BENIG M VAN THEE. BINNENLAND. NOlVKAIJTËS Spanje en Portugal. Klanken uit Schoonhoven. STATEN-GEN KRAAL. Stadsnieuws. Rechtzaken. Wy/w-r £f0J/afa juorsrómv ADVEiimVTIEfl ADRIAAN PITLO, >1. IIAVKNSWAAY Z0NK\, is een granaat ontploft, waardoor 7 perso nen gekwetst werden, één ernstig. By den aanleg van een spoorweg tusschen Dann en Wittlick is een vijftig kilo krnit ontploft; zes arbeiders zyn levensgevaarlijk gekwetst. Engeland. Men heeft weinig moed, dat de werklieden in den scheepbouw de voorstellen van minister Winston Churchill, waarover zjj zullen moeten stemmen, zullen aannemen. De voorstellen strekken in hoofdzaak tot een loonsvermin dering van 90 cent per week en oprichting van een verzoeningsraad. Weer is een bom in Calcutta gevonden, n.l. op de stoep van de St. Andrewskerk. De bom was daar door een Bengalees neerge legd. Onrustbarend neemt het aantal branden in de opslagplaatsen van jute toe, zoorlat de assuradeuren zelfs weigeren de jute langer te verzekeren. Er is, biykens een telegram, weer hevig gevochten door de expeditionnaire troepen macht aan de Afghaansche grens. Bovendien heerscht de cholera in de gelederen der En- gelschen; reeds 27 soldaten zyn bezweken§ 800 Menschen uit Oporto zyn den koning te Lissabon hun aanhankelijkheid komen be tuigen. Onderweg naar het paleis werden zy eenerzjjds toegejuicht, anderzijds be groet met den uitroep Leve de republiek Vier personen werden gearresteerd. Oostenrijk-Hongarije. In de Oostenryksche kamer heeft een oud- Rutheen meegedeeld, dat de meerderheid van bet Rutheensche volk den moord op den stadhouder van Galicië veroordeelde. De moeder van den moordenaar Siczynski, is op vrye voeten gesteld. Rusland. Weer gaat het gerucht, dat de czaar dit jaar in Rome komen zal. De burgemeester van Sebastopol is gevat; hü stond in verbinding met de revolution- nairen. De begrootingscommisbie heeft 11 millioen voor den aanbouw van nieuwe pantserschepen niet toegestaan. Afrika. Uit Marokko wordt gemeld door den Franschen generaal d'Amade, dat hy in een nieuw gevecht de stammen heeft terug geslagen tot op 20 K.M. afstands van de meest vooruitgeschoven Fransche posten. De Franschen verloren 2 man aan dooden en 22 aan gewonden. De luitenant, die by den slag van Beni- oezen gekwetst werd, is overleden. Den Franschen vielen by dat gevecht vele tenten en oorlogstuig in handen. Amerika. Een der arbeidsleiders, Gompers, heeft verzekerd, dat er 2 millioen menschen werk loos zyn in de Vereen. Staten. In Mexico zyn 200 geraamten gevonden van een reuzengeslachtmenschen van 2'/a meter lang. Woorden van gewicht. Wanneer een buur U jets vertelt, dan weet ge dat ge haar vertrouwen kunt. Mejuffrouw Griffioen, wonende te Laag- nieuwkoop Gem. Haarztiileu, meldt ons: Voordat ik gebruik maakte van Foster's Rugpijn Nieren Pillen ben ik zts maanden lang het slachtoffer geweest van een afschu- welyke pyn in den rug. Onophoudelijk werd ik hierdoor geteisterdik had veel last van duizelingen en steeds een huiverig, koud gevoel. Voortdurend beklaagde ik my over deze pyn en wanneer ik 's morgens opstond, was ik reeds erg vermoeid, het kostte my dan moeite op royn beenen te blijven staan. De urine was erg beslagen en toen ik hoorde dat'Uw pillen zoo afdoende voor deze ziekte waren, maakte ik hier dadelijk gebruik van. Ik was zeer tevreden over de uitwerkiog en reeds na vyf dagen kon ik een groote verlichting bemerken en nadat ik drie doosjes gebruikt had, was ik geheel en al genezen. Wanneer ik ooit iemand mocht ontmoeten, die aan een dergelijke ziekte lijdt, zal ik hem steeds gaarne met Uw voortreffelijk geneesmiddel in kennis stellen. Ik ondergeteekende verklaar dat het bovenstaande waar is en machtig u het publiek te maken op elke wyze die U goed dunkt. Waarschuwing. De lezers van dit blad worden in hun eigen belang ernstig gewaar schuwd, wanueer zy Foster's Ragpyn Nieren Pillen koopen, om slechts die te verlangen en geen andere. Zy zyn te Gouda verkryg- baar by de Heeren Wolff Co., Westhaven 198. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel k F 1.76 voor één- of F 10.