mil w stel COSTUMES TAILLEUR. wè KENNISGEVING. EENIG DEPOT M THEE. SUNLIGHT ZEEP BINNENLAND. ADV lïllTHNTIKN Stadsnieuws. ,E3LIAS". BEÏÏRS VAN ROTTERDAM Ontvangen l>l< NOUVEAUTÉS aanbesteden 700 K.G. GEROOKT SPEK en 200 PEKELSPEK, HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAND. van Blommestein's Inkt Geneeskundige Gymnastiek Massage. en D. VAN DUUREN, VI. IIAVKNSWAAÏ trok. Het onbegrijpelijke van het geval blijft, dat een man, die zoo diep gezonken was, nog voor ijverzucht vatbaar was en in een opwelling daarvan een minnaar van zijne vrouw, zooals by wist, dat zij er bij dozijnen had, heeft neergeschoten. De termijn van proefneming met de elec- trische tractie in de Simplontunnel loopt aan 't einde van deze maand af. De directie der Zwitsersche Bondsspoorwegen had te be slissen, of zy de clectrische installatie en locomotieven van de firma Brown, Boveri Co. zou overnemen, dan wel stoomtractie zou invoeren op de lyn Brieg Iselle. Ër is tot het eerste besloten de electriscbe tractie voldoet goed, de bedrijfskosten zijn wel honger dan bij stoomtractie, maar daar tegenover staat, dat men bij stoomtractie in de tunnel veel last van rook zou krijgen, wanneer or niet nog meer ventilatie-toestellen werden aangebracht. De kosten van overneming bedragen 1,240,000 francs, 700,000 francs voor do installatie en 540,000 francs voor vier elec- trische locomotieven. De staking der veldarbeiders in de pro vincie Parma in Italië duurt voort. Rust verstoringen hebben echter niet plaats. De overheid heeft haar toestemming geweigerd voor het verspreiden van manifesten van den arbeidersbond en de Kamer van arbeid, wegens de heftige bewoordingen, waarin, die stukken gesteld zijn. De arbeiders schijnen vastbesloten den strijd vol te houden. De Iersche Unionist Craig vroeg Woens dag in bet Lagerhuis minister Birrel, hoe een professor van de Roomsch-Katholieke universiteit, die de regeering te Dublin wil oprichten, beschermd zal worden, indien hij beschuldigd wordt, iets te leeren in strijd met de pauselijke encycliek in zake het mo dernisme. Toen Birrell antwoordde, dat hy niet recht begreep wat Craig bedoelde, viel deze uitAangezien de minister de eenige mensch is, die het nog laat voorkomen alsof het geen Roomsche universiteit is, die hy te Dublin wil vestigen Hier legde de voor zitter don vrager het zwijgen op. De tegenstanders van een Roomsche uni versiteit te Dublin zijn dit bljjkt niet alleen uit Craig's uitval stellig meer aan unionistische!) kant dan aan Jiberaleu, toch geeft de R. K. geestelijkheid by do vorkio- zingen het wachtwoordtegen de liberalen stemmen, om deze aldus te dwingen de Roomschen op het stuk van de lagere school nog meer te bevoordeelen dan de regeoring reeds getoond heeft te willen doen. Ware Birrel niet een man van echt liberalisme en ruim van geest, hy zou zijn ambtgenooten in het kabinet misschien raden, de ingediende hoogeronderwyBwet nu ook maar in te trek ken. Maar dat zal hjj zeker niet doen. Hy wil de Ieren althans in het hoogeronderwys tevreden stellen en zy zal zich daarvan niet door de handelwijze der geestelijkheid by de verkiezingen af laten houden. Het schijnt met dat al, dat de tyd, dat de Roomschen met voorliefde met do liberalen meegingen, zoetjes aan voorbijgaat. Als de Roomschen van do liboralen in het onderwijs verkregen hebben wat ze nu nog eischen, en in Ierland Home Rule, dan zal er allicht ook in het Vereenigde Koninkrijk voor de Roomschen niet langer reden zjjn om de liberalen te vriend te houden. Verspreide Berichten. Frankrijk. Te Ryssel is een man gearresteerd, die verbinding zocht met soldaten met hot doel, voor Duit8che rekening militaire geheimen