som, die toe laat f 625 (d i. 250 pCt.) fier aandeel te betalen, op de volgende grondslagen a. het tijdstip der overneming en betaling wordt vastgesteld op 21 Febr. 1921b. de direc teur en het personeel worden door do ge meente in de functie, waarin zy dan werk zaam zyn, overgenomen. Het tweede voorstel beoogt een veranderde winstverdeeling, nl. 80 jCt. aan de aandeel houders, 10 pCt. aan commissarissen, 10 pCt. aan de directie, en, indien het reservefonds minder dan 10 pCt. van het maatschappelijk kapitaal bedraagt70 pCt. aan aandeel houders, 10 pCt. in het reservefonds, 10 pCt. aan de commissarissen, 10 pCt. aan de directie. Kyk, myne heeren, op die wijze hadden wy ook zaken kunnen doen met de heeren Linn en Kapteyn. Maar wij hebben de paarden achter den wagen gespannen en paard en. wagen is in het moeras gereden. Om tot mijn onderwerp terug te keeren, mynhoer de Voorzitter, wanneer de heer Valk in dit voorstel treden wil, waaraan wjj, afgaande op zyn vroegere, stellige uit spraak, geen oogenblik twijfelen, dan vervalt hot voorstel der eigenlyke transmissie in den Watertoren, aangezien de heer Valk dan eigenaar is geworden. Het zal hem niet moeilijk vallen de transmissie tot een goed einde te brengen, immers de heer Valk heeft reeds een plan voor de nieuwe GascommissieP En zoo heb ik de' oer voor te stellen om de Gemeentebedrijven te transmitteeren aan den heer Valk voor de somma van f 350.000; van deze som 3 ton te beleggen k 4'-flpCt., deze jaarlyksche rente ad 13500 in de ge- meentekus te storten, zoodat alsdan kan komen te vervallen de hoofdelijke omslag. De restoerende f 50.000 dient tot jaarlyk sche aflossing van f 5000 gedurende 10 jaar. Zoo kunnen de tegenwoordige burgers van Schoonhoven eenigszins op adem komen van de'zware lasten dor laatste 10 jaren. Ben 'k er nou P JAN BAZUIN. Gemengde Berichten. Zwarte pokken. Vrouw Lucas, de pokkenlyderes te Maastricht, is Zaterdag namiddag in Calvariënberg overleden. Nieuwe ziektegevallen hebben zich niet voor gedaan. (L. K.) Zondagmiddag te 2 u. is to Lemberg graaf Potocki, gouverneur van Galicie, tijdens een audiëntie door een jongmensch met drie revolverschoten gedood. Potocki stierf een uur later. De moordenaar Miroslaf Siezynski, een Roetheensch student in de filosofie, is in hechtenis genomen. Hy had audiëntie aan gevraagd by den gouverneur onder voor wendsel van te willen solliciteeren voor een aanstelling. Tydens de audiëntie loste hy drie schoten op Potocki. Hy trof hem boven het linkeroog, in den linkervoet en den linker arm. By het verhoor, dat de politie hem deed ondergaan, verklaarde Siezynski, dat hy geon medeplichtigen had en dat hy de mis daad uit zuiver staatkundige beweegredenen begaan had. Siezynski was eenige jaren ge leden tot gevangenisstraf veroordeeld, daar hy zich met andere Roetheenscbe studenten aan wanordelijkheden had schuldig gemaakt. In Roetheenscbe nationalistisch kringen stond Siezynski als een vorig yveraar be kend. Siezynski's drie zusters en een Roe theensch student zyn in hechtenis genomen. Daarenboven is er huiszoeking gehouden in de bureaux van twee kranten der Oekrain- 8cho party. De keiztr heeft aan Potocki's weduwe telegrafisch zyn deelneming betuigd. De moord maakt in heel het land een geweldigen indruk. Geheimzinnige branden. De correspondent te Amstelveen van het „Hbld." schrijft: Voor de derde maal binnen eenige maanden brak Zaterdag hier een brand uit, waarvan men de oorzaak slechts kan vermoeden. Weder sloegen 0e vlammen het eerst uit oen berg, waarin ongeveer 5000 bos stroo was gestapeld, vlak bjj de woning en den stal. Deze stonden spoedig ook in de vlam. Aan redden was geen denken. Met de mislukte poging tot brandstichting in de Herv. Kerk, nog kort geleden, en de geslaagde in Bovenkerk, is dit nu in