ii IM I Langs Vreemde Paden. LZoon. M I .Meiru'S’ en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Dinsdag 19 Mei 1908. No. 10042. Buitenlandse!! .Overzlchl. rveer 4 eijsers FEUILLETON. cherjj la. ei. VRIJ CBTBRANDERS icnmantels. tin alle stijlen. i'ELS i 47ste Jaargang. LOON, D uur <l< s uii<’<l. ing, van LMS. rogist likelen. 40) XII. Het vertrek. '•3 niet at, rden wjj e gehol- reer met eet veel u zenuw- ide helpt innenkoorls. in eetlust. landfebrieks- i. Ookrecht- i f 0.75- Haag. aiBSch f GOÜBSCHE (Olli!\T. In do Canadeescho clab te New-York heeft Donderdagavond een feestmaal plaats gehad, waar 1300 Canadeezdn aanzaten. Na de gebruikelijke dronken op de staats hoofden wijdde rechter Lanaley van Halifax een glas aan de betrekkingen fasschen Canada, Groot-Britannië en de Vereenigde Staten. Hij zeide daarby o.a. Ik geloof niet dat Canada altijd een kolonie zal bljjven. Onze verstandhouding is zoo aangenaam, dat niemand een anderen wensch Reuter seint uit Rambouillet, 16 Mei Dit de mededeelingen loopende over alle gemeenten in Frankrijk, uitgezonderd het departement van de Seine, die minister president Clemenceau aan den ministerraad deed, volgt, dat de republikeinen definitief in 1984 gemeenten de overwinning behaald hebben. Croesus slechts met medelijden neergezien. Enkel voor Beata wilde ik leven en sterven. En nu, een brief, een dood stuk papier, ver woest opeens al deze beelden mijner phan- tasie. Beata is wellicht voor altijd voor my verloren. O God, wat heb ik misdaan, dat Gy mij zoo vreeselyk straft! Kan er iemand zyn ongelukkiger dan ik?” Gedurende deze in hartstochtelijke opge wondenheid uitgesproken monoloog was Ar thur met groote stappen de kamer op en neer geloopen. Ten laatste liet hy zich in een leuningstoel vallen en sloeg de handen voor het gelaat. In zijn smart had hij Beata’s aanwezigheid geheel vergeten. Het arme meisje had in het eerst niet recht begrepen, wat er eigenlijk aan de hand was. Uit Arthurs wanhopig klagen werd haar echter eindelijk zooveel duidelijk, dat hij moest vertrekken en wellicht nimmer zou terug komen dat hij tot dusver had gehoopt met haar het leven door te gaan, en dat hij haar bijgevolg hartstochtelijk moest liefhebben. Na Arthurs laatsten smartelijken uitroep trad zij daarom vastberaden en met schrik- wekkenden ernst op hem toe. „Ge vergist n, signor Arturo,” sprak zij op doffen toon; „er is iemand, die nog on gelukkiger is als u en dat ben ik!” „G0?” vroeg Arthur, door deze woorden opgeschrikt. die grootten. ld, iphbon 117- „Ja, ikGij zyt, als een meteoor, plotse ling bij ons verschenengy hebt mij tot een nieuw leven geroepen, door in myn arm hart de zoetste aller gewaarwordingen op te wek ken, en ‘voor mij een nieuwe wereld te ont sluiten, een wereld vol vreugde en zalig genot, zooals ik droomde, een wereld vol kommer en verdriet, zooals ik thans zie. Ik ben meer te beklagen dan gij, signor Ar turo. Al mag de scheiding u ook zwaar val len, gij hebt steeds gelegenheid en middelen om u daarover te troosten. Gy hebt een toe komst, voor u staat de wereld open. Gy zult een andere vrouw vinden, die u geluk kiger zal maken dan de arme, bescheiden Beata in staat zou geweest zijn te doen. Ik echter, dat voel ik, zal nooit meer vrooTijk kunnen lachen. Gy neemt mijn geluk mede. Mijn hart behoort slechts u het zal nooit een ander kunnen toebehooren. Ik heb lang getracht dit voor my zelve te verbergen en my omtrent den aard mijner gevoelens te misleiden; thans echter ben ik tot het inzicht gekomen, dat gy my alles zyt, dat ik zonder u niet zou kunnen leven. Vergeef my deze bekentenis; zy heeft zich onwillekeurig