te ontdekken. Io de omgeving van Rattambang, Indo china, zyn onlusten uitgebroken. Belasting- inners werden aangevallen en de kantoren geplunderd. Van politieken aard schijnen de onlusten niet te zyn. Düitschlanu. Woensdag vierde de kroonprins zyn 20sten verjaardag. ËNUELAND. De admiraliteit heeft het tegelijk afvuren van de paarsgewijze opgestelde 12 duimska- nonnen aan boord der linieschepen voorloopig verboden. Dit verbod moet het verband houden met het feit, dat by gehouden schiet proeven op den kruiser .Indomitable" em- stigo beschadiging der booten en aan den romp heeft plaats gehad. De Kanaalvloot, met inbegrip van het eerste kruiser-eskader en een torpedojager- flottilje, heeft bevel ontvangen, zich op 25 Mei a.8. te Dover te bevinden, ter begroe- tiug van den Franschen president bij diens bezoek aan Engeland. Belgie. Naar men meldt, heeft de gemeenteraad van Gent besloten een som van 800 francs te heffen van iedere vrouwelijke bediende in cafés. Portugal. De ex-dic:ator Franco zal door den paus ontvangen worden. Rusland. Een doemacommissie heeft het Taurisch paleis, waar de doema vergadert, in hooge mate brandgevaarlijk genoemd en geconsta teerd, dat het gebouw i.i het midden dreigt in te storten. Men wil een nieuw parlements gebouw. By den aanslag op den gouverneur van Woronesch blijkt de gouverneur door een bomscherf aan het linkerbeen en het gelaat gekwetst te zyn, terwyl zyn gemalin kwetsu ren aan beide beenen bekwam. Behalve een vrouw, die gedood werd, zijn er nog vier passeerende schoolmeisjes gekwetst. Marokko. Generaal d'Amade heeft den M'dakra's weer eens klop gegeven, volgens zyn zeggen. De „Kfiln. Zeitang", die gewoon is op de Franschen te vitten, vertelt van een paar gevallen, dat de Fransche soldaten zonder reden de eigendommen van Dnitsche bescher melingen hebben vernield. STATE N-G EN Ett AAL. T n K ac IM K M J TV IC ff Vergadering van Donderdag 7 Mei. By de voortzetting van de beraadslaging over het Visschery-ontwerp, komen de overgebleven amendementen in stemming. Aangenomen wordt met 88 tegen 28 stem men een amendement-Schaper, strekkende tot vrijstelling van de vischakte van hen dio met één hengel visschen. Hierdoor vervalt het amendement-Heyne. Aangenomen wordt met 52 tegen 16 stem men, een door den minister aanbevolen amen- dement-Duymaer van Twist, om te bepalen, dat onder hengel niet verstaan wordt de loophengol en de peur. De minister beveelt het amendement aan. In behandeling komt art. 17verbod om in eens anders water te visschen, zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende, welk verbod o. niet geldt voor hot visschen met een hengel in de hand in de Staatswateren, voor zooveel die by algemeenen maatregel van bestuur zullen worden aangewezen. De heer Schaper licht een amendement toe, strekkende om alle Staatswateren vrij te laten voor het bevisschen met één hengel. Men heeft nu den hengel toegelaten, maar gaat nu de hengelaars weren. De heer Reyne verdedigt daarna amen dementen om het visschen in openbare wa tereu met „den" hengel toe te latea als regel, behalve in die wateren, die by alge meenen maatregel van bestuur, worden aan gewezen. De hengelvrjjdom in alle wateren dat,voor algemeen gebruik bestemd is, moest z. i. oen weinig beperkt kunnen worden in het belang eener stelselmatige verbetering van den vischstand. De heer van der Zwaag geeft een toelich ting op een amendement, om het visschen met den hengel toe te laten, tenzij <i® recht hebbenden dit uitdrukkelijk verbieden. De heer Reyne verdedigt een amende ment, om mogelijk te maken dat voor be paalde wateren een algemeene, publieke vergunning tot hengelen kan worden ge geven. De