BINNENLAND. NOUVEAUTÉS Stadsnieuws. PoslerUen cn Telegraphic. Veemarkt te Rotterdam Afd/vr&cs/fa'uil/i/ëf JJ/ivrsAfs/xyy ADVERTENTIE» van Blommestein's Inkt er slechte 72 voor Schotland, 103 voor Ier land on de 495 overige voor Engeland en Wales. Van die 495 zjjn er dertig Welsche districten, alle door liberalen of (een viertal) arbeidersafgevaardigden bezet. Engeland is de „overheerschende vennoot", en ais de libe ralen dien voornaamsten firmant niet op hnn hand houden is 't met hen gedaan. Hoe noodig het is, dat in Pruisen door wetgevende maatregelen toestemming wordt verleend tot het oprichten van crematoria en tot het regelen der lijkverbranding is nu weer gebleken. In het geschil tusschen het bestuur der vereeniging voor lijkverbranding te Hagen en de politie, die de lijkverbran ding strijdig met de wet achtte, heeft Vrijdag het Pruisiiche bestuursgerechtshof uitspraak gedaan, ten nadeele van die vereeniging, in een breed gemotiveerd vonnis, waarin in de voornaamste plaats de wettelijke bezwaren worden uiteengezet. Het opperste bestuursgerechtshof in Sak sen heeft herhaaldelijk in dezelfde zaak een beslist tegengestelde opinie uitgesproken. Van de 25 Bondsstaten in het Rijk laten thans 12 de lijkverbranding toe, en dertien verbieden haar, wat uit een rechtskundig oogpunt een ongewenschte toestand is. Verspreide Berichten Frankrijk. De serie der duels is nog niet afgesloten. Vrijdag hebben geduelleerd Pierre Lalo en Vuillemin, muziekcritici van de Temps en van de Comoedia. Vuillemin werd aan de hand gekwetst. Van het duel Emery Ernest Charles zal niets komen, daar eerstgenoemde een tegenstander van het duel is en weigert te vechten. Dü1T80HLAND. Eulenburg zal te Berlijn vervolgd worden wegens meineed, maar bovendien te München nogeens, omdat hij Jacob Ernst getracht heeft tot het afleggen van een valsche getuigenis te bewegen. Te Berlijn is „nog niets bekend" van een ontmoeting dezen zomer van keizer Wilhelm met den czaar. Wel schijnt een samenkomst van den keizer met koning Alfons op de agenda vast te staan. Engeland. De Fhinsch-Engelsche tentoonstelling te Londen is, ondanks het regenachtige weer, den eersten dag door 128.000 menschen be zocht. Ook in Engeland zijn menschen, die den midden-Europee8chen tijd willen invoeren. O.a. de hoofdbestuurder van de Great Eastern Railway, mr. Gooday, die voor het denkbeeld dezer dagen een lans gebroken heeft. Andere landen zouden Engeland wel navolgen, zei hij en dan zou men, van En geland over Ostende, Vlissingen of Hoek- van-Holland gaande, tot Rusland en de Balkanstaten eenzelfden tijd hebben. Invoe ring zal een groote besparing aan kunstlicht geven. Italië. De legercommi8sie uit de Italiaansche Ka mer zal voorstellen, 150 millioen lire uit te trekken voor verdediging der grenzen. Zij voegt er bi), dat de kanonnen van Krupp even goed zijn als die van Schneider en stelt voor de verdere levering aan Krupp op te dragen. Oostenrijk-Hongarije. De Oostenrijksche Kamer van Afgevaar digden stelde het wetsontwerp op vermeer dering van het aantal recruten van de land weer in handen van de legercommissie. Rusland. Vrijdag zijn te Petersburg weer drie men schen ter dood gebracht en niet minder dan 21 doodvonnissen uitgesproken. Het verbond van het Russische volk te Odessa heeft den minister van financiën naar aanleiding van zijn uitlating: Goddank, dat wjj geen parlement hebben! een telegram van gelukwensch gezonden! Amerika. Op het socialistische convent te Chicago zouden kinematografische voorstellingen wor den gegeven ter illustratie van de tegenstel lingen tusschen het leven der armen en dat der rijken. De politie heeft deze voorstel ling verboden op grond van haar opruiend karakter. Tegen dit verbod hebben de lei ders der partij verzet aangeteekend. Blijken! een uit Nederlandsch-ïndië ont vangen telegram werd eene in het berg complex Noesahoeale (eiland Ceram) agee- rende colonne beschoten. Twee Europeesche en drie inlandsche militairen beneden den rang van officier werden door pijlen en rantjoes licht gewondzij blijven allen dienstdoen. De vijand werd uit een ver sterking verdreven met achterlating van vijf dooden. (St.