pés Langs Vreemde Paden. Vwuw’S- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, Woensdag 10 Juni 1908. No. 10659. '1EN FEUILLETON, 60BG» nis. hling. 47ste Jaargang. KENNISGEVING. Buitenlandse!) Overzicht. 'i R £1 aJ naar een ziekenhuis van t MlriUtoh 3 Rotlérdaui (Slot volgt.) - HMW/f Mantels, nstofien leest con- boorde z0n tong. Hy is gebracht. Daar hij bewusteloos is, kan men hem niet ondervragen. Men betwijfelt of Csukay wel normaal was; hij had ^een ware manie van verzoekschriften in te dienen. Ook schijnt zijn verleden niet geheel zuiver te zijn. las voor vanaf i i pracht 35 voor altbomm I GOUDA on. i doel om shoudelyke I noodig te an minge- verkoopen. geheel ten ajing ,Jr- 1,(11 INDE (DlIBANT. i die deze bloeien o bloerrt- ibOhkèfc, Teletot ii Mo, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijk met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per jtost 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER van GOUDA brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Utrecht op den $n Junj 1908 executoir zijn verklaard De Kohieren der Bedrijtsbelasting, No, 8- en 9, dienst 1907/8. Dat voormelde Kohieren ter invordering zijn ge steld in handen van den Heer Ontvanger, dat ieder, die daarop voorkomt, verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 9 Juni 1908. De Burgemeester voornoemd, R L. MARTENS. ----Mfe)-- Reuter seint uit Saigon, d.d. 6 Juni: Chineesche opstandelingen overvielen aan de grens een Fransch verkenningsdetache- ment; een luitenant en 6 Tonkineesche tirail leurs werden gedood en 4 gewond. Er is bevel gegeven tot voorbeeldige tuch tiging. Reuter seint uit Athene, dd. 5 Juni Sophoulis en Hadjidakis, twee leden van den Senaat van Samos, boden heden aan de gezanten van Frankrijk, Engeland en Rusland een lange memorie ovqr den toestand op Samos aan. Zij betuigen daarin hun loyau- teit voor den Sultan en beschuldigen ronduit prins Kopassis-Effendi ohi in samenwerking met den grootvizier een aanslag te beramen op de autonomie van het eiland door er troepen te doen ontschepen, wier aanwezig heid absoluut niet te rechtvaardigen is. De quaestie der sigaretten toch betreft een Duitsch onderdaan, ön was een incident zonder beteekenis, bovepdien reeds eenige maanden oud en had geep enkele gebeurtenis veroorzaakt die in staat is een maatregel te verklaren, zoo lijnrecht in strijd met de grondwet van het eiland. ,De meest volkomen orde heerschtq toen op 26 Mei de ontscheping van eenige troe- penafdeelingen begon. Dip ontscheping doed U4-, de bevolking de vrees ontstaan, dat er een aanslag werd gepleegd op de autonomie. En toen de soldaten begonnen te schieten mot losse patronen om de menigte ontzag in te boezemen, ontstonden er vechterijen, die ontaarden in een slag, waarin bloed ge vloeid is. Met de bajonet werden kinderen en vrouwen doorstoken. Toen werden de troepen opgesloten in het paleis en in oen oude kazerne, van waar zij vuurden op het volk, zoodoende het aantal onschuldige slacht offers vermeerderend. De stad werd gebom bardeerd, de huizen werden verwoest, de bewoners in de straten aangevallen en door de soldaten beroofd. De memorie zet verder uiteen, dat er geen sprake is van een oproerige beweging van de zijde der Samiozen, die bleven voortgaan hun loyale gehechtheid aan den Sultan te betoogen. De ministers die de memorie onderteekenden, verklaren zich solidair mot hunne ambtgenooten die op Samos gebleven zjjn en roepen de hulp en bescherming in der mogendheden, die de overeenkomst van 1832 onderteekenden. Het volk van Samos vraagt het herstel van