schriftelijke vergunning wil de heer de Visser niet laten vervallen, doch hy ver- eenigt zich met het andere amendement- Reyne. Spr. wilde een eenvoudige vergun ning: zonder veel détails. De heer van de Velde acht ook de door het ontwerp gevorderde schriftelijke vergun- ning veel te ingewikkeld; dit voorschrift zou niet nageleefd worden of tot onnoodige bekeuringen leiden. Mondelinge vergunning was voldoende. Tegenover het amendement-v. d. Zwaag merkt de minister op, dat ook thans eeu verg inning vereischt is. Spr. had groote praktische bezwaren tegen het amendement. De heer Schaper verdedigt nader met na druk hengelvrydom in alle openbare wateren, niet slechts in 't belang van duizenden hen gelaars en van menig arbeider. Tot langdurig debat geeft aanleiding een amendement-de Visser, ter vereenvoudiging van de vergunning om in eens anders visch- water te visschen. De minister Talma en de heeren Duynstee en Regout bestrijden de strekking van het amendement. Morgen 11 uur voortzetting. Gemengde Berichten. Naar wjj vernemen, vordert het slypen van den Culliman naar wensch. Er zyn reeds verschillende facetten op den kostbaren steen geslepen. Binnenkort zullen aan Z. M. den Koning van Engeland teekeningen van ver schillende modellen worden voorgelegd. Ko ning Eduard zal dan bepalen, welk model aan den Culliman zal worden gegeven. (Tel.) Men meldt uit Amsterdam: Een aardige attentie heeft de consul-ge neraal van Griekenland, de heer R. Lehmann, den Griekschen matrozen en onderofficieren, dienende aan de hier liggende torpedoboot Aaspis, aangeboden. Ter gelegenheid van den naamdag van den Koning van Grieken land brachten Woensdagavond een deel der bemanning den avond by Carré door. Gis terenavond maakten de overige manschappen van de hun door den heer Lehmann gebo den gelegenheid gebrnik om een kykje te nemen in een Nederlandsch specialiteiten theater. Men schryft uit Siiedrecht: Gisterenavond werd in de kerk der Chris telijk Gereformeerde Gemeente de orde op bedenkelijke wijze verstoord. Sedert eenigen tyd beerscht onder de leden digr gemeente een weinig Christelijke geest ze zyn in twee partyen verdeeld: eenerzyds de predi kant met zijne aanhangers en anderzijds eenige kerkeraad9leden met het overige deel der gemeente. Nu is het de laatsten gelukt te bewerken, dat de predikant is geschorst en na de predikatie dezen avond, waartoe ds. v. d. Heiden en ds. Wisse waren over gekomen, zouden de motieven, die tot de schorsing hadden geleid, worden voorgelezen. De hoofdzaken waren: gemis aan veroot moediging en het niet willen erkennen van schuld. Maar daar kreeg men de poppen aan 't dansen. „Ge liegt", zoo riep men. Dat werd het sein voor een geweldig spec- takel, waarbij voor- en tegenstanders zich geduchtig deden gelden. Een aanwezige politieagent, lid der gemeente, moest de orde handhaven en spoedig kwam daartoe meer politie te hulp. Na afloop werd door de kerkeraadsparty een vroeger ontslagen ouder ling weer in eere hersteld en heden avond wil zy een president-kerkvoogd benoemen in plaats van den dominee, wat nieuwe standjes doet verwachten. Gisterenmorgen pleegde de barbier Van Es, wonende aan den Grondheerendyk te Charlois, in een vlaag van waanzin een ■oordaanslag op zyn inwonende schoonzuster. Hij bracht haar negen messteken toe. De dader meldde zich vrijwillig bij de politie aan. Men deelt ons medé Naar aanleiding van 't besluit der Regee ring om het te Enkhuizen gevestigde Rjjks- Algemeen-Betonningsmagazijn op te heffen, worden van de zyde der Enkhuizer burgerij allerlei pogingen in 't werk gesteld om te trachten die inrichting in stand te houden. Onder meer werd deze week aan Z.Exc. den Minister