i en. BANK Langs Vreemde Paden. Woensdag 6 Mei 1908. No. 10631. Buitenlandse!) Overzicht. FEUILLETON. rveer I 1 VRIJ 47ste Jaargang. I uur <l< s iiiitld. I spectenr ,wie heeft Een noodlottige dans. (Wordt vervolgd.) linnenkoorls. in eetlust. utndfabrieks- i. Ookrecht- i f 0 75. Haag. Beach ro.ro 1.01 DSIHI. (111IIIYL yVi‘eww«- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. felefoi n No. 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. schrijver van het weekoverzicht in het „Tageblatt” geeft daarom den kiezers den raad, zoo min mogelijk leden van het eene parlement tot leden van het andere te be noemen. De uitoefening van elk mandaat afzonderlijk eischt de geheele kracht van een afgevaardigde. De dubbele mandaten zijn, in vele gevallen, de oorzaak, dat de afgevaardigden in geen der beide parle menten iets behoorlijks verrichten. En thans moeten de Rjjkszaken er onder lijden, dat de Pruisische «afgevaardigden persoonlijk aan de verkiezingscampagne willen deel nemen. Zoo verliepen er eenige dager, op de aan genaamste wijze. Het waren heerlijke uren, welke Arthur en Beata doorbrachten, nooit hadden zy zieb zoo gelakkig gevoeldzy 29) Verbaasd had Beata toegeluisterd. Toen hjj ophield, sprong zij echter vergenoegd op en riep, in de handen klappende: „O, dat is een aangename verrassingU kan zingen, signor Arturo? En wat heeft n een mooie stem! Ik dweep met baryton.” „Uw verrassing,” antwoordde Arthur, die uit zijn schuilhoek voor den dag was geko men, tkan niet grooter zijn dan de mijne, dat ik bier vind in plaats van een leelyken ouden castraat.” «En toch heeft u het stijf en strak ge loofd I” zei Beata met een schelmsch lachje. »Kon ik weten, dat ik met znlk een groote leogenaarster te doen had?” »Eb, signor Artnro, wat liegen betreft, heb ik in u mym meester gevonden, want had u ons niet omtrent uw persoon en na tionaliteit voorgelogen, dan zou het mg nooit in het hoofd gekomen zyn, u van mgn hoe danigheid als zangeres onkundig te laten. Daarvoor heb ik u alleen maar eens willen ■treffen.” zondere voeding en bijzonderen steun aan ouden van dagen, kinderen en ziekenver der de verzorging van weezende onder steuning van hen die om een of andere reden zich niet tot den staat om hulp willen wenden en eindelijk bot steunen van hen, die alles hebben verloren, ten einde het dezen mogeljjk te maken opnieuw zelf in hun onderhoud te voorzien. Er is geen twijfel meer aan, de Ooster ling ontwaakt en volgt den Westerling na. Hy gaat mot bommen werpen. Niet lang ge leden gebeurde het in China, kort geleden te Teheran en nu in Engehch Indië. Men heeft de telegrammen gelezen, hoe er te Calcutta, als nu blijkt het geval te wezen ontplofbare stoffen gevonden zgn, ook gereeds bommen. De aanslag te Mozufferpore bewijst tevens, dat men de bommen weet te hanteeren, al is weer gebeurd wat zoo dik wijls by dergelijke aanslagen voorvaltde slachtoffers waren niet de bedoelden. Mevr. Kennedy, de echtgenoole van een advokaat te Tirhoot, en baar dochter, mitsgaders de koetsier, zyn om ’t leven gebracht, en Kings ford, tot kort geleden rechter te Calcutta, die daar de lyf«treffelijke rechtspleging bleek toegedaan te zyn by de laatste onlusten liet hy verscheiden Indische studenteh gee- selen en voor wien de bom bestemd was, rffn pepafr», toen zy van Mozufferpore op weg naar Cai- entta waren. Zjj hebben volledig bekend. Een hunner vertelde, dat'hy met