negen maanden de vierde brand. Het is te hopen, dat de jastitie ditmaal de hand op den dader köta leggen, want het is hier al zoo ver, dat» er menschen zyn, die zich des Zater dag- of Zondag-avonds slechts gedeeltelijk ontkleeden by liet naar bed gaan, denkende „'t Is weer Zaterdag (Zondag); wo konden wel eens brand krjjgen". Het volk vermoedt den dader wel, want men hoort in verband met da branden 't woord h y met een bizondere intonatie uitspreken. Het hapert echter nog aan wettige gegevens. Een hevige brand is Zondagochtend te Chelsea, een voorstad van Boston, uitgebro ken. Tweederden der haizen zyn er door in de asch gelegd. Twee honderd vijftig ge bouwen zjjn vernield, waaronHer een aantal historische kerken. De aangerichte schade wordt op 7 10 millioen dollar geschat, waarvan 5 millioen door verzekering worden gedekt. I By den brand zyn 4 persone/i omgekomen en vyftig gekwetst. Tien daizend lieden zyn zonder woning. Er heeft zich een comité tot hulpbetoon gevormd, welkecommissiekleeding en voedsel uitdeelt onder de slachtoffers van de ramp. Des avonds was men den brand meester. Te Santpoort is een Protestantsche Dra- gers-Vereeniging opgericht, die tegelijk eene instelling van weldadigheid wil zyn. Aan de dragers wordt zelfs het verlies van tyd niet vergoed. De dooden der niet gegoeden wor den kosteloos naar het graf gebracht. Al leen meer welgestelde nabestaanden betalen draaggeld. Hiervan en van de bijdragen der begunstigers wordt aan behoeftige we duwen of aan andere mingegoede personen of aan liefdadige doeleinden hulp verleend, De vereeniging ontvangt den steun van den kerkeraad der Hervormde Gemeente en van vele ingezetenen. De A. N. D. B. heeft een adres gericht aan het gemeentebestuur van Hilversum, waarin wordt verzocht de werklooze dia mantbewerkers niet te vervolgen voor be lasting- of schoolgeldschuld, maar hun die kwijt te schelden, voor het minst uitstel van betaling te verleenen. Men schryft uit Oss Tot nog toe zyn te IJden acht personen, waarvan zeven kleine kindereu, door de gevreesde hersenvlies-ruggemerg-ontsteking aangetast. Eene vrouw, moeder van twee zieke kinderen, en twee kinderen zyn reeds gestoiven. Alle patiënten zyn opgenomen in een ryksbarak, die voor dat doel uit Utrecht is gezonden. De diagnose is bacteriologisch vastgesteld door een assistent van prof. Spronck te Utrecht. De acht patiënten zijn over vyf huisgezinnen verdeeld, waarvan de huisvaders werkzaam zyn op de kunstmest- fabriek van de firma Coenen en Schoenmakers. Waarschijnlijk is de ziekte overgebracht door arbeiders,, die nog kort te voren te Essen werkzaam zyn geweest, voor ze aan genoemde fabriek werk kregen. De hersenvlies-ruggemerg-ontsteking schijnt vry dikwijls in ons land voor te komen, maar blijft dan steeds tot een enkel geval beperkt. De epidemie te Uden is voor Ne derland vrijwel een unicum. Het noodlottig ongeval aan het (Staats spoor) station te 's-Gravenhage, trof, meldt de H. C., de 66-jarige weduwe Verwey, uit S7oorburg. Het vrouwtje, in 't bezit van een 3e klas kaartje, heeft vermoedelijk nog het 2e klas compartiment van den laatsten lokaaltrein naar Voorburg, waarin ze by vergissing had plaats genomen, willen verlaten. De trein had zich echter reeds in beweging gezet met het bekende noodlottig gevolg. Dadelijk na het gebeurde schoten tram- personeel en passagiers toe om de ongeluk kige op te nemen. Juffrouw Verwey was toen nog bij kennis, en vroeg b zorgd naar parapluie en pakje, die ze by zich had gehad. Pijn scheen ze in 't minst niet te voelen; maar direct daarop sloot toch de mond zich, en bleken de levensgeesten ge- weken. Maandagnacht is te Budel weer vrees lijk met het mes gewerkt. Zekere M. Lips, uit Weert, alhier werkzaam in de leerlooie rij van A. Ras en Zoon. syn de polsslagaders