-Ct.) Gemengde Berichten. De vooruitzichten in de diamantindustrie. Verleden week gaf de vertegenwoordiger van de l'remier-mjjn, de heer Bosch, aan het bestuur der Amst. Juweliersvereeniging de verzekering dat, al zou er in dit jaar geen enkel „steentje" worden verkocht, de Premier-mijn toch haar ruw-prjjzen zou handhaven. Nu schrijft de heer H. Polak in het Week blad van den A. N. D. B., dat een herleving van het bedrijf stelUg alreeds zou zijn inge treden, zij 't ook "nog niet op zeer groote schaal, als niet de Premier-geschiedenis alles bedorven had. „De verklaringen, door den heer Busch (die, volgons zijn eigen verklaring, geen zen ding te vervullen had, doch een pleizier- reisje maakte) verleden week hier ter stede afgelegd, zijn uitstekend, zegt hij; doch nieuw zijn zij geenszins. De heeren Cullinan en Wagner, president en directeur der Pre mier-maatschappij, hebben ruim een maand geleden in de jaarvergadering te Johannes burg precies hetzelfde gezegd. Niettemin hebben de fabrikanten en kooplieden het toen noudig geoordeeld, een internationale com missie te vormen, ten einde de Premier weer tot het Syndicaat terug te brengen; zij achtten toen de woorden der heeren Culli nan en Wagner blijkbaar volstrekt niet vol doende om de toekomst met gerustheid te gemoet te gaan. Zou men nu denken, dat de woorden van den heer Busch, die slechts zaakgelastigde is, van meer waarde of betee- kenis zijn? „Volstrekt niet. „De zaak is, dat men de Premier niet ver trouwt. De Premier heeft een geschiedenis, die allesbehalve vertrouwenwekkend is. „Het eenige lichaam in den ruw-diamant- handel, waarin iedereen onvoorwaardelijk vertrouwen stelt, is het Syndicaat. Als men morgen zou weten, dat het Syndicaat op nieuw den alleen-verkoop der Premier-dia manten in handen heeft, zou overmorgen het geheele diamantbedrijf zich weer in be weging zetten. „Blijft de Premier echter op zichzelf staan, dan wacht iedereen, over de geheele wereld, af, wat er gebeuren zal en zullen er geen zaken van beteekenis worden gedaan, voor men in voldoende mate de kat uit den boom zal hebben gezien. „Daarin ligt nu vanzelf opgesloten, welke gedragslijn juweliers en kooplieden in deze zaak te volgen hebben. „Maar als men het in de A. J. V. te druk heeft met de gewichtige omstandig heid, dat een paar roosjesjuweliers, die wil len laten werken, daarover met ons willen spreken, dan ligt het voor de hand, dat men die Premier-malligheid-links laat liggen. „Wat het zwaarste is moet nn eenmaal het zwaarste wegen. „Tntusschen zijn en blijven de werklieden de dupe der geheele historie. „De bond kan en mag geen geld meer be steden aan uitkeeringen, die een halve ton in de week verslinden. „Het is ellendig, dat het zoo moet zijn maar het kan niet anders. Indien wij thans niet bewaren wat er nog over is van onze weermiddelen, zal onze toekomst volkomen uitzichtloos zijn. Dat is in de jongste bonds vergadering uiteengezet. De massa der le den heeft dat, zooals reeds is gezegd, begre pen. En het heeft diepen indruk gemaakt, dat zij het, onder de gegeven omstandighe den, deden." Een Duitscher uit Berlijn is te Rotterdam in handen van kwartjesvinders gevallen, die hem medetroonden naar een drankgelegen heid op den Walenburgerweg. Daar verspeelde hij in korten tijd 460 mark. Toen liep hij naar de politie, die een van de spelers, den Haagschen kwartjesvinder W .aanhield, maar hij had natuurlijk geen cent bü zich. Vrijdagmorgen werd te Rotterdam brand ontdekt aan. boord van het stoomschip „Gi braltar", geladen met stukgoederen, en lig gend in de Spoorhaven. Vermoedelijk is de brand door broeiing ontstaan in een kolen bunker aan bakboordzijdehij werd gebluscht door de werking van de stoomboot „Rijn haven" van den havendienst, nadat te ver geefs gepoogd was met de stoompomp van het schip het vuur te dooven. Manschappen van de reddingsbrigade daalden, van rook- maskers voorzien, in den gloeiend heeten bunker af om het vuQr te ontdekken. Aan handbrandspuiten, die uitgerukt waren, werd op order van den directeur het binnenruk ken van het terrein van de gemeentelijke handelsinrichtingen ontzegd. De schade bleef bepaald tot den bunker met zijn inhoud. Zuid-Afrika's blanke bevolking. „De Transvaler" wijdt een artikeltje aan den uittocht van blanken uit Zuid-Afrika. Terwijl in Canada en Australië de blanke I bevolking toeneemt, verliest Zuid-Afrika van