I EIlVEill o» looping DA, DB ACTRICE. 'oonhuis Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Vrydag 12 Juni 1908. No. 10661. 47ste Jaargang. Bultenlandsch Overzicht. FEUILLETON. Donhuls istig gevolg een ‘dreven, aan de kadaster Sectie Centiaren. ZONEN, a. Erf i EMAN, 4* van 11 aling der koop- 18. I. IKMAN Zn. uurd tot 1 Sep- in de week, de n bij de betaling voe ing van ge- ev ende JL, RT Lx. inden istig gevolg een )rdt uitgeoefend, 6 Raam, wyk O No. 2136, groot GOlllSUl E COURANT gebouwd dobbel L5e en i, LOODS, m ERF (waarin 'ementsteen) aan ctieGNo. 1181, KICK te letten VAN worden afgele- b pakjes van v tjj Bn een Ned. om ran Nommer en an nevenstaan* Wet gedepo- o. 93, kadaster Centiaren, week. 3 werkdagen tot 12 en 2 tot 9 tot 11 uren, ft voornoemde Telefoon ilo. 82 A I) V E R TEN T I E N worden geplaatst 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Inzending van Advertentiën tol 1 uur midd. OENEN IERS 50 ds,75 cis Drogisten TERDAM. IR, Apotheker iven 198 en bij Elsa Potoky zat in haar rijtuig bedolven onder geurende bouquetten, lauwerkransen en bloemenmandenzy moest het portier raampje openen, zoo bedwelmend was de lucht daarvan. Na een afwezigheid van verscheidene maanden op een buitenlandsche tournée van gastvoorstellingen, was zy vandaag weder voor de eerste maal in de residentie als >Medea” opgetreden. Het succes was schit terend: aan het slot tienmaal teruggeroepen, een regen van bloemen en kransen; de col lega’s jaloersch, de tooneelknechts uit hun humeur, de directeur wegsmeltend in een gekunstelde ontroering, en op het oogenblik dat zij het theatergebouw verlaat om in haar rijtuig te stappen, een stormachtige ovatie door een schaar van jongelieden. Het is toch een heerlijk beroepAls zij eens weder terug moest in de alledaagechheid harer geslachts- genooten! Een lichte huivering beving haar Teletoi ii No, 82. De Uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering <an Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25, franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers V IJ F CENTEN. mag nooit worden bebouwd. Op het overige land z|jn of komen huisjes met tuintjes. De eigendommen der maatschappij hebben nu reeds een waarde van 80,000 p. st. en als alles volgebouwd is, zullen zy 200,000 p. st. waaide hebben. Maandag heeft minister John Burns dat speelveld geopend, met redevoeringen en eenige slagen met een cricket bat. In zyn toespraken zei Burns frissche dingen. Hy voorspelde een tyd, dat er meer on beter huizen zouden zyn zoo min mogelyk men- schen in een huis. Etl zooveel migeljjk elk huis met een lapje grond erby. Van do straten de drukke autobussen verdreven, en gernischlooze electrischo trams, niet met bovengrondsche geleiding, die overal heen voeren. Dan zon hy de menschen gezond willen houden met sport en spel. Maar niet zoo veel athletiek, zooveel krachtsvertoon by do spelen. Hy prees vooral aan cricket, tennis, bowls en quoits (deze beide laatste spelen geljjken op het bollenspel. dit men veel in Zeeuwsch en Belgisch Vlaanderen spoelt). Voetbal leek hem niet. Die gehuurde 22 menschen, die ten aanschouwe van tiendui zenden mannen vrouwen en kinderen zyn er haast niet by, beweerde Burnsdat is dan anders dan hier te lande „hot ver keerde eind van hun anatomie" (hun bee- aetó oefenen (doet men met wandelen niet evehzo j n?en, geen sport die opwindt, maar spel dat verheft en vermaakt,, is zyn ideaal. De „Temps” richt zich tegen de Duitsche bladen, die party kiezen voor Moulay Hafld en schryft o. a. Niet alleen de arbeid voor onze eigen beloften, maar ook de achting voor de be sluiten van Europa verbindt ons nauw aan den wettigen sultan Abd-el-Azis, en de Duitsche pers doet deze besluiten geweld aan, wan neer zy zoo volijverig de zaak van Moulay Hafld