doorgesneden en verscheidene andere steken toegebracht. Hevig bloedende is hy opge nomen en hem zyn reeds de laatste H, Sacramenten toegediend. De dader, de be ruchte Ch. W.. van alhier, is vermoedelijk de Belgische grens over, doch zal zyu ge rechte straf wel niet ontgaan. ('s-Hert. C.) Ongeveer 1400 behoeftige schoolkinderen waren Zaterdag voor het laatst bijeen in de Haagsche g^mnastiek-lokalen, om van wege de vereeniging „Kindervoeding* een warm maal te ontvangen. Gedurende 21 weken, van 18 November tot 11 April, heeft de vereeniging haar moeilijke taak onafgebroken volbracht. Bo vendien .werden door de afdeeiing Scheve- ningen dagelijks 300 kinderen gevoed en door do Israëlietische Soepinrichting ook voor rekening van de vereeniging „Kinder voeding" 70 kinderen, te-zame 1750. De vereeniging werd in ha a jtaak kracht dadig gesteund door onderwyz lessen en on derwijzers, die met opoffering] van vryen tyd, hun hulp bij het verstrekten van het maal verleenden; evenzeer ware\tal van da mes uit verschillende stadsgedeelten en zelfs van buiten de stad dageljjks in de lokalen behulpzaam, en werkten tot het welslagen roede. Allen mogen met voldoening op hun opofferenden arbeid terugzien. Zy hebben onschatbare diensten bewezen, zoowel aan de hongerige kinderen, als aan de arme ouders, die niet in staat waren hun kinde ren zelf te voeden. Het bestuur van de „Haagsche Maat. schappij voor Kosthuizen", die het eten t voor rekening van „Kindervoeding" dage- I lyks voor 1400 kinderen leverde, onthaalde \dezen op dien laatsten dag elk op een kren tenbrood en een sinaasappel. De (zoon van den heer Boas, Nieuwondijk 114 td Amsterdam, is Zaterdag by inr. L. H. C. KUhn, curator in het faillissement van zyn vader, ontboden en daar vond hy mr. H. A. Van Nierop, die den jongen Boas allerlei vragen deed betreffende de echt scheiding tusschen zyn vader en moeder, wier huwelyk op 3 f Januari door echtschei ding is ontbondeu. Volgens het beweren van den jongen werd hy op dec grond geworpen en met een revolver gedreigd. Mr. Van Nierop heeft verklaard, dat de zaak in hoofdzaak juist is, echter niet. dat er met een revolver is gedreigd of mishan deling heeft plaats gehad. Mr. Van Nierop moest den jongen Boas hooren, zoo vertelt de Tel., omdat namens de moeder een klacht tegen den zoon was ingediend. Het eenige middel om daartoe te geraken was hot ontbieden van den zoon bij rar. Kühn, waar hy niet kon wegblijven, zyr.de hy als bediende van zyn gefailleerde vader, in dienst van den curator. De klacht tegen den zoon is thans inge trokken. Mr. Kühn wa3 geenszins verwonderd, dat Boas c. s. een aanklacht tegen mr. Van Nierop en hem hadden ingediond. Deze aan klacht zal volgens de meening van mr. Kühn moeten dienen by wijze van pendant op de zeven aanklachten, door den curator tegen den gefailleerden B., wegens erustig benadeelen der crediteuren, ingediend» Eu die zeven aanklachten zallen nog met andere vermeerderd worden. Er is Zaterdag niets gebeurd. Te Valkenburg worden door de vereeni ging „Falcobergia", waarvan president is dr. A. Erens, ex-burgemeester van Valkenburg, geregeld loterijen gehouden, waarop de koninklijke goedkeuring gevraagd en steeds gegeven wordt, meldt men aan de „Tel." Onder de nieuwe Loterijwet werd die goedkeuring gegeven onder voorwaarden, nader door den Commissaris der Koningin te bepalen. De Commissaris gaf dan kennis dat de loterij op den gevraagden datum mocht gehouden worden en stelde de voor waarden, dat de nummors der niet verkochte loten aan het gemeentebestuur moesten worden meegedeeld, en het aantal in de bus komende nummerB moest verminderd wor den met de niet nitgegevene, dus dat de niet verkochte loten niet mochten meeloten. Het getal loten was steeds 125.000. Nu was aan de justitie meegodeeld, dat