mè BINNENLAND. NOUVKAUTÉS STAT EN-GEN Kit A AL. t m u k I) K u m n k n. Stadsnieuws. "prijsvraag, POSTBBIJByr Veemarkt te Rotterdam AIIVKIlTKiNTIKiX ANTBOHIG VAR DER STAR, Zenuw- en Maaglijders IBaetdgre-vex mlit genoemd kunstlicht niet heelt opge merkt. Toen het ongelnk gebeurde liep het schip slechts mot halve snelheid. Onroid- delljjk werd een radiogram naar Reval al gezonden, vanwaar eenigo vaartuigen ter assistentie naar de strandingsplaats ver trokken. De Peter de Groote, bemand met een equipage van 000 koppen, werd in 1873 op de Baltiscke werven gebouwd. Kenige jaren geleden werd het als tchool- schip voor de zee-artillerie en als knstbe- wakingsvaartaig ingericht. Do op de Peter de Groote aanwezige kanonnon zjjn dan ook van moderne constructie. Verspreide Berichten. FfUSKBUK. Vandaag treedt in Frankrijk de regeling iu werking, waarbjj de dagbladen binnen de grenzen der departementen voor de hellt van een centime (dat is do hellt van een halven cent) verzonden raoger. worden. Voor de aangrenzende departementen is dat porto ook geoorloold, maar voor verder gelegen departementen bedraagt het porto 't dubbele. DuiTScin.izn. De keizer heelt don wenscb uitgedrukt, dat de Berljjnsche schooljeugd op de Pariser Platz geschaard zal staan ter begroeting van het Zweedscho koninklijk paar. Het gemeen- tebestuuur zal den koning en de koningin van Zweden daar verwelkomen. EKaznian. De' tuchtiging van de oproerige grensstam- men in Engelsch-Indie is geëindigd. De Engelschen hebben in de 18 dagen, dat de expeditie duurde, verloren5 olflcicren en 32 minderen gedood, ti officieren en 144 minderen gekwetst, terwijl een otficier en 40 minderen aan cholera zjjn bezweken. Het werk aan de scbeopswerven wordt vandaag hervat. Spaxjb. Roll, de man, die in het anarchislanproces te Barcelona ter dood veroordeeld werd, betnigt in een brie!, uit de gevangenis ge schreven, zj|n onschuld en biedt aan, daarvoor bewijzen te leveren. Het bericht omtrent de reis van koning Allons naar Weenen wordt tegengesproken. Tunuuu. Bjj Saloniki z(|n zeven Rulgaarsche veld- arbeiders door Grieken vermoord. Turkscbe militairen hebben de bende met gedeeltelijk succes achtervolgd. Azm. In Mei hebben 53 gevechten plaats goliad tnescben Japanners en Koreaansche opstan delingen. Aan Japansche zijde 30, aan Koreaansche 547 man gedood. Schriftelijk beantwoorde vragen. -Door den beer Schaper zjjn de volgende vragen gedaan: 1. Waarom is tot op heden do Memorie van Antwoord niet verschenon op het Voor- loopig Verslag nopens het wetsontwerp tot invoeging van een nienw artikel tnsschen de artikelen 59 en 60 der Ongevallenwet 1901, terwijl toch dit Voorlooplg Verslag reeds is vastgesteld op 9 December 1907. 2. Zal genoemde Memorie spoedig ver schijnen f 3. Zoo neen, heeft de minister dan even tueel de opvatting dat het Koninklijk Be sluit van 1 December 1902 (Stbl. no. 206), volgens hetwelk risicodragende maatschap pijen en de werkgevers, die «elf het risico dragen, over elke maand 120,000 aan admi nistratiekosten te weinig betalen, kan worden gewijzigd Bonder tusschenkomst van den wetgever? De minister van landbouw, ntfverheid en handel (de heer Talma) heeft het volgende geantwoordt 1. De Memorie vhn Antwoord op het Voorloopig Verslag betreffende het wetsont werp tot invoeging van een nieuw artikel tnsschen de artikelen 59 on 60 der Onge vallenwet 1901 is tot op heden niet versche nen, omdat de mioister zich niet geheel kan vereenigen met de regeling vervat in dat wetsontwerp. Door den minister wordt overwogen of het wenschelijk is een wettelijke regeling voor te stellen, welke geheel of gedeeltelijk opheft de bezwaren, welke voor de risicodragende maatschappijen en vereenigingen zonden kunnen voortvloeien uit de voorgenomen wijziging van het Koninklijk Besluit van 1 December 1902, bezwaren, die slechts dan overzien kunnen worden, wanneer de inhoud dier wijziging voorloopig vaststaat. 2. De minister zal, indien het wetsont werp niet wordt ingetrokken, het Voorloopig Vtrfllag too spoedig mogelijk beantwoorden. 