den „status quo ante”, maar in de eerste plaats moet prins Kopas sis-Effendi worden teruggeroepen, omdat hij het werktuig was van den aanslag. En dan omtrent den weg naar de Casa Monteleone. In koortsachtige opgewondenheid en met kloppend hart reed hij het bosch door. Na korten tijd kreeg hy zyn doel een net, tegen een helling gelegen huisje in bet oog. Ongeduldig gaf hij zijn paard de sporen en liet dit een snelleren draf aannemen. Of de hoefslag van het dier Beata wellicht aan het venster zou lokken? Nog een honderd pas is Arthur van het buisje af; daar komt een zwarte gedaante met woest rollende oogen naar buiten stormen en loopt zoo bard mogelijk dwars bet veld in. Door een onverklaarbaar, bang voor gevoel gedreven, spoort Arthur zyn renner tot meerderen spoed aanna eenige seconden is hy voor de deur, springt uit het zadel en gaat naar binnen. Zal Beata de eerste persoon zyn die zyn oog ontwaart? Ja, zy is het! Terstond na zyn binnentreden ziet hy baar in haar bloed badend op den grond liggen. Met een kreet van vertwyfeling valt Ar thur half bezwijmd by haar op de knieën. Beata!" Als een doodsgil ontwringt dit woord zich aan zyne lippen. ganschen in f 1.5e 1 planten, nahten pfer tco JaHenWiig nen voor akkelijke iedekt te bekoad ILIIIF ■mérk).1 (Hólde en* alle, zelD Wn door peniMfji tapBlta* ifdpjjn nogen - (Kt- „Ach, kon ik zooveel In Alessandria is brand uitgebroken by een bioscoop-voorstelliftg. De zaal jvas stampvoler waren vooral veel vrouwen en kinderen. Toen de brand uitbrak, ontstond er een geweldige paniek. Alles snelde naar de uitgangen, waar zulk een gedrang ont stond, dat velen ernstig gekwetst werden. Ook wierpen zich verscheidene moeders uit de vensters, met hun kinderen in de armen. Het schynt, wonder genoeg, dat niemand by de ramp het leven verloren heeft, maar er zyn zoo velen gewond en de meesten hunner zoo ernstig, dat aan het behoud van tal van gewonden gewanhoopt wordt. Zaterdag heeft te Boedapest in de audiëntie- kamer van den secretaris van den minister van handel een dramatisch voorval plaats gehad. Een meubelmaker, een zekere Csukay, had den secretaris een verzoekschrift doen toekomen, waarin hy zich beklaagde over een ambtenaar. De minister maakte Csukay er op opmerkzaam, dat een verzoekschrift van gelyke strekking reeds verleden jaar was ingezonden en dat het toen ingestelde onderzoek tot geen resultaat geleid had. Nauwelijks had de minister dat gezegd, of Csukay haalde een revolver te voorschijn en schoot zich in den mond. Een kogel door- met het bewustzijn, voor de bevryding van myn vaderland het mijne bijgedragen, en door myn dood u en Beata gelukkig gemaakt te hebben „Edele, grootmoedige vriendriep Arthur treurig en zuchtend. liefde vergelden!" „Dat kunt ge!” stamelde Monteleone met een laatste inspanning zijner krachten. „Richt my op; laat my sterven met het aan gezicht naar den vluchtenden vijand, en be graaf my hier. Breng Garibaldi myn laatsten groet. En zeg ook aan Beata Hy kon niet uitsproken, Arthur had hem, overeenkomstig zijn wensch opgericht. Plot seling voelde hy bet lichaam van zijn vriend zwaar worden, terwijl de lyoorden dezen op de lippen bestierven. Hy legde hem zacht neder en voelde naar het hart. Dit klopte niet meer Monteleone, de voormalige capobandito, was dood! Diep aangedaan wierp Arthur zich over bet lyk, kuste de bleeke lippen, drukte de gebroken oogen toe en deed vervolgens een gebed voor de zielsrust van zyn vriend. Voldoende aan diens wensch, liet hy bem in de tuin der Casa Moricello begraven. Daarna verzamelde hü zyn krachten, onder