de ver eeniging „Falcobergia" de niet geplaatste loten toch had laten meeloten, en wel ten 3 bate van de vereeniging. I Hiernaar werd een onderzoek ingesteld ea wat bleek Dat by een verloting van de 125.000 loten slechts 44.627 verkocht waren en de vereeniging tegen de voor waarde door den gouvernenr gesteld met 80.173 loten ten eigen bate had deelgeno men. Er waren by die verloting uitgeloofd f 50.000 aan prijzen, en van die f 50.000 heeft de vereeniging toen slechts f 15.743 aan de winners uitbetaald. Zelf won zy f 34.257. Eenmaal werd de verloting gevraagp, om een concertgebouw op te richten, dat ech ter nooit gebonwd is. De laatste verloting was voor het oprichten en in stand houden van een muziekschool, die nog altijd op zich laat wachten, alhoewel aan die verloting een f 700 verdiend was. GOUDA, 15 April 1908. Aan de raadsleden zyn de volgende inge komen stnkken toegezonden: Gouda, 24 Maart 1908. In ons schrijven van boden No. 24, waarbij wij eene nieuwe salarisregeling voor het on derwijzend personeel der openbare lagere scholen ter vaststelling aanbieden, wordt èr reeds op gewezen dat den onderwijzers met 15 tot 16 en met meer dan 20 dienstjaren bij de Wet tot regeling van het Lager Ou derwijs, zooals deze onlangs bij de Wet van 28 December 1907 (Staatsblad No. 361) is gewijzigd, eene hoogere jaarwedde is verze kerd dan de bestaande regeling hun toekent. Een onderwijzer met 15 tot 16 dienstja ren moet immers volgens de wet eene jaar wedde genieten van ten minste f 750.— terwyl die jaarwedde volgens de geldende verordening slechts f 700.bedraagton derwijzers met 20 en meer dienstjaren ont vangen eveneens sedert 1 Januari j.l. te weinig, namelijk f 800. in plaats van f 825.-. Het wil ons voorkomen dat aan de betrok kenen een onderwijzer met 15 tot 16 dienstjaren en achttien onderwijzers en on derwijzeressen met meer dan twintig dienst jaren hetgeen nog te weinig wordt geuo- ten behoort te worden bijgepast. Wy bebben daarom de eer den Raad in overweging te geven onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten te bepalen, dat hetgeen de onderwijzers en onderwijzeressen aan de lagere scholen der gemeente volgens de Ver- ordening van 26 October 1906 van 1 Januari j.l. tot aan het inwerkingtreden der de in plaats dier Verordening tredende Verordening minder zallen l ebben ontvangen dan hun krachtens de Wet van 28 December 1907 (Staatsblad No. 361) zou toekomen, hun by dat inwerkingtreden alsnog zal worden uit betaald. Gouda, 11 April 1908. In zijne vergadering van 7 Juni 1907 be sloot Uwe Vergadering op voorstel van den heer P. D. Muijlwyk de beslissing over de wyze van verlichting en krachtopwekking (voor de lift) van het te bouwen van Iterson- Ziekenhuis aan te houden totdat een besluit zou zijn genomen in zake de oprichting van eene electrische Centrale. Laatstbedoeld besluit is nog niet gevallen maar de werkzaamheden aan bet ziekenhuis laten niet toe langer te wachten met het nemen eener beslissing, zy het van voorloo- pigen aard, betreffende de verlichting. Wy meenen in den geest van den Raad en van den geachten voorsteller te handelen door n in overweging te geven machtiging te verleenen: a. tot het doen aanleggen van eene gas leiding in het van Iterson-Ziekenhais, doch tevens by den opbouw zoodanige maatrege len te doen nemen dat zonder breken in muren enz. ten allen tijde eene leiding voor electrische verlichting kan worden aange bracht b. de ruimte voor de voorloopig te ma ken lift met handtrekkracht zoodauig te ne men dat ten allen tjjde deze kan worden vervangen door eene electrische lift. De Commissie voor het van Iterson-Ziekenbuis. R. L. MARTENS, Voorzitter. H. J. DE VOOGT, Secretaris. De Goudsche Vereeniging voor Volks- en Schoolbaden had voor gisteravond een ver gadering