zyn kame raad uit Calcutta was gekomen om Kingsford te dooden. Het rijtuig, waarin de dames Kennedy zaten, zag er nel zoo uit als dat van Kingsford en was juist vóór Kingsford’s huis, toen de bom er tegen werd geworpen. De moordenaars vernamen van de politie dat het verkeerde rijtuig was getroffen. Zy hadden ieder ook een revolver by zich. Eigenaardig, dat er te Calcutta by de ont plofbare stoffen enz. ook in beslag is geno men een nummer van de Illustrated London News, waarin duidelijk was aangegeven boe de moord op den koning van Portugal en den kroonprins in zyn werk was gegaan. Te Calcutta zyn, onder beschuldiging van in een komplot betrokken te wezen, 23 Bcn- galeezen gevangen genomen. Bij de besprekingen in den gemeonschap- pelyken kroonraad over de geschilpunten tusschen Oostenrijk en Hongarije is men op het doode punt blyven staan. Het eenige dat bereikt werd is de bereidwilligheid van Beata kreeg een kleur. „U is streng, signor Arturo; u kan mjjn onwetendheid maar niet vergeten,” fluisterde zy beschaamd. Trek u daarvan niets aan, Beata; het is alles louter scherts! Maar ik wil u een voorstel doen: laat ons samen duetten zingen. Ik zal my in de stad een gitaar koopen, die ik zoo’n beetje kan mishandelen; gy bearbeidt uw mandoline, en dan gaan wy ten slotte een kunstreis maken.” Beata vond dit voorstel zeer aannemelijk. „Voor heden is het te laat,” zeide zy, „maar morgen zullen wy het eerste concert geven.” „Ja, laat ons in buis gaan, het wordt koel,” stemde Arthur in. Hy nam haar arm, belastte zich met de mandoline, en vroolyk en tevreden begaven zy zich weder in huis. „A rivederci!” (Tot wederzien!) „Felice notte!” (Goeden nacht.) IX. Telefoon No. 82 A D V E R T E N I E N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën <ot I Hongarije, de verhooging der offlcierstracte- menten op de begrooting van 1909 te doen plaatsen. Doch de quaestie van de Mei- zitting der Delegaties bleef onbeslist, en eveneens de bewilliging van de verhoogde officierstractementen voor 1908 en de ver hooging van de soldijen der manschappen, waartoe in de Oostenryksche Delegatie reeds was besloten. Hot houden van een Meizitting is thans reeds niet meer mogelijk hoogstens zouden de Deligaties half Juni byeen kunnen komen. Daarentegen bestaan echter weder ernstige bezwaren, zoodat waarschijnlijk do Delega ties niet voor den herfst zullen byeen komen. Dit klemt te meer, daar Hongarije beslist weigert de aangenomen verhooging der sol dijen en tractemontén terugwerkende kracht voor 1908 te verleunen. In de provincie Parma (Italië) waar de staking der veldarbeiders overigens vrij al gemeen is, wilde zich een honderdtal arbeids- willigen naar het landgoed van markies Corradi te San Prospero begeven, De stakers beletten hun echter met geweld den toegang en vielen hen met stokken en revolvers aan. Er zyn vijf personen gewond. Ook de vrou wen eri kinderen der stakers namen aan de kloppartij deel. Het aantal stakers bedraagt 48.000. In den laatste» tyd treedt de joodsche kwestie in Rusland weer meer op den voor grond. Het Israëlietisch Doema-lid Nisselo- witsj heeft zyn voornemen te kennen gegeven in de Doema een debat uit te lokken over de stelling zijner geloofsgenooten in het Ryk. Ook Let voorstel om de joden van den krijgsdienst vry te stellen, pas door de com missie voor de landsverdediging ingediend, heeft weer opnieuw de aandacht op het joodsche