- voor zes doozen. CLI. Zeg u dat wel, heer Schreuder „we krygon de dingen hier zoo half en zoo onvoorbereid en men spreekt hier over dingen, waarover men nog niet gedacht heeft." A qui la faute"? Eerstens aan B. en W. Om nu niet af te dwalen, door te wijzen op transwzW^g-geschiedenis, maar by het on derwerp te blyven, waarom hebben B. en VV. de betrokken hoofden van scholen niet ge raadpleegd by het herzien van die uit den tijd gegroeide verordening Pi Wellicht hadden zy nieuwe gezichtspunten gegeven, argumenten aan de hand gedaan, waarmede B. en W. en de raad zyn voordeel hadden kunnen doen en aan onverkwikkelijke discussies ware de pas afgesneden. Tweeden» is er nog een burgery, die be lang heeft by en stelt in den gang van zaken en niet het minst in het lot der openbare school, dat stiefkind van den raad. Waarom dat concept-reglement niet door middel van de pere gepubliceerd? De onderwyzerscor poraties en de burgers kunnen dan hun op en aanmerkingen geven in den vorm van een adres aan de edelachtbaren, die op deze wyze tot overwegen en nadenken gedwongen worden. Want zooals uit de discussie over die Verordening blykt, heeft de een dit en de ander dat niet ingezien of ter visie ge vonden. De raad denkt maarwy hebben de wijsheid in pfchthet publiek heeft te prijzen, wat de lieeren wyzen. Maar in alle plaatsen met een eigen blad worden toch door middel van de pers alle zaken en voorstelleu van eenig gewicht pu bliek gemaakt vóór do behandeling. En dat is toch ook gebeurd met de voorstelIen-Schreu- der in zake den Hoofdelyken Omslag. En heeft het publiek geen dankbaar en nattig gebruik gemaakt van deze kennisgeving? En als de heer Schreuder vóór de verkiezing zyn voorstellen had gepubliceerd, dan zou hy thans niet de verzuchting moeten slaken hoe komen we uit het moerasDat de raad overigens nog wel wat ontzag heeft voor de publieke stem, beeft hy getoond in zake de kermis, adres P. de Jong en 66 anderen. Wy verwachten dan ook in een der eerst volgende vergaderingen het voorstel van een der raadsleden tot het publiceeren van de agenda met voorstellen in de Schoonboven- sche Courant, benevens publicatie van al die voorname zaken, waarin het publiek belang stelt, als schoolverslag, toestand der ge meente, toestand der bedrijven enz. Het kan niet anders dan verheffend werken op de belangstelling der kiezers in zake de belan gen der gemeente. En in de derde plaats ligt de schuld aan den raad zelL Er heerscht tusschen de "raads leden onderling een soort van jalousie de mé tier, een nayver, die schadelijk werkt op den gang van zaken en oorzaak is, dat „men hier spreekt over dingenwaarover men nog niet ge dacht heeft.*' Met een soort heilige angst koestert men zyn nieuwe voorstellen en amen dementen aan zyn boezem, bewaart ze als een geheim, om straks in de vergadering zyn collega's te overbluffen met zijn wysheid. En juist dht plömpverloreu in de vergadering werpen van zulke geheime voorstellen maakt den raad ongeschikt tot in behandeling ne men maar om die voorstellen naar B. en W., die natuurlijk even onkundig zyu als de raad, te renvoyeeren, ontbreekt de tyd, do zaak dient afgedaan en er volgen onvrucht bare, ellenlange discussies, harde woorden, persoonlijke interrupties en tot slot ver werping van een dikwijls zeer goed bedoeld voorstel. Honderden voorbeelden zyn er aan te halenja ik durf beweren, dat aan deze manier van doen, onze raad zyn vermaard heid heeft te danken. Hoe is aan dit euvel te ontkomen? lo. De voorstellen worden tijdig ter ken- nisse der leden gebracht. 2o. Alle bescheiden liggen steeds voor hen ter inzage. 3o. Zy, die amendementen of nieuwe voor stellen hebben, dienen die by B. en W. in, opdat deze prae-advies kunnen uitbrengen in gunstigen of ongunstigen zin. Wat een tyd zou deze wyze van werken niet uitsparenwat een misverstanden voor komen worden en hoe zou de arbeid in de gelijkheid winnen om te zwygen van den toon, die thans de discussies in deu raad kenmerkt, als die van de vischmarkt. En nu moeten de heeren niet gaan over drijven of ridiculiseerenHet is niet mfu bedoeling dat deze weg moet bewandeld wor den voor elke zitting, voor elk voorstel. Als daar niets anders te behandelen is als de aanvrage om een stoepje, of brugje, een kaaimuur of een