ERVEN na 'kooping DA, >aar Langs Vrsemie Paden. roonhuis N LOON, elephoon 117. Nieuws- en Advertentieblad roor Gouda en Omstreken Zaterdag 30 Mei 1008. 47ste Jaargang. No. 10651. Bullenlandsch Overzicht. - FEUILLETON. ieijsers :s krtikelen. nglijders w«U«k» hulp oonhuis nslig gerolgeeo ILJCHTBRANDKIS lelnenmantels. EMAN, Erf L n iii.i’U. uur 08. Verspreide Berichten. ?T®X (Wordt vervolgd) lNT, ie* Modellen to edreven, aan de kadaster Sectie Centiaren. baard tot 1 Sep ia de «eek, de en b(j de betaling ouden nstig gevolg Mn ordt uitgeoefend, Raam, wyk O No. 2136, groot EN in allestyieo. (FELS 1908, des veor. cieteit „VREDR- öoada ten ov«. lit gevestigden r gebouwd dubbel 45e en i, LOODS, »n ERF (waarin cementsteen) aan ectie G No. 1181, n. taling der koop- briefkaart wordt egesonden door SattbommoL NEMAN t Zn. naar Berlijn komen. Een bierbulslioudor te Mllnchoti is veroor deeld tot Vijf dagen gevangenisstraf en ei a boete, nadat lift oenlgen tjjd zulk een vonnis reeds bad ondergaan, wegens bet slecht in schenken”. *He grootte*, lend, feietai a Na. 69. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en heeatdagen. De prijs pér drie maanden j>ost 1.70. Afzonderlijke Notnmers VIJF CENT EN. Ion toepassingen Wersie Ptr- iert«. ZO geven ers niet kannen b, geen imitatie, t. in aantal ongé- op aanvraag. IÏS Jb Co. (o. 93, kadaster Centiaren. week. .e 3 werkdagen tot 12 en 2 tot i 9 tot 11 aren, oft voornoemde De Engelsche bladen behelzen nadere bijzonderheden omtrent het gevecht van den 24en dezer, waarbQ generaal Willcocks met de brigade van generaal Anderson aan den Utman Khel een gevoelige les toediende. Het gevecht had plaats bjj den ingang van de Ambahari-vallei, waar de lieden van den Utman Kljel met hunne bondgenooten, ter sterkte van 2 tot 3000 man, een sterke stelling bezet hielden, die op de beide vleugels aan booge heuvelreeksen was aangeleund. Terwjjl de Engelsche macht zich tegen over deze stelling ontwikkelde kwam een afgezant van den nawab van Nawagai, weldra door dezen gevolgd om zjjne tusschenkomst aan te bieden, hem werd beduid, dat het een zaak betrof, die alleen de Engelschen en den Utman Khel aanging. Toen de lieden De Maagdenburger Kring-Mynode heeft besloten „het consistorie te verzoeken maat regelen te nemen opdat de eeds-quaestie in alle kring-syuoden ter bespreking zal komen en dat voorstellen tot verbetering zullen worden gedaan, op den grondslag van de hervorming van de eedsaflegging door het aanmeten van den naam Gods weg te laten, vermindering van het aantal eeden en toe kenning van verzachtende omstandigheden by vervolging wegens meineed". Hieraan moet, zegt de „Vom, Ztg." nog worden toegevoegd verhooging van den leeftijd, waarop de eed wordt nfgelegd. Vol gens de Pruisische wet wordt de eed gevor derd van personen, ouder dan 16 jaren, terwijl ZÜ t°ch eerst na hun 21e jaar meer derjarig zijn. Als bewys van de onjuistheid dier opvatting wijst ’t blad er op, dat in 1905 in het Rijk 534 personen worden ver volgd wegens meineed en 293 personen wegens het afleggen van een valschen eed uil onvoorzichtigheidhieronder waren niet minder dan 107 minderjarigen, die wegens meineed en 32, die wegens eon valschen eed uit onvoorzichtigheid worden veroordeeld, terwjjl 10 minderjarigen werden vrijgesproken, wyl de rechtbank aannam dat zjj het gewicht van den eed niet hadden gevoeld. Onder dczo 139 veroordeelde minderjarigen waren er 104' die nog nooit gestraft waren geweest. Een zesde der straffen wegens meineed werd dus aan minderjarigen opgelegd, aan kinderen die niet het volle gewicht inzien van hetgeen zy verklaren. Dit acht de Voss. Ztg. een reden om ernstig Enuki.and, De Times verneemt, dat do koning en do koningin, na het offlcieele bezoek aan den czaar te Reval drie dagen bjj de keizorlyke familie op Peterhof zullen blyven. Een statisticus hoeft uitgerokend, uitgaande van de toeneming van hot aantal krankzin nigen in Europa, dat in 2013 de geheelo be- schaafde wereld uit krankzinnigen zalbaslaan. Een Belgisch blad merkt op, dal dit geen zijn er geland, en met wolk doel?