van Marine een adres gezonden, geteekend door circa duizend ingezetenen, waarin een beroep gedaan wordt op het historisch recht der Gemeente met betrek king tot deze instelling, welke hier sedert 1573, toen Prins Willem I by privilegie aan Enkhuizen het recht der paalkist verleende uit aanmerking van de buitengewone diensten door Enkhuizens burgerij betoond in 1572, is gevestigd geweest. Wel is waar is dit recht in 1836 door het Ryk afgekocht, doch de Regeering liet de werkplaatsen voor de vervaardiging van betonniugs- en bebake- nings-materiaal in wezen. In het aan den Minister van Marine toe gezonden request wordt gewezen op de be langrijke materieele schade, die door de opheffing van het Betonningsmagazyn zal worden berokkend aan de gemeente, terwyl „naar de meening van tot oordeelen be voegd te achten personen de bezuiniging, welke naar 't schijnt als motief heeft moeten dienen voor de bedoelde opheffing, van zoo geringe beteekenis is. dat het onverantwoor delijk moet heeten, daarvoor de beschikking over een eigen inrichting, die ten allen tjjde voldoende in de behoefte aan betonnings- en bebakenings-materiaal heeft kunnen voorzien, prijs te geven en in de voorziening van dezen "dienst afhankelijk te worden van de particuliere industrie en den willekeur van industrieelen, S „dat, zoo de opheffing der inrichting het go volg mocht zijn van de overweging, dat deze niet beantwoordt aan de eischen des tyds en de behoeften van don dienst, adres santen 't op hoogen prys zouden stellen, wanneer de autoriteiten te dezer zake als nog zouden kunnen besluiten tot een reor ganisatie in overeenstemming met de tegen woordige indu8trieele eischen, opdat de etablissementen te Enkhuizen in werking zouden kunnen bljjven". H. P. te Velddriel, verdacht van doodslag, in het begin van dit jaar op den visscher A. van Dalen, te Hedel, gepleegd, heeft zich eergisteren vrijwillig in handen der justitie te Tiel gesteld. Na het plegen der daad vu hij uitgeweken naar Duitscbland. Door onbekende oorzaak ontstond gister nacht te Lonneker brand in een blok van drie woningen, toebehoorende aan den land bouwer Wagenaar en bewoond door drie gezinnen. Twee woningen verbrandden geheel, de derde gedeeltelijk. De inboedels van twee gezinnen gingen mede geheel verloren. Alles was verzekerd. Te den Ham in Overijssel wordt het wee in de werden geplaagd door een lastig en gevaarlijk soort insect. Verscheiden boesten krijgen builen onder den hals en worden ziek - een dier is al gestorven. Uit Echten (gem. Lemsterland) schrijft men aan het N. v. d. D. De baldadigheden in ons dorp hebben nog geen einde genomen. Enkele weken geleden werd een onbewoon baar verklaard en onbewoond huis inbrand gestoken en verder nog op een paar plaatsen baldadigheden bedreven. Thans is een met ruigte geladen vaarbok in brand gestokende ruigte verbrandde ge heel, de bok gedeeltelijk. Ook de deuren der 8lttii hebben door den brand geleden. Uit het naburige Delfstrahuizen worden wederom vernielingen gemeld. De politie heeft, ondanks allen ijver, de bedrijvers van deze baldadigheden nog niet kunnen in handen krjjgen. Sommige ingeze tenen hebben reeds de vraag gesteld of het niet goed zou zyn een flinke premie uit te loven aan hen die aanwijzingen kunnen doen, welke tot ontdekking leiden. Men schrijft uit Lobith aan de Prov. Geld. Crt. Toen dezer dagen Jakob Mastenbroek het feit herdacht, dat hy 60 jaar als zeilmaker by de firma W. C. Camman te Lobith in dienst was, ontving hij o. m. ook een iu- vullingsblljet voor de Vermogensbelasting. Blijkbaar heeft men gedacht dat iemand, 60 jaar als zeilmaker werkzaam geweest zijnde, „binnen" is. Onder de Belgische