verdedigt. De heer Pichon heeft wel licht reeds gezegd, dat wy, wanneer wy op verlangen van Duitschland naar Algeciras kwamen, ons even goed als Duitschland door de Acte gebonden moeten achtenalleen Europa kan Frankrijk en Duitschland van deze vdVplichting ontslaan. Er was een' tyd, dat men in de confe rentie van Algeciras een borgtocht zag tegen Frankrijkiq diezelfde conferentie heeft Frankrijk een borgtocht tegen Duitschland gevonden, en te oordeelen naar den toon der Duitsche bladen, is het oogenblik zeer naby, dat wy dezen borgtocht moeten aanspreken. nog- nauwer toehaalt, ook het gelukkig ge volg mocht hebben de beide landen nader tot elkander te brengen en de handhaving van den vrede in de wereld bevorderen. In het laatste jaar zijn verschillende quaes- ties, die van even groot belang waren voor Engeland als voor Rusland, opgelost op een bevredigende wyze. die er slechts tot kan leiden tusschen beide landen de gevoelens van wederzfjdsche welwillendheid en ver trouwen te versterken. De^Tsaar ledigde daarop zyn glas op de gezondheid van den koning en de koningin, de welvaart van de koninklijke familie en het Britsche volk. De koning, dezen dronk beantwoordend, sprak zyn dank uit voor do hartelijke ont vangst, bracht zyn vroegere bezoeken aan Rusland in herinnering en zeide, dat hy innig dankbaar was, dat hem gelegenheid was geschonken Hunne Majesteiten weder te hebben kunnen ontmoeten. Hü onderschreef ten volle ieder woord, dat de Tsaar had gezegd over de onlangs tusschen beide re- geeringen gesloten overeenkomst, en hy ver klaarde te gelooven, dat deze zal strekken tot versterking van de banden tusschon beide volken on achtte zich verzekerd, dat zy in de toekomst zal bijdragen tot een vriend schappelijke regeling van eenige belangrijke quaesties. Hij was overtuigd, dat zy niet alleen beide volken nader tot elkander zou brengen, maar ook krachtig medewerken tot behoud van den algemeenen wereldvrede en hy hoopte, dat op deze samenkomst weldra een andere gelegenheid zou volgen om H.H. M.M. weder te ontmoeten. Do koning dronk daarop op de gezondheid van den Tsaar en de Tsaritza, van de moeder van den Tsaar, weduwe Maria Feodorowna, de leden der keizerlijke familie en bovenal op de wel vaart en den voorspoed van het groote Rus sische rjjk. Even na tienen kwamen Dinsdagochtend de Engelsche schepen te Reval in zicht. Bijna onmiddellijk na de aankomst van de Victoria and Albert te 11 uur ongeveer begaf zich de Tsaar in een sloep aan boord van het koninklijk jacht en een harte lijke ontmoeting tusschen Tsaar en Koning volgde. Vervolgens begaven zich de Tsaar en Koning Eduard aan boord van de Stan dart. De Tsaar droeg de admiraalsuniform. Een uur later kwam een tweede trein met de Keizerin-Weduwe, de Koningin van Grie kenland, grootvorst Michael en grootvorstin Ólga. Te 2 uur had, zooals Reuter reeds meldde, aan boord van de Poolster een noenmaal plaats en na het noenmaal een onderhoud tusschen koning Eduard en Stolypin en een tusschen Iswolski en Hardinge. De Tsaritsa, wier gezondheidstoestand in den laatsten tyd weer niet te best is, had wegens vermoeidheid niet aan het noenmaal deelgenomen, maar ze nam wel aan het mid dagmaal deel. Na het middagmaal stoomden drie groote stoombooten met de beste zang verenigingen van Reval aan boord tot dicht in de nabijheid van de Poolster en er volgde een indrukwekkende serenade. De Victoria and Albert, de Poolster en de torpedobooten waren schitterend geïllumineerd. Het weder was zeer mooi. Na al hetgeen reeds vroeger over de be- teekenis van de ontmoeting te Reval is ge zegd, zullen we thans te dezer plaatse niet in herhalingen vallen. We lezen nog, dat koning Eduard, be halve van Hardinge, ook vergezeld is van sir John Fischer, eersten zee-lord van de admiraliteit, en generaal