zjjn betrekkelijk geringe blanke bevolking jaarlijks duizenden. In 1907 kwamen er in de Kaapkolonie aan 9024 mannen, 5631 vrouwen en 2636 kinderen, te zamen 17.291. Doch er verlie ten de Kaapkolonie 17.025 mannen, 7565 vrouwen en 5223 kinderen, te zamen 29.831 personen. Er gingen dus 12.522 meer weg dan er bij kwamen. Er gingen bijna zooveel mannen het land uit als er mannen, vrou wen en kinderen samen inkwamen. In aan merking nemende dat de mannen over 't al gemeen de werkers en verdieners van geld zijn, moet het als een droevig feit worden geacht dat het getal vertrekkende mannen zoo groot is. En hoe ging het in Natal? In 1907 kwamen daar 4597 personen van het mannelijk en 3^25 van het vrouwelijk ge slacht aan, te zamen 8022 personen. Er verlieten het land 7158 van het mannelijk en 4858 van het vrouwelijk geslacht, te za men 12.016 personen. Er gingen dus 3994 meer weg dab er inkwamen. Zoo hebben de Kaapkolonie en Natal samen 41.829 of bjjna 42.000 personen binnen 12 maanden verloren. En waar is dan nog het verlies van Transvaal en Vrijstaat? Men zou het totale verlies van Zuid-Afrika wel op 'n losse 60.000 kunnen schatten. Gesteld dat de 60 000 personen een met de ander genomen tijdens hun verblijf gemiddeld 20 pd. st. in 't jaar aan contanten verdienden, dan zou hun vertrek beteekenen dat er in Zuid- Afrika 1.200.000 pd. st. minder wordt ver diend dan in 1907, Zooveel geld is er min der in circulatie. Men zou zelfs anderhalf millioen pd. st. kunnen rekenen als min der in omloop zijnd geld. Deze feiten dui den aan hoe hoogst ernstig de zware de pressie is waaronder ons sub-continent ge bukt gaat. Hoe de bevolking te vermeerde ren op een wjjze die ons land tot wezenlijk voordeel zal strekken is de plicht van onze staatsmannen. Zjjn ze onbekwaam dien plicht tegenover het menschdom na te ko men, dan wordt het tijd dat Zuid-Afrika omziet naar betere mannen of liever gezegd wijzere mannen. In Australië zijn de con dities, waarop een immigrant aan een eigen stuk grond kan komen zoo gunstig, dat ko lonisten daarheen gelokt worden. Hoe is het hier gesteld De regeeringen mogen wel een les leeren uit het boek van hun zusterkolo- nies over de zee. Het is natuurlijk niet uit 'toog te verliezen dat de lautnuw in Zuid- Afrika zwaar te strijden heeft tegen pla gen en ziekten en noodweer, en dat om die reden de uitlander hier veel liever de aan dacht komt wijden aan mineralen, of aan den handel. Doch het is eveneens een feit, dat er voor veeteelt en struisboerderij een ruim veld open ligt. Hoe die met spoed te bevorderen, moest de studie zjjn van onze regeering. Er wordt veel gesproken van onze eigen industrie. Doch wie denkt er aan om fabriekon te stichten in een land, dat reeds erg dun bevolkt is, en dan nog jaar lijks duizenden ziet vertrekken naar elders? Ook in verband hiermee herhalen-wij het, dat daar het ten overvloede gebleken is, dat de Hollandsche sprekende kolonisten in den regel niet best geschikt zjjn voor de eigen aardige omstandigheden, waaronder de boer derij hier moet geschieden, het do plicht is onzer regeering om vooral te zorgen, dat onze eigen menschen niet wegtrekken, doch op het land worden teruggebracht en met ruime hand worden geholpen om aan een boerderij te komen, in andere woorden „terug naar het land". Te Gorredjjk verwisselde voor eenigen tijd een café met annex hotel van pachter. De nieuwe pachter ging het gebouw uit breiden en verbouwenéén lokaal - een bovenzaal, die o. m. voor heerensocieteit gebruikt wordt bleef in zjjn oude doen. Het gebouw werd geïnspecteerd in verband met de drankwet, en nu bleek, dat ook die zaal niet voldoende voorzien was van ramen met doorzichtig glas. Doch de nieuwe huurder wist raad. In den oostelijken muur werd fluks een raam aangebracht met doorzichtig glas, oppervlakte zoo groot als 't ontbrekende aan de vlakte, voorgeschroven door de Drankwet. Wel staat die muur op pl. m. 10 centimeter afstand van den muur van buurmans woning en valt er dus haast geen licht door dat „doorzichtig" raam, maar doorzichtig is het, men ziet buurmans muur. De oppervlakte doorzichtig glas is nu vol doende en de „Vergunning" op die zaal is behouden gebleven. In het militair hospitaal te 's Gravenhage lag een soldaat ziek. Hjj was zeer ziek