uitgeschreven in „Concordia", waar ^Mej. A. Moll en de heer Hart, beiden uit Amsterdam, het woord voerden. Dr. Levedag opende de vergadering en zette het doel ervan niteen. Spreker achtte bet van aller bekendheid, dat bij vreemde lingen de Hollanders voor allerzindeljjkst te Hoek staan, terwijl wy moeten bekennen hierin by andere volken ten achter te komen. Geneesheeren, Schoolartsen, officieren van Gezondheid kannen getnigen dat de Hol- landsche reinheid niets te beteekenen heeft; dat de Hollanders wel helder zijn op .het water maar niet er in, dat een bekend medicos eenmaal zeide Nederlander wordt tweemaal in zyn leven gewasscbenby zijn ter wereld komen en by het afleggen. Flinke luchtige schoollokalen, dito wo ningen en fabrieken, wat baten zij zoo de reinheid, de cultuur van de huid geheel erwaarloosd wordt. Hierna gaf Mej. A. Moll een historisch overzicht van het baden hoe het in som mige godsdiensten van vroeger en thans ver plichtend was en is voorgeschreven, hoe het by de Romeinen ontaard was, hoe ook in den Christelykon tijd soms paal en perk ge steld moest worden aan den lust tot baden, en boe men eindelijk kwam tot het stand punt, waarop men op 't oogenblik staat. Ons land komt achteraan, Daitscbland staat aan de spits en de inrichtingen die men daar in veel plaatsen heeft, geven voor de Neder landers veel te leeren. Wie evenwel hier te lande Volks- en Schoolbaden oprichten wil, heeft, volgens spreekster, geenjgemakkelyke taak, waarvan het vooroordeel grootelyks oorzaak is. Zelfs als het kapitaal ter oprichting aanwezig is en de inrichting tot stand gekomen is, bereikt men nog niet het doel, wijl er geen gebruik vm gemaakt wordt door hen voor wie ze bestemd zyn. Inrichtingen, door groote werkgevers ge sticht, bewijzen zulks. De ouderwetsche idee: „ik ben er wel gekomen zonder baden, mijn kinderen zullen het ook wel redden", is nog niet uitgewerkt. Vaak is ook een zekere kie8chheid, wat de onderkleeding betreft, oorzaak dat ouders hart kinderen geen ge bruik van schoolbaden laten maken, waarom spreekster gaarne zag dat een vereeniging voor kinderkleeding naast de badvereeniging stond. En toch is het! niet te ontkennen, dat de onreinheid de bron is voor vele sluipende ziekten, die het lichaam ondermijnen 6n infecties veroorzaken of gemakkelijk maken waardoor onheilen ontstaan, die de volks gezondheid benadeelen en de maatschappij verzwakken, wjjl ze op het geheele volk terugslaan. Spreekster hoopte dan ook dat er een tyd zou komen waarop Ryk en Gemeente sub sidies toestonden tot oprichting van Volks- eu Schoolbaden, overtaigd als zy was, dut dit allernoodzakelijkst was tot behoud der Maatschappij. Onderwijzers en onderwijzeressen, allen belast met de opvoeding, Autoriteiten in bun hoedanigheid als Overheden, allen, wie de gezondheid van 't volk wezenlijk ter harte gaat, moeten door opwekkende woorden en daden het daarheen zien te staren, dat wel dra iedereen overtaigd is vau het groote belang dat er bestaat in de oprichting van volks- en schoolbaden. Dr. Levedag meende met recht de tolk der -vergadering te zyn toen hy Mij. A. Moll voor haar waarlijk leerrijke lezing dankte. Na haar volgde de heer Hart, die het gesprokene van zyn voorgangster bier en daar nog wat uitbreidde en aandikte. Ook hy achtte de onderwijzeressen en onderwijzers de geschikte personen, om rein heid onder de kinderen aan te kweeken en jong gewend oud gedaan, door hen aan schoolbaden te gewennen, hen later aan baden te honden. De school is niet alleen een leerplaats waar de geest ontwikkeld en geschikt moet gemaakt worden voor hun verdere leven, ook voor het lichaam moet zorg gedragen worden, gaat het ook al ten koste van een lesuurtje. Worde dit desnoods aangevuld door deu leertijd met een of twee jaar te verlengen Volks- en