aan my opgedrongen, want de smart buigt my geheel ter neder. O Dio mio o santissima Madonna, hoe ongelukkig hebt gij my ge maakt! Moest gy mij met de liefde bekend maken enkel om mij te doen ondervinden, voor het Japansche leger opmerkelyk ver-w schijnsel. Te Tokio, Yokosoeka en Osaka is hot voorgekomen dat soldaten gezamenlijk in ry en gelid de kazerne verlieten by wyze van protest tegen de van hunne meerderen ondervonden behandeling. Een krijgsraad, voorgezeten door prins Kan-in, bevelhebber der le divisie, behandelde een zaak der deserteurs van het le regiment infanterie te Tokio. Drie belhamels werden gestraft. De overigen werden vrygesprokendaar entegen zagen drie officieren, de brigade commandant, de kolonel-regiments comman dant en de luitenant, over wie het hardst geklaagd werd, zich met arrest gestraft. By voorlezing van het vonnis sprak prins Kan-in de hoop uit, dat in het Japansche leger steeds de echte Samoerai-geest mocht voortleven, en dat het zich aan alle Enro- peesche invloeden zou weten te onttrekken. Teietoc n Aio. S3. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco pel post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Reuter seint uit Rome, 16 Mei De Kamer nam een ook door de regeering aanvaarde motie aan, waarbij het ministerie wordt verzocht in overleg te treden met andere mogendheden voor de byeenroeping eener conferentie tot het brengen van een heid in de wetgeving op het wisselverkeer. Voor zoover is na te gaan, ziet het er voor minister Caillaux met zyn begrooting voor 1909 niet erg rooskleurig uit. Zooals wy reeds meedeelden, vraagt de minister van binnenlandsche zaken 7 millioen meer voor de ouderdomspensioenen, die van oorlog voor nieuwe mitrailleuses 15 millioen extra, en zyn collega van marine gelden voor twee nieuwe pantserschepen. Na de onthullingen over do qualiteit der voedingsmiddelen zal minister Picquart bovendien diep in den zak moeten tasten, om de hoogere pryzen voor betere voeding te kunnen bestryden. Hoe men ook tracht te besparen op andere afdeelingen der begrooting, men zal haar met een 50 60 millioen moeten verhoogen. En waar dit geld van daan te halen? Het valt niet te ontkennen, zegtde „Vos- sische Zeitung” hierover, dat de staatsinkom sten in vergelijking met het vorige begroo- tingsjaar verminderd zyn de crisis, die over de heele wereld voelbaar is, spaart ook Frankrijk niet. Misschien doet ook de vrees voor de inkomstenbelasting haar werking zeker is, dat er een algemeene malaise merk baar is en de inkomsten verminderen. Tot einde Maart bedroegen de inkomsten in vergelijking met 1907 reeds 21,919,200 fr. minder Wanneer men den geheelen toestand overziet, is het zeer waarschijnlijk, dat Minister Caillanx voor een tekort zal komen te staan van 100 120 millioen fr.‘ waar onder nog niet eens de niet te overziene kosten van de Marokko-expeditie begrepen zyn. en zyn nest door de dreigende baren laat dragen. „Hem, wiens levensschip eens in verre streken door woeste golven werd medege voerd, zal hier aan de verzachtende bronnen van zijn vaderland tot eeuwigdurende herin nering dit standbeeld gewyd zyn, dat zyn Nassauscbe landgenooten steeds in trouwe hoede zullen bewaren”. Men leest in het Ned. Ty’ds. v. Geneeskunde: In een open blief in la Belgique médicale wordt door de bad-artsen van Spa mede gedeeld, dat en waarom zy zich genoodzaakt gevoelen, bij de regeering aan te dringen op tydelyke wedertoelating van speelzalen in de badplaats, onder wettelyk te bepalen voor waarden. De gemeente Spa is niet by machte, de groote kosten te dragen, die noodig zyn om do badplaats op de hoogte van den tyd te