Langs Vreemde Paden. Nieuws- en A dvertentieblad voor Gouda en Omstreken. Dinsdag 12 Mei 1908. 47ste Jaargang. No. 10636. Bultcnlandsch «verzicht. FEUILLETON. s millioen roebel te schrappen. en 1 ADV E IITENT1 EN worden gepl ratst 15 regels 10 Centen. Met algemeene stemmen heeft de bijzon dere commissie het onderhavig wetsontwerp goedgekenrdzjj verzoekt de Kamer, het op hare beurt te willen goedkeuren. De prijs per ]*ost 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F C E N T E N. Telefoon .Te. 8Ï van a 50 (Jenten; iedere regel iiietp* Groote letten* worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Ad verten tien ‘ol I uur d« midd. Baron Hajasji heeft aan het Wai-Woe-Poe (dep. van buit, zaken) te Peking mededeeling gedaan van de namen van vier Chineesche kooplieden, die openljjk de tegen de Japan ners gerichte boycolt beweging aanpryzen. Hajasji heeft nu het verzoek gedaan, dat de Chineesche regeering dit voor de toekomst aan de bewuste vier heeren zal beletten. Een verzoek, dat voel weg heeft van een bevel. De Britscbe consol generaal te Kanton heeft zich in opdracht van de regeering te Londen gewend tot den onderkoning te Kanton met den goeden raad, de boycoll- beweging te onderdrukken. t De onderkoning van Kanton, tot wien ook door de Japansche regeering een vertoog was gewend over de boycott, heeft daarop geantwoord, dat er geen propaganda voor zoo’n boycott wordt gevoerd. De kanton- neezen trachten bun eigen bandel en nijver heid te bevorderen. Hjj kon dus nergens wat aan doen. Naast de moeilijkheden welke er reeds Reuter seint uit Calcutta, d.d. 9 Mei Aan bet station te Parbatipur is een Ben galees in hechtenis genomenmen vond 4 bommen en drie dolken in zyn bezit. Hy zat in de tram, toen een twist mot zyn medereizigers leidde tot zyn arrestatie. Beata stond nog lang op het achterdek en wuifde hun met baar zakdoek een vaar wel toe. Voor het eerst sedert vyf weken moest Arthur Beata’s gezelschap ontberen. Het middagmaal, dat men in don tuin gebruikte, verliep onder den indrak van het afscheid tamelyk stil tbans ontbrak toch de schalk, die altjjd bet gebeele gezelschap met baar kostelijke, naïeve grappen onderhield. Na den eten gingen gewoonlijk allen in den tuin op tapijten liggen, om gedurende het beete middaguur in de koele schaduw, te slapen. Zoo deed men ook nu, en Arthur droomde van zjjn geliefde Beata, van den verdachten danser op het bal te Bordonara, van Beata’s vader, dien hij niet kende, het waren geen aangename droomen. Gewoonlijk bad Beata, die het eerst wak ker werd, Arthur gewekt door hem met een grassprietje in den neus te kittelenthans moest hg vanzelf ontwaken. Daarna deden zjj meestal samen een wandeling door den tuin of gingen op den vijver varentbans bleef Arthur geen andere keus dan alleen door de lanen te zwerven en de plekjes op te zoeken waar Beata had vorwyld, waar hare heldere stem had geklonken, waar baar vrooigk gelach bad weergalmd en waar hij zoo gelukkig was geweest. (Wordt vervolgd) Voor de kiesrechthervorming in Saksen is een compromis opgesteld, dat, naar de Köln. Ztg. verneemt, reeds door meer dan 2 der kamerleden onderteekend is, zoodat de aanneming verzekerd mag heeten. Welke houding do regeering zal aannemen, zal eerst in do kamerzitting worden medegedeeld. Het compromis bevat de volgende bepa lingen Het actieve kiesrecht wordt toegekend mot het voleindigen van het 23e levensjaar, aan alle burgers die sedert twee jaar Saksisch onderdaan zyn en twee