3. De bevoegdheid om zonder tusschen komst van den wetgever het besluit van 1 December 1902 (Stbl. no. 205) te wijzigen, staat naar de meening van den minister vast. De vraag of een wettelijke regeling wen schelijk is, hangt, naar de meening van den minister, behalve van den inbond der wijzi ging, ook af van bet tijdstip, waarop de voorgenomen wijziging van vorenbedoeld besluit in werking zal treden. Gemengde Berichten. Een nieuwe wjjze van boterbereiding. In Canada zjjn, volgens een bulletin, gepu bliceerd vanwege de afdeeling Landbouw van het gouvernement, proeven genomen met de bereiding van boter nit zoeten room. In plaats van het zuringsproces in den room te doen plaats vinden, wordt na de centrifogeering by den verschen room een flinke hoeveelheid zuursel gevoegd, waarna onmiddellijk wordt gekarnd. Volgens deze nieuwe wyze van werkeo bereid, bevat do boter minder water en is duurzamer dan boter, volgens de tot heden gevolgde methode gemaakt. Journalisten van de daad. Twee medewerkers van de Roes, een blad der liukerzyde, hebben by Miljoekof, den leider der kadetten gehoor gevraagd en hem geducht afgeranseld. De aanleiding tot deze gemeene daad is, dat de „Retsj" het blad der kadetten, verschillende lastige vragen bad gesteld in zake het beheer van een fonds voor volksontwikkeling door de Roes byoen- gebraebt. De twee journalisten zyn in hun betrekking geschorst en zullen voor den rechter worden gebracht. Men zal zich herinneren, dat ongeveer twee maanden geleden in ons blad werd bericht hoe in het arrestantenlokaal te Maarssen een landlooper eenige dagen was opgesloten ge bleven, doordat de veldwachter van Maars sen totaal door het hoofd was gegaan dat hy iemand in dat lokaal nachtverbiyt had verleend. De justitie deed naar aanleiding van dit. geval een onderzoek instellen, dat is geëindigd met een vervolging tegen den ingebreke gebleven zyr.de veldwachter. Z\in zaak dient heden voor de Rechtbankby dagvaarding is hem ten laste gelegd ,dat hy te Maarssen na in den avond van 30 Maart 1908 aan Godfried Scheepers op diens verzoek nachtverblyf te bobben ver schaft en na hem te dien einde iu het arreB- tantcnlokaal te hebben ingesloten en dit lokaal met een sleutel op slot to hebbon gesloten, daarna hoogst nalatig, onnadenkend en plichtvergoten hoeft verzuimd genoemden Scheepers na hot verstreken zyu van den nacht in vryboid te stellon of te doen stellen, ten gevolge van wolk ernstig verzuim meer genoemde Scheepers tot op den len April 1908, des namiddags omstreeks half vyf uur, tegen zyn zin in dat lokaal is verbleven eu gedurende dat tydsverloop wederrechtelyk van zyn vrybeid beroofd is geworden." In deze zaak zyn, naar we vernemen, drie getuigen gedagvaard, o. w. de landlooper in quaostie. Als verdediger van den beklaagde zal optreden mr. M. W. L. S. Bilderdyk. („U. D.») Ten govolge van een rukwind sloeg Vry* dagmiddag in de Vlaardingsche vaart een zeilboot, waarin zich 4 personen uit Vjaar- dingen bevonden, om. Drie er van wisten zwemmende den kant te bereikende 21- jarige zeeman A. W. verdronk. Te Standdaarbulten zyn Vrydag 3 koeien van den landbouwer Jac. v. Kassei in de wei door den bliksem getroffen en gedood. Men meldt uit Amsterdam Zaterdagavond is een man gearresteerd, die in een perceel aan het Rokin was bin nengeslopen en op de tweede étage in een slaapkamor op een ledikant was gaan liggen, waar hy door een der huisgenoten ontdekt werd. Vrydagnacht hield de Amsterdamsche po litie een klopjacht in de tuinen van de huizen aan de Sardbatikade. De nachtwakers had den mannen over de schutting zien klimmen, die natuurlyk ondersteld werden niet veel goeds in den zin te hebben. Alle tuinen werden doorzocht, door een tiental agenten, met het gevolg, dat na on geveer een uur twee mannen werden ge vonden, die natuurlyk in verzekerde bowa- ring werden gebracht. Het waren bekenden der justitie. Het bleek by ondersoek, dat zy in een Serceel, waar zy zich onder de waranda adden verscholen, een ruit