mijnwerkers heeft een referendum plaats gehad over de wyze, waar op de productie beperkt kon worden. De mijnwerkers hebben met groote meerderheid het voorstel aangenomen, alle Maandagen het werk te staken, teneinde de voorraden steenkolen niet te groot te laten worden. Minister Winston Churchill doet al zijn best om het geschil in het .scheepsbedrijf in Engeland en Schotland by te leggen. Hy zal voorstellen, dat de stakers genoegen nemende met 18 stuivers vermindering van weekloon, weer aan het werk gaan, dat er een verzoeningsraad wordt ingesteld om in het vervolg alle geschillen betreffendo loon en werktijd te regelen en dat met bindend gezag. Voor de stichting van een sanatorium voor de politie in Nederland is in April aan nieuwe bijdragen ingeteekend voor f 774.50. Een poging tot oproer werd te Lima (Peroe) onderdrukt. De agitators werden uiteenge dreven en deels gevangen genomen. R. Pons, geb. te Barcelona, plm. 27 jaar, gehuwd met Hendrika Durivan, 26 jaar, laatst wonende te Rotterdam, wordt verdacht van bedrog, door het in hotels enz. in be taling geven van waardelooze 5 en 10 Dol larbiljetten van de voormalige Confederate States America. De commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam, verzoekt zyn aanhouding en voorgeleiding, zoomede inbeslagneming van bedoelde biljetten. De jaarlyksche algemeene vergadering van den Raad van Bestuur van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem had Dinsdag 5 Mei plaats. Door den Penningmeester, den heer Jan Veder, werd rekening en verant woording gedaan omtrent het beheer over 1907 van de School in het Museum, als ook omtrent de uitbreiding van het gebouw dor School. Als Voorzitter werd herkozen den heer F. M. baron van Lijnden. De voorzitter deed mededeeling omtrent de meest belang rijker punten, die op do werkzaamheden van bet afgeloopen jaar betrekking hadden. Be sloten werd ten behoeve der School voor Kunstnijverheid bij het Ryk, de Gemeente en de Provinciale Staten verbooging van subsidie aan te vragen, ten einde het onder wijs te kannen uitbreiden en verbeteren. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de verschillende zalen van het Mnsenm, ook aan de Prinsessekamer en Napoleonskamer, die thans ddör de welwillendheid van Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken voor het publiek, dat het Museum bezocht geopend zijn. Daarna bracht een aantal der aanwezige leden een bezoek aan de school voor Kunst nijverheid. Gistermorgen is te Rozendaal de schilder A. de J., doordat bij uog vóór de tram wilde overloopen doch struikelde, zoodanig aange reden, dat hy kort na het ongeval is over leden. GOUDA, 8 Mei 1908. Aan de raadsleden zyir de volgende inge komen stukken toegezonden: Gouda, 28 April 1908. Blijkens diens tot ons Collego gericht hierbij overgelegd schrijven van 15 dezer wenscht de heer P. Ooms alhier, met het oog op eeae voorgenomen verdere bebou wing van de Krugerlaan, over te gaan tot den afstand aan de Gemeente van het voor de verbreeding van den weg tot 7 Meter noodige terrein langs het te bebouwen ge deelte, ter lengte van 50 Meter, en wel na demping van de daarlangs loopende sloot, een en ander op den voet van bet Raadsbesluit dd. 23 October 1907, No. 13, volgens hetwelk de heer Ooms den grond, lang 50 en breed 3 M., alzoo ter oppervlakte van 160 M8., kosteloos en om niet aan de Gemeente af staat om het door haar te doen rioleeren en bestraten, en in de kosten van dit laatste bijdraagt f 2.