j iren in het district hebben gewoond. Wie in de laatste twee jaar voor de invulling der kiezerslijst zjjn belas tingplicht jegens Staat of gemeente niet is nagekomen, verliest bet kiesrecht. Het passieve kiesrecht wordt toegekend na het voleindigen van het 30e levensjaar, aan allen die vier jaar Saksisch onderdaan zyn en gedurende dien tjjd in Saksen ge woond hebben, en een belasting betalen van minstens M. 30. Drie pluraalstemmen kunnen worden toe gekend lo. aan grondbezitters met minstens 75 be lasting aandcelen of een leeftijd van 50 jaar 2o. aan degenen dio een zelfstandig beroep of bedryf uitoefenen, met minstens twee per sonen, of aan ambtenaren mot M. 1800 trac- tement, of by een bepaalde ontwikkeling, of na aflegging van hot examen voor eenjarig vrijwilliger 3o. aan hen, die minstens 2200 Mark be lasting bötalen. Voorts bepaalt de overeenkomst, hoe de indeeling der kiesdistricten zal worden ge regeld er zullen 9G districten zjjn, waar van de grenzen by de wet zullen worden vastgesteld. geheim op de regeering te schelden, daar dit in het publiek niet geoorloofd is.” Arthurs belangstelling was door deze naïeve mededeeling in hooge mate opgewekt. Voor hem leed het nu geen twyfel meer, of don Maso was lid of zelfs het hoofd van een geheim genootschap, misschien wel van een samenzwering. Deze ontdekking gaf hem veel te denken. Het scheen hem toe, dat Beata’s ontbieding naar Palermo met de plannen dier samen zweerders samenbing; misschien moeit zy een of andere rol daarbjj spelen. Maar zulk een jong, onschuldig meisje? Beata zag bet nadenken, waarin Arthur verzonken was, voor treurigheid aan en wilde hem troosten. „Laat het hoofd toch niet zoo hangen,” zeide zjj; „ik kan u niet treurig zien. My gaat deze scheiding ook zeer aan het hart, maar acht of tien dagen zyn nog geen eeuwig heid. Later zal ons het weerzien dan des te gelukkiger maken, en dan zullen we den tjjd weer even aangenaam doorbrengen als tot nu toe.” Den volgenden morgen ging Beata op de naar Palermo bestemde boot, na teeder af scheid genomen te hebben van hare huisge- nooten en van Arthur. De raderen zetten zich in beweging en bet vaartuig verliet de haven. De Doema heeft zich in haar jongste zit ting bezig gehouden met de begrooting van spoorwegen. De rapporteur der begrotings commissie Markof verklaarde, dat een .her vorming van het gansche departement van spoorwegen dringend noodzakelyk was. Hy bepleitte de benoeming van een commissie, die uit leden van Doema en Rijksraad, be stuursambtenaren en deskundigen zon bestaan, om den tegen woord i'en toestand derstaats- en particuliere spoorwegen te onderzoeken. De adjunct van den minister van verkeers- wezen gaf toe, dat er op spoorweggebied vele misstanden heerschten. Alle volgende sprekers ondersteunden het voorstel van den rapporteur der begrootingscommissie, dat vervolgens werd aangenomen. Ten slotte werd ook een voorstel der be grootingscommissie aangenomen, om op de begrooting, waarin de uitgaven geraamd zyn op 533 millioen, een bedrag van 33 Is Usknb hebben Kleiu-Aziatische redifa, die reeds moer dan acht maanden onder de wapenen zyn, genoeg van den dienst ge kregen. Er heerscht een zeer oproerige geest onder hen. Zy klagen er over, dat men hen noodeloos uit hun werk geroepen beeft, terwyl zy den kost moesten verdienen voor zich zei ven en hun gezin, en ze willen met alle geweld naar huis. Zjj hebben een telegram gezonden aan den Sultan, waarin zy zeggen, dat zjj hun plicht als