uit het keuken raam hadden verwyderd, waarvoor zy eerst de stopverf uit de sponning hadden wegge nomen, terwyl zy voorts blijkbaar met een stok van een hark hadden beproefd de blinden opon te breken. In verband met het te Vaals gevonden lyk van Laura Klinkenberg is, naar Dnitsche bladen meiden, te Hamburg aangehouden zekere F. Dreuw uit Raeren, die sind1* 3) April den dag, waarop de moord heeft plaats gehad is verdwenen uit zyne ouderlijke woning. De ramp te Belawan. Over bet ongelak, dat in Indië nan boord van de „Pahud heeft plaats gehad, brengen de Delibladen nadere byzonderheden. In den morgen van Paaschzondng lag de „Pahud" gemeerd langs den gouverncmentf.- steiger te Belawan. Op den steiger was al de bodryvigheid, die 't vertrek van „de Ja- vaboot" kenmerkt. Met den half-ll-trein was 't gezelschap van Circus-Ott gekomen en dat gaf nog weer nieuwe beweging. Ka pitein Donck was in de eerste klasse eetsalon met den vertegenwoordiger van den K. P. M. agent druk in de weer om de indeeling der passagiers te regelen, toen 't was kort na 11 uur een zwaar sissend en dreunend geluid, onmiddollyk gevolgd door twee bymi gelyktydige oorverdoovende slagen, werd vernomen en op 't zelfde oogenblik allen met geweldige kracht door elkaar werden geworpen. De ketel was gesprongen. Eenige seconden heersclite er een onbescbryfelyko verwarring. Zy, die niet of slechts onbedui- dend getroffen waren, voelden zich een oogenblik als versuft en konden zich nauwe- lyks rekenschap geven van het gebeurde. De uitwerking was kort en vreoselyk ge weest. In ondeelbareu tyd waren machine kamer, stookplaats, oliebergplaats, kortom het grootste dool van het midschip, uit el kaar gescheurd in de stuurboordzy was een' vyf meters groot* opening geslagen, waar door het water binnenstroomde het tegen overliggende stuk van den steiger was ver- bryzeld en het middengedeelte van de dou aneloods weggerukt. Terstond werd naar Medan om knip ge telefoneerd, en met den half-12 trein kon dr. de Boer zich reeds naar Belawan bege ven oin hulp te bieden. De administratie der Deli-Spoorwegmaatsckappy trof inmid dels maatregelen voor een extra ambulance- trein, welke even na twaalven vertrók, voor zien van al wat voor eerste hulp kon die nen. Met dezen trein vertrokken tegelijk do beide militaire geneesheeren Schyfsma en Ganon en dr. do Jongliverdor de resident, de controleur van Medan en verschillende andere personen, wier plicht hen riep naar het tooneel van do ramp. la de loods was een breedo gaping ont slaan, waarin eeu opstapeling van planken, balken, brokken yzer, zinken dakplaten, be delvende de kisten, vaten en andero colli's die er waren opgeslagen geweest en daar achter verrees hot zwaar geteisterde mid schip van do paketboot, een onherkenbaar door elkander van brokken hout en ijzer, waarin men tevergoefs den oorspronkelyken scheepsvorm terugzocht, en waarboven on geschonden zoo voor 't oog, de broede, zwart geblakerde stoompyp uitstak. Zoo was het één ruïne, van 't spoorterrein oploopend naar 't nog altijd hoog boven den steiger uitstekende schip. Aan boord was 't moeiiyk gaan. De „Pa hud" was in de modder gezakt en lag ge heel scheef met 't hooge deel naar don stei gerkant. Voor- en achterschip bleken niet of slechts weinig beschadigd, alleen waren allerlei voorwerpen her- en derwaarts geslin gerd. Zware, yzeren platen bleken kromgesla- gen of zagen er uit als gewalstpypen wa ren gebogen of afgeknapt, wanden wegge slagen of geheel verwrikt 't was een baaiers van vormlooze brokken hout en yzer, waarboven een stnk dek byna loodrecht in de hoogte stak. Op 't dek hier en daar nog plassen bloed, en naar men vertelde had men tusschen al lerlei machinestukken ook oen afgerukten arm gevonden. De tweede-staurman en do tweede-machi nist werden beiden door de kracht der ont ploffing overboord geworpen en hadden ge lukkig nog bewustzyu genoeg om zwomraendo het droge te bereiken, hoewel eerstgenoemde een leelyke wond aan 't hoofd had opge daan. Een inlandsch stoker is op haast