sir John French. Reuter seint uit Reval, 10 Juni De koning van Engeland heeft den Tsaar tot admiraal van de Engejscbe vloot be noemd. De Tsaar bracht een bezoek* aan het Engelsche oorlogsschip „Minotaur" en het jacht „Alexandra", die beide de Britsche admiraalsvlag heschen. Hedenavond heeft op byzonderen wensch van den Koning een herhaling plaats van de serenade van gisteravond. Bjj het gisteren gehouden gala-diner aan boord van de „Standart", bracht de Tsaar een dronk uit, waarin hy den koning en de koningin harteljjk welkom heette in de Rus sische wateren en het vertrouwen uitsprak, dat de ontmoeting, terwijl zy de vele sterke banden, die tusschen beide huizen bestaan, Zooals wü mededeelde!] werd de Inns- brucker professor Wahrmundt naar Weenen ontboden, waar de minister van onderwijs, dr. Marchet, mot hem over de hervatting zyner colleges wilde spreken. De minister wijde, dat Wahrmundt zyn colleges aan het kerkelyk seminarium en zyn voorlezingen over huwelijksrecht zou staken. Wahrmundt verzet zich tegen die beslissing on dringt aan op rechterlijke uitspraak. Ook het denk beeld om zich uit Innnsbruck te laten over- plaatst n naar een andere hoogeschool vond by Wahrmundt geen ingang. Het onderhoud heeft ec’iter het resultaat gehad, dat Wahr mundt zich bereid verklaarde, tot na de uitspraak over de geldigheid van het miqis- terieele besluit over de staking der colleges, geen voorlezingen te houden. In de gisteren gehouden bijeenkomst van de professor der Innsbrucker univeraiteit heeft Wahrmundt dit officieel medegedeeld. Het college van professoren heeft van die verklaring kennis genomen, maar tevens opnieuw geprotesteerd tegen de beslissing van den minister. Heden heeft te Weenen de vergadering plaats van alle rectoren der Oostenrijksche hoogMscholenzy zullen aan den minister voorstellen, naar uit goede bron gemeld wordt, om de hoogcscholen na afloop der Pinkstervacantie, dus op 15 Juni, te sluiten. De studenten zetten de staking voort. Te Praag vergaderde gisteren 2000 Tsje chische studenten, die besloten zich by de algemeene staking aan te sluiten. Prof. Masaryck voerde in deze bijeenkomst het woord en deelde mede, dat onlerhandelingen worden gevoerd over de stichting van een Bond van vrijzinnige professoren aan de Oostenrijksche hoogescholen. Hamard, van den veiligheidsdienst in Frankrijk, heelt zich tegenover een redac teur van de Temps ongeveer aldus uitgela ten over den moord op den wisselagent Rémy: Hy of zy (want (je misdaad kan ook door twee personen bedreven zyn), die Rémy ver moord hebben, zyn inbrekers. Mogelijk zyn 'zy ingelicht door een ouden bediende van het huis; want het blijkt, dat zy uitstekend met de inrichting van het huis op de hoogte waren. Ongetwijfeld zyn de dieven overdag in huis gekomen. Zy hebben zich gemakke- lyk kunnen verschuilen in het hok onder de groote trap, dat als wegzet dient, en waar kolen en hout liggen. Het is daar donker en het Hok is ruim genoeg dat er zich men schen in zouden kunnen verbergen met uit stekende kansen om ongezien te blijven zelfs in zyn oogen op; hij zag haar nooit als Elsa Potoky, doch steeds in de een of andere rol, in het een of andere kostuum. Daarbij was zy buiten het tooneel het eenvoudigste, natuurlykste schepsel en haatte het tooneel- matige dat zich ook in het burgerlijke leven voortplant. Des te pynlyker deed haar dit op den ach tergrond schuiven van haar oorspronkelijke persoonlijkheid, deze voortdurende moord aan. En niet alleen haar vriend Maxime, allen deden hetzelfde,do geheele maatschappij! Zy vertegenwoordigde al het mogelyko in zich: bekoorlijkheid, grootheid! Vandaag een Porcia, morgen een Stuart; maar een bekoorlijke Elsa, een beminnelijke Elsa, dat hoorde zy nog uil geen mond, las zy nog in geen oogde kunstenares verdrong de vrouw dag in, dag uit. Dat bracht het vak trouwens mee die eeuwige giftmengsters, zelfmoor- denaressen en mannenhaatstersDe heeren beschouwden haar meer als huns gelijke haar norsche Bru nh ilde-bl ik, haar dreigende Walküre-bewegingen joegen hun geen vrees meer aan. Eens werd er in een huis in de buurt in gebroken. Zy vertelde het in een gezelschap. „Nu, die had maar by u moeten komen, dan ware de maatschappij van hem verlost ge- weest,” heette het algemeen. (Wordt vervolgd.) 