maar men wist niet wat hem ziek maakte. De militaire geneeskundige wetenschap stond machteloos tegenover het geval. Onderzoek na onderzoek werd gehouden, consult na consult het baatte niethet defect in des soldaat's lichaam bleef geheim. X-stralen zouden het geheim oplossen. Doch in het militair hospitaal was geen X-straal-apparaat. Het Roode Kruis zou helpen. Een brancard werd gehaalden in optocht trokken oppassers en geneeskundige dienst, gevolgd door een stoet belangstellenden, met het zieken-voertuig naar het Roode Kruis. Fluks wordt, te bestemder plaatse aange komen, het dek der ambulance weggesla gendoch met beteuterd gezicht bljjven oppassers en doktoren staan Men had vergeten den patiënt mede te nemen 't Is heusch „historisch" gebeurd (L. en V.) Zooals reeds uit telogrammen bekend werd, heeft 19 April te Belawan een ontzettend ongeluk plaats gehhd. Daarover meldt de „Deli-Ct.": De Javaboot „Pahud", die naar Batavia zou vertrekken, maakte stoom op. De ke telvuren worden met residu gestookt dut een geweldige warmte kan ontwikkelen. Of de stuurboordsketei een klein mankement had, of de rqgidutoevoer te groot is geweest, wie zal het uitmakenzeker is, dat even over 11 uur de stuurboordsketel en onmid dellijk daarna ook de bakboordsketel in de lucht vloog, zóó snel achtereen dat éen ex plosie door heel Belawan vernomen werd. ZoodJp rook en stoom en stof optrokken, bleek, welk een verwoesting was aange richt. Aan boord van de „Pahud" was het middendek opengeslagen, aan stuurboords- zjjde de zijwand van het schip over ettelijke meters breedte vernield, stroomde het water naar binnen. Aan land was de steiger, waaraan het schip lag, gedeeltelijk vernield, terwijl van de gouvernementsdouaneloods slechts het gedeelte, waarin de kantoren, ook het kantoor van den havenmeester, ge vestigd zijn, gespaard was gebleven. Zoodra de eerste schrik voorbij was, wer den aller handen uitgestoken om hulp te bieden. Van verschillende hoeken van het sterk overhellende schip, klonk hot gekerm van gewondenop het spooremplaceraent waren tusschen stukken ijzer en hout ook enkele menschelijke lichamen neergeploft. De gewonden werden naar het station ge dragen, vanwaar dadelijk naar Medan om hulp getelefoneerd was. Aan boord waren de meeste slachtoffers. Van het scheepsper- soneel waren de tweede en vierde machinist in het water geslagen; hoewel gewond wis ten beiden aan land te komen. De kapitein was juist bezig, den passa giers hun hutten aan te wijzenhij en de reizigers in het achterschip bleven onge deerd. Een Europeesche reiziger, die zich aan dek bevond, de heer de Graal, een van de artistcn van het circus Otten een danies- artiste werden gewond, de eerste zwaar (arm gebroken, neus beschadigd, builen en schrammen), de laatste licht. Van de in landsche bemanning van het schip werden er op slag drie gedood, terwijl vermist zijn en vermoedelijk ook gedood werden de le mandoer en een stoker. Voornamelijk had het kombuispersoneel het moeten ontgelden de keukens zjjn geheel vernield. De overige dooden en gewonden bevon den zich onder de talrijke dekpasagiers ca. 150 Javanen met vrouwen en kinderen, die na afloop van hun contracttijd nanr Java wilden terugkeeren. Onder hen werden en kelen van het schip op het spoorwegem placement geslingerd, op de debris van loods en steiger geworpen, of aan boord tegen wanden of dek gedrukt. Ook een 2e klasse passagiers, de Javaansche vrouw raden Er- lina, vond den doodzij werd over boord en onder den steiger geslingerd. Aan land werden een paar losse koelies van de firma van Nle Co. gedood er. anderen gewond, terwijl een Ohineesche kranie van genoemde firma eveneens dood op het emplacement van den spoorweg werd teruggevonden. De lading van het schip bleef onbescha digd; dank zij de waterdichte schotten is het vaartuig zelfs niet gezonken. Naar het „Hbld." verneemt, is het voort vluchtige jongmensch met de f 65.000 reeds Vrijdagmiddag in het Oranjehotel te Scheve- ningen gearresteerd in het bezit van de ge heele som, minus zeven k acht gulden. Reeds drie jaar was de ontrouwe bedien de, een jongmensch van nette familie, ten kantore van de cargadoorsfirraa Meyer Co. aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam werkzaam, en nooit had men iets verdachts aan