straatje, dan kan dat van zelf achterwege blyven. Maar ik bedoel ge wichtige aangelegenheden aangaande Bedrijven, belasting, onderwijs, enz., laat dit dan de weg zyn, die ons voeren zal naar beter werk, 'korter werktijd, minder haat en nyd, meer belangstelling ln de publieke zaak. Want het werk, dat in die verordening is neerge legd, draagt zoo duidelijk de kenmerken van onvoldragenheid en de discussies toonen zooveel verwardheid van denkbeelden en onbekendheid met wetten, dat het ons niet zou verwonderen, of Gedeputeerde Staten keuren haar niet goed. En wordt ze goed gekeurd, dan zou ik de burgerij aanraden in hooger beroep te gaan. Het is goed van den heer Schreuder, dat hy verzocht om toch vooral op dit punt de notulen duidelijk te late.i spreken. Wy willen in een volgeud nummer onzer Klanken de behandeling der „verordening voor de openbare scholen" aan critiek onder werpen. JAN BAZUIN. K l'l II8TE NAME II Vergadering van Dinsdag 19 Mei, des avonds te 8.50 uur. Ingekomen zyn de geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid voor Noord Brabant, jhr. rar. F. X. A.. VerEèyro. Zy worden gesteld in handen eener com missie bestaande uit de heeren Vermèulen, Van der Feltz en Laan. Overeenkomstig het by monde van den heer Vermeulen door deze commissie uitgebracht rapport wordt besloten tot toelating van den heer Verheyeu. Nadat deze in handen van den Voorzitter de vereischte eeden heeft afgelegd, neemt hy, r.a door den Voorzitter met zyne benoe ming te zyn gelukgewenscht, zitting. Mededeeling wordt gedaan van onderschei dene ingekomen missives, verzoekschriften enz. De Voorzitter deelt mede dqt de Centrale Commissie heeft besloten morgen, Woensdag ochtend, te 11 uur in de afdeelingen te doen onderzoeken eenige laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwer pen. De Voorzitter deelt voorts mede dat het zyu voornemen is tegen aanstaanden Donder dag in openbare vergadering te behandelen de wetsontwerpen die alsdan in staat van wyze zyn, zoomede dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der huis houdelijke commissie in de plaats van wijlen mr. Van Zinnicq Bergman. Nog wordt door den Voorzitter aange kondigd dat hy voornemens is Donderdag tevens to behandelen het wetsontwerp tot wijziging der Gemeentewet (bekleeden der betrekking van ambtenaar van den Burger- gerlyken Stand) en van de suppletoire Wa- terstaatsbegrooting, betrekkelijk hot onder houd enz. van den Rotterdamschen Waterweg, wat dit laatste wetsontwerp betreft althans indien de tegenwoordigheid van den minister van waterstaat niet olders wordt vereischt. Dienovereenkomstig wordt besloten. De vergadering wordt hierna gesloten. V «r K IC D E H i ft IC II. Vergadering van Dinsdag 19 Mei. In behandeling komen de wetsontworpen tot goedkeuring van een contract met de Stoomvaartmaatschappijen „Nederland" en „Rotterdamsche Lloyd", tot vervoer van de post tusschen Nederland en Nedeil.-Indië. De heer van Vuuren verklaart zich vóór het ontwerp, dat hij aanvankelijk beschouwde als een verkapt subsidie, van welke meening hy echter by nader onderzoek is terugge komen, zijnde hij thans overtuigd, dat wy eenvoudig vergoeding voor dienstpraestatie geven. Den prijs dien wy hiervoor betalen acht spreker niet te hoog. De heer Hubrecht behoudt zich zyn stem voor in afwachting van nadere Regeerings- iulichtingen omtrent het bedrag der com pensatie. De heer van Kol bestrijdt het ontwerp, dat volgens hem wel degelijk eea verkapt subsidie is ten nadeele van de gemeenschap. Voorts zette hy uiteen, dat de Javaan, die er absoluut geen belang bij heeft of de brieven onder Nederlandsche vlag vervoerd worden, weer een groot deel van de kosten zal moeten opbrengen van het subsidie. De heer Boogaardt oordeelt, dut dat con tract geen subsidie is in den zin van een Cadeau en niettemin protectionistisch werkt. Spreker gaat vervolgens ntV"de politieke en economische voordeelen, verbonden aan een postvervoer onder eigen vlag. De heer Bos oordeelt, dat het voorge dragen contract in ieder geval een paar ton te duur voor den Staat is, en er dus wel degelijk van subsidieering der betrokken maatschappijen kan worden gesproken. Spr. heeft