I e fTHBB. nen, BET GOUDEN JUBILEUM Langs Vreemde Paden. del. ÏVïewws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Maandag' 4 Mei 1908. No. 10639. ii I FEUILLETON. er lijders NZORG» [TS. De Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek i GOUDA te GOUDA. ZONEN, 47ste Jaargang. I medaille Ook was i. r ijzen. (Wordt vervolgd.) Telelotn No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. afkaart wordt Bonden door tbommel. ibied. elen. vigls rkelyke hulp 0. leiwogsteeg. HUIS. 'IJS GOUDA werk. VAN DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP: IK te letten Goiiraiie (iiuii vr. Buiten mededinging, omdat de Directie tot de Jury behoorde. Vol nieuwsgierigheid en ongeduld drukto Beata op de veer, het deksel sprong open en een bewonderend „Ahl* ontsnapte haar, toen zy bet prachtig sieraad zag. Van blijdschap beurtelings rood en bleek wordende, staarde zy op de fonkelende stee nen en bet schitterende metaal, zonder woor den te knunen vinden. Eindelijk stamelde iy verlegen: „Maar, nier wafer, dat js immers slechts scherts; dit prachtige medaillon'is toch niet voor my? U heeft het zeker voor uw meisje tv of voor uw zuster gekocht.* „Ge vergist u, lief kind," fluisterde Arthur teeder; „ik heb evenmin een meisje als een zuster; alleen een vriendin, van wie ik heel veel houd. Voor haqr is dit bestemd.* TerwQl hij dit zeide, nam hy haar het medaillon uit de hand en hing haar de gou- den keten om den hals. Beata werd gloeiend rood en stamelde, geheel buiten zich zelve: ,0, dat is te veel I Dat kan ik niet aan nemen! Waar denkt u aan? Een eenvoudig meisje als ik zulk een kostbaar sieraad! Neen, neen, ik mag dit geschenk niet aan nemen.” morden afgeie- pakjes van een Ned. o'na Q Nommer er. nevenstaan Wet gedepo e ing van ge- ende L, r Lz. ten doel om huishoudelijke zeel noodig te aan minge le verkoopen. mt geheel ten eniging ,Ar- had de fabriek reeds haar eigen kistenmakerij, in 1898 werden de Glycerinefabriek en de Pittenfabriek opge richt, terwijl in 1899 een doelmatig Administratiegebouw aan de, Bleekerskade werd gesticht. Steeds ging men voort op den weg van verbetering en uitbreiding In 1901 werd de „Chemische fabriek” in Rotterdam overgenomen. De stoomzeepfabriek „de Hamer” werd in 1902 aan de zaak toegevoegd. Ja, in 1906 besloot men tot de over name van de Goodwill van de likwidee- ge niet tot den jongsten dag daar midden op den vyver wilt blijven, vraag my dan om vergeving en beloof my oorlogsschatting te zullen betalen.* a. Arthur deed een poging om de gondel met de handen paar den kant te roeienmaar dit ging veel te langzaam. Ten slotte kwam hjj op het goede denkbeeld, om dtrüitpjank uit het bootje te nemen en die als roer te gebruiken. Op deze wyze kwam hy by het steigertje. Hier stond Beata echter met den riem en verhinderde elke poging tot landen. Telkens als Arthur wilde aanleggen, duwde zy de gondel weer terug. Eindelyk werd Arthur ongeduldig en riep: „Welaan, ik geef my gewonnen; laat me aan land komen en ik zal u dadelyk een kostbaar tribuut betalen.* „Heusch? Dat is zeker ook maar een krijgslist van u,“ zei Beata ietwat wantrou wig, want daar zy zooeven Arthur had beet gehad, verwachtte zy van hem hetzelfde. „Ge vergist u,“ antwoordde Arthur vroo- lyk, terwyl hy aan land sprong en het étui te voorschijn haalde waarin zich het medail lon bevond. „Ah, wat is dat?* vroeg Beata nieuws gierig, het étui van alle kanten bekijkende. „Maak het maar zelf open; het is voor u. Ik heb het daar straks uit de stad mee gebracht om u er mee te verrassen.