vraagstuk gevestigd. Een medewerker der Birsjewja IVedamosti heeft oen vraaggesprek gehad met den Doema- voorzitter Chomjakof over dit onderwerp. Chomjakof zeide, dat hy het ter tafel bren gen van de joodsche kwestie thans een dwaasheid achtte. Er lagen nog 193 wets ontwerpen op afdoening te wachten. Vóór de vacantie zon men dus aan de behandeling der joodsche kwestie niet toe kunnen komen. En al kon dat, dan nog stelde Chomjakof zich de vraag of het huidige oogenblik wel geschikt was ter behandeling van de zaak, daar ze immers niet zou kunnen worden behandeld Vóór de kwestie van plaatselyk zelfbestuur on de agrarische hervormingen geregeld waren. Het joodsche vraagstuk meenden, het moest altyd zoo blyven. Don geheelen dag waren de jongelieden by elkaar. Zy deden wandelingen in de stad en daarbuiten, voeren in de gondel op den vyver of ook wel langs het zeestrand, schertsten, keuvelden en plaagden elkaar wederkeerig, haalden met den kunstkoker Pietro allerlei guitenstreken uit, en’s avonds zongen zjj allerliefste duetten. Geen won der, dat beiden als in den zevenden hemel verkeerden. Doch reeds naderde het verderf met ras- sche schreden. Een kleine, onbeteekenende oorzaak zou hoogst ernstige gevolgen hebben. Op zekeren dag kwam Beata haar vriend huppelend te gemoot en riep hem toe: „Signor Arturo, u kan me een groot ge noegen doen „Waarmee „Te Bordonara, een dorp in den omtrek, wordt van avond gedanst. Wil n mjj daar heen brengen?” Arthur zette een lang gezicht. Hij was geen danser en beschouwde deswege het dan sen als een ontzettend vervelend werk, dat men liefst aan anderen overla.it. En een bal bezoeken enkel om toe te kykon, vond hy allerverschrikkelijkst. Minister Churchill is thans candidaat ge steld te Dundee, waar hij Zaterdag meteen groote rede, voor een overtalryk publiek, den verkiezingsstrijd is begonnen. Tegen over den heer Churchill treden .de unionist Baxter en de arbeiderscanditteat Stuart in het strijdperk. In zyn rede van Zaterdag leverde de heer Churchill wederom een krachtig pleidooi voor den vrijhandel, waarin hy o. a. er op wees, dat Duitschland, zeker een land dat den tariefhervormers als voorbeeld kan die nen, een belangryk tekort had öp zyn be grooting, terwijl het vrijhandelsland Enge- land een aanzienlijk overschot kon aanwijzen. De heer Churchill deed verder nog eens llltkftmnn. (bit w»t he bud lu vroegere redevoeringen^ over onderwys, over de lersche quaestie en dergeljjko vraagstuk ken in volkomen overeenstemming was met de denkbeelden van hen, met wje hy samen werkte. Luide toegejuicht werd zyn ver klaring ik ben voorstander van vrijhandel, maar niet van vrijhandel in arbeid en in stérken drank. Het succes van den minister was bijzonder groot, maar toch zal hy, vooral tegenover den arbeiderscandidaat, waarschijnlijk een harden strijd hebben. Het ministerie voor Indië deelt aan de Engelsche bladen mede, dat er in Britsch- Indië thans onder patronaat van den koning- keizer een fonds is gesticht ter ondersteu ning van de duizenden, die ton gevolge van den slechten regenval in 1907 in ellende en gebrek verkeeren. Wel verleent, zooals men weet, de Britsch-Indische regeering zelf steun, wel bestaan tal van plaatselijke on- dersteuningscoramissiën, maar nu wil men een algemeen fonds stichten, waarvoor in het geheele ryk bijdragen zullen worden gevraagd. Het doel van dit fonds zal zyn in de eerste plaats het