Schoolbaden moeten allerwege verrijzen, zy het dan ook dat 't in sommige lage streken van ons land niet gemakkelijk zal zijn. En waar ze eenmaal bestaan, daar moet gotracht worden, dat ze tot haar recht komen. Waar de ouders er tegen opzien ban kinderen in dit opzicht aan de Onder wijzers toe te vertrouwen, daar moeien deze trachten de ouders te bewegen hun vertroa- wen te schenken. Waar de ouders hun kin deren te zwak achten, daar is de Schoolarts de man om in deze uitspraak te doeu. Zij toch zijn als 't ware de aangewezen personen, om toezicht te honden, opdat niets gebenre wat niet gebenre mag. Vereenigingen kunnen door collectieve bQ dragen de zaak steunen. Van hoogerhand moet geholpen worden, want de reinheid is even noodig als de de fensie. Deze is tegen een zichtbaren, gene tegen een onzichtbaren vijand die talrijke slachtoffers maakt. Spreker hoopte, dat de gemeente Gonda in dit opzicht binnen een niet te lang ver loop een waardige reputatie zon erlangen. Na sprekers rede nam Dr. Levedag weder het woord, bedankte den heer Hart en wekte de aanwezigen op tot medewerking. Onze Burgemeester is eere-voorzitter der Vereeni ging een tweetal wethouders en nog an dere raadsleden waren in de zaaldit was voor hem bemoedigend, wijl hij daarin de belangstelling meende te mogen zien, die de zaak waardig is. Dr. Montagne, gevraagd naar zijn bevin dingen als schoolarts, moest constateereo, dat er op de reinheid van 't kind nog heel wat at te dingen viel, zoodat ook deze heer voor de oprichting van Volks- en School baden was. Daar niemand meer het woord verlangde sloot Dr. Levedag met nog een opwekkend woord de vergadering. Te Rotterdam slaagde gisteren voor het examen hulpkeurmeester de heer D. K. Hooning van Doyver.bode alhier. By K. B. is benoemd tot kantonrechter te Woerden rar. W. G. Del Baere, thans griffier bij het Kantongerecht te Doesburg. Door de rechtbank te Rotterdam werd gisteren bevestigd het vonnis, gewezen door den kantonrechter alhier tegen J. R27 jaar, fabrikant van kurkwaren te Waddinxveen, dezen wegens overtreding der arbeidswet veroordeelende tot 14 boeten elk van f 3 snbs. 2 dagen hechtenis voor elke boete. Willeskop, 13 April. De gemeenteraad besloot met 5 stemmen tegen 1 niet te vol doen aan de nitnoodiging van God. Staten tot intrekking van het raadsbesluit, waarbij voor den secretaris dezelfde kantooruren werden vastgesteld als deze heeft als secre taris van Montfoort, zoodat hem de waar neming van beide betrekkingen onmogelijk wordt gemaakt. Ged. Staten hebben mede gedeeld het besluit nu te zallen voordragen aan de Kroon ter vernietiging, wegens stryd met de wet. 2e Klasse. Trekking vau Woensdag 15 April. No. 3594 en 6835 leder 1500. 6929 en 8436 ieder I 1000. 7534 1 400. 12797, 17277 en 17678 ieder 1 200. 1486, 3701, 4541, 4566, 7436,12298, 14837 en 18367 ieder 1 100. Prijzen van 1 30. 30 2767 5592 8056 11138 14164 17426 36 2865 5631 8124 50 65 58 109 2916 54 46 11255 16210 75 43 21 5722 8207 11349 21 80 212 60 38 43 11475 22 97 46 93 5837 48 86 97 17551 83 3012 56 8402 11558 14386 17748 352 52 5923 8551 60 87 74 427 77 38 8653 92 14432 77 39 3100 6009 57 11644 80 94 88 1 58 71 97 14517 17885 509 21 88 98 11710 14601 17900 17 66 99 8789 11850 6 1 54 87 6164 8857 73 34 72 91 3251 66 59 79 82 79 641 62 6(1 97 11903 98 18045 97 83 86 8974 70 14703 18103 762 3305 6211 9166 12085 84 87 19 15 99 87 14823 18281 807 58 58 9271 12116 56 18312 21 3468 6304 95 21 72 74 929 3532 5 9309 91 14922 92 45 3628 47 54 12239 15039 18518 1003 3732 62 88 12317 15233 67 13 3861 81 9465 38 15320 84 1114 93 6446 9519 12431 15461 94 •20 98 98 42 87 86 18693 33 3907 6503 65 12515 15511 18715 38 4001 18 68 45 26 18869 77 4150 39 9630 48 66 18901 1262 99 6615 59 12648 96 15 77 4240 78 83 69 15603 55 1311 44 79 