* Als er een inrichting in onze stad is, waarop mek inderdaad trotsch mag zijn, dan is ’t verzeker de Kon. Stearine Kaarsenfabriek, dir'paar haar is genoemd. Zoo ergens dan kan men van haar weten, wat het „Werken en denken en leeren is leven" beteekent. Van een kleine plant is ze géworden een reusachtige boom, die thans, 50 jaar oud, in vollen wasdom staat, krachtig en fier Telkens heeft de fabriek zich uitgebreid en ze is geworden een zegen en een sieraad voor de plaats onzer inwoning Een aantal kundige Bestuurders hebben daartoe niet weinig bijgedragen en de tegenwoordige Directie heeft haar eer hoog gehouden Aan den ernst, het be leid en vooral de groote belangstelling, die de Heeren Directeuren toonen voor allen, die tot deze nuttige instelling in betrekking staan, is het te danken, dat er zulke goede verhoudingen bestaan tusschen beambten en superieuren. Het zou niet strooken met de bekende minzaamheid en bescheidenheid van de Heeren Directeuren, als we daarvan staaltjes zouden opnoemen. Menigeen in Gouda weet dit wel en is ook op dit feestgetij van dankbaarheid vervuld en juicht van harte mee en stemt in met onzen wensch „Moge deze grootsche in richting steeds in bloei blijven toenemen en alzoo een weldaad voor Gouda zijn!” Moge het den tegenwoordigen Direc teuren, die zich in aller achting verheugen, gegeven zijn nog lang aan ’t hoofd te staan van de Koninklijke Stearine Kaar senfabriek, die met haar personeel heden terecht een feest viert, dat nog jaren in veler herinnering zal voortleven Voor tal van belangrijke bijzonderheden volge hier een résumé van de feestrede, heden gehouden door den Heer Dr. H. Beata zag hem verbluft aandaaraan had zy niet gedacht. Zy trachtte Arthur door smeeken te vermurwen en bezwoer hem zich te verwijderen, maar hy lachte slechts en verklaarde geen stap te zullen wijken. „Als u my er uit laat komen,* zeide zy op vleienden toon, „zal ik u met iets ver rassen.* „Gy my verrassen P“ vroeg Arthur ver wonderd, terwyl hy aan zyn medaillon dacht. „Zeker, ik beloof u een verrassing, zooals u er zeker nooit een zou verwachten.” Arthur werd nieuwsgierig en gaf eindelyk toe. Hy keerde zich om, sloot de oogen en zy klauterde vlug naar beneden. „En waar is nu uw verrassing P“ vroeg Arthur. „Kom maar mee, signor.* Hy volgde haar naar den vyver, waar zij hem verzocht, in de gondel plaats to nemen. Argeloos stapte Ly er innauwelijks zat hy echter, of Beata nam een der riemen en stiet daarmede het vaartuig zoo heftig van den wal, dat het een heel eind naar het midden van den vyver dreef. „Ha, zwarte verraderes!” riep Arthur met komieke verontwaardiging, toen Beata, aan het steigertje staande, hem lachend nakeek. „Is dat uw verrassing?* „U heeft het geraden, signor Arturo. Nu li het uw beurt, om genade te smeeken. Alg 27) Toen zy zag, dat zy ontdekt was, lachte i zy hem hartelijk uit en riep hem toe: „Eb, signor Arturo, wat is het vermakelyk u zoo te zien rondloopen, vlug als een wezel en blind als een molDriemaal is u dezen boom voorbijgekomen, en toch ontdekte u my niet, hoewel ik de eerste maal een takje, de tweede maal een vijg, de derde maal eenige bladeren naar beneden heb geworpen. En met welk een ernst keek u in dat groote gat in den stam! O dacht zeker, dat de kleine Beata daar ingekropen was!* «Wacht maar, ondeugd!* riep Arthur, half boos, dat hij zoo beetgenomen was, half ver- w- “BM eindelök gevonden te hebben. «My zoo te foppen! Maar daarvoor zult ge boeten. Ge zyt wel in den boom geko- men> maar ge komt er niet weer uit.* Waarom niet?* vroeg Beata onschuldig. «Omdat ik hier er onder wil blyven staan,* verklaarde Arthur, „en het toch zeer onge past iou zijn, als ge u in mijn tegenwoor digheid naar beneden liet zakken.* van men ’t hoofd te van IJssel de Schepper, den oudsten der Directeuren. verkregen Koninklijke goedkeuring der Statuten den 8sten April 1858. De duur der Vennootschap werd bepaald op 19 jaren en 8 maanden, van 1 Mei 1858 tot 31 December 1877 onder het Bestuur van de Heeren Directeuren G. Wachter J.Pzn. en A. A. G. van Iterson Onder directeur G. J. Steens Zijnen Commis sarissen T. P. Viruly, Voorzitter, C. E. Viruly, D. W. Westerbaan, Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssen en A. Schoneveld van der Cloet, Secretaris. Het fabrieksterrein aan den Hoogen Sch'ielandschen Zeedijk werd toen van de Gemeente Gouda aangekocht voor f 4000. Van Mei 1858 tot Juli 1859 werd de overgenomen fabriek op de Gouwe voort gezet. In Juli 1859 werd de nieuwe fabriek op het aangekochte terrein ge vestigd., Spreker brengt hier een warm woord van hulde aan den wakkeren van Iterson voor den ijver en volharding bij het in werking stellen der fabriek in een tijd, toen men nog over zoo