soldaten kennen en met volkomen bereidwilligheid naar de wapenen zullen grijpen waar het geldt tegen de ongeloovigjn op te trekken. Maar thans worden hun diensten slechts gebruikt om ongehoorzame onderdanen des Sultans er onder te houden. Met 't oog op den nood, waarin hun gezinnen verkoeren, smeeken zy ontslagen te worden. Mocht dit niet gebeuren, dan dreigen zjj te deserteereu. Men doet al het inogeljjke om de morrende redifs te kalmeeren en doet een beroep op geestelijkheid, om de manschappen rustig te houden. De Sultan schijnt vooralsnog niet genegen aan bet verzoek der redifs te vol doen. Integendeel wordt de oproeping van redifs in verschillende districten van Klein- Azië voortgezet. In ambteljjke kringen wordt een en ander in verband gebracht met den binnenlandscheu toestand in oenige districten van Aziatisch Turkije, waar oen bedenke lijke gisting heerscht. (.01 ns< ll E 101IIINT een bewjjs geven 34) „Is hy niet zoo goed als uw moeder vroeg Arthur, die bedroefd by Beata stond en naar haar keek. .0 ja wel, hy is goed, maar ook zeer, zeer streng, al te streng! Hy schertst nooit, hy lacht nooit; hy spreekt weinig, maar denkt en peinst des te meer. Een diepe ernst, dien men bjjna bekommering zou noemen, werpt steeds een schaduw op zjjn gelaat. Ik ge loof, dat niemand hem voor een Siciliaan zou houden, en toch is hjj dit land met lyf en nel toegedaan. Ja, ik heb zelfs reden om te veronderstellen, dat juist zyn vaderlands liefde schuld beeft aan zjjn droefgeestig heid.” „Hoe dat zoo?* vroeg Arthur verwonderd. „U moet weten, dat het volk hier onte vreden is over de Napolitaansche regeering; men zegt, dat vader die zelfs grimmig baat. Vroeger kwamen er vaak vele vreemden, louter landslieden en vrienden van vader, by ons. Dat waren grootendeels sombere en akelige menschen, loeljjk als haaien, en die Vrjjdag heeft in het Engelsche Lagerhuis de heer Haviland-Burke het voorstel gedaan over te gaan tot de tweede lezing van de z.g. Criminal Law and Procedure (Ireland) Act (1887) Repeal Bill, het ontwerp, waarbjj de crimineele uitzonderingswet voor Ierland zou worden ingetrokken. De voorsteller deed uitkomen, dat de gewone wet ook voor Ierland voldoende was, om misdaden tegen te gaan. De beer Lonsdale bestreed bet voorstel de uitzonderingswet was, zoo meende deze spreker, wel noodig, ter bestrijding van hielden steeds geheimzinnige beraadslagin gen. Ik was in dien ty'd nog zeer nieuws gierig „Nu zjjt ge dat natuurlijk niet meer!* bracht Arthur in. „Neen, dat ben ik ook niet. Ik was dan nieuwsgierig om te weten, wat er toch zoo gedurig voor geheime dingen werden verhan deld, en zoo besloot ik eens aan de deur te gaan luisteren, hoewel vader dat streng ver boden bad.* „O foei!* „Het was niet goed van my; maar ik was toen nog klein „Ah, sapperloot, nu zyt ge natuurljjk al groot!* „Signor Arturo, als u my telkens in de rede valt, kan ik u niets vertellen.* „Ik zwjjg al. Ga verder!* „De boot vertrekt morgen pas; dus kan ik on nog niet verder gaan.