* seinde de nieuwe Garibaldiaanscho telegrafist terug: 4k' heb my vergist; hot zyn koopvaarders met een lading zwavel van Girgenti." Van uit Palermo werd hem nu geantwoord, dal h|j een ezel waJ, en daarop antwoordde hy niets meer. Door deze Hst vernam men te Palermo eerst in don namiddag van den 42den Mei, dat Garibaldi was geland. Des morgens van dienzelfden dag verliet dew met zyn-1020 manschappen Marsala er. sloeg (Jen weg naar Palermo in. Deq Iftden versloeg hy by Calatiflmi den brigadier Landi, die hem met SOOü^man en vier ka nonnen tegemoet getrokken was, nam hem één kanon af en dreef hem mot een verlies van 140 man terug. Deze eerste overwinning deed de geestdrift der Sicilianen sterk toe nemen en Garibaldi’s leger vermeerderde snel. Hy rokte tot op drie uren van Pa lermo voort, en besloot nu, toen hy zag dat hy hier met een zeer groote overmacht te doen kreeg, tot een vermetele en geniale manoeuvre. Hij liet de artillerie met 240 man Van de slechtste troepen van Parco den terugtocht aannemen naar Corleone, ten einde het Napolitaansche leger t<* verlokk“n, dezen 10 vervolger. Reuter seint uit Weenen, d.d. 27 Mei De Minister van Binnenlandsche Zaken geeft officieel verslag van de bloedige ge beurtenissen te Czernicbow, en verzekert dat de regeering bevel gegeven beeft tot een snel, streng en onpartijdig onderzoek naar de bekend geworden feiten en de redenen der oproerigheid van de bevolking; hy doet een beroep op de Kamerleden om hun in vloed te laten gelden op het volk om de opgewondenheid te doen bedaren, opdat bet onderzoek op onpartijdige wijze en zonder stoornis kan plaats hebben. De minister werd onderbroken door heftige uitroepen van protest der Roethenen. De gezant te Berlijn, de beer Cambon, heeft in opdracht der Fransche regeering den staatssecretaris van buitenlandsche zaken baron Von Schoen de instructies medegedeeld, die onlangs aan generaal d’Amade verstrekt zijn. Den generaal is gelast geen verdere ope raties te ondernemen, doch alles voor te be reiden om de troepen terug te trekken, en de opgericbte forten aan de Marokkanen over te dragen. De instructie zegt niet, of die Marokka nen de troepen van Abd-el-Azis of van den pretendent zullen zijn. Generaal Bailloud telegrafeert, dat hy Maandag met generaal Lyautey te Bou-De- nib is aangekomen, waar hij eenige dagen zal verblijven om de positie op te nemen. Er zal vermoedelyk een fort gevestigd worden, om het vormen van nieuwe barka’s te voor komen, dat bezet zal worden door 12 15,000 man. Binnen tweemaal 24 uur zal de rest der troepen terugkeeren naar hun garnizoenen aan de grens van Algiers. Jaurès zegt in de Humanité, dat frank rijk zorgen moet, in de Marokkaanscbe moeilijkheden, die ieder oogenblik nog ern stiger kunnen worden, zonder dat er eenige quaestie dienaangaande mogeiyk is, het recht aan zyn zijde te hebben. Het moet daarom hoe eer hoe liever zyn onzinnige politiek laten varen, die het in heftigen stryd met heel Marokko brengt, dat blijkbaar de party van Moulay Hafid kiest. Frankryk moet terugkeeren tot een eerlijke en juiste toe passing van de acte van Algeciras. Het ministerie-Clemenceau heeft het land door zyn Marokko-poliliek op den rand van een crisis gebracht, wellicht nog veel ernstiger dan die, welke bet doormaakte onder Dol- cassé. expeditie hier geland was. De anderen zet ten de reis voort, en landden den l Iden Mei des voormiddags te elf