i sm te* I éi i Langs Vreemde Paden. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Donderdag 21 Mei 1908. 47ste Jaargang. No. 10644. FEUILLETON. xrer 1 ^inrichting, NZORG« aglijders ft ZONEN, KENNISGEVING. -- Bullenlantóch Overzicht i vrï- XII. In Dnitschland. (Wordt vervolgd.) station. HIIXEGON. Het waren droevige gedachten, die Arthur op z(jn thuisreis vervulden. Hy passeerde IHUIS. MJS GOUDA Nu Reuter wederom gewag heeft te maken >llendie deze Herfst bloeien us 500 bloem- ïn, Ranonkels, n. agonias voor ervan vanaf 1 ele in pracht- 1.50 25 voor tvoeing van ge- bev ende IJL, ART Lz. 1 werkelijke hulp l.lll IM HE COUBANT feleiot 11 No. 62. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is f 1.25, franco pei post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. ten doel om huishoudelijke veel noodig te aan ininge- i te verknopen, unt geheel ten eeniging ,Ar- EltK te letten VAM M. worden afgele- le pakjes van vijl en een Ned. om van Nommer en van nevenstaand Ie Wet gedepo- B‘/i> dubbele flosch f egte, Zaltbomm Rotterdam. iage’ J. CznrRotterlaia van moord en doodslag onder de rustbowa- kers van Casablanca, is het de moeite waard kennis te nemen van do voorstelling, die de correspondent van de Kölnische Ztg. te Tandzjer geeft van de vorige vechtpartijen tusschen Fransche en Spaansche soldaten. Die vechtpartij, seint de correspondent, was volstrekt niet van zoo onschuldigen aard als de halfambtelijke Fransche berichten het voorstellen. Casablanca verkeerde in groote opwinding. Het kwam zooEen inlandsch Spaansch soldaat, die op post stond, word aangevallen door een Frausch tirailleur. De tirailleur weid echter met een kolfslag on schadelijk gemaakt. Op het gerucht kwam de Fransche wacht aansnellen, ongeveer 20 man sterk en begon op den Spaanschen post te schieten. De Spanjaarden vluchtten voor de overmacht. De Franschen schoten een der Spanjaarden dood en een ander wondden zij. Ja, de Fransche soldaten gingen zelfs op het Spaansche kamp vuren, waar even eens een soldaat werd gewond. De Spaansche consul, die het onheil kwam bezweren, hoorde de kogels om zijn ooren fluiten. Ook andere Europeanen in de buurt hebben groot gevaar geloopen, getroffen te worden. De tucht onder de Fransche troepen liet alles te wen- schen over. De tirailleurs maakten zelfs een plan om het Spaansche kamp te overvallen. Den volgenden dag gaf de inhechtenisneming van een Fransch tirailleur opnieuw aanlei ding tot vechten. Er werden toen zeven Spaansche soldaten gewond. Wat de correspondent van de Kölnische Ztg. seint, is konnelyk eenzijdig. Immers hier wordt enkel gewag gemaakt van wat de Franschen hebben misdreven, terwijl er van het schieten der Spanjaarden gezwegen wordt. Het is altijd heel moeiljjk, zelfs dik wijls voor ooggetuigen nog moeilijk, nauw keurig te weten hoe zich een vechtpartij heeft toegedragen. In een opzicht en dat is eigenlijk het voornaamste heeft de cor respondent echter gelijk. Hy heeft gelyk als hij seint, dat de discipline onder de Fransche troepen alles te wenschen overlaat. Immers enkele dagen nadat Fransche en Spaansche soldaten elkaar zyn aangevlogen, komt er wederom bericht van ernstige onlusten. De maatregelen, voorgeschreven om verdere, botsingen tusschen de manschappen der twee' regeeringen te voorkomen, zyn blijkbaar niet in acht genomen. den ganschen soorten f 1.50 -. Nu planten, te planten •75 j Per ICO 1 ze jarenlang bloemen voor gemakkelijke niet bedekt te De Westminster Gazette zegt van vry- handelsstandpunt bet hare van de hop-crisis in Engeland. Kunnen wy, vraagt ’t blad, voor de hop