den indruk gekregen dat de Regeering by het sluiten van het contract niet krachtig genoeg is opgetreden. De heer van Citters, het wetsontwerp verdedigende, betoogt tegenover laatstge noemden spr. o. m. dat het postverdrag niet de maatstaf kan zyn voor toe te kennen vergoedingen. De minister van Koloniën ad interim ver dedigt daarna het voorgedragen contract. Hij oppert daarbij tal van bedenkingen tegen oponbare aanbesteding van den maildienst en schetst de voordooien, voor een koloniale mogendheid gelegen in het hebben van een eigen verbinding met haar koloniën. In deze zaak is niets wat aan een subsidie doet den ken. In vergelijking van vroegere contracten is dit contract niet voordeeliger voor de maatschappijen. Na replieken wordt het wetsontwerp aan genomen met 34: tegen 30 stemmen. Zonder beraadslaging en stemming werden verder goedgekeurd de wetsontwerpen tot goedkeuring van de te Bern gesloten inter nationale verdragen nopens het gebruik van witten (gelen) fosforns by het vervaardigen van lucifers, en nopens het verbod van nacht arbeid van vrouwen die in de nijverheid werkzaam zyn. Voorts het ontwerp betreffende een Rijks bijdrage, voor het bouwen van een kerk te Smyrna, en, na eenig debat, dat betreffende goedki uricg van het tusschen Nederland en Brazilië gesloten verdrag, strekkende tot regeling der grens tusschen Suriname en Brazilië. By het wetsontwerp tot subsidieering van aanleg van kunstwegen deelt de minister van Waterstaat mee, dat de Koningin over een groot gedeelte van den Leidschen straat weg een stuk grond aan dien weg heeft toegevoegd, zoodat daar ter plaatse spoedig een flinke verbetering zal worden verkregen. Het ontwerp werd goedgekeurd. Morgen 11 uur weer motie-Bos. Men deelt ons mede dat door den Bond van Smeden-Patroons in Nederland een adres aan de regeering is verzonden, waarin hy verzoekt in aanmerking te komen vooreene staatssubsidie. In de redenen daarvoor geeft hy te kennen, dat het grof-, hoef-, huis-, kachel-, kunst- en landbouwsmidsbedryf door do bestaande ambachtscholen niet voldoende is gebaat. Dat de vorming tot smidsgezel, met uitzondering van in de proviucie Drente en in enkele inrichtingen in andere streken van Nederland, zoo goed als stelselloos is en dat de bond hierin verandering wenscht te brengen, door zyn leden, die hiervoor in aanmerking wenschen en kunnen komen, contractueel te verplichten, tot het verstrek ken van deugdelyk werkplaatsvakonderricht en zorg te dragen, dat de leerlingen het herhalings- vooral teekenonderwys trouw bijwonen. Met het plaatsete van leerlingen is de bond reeds begonnen het plan bestaat per 1 Januari 1909 een vijftigtal leerlingen te plaatsen en hiermede voort te gaan, ten einde in het gebrek aan voldoende geoefende werkkrachten, voor ïamelyk op het platte land, te voorzien. Gemengde Berichten. Zaterdagmiddag stond de sneltrein no. 105 naar Vlissingen, tusschqn Krabbendyke en Kruiningen, plotseling stil. By onderzoek bleek dat twee dames, die naar Poortvliet moesten en te Bergen-op Zoom by abuis had den verzuimd uit te stappen, do noodrem hadden overgehaald, wat niet belette, dat ze nog verder dan haar Mef was, n.l. naar Vlake, mede door moesten, om van daar weer terug te kunnen keeren. Behalve de onkos ten voor die verdere reis en de vertraging in haar thuiskomst, zal waarschijnlijk nog een procesverbaal voor het ongemotiveerd gebruik maken van de noodrem het slot vau deze historie zyn. Gisterochtend is er een hevige brand uit gebroken in de woning van den melkventer H., Vlytscheweg, te Apeldoorn. De brand woedde hoofdzakelijk op den zolder, waar vier z.g. afgeschoten kamers waren met veel huisraad. Om de vlammen meester te worden was de brandweer genoodzaakt het dak ge deeltelijk af te breken een hoogst gevaar lijk werk. Na eenige uren was men den brand meester; zolder en keuken zijn nage noeg uitgebrand. Veel meubilair enz. werd een prooi der vlammen. Verzekering dekt de schade. Aan het strand is men nu druk in de weer met het opbouwen der strandtentjes, waar van eenige met Hemelvaartsdag reeds zullen openen. Ook worden de groote strandpalen voor het vuurwerk reeds opgesteld. Gistermorgen is gevankelijk