uur te Marsala. Een zonderling toeval was oorzaak, dat deze landing slaagde. Een vrijwilliger, die reeds tweemaal overboord was gesprongen, stortte zich in den avond van den lOden voor de derde maal in zee. Met hem woef op te visschen gingen eenige uren verloren, en daaraan had, zooals later bleek, de expe ditie haar redding te danken. Er lagen name lijk twee Napolitaanscheoorlogsstoomers, de „Stromboli* en de B Capri*, op de reede van Marsala, en verlieten deze eerst te negen uur des morgens. Zonder het tijdverlies dat het overboord springen van don vrijwilliger veroorzaakte, zou men die stoombooten nog op de roede aangetroffen hebben en dan was de expeditie verloren geweest. Van welke kleine toevallen hangen in ,de historie vaak gebeurtenissen af die geheel de wereld in beroering brengen. Overste Türr zond Arthur met eenige manschappen naar het telegraafkantoor, om te beletten, dat er oen bericht werd verzon den van hunne landing. Men kwam echter te laat, want er was juist naar Palermo ge seind, dat er twee stoombooten onder Sar- dinische vlag waren binnengeloopen, die soldaten ontscheept hadden. Toen nu echter tot antwoord werd gevraagd ^Hoeveel man van dezen stam in hun stelling verbleven en van geen toenadering hunnerzijds sprake was, begon tegen don middag do opmarsch der Engelsche troepen. Nadat de artillerie ongeveer twee uren de vyandelyke loopgraven onder vuur had genomen en dezo door do bezetting schenen te zijn verlaten, rukte do infanterie op, waarbjj al spoedig bleek, dat de vyand zyne stellingen nog steeds bezet hield. Het 53e regiment Sikhs, dat op de linker flank der Engelschen ageerde, slaag je er in den rechtervleugel van den vyand om te trekken. Toen begon een algemeene vlucht naar de hoogten op den vleugel der stelling, waar do vluchtelingen onder het vuur der infanterie en artillerie en do aan de eerste toegevoegde Maxims zware verliezen leden. De cavalerie had gedurende deze expeditie bier voor de eerste maal de gelegenheid ook eens mee te doen, en een afdeeling van den Ulman Khel, die zy in bet open veld ont moette, neer te sabelen. peditie niet af te wachten, doch op eigen gelegenheid naar Sicilië te gaan. Evenwel, dat liep mis. Te Genua, waar hy zich wilde inschepen, stortte Arthur weer in en moest hy byna drie weken het bed houden. Ondertusschen bad Garibaldi tot zyn avon tuurlijken tocht besloten en was eveneens te Genua gekomen, waar Arthur hem be zocht. Garibaldi noodigde hem dadelijk uit, de expeditie mee te maken, en Arthur, hoe wel nog zwak, stemde toe. Den 5den Mei 1860, des avonds te zeven uur, begaf Arthur zich naar Villa Spinola, waar bij de andere Aljenjagers reeds ver zameld vond. Te negen uur scheepte men zich in en om halfdrie verlieten de avontu riers de haven. Het waren 1085 man. Aan wapenen bezat men echter slechts 1019 ge weren, want die had men, evenals revolvers, toevallig vergeten mee te nemen. Den 7den Mei ’s voormiddags tien uur be reikte men Telamone, vanwaar Garibaldi den overste Ttirr naar Orbetello zond, ten einde den commandant dezer vesting om ondersteu ning te vragen. Inderdaad, gaf deze ban vier kleine kanonnen met 300 ladingen, en 100.000 stuks patronen. Onderwijl bad Garibaldi echter 65 man ontscheept en liet die den Kerkelyken Staat in marcheeren, ten einde zijn tegenstander in den waan te brengen, dat de geheels 49) Garibaldi herinnerde zich de krijgsver richtingen van zijn voormaligen wapenbroe der, vernam de geschiedenis van zyn lang durige krankheid, en bewerkte, dat bij ge decoreerd werd met de militaire orde van verdienste. Tevens raadde hy hem aan, zich niet uit zyn nabijheid te verwijderen, daar hij spoedig een of andere expeditie voorne mens was. Dewyl tot de annexatie van Middel-Italië by