houden. De gemeenteschuld zou daardoor moeten stygen tot 875 fres. per inwoner. In Duitschland hebben de regee- ringen de voorzorg genomen, gedurende eenige jaron vóór het sluiten der speelzalen de opbrengst dier inrichtingen voor een deel te kapitaliseeren, en met de renten dezer bedragen worden thans nog de kosten voor publiciteit, concerten en andere vermakelijk heden bestreden. Een Kurtaxe kon te Spa niet worden ingevoerd, doordat de regeering zulk een heffing ongrondwettig acht. De bad-artsen betoogen dat de Jandsregeering feitelyk de kosten voor verbetering der badplaats moest dragen, omdat het land groote vaordeelen geniet door haar bestaan. Maar zoolang dit niet gebeurt, schiet er voor Spa niets over dan de speelzalen weder te openen. En de geneeskundigen, hoewel in beginsel daartegen, moeten nu wel er toe medewerken, omdat zy anders niet ervoor, kunnen waken, dat de plaats den naam vanfi een ernstig genezingsoord zou verbeuren en/ alleen de lieden tot zich zou trekken, diel spel en vermaak zoeken. Zy vragen daarom' een wet, die het niet te vermyden kwaad zal regelen en binnen perken houden. koestert dan de handhaving van de beste gezindheid tusschen het moederland en de oudste dochter. Reeds nu hebben wy alle rechten van een vryen en onalhankelyken staat, zelfs in buitenlandsche aangelegen heden, maar eenmaal komt de tyd, waarin een volk zich zoo krachtig heeft ontwikkel 1, dat het niet langer een kolonie wil zyn. Is deze tyd gekomen, dan zal by gemeen overleg de verhouding worden geregeld en dan zal Canada tot het moederland in zyn natuurlijke betrekking komen. In plaats van een afhankelijke kolonie zal het dan een bondgenoot worden, en ik ben er zeker van dat Canada het moederland zal helpen de Angel saksische instellingen over de wereld te verspreiden. Wy zullen er niet aan denken, ons aan te sluiten by de Vereenigde Staten. Dat zou een staatkundig belang voor ons kunnen zyn, maar het zou in stryd wezen met onze idealen. Wy zouden dan geen plaats kunnen innemen onder de wereldmo- gendheden. De Britsche gezant te Washington, de heer Bryce woonde het feestmaal by en nam on- middellyk na dea dronk van rechter Langley het woord, om te verklaren, dat Groot- Britannië en Canada altyd hun tegenwoor dige verhouding zullen handhaven. Spr. meent, dat zoowel Britten als Canadeezen dit wenschen. Nooit te voren heeft het volk van Canada sterker gevoeld dat zyn land voor altyd een deel van het Britsche ryk behoort te blyven. Onder de redevoering van den gezant stond rechter Langley op en verliet de zaal. De feestgangers stelden zich geen partyzy juichten den gezant even hartelyk toe als zy bet den rechter hadden gedaan. By de onthulling van het standbeeld van prins Willem van Oranje Vrydag te Wies baden, hield do Keizer de volgende toe spraak „Ik schenk hier aan myn trouwe stad Wiesbaden dit door meesterhand voortreffelijk uitgevoerde standbeeld van myn voorvader uit Jiet Huis van Oranje, van den grooten Zwijger, Willem I, prins van Oranje, graaf van Nassau. „In ’t stille Dillenburgsche slot tot jonge ling gerijpt, trad by met groote geestesgaven uitgerust, met een nobel karakter en grooten heldenmoed begaafd, in de groote Wereld, in den stryd zyns levens, den stryd voor zyn geloof dien hy tot aan zyn laatste uur volstreden heeft, trouw aan zyn devies -. „Je maintiendrai”. „Wat hy, de door het Nederlandsche volk gekozen kapitein-generaal en stadhouder,voor de bevryding der Nederlanden uit de geweld dadige heerschappij van een Alva, voor de grondlegging der Nederlandsche onafhanke lijkheid heeft gedaan, is met gulden letteren in de geschiedenis van dat