ongeloofelyke wyze ontkomenop 't oogen blik der ontploffing was by beneden by do vuren, voelde zich opgenomen worden en kwam te zitten boven op den Vborwarraer op den weg daarheen moet hy precies door 't gat van een rooster zyn heengevlogen, zonder zich in 't minst te doeree. Weer een ander, van 't Earopeeseh machinepersoneel, was van de machinekamer naar do 2e klasse geworpeneen bepaalden slag had hy niet vernomen, een plotseling gevoel van verdoo- ving en zware drukking was over hem ge komen, en toen hy weer goed by zjjn zinnen kwam, bevond hy zich midden tasschen een hedle groep raenschen, die met alle geweld naar de loopplank drongen, zoodat hy in „no time" op den steiger stond. De verwonde Europeanen werden in de ziekenverpleging gebracht. Het landver huizers-bureau stelde een der hongs" be- ichikbaar voor de herberging der inlaad. scbe dekpassagiers, die geen onderkomen hadden Inmiddels werd een aanvang gemaakt met 't lossen van de lading uit de „Pahud", die tegen den avond iets van haar scheeven stand scheen te verliezen. Beide ketels de een door den ander zyn gesprongen. Er stond, naar men meldde, niet moor dan 160 pond druk op, terwyi by 180 kan verdragen. Geen enkel der vei ligheidssignalen is ook vernomen. Kapitein Donck is niet fortuinlijk. Zelf is hy er zonder oenig letsel afgekomen, maar 'tis nu de tweede boot, die onder hem door een ramp werd getroffen de eerste ging in brand én in het loven van dezen zeeman zyn zulke gevallen al Verscheidene malen voorgekomen. Het weggeslagen stuk van de 60 meters lange gonverneraentsloods heeft een lengte van ongeveer 20 meters. In dat gedeelte be vond zich het kantoor van den ontvanger, waarvan niets is overgebleven. De opgesla gen goederen, die naar 't zich Iaat aanzien, grootendeds behouden zyn, bestonden in hoofdzaak uit suiker, inlandsche tabak, kis ten krameryen. meubelen, een automobiel in kist, petroleumpypen voor de „Konink- lyke" enz. De „Pahud" is dryvende gekomen, waar uit biykt dat het schip niet gebroken is. Zoo/mogelyk, zal bet naar Singapore wor de^ gesleept ter reparatie. /Tot de op wonderbaarlyke wyze geredden /behoort ook de derde stuurman, die door den kraebtigen Jacbtstroom van bet dek op den steiger werd getild zonder dat hem een haar werd gedeerd. Do scheepspapieren zyn alle behouden. Toen de ontploffing dor ketels plaats had werkten twee opzichters der D. 8. M., Meyer en Bootsma, aan de fandeering van den viadactoverweg vlak bij 't station. Deze werden, zonder zich ernstig te kwetsen, 5 meters ver weggeslingerd. Op de kap van het station en daaromheen gegende het groote en kleine brokstukken. Stryd om een vryerl Vrydagmorgen is in de Hinthamerstraat, oven voorby den Boerenmouw te 's Hcrto- genbosch oou moordaadslag gopieogd. De ,'a Hert. Ct.f' verneemt daaromtrent het volgende: Een meisje, Don T. genaamd, had ver keering met een veldartillerist. Donderdag had deze echter met een ander meisje K. geloopen, hetgeen by Den T. jaloesie had gewekt on in haar, naar 't schijnt, moord plannen had geröpt. Vrydagmorgen althans, omstreeks halzeven,* stond zy het meisje K., dat werkzaam is in de passementeriofAbriek der firma Hirdes, op te wachten nabi den Boerenmouw. Zoodra zy haar in 'L' oog kreeg, liep zy op haar toe en zou z(j gezegd hebbon „Ben je vnn plan nog langer met Willem to loopen? Ja of neen? Dan jy kapot of ik kapot". Meteen haalde zy van onder haar voor schoot een mes te voorschijn en bracht K. daarmode een snode in de rechterzyde van den hals t0V Het andere meisje, hot mes op haar keel gericht ziende, wilde zich verdedigen en het mes grypen. Hierby werd zy echter zeer ornstig aan de handen verwond. In de muis der rechterhand kreeg zy een snede, terwyl van de linkerhand de peezen van byna alle vingers werdon doorgesneden. By do worsteling die hierna op den grond ontstond, vorweerdo K. zich zoodanig, dat Den T. geen gelegenheid tot steken meer had en haar nog slechts eeo steekje in het achterhoofd kon toebrengen. Ondertusschen was de heer Boersema, naby