— per M8. afgestanen grond, derhalve eene som van f 300. De Commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken, wier advies door ons werd ingewonnen, heeft tegen de door don adressant gevraagde overdracht op den voet van het bovenaangehaald raadsbesluit van 23 October 1907, No. 13, geen bezwaar. Ook bij ons College bestaat daartegen geene bedenking. De kosten van bestrating en riolering worden door den Gemeente-Bouwmeester geraamd op f 600.—, waarin door den heer Ooms eene som van f 300.— wordt bijge dragen. Wy hebben mitsdien de eer U voor te stellen het volgende besluit te nemen: lo. van P. Ooms kosteloos en om uiet in eigendom, beheer en onderhoud over te nemen een gedeelte van het perceel ka dastraal bekend gemeente Gouda in Sectie A No. 4121, en wel ten lengte van 50 Meter, gemeten van af de Noordelijke grens van dat perceel, en ter breedte van 3 Meter, nadat de daarlangs loopende sloot gedempt zal zyn; 2o. het sub 1 bedoelde deel van de Krn- gerlaan over de volle breedte van gemeen tewege te doen bestraten on rioleereu. Gouda, den 5 Mfei 1908. Wegens teruggaaf van belasting, meer be paald inkomston-belasting, hondenbelasting, vergunningsrecht en schoolgeld, zal op den dienst 1907 vermoedelijk eene som van f 450.— verantwoord moeten worden. Het juiste bedrag staat nog niet vast, daar eenige reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen nog aan hangig zyn. Aangezien op de begrooting voor bet ge melde doel slechts f 200.— werd uitgetrok ken, hebben wij de eer U voor te stellen d6n betrekkeljjken post, te vinden onder Artikel 2 van Hoofdstuk II „Teruggave van belasting" (Volgnummer 94) te verhoogen met f 250.— en deze som af te schrijven van den post „Kosten der Schutterij", voor komende onder Hoofdstuk III, Afd. II, Art. 5 dier begrooting (Volgnummer 111). Wy geven U verder in overweging den post van genoemde begrooting Hoofdstuk XI, Artikel 6 Kosten ter zake van de betaal baarstelling bij kassiers van renten en uit gelote obligatiën" (Volgnummer 193) te ver hoogen met f 1.—, wegens overschrijding van de geraamde som met f 0,34, en dit bedrag eveneens af te schrijven van den post „Kos ten der Schutterij" (volgnummer 111). By Kon. Besluit is voor het tijdvak van 1 Sept. 1908 tot en met 31 Aug. 1909 be noemd tot leeraar aan de R. H. B. S. alhier S. van Heyningen, tijdelijk leeraar aan die school. Heden slaagde te Utrecht voor het examen lager onderwijs de heer G. G. C. Weil, alhier. Naar wjj vernemen, zullen de heeren J. Louis Pisuisse en Max Blokzjjl, de be kende straatmuzikanten van het Handelsblad, op hun tournée ook hier een soirée geven. Bjj K. B. is goedgekeurd, dat J. W. Boers, burgemeester van de gemeente Abbenbroek, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Dit bekende, maar nog altoos schoone oratorium van F. Mendelssohn Bartboldy werd gisterenavond in de St. Janskerk uit gevoerd door de Dames-Zangvereeniging „Arnold Spoel". Het werd door een tamelijk groot publiek bijgewoond. Velen vinden het wel wat lang om meer dan 21/» WMr sUl te zitten. Er was echter heel wat te genieten en er is in dit werk vrjj wat afwisseling. Al dadelijk werden we geirapressionneerd door de krachtige, volle stem van den heer J. van Rjjsselberg, dié vooral in 't midden- register mooi aanspreekt. De Ouverture, die daarop volgde, was niet mooi en ongeljjk, vermoedelijk doordat de Dirigent meer ach teruit had moeten staan. De violisten moesteq zich te veel moeite geven om de maat te zien. De heer Th. J. van der Ham, Tenor, zong de bekende aria: „So ihr rnick von ganzen Herzen sachet, so will ich micb finden lassen" mooi zuiver, maar nog niet met genoeg Rentiment. Fjjn klonk het „Doppel-Qnartett" de loden van het koor, die hieraan meewerkten ver dienen onzen lof en niet minder Mej. van Linden v. d. Heuvell, sopraan, die nu en ook later zoo echt bescheiden haar stem aanpaste