naar Leeuw arden overgëbracht do 18 jarige boerenknecht J. v. d. H., uit Katlyk, die by den boer H. Siebenga f 75 uit diens kabinet ontvreemdde. Voorts heeft hy ten kautore van notaris BarendB te Heerenveen met een valsch onder- teekende machtiging f 150 opgenomen, waar voor hij een fiets, horloge met ketting enz. kocht. Alles werd in beslag genomen. De jonge man heeft een volledige bekentenis afgelegd. (Leeuw. Ct.) Men schrijft naar aanleiding van het be richt over het terugvinden van een kwartje door een hond op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam: men moet meer verwonderd zyn, dat het vermiste kwartje op een drukke plaats nog niet was opgeraapt, dan over een fyuen hondenneus. Ongelooflikvol strekt niet; wij bezitten een fox terrier van onvervalscht ras, die alle voorwerpen welke de baas in de handen heeft gefcad terugvindt honderden malen wierpen wij een grintsteen, zonder dat de hond het merkte, tusschen een hoop van gelijksoortige steenen en zonder mankeeren wordt het steentje, dat in handen is geweest, er uit gehaald geen wonder be hoeft het dus te verwekken, dat het ver loren kwartje door den hond werd opge merkt. Een mislukte vrjjage. Toen Maandag avond een jongeling uit Doetinchem een meisje uit de Silvoldsche buurt bezoeken wilde on te dien einde langs de dakgoot naar het slaapkamerraam klauterde, meende de bewoner met dieven te doen te hebben, greep zyn geladen geweer, liep naar buiten en schoot den pseudo-inbreker in zijn zitvlak. In het ziekenhuis te Terborg opgenomen, mocht men er in slagen reeds 28 hagelkor rels te verwijderen. Gister is de niet te benijden minnaar naar het Ziekenhuis te Arnhem overge bracht. GOUDA, 20 Mei 1908. Dinsdag 26 Mei 's avonds half acht zal de le Orgelbespeling plaats hebben in de Groote of St. Janskerk door den heer J. H. B. Spaanderman met welwillende medewer king van mej Lizette Steelinck, sopraan, Den Haag. 't Program bevat o.a. werken van Bach, Haydn, e.m.a. Programma van 't volksconcert op pon derdag 21 Mei, des avonds 7'9 uur, in 't Houtmansplantsoen, te geven door 't Stelelijk Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. G. Arentz. 1. Marsch „Le Saphir" L. Ellegicis. 2. Ouverture „Lustspiel" Kéler Béla. 3. Valse „Nuances Roses" R. Berger. 4. Fantaisie „Les cloches de Corneville"Planquette. 5. „La Czarina" L. Canne. 6. Fantaisie „L'Alsace" A.Sellenick. 7. Valse „Fiangailles" Wesly. 8. Potpourri No. 9 Renaud. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de heer H. J. Schouten, arts, benoemd tot As sistent in het Burgerziekenhuis te Amsterdam. Gisteren hebben Burgemeesters en Wet houders van Rotterdam aanbesteedhet bouwen van eene wasscherü ten behoeve van de Ziekenhuizen op een terrein van het Ziekenhuis aan den Bergweg. 32 Biljetten waren ingeleverd, waaronder van de hh. H. J. Nederborst voor t 87,970, J. J. Duym voor f 97,100 en C. W. den Hoed voor f 99,300. De adjudant-onderofftcier-schryver L. Brou wer van het militair hospitaal te Amster dam, is benoemd tot administrateur van het militair hospitaal alhier. Het volgend adres is verzonden Gouda, 18 Mei 1908. Aan Zyne Excellentie den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel 's-Gravenhage. Excellentie. By dezen veroorlooft zich de ondergetee kende „Nederlandsche Vereeniging van Kaas handelaren", goedgekeurd b{j Koninklyk Be sluit d.d. 15 Juni 1907 No. 45, het volgende onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen. Sedert jaren worden pogingen aangewend om maatregelen te beramen tot het tegen gaan van den ongunstigen invloed die de verkoop van Nederlandsche kaas, bereid uit geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk, in steeds klimmende mate heeft op den goeden naam van het Nederlandsche product gemaakt uit onafgeroomde melk. Tot op dit oogenblik woekert het kwaad steeds ongehinderd voort, zonder dat de Begeering tot nn toe maatregelen heeft ge nomen dit te sluiten. In de laatste maanden heeft de handel in volvette Goudsche kaas by den import in de Vereenigde Staten van Noord Amerika en de Amerikaan8che Koloniën moeilijkheden on dervonden, waarop ondergeteekende de aan dacht van Uwe Excellentie wenscht te ves tigen. Sedert December 19Q4 bestaat in de Ver eenigde Staten van Amerika de „American Pure Food Law" waarbij omtrent het artikel kaas o.a. is bepaald: le. Whole milk, or full eream cheese, is cheese made from milk from which no por tion of the fat has been removed, and con- tanis, in the water-free substance not less thans fifty (50) percent of butterfat. (Vollemelksche of volvette kaas, is kaas gemaakt van melk waarvan geen deel van het vet is afgenomen en in de droge massa niet minder dan vijftig (50) procent botervet bevat.) 