wiens café de mishandeling plaats had, naar buiten gesneld en met bebnlp van nog eenige toegeschoten personen, slaagde hy er iu Den T. het mes te ontrukken en het andere meisje onder haar uit to trekken. Den T. werd door de politie, die inmid dels ter plaatse was gekomon, naar het po litiebureau en K. naar het ziekengasthais overgebracht, waar zy verbonden werd. Geen der wonden is gevaarlyk, doch vooral de wonde aan de linkerhand is zeer ernstig, zoodat de doktoren meer dan twee uren noodig hadden om do doorgesneden peezen te naaien. In tegenwoordigheid van oen aantal vreemde en Oostenryksche officieren deed men naby Weenen proefnemingen met een nieuw kanon. De bevelhebber had den offi cieren geraden, plaats te nemen in de grach ten, om tegen elk gevaar beveiligd te zyn. Gelukkig, want nauwelijks waren zy daar, of er had oen vreeselyke ontploffing plaats, die de stukken van het kanon tot 200 meters ver slingerde. Het bericht zegt niet wat er geworden is van de mannen, die het stuk bedienden. Het slechte weer van verleden week heeft ook in de wijnbergen langs de Moezel groote schade aangericht. Wolkbreuken hebben vooral de beroemde wijngaarden van Ueriig en Erden geteisterd. Van de Perziger Krank- lay zijn over een uitgestrektheid van 4000 M. de wijngaarden den berg afgeschoven, en in die van het Triersche seminarie op den Erdnerberg is hetzelfde gebenrd over een afstand van 2000 M. Men verkeert in ongerustheid over het lot van den Zweedschen Tbibetroiziger Sven Hendin. In zes maanden werd geen bericht van hem ontvangen. De laatste was gedag- teekend van Schejak, een plaats in hotzui- deijjk deel van Thibet, waar veel karavanen korten. Men vermoedt dat de reiziger zyn tocht heeft voortgezet in streken van waar bet hem niet mogelijk is bericht te zenden, doch acht het niet buitengesloten, dat hem een ongeluk overkomen is. Het volgende moet in Amerika zyn ge beurd, en zal du3 wel waar zjjn. Een lezer van een groot Amerikaansch blad vervoegde zicli eens by de redactie met een bescheiden aanmerking. Mynheer, too zei h(j, ik lees in uw blad, dat ik dood ben. Als myn blad dat vermeldt, was het antwoord, is het ook waar. Maar ik verzeker u, dat het niet waar Is, want ik sta hier voor n. Ik ver wacht in uw blad een verbetering. Onmogelijk, mynheer! wy verbeteren in ons blad geen letter. Maar wat dan? Om n ter wille te zyn, zal ik morgen dw wedergeboorte doen aankondigen. Vrijdagnacht heeft men zich door het verbreken van een rnit toegang weten to ver schaffen tot het by nacht onbewoonde café Essenborg, gelegen aan den Beukelsdyk te Rotterdam. Nadat de dader of de daders zich drie eenden en twee flesschen advocaat hadden toegeëigend, hebben zy geprobeerd de toon banklade te openen. De caféhouder van Essenborg, J. D., by wien meermalen is ingebroken, heeft om de inbrekers af te schrikken, 's nachts in zyn inrichting een met hagelpatroon gela den geweer zoodanig opgesteld, dat een on ingewijde er niets van kan zien. Dit geweer is op de lade gericht en het schot gaat al als de lade geopend wordt. Het schot is gisternacht afgegaan, maar in bet café heeft men nergens de hagelkorrels ternggevonden, zoodat vermoed wordt, dat de dader de volle laag gekregen heeft. Hy is niet bekend ge worden; ook wordt uit het cafe eon hand doek vermist, zoodat het niet onmogelijk is, dat hü dezen medegenomen heeft om zich te verbinden. (Msb.) De Nederlandsche Vereeniging voor lief dadigheid heeft te Parys jaarvergaderd. De ouè-consul-generaal, de heer van Lier, word tot oerelid benoemd, na by door ver trek naar het buitenland, ontslag moest ne men als bestuurslid der vereeniging. In bet afgeloopan jaar werd ontvangen aan stichtersgiften frs. 100, van leden frs. 5287, van jaarlykscho donateurs fra. 1142, van donateurs frs, 1629, totaal frs. 8158. De uitgaven bedroegengiften op de zit- tiogsdagen frs. 6410, pensioenen frs. 2814, huur frs. 650, inlichtingen er. diversen frs. 60, kosten van rapporteurs frs. 10, vacantie- kolonies frs. 41, totaal frs. 9986. Ouder de