bjj de anderen, zoodat het alles geheel tot zjjn recht kwam. Een degeljjk bewys van haar keurige opvatting en groot kunstgevoel. Trouwens den heelen avond heeft zy ons verrukt door haar heerljjk geluid en innige gevoelvolle voordrachttij bracht haar hoor ders in de verheven stemming, die dit werk vereischt 1 Het koor toonde zich slagvaardig en heeft weer laten zien, wat de flinke leiding van den Heer Spaanderman vermag. Wat heeft hy er eer van, dat het zooveel mooien klank ontwikkelde en zoo zuiver zong. Spaander man is de Zangleeraar bjj uitnemendheid. Friscli on ruim zongen de Sopranen, mooi donker de Alten, helder manr soms wat zwak tegenover de anderen de Tenoren en breed en krachtig de Bassen 1 Het chor der Baaispriester was goed, maar nog niet sterk genoeg voor het groote gebouw 1 Indrukwekkend mooi zong 'tkoor „Oeffne den Himmel und fahre Jural 1 Hilf deinem Icnecht, o du mein Oott! Bjj het „Ich sehe nichtsden Himmel ist ehern über meinem Haupte," dat „Der Knabe" zong, klonk 't orgel veel te doordringend, soms scherp. Trouwens 't orgel was nog al eens te zwaar tegenover het fragment van 't Residentie-orchest hierdoor gingen nuanceeringen van dit laatste verloren Het orgel moet meest aanvullen, maar niet te veel domineerendit onderwijst ook den zang. v Maar mooi en juist voldoende was 't orgel in de eerste aria in het „Zweiter Theil", zoo glansrijk gezongen door Mej. v. Linden v. d. Heuvell. Het „Weiche nicht, denn ich bin dein Gott, ich stürke dich" kon niet mooier en gloedvoller gezongen worden Dat sprak tot de ziel en roerde ons meer dan menige geestelijke ons in woorden kan zeggen. De Heer M. J. Spaanderman die de zware orgelparty had te vervullen en daarvoor onze erkentelijkheid, onzen lof verdient, heeft in de laatst genoemde aria ook door zjjn fijn accompagneeren alles nog fjjner doen uitkomen. Mej. Phine de Bruyn, Alt, is een zeer gqed geschoolde zangeres. Zc heeft zich zeer goed van haar taak gekweten en was ook in 't 8amenzingen juist zooals 't wezen moet. In dit werk heeft ze geen dankbare partij. De Heer v. Rjjsselberg wa3 steeds goed op dreef en als we verlof gehad had den, zouden we hem evenals de andere solisten gaarne eens warm hebben toegejuicht. Nu moesten we ons maar steeds kalm hou den; ik geef hierbjj echter de verzekering, dat het velen moeite kostte 1 Een van de mooiste koren of liever een der best getongen koren was „Der Herr ging vorüber" enz. enzniet minder dan 't daarop volgende Recitativ and Chor„Seraphim standen über ihm, enz." 't Was vol gevoel en expressie In de laatste Tenor-solo, mooi door den Heer v. d. H. gezongen, was de orgelbege leiding weer treffend en precies aanpassend. Het laatste kwartett en 't schluss-chor zullen zeker ieder voldaan hebben. Met eere mag men terugzien op de indruk wekkende uitvoering van dit heerlijke werk Den Directeur en allen medewerkers onzen hartgrondigen dank 1 DONDERDAG 7 MEI. L.K. H.K. Staatsleeninqen. Portugal. Oblig. 3e Serie fr. 500 3 60i - Oblig. 3e Serie fr. 2500 3 60 - Rü8land. Iwang Dombr. Obli gatiën 41/, 86»/, Azir. Japan Obligatiën 1899 4 80 Columbia. Geconsolideerde Buitenlandsche Schuld. O. 1000 P. 3 Hypotheek-Banken Pandb. Rotterd. Hypb. 4 100 Pandb. Standaard Hypb. 4'/. 99 - Pdbr. Sted Hypb.'sGrav. 4'8 100»/4 Pandb. Utrechtsche Hypb. 4»100 Pandb Westlandsche Hypb. 4 96 Pandb. Zuid-Holl. Hypb. 4 94'/, Pandb. Algemeene Groninger Scheeps-Hypb. 4'/« 98' 9 Pandb. Nederl. Hyp. Pand- briefbank 4 93 Pdb. Ned. Scheeps-Hypb. 4»/, 99»- Northw. Pac. Aand. 152 Pandb. Bataafsche Hypb. 4 94l/« Eerste Ned. Hypotheekbrief- bank 4 94»/, Pandb. Hollandsche Hypb. 4'/i 95 Pandb. Nationale Hypb. 4 100 Scheepvaart-Maatschappijen. Aand. Holland-Gulf Stv.