Piemont besloten was, hoe wel Napoleon dit vooralsnog geheim hield, kon Arthur uit deze woorden lichtelijk af leiden, dat die expeditie Sicilië zon gelden, want daar gistte bet geweldig en men sprak Z r?, .Tan ®en toeing door Garibaldi op dat eiland. Arthur besloot daarom Garibaldi’s raad op te volgen. Het uitbreken der revolutie te Palermo, den 4den April 1860, vervulde hem met bigde hoop, en hy maakte zich reeds gereed om daarheen te reizen. Het bericht van de op April te Messina plaats gehad hebbende onlusten deed hem besluiten, Garibaldi’s ex- Reuter seint uit Londen, d.d. 27 Mei President Fallières, vergezeld door den minister van buitenlandsche zaken, Stephen Picbon, kwam te 1.10 in Guildhall aan hy werd begroet met een grootsche betooging door de talrijke menigte, langs den geheelen schitterend versierden weg opgesteld. De Lord Mayor en zyne echtgenoote ontvingen den president en geleidden hem naar de bibliotheek, waar het adres van welkomst werd overhandigd met een toespraak, die door den heer Fallières werd beantwoord. De prins en de prinses van Wales, prins Christiaan en prins Arthur van Connaught waren vooraf in Guildhall aangekomen. Het weder was prachtig. Het adres door de City aangeboden, drukt waardeering uit voor het bezoek en herin nert aan dat van president Loubet. De hartelyke vriendschap tpsschen de Republiek en Frankrijk is sinds dien steeds toegenomen en blyft een waarborg vormen voor de voortschrijdende beschaving en we reldvrede. Vervolgens brengt het bezoek van den Lord Mayor aan Parys in 1906 in herinne ring, om ten slotte hartelyke wenschen uit te spreken voor Frankryk en zyn president. President Fallières bedankte en zeide vu rig te wenschen, dat bet de schoone groote stad Londen voorspoedig zou gaan. By de luncheon in den Guildhall stelde de Lord Mayor een toast op den koning en de koningin en zeide, dat de koning zich over heel de wereld eerbied had verwprven door zyn succesvol pogen de verschillende volke ren in krachtige harmonie tot elkaar te brengen. is 1.25, franco per l.lll IISIIIL COURANT a 50 ('enten; iedere regel meer (•route letters worden- berekend naar plaatsruimte, Inzending van Advertentien hu 1 Telefoon No. 67 A I) V E RT E N I I E N worden gepliatat van 15 regels 10 Centen. aan te dringen op verhooging van den we.ttelyk vastgestelden leoflyd voor de aflegging van Ien eed by getuigenverklaringen. Door verschillende afgevaardigden werd in do Spaanscho Kamer het gebeurde te Casablanca ter sprake gebracht en werd der regeering verzocht volledige voldoening te eischen en de Spaanscho troepen terug te roepen, teneinde botsingen te vormyden, niet alleen lusschen soldaten, m^ar ook Ins- schen Spaanscho on Fransche officieren. De minister van buitenlandsche zaken her haalde nogmaals, dat het geschil op bevre digende wyze was opgelost. Ten opzichte van het terugroepen der Spaanscho troepen, verklaarde do minister, dat de regeering Tokening moet houden met de gebeurtenissen en den lyd al wachten, dat zy de te Alge ciras ontvangen opdracht heeft vervuld. Frankrijk. Van hel gebouw der arbeidsbeurs zijn biljetten verwijderd, dio ernstige beleedigin- gen inhielden tegen den mihister van arbeid Viviani. De bakkers wilden Dinsdagavond gaan betqogen voor het gebouw, waar Viviani zou aanzitten aan een feestmaal van bakkers patroons. Een tiental anarchisten to Parys, die boos waren omdat de Humanité een door ben in gezonden rectificatie omtrent de verkiezing voor de generale raden niet had willen op nemen, drongen de bureaux van het blad binnen en sloegen daar alles kort en klein. Duitschland. Iswolski, du Russische minister van boi- tenl. zaken, zal nog in den loop van dit jaur

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1