giften is een bydrage van de Koningin. Het legaat, door wylen den heer R. Bischoffsheim aan de vereeniging in 1906 gemaakt, werd eerst in 1908 geïnd. De eindelooze formaliteiten, welke vertuid moesten worden, gevoegd by de legendaire langzaamheid der verschillende departemen ten en administraties, die ten rechte of ten onrechte zich met dat legaat hebben be moeid, waren de oorzaak dat bet bestaar eerst in den loop van dit jaar in het bezit werd gesteld van het aan de vereeniging geschonken bedrag, schryft de Parysche correspondent van de „N. R. Ct.": Tot lid van het bestUQr werd gekozen, in plaats van den heer van Lier, de heer Cossa. Een gevaarlyke picolo! De restaurateur P. te Rotterdam bevond zich gisteren aan tafel toen de picolu P. W., 17 iaar oud, hem om een getuigschrift vroeg, daar hy naar een andere betrekking ging sollioiteeren. De heer P. beloofde tem het getuigschrift straks te zullen geven. Later op den avond bevond de heer P. zich op de bovenzaal om de gasverlichting te inqpecteeren, toen plot seling de picolo achter hem aankwam en gewapend met een champagneflesch den neer P. een geweldigen slag op het achter hoofd gaf, zoodanig, dat de flesch aan scherven y'°°g «n de heer P., hevig bloe- aend verwond, nagenoeg in onmacht viel. &en tweede slag werd door de inmiddels toegeschoten kellners voorkomen. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. De hulp van de politie werd ingeroepen, die den gevaarlijken picolo de handboeien moest aanleggen en bem meenam naar het bureau. Men meldt aao de N. R. Cl.: Gisteravond is te Woudrichem de dochter van A. V. verdronken; men vermoedt dat hier misdaad in 't spel is. Een persoon is reeds gearresteerd. Zaterdagmiddag is te Ede een der koeten, bewoond door werkvolk van de in aanbouw zynde kazernes, tot den grond afgebrand. Verzekering dekt de schade. De brandspuit der millitairen verleende spoedig hulp, waar door het vuur zich niet verder verspreidde. Geen vrees voor het schavot. In de ge* vangenis van Straubing, by Münchcn, is do daglooner Jozef Weinmann ter dood veroor deeld wegens moord op zyn verloofde, terecht gesteld. In Beieren worden de ter dood veroor deelden 24 uren op voorhand van hun te rechtstelling verwittigd eu krygen dan nog 24 aren nitstel, zoo zy weuschen te biech ten. Weinmann aanvaardde het uitstel, maar verklaarde aan den priester, dat hy hem niets nieuws meer had mee te deelen. Hy toonde verder groote koelbloedig heid, sliep byna den boelen dag en toen hy wakker was, schertste hy met zyn bewa kers. Toen het uur daar was, sliep hy zoo vast, dat men hem moest wekken mot een pot koud water. Hy at nog met smaak en schertste onophoudelijk met de beulsknech ten. Toen by op de plaats ter terechtstel ling stond, vroeg hy eerst de guillotine eens te zien werken, om te weten hoe het ging, maar dat werd hein niet toegestaan. GOUDA, 1 Jan! 1908. Hedenmorgen ten ongeveer 10 aur sloeg zekere R. in dronkenschap verkeerendo een ruit. in bp zijn zwager op de Nienwohaven on verwondde zich zoodanig aan de pols, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, die door dr. 8pru(jt werd verleend, waarna h(j naar het gasthuis werd overgebracht. De Heeren Leo Riedè, R. Bergman en Jan Nieuwkoop vertrokken heden morgen na gekleed te zjjn met kleeding van Gehr. Bervoets nit Rotterdam, ten einde een reis om do wereld te maken. De toeloop van publiek om deze wereld reizigers te zien vertrekken was zoo groot, dat het tramverkeer voordo magazjjnen van Gebr. Bervoets gestremd was. Hoden mid dag zonden z(j alhier aankomen. Gedurende de maand Mei zjjn in do Spaar- en Hulpbank ingelegd en terugbetaald de navolgende bedragen Infeg in 470 posten. f 17448.72 Bjjgeschrevon rente over 1907 - 84.27 I 17512.99 Terugbetaling in 133 posten- 18622.57 Meer inleg dan terugbetaling f 890.42 Aan het einde der maand April was ten natoe der Inleggers ingeschreven468384.45 Zoodat hun tegoed nit. Mei bedraagt1469274.87 In den loop dor maand Mei zjjn 28 niouwo bookjes afgegeven, 6 algeloopen boekjes