verbouwers en wie meer aan dat bedrijf r briefkaart wordt toegezonden door Zaltbommel. .INKMAN Zm. van wet tegen het terrorism**, neon een publieke enquête geopend, waarvan de resul taten tot nog toe niet gunstig zyn voor het ontwerp. De ontwerpers van den veldtocht tegen deze wet zyn van plan op den dag, dat het onderzoek gesloten wordt, op 15 verschil lende plaatsen tegelijkertijd meetings te doen houden, 0. a. in de Kamer van Koophandel te Madrid. Verder wordt een groote volks- manifestatie op touw gezet. By de bespreking over de begrooting van binnenlandsche zaken in de Russische Doema werden ook de voorstellen behandeld tot herstel van het zelfbestuur van den adel en de vaststelling van de bevoegdheden der adelsmaarschalken. De afschaffing van het zelfbestuur van den adel was een gevolg van den opstand van 1863, waaraan vele adel lijken deelnamen. De regeering acht het denkbeeld van het herstel der voorrechten van den adel voor barig, maar meende toch, dat binnen enkele jaren de adel bet zelfbestuur zou kunnen terugkrygen. kersroode lippen aan, en Arthur overlegde niet lang, ze te kussen. Daarna een ring van een zyner vingers trekkende, zeide hy: „Neem deze kleine gedachtenis als ver goeding voor je kostbaren haarlok, en blijf steeds aan my denken.” „Wat denk je, myn liefste? Dit kostbare juweel zal ik aannemen, nadat je my reeds dat prachtige medaillon hebt geschonken? Neen, neen, dat mag ik niet!” „Hoe, wys je een aandenken van my af vroeg Arthur verwijtend. „Niet het aandenken, doch enkel dat ju weel; geef my iets minder kostbaars.” „Geneer je niet, houd den ring gerust en geef me daarvoor een kus.” Beata liet zich dit niet tweemaal zeggen. Het uur van scheiden sloeg en men reed gepakt en gezakt naar de haven. By het zien van de stoomboot waarmee Arthur zou vertrekken, barstte Beata in hevig snikken uit, en ook de vrouwen en ten slotte zelfs Pietro weenden. Arthur had moeite zich goed te houden. Hoewel de smart hem zelf het hart toeneep, trachtte hy toch de goede lieden te troosten. „Blyf bedaard, lieve Beata; ik zal je uit Duitschland schrijven, en een voorgevoel zegt my, dat ik niet voor het laatst in Mes sina ben geweest. Troost u, donna Lucia, en ook gy, donna Agata; wat verliest ge nieuwe aanzienlijke leden in het familie verband komen, zoo begroeten ook wy deze nieuw ontdekte verwanten met welgevallen. Een ding bejammeren wy alleen by hun aanblik dat de in Duitschland nog heer- schende opvattingen op de door de Oranjes belichaamde ideeën even weinig lyken als de standbeelden te Wiesbaden en op bet paleis terras op hunne gezichten.” Thans geven de bladen nadere berichten over bet tweede gevecht by Bou-Denib, door generaal Vigy geleverd. Na den stryd van den vorigen dag (waar van een uitvoerig Reuter-telegram melding heeft gemaakt), bleef de Fransche, troepen macht den nacht op het slagveld doorbren gen. -In den vroegen morgen werd opge- brgjien en bereikte men na een geforceerden marseb een uitgestrekt palmbosch, dat door den vyand in een vesting herschapen en sterk bezet was. Na een heftig artillerievuur, dat «enigen tyd aanhield, vluchtten de Marok kanen aan de achterzijde uit het boseb naar het gebergte. Thans volgde een algemeene aanval, waarbij de inlanders zeer zware verliezen leden. Alleen de ksar van Bou-Denib hield don tegenstand nog tot 3 uur in den middag vol, doch moest toen ook de witte vlag hyschen. Den Franschen viel het geheele kamp van den vijand in handen, al zyn tenten, mate rieel en voorraad, die zeer grout was, en waaruit bleek dat de vijandelijke macht waarschijnlijk 5 A 6000 man