2e. Skim milk cheese is cheese, made from milk from which auy portion of the fat has been removed. (Afgeroomde melk kaas is kaas gemaakt van melk, waarvan eenig deel van het vet is afgenomen.) Ofschoon onze Nederlandsche volvette Goudsche en Edammer kaas, indien goed bereid, veelal aan bovengestelde eischen zal kunnen voldoen, komt het voor dat kaas, hoewel uit onafgeroomde melk bereid, toch iets minder dan 50 pCt. vet in de droge stof bevat, terwijl het den handelaar onmo gelijk is dat met zekerheid te constateereu bij de beoordeeling, in elk geval daarvoor de garantie niet op zich durft nemen. Intusschen heeft de Amerikaansche Regee ring, hoewel misschien niet alle geïmpor teerde Nederlandsche „volvette" kaas aan aan den eisch van 50 pCt. voldeed, sedert 1904 nooit aan onzen handel moeilijkheden in den weg gelegd. Sedert worden evenwel belangrijke partijen Nederlandsche kaas, bereid uit gedeeltelijk of geheel ontroomde melk, doch gemaakt in den vorm van "de bekende Edammer en Goudsche kaas, uaar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en de Amerikaansche Koloniën geëxporteerd, zonder eenige aan- daiding omtrent de minderwaardigheid, dik wijls wel orf&er de valsche vlag van „full cream cheese". Van deze partijen zyn in de laatste maan den verschillende door de Douane Autori teiten'geweigerd o.a. te San-Francisco, daar deze werden ingevoerd als „full cream Edams", terwijl de analyse aanwees dat het vetge halte zoo gering was, dat dezelven als „skimmed cheese" hadden moeten worden gedeclareerd. Bedoelde zendingen werden aldaar opnieuw ingescheept om elders mis schien met meer succes te worden binnen gebracht. Deze inlichtingen werden ons door den Nederlandschen Consul te San-Francisco bevestigd. Blijkbaar tengevolge van deze treurige handelwijze is de Amerikaansche Regeering sedert voornemens zeer streng de hand te houden aan de Wet van 1904, waarbij dus alle kaas die geen 50 procent vet in de droge stof bevat, moet worden voorzien van een etiket of stempel bevattende de woor den „skim milkcheese". Het is nu een feit en daarop wenscht adressante de bijzondere aandacht van Uwe Excellentie te vestigen, dat de handelaren in „volvette" Goudsche kaas uitdrukkelijke instructies hebben ontvangen van hunne ver tegenwoordigers in Engeland en de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika om voor taan ook dit artikel stuk voor stuk te voor zien van een etiket bevattende de woorden „skim milk cheese" zoodat nu, „als gevolg van do oneerlijke concurrentie van produ centen of handelaren die het afgeroomde namaakproduct onder de valsche vlag van volvette kaas verhandelden", het treurige feit zich voordoet, dat, als resultaat van de onbetrouwbaarheid van het artikel, nu onze „werkelijk volvette kaas" ook als „afgeroomd" moet worden verscheept, wil men niet het gevaar loopen de zending te zien weigeren en terug te ontvangen. Het moet voor ieder duidelijk zijn, dat door de gedwongen lagere classiflceering van onze beste soorten, de waarde noodzakelijk moet worden gedeprecieerd tot nadeel van handel en producent beiden. Het komt adressante meer dan waar schijnlijk voor dat, wanneer de Nederlandsche Regeering niet ingrijpt, andere landen ons de wet zullen voorschrijven en dan mogelijk op even strenge of mogelijk nog strengere wyze, dan nu de Amerikaansche Regeering zulks doet. Ondergeteekende is van meening dat het, ter voorkoming van nog grooteren achter uitgang onzer reputatie, dringend noodig is, dat maatregelen genomen worden, waardoor een scherpe grens met duidelijk aangebrachte kenteekenen wordt verkregen tnsschen kaas, gemaakt van zuivere volle melk en die ge maakt van geheel of gedeeltelijk ontroomde melk. Adressante veroorlooft zich de vrijheid de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor een door haar aan Uwer Excellenties ambtsvoorganger den 24n October 1907 ge zonden adres over de „Kaaskwestie", waarbij wordt aangedrongen op bet nemen van wet telijke maatregelen, en verzoekt Uwe Excel lentie beleofd maar dringend in het waar achtige belang van onze Nederlandsche land- bouwers-Kaa8bereiders en van den handel in die producten, tot het nemen van ingrij pende maatregelen over te gaan. 