volk opgeteekend. Zyn huis en zijn land beeft de held een naam geschonken, die naast de meest gevierde namen in de wereldgeschiedenis in eere prijkt. Op de vleugelen van het lied heelt de naam Nassau door de geheele wereld geklonken zyn Nassausch geboorteland, zyn Duitsch vaderland tot schitterenden roem weerklinkt tot op den dag van heden de oude melodie: „Wilhelmus van Nassauen, ben ick van Dietschen bloedt”. „Saevis tranqnillus in undis”, kalm te midden der woeste golven, was de kernspreuk tot het zinnebeeld, dat de groote Oranje vorst zich had gekozen de ijsvogel, die zich Beata was door die laconieke verklaring van haar vriejid zoo onthutst, dat zy als versteend bleef staan, zonder iets te kunnen zeggen. „Hebt ge my niet verstaan?” vroeg Ar thur met bitterheid. „Hebt ge nog niet be grepen, dat ge den ongelukkigsten van alle menschen voor u ziet? Welk een ommekeer! Vóór enkele minuten nog zwelgde ik in geluk en nu ben ik door dezen harden slag ge heel verpletterd. ScheidenIk moet scheiden van haar, die geheel myn hart vervult, die mfc zoo onuitsprekelijk dierbaar is, zonder wie ik niet kan leven. Ik moet weg van haar, om naar het ziekbed van myn vader te «nellen, O schrikkelijk lotl Hoe schoon hed ik nuf d<i toekomst voorgesteld! Aan hare zndo, in hare armen, in het bezit barer Helde bad ik op eiken koning, op eiken De correspondent van de „Ostasiatische Lloyd” te Tokio maakt melding van een, Telefoon No. Kï ADV E It T E N I I E N worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën <ot 1 De verkiezing to Newport ia Shropshire (Engeland) is weer een overwinning voor de ^Unionisten geweest, niet omdat Beville Sta- nier, ban candidaat, met een meerderheid van 951 stemmen (5328 4377), gekozen is, want sedert de scheuring in de liberale partjj onder Gladstone, is het een unionistisch dis trict geweest, maar omdat de unionistische meerderheid in 1906 slechts 166 <4848 - 4682) bedroeg. Evenwel, in 1892 bedroeg zjj 1285, in 1886 1576 en in 1895 en 1900 stelden de liberalen zelfs geen candidaat. Voor do liberalen zal de uitslag, hoewel beter dan die van vroegere verkiezingen, toch een teleurstelling wezen, aangezien zjj, na de twee Schotscbe overwinningen, hadden gehoopt, dat de begrooting ook in Engelec.be districten de stemmin r te hunnen gunste zon hebben veranderd. En de Engelscbe districten geven de beslissing. Van de 670 zetels zjjn hoe ellendig men door baar kan worden? Voor welke schuld moet ik zóó zwaar boe ten? Hoe zal ik in de toekomst zonder hem kunnen leven?” Deze hartstocbteljjke nitUarsliog van smart bjj Beata maakte op Arthur een diepen in druk. Tot dusver had hjj in haar slechts eon kinderlijk, onschuldig, naïef en vrooljjk meisje gezien, wier eenige zorg het was, of haar de eerstvolgende scherts of moedwillige streek ook zou gelukken, Thans stond er een ernstig liefhebbende, van smart vervulde jonkvrouw voor hem, wier wjjze van denken en spre ken met die van het kind Beata niets meer gemeen had. Eén oogenblik bad dezen om mekeer bewerkt. Welk een innige liefde, welk een volheid van edele gevoelens lagen er in deze smart; Arthur werd er geheel door meegesieept. Hjj vatte Beata’s hand en zag haar in de schoone oogen, met een blik waarin zich innige liefde, teederbeid en weemoed vermengden. .Arm kind,* fluisterde lijj, „ook gjj Ijjdt dus met mjj! Dat maakt mjjn verdriet slechts te grooter. Onder andere omstandigheden zou de bekentenis uwer liefde mjj overge lukkig gemaakt hebben; thans echter bezwaart zjj mjj liet hart. Overigens moet ge niet geheel vertwijfelen. (Wordt vervolgd.)

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1