voetvolk en 700 ruiters sterk was geweest. Generaal Bailloud is uit Algiers naar Oran vertrokken, waar hy generaal Lyautey zal afwachten, om dan terstond naar Bou-Denib te ver trekken. Naar alle waarschynlykheid zal generaal Vigy zyn operaties niet verder naar bet westen uitstrekken. Verspreide Berichten. Duitschland. De liberalen in de beide Mecklenburgen zijn heel slecht ovei de aangekondigde grond wetsherziening te spreken. Maar het is niet te denken, dat de regeering hun ter wille zal zjjn, daar de landadel nog oppermachtig is in de groothertogdommen. In enkele steden van Saksen is bepaald, dat ieder, die een voorstelling arrangeert met hypnose, suggestie en dergelyke occulte krachten, toegepast op menschen, gestraft zal worden met een hooge boete. Op het schietterrein van Krupp by Essen Napels, Rome, Florence en Mailand, zonder op de schoonheden van bet land dat hy doör- reisde, acht te geven Zyn geest hield zich met niets anders bezig dan met Beata en zyn kranken vader, van wier, hy niet wist, of hy hem nog levend zou aantreffen. Het bleek evenwel, dat diens toestand niet zoo erg was als men had gevreesd. De dokter gaf wel weinig hoop dat de oude Benden er nog het leven zou afbrengen, maar toch kon er nog wel een jaar mee heengaan eer hy voorgoed de oogen sloot. De begroeting tusschen vader en zoon was zeer hartolyk. De oude Benden betuigde zyn vreugde, dat Arthur zoo spoedig naar huis was teruggekeerd, want hy had ge vreesd, dat zyn zoon zich niet zoo gemak- kelyk uit de banden der Italiaansche sirene had kunnen bevrijden Arthur kreeg een kleur en verzekerde op smartelyken toon, dat zyn kinderliefde boven allen twijfel verheven was. Overigens werd er wederzijds met geen woord meer van Beata gerept. Des te meer dacht Arthur echter aan bet lieve huisgezin in Gazzi. 42) Hy zelf was tamelyk kalm, hoewel het hem aan te zien was, dat hy zyn smart met ge weld onderdrukte. Hy dwong zich zelfs tot een vroolykheid, waarvan hy op dat oogenblik verre was. Beata trok hem,toen de gelegenheid gunstig was, mee naar een hoekje en zeide, onder hare tranen door glimlachende: „Je gaat nu heen, afgod van myn hart, en Beata heeft niets, wat zy je tot aanden ken kan geven, dan deze kleinigheid. Ver smaad die daarom niet.” Dit zeggende, haalde zy een pakje uit haar zak en stelde hem dat ter hand. Arthur maakte het nieuwsgierig open en was hoogst verheugd, toen hy een langen, zwarten haar lok zag een lok van Beata. „O, myn goed, goed kind,” fluisterde hy feeder, „dat is werkelyk zeer lief van je; je weet niet, hoe bly je my daarmee maakt. Dezen schat geef ik voor niets ter wereld prijs!” Tevreden lachend bood Beata hem haar Reuter seint uit Mei: De toestand te Wan is nog ernstiger ge worden de Armenische wijk is omsingeld door een troepencordon. Er wordt geëisebt, dat de komitadji’s en de wapenen zullen worden uitgeleverd. verdienen, nu het hun door mededinging van ’t buitenland niet goed gaat, afwyken van dat beginsel om met een boog invoer recht het inlandsche voortbrengsel te be schermen tegen het buitenlandsche Neen. Het behoud van dat beginsel is van veel meer belang voor de gemeenschap dan de toestand van den bopbouw. Het is de vraag of het bedryf óp den langen duur by die kunstmatige bescherming gebaat zal zyn. De ervaring leert ook, dat de grondeigenaar niet de pachter en de arbeider er ’t meeste voordeel van trekt. En men vergete niet, dat de bierbrouwer al veel stoffen ge bruikt, die de hop vervangen, en dat veel meer zal doen, als de hop duur wordt. Waarom legt men zich ook niet toe op anderen bouw, als hop geen winst