't Welk doende enz. Namens hot Bestunr, J. F. W. S. MIDDELBEEK, Voorzitter. A. J. SCHILT, Secretaris. Door de rechtbank te Rotterdam werd de volgende zaak behandeld Op 9 Maart ontmoette W. B., 20 jaar zonder beroep te Reeuwyk, op straat aldaar een meisje van Dijk, dat, naar haar mede gedeeld was, kwaad van haar zou gesproken hebben. Zy had dit meisje toen aangegrepen en geslagen. De mishandelde verklaarde niets van beklaagde gezegd te hebben. Eisch f 6 boete subs 6 dagen hechtenis. Veroordeeld werden G. P., 35 jaar en P. C. v. d. H., 37 jaar, kolendragers alhier, wegens wederspannigheid door twee of meer personen met vereenigde krachten gepleegd, ieder tot 14 dagen gevangenisstraf; J. v. R., 62 jaar, visscher te Reeuwyk, wegens diefstal van eene hoeveelheid turf, tot eene maand gevangenisstraf. VKIJDAG 15 MEI 1908. (Vervolg). Het amendement van den heer van der Ree komt in stemming en wordt met 13 tegen 6 stemmen verworpen. Tegen: de heeren Herman, Bokhoven, van Iterson, van der Torren, Dessing, Vinger ling, van Galen, Jongenburger, van de Velde, Nêderhorstf Muylwyk, Derckson en van Eyk. Voor: de heeren van ('er Ree, de Jong, Knuttel, Vergeer en IJsselstyn. Het amendement van den heer van Galen komt in stemming en wordt rn^t 11 tegen 7 stemmen verworpen. Tegen de heeren van der Ree, Bokhoven, de Jong, van Iterson, van der Torren, Knut tel, van de Velde, Vergeer, Nederhorst, van Eyk en IJsselstyn. Voor: de heeren Herman, Dessing, Vin gerling, van Galen, de Jong en Dercksen. Art. 2 komt in stemming en wordt met 17 tegen 1 stem aangenomen. Tegen: do heer Dercksen. De artt. 3 5 worden zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Beraadslaging over art. 6, luidende: „Aan de onderwijzers, die den leeftijd van acht en twintig jaren bereikt hebben en ge huwd zyn dan wel als weduwnaars inwonende kinderen hebben of een zelfstandig huishou den voeren, wordt eene tegemoetkoming in do huishuur verleend vnn f 75 's jaars." De heer Muylwyk: M. de V.! Zou het niet aanbeveling verdienen in den vierden regel van dit artikel te lezen „en" inplaats van „of", ten einde zooveel mogelijk mis bruik te weren? De Voorzitter: Ik breng den heer Muyl wyk in herinnering, dat naar aanleiding van een verzoek van een onderwijzer de veror dening zoodanig gewijzigd is als zy nu luidt en thans opnieuw wordt voorgesteld. De mogelykheid bestaat dat een weduwnaar inwonende kinderen heeft en dan zal hy toch van zelf een eigen huishouden hebben. Het kan zich echter ook voordoen, dat een man, die gehuwd was en geen kinderen had, na overlijden van zijn vrouw hetzelfde huishouden voortzet. Het zou toch hard zyn dien weduwnaar, die dus een zelfstandig huishouden voert, al is hy kinderloos, de tegemoetkoming in de huishuur te onthouden. Ik acht het niet wenschelyk in te gaan op het denkbeeld van den heer Muylwyk. Acht deze het zelf wel billijk? De heer Muylwyk: Het is niet myn be doeling aan weduwnaars, die eenmaal een huishouden gehad hebben, die f 75.— te ontbonden, maar het is niet uitgesloten dat van dit artikel misbruik zal kunnen ge maakt worden. Men zal er best een loopje op kunnen vinden. Om dat te voorkomen meen ik dat wy „of" in „en" moeten ver anderen. Ik doe daartoe thans het voorstel. Ook zou men eenvoudig kunnen lezen „dan wel weduwnaars zyn". De Voorzitter: Dit laatste zon niet juist zyn. Ik breng het geval in herinnering, dat zich heeft voorgedaan, dat een weduwnaar op kamers wooDt en dns geen behoefte heeft aan tegemoetkoming in de huishuur. Die man zou dan tegemoetkoming in de huishuur krijgen ofschoon by geeu huishuur betaalt. De heer Muylwyk stelt