op nieuw in gebrnik gesteld en 29 boekjes ge heel albetaald, zoodat aan het einde der maand Mei 2351 boekjes in omloop waren. Aan hot postkantoor Gonda en do daar onder ressorteeronde hulpkantoren, werd ge durende de maand Mei 1908, in de Rijkspostspaarbank ingelegd 1 35866,55 en terugbetaald f 32658,18 j Het laatste, door dat kautoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 15230. Gedurende de maand Mei werden in de Volksgaarkenken, in de zaal gebruikt 15491 portion van lOcenten 393 van 15ct, te zamen 1942) portion. Algehaald werden 1845J portion van 10 ct. en 56 van 15 cent, te zamen 1401 j portiën. Hoewel er voor 't vroege oor van aanvang weinig liefhebbers van buiten waren opge komen, waren er toch nog twintig dammers bjjeen om den strjjd tegen den Meester J. de Haas nit Amsterdam te wagen. Onder die spelers waren er 2 uit Waddinxveeu, 2 uit Bodegraven en 1 nit Roeuwjjk. De 2 spelers uit Haastrecht zjjn leden vau do damdlpb .Gouda". Do uitslag was dat één partij werd gewonnen door 't lid J. Knoppers nit Haastrecht2 werden remise gemaakt door de leden J. Zielstra on A. F. C. Nolle. De heer Dogterom uit) Reeuwjjk verkeerde in de ioutive meening dat damslag voorging en verloor daardoor de partjj, die anders remise was geweest. Mogen velen aangespoord zjjn, om zich in 't nog te weinig begrepen ingewikkelde damspel te oefenen. Geen boter middel daar toe den door lid te worden eener Damclnb. Gisteren werd er een korfbalwedstrjjd gespeeld op bet terrein een den Rotterdam schen djjk tnsschen de Militaire Sport Ver eeniging .Gonda' en de Rotterdarascho clnb .Velox", waarbij Velox won met 8-3. Woensdag 27 Mei hield de Postdniven- vereeniging .de Zwaluw" oen wedvlucht vannit Stendal, alsl. 4Hj K M, Do duiven werden door den eonvoyenr der Rotterdam- schen Bond in vrjjheid gelaten en bereikten hare hokken als volgt. Woensdag. nur min. sec. Ie pr., J. Hollhntjzen, 1 59 40 2e T. Willemse, 2 50 12 3e C. M. Holthujjzen, 3 5 40 Donderdag 28 Mei. 4e J. Hoithnjjzon, 8 1 33 5o W. Jansen, 12 3 30 6e T.J. Stoppelenburg, 12 10 5 l" 12 57 30 8e T. Willemso 1 55 15 Eon Eere prijs werd behaald door J. Holt- hoy Ben voor do eerst twee getoonde duivon. Een Kero prys behaald door T. WilleinsB voor de laatste prys. Gisteren hield de postduiven-vercenigiDg „de Zwaluw", alhier, een onderlinge wed vlucht van uit Lage-Zwaluw. De duiven werden door de stationchef in vryheid ge laten en bereikten hare hokken als volgt. uur min. soc. lste prys G. L. Hammer 11 7 22 2de Jobs. Ravestejjn 11 7 24 3de Jacobus Holtbuyzen 11 11 55 4de T. Willemse 11 12 17 5de W. Jansen 11 14 33 6de C. M. Hollhnyzen 11 14 40 7de Job. Holtbuyzen 11 16 34 8ste T. J. Stoppelenburg 11 81 63 9de D. van der Pool 11 84 22 10de Joh. Donk 12 3 39 11de C de Jong 12 26 13 12de A. van Vliet 2 0 0 Eere pryzon werden behaald door G. L. Hammer voor de oer«t getoonde duif, Joh. Rave<*teyn voor de twee eerst getoonde en C. M Holtbuyzen voor do drie eerst ge- toondo duiven. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Iledactie. De „vereeniging tot bestryding van knoeie ryen in den boter- en kaashandel" looft een som van Twee Honderd Gulden uit voor oen „Beknopte liandloiding voor de bereiding van Goud8che Kaas uit niet afgeroomde melk ten behoeve van veehondors-kaasberoidors". De bereiding van Goudsche Kaas uit volle melk laat op vele boerderyen voel te wen schen over. Klachten over gebreken in do kaas zyu talryk. Daardoor wordt veel direct financieel nadeel veroorzaakt, en aan den goeden naam van deze, van oudsbor beroemde, kaassoort wordt afbreuk godaan. De Vereeniging heeft gemeend dat practi- sche wenken en raadgevingen aan de arbei ders zullen kannon büdragen tot de hoogst wenscheiyke verbetering in de quaiiteit der kaas. Om dit dool ie kannen beroikon wordt noodig geacht een beknopte bandleiding waarin een vakman, op eene voor bem be- vattelyke wyze, de beschryving en verklaring vindt van de manier wharop nit normaio melk, kaas zonder gebreken kan worden ge maakt, en waarin tevens