meer geeft Maar boe staan nu de tarielhervormers voor de zaak Zy zeggen aldoor, dat zy de grondstoffen an de nijverheid zullen vrij laten en dat hun beschermende rechten laag zullen blyven. Maar men eischt 40 sh. invoer recht voor het centenaar hop, d.i. 90 pet. op de waarde van een grondstof der nijver heid. De hoofden ter tariefhervormers hebben Zaterdag dan ook niet aan de hopbetooging meegedaan. Hooger- en Lagerhuis hebben Maandag besloten, op staatskosten in de Westminster Abdy een gedenkteeken voor Campbell- Bannerman op te richten In het Lagerhuis werd bet voorstel, dat van de regeering uitging, dok gesteund door Balfour, die na langdurige ongesteldheid, voor ’t eerst weer aanwezig was. Het beeld van prins Willem I van Oranje, dat de Duitsche Keizer te Wiesbaden heeft onthuld, is, zooals men weet, een afgietsel van een van de Oranje-beelden, waarmee de Keizer het terras van zyn paleis te Berlyn heeft laten versieren. Het stelt Willem I voor als jongeling, naar het schilderij van Antonio Moro in het museum te Kassel. Theodor Wolff brengt in bet Berl. Tage- blatt in herinnering, dat dit niet de Willem van Oranje is, van wien de Nederlanders houden. Dkt is een andere Willem, vyitig jaar oud, wiens portret door Mierevelt is geschilderd en te Amsterdam hangt. Het gelaat heeft de edele lynen behouden, maar spreekt van een leven vol beproevingen. Wolff stelt prins Willem’s bijnaam in het rechte licht en eindigt met de opmerking „De Oranjes worden sedert eenigen tyd op grond van nauwkeuriger stamboomstudiën tot de voorvaderen van de Pruisische konin- gen gerekend Gelyk een familie het aan genaam vindt, wanneer door een huwelyk toch aan myE.^fK zal n mooie cadeautjes sturen. Doch wat zie ik? Pietro, huilt gy ook al? Schaamt ge u niet? Een man, een man, een kunstenaar als gij, moet die tranen storten!”* „Ach, mijnheer,” zei Pietro snikkend, „het doet my zoo leed, dat u heengaat.” De stoomfluit klonk. Arthur rukte zich uit de laatste omhelzingen los en drukte elk nog eens de band. „Vaarwel, lieve vrienden „Vaarwel! Vergeet Beata niet.” „Vaarwel! Denk aan Lucia en Agata.” „Vaarwel, en houd de mescuglio inglese in herinnering; nergens zult uietsdergelyks vinden.” De bel gaf het laatste sein, een schel ge fluit sneed door de lucht en de raderen zetten zich in beweging. Arthur leunde by den stuurstoel over de verschansing en wuifde den achterblijvenden met zyn zakdoek een laatst vaarwel toe. Aan de kade stonden de vrouwen, Beata en Pietro, en beantwoordden zyn afscheidsgroet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOUDA, brengen ter kennis van de ingezetenen dat het Kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze Gemeente, voor het dienstjaar 1908, door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland goedgekeurd, in afschrift gedurende vijf maanden voor een ieder ter lezing is neder- gelegd op de Secretarie der Gemeente, en dat voormeld Kohier ter invordering is toegezonden aan den Gemeenta-Ontvanger. Gouda, 20 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. L. MARTENS. De Secretaris, BROUWER. Kbnstantinopel, d.d. 19 De commissie uit de Kamer, belast met het uitbrengen van rapport over bet ontwerp wet tegen het terrorism**, heeft een ertrofteii rs welbekend IBT-1X.IX1R Fabrieksmerk). B, radicale en van alle, zelfs ïkkige zenuw* ontstaan door eugdigen leeftyl e zwakte, Bleek - Hoofdpyu Maagpyn Onvermogen enz. Oit- Telefoon *0. 62 ADVEBTENTIEN worden gepllatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën ot 1 uur .les m ild.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1