drukte zyn smart en nam weer de aanvoe ring van bet bataljon op zich. Garibaldi be is het ijeodig, dat de Turksche troepen ten spoedigste het eiland veraten. Zaterdag heeft de afgevaardigde Argéliès Clemenceau verzocht eenige vragen tot hem te mogen richten in verband met het ge beurde te Vignleux, terwyl te geljjkertyd de heeren Dalimier en Wilm verklaarden, dat zy do regeering wenschen te interpelleeren over diezelfde quaestie. De minister-president verzocht, op grond dat de prefect, ten gevolge der woelingen by de begrafenis van het slachtoffer Lefol, hem nog geen voldoende inlichtingen had kun nen verstrekken, uitstel tot Donderdag a. s. De heeren Argéliès en Dalimier keurden dit terstond goed, doch Wilm beklom de tribune en eischte onmiddellyke bespreking, terwyl hy maar vast begon, op een aller hevigste wyze op de gendarmerie van Seine- et-Oise te schelden, onder luid applaus der uiterste linkerzyde. Clemenceau zeide „ik heb er groot belang by dat een juist verslag van al de feiten wordt opgemaakt en dat deze niet uit bun verband worden gerukt. Ik blyf derhalve aandringen op uitstel.” Na een zeer levendige discussie van de leden der linkerzyde onder elkaar werd Cle menceau’s voorstel aangenomen. Toen de uitslag der stemming werd be kend u gemaakt, riep een stem „Leve de moordenaars”, waardoor weer een geweldige opschudding ontstond. Uit Corbeil worden nog eenige nadere byzonderheden gemeld over de gebeurtenis sen in den middag en avond van Donderdag. Tegen 6 uur verliet een bende van een duizend stakers de werkplaats Morillon en begaf zich naar Villeneuve-le-Roi, overal de afsluitingen en hekken vernielendze drongen de huizen binnen, waar de meubels kort en klein werden geslagen, rytuigen werden omvergeworpen, automobielen aangehouden en den inzittenden een losgeld afgeperst. In de hoofdstraat van Villeneuve werden eenige café’s verwoest. Ook te Athis werden allerlei buitensporigheden bedreven. Zaterdagmorgen werd te Draveil-Vigneux de staker Giobelina begraven. De stoet werd gevolgd door ongeveer 2000 man, terwyl hier en daar een roode vlag werd ontplooid. By het kerkhof, dat zelf niet toegankelyk was, werden heftige redevoeringen gehouden en de Internationale gezongen. In de pas verschenen aflevering van „De statistiek van bet Duitsche ryk”, publiceert het keizerlyke statistische bureau een over- teleones plaats, tot kapitein in welke hoe danigheid hy een roemryk aandeel nam aan de belegering van Capua. Toen deze vesting gevallen was, nam hy zyn ontslag, daar hü meende thans zyn eed vervuld te hebben. Hy scheepte zich te Napels in naar Palermo en begaf zich van daar naar Gangi. Terwyl by van deze plaats naar Petralia reed, werd hy door zonderlinge gewaarwor dingen bestormd. Beata’s nabyheid oefende op hem een tooverachtige werking, en hy kon ternauwernood het oogenblik afwachlen, dat hy haar na een scheiding van anderhalf jaar zou weerzien. Al de gebeurtenissen der laatste zeven en twintig maanden kwamen hem weer voor den geest. Hy dacht aan de Vara en de Madonna della leltera; hy gevoelde zich terugverplaatst in die zalige uren, met Beata in den tuin van het huis te Gazzi doorge bracht; hy herinnerde zich het ziekbed van zyn vader, diens stervenhy gedacht aan zyn terugkomst te Messina, aan zyn gesprek met don Maso, aan zyn Lombardischen veldtocht. Hy liet al de byzonderheden der Siciliaansche expeditie aan zyn geest voor- bygaan, en de uren met Monteleone door leefd. Hy dacht aan zyn stervenden vriend en diens schoone gade. nug T»u Onder zulke overpeinzingen had hü Pe- vorderde hem den volgenden