-Mjj. 35 Premieleeninqen. Bklgie, Loten Stad Antwerpen 1887 97 Spoorwegleeningen ITALIË. Obl. Zuid-Italiaansche Spw. Mjj. 3 668/8 - Diversen Oblift Mjj. tot Expl. Laan van Meerdcrvoort 1900 4i 100»/, IN Burgerlijke Stand. Moordrecht. GEBORENJohitu Oornoli', ouders J. v. d. Bas on A. van Tilburg. - Loendurt, ouders A. de Jong en J. de Ruiter. Pieter Cornelia, oudera P, C. do Zwart en D. van dcri Broek. Gerrit, onders G. de Bruin en G. van Jeveren. Johannes, ouders P. J. Bannink en M. Burger. GEHUWD: J. Klejjn en I., do Jong te Gouderak. - D. J. van Grenningen lo Reeu- wjjk en W. van Vliet. OVERLEDENA. 0. van dor Schaft, 10 w. T- L. Verstoep, 19 d. A. Molenaar, wed. van C, Kool, 83 j. Predikbeurt bij de Remonstrantse he Gereformeerde GemoeDte alhier. Zondag 10 Mei, 's voormiddags 10'/, uur, Ds. H. VAN ASSEN DELFT. De LUITENANT-KOLONEL, COMMAN- DEERENDE OFFICIER te GOUDA, zal op VRIJDAG den 15 MEI e.k., des middags te 19 ure, te zjjncn bureele aan de Varken markt, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het openbaar do levering van of zooveel meer of minder als zal blijken noodig te zjjn, gedarende het tweede huif* Jaar Ë008, ton behoeve van de menage der Soldaten alhier in garnizoen. Nadere inlichtingen omtrent deze levering kunnen worden ingewonnen by den Eerste- Luitenant-Kwartiermeester teu bureele Jeru- salemstraat. De Luitenant-kolonel, Commandeerende Officier, voornoemd. A. L. BOONACKER. Gouda, den 5 Mei 1908. Het beete, onschadelykste tn g* makkelykete poetemiddel voor Heeren ■Fffl en vooral damee en Kinderschoenwerk EIlI 1, de Appretuur van C. M Mttller It Ce BerlinBeeth-Str 14. - Men lette goed Óp naam en fabrlekemerk.- !ü?2! Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland, brengen bjj deze ter openbare kennis lo. dat het gaarderboek voor het loopende jaar ter inzage van ingelanden zal liggen van 8 Mei tot en met 21 Mei aanstaande, en wel het gaarderboek in zjjn geheel ter Secretarie van Rynland le luiden (op eiken werkdag van des morgens 10 tot des na middags 4 uur) en uittreksels uit het gaarder boek op de gemeonte-Secretariën van de hoofdplaatsen der districten; 2o. dat de ingelanden hunne bezwaren binnen acht dagen na de Ier inzago ligging, en dus uiterlijk op 29 Mei e.k., schriftelijk en met de noodigo bewijsstukken gestaafd, aan de Vereenigde Vergadering moeten heb ben ingezonden. Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rynland, EGBERT DE VRIES, Dijkgraaf. PIJNACKËR, Secretaris. Leiden, 2 Mei 1908. is proefonderVindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN - HOLLAN D. Mot zeer gunstig resultaat wordt door ondergeteekonde behandeld: ruggegr. verkr., lichaainsmisvorm., bewegingsstoorn., ver stuikingen, ftpierverrekkingen, enz., vetzucht, rheumatiek, Ischias, rug- en lendenpijnen, verstopping, enz. enz. KATTENSINGEL Q 143. WEES NIET BANO dat Sunlight Zeep Uw goed zal I bederven. In Sunlight zijn geen f I nadeellgebestanddeelen, die gaten f K in Uw goed bijten, het feit, dat J 1 tien mlllioen «tukken Sunlight f i iedere week verkocht worden, r 1 bewijst wel de goede hoedanig-1 l held an zuiverheid. F.io.ooof wordt dan ook als belooning f 1 aangeboden aan een leder, die f in deze zeep vervaïachlng w kan aantoonan. Urn wordt verzoekt up 'f NEIlli te letten UIT HKT MaOLZIJN VAN UORINCHEM. Deze THKEEN worden afgele verd in verzegelde pakjes van vijf twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Nommer er. Prjja, voorzien van nevenataan Merk, volgens de Wet gedepo neerd Zich tot de uitvoe ing van ge eerde ordera aan be v ende J. G. BIJL, voorheen J. BREEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2