hem waargenomen. Wel was hij af en toe een beetje zenuwachtig, doch juist Vrijdag ochtend was van nervositeit niets bij hem te bespeuren geweest. Op het kantoor der bestolen firma gold de regel, dat papieren van zeer groote waarde niet door den concierge, doch door een der kantoorbedienden moesten worden gehaald. Te halftwaalf zag de concierge het jong mensch aan het kantoor van de Kasvereeni- ging waar hij niet behoefde te komen, daar hem' verboden was chéques zelfs te innen. Toen men op het kantoor der firma Meyer Co. te halféên nog niets van het jong mensch vernomen had, begon men zich daar ongerust te maken. Men meende de politie aan het bureau Warmoesstraat van het geval in kennis te moeten stellen en koos daartoe den meeBt bezadigden en gematigden vorm, door te in- f ormeeren of er ook iets bij de politie bekend was van een ongeluk. Onmiddellijk werd een politiepost geplaatst bü den Franschen trein, en het signalement naar heinde en ver getelegrafeerd. Door de Amsterdamsche politie is waarlijk in deze zeer actief opgetreden, en de onerva renheid als boosdoener van den 18-jarigen voortvluchtige maakte, dat de politie reeds Vrijdagmiddag -zoo gelukkig was hem te arresteeren. De ontrouwe bediende was ui. niet eens zoo slim geweest in het Oranjehotel een anderen naam op te geven. Vrijdagavond werd de gearresteerde naar Amsterdam overgebracht, waar hij den nacht doorbracht in het politiebureau aan de War moesstraat. Het jonge mensch werd gevat door den rechercheur Van de Sande en overgebracht door den inspecteur van politie Misset en twee rechercheurs, onder wie Van de Sande. Bij den uitgever G. J. A. Rays te Utrecht zal in het najaar verschijnen een nieuw werk van Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, getiteld„Christelijk sociaal. Proeve van onderzoek naar het verband tusschen Chris tendom en Maatschappijleer". Het prospectus, dat ter perse is en dat de uitgever gaarne toezendt, bevat een ge detailleerde inhoudsopgave, zoodat men nu reeds kennis kan nemen van 't geen dit werk ons zal brengen. Haast alle vorstelijke personen vinden er een genoegen in eens een tijdlang incognito te reizen en meer dan eens is nu de vraag gedaan, moet men hen dan behandelen als reizende vreemdelingen of als gekroonde hoofden. Moet men ze groeten of niet f Het volgende geval kan als antwoord op die vraag dienen- Korten tijd geleden vertoefden koning Eduard, koningin Alexandra en hunne dochter prinses Victoria te Kopenhagen. Koningin Alexandra, een Deensche weet er uitstekend den weg evn zij stelde voor een eind door de straten te wandelen. De ko ning vreesde herkend te worden, en stemde slechts aarzelend toe; dames kunnen zich achter een dichte voile eenigszins onken baar maken, voor heeren gaat dat echter minder goed. Maar er viel een beetje regen en de koning zwichtte voor het argument, dat hij zich achter een parapluie best kon verschuilen. Zoo toog het drietal er op uit, en alles ging best, tot de koningin in een speelgoedwinkel Deensche poppen zag, die ze absoluut koopen wilde. Zo ha tide den koning uver^ om even den winkel binnen te gaan, er niet aan denkende dat toen de pa rapluie neer moest. De winkelier, zijn win keljuffers en de aanwezige klanten herken den de bezoekers en door diepe buigingen en ander eerbetoon werd het incognito ver stoord. Een Amerikaansche dame, ook in den winkel aanwezig, trok zich echter van het geval niets aan; en nam totaal geen notitie van de nieuwe bezoekers. De pret voor de vorstelijke wandelaars was uit, want honderden nieuwsgierigen kwamen opzetten en aldus begeleid keerden zjj ont stemd naar het paleis terug. De winkelier had intusschen de z. i. on beleefde Amerikaansche dame onder han den genomen, die eenvoudig beweerde dien vreemde heer en dame niet te kennen. De ruzie liep hoog en de dame werd beschul digd van majesteitsschennis, naar 't politie bureau gebracht. Daar verklaarde zjj de schoonzuster te zjjn van den Amerikaan- schen gezantschapssecretaris, en niets an ders gedaan te hebben dan wat de Engel- schen koninklijke familie had gewenscht: haar incognito te eerbiedingen! Men liet haar ongemoeid gaan, doch het geval kwam ter kennis van koning Eduard, die er har telijk om lachte. 