verstrekken van by- „Maar verklaar mjj dan, hoe het kwam, dat ik u de laatste maal in uw kamer vond, terwyl ge toch kort te voren een liedje hadt gezongen Beata lachte schalks. „Dat is zeer eenvoudig,” zeide zjj. „Ik wist, dat gy, nieuwsgierig om den castraat te zien, hoogst waarschijnlijk na de eerste tonen den tuin zoudt insnellen om naar hem te zoeken. Ik keerde daarom na het eerste couplet gauw in huis terug, terwijl gy nog in den tuin naar my zocht. Heden echter bleef ik met opzet hier, om u gelegenheid te geven mjj te betrappen.” Deze naïve bekentenis maakte Arthur vroolyk. „Hoor eens, lief kinlij zei hy, „wie heeft u toch zoo wonderschoon zingen geleerd? Ge hebt een stem, die elke operazangeres u zou kunnen benijden. En ge zjjt ook voor treffelijk geschoold. Leert men dat ook op het conservatorium?” „Ja, signor Arturo; yapoie stemmen hebben we allen, en de leeraren geven zich alle moeite om die te vormen Doch ik heb eigen lijk nog meer reden om nte vragen, vanwaar gy uw zangkunst hebt, want de Duitschers hebben anders toch ruwe kelen.” „Die afkomstig zjjn van de ruwe dieren vellen, waarin zy gekleed gaan,” plaagde Arthur haar. Reuter seint uit Parjjs, 4 Mei Van de verkiezingen voor de gemeente raden geeft het ministerie van binnenlandsche zaken de volgende statistiek Van 330 gemeenteraadsverkiezingen zyn de resultaten bekend123 gemeenteraden zjjn geheel geconstitueerdvoor 207 gemeen teraden moeten nog herstemmingen plaats hebben. De geunifieerde socialisten hebben do meerderheid in 4 plaatsen, de onafhanke lijke socialisten in 1, de radicalen en radico- socialisten in 107, de republikeinen der lin kerzijde in 56, de progressisten in 27, de nationalisten en reactionairen in 30. De meer derheid is nog niet verkregen in 105 plaatsen. De Republikeinen wonnen 14 zetels. Voor zoover op het oogenblik de uitslagen bekend zijn, hebben de republikeinen in 241 hoofdplaatsen de meerderheid verkregen. Reuter seint uit Rio de Janeiro, 4 Mei Volgens een officieus telegram uit Manaos leidde het jongste conflict tusschen Peruanen en Columbiërs over het betwiste gebied Rio Portomayo tot een waren veldslag, waarbij 50 dooden gevallen zouden zyn. Put UO Duliecuc TtgKBuug aam wn- heeft om de zomervacantie te beginnen en. daardoor de belangrijke voorstellen, die voor de behandeling gereed zyn óf onder den hamer doorjaagt, óf tot het najaar laat liggen, schryft Paul Michaelis in het „Ber liner Tageblatt” toe, aan het vaak veroor deelde stelsel der dubbele mandatenvoor den Rijksdag en voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden. Daardoor rijden deze beide wetgevende lichamen elkaar telkens in de wielen als in beiden gelijktijdig be langrijke zaken te behandelen zijn, en een afgevaardigde maar op één plaats tegelijk kan wezenen thans, nu de zitting van het Huis van Afgevaardigden gesloten is, wijl de leden daarvan „den boer moeten opgaan” voor de verkiezingscampagne, die begon nen is. Vroeger kon als verontschuldiging voor deze accumulatie van mandaten worden aan gevoerd, dat de leden van den Rijksdag geenerlei schadeloosstelling kregen, zoodat het wenschelyk was hen tevens tot lid van het Pruisische Huis te maken, waarin zy wel bezoldigd werden. Maar sedert de in- voering der daggelden in den Rijksdag is dit bezwaar vervallen, en daarmede tevens de reden voor de dubbele mandaten. De

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1