de middelen zyn aangegeven on besproken om, onder abnor male omstandigheden, een normanl product te kunnen bereiden. De beschryving dient dus te omvattqn de gebeele bewerking op de boerdery, van af bet melken en de behandeling der melk, tot aan de aflevering der kaas aan den hande laar. Een vakman, met voldoende vakkennis moet daarin, op voor hem duideiyk verstaan bare wyze, de fouten zien aangewezen die in de practyk worden gemaakt, en de ge volgen er van voor de qaalitelt der kaas moeten hem daideiyk gemaakt worden, in de hoop dat het Itzen van het boekje hem tot nadenken zal brengen over «yn dagelyksrb werk, niot slechts in zyn eigen belang, maar ook in het algemeen belang. Voorwaarden van deolneming. De antwoorden op deze prysvraag moeten duidelijk leesbaar geschreden zyn met een andere hand dan die van den schryver der verhandeling. Z|j moeten kenbaar zyn door oen spreuk of motto, welk kenmerk ook moet voorkomen op een verzegeld couvert dat den naam van den schryver inhoudt. De beoordeeling van de ingekomen ant woorden zal geschieden door een Commissie van vyf, deels practiscb, deels wetenschap pelijk bevoegde beoordeelaars, door het Be stuur uitgenoodigd, zynde de heeren D. van Egmond te Waverveen, T. J. 8wierstra te 'aGravenbago, O. Meereboer te Amsterdam, K. Eriks te Leeuwarden en J. Metdag te Leeuwarden. Het bekroonde antwoord wordt bet eïgeo- dom d*r Vereeniging, die het reeht heeft het uit te geven. De antwoorden moeten worden ingezonden voor of op den lsten December 1908 aan het adres van den Secretaris der Vereeniging, den heer J. Mesdag te Leeuwarden. Postkantoor te Gouda. Lijst van do aan dit kantoor en de daar onder behoorende hulpkantoren ter post be zorgde brieven en briefkaarten, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden gedu rende de 2e helft der maand Mei niet zyn kunnen worden uitgereikt. Namen der Plaatsen van geadresseerden. bestemming. Brieven binnenland. RedactieburecI Amsterdam. Mevrouw Koster Boskoop. F. H. Wessclingh 'g Gravenhage. Wed. Veldhuis Rotterdam. Briefkaarten. Mej. Lena f Betsie Dykman p Albert Herz 's Gravenhage. T. do Jong Rotterdam. L. Wagenaar p U. Hatsmann Utrecht. Buitenland. G. Giezen Essen (Ruhr) Nota. Aan do afzenders wordt aanbe volen hun naam en adres op de stukken te vermelden, opdat doze by onbostelbaarbeid aan hen kunnen teruggegeven worden. De Directour v. h. Post- en Telegraafkantoor, M. C. HENNEQUIN. Maandag i Juni 1908. Vette ossen en koeien goede aanvoer^ pryten waren voor ute kwal. 18, ade kwal. 34, 3de kwal. cents per half kilo. Vette kalveren goede aanvoer, iste kw. t8, ade kw. a$, 3de kw 43 cent per half kilo. Vette varkens go^de aanvoer, iste kw. sa'/s» a Ie kw. ai»y„ 3de kw i8 cent per ba)/ K G. Schapen ret lel. aangevoerd. Handel voor vet vee en vette kalveren stug, doch prijshoudend Varkens lager in prijs, scha pen prijshoudend. A floop der Openbare Verkooplng van Onroerende Goederen, OP 1 JUNI 1908, gehouden door Notaris N. F. ('ambior van Nooten. I'erc. 1. Winkelhuis Doelesteeg 230. kooper do heer F. li. Poeiers voor f 10M),— Perc. 2. Huis als voren no. 281, kooper de heer A. don Held voor f 1195,—. Perc. 3. Huls als voren no. 233, kooper de hoer H van Ejjek voor f 1240,—, Perc. 4. Huis Verlorenkost no. 604, koopster Mej. de Wed. S. Boot voor f 1090,— Perc. 6. Huis Tuinstraat 267, kooper de heer C. van de Werken voor f 360,—. Perc. 6. Huis als voren, kouper do beer J. Jannai voor f 370,—. IN Costumes tailleur, Mantels, Itlousen, (tokken en Jnponstotten ia zuur groote kotuo tot da meent con- curreereade prijzen. V Heden overleed onze geliefde Zwager en Oom, de beer weduwnaar van Mejuffrouw JuHiNKi Herieeft, In den onderdon! van bjjnn 80 jaren. Namenz de Familie: J. VAN KEMPEN. Gonda, 29 Mei 1908. wordt nit overtuiging, abt een werkelyke hulp in den nood, het boek. aanbevolen. Na ontvangst ran odnrn fier brie/kaart woidt d t boekje tranco per post toegezonden doo BLOKPOEL'B Boeknan Za'tbommnl.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 2