's Avonds, op een partij, verklaarden hij aan den Amerikaanschen gezant, dat de Amerikaansche dame zich onberispelijk had gedragen, en verzocht haar dit te willen meedeeler.. Laat het Hollandsch publiek, dat ook wel eens een heel enkele maal zjjn meer dan ge paste nieuwsgierigheid toont, bedenken dat eerbied bewijzen aan een vorst heel goed kan bestaan in het in voldoen aan zjjn wensch om niet gezien te worden. Uitroeien van vogels. Bij het Engelsche departement is een wetsontwerp ingediend, dat de strekking heefs, de uitroeiing tegen te gaan van vogel soorten, die om de fraaie vederen worden gejaagd. Het ontwerp, dat den naam draagt van „Lord Avebury's Bill", wijl Avebury (vroeger sir John Lubbock) een der invloed rijkste strijders is voor het beschermen van fraaie en zeldzame diersoorten, die met uitroeiing worden bedreigd, wordt vooraf gegaan door een nota, waarin wordt gewe zen op den omvang, dien de uitroeiing van de kostbare vogelsoorten in alle deelen van het Britsche rjjk allengs heeft aangenomen. Zoo zgn op verkoopingen van veeren en vo- g lam' Sturende het tweede halfjaar van 1W7, te Londen gehouden, aan de markt gebraoot j 19.742 paradjjsvogel-huiden, 1411 pakken veeren van den witten reiger (wat betegkent dat 115.000 van die dieren om hujvWen zijn gedood) en ontzaglijke hoe- jpreïhedten huiden en veeren van bijna alle denkbare fraaigevederde vogels. Op een veiling te Londen in Juli werden de kopjes verkocht van 1386 gekuifde duiven en onlangs kwam in Engeland een partijtje van 20.000 ijsvogelhuiden aan de markt. Een dorado voor de fabrieken voor ver duurzaamde levensmiddelen is hel thans te Loosduinen. De oude spinazie kostte op de veilingen één cent de ben. Nu slaan zij hun slag. Groote wagens worden torenhoog vol geladen of volgestampt en dan verzonden. Door de politie te Deventer is Donderdag aangehouden en ter beschikking van den officier van justitie te Zutfen gesteld, een 22-jarige dienstbode, die zich sedert gerui- men tijd en op velerlei wijze de meest ver schillende voorwerpen ten nadeele van eenige winkeliers arglistig had weten toe te eigenen. Men schrijft uit Rotterdam aan „Het Volk": Sinds de nieuwe hoofdcommissaris van po litie in functie is, wordt de Drankwet uiterst streng toegepast. Een ware razzia vindt ieder oogenblik plaats in de verlofzaken om sterkendrank te ontdekken en meestal met succes. Alles wordt overhoop gehaald en de geheimste schuilhoekjes worden afgezocht. Vele verlofzaken doeken dan ook op; zonder een „slokje" tappen rendeeren zjj niet. Naar men nader uit Oosterhout meldt, is v. W., die op zijn vrouw geschoten heeft, in hechtenis genomen. Hij is naar Breda gevoerd. De toestand van de vrouw is hoogst bedenkelijk. Overmatig gebruik van sterken drank is oorzaak van W.'s daad. GOUDA, 18 Mei 1908. De afdeeling Gouda van den Vrjjzinnig- Democratischen Bond hield gisteren een ver gadering in het café „Het Schaakbord". O.a. werd behandeld de beschrijvingsbrief voor de jaarvergadering van den bond, die dit jaar te Arnhem wordt gehouden. Tot can- didaten voor het hoofdbestuur werden ge steld de heerenP. Visser, Rotterdam A. Kelderman, Deventer mr. F. A. van Engen, Utrecht en dr. D. van Emden, Amsterdam. De heer J. L. Belonje werd tot afgevaar digde naar de jaarvergadering benoemd. Door den Uitgever van het „Schaakblad'' Maandblad voor Nederland en Koloniën» worden in verschillende plaatsen van ons land bijna alle twee maanden schaakwed strijden gehouden gisteren was Gouda het terrein waar uit Gouda en omliggende plaatsen de verschillende schaakspelers zich met elkander konden meten. Deze wedstrijden worden zeer druk bezocht en werken zeer mede tot het aanwerven van loden voor de verschillende schaakverenigingen. De prijzen waren prachtige luxe-voorwerpen en aan elk der winners werd nog een keurig diploma uitgereikt. De uitslag was aldus le klasse, 3 deolnemers. le prjjs, A. J. Schilt met 3 p. 2e C. van Leeuwen met 2 p. 2e klasse le groep, 12 deelnemers, le prijs, J. Coster, 2e A. van Wijnbergen, na loting met den heer de Ruijter van Boskoop, die alle drie 2 punten hadden behaald. 