* „Looze guit, nu hebt ge zelf uw verhaal gestoord „Hour dan verder. Myn luisteren stelde mjj zeer teleur. Men sprak over dingen waarvan ik niets begreep: van Rébomba, van generaal Pasquale Russo, den commandant onzer stad, van Cavour en Garibaldi en der- geljjken. Ik kon er zooveel uit opmaken, dat zjj het over politiek hadden, en besloot daaruit, dat zjj hier tam enk wam en om in het Reuter seint uit Tenger, d.d. 9 Mei Van hoogst betrouwbare zyde wordt mede gedeeld, dat aan een zekere legatie alhier brieven zyn ontvangen van Moulay Hafid, waarin deze verklaart gaarne zyne goede gezindheid ten opzichte van Europa te wil len toonen, maar dat hem dit belet wordt door het optreden van Frankrijk en de kui perijen van zyn broeder en diens viziers. Verder verklaart hy binnenkort een aanval te zullen doen op Rabat en een einde te zullen maken aan de heerschappij van zyn broeder, maar dat hy tijdig de Europeanen aldaar zal waarschuwen, ten einde hun in staat te stellen met hun have en goed de stad te verlaten. Daardoor zal hjj dan van zjjn goede trouw. wetteloosheid en wanorde in Ierland. Alleen de nationalisten wenschten de intrekking, maar het lersche volk.in zjjn geheel wenschte het behoud van de wet. En waar do geest van wetteloosheid in Ierland in den laatsten tyd weer was toegenomen, was het noodig de regeering do gelegenheid tot krachtige bestrijding te bljjven verschaffen. Hy stelde dus voor het ingediende wetsvoorstel to ver worpen. Minister Birroll verklaarde, dat zyn party oen was in dy mooning, dat de bestaande wot onduldbaar was en zoo spoedig mogelyk diende te worden ingetrokken. De minister erkende, dat er soms politieke misdrijven in Ierland voorkwamen, maar dat Ierland in het algemeen gesproken een’vre'dolievend en do wet eerbiedigend land was. Al kon niet worden ontkend dat in enkele deelen van het land oen geest van wetteloosheid beerschte, die stond in nauw verband met de gevolgde politiek en, blykbaar doelende op de plannen ten aanzien van home-rule, welke de liberale regeering koestert, sprak do minister zyn vertrouwen uit dat do toekomst wel verbe tering zou brengen. Do rede van minister Birrell word herhaaldelyk door de toejuichin gen der lersche nationalisten onderbroken. Op voorstel van don heer Redmond werd met 209 tegen 76 stemmen ten «lotto tot sluiting der debatten besloten. Voor de tweede lezing verklaarden zich daarop 201, tegen 77 stemmen. Een voorstel Long om hot ontwerp naar eon committee van het geheele huis te ver wijzen, d. w. z. voorloopig in den doofpot te doen, werd met 190 tegen 74 stemmen ver worpen. Het verslag van den heer Colaert, rap porteur over het wetsontwerp op de inter nationale overeenkomst tot verbod vaii den nachtarbeid voor vrouwen, is verschenen. Die overeenkomst gaat uit van België, Duitscbland, Oostenryk-Hongarye, Denemar ken, Spanje, Frankrijk, Engeland, Italië, Luxemburg, Nederland, Portugal, Zweden en Zwitserland. De Belgische wet van 13 December 1889 op den arbeid van vrouwen en kinderen, be paalt dat de jonge dochters, alsmede de vrouwen beneden 21 jaar, niet meer mogen toegelaten worden tot den arbeid in de mynen, graverjjen en groeven (art. 9.). De Berner overeenkomst gaat verder dan do Belgische wetzjj verbiedt den nacht arbeid voor alle vrouwen, welke haar leef tijd ook zy, en dit verbod geldt voor elke njjverheidsonderneming zonder onderscheid, indien daarin meer dan tien werklieden mannen of vrouwen arbeiden. De heeren Helleputte en Bertrand dien den indertjjd wetsontwerpen in, om de Bel gische bepalingen te verscherpen, maar beide wetsvoorstellen vervielen tengevolge van de ontbinding der Kamers in 1900. Naderhand werden zy opnieuw ingediend en den Hen Mei 1906 bracht de heer Mabille daarover verslag uit. frletoi n ie. 82. DeUitgave dezer Courant geschiedt dagelijk niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. drie maanden is 1.26, franco per

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1