1908, des voor- cieteit „VREDR. Gouda ten over- it gevestigden Te Ealing, even ten W. van het eigenlijke Londen, hebben Engelsche arbeiders een tuin stad gesticht, die Nederlandsche arbeiders, en geen arbeiders aljeen, ze benijden mogen. In 1901 vormden arbeiders een help-mekaar- vereeniging met het doel een stuk land te koopen en er behoorlijke woningen op te zetten. Met moeite kregen zy de 200 of 300 p. st. byeen om grond te koopen voor de eerste halve dozyn huizenmaar het lukte en zy zetten door en het eind is, dat de vennootschap dat hebben zy er van ge maakt - - nagenoeg 40 acres bezit (1 H.A. 2.47 acre). Van die 40 acres zyn er 4$ op zy gezet voor een speelveld ten bate der huurders, voor cricket, tennis enz. Dat stuk by deze gedachte. J)e lantaren wierp met gelijkmatige tusschenpoozen haar schijnsel in het rytuigdaar ontdekte zy tusschen de groene bladen van den lauwerkrans en de veelkleurige bloemen een wit kaartje „Graaf Maxime Leidesdorf natuurlijk! Graaf Maxime nogmaals!" Zij wachtte onge duldig den derden lichtstraal af, zij hield een derde kaartje in de hand„Graaf Ma xime die overal bekende liefhebber van lauwerkransen en hartstochtelijk schouwburg bezoeker! ’t Is vervelend!" Zy scheurde het geërgerd stuk. Zou graaf Maxime wer kelijk dien geheelen regen van bloemen en kransen veroorzaakt hebben, waarvan mor gen de geheele pers spreken zou als van een diep gevoelde hulde van het gansche publiek Wat bewoog hem toch En echter Ja, eindelijk Paul Reinhold, Dr. phil. Rein hold?'Zij kende geen Rjinhold. Waarschijn lijk een onbaatzuchtige kunst-enthusiast. Ach, hoe aardigEr stond nog iets bygeschreven ook; eindelijk weder een lantaren: „Aan de edele, geniale kunstenares, deArm* zalige verlichting 1 Zij was waarlijk nieuws gierig de paarden gingen nu in draf en het was duister eindelijk„De schrijver van Lucretia." Lucretia was dik onderhaald. Zy leunde geërgerd in de kussens terug. Die vervelende schoolmeester, die haar een jaar geleden een nog vervelender drama EK S overhandigde; zy had zyn naam reeds lang vergeten. De lust verging haar, de overige kaartjes te lezen. Overal valsche schyn en gekusteldheiddat noemt men dus gevierd zyn! Graaf Maxime is eigenlijk nog de on- baatzuchtigste, hij is ten minste een oprecht vereerder, niet van do kunst, daaraan denkt hy zelfs niet, maar van de kunstenaressen een belachelijke zwakheid, die deze voor haar roem noodig hebben. Maar het persoon lijke ontbreekt zoo geheel. Maxime huldigde eveneens haar voorgangster, en zal zoo ook haar opvolgster huldigenhy had nu een maal een bijzondere voorliefde voor het tragische, dat door zyn standgenooten tot dusver ton gunste der opera en van het ballet verwaarloosd werd. Hy was niets anders dan een domkopmoeder Potoky noemde hem „een aardig mensch”. Daarbij was hy knap en bezat een vurig tempera ment. Hy begreep haar als kunstenares en was haar werkelijk een vriend geworden ja, zy kon het zich niet ontveinzen zy dacht tydens haar verblijf in Amerika dikwijls aan hem, miste heft zeer en schreide van blijd schap, toen zy hem voor de eerste maal wederzag. Maar ook toen was zyn eerste vraag geweest, in welke rol zy opgetreden was. Zy bestond voor hem slechts als kunste nares: met haar repertoire hield zy zelve

Goudsche Courant | 1908 | | pagina 1