9716 90 36 76 32 47 6709 44 12838 15833 10011 50 52 11 66 48 39 19139 63 54 82 75 12909 15904 19202 73 4409 6833 9837 18 8 33 1431 4506 87 75 44 57 52 81 50 97 9954 54 16000 56 87 87 6942 10039 13010 7 19400 88 89 92 10113 22 28 59 153^-ÉSSL 7175 83 25 34 19709 59^f7öP» 84 86 49 71 17 79 42 7211 10226 85 16102 19896 1627 54 63 69 13300 7 19930 72 57 83 72 25 38 25 88 59 93 77 50 16217 69 89 4é33 7389 10321 98 85 20100 1719 46 7438 23 13439 45 20203 47 4966 80 74 95 16306 43 74 5000 7513 76 13528 79 95 1881 10 18 10444 41 16441 20310 82 70 19 85 62 49 30 1932 98 55 10522 69 16512 33 39 5106 82 77 71 64 44 2006 53 94 85 75 81 45 2100 61 7607 89 13603 16730 06 33 5214 12 10603 14 16805 82 47 21 37 45 30 9 20514 83 77 47 10731 41 16903 20 2245 97 7831 10806 61 17013 20622 77 5327 41 59 88 92 26 92 34 51 10932 13804 17176 20724 2883 44 69 48 93 17267 20809 2474 54 79 74 13982 68 12 2553 69 7942 80 14103 17319 59 77 5452 8007" 88 11 33 80 2644 5543 43 11038 49 69 82 48 66 50 11108 60 17407 20999 52 INDISCH NIEUWS. De gouverneur van Celebes seinde 11 Maart aan de Regeering te Buitenzorg Op 29 Februari meldden zich de hoofden van de heidensche donggos uit Bima, inleve rende 2 achter- en 190 voorladers, munitie en blanke wapens. Kapitein adjudant Siebel- hoff maakte roet een marechaussee-kolonne een vierdaagschen tocht in zuidwest-Bima. Nergens werd verzet ondervonden. Do be volking was overal in den kampong aan wezig, behalve in Ngali. In Prado zjjn inge leverd 60 voorladers en blanke wapens. Ik maakte met de marechaussee van 6 tot 10 Maart een tocht in oostznid-Bima. De bevol king van kampong Keroemboe-Waworade- baai, verdacht van aan het verzet in Ngali te hebben deelgenomen, onderwierp zich, inleverende 83 voorladers en groote hoeveel heid blanke wapenen. Ook een gedeelte van de nog voortvluchtige bevolking van Ngali met hun glarang meldde zich en bood onvoorwaardelijk onderwerping aan. Dit werd aangenomen, op voorwaarde dat binnen twee dagen het overige gedeelte zich meldde en inleverde de twee verloren geraakte karabijnen en al hun vuur- en blanke wa penen. Orde en rust zijn in Bima volkomen hersteld. Ik ga over eenige dagen roet troepen naar Soembawa, waar de verzetpartij zich in kampong Saperaga, op een paar aren afstand van Taliwang, versterkt heeft. DINSDAG 14 APRIL. L.K. U.K. Staataleeninaen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 59'- Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 69'/w Rusland. Iwang Dombr. Obli gation 41/. 86*/ Azik. Japan Obligatien 1899 4 81V, - Columbia. Geconsolideerde Baitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 8 - Hypotheek-Banken- Paudb. Rotterd. Hypb. 4 100V. Pandb. Standaard Hypb. 41, 99 Pdbr. Sted Hypb. 'sGrav, 4'100V4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4»', llJOtyf Pandb Westlandsche Hypb. 4 96 Pandb. Zuid-Holl. Hypb 4'/a 95 Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/, 98' B Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 41', 991 Northw. Pac. Aand. 183>/4 185 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 941/ Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 96 Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/i 95 Pandb, Nationale Hypb. 4'/i 101 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-Mij. 35 IN Het Correspondentschap van ,fO^ONO.ffO§" Ned. Vereeniging ter bevordering van „Verpleegsters en Verple gers" is gevestigd ten huize van Mevrouw M. HOOGËNDIJK—Dirkzwager, Wachtel straat No, 234, alwaar ten alle tijde voor particuliere verpleging beschikbaar zyn. Maakt de koekepan als een spiegel. Zal Uw vaatwerk doen glinsteren. Sliipt de meBsen zonder krassen blank en scherp. MONKEV-BBAND is een onmisbaar artikel In de huishouding.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2