weinig hulp middelen op technisch gebied beschikte Tevens laat hij uitkomen de groote dien sten van den tateren fabricatiechef, den Heer P. de Mink, die steeds de trouwe, eerlijke rechterhand was van den bekwa men van Iterson. In Januari 1860 waren ongunstige resultaten te constateeren, zelfs verlies. er behoefte aan kapitaal en uit breiding der stoomproductie. Nieuwe credieten moesten worden aangegaan. Maar gelukkig was het 2de halfjaar van 1860 al zoodanig, dat het een bevredi gende uitkomst opleverde. In 1861 kon de eerste winstverdeeling plaats hebben, terwijl de zaken voortdurend werden uit gebreid. In 1863 werd de Heer G. J. Steens Zijnen tot derden Directeur benoemd. In 1871 overleed de Directeur Wachter. Door buitengewone energie en werk kracht, ieder op zijn gebied brachten de Heeren Van Iterson en Steens Zijnen de Vennootschap tot grooten bloei en ’t is hier de plaats om te getuigen, dat hunne nagedachtenis steeds in groote eere zal worden gehouden Telefoon No. 89 ADVERT ENTI EN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad ver ten tien tot 1 uur des midd. Bedroeg het aantal personen, die in 1860 op de fabriek hun werkkring von den, 105, in 1907 is dit gestegen tot 600 (346 mannen, 248 vrouwen en ruim 60 beambten)! Verscheidene eervolle onderscheidingen vielen de fabriek te beurt o.a. te Haarlem 1861 Zilveren Londen 1862 Bronzen Amsterdam 1866 Zilveren Parijs 1867 Gouden Amsterdam 1883 Eerediploma. Antwerpen 1885 Parijs 1900 Op den laten Juli 1880 trad de Heer A. A. G. van Iterson af als Directeur en werd benoemd tot honorair adviseur. Tot zijn opvolger is spreker benoemd. In October 1894 had men’t overlijden te betreuren van den Directeur G. J. Steens Zijnen, wiens groote verdiensten zeker niet vergeten zullen worden. Tot zijn opvolger werd gekozen de 1ste Procuratie!,louder en chef de bureau A. C. C. Verzijl, die van de oprichting af alle rangen had doorloopen. Begonnen als jongste Bediende, werd hem de eere waardig gekeurd om als mede-Directeur op te treden. Tot Maart 1900, toen hij ons door den dood ontviel, mocht hij, zoo ging Spreker voort, ons krachtig terzijde staan met een ijver, die boven onzen lof verheven is Den Isten Juli werd de Heer I. IJssel de Schepper als opvolger in de Directie benoemd. In 1881 Na een hartelijk welkom aan alle aan wezigen, Bestuur, Beambten en Werklieden, Burgemeester en Wethouders van Gouda, Jhr, Mr. van Doorn, Lid der Tweede Kamer, Bestuur van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Gouda, Jhr. Mr. H. Smissaert, vertegenwoordigende de Nederlandsche Vereeniging van Werk gevers, G. S. de Clercq, Secretaris van de Maatschappij van Nijverheid en Mr. II. P. L. C. de Kruijff Jr., Directeur van de Centrale Werkgevers Risico-bank, Dames en Heeren Aandeelhouders van de Vennootschap en allen, die door hunne tegenwoordigheid een bewijs gaven van belangstelling in dezen feestdag gaf ZEd. een historisch overzicht van de levens jaren der fabriek. Op den 18den Maart 1853 werd op gericht eene firma„Schoneveld, Wes terbaan en Co.”, door de HeerenArie Schoneveld van der Cloet, David Willem Westerbaan en Andrinus, Anthonie, Gijs- bertus van Iterson, ten doel hebbende het fabriceeren van en handel drijven in Stearine kaarsen en bijproducten. In de eerste plaats werd hulde ge bracht aan den kundigen en scherpzinnigen A.A. G. van Iterson, leerling van professor G. J. Mulder, bewonderaar van de werken van Chevreul en Gay-Lussac over ’t on derzoek van de vetten enz. Weldra kreeg de firma een goeden naam door de degelijke producten, die ze leverde en mocht ze zich in den bloei van de pas begonnen fabriek verheugen. Natuurlijk kwamen er ook jaren teleurstelling en had bieden aan concurrentie tengevolge de toepassing elders van een nieuw fabri- catie-systeem de ontleding van vetten door zwavelzuur. In Februari van 1858 werd dit procédé aangekocht door de firma Schoneveld, Westerbaan Co. Deze Heeren, gesteund door eenige kapitalisten, besloten 26 April 1858 tot de oprichting van de Naamlooze Vennootschap „de Stearine Kaarsenfabriek „Gouda” na s

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1