2e groep. le prijs, G. van Zoen te Delft met 3 p. 2e D. Leefsma met 2 p. 3e groep, le prijs, M. Lakerveld, 2e A. Rabouw, na loting elk met 2 p. 3e klasse. le prijs, R. Kooiman Kzn. te Zwammerdam met 3 p. 2e prijs, W. Bokhoven, na loting mot J. Zuidam met l'/9 p. 2e groep. le prüs, P. Tack te Schoonhoven met 3 p. 2e G. H. Gorissen met 2 p. Aan den tombola-wedstrijd werd door 38 personen deelgenomen. Tegen een inleg van 25 cent kon elk der deelnemers nog een drietal partijen spelen, waarvoor kleine prijzen beschikbaar waren. Na afloop van den wedstrijd sprak de Directeur-Uitgever, de heer W. MuntjeWerf, een woord van dank voor de opkomst en sprak de hoop uit dat zij, die deze maal niet zoo gelukkig waren een prjjs te behalen, een volgende maal gelukkiger zonden zijn en dankte vooral den heer A. J. Schilt, voorzitter van de Schaakclub „Messemaker" voor hetgeen hjj had gedaan om ook in Gouda een wedstrijd mogelijk te maken, hjj hoopte dat deze wedstrijd veel zou bijdragen om leden te krijgen voor de hier ter stede gevestigde vereeniging. Gisteren werd een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen de clubs „T. O. P." en „Ex celsior", beiden alhier, op een terrein ir. de Knip, welke wedstrijd door T. O. P. gewonnen werd met 3—1. Zondag 17 Mei hield de vereeniging de Postduif te Gouda eene prjjsvlucht van uit Quévy, afstand 189 kilometers, de duiven werden door den convojjour van den Nedorl. Bond met donkere lucht vermoedelijk ten 7 uur losgelaten en hunne aankomst was. uur min. sec. le prgs C. A. M. SpruQt, aank. 10 50 23 2e K. Jansen, 10 56 19 3e H. J. Bakker Niemeyer, 11 11 20 4e P. j. Rijnaarts, aank. 11 15 30 De heer J. F. v. d. Ploeg, alhier is be* noemd tot onderwijzer aan de Chr. School te Venendaal. Door de Vereeniging van Nederl. Bak steenfabrikanten worden pogingen in het werk gesteld om de steenfabrikanten te trachten te winnen voor het voorstel om dit jaar 25 pCt. steen minder te maken. Met het oog op de slechte pryzen van de IJselsteen heeft de heer Hoogendjjk van Cape 11e te Ouderkerk a.d. IJsel besloten dit jaar niet te werken. Al het volk is ontslagen. Op het jl. Zaterdag te Utrecht gehouden examen voor akte lager onderwijs zjjn ge slaagd de damesE Kirschenbauer te SchoonhovenM. W. G. A. A. Stierhout, M. W. Uijling8 en A. M. E. Verrijt te Woerden. VRIJDAG 15 MEI 1908. (Vervolg). Aan de ordo Het voorstel tot overneming en bestrating van een deel der Krugerlaan. De heer Dessing: M. de Voorzitter, ik zal niet tegen het voorstel |zjjn, maar zou het niet beter zjjn met het aanleggen van die straat nog eenigen tijd te wachten, daar die nog geregeld zou bljjven zakken. De Voorzitter: Ik zal uw vraag bjj B. en W. overbrengen en in overweging nemen. Aan de orde: De voorstellen betreffende de bezoldiging van het onderwijzend personeel der openbare lagere scholen. Algemeene beraadslagingen worden niet gehoudeu. Daarop wordt overgegaan tot de artikels- gewjjze behandeling. Door den heer Bokhoven is voorgesteld het volgende amendement a. Het aanvangsalaris der onderwijzers en onderwijzeressen bedraagt f 550.— b. Dit aanvangsalaris wordt ver hoogd le Met 2 twee jaarljjksche ver hoogingen ieder van f 25.-- - 50 2e Met 8 drie jaarljjksche ver hoogingen ieder van f 50.— - 400.— Zoodat na 28 jarigen diensttijd het maximum bedraagt 1000.— d. Het verlof aan militie plicütigen on derwijzers met behoud van salaris, wordt voor ongehuwden op 5 weken en voor ge huwden tot één jaar verlengd. e. De hoofden der scholen der le bur gerscholen ontvangen f 250.— en die der 2e burgerscholen f 350 per jaar meer, dan het salaris voor de hoofden der scholen voor gewoon lager onderwijs bedraagt. De heer van der Ree: Ik moet in de eerste plaats hulde brengen aan het college van B. en W. voor den bekwamen spoed waarmede zjj dit voorstel hebben ingediend. Wie had gedacht dat wjj zoo kort, na ander half jaar geleden toen de discussies zeer scherp waren, weder de salaris-regeling der onderwijzers hier zouden behandelen, zeer zeker heeft de regeering hier wel eenige schuld aan en nu is mjj gebleken, dat ver schillende salarissen zjjn verhoogd en nu is voor de hoofden der 4 burgerscholen voor gesteld f 1500,—, ik kan daar niet medegaan, daar de heeren Slop en van Cittert slechts een akte onderwijzen en de heer Leopold en mej. Bender in meer talen onderwijs geven. Ik zou willen voorstellen het salaris van de hoofden der vier volksscholen te willen bepa len op f 1250.—, voor de le burgerscholen op f 1400.