dag, in Mon- tralia bereikt, waar hjj inlichtingen inwon 1 Terwyl in de verschillende scheopsbouw- districten van Engeland zoo langzamer hand op de verschillende werven de arbeid is hervat, blyven in het ntyverheidsdistrict van de Wear patroons en arbeiders nog tegenover elkaar staan. Hier is de toestand dan ook wel eenigszins anders dan in de overige districten. Indertyd heeft men in het uitvoerige overzicht, dat van het con flict in de Engelsche scheepsbouwnyverheid gegeven is, daar in bet bijzonder op ge wezen. Aan de Wear kregen de scheepstim merlieden hooger loon, dan aan de Tyne en de andere streken van de noord oostkust. In December werd dit loon met 1 sh. verlaagd, zoodat het geljik werd met de elders aan de noordoostkust betaalde Joonen. Nu wil* Telefoon Mo. 87 AD V ER TENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tot 1 uur des midd. zicht over de financiën van het Rjjk en van de Bondsstaten. Daaruit blijkt dit de uit gaven bedroegen voor de Bondsstaten 4986 millioen Mark (waaronder 158 millioen voor buitengewone uitgaven) en voor het Rijk en de Bondsstaten 7746 millioen Mark, waaronder 415 millioen voor buitengewone uitgaven. De inkomsten bedroegen voor de bonds staten 4697 millioen Mark, voor het Ryk en de bondsstaten 7727 millioen Mark daaronder zyn aan buitengewone inkomsten resp. 142 en 400 millioen Mark. Ónder de gewone inkomsten en uitgaven der bondsstaten komen in de eerste plaats die uit bedryven, te zamen 2441 millioen M. aan uitgaven, 3355 millioen M. aan in komsten; het voornaamste contingent daar van leveren de staatsspoorwegen, die met 1790 millioen M. onder de uitgaven en met 2483 millioen M. onder de inkomsten voor komen. De rest is verdeeld over domeinen, bosschen, mynen, stoomscheepvaart-onder- nemingen, posteryen, telegraphic en andere staatsbedryven. De tweede hoofdpost wordt gevormd door de belastingen. Aan douanerechten, ver keersbelastingen en verbruiksbelastingen beft het Rjjk 1351, de bondsstaten 185 millioen M.bovendien heffen de bondsstaten nog 534 millioen M. aan directe belastingen. De bondsstaten bezitten aan domeinen 758,454 Hectaren, aan bosschen 4,985,663 H.A. grond. De staatsspoorwegen hebben een lengte van 51,144 kilometer en kostten aan aanleg 14,110 millioen M. De staatsschulden bedroegen op 1 Januari 1907 voor de bondsstaten 12,887 millioen Mvoor het Ryk 3644 millioen M.de vlottende schuld bedroeg 233 millioen M., voornamelyk vallend op het Rjjk (160 mil lioen M.) en op Hamburg (51 millioen M.). 57) „Kent ge de stad Gangi? Goed. Wes- telyk daarvan ligt een dorp,Petralia genaamd. Ga daarheen en vraag naar de Casa Mon teleone. Dan zal men je naar een klein bosch m de nabyheid yerwyzen, waarachter, tegen een kleine helling, een huisje staat. Daar woont Beata, en hare familie bevindt zich daar ook. Zoodra dus de veldtocht geëindigd is en ik geloof, dat dit de laatste slag is, keer dan in alleryl naar Sicilië terug en zorg voor Beata. Wanneer het rouwjaar om is, reik haar dan je hand tot het echt verbond.” Arthur sloot snikkend zijn vriend in zijn armen en riep: ,0 God, mik een edel karakter laat Gj onbemind stervenI Waarom hebt Gümijden dood niet gezonden en hem met Beata’s liefde gelukkig gemaakt F” .Wees niet onbilljjk, mgn vriend,” sprak de met den dood worstelenden kapitein met S’"*’ 8ten1, «Waarom beklaag je mn? Siert Ik geen schoenen dood f Sterf Ik niet lelie, onders Wilhel- oegheim en ouders P. aak, oudere ibekg. lootis, 13 g. I. de Vries onderwoerd en J. Vor- A. Slupter. wen. J.

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1