dus voor om in den vierden regel „of" te doen vervangen door „en", en de tegemoetkoming te ver- leenen aan „de onderwyzers, die den leeftijd van acht en twintig jaren bereikt hebben en gehnwd zyn dan wel als weduwnaars inwonende kinderen hebben en een zelfstandig huishouden voeren" Het amendement van den heer Muylwyk wordt voldoende ondersteond en maakt der halve een onderwerp van beraadslaging uit. De heer Vingerling: Wordt elke aan vraag daartoe op zich zelve beoordeeld door Bnrg. en Wetb. en al dan niet inge willigd, of moet het aan iederen aanvrager, wanneer het voor tweeërlei uitlegging vat baar is, toegestaan worden? De Voorzitter: Zoolang die bepaling be staat is het slechts eens één weduwnaar toegestaan. Toen is de zaak ampel en breed besproken. De heer Muylwyk: Het bezwaar is dat iemand er misbruik van zal kunnen maken. De* Voorzitter: In het artikel staat toch duidelijk „dan wel als weduwnaar inwonende kinderen hebben" en dus een zelfstandig boiihoadeo voeren, en verder „of een zelf standig huishonden voeren", hetgeen slaat op hem, die na het overlijden van zijn echt- genoote, al is hy kinderloos, zyn huishouden aanhoudt. De heer Muylwyk: Als men van deze bespreking niets afwist dan zou men uit dit artikel kunnen opmaken dat een jongraensch op oen of andere wyze de manier waarop hy leeft voor het voeren van een huishou den zon kunnen uitgeven. In dit geval zou er misbruik bestaan. Na de uitlegging, welke de voorzitter er aan gegeven heeft ga ik geheel mede en trek daarom myn amen dement in. De heer Dercksen: M. d. V.! Ik ben het niet geheel eens met Uw uitlegging van dit artikel. Dan zou hot voor een onderwijzer boven de 28 jaren, een vrijgezel, die de kostwinner voor zyn moeder is, onmogelijk zyn van deze- gunstige 6epaling gebruik te maken. De Voorzitter: Ik breng in herinnering dat een dergelijk onderwijzer aan dit arti kel geen recht kan ontleeuen. De Raad heeft hier als gunst dergelyke tegemoetkoming verleend aan de onderwyzers maar een recht kan hy niet doen gelden. De beraadslaging wordt gesloten en art. 6 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. De artt. 7 9 worden achtereenvolgens zonder discussie en hoofdelijke stemming goedgekeurd. De Voorzitter: Ten gevolge van de over neming van het amendement van den heer Bokhoven door Burg. en Wetb. luidt art. 10 thans aldus: „Ingeval onderwyzers ter vervulling van hun militiedienstplicht verlof hebben beko men honne betrekking langer dan vyf weken niet waar te nomen, zoo zij ongehuwd zyn en langer dun een jaar zoo zy gehuwd zyn, wordt hunne bezoldiging verminderd met het bedrag der belooning van den of de in hunne plaats tijdelijk aan te stellen onderwijzer of onderwijzeres." Art. 10 wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming goedgekeurd. Art. 11 wordt zonder discussie of hoofde lijke stemming goedgekeurd. Beraadslaging over art. 12. De heer Vergeer: M d. V.l Ik heb de eer voor te stellen den aanhef van dit ar tikel te lezen als volgt: „Deze verordening treedt in werking den 1 Januari 1908", Het amendement van den heer Vergeer wordt voldoonde ondersteund en maakt der halve eon onderwerp van beraadslaging uit. De heer Dercksen: Ik begrijp dit voor stel van den heer Vergeer niet goed. Wan neer de verordening 1 Jali in werking trad zou het nog op de begrooting kunnen ge vonden worden, maar ik acht het wel een te grooten sprong om nu van af Januari af te rekenen. Waarvandaan moet het geld daarvoor komen? (Wordt vervolgd.) 1 IN Costumes tailleur, Mantels, Blousen, ltokken en Japonstoffen in /eer groote keuze tot de meest con- carreerende prijzen. Heden overleed te Arnhem onze beste Vader en Behuwdvader de Heer in den ouderdom van ruim 70 jaren. R. W. H. PITLO. B. PITLO—Krutwio. Gouda, 18 Mei '08. ifeii wnr.lt verzocht m 'IBilK te letten uit het Magazijn van UOKING'HEM. Deze THE EEN worden afgele verd in verzegelde pakjes vau v twee en een half en een Ned. ons met vermelding van Noinmer e> Prijs, voorzien van uevenstaau [Merk, volgens de Wet gedepo 'neerd. Zich tot de uitvoe ing van go eerde orders aanbev ende J c. B1.IL, voorQeen J. BREEBAART Lz.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2