— en voor de 2e burgerscholen op f 1500,- dat kost de gemeente zooveel niet meer. De heer Dercksen: Wij hebben nu al twee malen woorden van hulde hooren spreken, maar met die huldebetuigingen kan ik mjj niet vereenigenik ben niet van plan veel over deze salaris-regeling te spreken. Ik kan evenwel de consequentie van den heer Van der Ree niet deelen; de twee hoofden van de 2e burgerscholen hebben zooveel werk niet. Ik zal stemmen tegen het vporstel van B. en W. en tegen dat van den heer van der Ree. De wet van minister Rink is niet ge komen om dat aan de onderwijzers te geven, maar meer om Je gemeenten die daaraan behoefte hebben tegemoet te komen. De heer IJsselstjjnIs het dan de bedoe ling het salaris van de hoofden der burger scholen te verminderen Het araendement van den heer van der Ree wordt niet ondersteund. De heer Muijlwjjk lk heb gehoord dat de kinderen die op de school van Mej. Bender gaan de gemeente f 130,— per kind kos ten. Ik zou gaarne hierop antwoord willen hebben, M. de Voorzitter. De VoorzitterDie vraag wensch ik nu niet te beantwoorden, alleen is aan de orde de' salaris-regeling der onderwijzers. Art. 1 wordt daarop in stemming gebracht. Voor stemmen de hh. v. d. Ree, Herman, Bokhoven, de Jong, van Iterson, v. d. Torren, Knuttel, van Galen. Jongenburger, v. d. Velde, Vergéer, Nederhorst, Muijlwjjk, van Ejjk en IJsselstjjn. Tegen stemmen de hh. Dessing, Vingerling en Dercksen. Het artikel is aangenomen met 15 tegen 3 stemmen. (Wordt vervolgd). Benoemd: 1 Mei, tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Borculo, P. Kater te Kollum, T. E. Mulder en te Kerk- rade, J. S. Kniphorst, allen directeur van het postkantoor ter plaatsetot tweede klerk bjj het Hoofdbestuur, D. N. J. Visscher. Verplaatst: 1 Mei, de commies der posterijen en telegrafie 3e klasse W. F. Dhont, van het postkantoor naar het bureel van den Inspecteur te Amsterdamde klerk der posterijen en telegrafie le klasse J. Millaard, van het telegraafkantoor naar het bijpost kantoor „Station" te 's Hertogenbosch; de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse W. P. M. van Griensven, van het telegraaf kantoor naar het bjjpostkantoor „Station" te 's Hertogenbosch on G. Sjollema (o.v.), van Bloemendaal naar Amsterdam (telegraaf kantoor 16 Mei, de klerken der posterijen en tele grafie 2e klasse R. A. Dekker, van Abcoude naar Amsterdam (telegraafkantoor) en E. Vent, van, Amsterdam (telegraafkantoor) naar Abcoude 1 Juni, de commiezen der posterijen en telegrafie 4e klasse A. C. J. van Popering, van het telegraafkantoor naar het poetkan toor te Rotterdam, R. F. Mulder, van Rot terdam (telegraafkantoor) naar Zutphen (postkantoor) en A. J. Bruggeman, van Rot terdam (postkantoor) naar Amsterdam (post kantoor) de commiezen-titulair der poste rijen en telegrafie J. G. Overbeek, van Amsterdam (bypost- en telegraafkantoor „Tulpplein") naar Wageningen, K. T. L. Peltzer, van Wageningen naar Purmerend en A. den Haan, van Koog-Zaandjjk naar Amsterdam (bjjpost- en telegraafkantoor „Tulpplein"); de klerk der posterijen en telegrafie le klasse I). Greven (o.v.) van het telegraafkantoor naar het bjjpost- en telegraafkantoor „van Limburg Stirumstraat" te 's Gravenhagede klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse J. de Kloet, van het telegraafkantoor „Haarlemmerplein" te,Am sterdam Eervol ontslagen op verzóek: 1 Mei, de klerk der posterijen en telegrafie 2e klasse A. du Mez te Hansweertde telefonisten M. van Gessel te Haarlem en M. L. Bronkema (o.v.) te Amsterdam. Maandag 18 Mei 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer, prijzen waren voor iste kwal. 38, 2de kwal. 33, 3de kwal. 28 cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer istq/ kw. 28, 2de kw. 25, 3de kw 22 cent per half kilo. Vette varkens goede aanvoer, iste kw. 24, 2de kw 23, 3de kw. 19 cent per half K G. Schapen redel, aangevoerd. Handel in vet vee, vette kalveren en varkens redelijk goed, afloop flauw. Wolvee werd flink verkocht. IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, Rokken en Japonstoffen in zeer groote kenze tot de meest con- curreerende prijzen. is proefondervindelijk de BESTE en volkomen ONSCHADELIJK APELDOORN-HOLLAND.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2